Kerstcircus in Ahoy Een fijn programma Dix-penning voor tulpenveredelaar Jo van den Berg Oudgedienden op zoek naar huis IN EN OM DE KAS Veel kerstversieringen verhandeld bij veilingen^ Mislukte overval in Rijnsburg Kleuter (4) geschept BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 DECEMBER 1982 PAG) Kerstpostman bij Huis ten Bosch De post bij paleis Huis ten Bosch is vanmorgen vroeg niet door een gewone PTT-bezorger afgeleverd, maar door kerstman C.Th. van der Schoor (33). Zijn vertrouwenwekkend uiterlijk echter ten spijt, de kerstman moest zijn legitimatie tonen aan de marechaussee voor hij door de paleispoort mocht om zijn postzak af te leveren. Koningin Beatrix krijgt de voor haar bé- stemde post voorlopig nog niet onder ogen, want zij is gisteren met haar kinderen op winter sportvakantie gegaan naar Lech (Oostenrijk). Prins Claus reisde vanuit Bazel, waar hij wordt verpleegd na klachten van depressieve aard, naar deze wintersportplaats. RIJNSBURG Een onbe kend gebleven man heeft gis teravond vergeefs geprobeerd een Rijnsburgse bloemenhan delaar te overvallen. De over valler sloeg toe in de kantoor ruimte annex garage achter de woning van het slachtoffer. Door middel van bedreiging met een pistool trachtte hij de bloemenhandelaar zijn geld af handig te maken. Er onstond toen een worsteling waarbij het pistool enige malen werd afgevuurd. Daarbij raakte wonderwel echter niemand gewond. De overvaller sloeg vervolgens zonder buit op de vlucht. HAZERSWOUDE Een 4-ja- rig jongetje uit Hazerswoude is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding. De kleuter stak onverwacht de Dorps straat over en werd toen ge raakt door een 20-jarige auto mobilist uit Hazerswoude. Het slachtoffer liep een gebroken heup en een hersenschudding op en is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Lei den. Herhalingen t/m 30 d•camber. Vele duizenden hebben gister avond zeer voldaan de premiè re van het Kerstcircus 1982 in 'Ahoy' verlaten. Terecht vol daan, want wat deze winter in het Rotterdamse Sportpaleis in de piste wordt gepresenteerd is ronduit een fijn programma. .Toegegeven, de geregelde cir cusbezoeker zal niet kunnen beweren dat de vertoonde nummers uniek, noch „nie- mals dagewesen" zijn. Maar in doorsnee hebben ze toch alle maal net iets meer dan verge lijkbare acts elders, net dat vleugje dat de liefhebber geestdriftig kan maken. Vrijheidsdressuren met acht paarden, och men ziet ze va ker, maar het valt hier in Ahoy' op dat Yasmine Smart, die er als persoonlijkheid extra fleur aan geeft, de dieren vol ledig onder appèl heeft. Hoge school hoort bij elk echt circus, maar dezelfde Yasmine rijdt haar volkomen synchroon met haar man Danny Cesar, die als solist bovendien een kostelijke Hongaarse Post rijdt (staande op twee paarden, andere paar den er tussendoor). Dressuur met drie olifanten is qua volu me niet imponerend meer, maar het gaat allemaal heel snel en Billy Wilson (eveneens uit het circus Smart) brengt nèt iets meer dan gebruikelijk. Identieke kanttekeningen kunnen bij de meeste andere nummers worden gemaakt. Er zijn cascadeurs, perche-acroba- ten, springplank-aprobatiek (met o.m. een salto van een man op stelten), er is een heel griezelig hoogdraadnummer, een charmante hondendres- suur en we zagen een onbe rijdbare ezel (Mullens) die bij ons niet zo aansloeg want er bestaam duidelijk betere in dit genre. De sterke man, die ui teraard Samson heet, stal ons hart evenmin. Maar streep aan de balk daar na weer voor Dieter Farell met een gemengde roofdieren- groep (panters en tijgers) die bijzonder accuraat werkte. Aparte vermelding ook voor de Spaanse clownsgroep Alexis; er zijn niet erg veel circusclowns meer die het pu bliek écht kunnen amuseren, deze groep lukt het in elk ge val de aandacht gevangen te houden. Er is nog iets opvallends: het hoge tempo waarin het geheel in een fraaie entourage werd afgewerkt, zelfs reeds tijdens de première. Dat is mede te danken aan de sterke onder steuning door een goed orkest. Soms lijkt de piste wat leegjes in die l^olossale „bak" van Ahoy, want er zijn nauwelijks grote groepen. Maar hier geldt; „Small is beautiful". JO SMITS Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubi „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hondS 3oms ook wel een kat) beschreven die in het asiel vc blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... teD het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek bescl ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitj naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopend* denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook lagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ond gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circi gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te hal Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Lei<| Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. Deze week twee oudge dienden in deze rubriek. Doesca, een Dalmatiër op leeftijd en Iwan, een zes jarige kater die reeds tij dens Beestenspul een nieuwe baas zou hebben gevonden ware het niet, dat het dier dat weekend door ziekte werd getrof fen. Doesca sierde al eerder deze kolommen, de belangstel ling voor het aardige dier bleef toen uit. De Dalmatiër zit al vanaf 12 oktober in het asiel en heeft het daar gelukkig redelijk naar zijn zin. Deze situatie kan ech ter niet langer voortduren zodat deze week voor de tweede (en laatste) maal een beroep op de dierenlief hebbers onder de lezers wordt gedaan. Doesca was eigendom van een hartpatiënt die het niet meer op kon brengen het dier regelmatig uit te laten. De Dalmatiër, ooit nog ster op het witte doek in een te- kenfim van Walt Disney, is over het algemeen een vrij zenuwachtig dier met veel lieve karaktertrekjes. In ge val van Doesca betekent dat, dat ze nogal eens stevig aan de riem kan rukken maar goed kan opschieten met kinderen en poezen. Auto's houdt ze niet van. Ze ziet er prima uit, is welis waar wat oud, maar kan haar toekomstige baas nog vele jaren plezier verschaf fen. Iwan Iwan, een wat in zichzelf gekeerde, erg mooie kater, zit reeds vanaf 28 juli in het asiel. Tussentijds heeft hij Iwan. enkele weekjes op een flat gewoond maar werd terug gebracht omdat hij niet kon aarden op deze bovenwo ning. Tot grote spijt van de nieuwe (maar helaas slechts tijdelijke) baas overigens die haar beschreef als een uitermate lieve poes met een huiselijk karakter De nieuwe eigenaar zal desal niettemin over een tuin moeten beschikken, w.l hij Iwan aan zich binden. Zoals het katers betaamd, be schikt Iwan over een sterk karakter, hij wil niet ge bruikt worden en komt voor zichzelf op. Hij wil on bewust nog wel een$ een beetje ruw optreden zodat het niet aan te beveen is om hem in een gezh met kleine kinderen op te v men. Iwan is reeds ge; treerd. d fil Max Max, de hond van voö week, genoot weinig k, langstelling. Alleen de l'V ste eigenaar die nooiG dwongen onder droeve O' standigheden afstand Ie het dier moest doen, ga kennen het dier wel t(D te willen nemen maar T' laas leenden de omstap^ heden zich daar niet y~ Zodoende zal deze prat"' ge Mechelse herder e als Doesca en Iwan K(?J mis in het asiel moeten.» ELECTRICTEITSHUISJE RAAKT IN BRAND NOORDWIJKERHOUT Een hoogspanningshuisje aan de He- elektriciteitshuisje af U halen, waarna de brandweer van i! renweg in Noordwijkerhout is gistermiddag door kortsluiting in wijkerhout het vuur Ion blussen. Binnen een paar uur brand gevlogen. Door de kortsluiting sloegen in een paar bollen- schade gerepareerd e» kon de wijk weer van stroom bedrijven en een aantal woonhuizen de stoppen door en viel de voorzien. Gesmolten solatieleidingen hebben vermoede stroom uit. Werknemers van het gemeentelijk energiebedrijf en kortsluiting veroorzadet. De schade bleef verder beperkt* het energiebedrijf Rijnland slaagden erin de spanning van het Grotere aanvoer bloemen: omzet omhoog Een aanzienlijk grotere aanvoer gaf ook bij de CCWS in Honselersdijk een aanzienlijk groter omzetbedrag en dat is tegen het zo langzamerhand afsluiten van 1982, toch wel een prettig geluid. Er waren aardige meevallers in het prijsbeeld, ook wel enkele tegenvallers die vooral in chrysanten en free- sia waren te zoeken. Maar die konden toch het totale beeld niet een terugklap geven, zodat over de op één na laatste week van het jaar niet valt te klagen. Afwachten maar weer wat het nieuwe jaar zal brengen. De CCWS kwam met een totale aanvoer van 31.424.929 bos of stuks aan een omzet van ƒ21.036.209,48 uit de bus tegen vorig jaar in dezelfde week een aanvoer van 29.059.846 en omzetbe drag 17.986.383,21. De hoger omzet werd dus aardig beloond. Daar droegen de potplanten toe bij met een aanvoer van 59.655.914 en opbrengst van 129.684.029,21 tegen vorig jaar zelfde week 52.776.749 stuks en opbrengst van ƒ111.971.213,57. Ook de importbloemen waren groter in aantal namelijk 66.467.160 en opbrengst van ƒ29.984.418,48 tegen vorig jaar 46.705.091 en opbrengst van ƒ21.878.817,58, een forse stijging dus. Wat de snijbloemen betreft lagen de cijfers ook boven die van vorig jaar met aanvoer 27.894.086 en opbrengst 15.783.354,60 tegen vorig jaar 26.086.540 bos of stuks en op brengst 14.399.907,86. Wat de landelijke cijfers van de 12 bloemenveilingen betreft, er was een totale aanvoer in het tijdvak 1 januari tot en met 17 december van 1.909.584.509 bos of stuks en omzetbedrag van totaal ƒ.813.671.463,74 tegen zelfde periode in 1971 van 1.836.773.407 bos of stuks en opbrengst ƒ768.456.875,82. Zowel aanvoer als omzet liggen dus hoger, al betekent dat geen maatstaf voor wat betreft de exploitatie. Na de voorbereiden de kerstdrukte, volgde in het tweede gedeelte afgelopen week een wat rustiger gang van zaken met enige terugval in prij zen. Maar dat is een normale gang van zaken. Ook de export ging niet slecht en werd wat minder geklaagd over de kwali teit van sommige bloemsoorten. Met ruim 2 miljoen aan an jers, liep de prijs voor de trossoort nog wat vooruit. De ruim 5 miljoen tros chrysanten j.c. deden het in gemiddelde prijs aanzienlijk beter dan vorig jaar. Maar met een aanbod van ruim 6 miljoen, dat 1 miljoen méér is dan vorig jaar, zakte dej freesia van 33 naar gemiddeld 28 cent. Met de nog geen miljoen tulpen, kwam de gemiddelde prijs op 26 cent, die vorig jaar met wat ruimer aanvoer op 19 cent kwam. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: al stroemeria 80(81) amarillys 40(38) norm. anjers 48(50) idem tros 32(30) anthurium 2.11 (1.85) asp. plumoses 20(19) bouvardia 39 (21) troschrysanten j.c. 65 (59) idem geplo zen 91 tros m.c. 2.38 (2.88) euphorbia 55(62) freesia 28(33) gerbera 1.11(1.12) irissen 31(33) leliekelken 66(78) idem tak ken 1.11(1.14) nerine 80.(1.00) cymbidium groot 82(73) idem» klein 3.78 (3.70) grote rozen 64(68) idem klein 43(42) gypsop- hilla 66(66) streletzia 2.99(3.33) tulpen 26(19). Er zullen deze week naar het zich laat aanzien geen schok kende veranderingen in het bloemenbeeld zijn te verwach ten. De meeste veilingen waaronder ook de CCWS en Berkel, laten de veilingklok op de laatste dag van het jaar niet draai en. Maar wel vallen er cijfers over 1982 als eindresultaat sa men te stellen. Verrassend zijn deze al niet meer. Als jongen van achttien jaar begon hij met het veredelen van tulpen. Vervolgens was hij enkele jaren slager in Noordwijkerhout, maar hal verwege de twintiger jaren vertrok hij naar de Kop van Noord-Holland - om precies te zijn: naar Anna Paulowna - en zette daar het veredelings- werk voort. Met veel ambitie en nog meer succes. Hoewel hij al 86 lentes achter de rug heeft, denkt hij er niet over om een punt achter dit werk te zetten. Zo lang hij nog een veer van zijn lippen kan bla zen, zal hij met het veredelen van tulpen bezig blijven. Het is voor hem een soort „way of living" geworden. Zijn naam: Jo v.d. Berg, een man die een- lange reeks uitstekende tul pen heeft gewonnen. Hij is de eerste kweker die vandaag (maandag) de J.F.Ch. Dix- penning in ontvangst mocht nemen. Deze onderscheiding werd anderhalf jaar geleden in het leven geroepen door de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur. Een hommage aan de heer Dix, eveneens winnaar .van vele tulpen en andere bolgewassen, is tijdens zijn le ven in het bollenvak welhaast een legendarische figuur ge worden. De heer Dix speldde de heer v.d. Berg vandaag de onderscheiding op de revers. Vele door de heer v.d. Berg gewonnén tulpen hebben ja renlang hoog op de ranglijst^ gestaan. Uit het zaaisel dat in de jaren twintig in de handel kwam, hebben enkele rassen het tot vandaag-de-dag uitge houden, zoals Elmus, Band oeng en Glory of Noordwijk. Van de in de laatste jaren ge ïntroduceerde nieuwe tulpen nemen enkele rand tulpen een vooraanstaande plaats in, zo als bijv. Abu Hassan, glanzend donkerrood als een kastanje die nèt uit de bolster is ge sprongen en met een brede, heldergele rand; de rode, geelgerande Prins Carl Philip en de rode, witgerande Prin ses Victoria. Een uitgesproken succesnummer was ook de witte White Dream. De kwe kers die daar in de tweede helft van de zeventiger jaren zijn „ingestapt", hebben daar „goud geld aan verdiend. Vanzelfsprekend werd de heer v.d. Berg er ook niet slechter van. Want hij is niet alleen kweker en veredelaar, maar ook zakenman. Jo v.d. Berg bracht zijn tulpen nooit „opgepoetst" naar het Bloem bollencentrum in Hillegom. Zoals de bollen in bloei waren gekomen, zo werden ze ook tentoongesteld. Tulpen van deze hybridiseur, zo bewees de praktijk herhaaldelijk, kunnen nooit tegen- maar uit sluitend méévallen. Zoals ge zegd: de veredelaar uit Anna Paulowna kan het kruisen nog altijd niet laten. Het ligt dan ook in de lijn der ver wachtingen dat men in de ko mende jaren nog heel wat nieuwe tulpen van hem onder ogen zal krijgen. Als één vak genoot er recht op had om als eerste de Dix-penning in ont vangst te nemen, dan was het de heer Jo v.d. Berg! De heer Jo v.d. Berg bij enkele van zijn fonkelnieuwe tulpen. lez Het is eigenlijk min of meer in tegenstelling met de aanvankelijke ver wachtingen, dat het dit maal beslist goed gegaan is in de „kersthandel" voor wat bloemen, plan ten en de speciale kerst artikelen betreft. Gezien de algemene economische teruggang stond men wat sceptisch tegenover de af zetmogelijkheden voor de kerstversieringen, maar dat is meegevallen, zo* weet men ons uit betrok ken kringen te melden. De gebruikelijke speciale kerstveilingen van de diverse bloemenveilingen bleken veel aandacht te trekken en wer den uitstekend bezocht. Maar ook de prijzen die voor de di verse produkten werden be steed, gaven reden tot tevre denheid, resulteerden zelfs in hoger omzetbedragen dan vo rig jaar. De bloemenveiling Aalsmeer als grootste veiling in ons land, bereikte het miljard gul den omzetcijfer, de CCWS te Honselersdijk als tweede „top per", passeerde de 800 mil joen. En dit ondanks tegen vallers die bij tijd en wijle in het bijna verstreken jaar ge noteerd moesten worden met omzetten, welke beneden die van vorig jaar lagen. Er kon worden geconstateerd dat de handel over voldoende optimisme beschikt om het ri sico te nemen van flinke aan kopen. Die betroffen nu voor al de speciale kerstbloem Eoinsettia, de kerststukjes en erstbomen in soorten. De kwekers waren aanvankelijk ook wat terughoudend in de gang van zaken. Daardoor kwam de „kersthandel" onge veer twee weken later dan vorig jaar pas op gang. Toen eenmaal bleek dat er kopers genoeg waren, liep de aan voer ter veiling snel op en kregen de veilinggebouwen een groter kerstkarakter. Het was een florissant en sterk ge kleurd beeld en dat bracht een prettige stemming in de gebouwen. De poinsettia's blijven nog steeds de grootste belangstel ling trekken. De CCWS in Honselersdijk verwerkte daar in een week 2 miljoen van. De gemiddelde prijs van 3 tot 4 gulden lag iets hoger dan vo rig jaar, uiteraard afhankelijk van kwaliteit. Dan waren er ook de cycla men, gerbera, amaryllis maar ook de bolbloemen, die het beeld compleet maken. Tot op de laatste dag voor kerst handhaven zich de kerstvei lingen, want er zijn altijd nog late kopers, speciaal uit de straathandel die moeten trachten dan door de bergen kerstbomen heen te komen. Wat laatstgenoemde handel betreft, is de CCWS dit jaar een nieuwe richting ingesla gen. Er bestond namelijk een zeer grote aanvoer ter veiling van kerstbomen, zoals blauw- sparren met of zonder kluit, Nobilis groen en Douglas groen, afkomstig uit onze zui delijke provincies. In het ver leden waren het vooral de grote kwekers die de bomen leverden, maar door allerlei oorzaken zijn kleiner bedrij ven ontstaan, die het soms wat moeilijk ïadden met de afzet van hetirtikel. Zij heb ben nu grote partijen bij de CCWS in de tandel gebracht en dat heeft *e handel verle vendigd, vooal nu de CCWS meer belangtelling voor de bomenhandelontplooit. Uiteraard wren er nu weer de vele duizmden kerststuk jes, het handverk ook van de gezinsleden 'an kwekers, die hun artistiek ontwikking in die stukjes :onden uitleven. Er werden z-lfs prijzen tot 50 gulden voor iesteed, uiteraard voor specide en grotere werkjes. Mar ook hiervan werd vlot 'erkocht. In het Westland weden zelfs de bij na historiscl geworden drui- venbomen ii kerststukken en stukjes ververkt! Bij dat alles leden ook de pot planten het (oed en in het ge heel verbeterden de p-bl ook voor dat produkt. lpoi in deze tijd gewoonlijl 191 nogal „wilde handel" roate kerstartikelen. De ge bel bloemenhandel heeft tre ruimte om de veel ruiniEri sende kerstprodukterials plaatsen, die dus voolDo grootste deel zich op irin* voltrekt. Ook de tuincPo hebben daar een flink op. deel in. Dyi din Behalve als afsluiting va var jaar, betekent de kerstvby ook inleiding van een rHel teeltseizoen, door de nadvoc van het bollenseizoen eido< vroege vooijaarsprodukjtro' zijn ook reeds veel hyaohar en tulpen verkocht. DelZijr men- en plantenhandel kor een breed terrein laat twa* den klanken horen ovfNol kerstdagen! no\ Val

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12