YD sluit vrede over aff aire-Metz Kamer schrapt bejaardenaftrek en uitkering jongeren V oorstel Andropov serieus nemen Familie Van der Valk beloont tipgever bij terugvinden losgeld ge er ia imer pt inkman DE RUITER: orde el leidse spaarbank s Najaar '83 besluit Kamer over plaatsing raketten Miniumloon naar 2048,80 gulden bruto per maand NENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 DECEMBER 1962 PAGINA 9 (linet soepeler •Zuid-Afrika :AAG Het kabinet Lub- ;t minder dan vorige ka- bereid tot economische jelen tegen Zuid-Afrika, id dat zwarten discrimi- ipartheid). Internationale itingen van Nederland, indse economische belan de economische situatie iuid-Afrika's buurlanden nu in één adem genoemd menten die bij het nemen Maatregelen in overweging i genomen. Dat blijkt uit •ingen van de Nederlandse inwoordiger bij de Vere- faties, mr. Hugo Schelte- vi- ~re onze parlementaire redactie) HAAG Nadat Metz opnieuw ge had een eenmans- te zullen vormen 'weede Kamer, is er de leiding van de n dit kamerlid gis- alsnog vrede geslo- een communiqué jartijvoorzitter Jan iinga en Metz zelf onder meer: „De itelt er prijs op langs /eg te verklaren dat elk! ËL81ES ver als1 id van i,spe< voor thuiWj Coll SLi.ilS ing (11 69&: king te? Papierfabriek brandt uit UTRECHT Een papierops lagplaats in Utrecht is vannacht totaal uitgebrand. De schade be draagt minstens VA miljoen gul den. Het is nog niet bekend hoe de brand ontstond, maar de po litie sluit brandstichting niet uit. In de buurt heerst grote onvre de omdat de gemeente vorige week heeft meegedeeld dat er geen geld is om het veel over last veroorzakende bedrijf te verplaatsen. De brand ging ge paard met een enorme rookont wikkeling en de omwonenden moesten worden geëvacueerd. De brandweer was nog tot in de avond bezig met nablussen. Dove vrouw vraagt teletekst als voorziening UTRECHT De Centrale Raad van Be roep in Utrecht moet beslissen over de vraag, of een dove vrouw die vanwege andere handicaps ook moeite heeft met het vasthouden van krant of boek, in het kader van de voorzieningen op grond van de Algemene Arbeidsongeschiktheids Wet aanspraak kan maken op teletekst-appa- ratuur. Mr C. Kuiper deelde namens de vrouw mee dat teletekst voor doven nu al een essentieel middel voor de verbetering van hun contacten met de maatschappij is en dat dit door speciale teletekstpagina's voor doven nog zal toenemen. Half jaar cel geëist tegen Amsterdamse politieman AMSTERDAM Tegen de 38-jarige Amster damse politie-agent J. van der M. is gisteren bij de rechtbank in de hoofdstad zes maanden cel straf geëist wegens medeplichtigheid aan een inbraak en oplichting. De agent zou op 8 mei vorig jaar op wacht hebben gestaan tijdens een inbraak in een woning in de Amsterdamse Bijl mermeer. De inbraak zou zijn uitgevoerd door zijn vriend J. van W. die, aldus de officier van justitie, de verwachting koesterde in het huis een kwart miljoen gulden aan te treffen. Hier van bleek echter geen sprake. De agent ontken de gisteren iets met de inbraak te maken te hebben. De oplichtingsaffaire speelde zizh vorig jaar in Castricum af. r>*> (Van onze parlementaire Russische partijleider An- redactie) dropov tot beperking van DEN HAAG Minister de Russische middellange- De Ruiter (Defensie) vindt dat de voorstellen van de Jaap Metz Ed Nijpels op geen enkele wijze gechan teerd heeft". Volgens vice-fractievoorzitter Evenhuis is de zaak-Metz daarmee uit de wereld. Hij verwees daarbij naar een pas sage in de genoemde verkla ring, waarin wordt gesteld dat de zaak is afgedaan op een wijze die ook voor Jaap Metz „volledig bevredigend" is. Eerder was Metz nog erg boos geworden over het feit dat zijn fractiegenote Erica Terpstra, die beweert één van de bron nen te zijn, waarop het week blad De Tijd een verhaal ba seerde over het chanteren door Metz van Nijpels, in een verklaring deze „aantijging" niet voldoende had weerspro ken. Dat was evenmin ge beurd in een korte verklaring van Kamminga en Nijpels, waarin de naam Metz niet eens voorkwam. De irritatie van Metz werd nog groter doordat de VVD-leiding anvankelijk niet geneigd was verder nog iets te onderne men. Daarop besloot het ka merlid zelf een verklaring uit te geven, waarin hij zei geen genoegen te nemen met de gang van zaken. Ook zei hij te overwegen een gerechtelijke procedure te beginnen tegen De Tijd, onder meer om op deze wijze het weekblad te dwingen zijn bronnen bekend te maken. „De mens Jaap Metz vecht voor eerherstel. Hij staat met zijn rug tegen de muur," zei hij desgevraagd. Kamminga en Nijpels hebben hem gisteren later op de dag van mening doen veranderen. Hij acht nu wel voldoende eer herstel te hebben gekregen en vindt het niet meer nodig dat er nog meer pogingen worden ondernomen om de tipgevers van De Tijd op te sporen. Opmerkelijk is wel dat Metz zelf volmondig toegeeft dat hij heeft gedreigd een eenmans fractie te gaan vormen. Dat zelfde deed hij al eerder, toen de VVD-leiding hem ervan probeerde te weerhouden zijn plaats in de fractie in te na men. „Hij heeft wél gedreigd eventueel een eenmansfractie te vormen. Dat zou je chantage kunnen noemen en in die zin is dat woord ook in de fractie gebruikt", aldus Ed Nijpels in het geruchtmakende interview met De Tijd. Wanneer de VVD nu zegt dat Metz „Ed Nijpels op geen enkele wijze heeft gechanteerd", wordt vol gens de VVD-leiding bedoeld dat Metz geen pogingen heeft ondernomen Nijpels met diens privé-zaken te chanteren. Metz wordt overigens deze week in het weekblad Nieuwe Revu ervan beschuldigd zich als verslaggever van De Tele graaf te hebben laten omko pen door het onroerend-goed- bédrijf „F S Properties". Die beschuldiging wordt geuit door F S-directeur Ton Fagel die een tijdje geleden gearresteerd is geweest op verdenking van oplichting van de belastingen voor tientallen miljoenen gul dens. Metz heeft steeds ont kend dat hij zich heeft laten omkopen. «HAAG PvdA, CDA 4) in de Tweede Kamer gisteren een motie in- waarin wordt gesteld steun aan de kortings- mag worden uitgelegd vrijbrief voor andere slieden om het salaris paalde groepen ambte- of trendvolgers te kor- 11 11e fracties hebben gis- :ijdens de stemmingen e kortingswet voor de ijssalarissen bezwaar kend tegen de recente van minister ïan van welzijn, volks- leid en cultuur. Deze tsman wilde de moge- openhouden om het in (bijvoorbeeld) de ge- te korten voor behoud anen en noemde de cl van zijn onderwijs- Deetman een „speer- e". 1C|VVD en Klein Rechts akkoord met een kor- in 1,85% per 1 januari et onderwijzend perso- )at levert 278 miljoen op. De PvdA'er Ko- Areeg niet genoeg steun jn plan om de laagste en 1% en de hoogste 4% n inleveren. Het be- van minister Deetman het CDA daartegen it het kortingspercenta- ij een relatief laag sala- e buurt van de 4% zou De VVD had al eerder 'eten dat verdere nivel- oor hen uit den boze sneeuw allen in ^plaatsen 1AAG Er is van- in het hele Alpenge- eel sneeuw gevallen, >or de situatie voor de sport aanzienlijk is ;rd. Enkele dagen ge- ras de toestand van de 'hellingen nog matig men, terwijl op veel skiën onmogelijk oor de sneeuwval van »en nacht is de toe- ïeel gunstig, aldus een voerder van de Gedetailleerde gege- it de bekendste win- antieplaatsen waren et middaguur evenwel :t beschikbaar, tenrijk waren de ski- jkheden gisteren nogal opend. De hoeveel- neeuw in enkele be- vakantieplaatsen was: d tot 1.45 m, Kaprun 3 m, Kirchberg 25-70 "itzbühel 30-80, Ler- 5-40, Mallnitz 30-120, :h 20-70, Mayerhofen •sfeld 15-100, Saalbach >n Serfaus 25-65. NULAND De familie Van der Valk uit Nuland heeft gisteren besloten tips te belonen die leiden tot het terugvinden van het nog vermiste losgeld van ongeveer 11 miljoen gulden of een deel ervan. De beloning bedraagt 5 pro cent van het terug te vinden deel. Dit heeft de woordvoer der van de familie, J. van den Nieuwenhuyzen, bekend ge maakt. Op een Zwitserse bank is inmiddels 1,6 miljoen terug gevonden. Volgens de Westduitse politie heeft de in Konstanz gearres teerde Giancarlo T. gezegd dat de ontvoerders met twee groe pen hebben gewerkt. Een groep bestond uit de 33-jarige Italiaan Franco C. B., die dit weekeinde in Brussel werd ge arresteerd en uit de 30-jarige Giorgio L. waarvan de West duitse politie de aanhouding heeft verzocht. De tweede groep zou bestaan hebben uit de 32-jarige Ita liaan Luigi R. en de 36-jarige Vincenzo C., die allebei dit weekeinde eveneens in Brus sel werden aangehouden in het pand waarvan de politie zeker is dat mevrouw Van der De verdwenen ontvoerder van mevr. Van der Valk, de Italiaan Giorgio „La Volpe". Valk daar werd vastgehouden. De drie in Brussel gearresteer de Italianen zijn inmiddels aan de Nederlandse justitie uitle- Staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Water staat) heeft giste ren het nieuwe sa telliet-ont vangststation op het KNMI in De Bilt officieel in ge bruik gesteld. De beelden die met dit station worden opgevangen zijn verfijnder en gede tailleerder, terwijl ook de waarne ming in gebieden waar geen beman de waarnemings stations zijn sterk verbeterd wordt. Rechts dr. Van .Tiel, hoofddirec teur van het KNMI. Margriet en Pieter nemen taken Claus ook in 1983 over DEN HAAG Prinses Mar griet en haar echtgenoot mr. Pieter van Vollenhoven blij ven in het nieuwe jaar voorlo pig de representatieve taken van de zieke prins Claus over nemen. Volgens de medici moet Claus het komende jaar met een schone agenda kun nen leven. De koninklijke ta ken en andere verplichtingen vormen voor hem nog een te grote psychische belasting, al dus de psychiaters Kielholz en Nijdam. Prins Claus wordt nu weer in de universiteitskliniek in Bazel behandeld. Hij is nog steeds niet hersteld. De taken van de prins worden al sinds oktober door Margriet en Pie ter waargenomen. Ravenstein hoeft geen burgemeester RAVENSTEIN De gemeen teraad van het Brabantse Ra venstein (7500 inwoners) hoeft voorlopig geen nieuwe burge meester. Met acht stemmen voor en vijf tegen nam de gemeenteraad gisteren een motie aan, waarin de commissaris van de konin gin in Noord-Brabant wordt verzocht bij wijze van experi ment het komend jaar geen nieuwe burgemeester voor te dragen. Ravenstein zit sinds september zonder burgemees ter, omdat deze een benoeming elders aanvaardde. Het ambt wordt waargenomen door lo co-burgemeester Hoogveld. De raad is zo tevreden over het werk dat het college van B en W „burgemeesterloos" heeft verzet, dat men een nieuwe burgemeester voorlopig niet nodig acht. Het levert ook nog een besparing van een ton op. (Vari onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vlak voor de aanvang van de kerst vakantie heeft de meer derheid van de Tweede Kamer een streep gehaald door de bejaardenaftrek en de RW W-uitkering die werkloze schoolverlaters van 16 en 17 jaar krijgen. Ook de vrijstelling van motorrijtuigenbelasting voor invaliden werd ge schrapt. In totaal haalde het kabinet daarmee gis teren weer 100 miljoen gulden bezuinigingen bin nen. Tevens stemde de Kamer in met een verho ging van de assurantiebe lasting van zes naar zeven procent. Voorstellen van de oppositie om de bijstandsuitkering voor werkloze schoolverlaters nog een half jaar intact te laten werden verworpen. PvdA, D'66, PPR, PSP en CPN stem den daarop tegen het kabinets voorstel. Dezelfde partijen stemden met de RPF en de Centrumpartij tegen het afschaffen van de al gemeen geldende bejaarde naftrek. Deze afschaffing treft overigens alleen de bejaarden die meer inkomen hebben dan het minimum. De anderen krijgen de afschaffing geheel gecompenseerd. Wie bijzonde re kosten kan aantonen kan déze als ze een bepaald bedrag te boven gaan bovendien van de belasting blijven aftrekken. Een ruime meerderheid ging akkoord met het afschaffen van de vrijstelling voor invali den van het betalen van mo torrijtuigenbelasting. Op voor stel van de VVD bracht de Kamer wel een uitzondering aan voor bejaarden; als dezen na hun 65e invalide worden, kunnen zij alsnog een vrijstel ling krijgen, die gedurende tien jaar van kracht kan blij ven. Ook de bejaarden die thans al een vrijstelling heb ben kunnen die nog tien jaar houden. Het schrappen van de vrijstelling treft vooralsnog dus alleen nog „nieuwe geval len". Een voorstel van PvdA en CPN de vrijstelling ook voor oorlogsslachtoffers te laten gelden kreeg geen kamer meerderheid. CDA en VVD die ook aandacht voor deze groepen hadden gevraagd, toonden zich tevreden met toezeggingen van het kabinet dat deze betrokken op andere wijze een volledige compensa tie zullen krijgen. ADVERTENTIE Maandrente-deposito's. De rente wordt maandelijks op uw bankgirorekening gestort Looptijd 1 tot lOjaar. Minimum storting f15.000,-. Rente afhankelijk van looptijd tot maximaal 7,76% ef- fektief 7 V2nominaal) DE DICHT BIJ HUISBANK. afstandsraketten, waaron der de SS-20, in ruil voor het niet plaatsen van de nieuwe Amerikaanse ra ketten in West-Europa se rieus moeten worden ge nomen en ernstig op hun waarde dienen te worden onderzocht. De minister deelde dat gisteren mee aan de Tweede-Kamer commissie voor Defensie. „Serieuze voorstellen moeten serieus bekeken worden", al dus de minister. Naar zijn mening blijkt uit het voorstel van Andropov in ieder geval, dat de onderhandelingen in Genève over wapenvermin dering tussen oost en west „nog steeds in beweging zijn". De minister voegde er echter aan toe, dat er geen sprake is van een grote door braak. „We moeten natuur lijk blijven bedenken dat de Sovjet-Unie, ook al zou de voorgestelde vermindering plaatsvinden, nog altijd een groot overwicht aan kern koppen zou blijven behou den." Andropovs voorstel is inmid dels al van de hand gewezen door de regeringen van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Twee hoge Sovjet-functiona rissen hebben gisteren boos gereageerd op de snelle af wijzing door het westen. Een van hen Leonid Zamjatin, hoofd van internationale po litieke bureau van het Kremlin zei: „Dit bewijst dat het Westen niet serieus streeft naar wapenverminde ring. In ons voorstel zal de Sovjet-Unie geen vliegtuig of raket meer hebben dan de NAVO-landen in Europa." (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer zal in het najaar van 1983 een beslissing moeten hemen over de vraag of er in Nederland kruisraketten zullen worden gestatio neerd. Zou de Kamer tot plaatsing besluiten, dan zal uiterlijk eind 1984 begonnen moeten worden met het bouwen van loodsen, bunkers, garages, brandstoftanks en een woongemeenschap voor de Amerikanen die de kruisraketten zullen beheren. De daadwerkelijke op slag van de raketten zou dan twee jaar later kunnen volgen. Dit heeft minister De Ruiter (Defensie) gisteren laten weten in een vergadering met de Tweede-Kamercommissie voor Defen sie. De Ruiter zei dat hij nog niet beschikt over een lijst met gemeenten die in aanmerking komen voor de eventuele plaat sing van kruisraketten in Nederland. „Die gemeenten zijn nog niet bekend. Ik heb op dit moment echt nog geen lijstje met lo caties op zak", aldus de bewindsman. Momenteel stellen deskun digen van het ministerie van Defensie in samenwerking met een aantal Amerikanen de voorwaarden op, waaraan lokaties moeten voldoen. De minister verwacht dat volgend jaar zomer de meest geschikte gemeenten bekend zullen zijn. DEN HAAG Het minimumloon voor een werknemer van 23 jaar of ouder bedraagt met ingang van 1 januari 2048,80 gulden bruto per maand. Alleen moet de Eerste Kamer nog akkoord gaan met het wetsvoorstel het minimum(jeugd)loon met e-e-n procent te verhogen ten opzichte van het per 1 juli 1982 vastge stelde bedrag. Dat bedraagt voor de werknemers van 23 jaar of ouder 2028 gulden bruto per maand. Het wetsvoorstel, gisteren door de Tweede Kamer aanvaard, is één van de maatregelen, genomen om het koopkrachtbeeld voor 1983 bij te stellen. Het weekbedrag wordt ƒ472,80 bruto per week (was 468) en het bruto bedrag per dag 94,56 (was ƒ93,60). Uit een gepubliceerd overzicht van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid blijkt dat de minimumjeugd lonen er per 1 januari (mits de Senaat ermee instemt) als volgt uit gaan zien: Leeftijd bruto maand 1843,90 (was 1825,20) 1639,00 1622,40) 1434,20 1229,30 1075,60 922,00 819,50 1419,60) 1216,80) 1064,70) 912,60) 811,20) Voor een 16-jarige bedraagt het minimumjeugdloon bij twee da gen partiële leerplicht en een werkweek van drie dagen 491,70 per maand (was 486,72) en 113,46 per week 112,32). Bij vol ledige werkweek voor een 15-jarige liggen de bedragen op 717,10 per maand (ƒ709,80) en 165,50 per week (was 163,80). Koude nacht DE BILT Een gebied met flinke opklaringen en weinig wind trekt over het land. Hierdoor is er vannacht wei nig bewolking en kan de tem peratuur plaatselijk tot -5 gra den dalen. Morgenochtend is het eerst nog helder, maar hierna neemt de bewolking vanuit het westen op de nade ring van een neerslaggebied toe. Dit gebied vormt de be grenzing van koude lucht bo ven Europa en zachte lucht van de oceaan. Tegen de avond bereikt de neerslag ons land waarbij deze eerst korte tijd in de vorm van sneeuw kan vallen, maar omdat tege lijk de zachte lucht binnen dringt, gaat die spoedig over in regen. De middagtemperatuur is morgen ongeveer 2 graden. De komende dagen bevinden wij ons in de oceaanlucht ach ter het neerslaggebied. Dit be tekent dat er veel bewolking is en er af en toe regen of motre gen kan vallen. De middag- temperatuur is tot dinsdag on geveer 8 graden. Amsterdam sneeuwt). 4 -1 7 n Den Helder Vllssingen sneeuwt). 4 sneeuwb. 3 Klagenlurl Kopenhagen

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9