Van Bracht dreigt met stoppen Hellas ter Riet enige lichtpunt Dielis Belgisch kampioen White Shadow reist 1800 km voor twee minuten draven ieuwe stichting jp Tennis 'derland vaag pretentieus irtin Koek niet Kings Cup INDOORTITELSVOORMESKEREN KOEK Dragt). I. TaroL a 2.50: Valentin verslaat Kneppers BARENDRECHT Jacques Valentin van Olympus '70 heeft zaterdag in Barendrecht een wedstrijd over 15 kilometer gewonnen in 46 minuten en 06 seconden. Berry Knep pers eindigde tijdens deze zogenaamde Kerstloop als tweede in 46.12. Derde werd Cees Kraayeveld van Sliedrecht Sport in 46.14. Snelste vrouw was Trijnie Smeenge van Dynamo '70 in 55.28. Theo van der Veer won voor eigen publiek een halve marathon in Leiden. De atleet van Holland legde afstand af in 1 uur, 10 minu ten en 59 seconden. Dave Cameron van AV '40 uit Delft werd tweede met elf seconden achterstand. De Naaldwijker Peter van Mar wijk (Olympus '70) eindigde als derde en Hans Vrolijk van het Haagse Sparta als vier de. Bij de dames won Joke van Gerwen (De Spartaan, Lisse) voor Carla van Velsen van het Zoetermeerse Ilion. MAANDAG 20 DECEMBER 1982 PAGINA 17 Noble Atout wint in Parijs PARIJS Noble Atout, een in Nederlands bezit zijnde Franse hengst, heeft op de baan van Vincennes in Parijs het criteri um der driejarigen gewonnen. Deze na de derby, belangrijkste klassieker voor Franse driejari ge dravers, was gedoteerd met 650.000 francs (260.000 gulden). Noble Atout, een halfbroer van de legendarische Bellino II die werd gereden door zijn trainer Jan Kruithof, verdiende voor zijn eigenaar J. van Exter onge veer 140.000 gulden. Noble Atout was als favoriet in het ne gen paarden tellende veld ver trokken. MASTERS-TOERNOOI VOOR NAVRATILOVA EAST-RUTHERFORD Martina Navratilo- va heeft gisteren in East Rutherford het mas- ters-toernooi bij de dames gewonnen. In de finale versloeg zij Chris Evert: 4-6,6-1,6-2. De overwinning leverde haar 75.000 dollar op, waardoor zij haar verdiensten in dit jaar op schroefde naar bijna anderhalf miljoen dollar, een recordbedrag bij de tennissende dames. In het dubbelspel veroverde Navratilova met Pam Shriver eveneens de titel door de Ame rikanen Candy Reynolds en Paula Smith met 6-4,7-5 te verslaan. In Hartford won Ivan Lendl het met 300.000 dollar gedoteerde toer nooi. Hij versloeg in de finale Bill Scanion met 6-2,6-4,7-5. Het invitatietoernooi in Mia mi-Beach werd een gemakkelijke prooi voor Jimmy Connors. In de eindstrijd had hij geen kind aan Brian Teacher: 6-2,6-2. PEZZ - wr r 1 1 vërejp de Wilde op dt rerdfiteert van jzo m Mie-systeem dani indsejouT Het gedeva- ïns sdjjjk Qp eenduizendste ,%list. Dat twijfelachtige Nedqj was jn Berkhout voor .tenaar Joop de Wilde, 6evMhet verlies tegen Ad JjMr toch juichend kon '0 ni4,en jjet m0yenne van .de in de finaleronde as de[was een fractie beter ppen» van de Ammerzoder Leo% (1.036), die evenals wich[ Looy (0.977) op het- 435oantal wedstrijdpunten n Vit als De Wilde. In de aarfftijd had De Wilde nog en) Middelde verwezenlijkt, d was geweest voor de- 4. „Een prachtige titel, ympiU waardeloos toernooi- Jarerf» beoordeelde De Wil- l°me|afloop kernachtig. De i var» biljarter, trambe- iamejr jn Den Haag, wilde 'ynarh de nadelen van het Jsteem heendraaien, Ue 2ad daar in tegentelling ,n Voorbeeld Van Bracht mee)en geprotesteerd, maar e wefhandeld. en v rs joncurrent Ad Verlouw merOe Wilde in de laatste jooral zijn moyenne in ldkain houden, verliezen ft m^ên ramp. De reken- cojs kwamen tot de slot en gt De Wilde 44 punten aarra^oren. Verlouw liep in na dkde fase van het twee- in dj rustig weg, De Wilde Sunnizich slechts druk over Strale misser, maar had, erlouw de zestig vol- toch 44 caramboles zijn naam. De Wilde labeurt en werd net op de voorzitter van zijn [efluisterd, dat het 45e :h ook hard nodig was. (de voldeed aan de op en tikte de acquitstoot De uitnodigingen voor ^mpioensfeest werden 'ejellijk uitgedeeld. BERKHOUT Wereld kampioen Rini van Bracht heeft zaterdagmiddag ver klaard te stoppen met de wedstrijdsport, wanneer de biljartbond het be staande poulesysteem voor het driebandenspel hand haaft. Van Bracht hield tijdens de nationale titel strijd driebanden in Ber khout een unieke protes tactie tegen het bestaande wedstrijdsysteem in de biljartsport. Van Bracht verdedigde in de beslis sende poulewedstrijd te gen Van de Looy bewust zijn kansen niet. De Waal- wijkse biljarter was van mening, dat slechts de uit schakeling van de wereld kampioen de ogen van de bondsbestuurders zou kunnen openen voor de onvolkomenheden, die kleven aan het dit seizoen voor het eerst gehanteer de poulesysteem. Van Bracht maakte met opzet de weg naar de finaleronde vrij voor de kansloos geachte Arie Weijenburg en zag even later nog meer steun voor zijn standpunt ontstaan, toen Christ van der Smissen, Ne derlands meest begaafde bil jartspeler, door een remise tus sen Verlouw en De Wilde ook al in de voorronden het drie daagse toernooi verliet. Het Noordhollandse publiek kreeg de topconfrontatie Van Bracht-Van der Smissen niet voorgeschoteld, waarmee de attractie verhogende werking van het poulesysteem te kijk werd gezet. Terwijl Van der Smissen met een wegwerpgebaar uit de Berkhoutse biljartarena stapte, was Van Brachts reactie na af loop ongekend fel. „Dit geeft toch aan, dat dit poulesysteem niet deugt. Wat iedereen ge vreesd heeft, is hier in Ber khout uitgekomen. De favorie ten na drie ronden eruit, geen eerlijke strijd om het Neder lands kampioenschap en het publiek en de organisatie zijn de dupe. Wij hebben getracht het AVE-systeem (alle deelne mers treffen elkaar-red.) voor het driebandenspel te behou den. Per slot van rekening is het wedstrijdsysteem door de bond veranderd omdat de ka- derspelen niet meer interes sant waren. Het driebanden heeft echter altijd volle zalen getrokken, vier dagen lang. Aan zo'n formule ga je toch niet sleutelen. Het is wel ge daan en ik ben het daar niet mee eens. Dat heb ik in eerde re gesprekken, maar vooral hier aan de tafel laten blijken. Volgend seizoen moet ik me plaatsen voor de nationale ti telstrijd. Als dan echter dit poulesysteem gehandhaafd wordt, doe ik niet meer mee". In een gistermiddag inder haast opgezette persconferen tie werd duidelijk, dat de eisen van Van Bracht voorlopig door de biljartbond niet inge willigd zullen worden. KNBB-voorzitter Jan Lage- weg verwierp allereerst het gedrag van Van Bracht, die gesold had met de belangen van publiek en organisatie. „Het publiek is niet vanwege het systeem, maar vanwege Van Brachts gedrag de zaal uitgestapt. Dit had niets met topsport te maken", aldus La- geweg. „Aan de spelsystemen kan in dit lopende seizoen niets veranderd worden. Vast staat voor het bestuur echter, dat we niet terugkeren naar het AVE-systeem en dat de toernooien ook in drie dagen afgewerkt worden". De KNBB-voorzitter accepteerde wel de kritiek over het in de finale komen van de latere kampioen Joop de Wilde met een degradatie-moyenne (0.882). Volgend seizoen zal daar een regeling voor komen. Joop de Wilde legt aan voor een stoot tijdens het NK driebanden in Berkhout. HOUTHALEN Ook in het Belgisch kampioenschap drieban den heeft zich een verrassing voorgedaan. Ludo Dielis werd kampioen door in de finale Raymond Ceulemans te verslaan. De titelstrijd werd beslist in de verlenging van de derde set. Dielis won de eerste set van 20 caramboles in 18 beurten, de tweede was voor Ceulemans, eveneens in 18 beurten. De derde eindigde gelijk in 14 beurten. In de extra beurt scoorde Dielis twee pun ten, Ceulemans slechts één. De derde plaats was voor Brugge- man, de vierde voor Boulanger. ROME In een veld van vijftien paarden is White Shadow met op de sulky de Nootdorper Guus Knijnen- burg vijfde geworden in de Grote Prijs voor tweejari gen op de draversbaan van Rome. Weandy F moest met Arnold Mollema genoegen nemen met een negen de plaats. Het was voor de eerste keer dat tweejarige dravers in het buitenland aan de start verschenen. Guus Knijnenburg: „Ik moest achter de startauto in het derde gelid vertrekken. De merrie heeft voortreffelijk gelopen en kwam tot een tijd van 1.19,2 en verbeterde daarmee haar record. Als je met een paard uit het derde gelid moet komen, is winnen natuurlijk een onmogelijke zaak". De koers werd gewonnen door Cebion (Italië) in een kilometertijd van 1.18,5. Las Quick (Zweden) werd tweede voor Cretese (Italië) en Caetvers (Italië). Voor een koers van nog geen twee minuten waren de twee Ne derlandse paarden bijna drie dagen onderweg. Afgelopen maan dag vertrokken White Shadow en Weandy F uit Nootdorp en kwamen na een reis van 1800 kilometer pas woensdagavond in Rome aan. Beide paarden worden pas morgen weer thuis ver wacht. Met de vierjarige Udo Quick en de elfjarige Monty Buitenzorg is White Shadow één van de drie kandidaten voor de verkiezing Draver van het Jaar. Met een totaal bedrag van ruim 80.000 gul den is White Shadow de meest winnende tweejarige van ons land aller tijden. Arnold Mollema kwam gistermiddag een half uur voor de su pertrio terug op de Hilversumse baan. Het uitstapje naar Rome had bij de noorderling geen nadelige sporen achtergelaten. Hij won verrassend met San Sebastiaan voor Tony The Butler en Uranis ter Lune. In het internationale hoofdnummer moest Monty Buitenzorg genoegen nemen met een vierde plaats. Na de start nam Greatest Action met Aad Pools de leiding en stond deze over de 1609 meter niet meer af. Achter Greatest Action ging Opal Yell als derde over de finish voor Perle du Nord. SUPERTRIOTIP In supertrio 52, de laatste van dit jaar, komen veertien paarden op de Hilversumse baan aan de start. Tot en met donderdag is het mogelijk de wedformulieren in te leveren op de postkanto ren en tot en met vrijdag op de wedstrijdbanen. Tienus Zuidvel- de gaat als favoriet van start. De vijfjarige ruin won bij zijn laat ste vijf starts drie keer. Ook Sir Nimble, drie keer achtereen winnaar, is hier kansrijk. Onze favorieten: Tienus Zuidvelde, Sir Nimble en Selene. Onze outsiders: Tanja Wittestein, Unieke L en Titus Westerhorn. idi^z^E Na afloop van de indoor-tenniskampioen- ien in Goirle werd gisteren de oprichting be- emaakt van de „Stichting Top Tennis Neder- Het betreft een nogal pretentieus plan van orga- ft™. vhj-adviseur Henk Steinvoorte om toptennissers te B.'liden die niet voldoende door de KNLTB ge- I worden. Steinvoorte vindt het geld dat de ten- id bijvoorbeeld aan de jeugdspelers van de ten- doI besteedt, wegggegooid geld is, terwijl zoveel spelers worden verwaarloosd, anting meent naast de bond te staan, maar over de oprich- •io 349i>een overleg met de tennisbond gepleegd en men wil wel Tybide monopoliepositie van de bond doorbreken. De Stich- i.2i.9jp Tennis Nederland is geen sponsorbureau, omdat het seCik<oFonson5 maar donateurs zoekt om aan geld te komen en no 23ihet ook geen contracten aangaat met spelers die men met !mai S)^e teeld, spullen) en onstoffelijke (training, coaching, ad- lutior; 3 ideeën, bemiddeling) gaat helpen. Voorlopig heeft men Jelangstelling van de pupillen van trainer Martin Simek, No37r'e Michiel Schapers. Bondscoach Fred Hemmes noemde i. uniting een pressiegroep, omdat men ook toernooien „onder --'ciodril verbeteren. Louk Sanders en Martin Koek zagen het 1.501 de werkzaamheid van de nieuwe stichting ook niet „zit- ?4Hoorlopig heeft de stichting wel gesprekken gepland met .de) jirs (particulieren en bedrijven die daarvoor geen reclame 'vef; .f.njgen maar nog geen cent in kas. jJE Nederland zal in "opese landentoernooi f Kings' Cup volgende [I uitkomen met Michiel ra, Ton Sie, Mare Al- Huub van Boeckel. De candidaat, Menno Oost afgevallen. >ach Fred Hemmes, die iteg gisteravond bekend heeft de nieuwe na- indoorkampioen, de 30-jarige Martin Koek, niet in de ploeg opgenomen. De dub- belcombinatie zal worden ge vormd door Albert en Van Boeckel. Wie in de enkelspe len zullen uitkomen, staat nog niet vast. Op 13 en 16 januari speelt Nederland thuis tegen Denemarken en Monaco, waarna op 20 januari de uit wedstrijd volgt tegen Zwitser land. DEN HAAG Het gaat niet goed met het Neder landse tennis. Maar zoals altijd wist Koen Hehen- kamp, de voorzitter van de KNLTB die in zijn vrije tijd ook nog een ge meente beheert, de situa tie van zijn sport gunstiger te formuleren. Gisteren vloeide het spraakwater weer rijkelijk uit zijn mond toen de nationale indoorkampioenschappen in Goire hun bizarre slot haden gekregen. Nadat de Haagse Marcella Mesker in de finale met 6-1, 6-4 een eind had gemaakt aan de opmerkelijke zegetocht van de pas 14-jarige Hel las ter Riet uit Apeldoorn (een record), meldde He- henkamp de overvolle tri bune in de Pellikaan-hal dat het markant is hoe enerzijds de 23-jarige Mes ker de rest van Nederland was ontstegen en ander zijds hoe verheugend het is dat het damestennis in de breedte zo sterk is ge worden. Hoe geweldig het is voor de sport dat een jong meisje als Hellas al naar de top is geklommen. Hellas ter Riet is het enige lichtpunt in het tennis- duister. Bij de heren draaide de tennis- burgemeester de zaak om. Dat hier de finale zeer onverwacht had plaatsgevonden tussen de „oudjes" Martin Koek en Ton Sie maakte het tennis juist zo interessant en toonde aan dat bij de mannen de krachtsver houdingen zo aardig klein zijn geworden. De 27-jarige Sie, die na zijn zege op Michiel Scha pers (3-6, 6-4, 6-3) met 6-2, 6-3 naast de titel greep, roemde hij vanwege zijn volharding, dat deze zo laat nog uit de scha duw was getreden en voor de tweede maal dit jaar een natio nale eindstrijd had bereikt. De nieuwe kampioen Koek is met zijn dertig jaar echter nog ou der dan Sie en het is al weër ruim tien jaar geleden dat hij als een tweede Tom Okker door het Perry van der Kar Fonds werd uitverkoren voor een studietrip, waarvoor de KNLTB de toen al oude Koek niet wilde voordragen. Maar de laatbloeier, die in een sterk gespeelde halve finale Huub van Boeckel met 4-6, 6-2, 7-5 de overwinning afdwong, heeft dan toch eindelijk zijn eerste Nederlandse en- kelspeltitel. Voor het indoortennis blijft de kater dat „grootheden' als Louk Sanders, Huub van Boeckel, Michiel Schapers en Marianne van der Torre zich zelfs nationaal niet meer staand kunnen houden. B-Iijst Maar terug naar het echte ta lent, Hellas ter Riet. Het blon de koppetje werd na de finale diverse malen verlegen afge wend. De nationale jeugdkam pioene t/m 14 staat immers nog steeds op de B-lijst, ver loor dit jaar zelfs een B-toer nooi en door een combinatie van toeval en wonder mocht zij afgelopen week als zestien de dame meedoen aan het se niorenkampioenschap. Nie mand had echter haar succes voorzien en zeker de bond niet. Overgangs A-speelster Ter Riet stond zelfs voor dit weekeinde opgesteld voor wedstrijden in België. Daar had ze echter geen tijd meer voor. Want via overwin ningen op Elly Vessies, Simo- ne Schilder en' Yvette Flu Martin Koek (archieffoto) won in de finale van Ton Sie. stond de HAVO-leerlinge plot seling als kansloze ver rassing tegenover de nummer 42 van de wereld, Marcella Mesker. „Ik speel bijna nooit tegen senioren", sprak de klei ne Hellas ter Riet met ontzag in haar stem, „en zo iemand als Marcella, zo groot en dan alsmaar naar het net komend, dat had ik nog nooit meege maakt. Maar bij de jeugd voel ik meer druk en nu kon ik na een slechte eerste set toch re delijk vrij spelen". Marcella Mesker, die in het hele toernooi slechts veertien games tegen kreeg, roemde de houding van haar laatste te genstandster. „Een nationaal kampioenschap wordt altijd beheerst door een gespannen sfeer. Langs de kant is men hier uiterst verkeerd kritisch bezig in plaats van positief te zijn. Het damespeil komt er hier dan ook niet goed uit. Hellas speelde echter frank en vrij, met een goede techniek. Dat vond ik erg leuk". Het volleer- en smashwerk van de nu viervoudige indoor- kampioene Mesker was uiter aard te veel voor Hellas ter Riet. Toch maakte laatstge noemde de Haagse nog even nerveus door na 1-6 en 1-3 dank zij een goede opslag te rug te komen tot 3-3 en 40-0. Toen was voor Hellas ter Riet de koek op. „Huiselijk" Martin Koek uit Amstelveen wenste ondanks zijn eerste ti tel ook niet aan nog meer lek kernijen te denken. Om die voorzichtige reden vertoefde hij ook niet vaak in het bui tenland. „Zolang ik me daar moet voorstellen als 'Hier is Koek from Holland' hoor ik daar niet thuis, was altijd mijn standpunt. Buiten lag ik er dit jaar al in de eerste ronde uit. Indoor gaat beter. Ik ben een huiselijk type". Koek vervolgde: „Het is een gek idee dat ik nu kampioen van Nederland ben, maar het is niet te laat gekomen. Ik was er gewoon niet eerder aan toe. Speelde ondanks m'n grapjes op de baan altijd te krampach tig en juist dat heb ik veran derd. Ik heb erop getraind om mijn geestelijke toestand te ontspannen. Rustig ademha len, ook tijdens de wedstrijd. Mijn spel is daardoor stabieler geworden. Minder pieken, maar ook minder dalen. Ook heb ik veel te danken aan bondscoach Fred Hemmes, die mij altijd als sparringpartner laat meetrainen met de jeugd van fase zes. Er is een hoop wondertrainer Simek-gedoe, maar ik zelf heb Hemmes hoog in het vaandel staan". Martin Koek. de persoonlijke vriend en manager van Mari anne van der Torre, bezat ooit een sporthal in Tiel, maar bouwt zijn zakelijke toekomst niet op tennis. Samen met Louk Sanders is hij het bureau.' Sportmanagement gestart en Koek is bovendien mede-eige naar van een bedrijfje in Lely stad. Over zijn leeftijd merkte Koek cynisch op: „In Nederland hoor je met dertig al tot de ve teranen. Dat Suurbeek buiten kampioene werd, was volgens velen een exces. Zonder stok word je dan nergens meer bin nengelaten. In Engeland von den ze het geweldig toen Ken Rosewell als bijna veertigjarige opnieuw de finale van Wim bledon haalde". Het ironische is, dat Koek als dertiger het juist van zijn jeug dig elan en grote lichtvoetig heid moet hebben. De finale tegen de bijna even snelle Ton Sie was aardig om te zien en goed te volgen, doordat beide spelers geen hardslaande ten nissers ziin. En omdat zij toch steeds achter hun opslag naar het net snelden, onstonden er regelmatig goede slagenwisse lingen die men bij de interna tionale profs zo node mist. Sie was duidelijk de mindere, maar kreeg vooral bij 2-6, 1-2 een fatale tiende en elfde game voor zijn kiezen. Erste verstuikte de Chinese Zaan dammer zijn enkel, kreeg ver volgens een waarschuwing wegens het laten stuiten van zijn racket in de buurt van een ballenjongen, liep daarna te-, gen een voetfout op en kreeg ten slotte een strafpunt tegen omdat hij wat in zichzelf gromde. Van de umpire een onfraai staaltje van extra star. toepassen der reglementen, er aan voorbijgaand dat de speler verging van de pijn en zich door zijn blessure reeds verlo ren wist voor de beker en het prijzengeld van duizend gul den. HERMAN JANSEN f wint onden jN De Westduit- fbert Koof heeft za- het internationale hippique voor de in Londen ien. In de tweede was Koof bijna jnden sneller dan Brit Steve Had- andere Brit, Nick werd derde. In de de wereldbeker, zone, leidt de ian Cottier met 61 voor Skelton met de Ier Mul- 47 punten. Weliswaar is het zicht aan de finish van de afdaling in het Italiaanse wintersportoord Santa Cristina ruim voldoende, boven was de mist zodanig dicht dat de jury moest beslissen wedstrijd af te gelasten. LEIDSE COURANT. Weer geen afdaling DAVOS/GRODEN De eerste af daling voor de wereldbeker is op nieuw afgelast. Nevel en sneeuw val verhinderden zaterdag in het Italiaanse Gröden de elite van start te gaan. Eerder was de seizoen-ope ning al verplaatst van Val d'Isere naar Gröden. In Davos werd wel skigelopen voor de wereldbeker. De Noor Pal Gunnar Mikkelsplass won de eerste loop over 15 kilome ter in 46 minuten en 12,2 seconden. Zijn landgenoot Tor Hakon werd tweede voor de Sowjetrus Joeri Boerlakov en wereldbekerhouder Bill Koch uit de Verenigde Staten.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 17