Nederland schort alle verdragen met Suriname op fceVP Lubbers: werkgevers geven valse voorlichting ïnanciële irisis in EG •pgeschort Ontvoerings zaak van begin af omgeven door geruchten Wie nü in zee gaat met de Zilvervloot kan het hele jaar 1982 laten meetellen voorde premie! Papoea's in Nood ^IITENLAND/BINNENLAND LEIDSE COURANT piputerschool failliet: Eg sisten gedupeerd ,STRICHT Honderden cursisten iet hele land dreigen ernstig gedu- Ü^d te raken door het faillissement dat december 1982 is uitgesproken van nternational School Computer Pro- imers in Beek, Zuid-Limburg. De isgelden die na die datum nog bij de juterschool zijn binnengekomen, wor- terugbetaald. De cursisten die voor datum betaald hebben, zijn hoogst rschijnlijk hun geld kwijt en kunnen onderwijs ook vergeten. Na kritiek het Vara-programma Koning Klant jaar over de wijze waarop cursisten ien geworven volgens de directeur ;evolg van uitlatingen van een ontsla- ÜHf medewerker annuleerde drie- t van de 1400 cursisten de cursus. Ook man mag kinderbijslag aanvragen DEN HAAG Man en vrouw moeten volgend jaar beiden hun handtekening zetten onder het for mulier waarin kin derbijslag wordt aan gevraagd. Wanneer man en vrouw niet tot overeenstemming komen wie de kin derbijslag moet aan vragen, gaat de aan spraak van de vrouw voor op die van de man. Hoofd KGB minister MOSKOU Vitali Fedortsjoek is giste ren ontslagen als di recteur van de Rus sische staatsveilig heidsdienst (KGB) en benoemd tot mi nister van binnen landse zaken. Dit heeft het officiële Russische persbu reau TASS bekend gemaakt. Fedortsjoek volgt Nikolai Sjtsjelokhov op die naar een an dere post is overge- Evangelist veroordeeld voor opzetten beschermde vogels ZUTPHEN De rechtbank in Zutphen heeft de 73-jarige, zich evangelist en preparateur noemende Joannes Roeleveld uit het Gelderse Eerbeek ver oordeeld tot vier weken voorwaardelijke gevange nisstraf en boetes van totaal 1200 gulden wegens il legaal wapenbezit en het opzetten van vele duizen den vogels van meer dan tachtig beschermde soor ten. Bij de bejaarde evangelist werden in april van dit jaar behalve wat oude vuurwapens bijna 300.000 opgezette dieren, tienduizenden vogeleieren en een gigantische insectenverzameling gevonden in enke le bouwvallige keetjes en een bij toeval ontdekt on deraards gewelf in de Veluwse bossen. Roeleveld zegt de dieren in opdracht van de Heer te hebben opgezet. Die opdracht, als kind al gekregen, luidde volgens de bejaarde evangelist het inrichten van een soort Ark van Noach waarmee hij de Dag des Oordeels moest afwachten. Vervroegde verkiezingen in West-Duitsland BONN De Westduitse bondskanse lier, Kohl, heeft gisteren president Karl Carstens verzocht het parlement te ont binden en vervroegde verkiezingen uit te schrijven. Hij deed dit onmiddellijk nadat een stemming over een vertrou- wensmotie in het parlement ten nadele van zijn regering was uitgevallen. Dat gebeurde geheel volgens de wens van de bondskanselier, die nu een belofte ziet ingelost die hij in oktober van dit jaar deed toen hij de SPD-er Schmidt als regeringsleider opvolgde. Kohl ver klaarde toen dat hij via vervroegde verkiezingen de positie van zijn rege ring door de kiezers wilde laten legiti meren. De verkiezingen zullen op zes maart plaatsvinden. ANWB bepleit nieuw type autoweg DEN HAAG De ANWB is voor het landelijk hoofdwegen net voorstander van een nieuw type autoweg, namelijk de en- kelbaans autoweg met ongelijk vloerse aansluitingen en krui singen. Hoewel dit soort weg op veel trajecten kan worden aan gelegd, houdt de rijksoverheid zich aan richtlijnen, waarin de autowegen alleen gelijkvloerse kVuisingen kennen. Er wordt echter te weinig rekening ge houden met de specifieke om standigheden in gebieden met betrekkelijk weinig verkeer, zo als in het noorden van ons land, aldus de ANWB. VN veroordeelt Israël voor invasie in Libanon NEW YORK De Algemene Verga dering van de Verenigde Naties heeft gisteren Israël veroordeeld voor zijn in vasie in Libanon. De veroordeling lag vast in een resolutie over „Hulp voor het Palestijnse Volk", die met 143 stem men tegen 2 (Verenigde Staten en Is raël) werd goedgekeurd. In de resolutie wordt gezegd dat de Israëlische invasie leidde tot groot verlies aan mensenle vens en dat „verwoestingen op grote schaal" zijn aangericht. De regeringen worden opgeroepen de „Palestijnse slachtoffers" bijstand te verlenen. Bo vendien worden terzake doende afde lingen van de VN opgeroepen samen met de PLO het Palestijnse volk econo misch en sociaal te helpen. ^eausescu achtte nslag paus te orkomen' [E De Roemeense pre- it Ceausescu was op de ite van een vermeende sa- als [zwering van de Bulgaarse u: jime dienst om de paus te lijkhoorden. Hij heeft via di- chs Latieke kanalen gepro- n(d de Bulgaren hiervan te ,aartrhouden. Dit meldde giste- Rome verschijnende lstalige dagblad The Dai- jmerican. die diplomatieke derlinen citeerde, zei dat daariisescu door Roemeense di- :igd:|ïaten vanuit vanuit de lees:taarse hoofdstad Sofia op heidhoogte was gebracht. Dit zijnbngeveer een maand voor den janslag zijn gebeurd. Vol- en| The Daily American was Nee,iisescu sceptisch over de e tiiaarse recatie. Het is on- lie aelijk of en in hoeverre de oudjneense president werke- s. Ifctappen heeft ondernomen serg(de aanslag, die op 13 mei plaatsvond, te voorko- wist The Daily American lelden, dat de geciteerde ien persberichten van de jl wezen als zou „de Sovjet- de aanslag op de paus ien voorbereid en goedge- „Alleen de hogere binnen de Bulgaarse Jfime politie waren ervan hoogte", aldus de krant. Russische persbureau |S heeft gisteren officiëel Jend, dat de Sovjet-Unie of re socialistische landen bij anslag op de paus betrok- Izijn geweest. prard de Lange at weer open jiECHT Midden volgen- Veek zullen tenminste 26 flen van het failliete was- Jiineconcern Gerard de pe opnieuw geopend wor- Op korte termijn hoopt I 36 van de 45 filialen te ren openen. Maandag zal Jen overeenkomst worden Jcend tussen de curator in (faillissement, de bank en (gegadigde, die het concern torwegen zien geen s verder te bezuinigen ECHT De Spoorwegen geen kans het gat van honderd miljoen gulden e begroting voor 1983 te :en dat is ontstaan doordat ster Smit-Kroes van Ver minder geld beschikbaar stellen. Een werkgroep NS is tot de conclusie n dat bezuinigingen onmogelijk zijn, willen rwegen behoorlijk blij- 'unctioneren. de geplande tariefsverho- van acht procent per 1 1 is in de berekeningen jlTpgenomen. Verdere bezui- ouPgen na 1^83 zullen weinig lie roeren en het functioneren fOor|de Spoorwegen behoorlijk 9n lasten, zo zegt de werk- DEN HAAG Nederland heeft alle verdragen met Suriname eenzijdig opge schort. Er zal niet alleen geen ontwikkelingshulp meer aan Suriname wor den gegeven, ook alle an dere betalingen zijn opge schort. Een en ander blijkt uit een nota die het kabinet gisteren aan het militair gezag in Suriname heeft overhandigd. Het opschorten van de betalin gen betreft ook het salaris van 50 Nederlandse ontwikkelings werkers in Suriname en dat van andere deskundigen. Ook aan bedrijven zal geen geld meer worden betaald. Met uit zondering van zes militairen, die door Bouterse uit het leger zijn gezet, krijgen Surinaamse soldaten ook geen aanvulling uit Nederland meer op hun wedde. Bovendien is het culturele koerst terug te roepen, verdrag en dat inzake rechts- De Verenigde Staten hebben bijstand en behartiging van di- gisteren hun economische bij- plomatieke belangen door Ne- stand en militaire hulp aan derland opgeschort. Militaire Suriname opgeschort. Dit leveranties vinden ook niet heeft een woordvoerder van meer plaats. Volgens premier het Amerikaanse ministerie Lubbers is het echter niet van buitenlandse zaken be- meer mogelijk het Nedlloyd kend gemaakt. Volgens de schip, dat met 159 kilo munitie woordvoerder wordt de hulp aan boord naar Suriname opgeschort tot de militaire au toriteiten in Suriname ophel dering hebben verschaft over de recente gebeurtenissen en de politieke koers die zij wil len volgen. De consul van Suriname in ons land, J. de Vries, heeft gis teren niet het bericht willen ontkennen of bevestigen dat hij zijn functie zou hebben neergelegd. Moeilijkheden rond vergadering Centrumpartij AMSTERDAM Een door de Centrumpartij te houden bij eenkomst heeft gisteravond in Utrecht en Amsterdam geleid tot acties van anti-fascisten. Nadat zij vergeefs hadden ge probeerd onder valse naam in Utrecht een zaal in het Jaar beurs Congrescentrum te hu ren, waren ongeveer honderd aanhangers van de Centrum partij naar Krasnapolsky in Amsterdam gegaan, waar on der de naam „Ecologische be weging" een zaal werd ge huurd. De Utrechtse anti-fas- cismebeweging had lucht ge kregen van de bijeenkomst en was de groep Van de Centrum partij naar Amsterdam ge volgd. Een deel van de anti- -fascistische demonstranten drong de hotelingang van Krasnapolsky - binnen, maar een vijftiental ME'ers werkte hen eruit. Tijdens de ongere geldheden bij het hotel werd met stenen gegooid, waardoor een politieman werd gewond. De aanhangers van de Cen trumpartij maakten van de verwarring gebruik om het za lencomplex via de diverse uit gangen te ontvluchten. Mevrouw Van der Valk zit hier, verscholen onder een doek, achter een agent in een auto die haar van het gemeentepolitiebureau aan de Mathildelaan in Eindhoven weer terugbrengt naar haar woning in Nuland. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers vindt dat de werkgevers een „verkeer de voorstelling van zaken geven", als zij het kabinet manen over de brug te komen met de zes miljard gulden aan lastenverlich ting die hun in het regeer akkoord in het vooruit zicht zou zijn gesteld. Vol gens Lubbers is er geen sprake van een voorne men in een dergelijke om vang en past het de werk gevers niet het kabinet hierover alsmaar in ge breke te stellen. Gisteren stuurden de geza menlijke werkgevers, vere nigd in de Raad van de Cen trale Ondernemingsorganisa ties (RCO) een gepeperde brief naar premier Lubbers. Daarin werd hem verweten door re cente uitspraken in het CDA- partijblad het vertrouwen van de ondernemers in het kabi netsbeleid ernstig te ondermij nen. Lubbers stelde dat het be drijfsleven geen zes, maar hooguit 4,5 miljard gulden aan lastenverlichting in het voor uitzicht is gesteld en dan ook nog voor de jaren na 1983. Bo vendien zal dan eerst nog dui delijk moeten zijn of dat geld überhaupt beschikbaar is. Met andere woorden: van harde toezeggingen over lastenver lichting, zoals de werkgevers niet nalaten te beweren, is geen sprake. Laat staan dat het kabinet gehouden zou zijn daartoe nu al concrete plannen op tafel te leggen, zoals werk geversvoorzitter Van Veen eerder deze week eiste. Op zijn wekelijkse persconfe rentie na afloop van de minis terraad herhaalde Lubbers zijn in het CDA-partijblad gegeven mening. „In werkgeverskring is sprake van een niet wense lijk misverstand en het lijkt mij goed hier eens afstand te nemen van de stelling dat wij gehouden zijn plannen voor zes miljard gulden lastenver lichting op tafel te leggen", al dus Lubbers. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) SSEL De Europese Gemeenschap heeft gisteren vanuit bedragen van 2,2 miljard en ruim 350 miljoen gulden 'gemaakt aan respectievelijk Engeland de West-Duitsland. deze transactie is een tijdelijke oplossing gevonden in de cri- iie donderdagavond ontstond toen het Europese parlement 258 tegen, 79 stemmen een aanvullende begroting voor 1980 ierp. het afstemmen van de begrotingsaanvulling kwam de Eu- 'se Commissie in grote moeilijkheden. Zij kon daardoor niet loen aan een resolutie van 26 oktober van dit jaar, waarbij gesteld werd dat Engeland zijn bijdrage aan de EEG voor zou mogen korten met een bedrag van 2,2 miljard gulden. Jens dezelfde resolutie zou West-Duitsland een bedrag van INS1)1 350 miljoen gulden terugkrijgen, omdat het niet volledig endfle bijdragen aan de terugbetaling aan Engeland. ADVERTENTIE De Zilvervloot is het vertrouwde premie- spaarplan van de overheid. Je kunt ermee beginnen tussen je 15e en 21ste jaar en - onder bepaalde omstandigheden door gaan tot het einde van het jaar waarin je 29 wordt. Zo spaar je op een veilige manier flink wat geld bijeen. Want je krijgt een mooie rente over het bedrag dat je ieder jaar opzij legt. En daar doet de overheid nog eens een premie van 10% bovenop. In 1973 al begpnnen met de Zilvervloot? En negen spaarjaren volgemaakt? Dan niet vergeten om voor het eind van dit jaar de belastingvrije premie aan te vragen bij je spaarinstelling. Het is immers geld waar je recht op hebt! Een publikatie van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Belastingvrij! Die premie kun je krijgen na een aantal spaarjaren. Maar als je nü begint met de Zilvervloot telt 1982 nog mee als jaar. Gauw doen dus. Alle informatie kun je halen bij postkantoren, spaarbanken en andere banken. Of vraag de folder aan bij "De Zilvervloot", postbus 51,2500 RR Den Haag. (Vervolg van de voorpagina) De 51-jarige Anthonia van der Valk werd drie weken geleden in de nacht van vrijdag op zaterdag (27 novem ber) uit haar woning in Nuland ontvoerd. Zij was die nacht samen met haar man, een van de eigenaren van het Van der Valk-concern, rond twee uur thuisgeko men. In tegenstelling tot haar man, die vrijwel meteen na thuiskomst naar bed ging, bleef mevrouw Van der Valk nog even op om wat huishoudelijke klusjes te doen. Rond zes uur werd haar man telefonisch gemeld dat zijn vrouw was ontvoerd en dat een losgeld werd geëist. Later werd bekend dat het ging om een bedrag van tien miljoen gulden. Justitie en politie gingen er direct van uit dat men te doen had met professionele misdadigers. In het politiebureau van het vlakbij Nuland gelegen Rosmalen werd een crisiscentrum inge richt. De ontvoering van mevrouw Van der Valk werd eerst maandagavond door de rijkspolitie in Den Bosch bekend ge maakt. Mededelingen en bijzonderheden over de ontvoering werden door zowel de politie als door de familie van de ontvoer de maar mondjesmaat verstrekt, om de veiligheid van het slachtoffer niet in gevaar te brengen. Vier dagen na de ontvoering, kwam de eerste aanwijzing dat mevrouw Van der Valk inderdaad in handen was van diegene die de ontvoering in het eerste ogenblik had opgeëist. Tijdens een telefoongesprek met de schoonzoon van de ontvoerde werd een bandje afgedraaid, waarop de stem mevrouw Van der Valk was te horen. Kort en zakelijk sprekend, zoals haar gewoonte was, vertelde zij dat zij het goed maakte, dat zij goed werd ver zorgd, dat het losgeld moest worden betaald en dat de politie zich er niet mee moest bemoeien. De ontvoeringszaak was van het begin af aan omgeven met ge ruchten. In verband hiermee zei een woordvoerder van de rijks politie in de eerste week van de ontvoering: „In het begin heb ben we, omdat je nu eenmaal met van alles rekening moet hou den, nagegaan of er aan de ontvoering zou kunnen worden ge twijfeld. Ons is niet gebleken dat de familie in financiële moei lijkheden zou verkeren". De echtheid van de ontvoering, zo voegde de woordvoerder er toen aan toe, was vooral gebleken uit de sporen die in de woning van Van der Valk waren gevon den. Het tweede „teken van leven" kwam twee dagen nadat de ont voerders de stem van mevrouw Van der Valk, opgenomen op een geluidsband, via de telefoon hadden laten horen. De ont voerders speelden de familie een foto in handen, waarop het slachtoffer was te zien met een exemplaar van de Herald Tribu ne. Dat was op donderdag, in de eerste week van de ontvoering; de gefotografeerde krant dateerde van dinsdag. Het was tevens op donderdag dat de schoonzoon van de ontvoerde vrouw, J. van den Nieuwenhuyzen, het vermoeden uitsprak dat de ont voering niet zo heel lang meer zou duren. Maar een woordvoer der van de rijkspolitie zei een dag later het optimisme van de schoonzoon niet te delen. Het speciaal gevormde rechercheteam had intussen de handen vol aan het natrekken van de tientallen tips die bij de politie binnenkwamen. Een van die tipgevers wist te vertellen dat het slachtoffer verborgen werd gehouden in een oud schoolgebouw in Abcoude. De tip werd serieus genomen. En zodoende werden de bewoners van dit gekraakte gebouw in de nacht van donder dag op vrijdag in hun slaap overvallen door een acht man sterk arrestatieteam. Mevrouw Van der Valk werd hier niet gevon den. Aan het einde van de eerste week van de ontvoering zorgden de ontvoerders van mevrouw van der Valk voor een unicum in de Nederlandse journalistiek door in een telefoongesprek met de familie te eisen dat de pers (en politie) uit de omgeving van het huis in Nuland zou vertrekken. Er mochten geen berichten over de ontvoering verschijnen, wilde de familie mevrouw Van der Valk nog levend terug zien, zo lieten de ontvoerders weten. De pers vertrok inderdaad en in de volgende dagen viel niets meer te vernemen over de ontwikkelingen in deze ontvoerings zaak, „pas de tweede grote ontvoering (de eerste -was de zaak- -Caransa) die ons land meemaakte", zoals justitievoorlichter me vrouw T. Faber-De Heer naar aanleiding van de eis van de ont voerders opmerkte. Aan die „stilte" in de media kwam bijna een week later een ein de toen bekend werd dat een poging om het gevraagde losgeld in handen te spelen van de ontvoerders was mislukt. Schoon zoon Van de Nieuwenhuyzen werd per auto door de ontvoerders door Nederland, Belgie en Frankrijk gedirigeerd om uiteindelijk te belanden op een parkeerplaats in Duitsland. Daar werd het geld in een auto gedeponeerd, zoals dat door de ontvoerders was geëist. De transactie ging echter niet door. De ontvoerders lieten weten zich bedreigd te hebben gevoeld door de politie. Grap van VPRO valt verkeerd HILVERSUM Een grap van de VPRO is gis teren niet goed gevallen bij een aantal luisteraars. Peter Flik van de Radio- Nieuwsdienst-VPRO meldde om tien over 8 op ironische toon dat al die files maar lastig zijn, maar dat je ze kunt ver mijden door op de vluchtstrook te rijden. „Dan moet je wel 120 rij den, anders heb je er niks aan. En kom je een ANWB-vent tegen, dan blaas je hem gewoon om ver", aldus Flik. Gevolg: tientallen boze telefoon tjes naar de Rijkspolitie in Driebergen. Flik wilde, zo zei hij la ter, de mensen juist tot rustig rijden oproepen. „Ik doe dit in het kader van de strijd tegen de on verschilligheid op de weg en het woeste rijden. Aanleiding: de plannen van Smit-Kroes om de maximum-snelheid te verhogen. Maar als je zegt: niet zo hard rijden, dan luistert er niemand. Daarom heb ik het an ders gedaan. Ik heb vori ge week al voor de radio gezegd: Ga niet als ouwe zakken op de rechter- weghelft rijden. Daar kwamen geen reacties op. Een ander idee is om te zeggen: rode stoplich ten, daar moet je je niks van aantrekken, want er zijn nog genoeg kinderen in Nederland. Maar na deze reacties doe ik dat dan toch maar niet". Overigens heeft de VPRO om kwart over twaalf in de zendtijd van Veronica een soort „tec- tificatie" uitgezonden. De Rijkspolitie in Drieber gen verwacht niet dat automobilisten de VPRO-raad „ga 120 rij den op de vluchtstrook" opvolgen. Geen kréèt die naar U overkomt. Rauwe werkelijkheid die zich in een dagelijks levenspatroon her haalt. De Papoea is in nood! Help de Papoea te overleven. Uw steun is nodig voor: hulp aan Papoea-vluchte lingen en -gevangenen; onderhoud van gezinnen en weeshuizen; medicijnen en medische In strumenten; school- en studiegelden; inventariseren en doorge ven van nieuws over de Pa- steun aan het nationaal De stichting Hulp aan Papoea's in Nood bestaat al 10 jaar. Met uw hulp konden we veel goeds doen. Maar er moet méér gebeuren. Ontzëttend veel meer. Help de Papoea's mee te overleven! Papoeafonds Postgiro 243000 Rozendaef 27 8431 PD Oostorwolde Bank Amro-Oosterwolde Rekening 44 40 72 470 Secretariaat Van Randwi/cklaan 104 3815 MT Amersfoort y Telefoon 033-728690 sd

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5