ieuwe waterkering katwijk gereed rond jaarwisseling 83 84 ilektriciteit 6,5 procent duurder foor Pietffe Precies. Eigen baas geworden? J VOORSCHOTEN: Jeugd kan terecht in museum voor Volkenkunde CekLe Somo/nt DEN LEIDSE COURANT ZATERDAG 18 DECEMBER 1982 PAGINA 3 DE VERPLEGING ZIEKTEKOSTENVERZEKERING Geen geld voor onderhoud straten LEIDEN Het onderhoud aan de Leidse straten moet de komende jaren aanmerkelijk verminderd worden. Door de bezuinigingen is er niet genoeg geld om het onderhoud naar behoren uit te voeren. Voor normaal onderhoud aan de Leidse straten was een be drag van 9,6 miljoen gulden voor '83 begroot. In de bezui nigingsronde is dit bedrag ver laagd tot nauwelijks vijf mil joen. De afdeling bestratingen komt zodoende 4,5 miljoen gulden te kort. Een deel van het werk zal dan ook niet uit gevoerd kunnen worden. Wet houder C. Waal van ruimtelij ke ordening erkende gister avond deze problemen: „Het is in feite de problemen voor je uit schuiven. Op deze manier zal er straks een extra stads vernieuwingsronde nodig zijn om de zaak weer recht te trek ken", aldus een bezorgde wet houder. Waal voorspelde dat de gemeente er niet aan zou kunnen ontkomen om straten, die door gebrek aan onder houd gevaar opleveren voor het verkeer, af te sluiten. Oliebollen actie zee verkenners KATWIJK De leden van de Katwijkse Zeeverkenners gaan vandaag langs de deuren in katwijk. Rijnsburg en Val kenburg met oliebollen. Bo vendien zullen de eetwaren ook te koop zijn in het club huis, dat te bereiken is via de Rijnstraat-Veereinde-Looijers- laan bij het bruggetje. Het is voor de zeventiende keer dat deze actie wordt gehouden on der het motto „voor wat, hoort wat". De oliebollen worden door de zeeverkenners zelf gebakken en tegen een redelijke prijs verkocht. Het bakken, inpak ken en verdelen gebeurt bij bakker T. den Duik. Men hoopt dit jaar minimaal de op brengst van vorig jaar, 9.000 gulden, te halen omdat er minder subsidie van de ge meente zal komen. Het geld is bestemd voor onderhoud en vernieuwing van het boot- en tentmateriaal en voor de in richting van het nieuwe on derkomen. De Verpleging is gespecialiseerd in ziektekostenverzekeringen Bel voor een duidelijke folder 01718-75041 (Na kantoortijd 01718-15534.) jj schotense gemeenschap. Van uit de raad kwam het verzoek om de bibliotheek eventueel administratief ondersteuning te verlenen. Voor het sociaal-cultureel plan bestond, behalve van de zijde van Mr. Both (PvdA/PPR), grote waardering. Met zorg en overleg is een plan samenge steld, waarin alle culturele en sociale verenigingen en stich tingen zijn beoordeeld op hun activiteiten. Mr. Both meende dat de gemeente actiever moet worden en veronderstelde dat tal van instellingen onkundig zijn van dit plan. Dit werd door wethouder Marselis fel bestreden en hij kreeg de on dersteuning vanuit de fracties van de VVD, CDA en D'66. Voor het buurthuis Bloemen- wijk/Boschgeest zit er een kleine subsidieverhoging in, maar volgens de meerderheid van de raad moet het buurt huis wijkwerk blijven doen en geen bovenwijkse activiteiten ontplooien, hoe verleidelijk dat ook is. LEIDEN De vakantie vie rende jeugd kan de komende dagen in het Rijksmuseum voor Volkenkunde terecht. Daar worden van maandag 20 december tot en met donder dag 30 december diverse acti viteiten voor de jeugd gehou den. Er worden films ver toond, de kinderen kunnen een speurtocht door het mu seum maken en mogen muzie kinstrumenten bespelen. Tij dens de kerstdagen en vrijdag 24 december zijn er geen acti viteiten. Programma Maandag: 10.30 uur speurtocht. 14.00: zelf kerstkaarten ma ken. 15.30: film. Dinsdag: 10.30: lampions ma ken. 14.00: Luister en doe mid dag. 15.30: film. Woensdag: 10.30: Muziekoch- tend. 11.00: zelf muziek ma ken. 11.30: film. 14.00: Indone sische voorstelling. 15.30: film. Donderdag: 10.30: diaklank beeld. 11.00: speurtocht. 11.30: film. 14.00 dia's. 16.00 film. Maandag: 10.30 en 14.30 speur tochten. 14.30: film. Dinsdag: 10.30: speurtocht, 14.00: verhaal. 15.30: film. Woensdag: 10.30: speurtocht. 14.00 gamelan spelen. 15.30: film. Donderdag: 10.30: speurtocht. 14.00: Indonesische voorstel ling. 15.30: film. Vier jubilea bij Rijnsburgse brandweer RIJNSBURG Burgemeester W.K. de Roos van Rijnsburg heeft gisteravond vier brand weermensen een jubileum-onderscheiding op gespeld. Daarna reikte hij vijf speciale brand weerdiploma's uit tijdens een feestelijke bij eenkomst in de kazerne aan het Noordeinde. De jubilarissen waren brandweercommandant Joh. van der Gugten, Bas van Egmond, onder- commandant W.L. van der Gugten en Bert van Egmond. De eerste twee zijn al 30 jaar bij de vrijwillige brandwwer, de ondercomman dant 25 jaar en Bert van Egmond 12,5 jaar. De brandweerdiploma's gingen naar A. de Mooij, W. Maat, L. van Duyn, L. Heemskerk en Jan de Mooij. De eerste vier kregen het diploma Technisch Hulpverlener en de laatste het di ploma Brandwacht Tweede Klasse. (WEI VAN 37 MILJOEN GULDEN Goekoop bij 101-jarige Burgemeester C. Goe koop legde gisteroch tend een bezoek af aan mevrouw M. Pikaar- Ruitenbeek. Deze in Leiden geboren en ge togen, nog zeer kwieke dame vierde gisteren haar 101-e verjaardag. Mevrouw Pikaar heeft tien kinderen waarvan zes zoons en 4 dochters groot gebracht. Sedert drie jaar woont ze in het bejaardencentrum Roomburg aan de Zaan- straat. Kerst-sporttoernooi KATWIJK Ruim 1500 leerlingen van het lager- en voortge zet onderwijs in katwijk zullen van 20 tot en met 29 december meedoen aan het kerst-sporttoernooi in die gemeente. Voor de begeleiding van het gebeuren zorgen ruim honderd vrijwilligers van diverse verenigingen. De organisatie is in handen van de gemeente. Iedereen kan die dagen tussen negen en vier uur in de verschillende sportzalen terecht om te kijken. De sporten, die beoefend zullen worden zijn: tafeltennis, zaal voetbal, mini-lijnbal, badminton, dammen, volleybal en zwem men. Het badminton is een nieuwe activiteit in het jaarlijkse toernooi. De lagere schooljeugd speelt maandag tafeltennis in de Boorsmazaal, speelt woensdag lijnbal in Cleijn Duin, damt vrij dag in Tripodia en zwemt die dag in de Miereweide. Maandag 27 en dinsdag 28 december wordt er zaalvoetbal gespeeld in de sporthal Rijnsoever. De leerlingen van het voortgezet onderwijs zwemmen maandag in de Miereweide, tafeltennissen dinsdag in de Boorsmazaal, spelen daar donderdag ook badminton, en dam men vrijdag in Tripodia. Woensdag 29 december vullen zij de sporthallen Cleijn Duin en Rijnsoever met respectievelijk mini- lijnbal en volleybal. l ADVERTENTIES] kers hebben een doorsnede van 6,5 meter en kunnen per seconde maximaal 75 kubieke meter water verwerken. Elke koker kan, vanuit het zoge naamde schuivenhuis, door twee enorme stalen schuiven worden afgesloten. Heuvels Omdat de nieuwe uitwate ringssluis naast de huidige wordt gebouwd zal ook het tracé van het uitwateringska naal naar het noorden moeten worden verlegd. Honderddui zenden kubieke meters zand zijn hiervoor reeds verplaatst en langs weerszijden van het huidige kanaal zijn momenteel enorme heuvels opgeworpen. Dit tot grote ongerustheid van met name de bewoners van de Rijnmond waarvan een aantal vrezen dat hun uitzicht voor altijd belemmerd zal zijn. In de komende tien maanden zal dit zand echter worden wegge haald om én de nieuwe hoofd waterkering aan te leggen én de oude uitwatering te dem pen. De strook grond aan de kant van de Rijnmond zal na het dempen van het oude ka naal aanzienlijk zijn verbreed en door landschapsbouwers opnieuw worden ingericht. Verwacht wordt dat dit stuk grond een recreatieve bestem ming zal krijgen. De strandhoofden voor het nieuwe kanaal zijn inmiddels al gereed. In de eerste maan den van 1982 hebben de bou wers kunnen profiteren van een lange periode met oosten wind toen met laag water de werkzaamheden op het strand konden worden uitgevoerd. Momenteel wordt nog gewerkt aan het verharden van het ka naalgedeelte waarop de sluis direct uitmondt terwijl de om ringende dijken worden be kleed met basaltstenen en as falt. Om deze werkzaamheden met droge voeten uit te kun nen voeren wordt de immense bouwput aan de zeezijde nog verder vergroot. Fietspad Het rijwielpad door de duinen richting Noordwijk zal in ieder geval nog tot hemelvaartsdag worden omgeleid omdat door de vele zandtransporten voor de fietsers een gevaarlijke si tuatie is ontstaan. Na deze da tum zal in overleg met het ge meentebestuur worden beke ken of de fietsverbinding dan kan worden hersteld. Zeker is in ieder geval dat de fietsers na de afsluiting van de werk zaamheden bij de nieuwe sluis Wanneer de 550.000 kubieke meter zand weer op hun plaats zijn gebracht en de nieuwe sluis naar behoren functio neert, wordt een bouwperiode van bijna tweeënhalfjaar afge sloten. Bij de aannemers en de bij dit karwei betrokken ver tegenwoordigers van Rijnland zal dan de bewondering voor de mensen die tussen 1804 en 1807 het oorspronkelijke ka naal en uitwateringssluis reali seerden alleen maar zijn toege nomen. Ing. P. J. Smit, belast met de dagelijkse leiding van het project: „Aan het begin van de vorige eeuw werd dat gigantische karwei, met uiterst primitieve hulpmiddelen, in vrijwel dezelfde tijd geklaard als ons nu het verleggen van het tracé en de bouw van de nieuwe sluis heeft gekost. En gezien in dat licht valt ons werk, waarbij we gebruik kunnen maken van zoveel moderne hulpmiddelen, eigen lijk een beetje in het niet". IRSCHOTEN De ld3jenteraad van Voor- len is gisteravond ak- itwacf1 gegaan met de ver- nd - hg van de elektrici- VenPrïeven met 6'5 Pro" xiandt Dat gebeurde nadat nminkjad de toezegging van .03 Giouder J. van Dalen Jelie?) kac* gekregen dat Muifdrijfsvoering doorge- wordt en dat het be waar mogelijk geïn- 1 tegreerd wordt in de an dere nutsbedrijven. Die toezegging kwam naar aanleiding van vragen van het raadslid J. Aikens (D'66), die konstateerde dat er winst ge maakt wordt op de andere drie nutsbedrijven te weten, gas, water en kabeltelevisie., Eigen- lijkj is alleen het electriciteits- bedrijf verliesgevend. Naar zijn mening moeten de bedrij ven als een geheel bezien wor den te meer daar de winst van de andere bedrijven gebruikt wordt voor algemene midde len. Die eenwording van alle bedrijven is volgens wethou der Van Dalen niet mogelijk, maar over doorlichting van de bedrijven kan wel worden ge praat. De voordracht van het college van burgemeester en wethou ders tot benoeming van twee leden van de functionele com missie welzijnszaken sectie cultuur te weten de dames K. Kuijter en G. Reyns werd op voorstel van de gemeenteraad uitgebreid met de benoeming van de heer J. Peeters. Alle drie de leden werden gekozen, waardoor de sectie cultuur nu uit zeven leden bestaat. De jaarstukken van de open bare bibliotheek werden goed gekeurd. Wethouder L. Marse lis (CDA) deelde mee dat nu door het ministerie ontheffing is verleend, waardoor de bi bliotheek zelfstandig kan blij ven. Het ministerie meent dat de bibliotheek past in de Voor- Arbeidsplaatsen overeenkomst getekend van de Leidse Courant als nieuwe abonnee Adres_ - Postcode/PlaatsJ Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een schroévedraaierset naar: Naam Adres Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. J oege 1O.0) De nieuwe sluis vanaf de zeezijde gezien. niet meer hoeven op te tornen tegen de dijkwand bij hotel Savoy. De aangelegde hoogwa terkering maakt het dan mo gelijk om zonder hoogtever schil via het fietspad uit Noordwijk de boulevard op te rijden. jPuder mevrouw J. Fase L ersoneelszaken en verte- anvordigers van de ambte- 7. bonden H. de Jong, AB- 2.30 {ABO, de wethouder, L. TO en K. van Giffen, AC hebben gistermiddag arbeidsplaatsen overeen- p elk komst getekend. De overeen komst zorgt ervoor, dat twintig arbeidsplaatsen bij de ge meente behouden blijven, die anders door de bezuinigingen verloren zouden gaan. De ge meentelijke ambtenaren heb ben zich akkoord verklaard met een bezuiniging op een aantal arbeidsvoorwaarden, waaruit de twintig plaatsen ge financierd worden. Zo krijgen de ambtenaren hun salaris een paar dagen later uitbetaald. In de overeenkomst wordt verder bepaald,' dat ambtenaren die gebruik maken van de VUT een gedeeltelijke compensatie krijgen. Tenlotte is overeenge komen, dat vuil en zwaar werk bij de gemeente extra wordt beloond. Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee. uo021WUK In het voor- 5) Laij van 1983 beschikt anlnjijk over twee uitwa- assieigssluizen. De huidige, angerfnt de tijd van Lode- - 23 (Napoleon stammende In- zal rond april/mei werk doen naast de sprogköltooide nieuwe bui- - 9.ocuis. Niet voor lang B?nkirJteens want onmiddel- areidïa het gereedkomen 00 nj het nieuwe bouw- i21.3ol wordt begonnen •or dde gedeeltelijke sloop foKffe oude buitensluis, ograriervolgens onder het ]J* zal worden bedol- )625 H«fet de ingebruikna- ös pavan de nieuwe sluis Scharfikt Rijnland rond de 001 - zisseling '83/ '84 over ^uitwatering die vol- ie Kar j j t-v i aan de in de Delta- ïestelde eisen. Tswac •a - 9 herfst van het vorig jaar ^Jnland gestart met de ise" tïvan een nieuwe buiten- aanJdie het huidige bouw- - 16.Ö dat met zijn 5 Z2 meter muzla NAP enkele meters te 3 natif' 'n 1°°P van 83 moet 0 jhJigen. De in aanbouw j - 21]sluis reikt tot tien meter An NAP en biedt het noor- et tie'. delijk deel van Katwijk zelfs een veilige bescherming tegen een stormvloed die statistisch gezien eenmaal in de tiendui zend jaar voorkomt. Om ook de overige delen van het dorp te vrijwaren van een overstro ming zal dwars door de be bouwde kom eveneens een hoogwaterkering moeten ko men. Delen van deze waterke ring zijn reeds aangelegd maar de aanpassing kan pas worden voltooid als het volledige plan bij het ministerie is ingediend. Deze aanpassing in het dorp vraagt een bedrag van 3 V2 miljoen gulden terwijl met de bouw van de sluis en het ver leggen van het kanaal niet minder dan 33 V2 miljoen gul den gemoeid is. Voor het hoogheemraadschap van Rijnland is Katwijk de enige plaats waar het boezem water rechtstreeks op zee kan worden geloosd. Dit gebeurt met behulp van een diesel- elektrisch boezemgemaal met een maximumcapaciteit van 54 kubieke meter water per se conde. Dit gemaal, dat op 3 september 1954 in gebruik werd genomen, zal zonder aanpassingen ook bij de ge reedkoming van de nieuwe sluis in werking blijven. In deze nieuwe uitwateringsluis zal het water via drie, zestig meter lange kokers naar zee worden afgevoerd. Deze ko- De binnenkant van de uitwatering.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3