„Al mijn roze goed is verkleurd" Tweede bouwsteen Residentie- Orkest Hanola is eigenlijk veredelde speeldoos, mar hij kan meer dan een echte piano Jubileum Showbizzquiz POONA NA DE BHAGWAN jNST LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 DECEMBER 1982 PAGINA 7 LO De in juni opgerichte Neder- Pianola Vereniging gaat de bakens ins verzetten en de ;en verleggen. „Tot hield de vereniging ooral bezig met het van hulp bij de iop of de restauratie n pianola en met de ling van informa- onderdelen onder 'eveer 250 leden, die hgrt. icj^bben. We willen ons w™** heer gaan toeleggen i muzikale mogelijk- ii van de pianola en insjeljuziekbeoefening se- biepsigjter hand nemen. Dat bijvoorbeeld blijken feit dat op initiatief je NPV een concert pianola is gecompo- I", aldus de 37-jarige ;ink, die in Ermelo loodgietersbedrijf en sinds 1980 secre- van de NPV. oprichting van deze king lag destijds geen pjke reden ten grondslag, fiantal bezitters van een i kreeg contact met el len dat contact werd uitgebreider en inten- Het is toen eigenlijk tot de oprichting van xeniging gekomen. We >991' i, dat er veel meer le- *uden kunnen zijn dan idige aantal. Er zijn on- teld veel meer dan 250 landers, die een pianola >n. Hoeveel het er glo- W((Jijn durf ik in de verste in iet te schatten", aldus Lir Wassink. Een orkestrion in vol ornaat istspelpiano een pianola eigenlijk? Om te beginnen is deze bena ming feitelijk foutief. Pianola is de merknaam- van een fa briek, die deze instrumenten in vroeger jaren produceerde. Beter is het te spreken van een kunstspel-piano. Dat woord zegt het al: het gaat om een originele piano of vleugel (meestal van een merk, dat borg staat voor pure kwaliteit), die wordt omgebouwd tot een mechanisch instrument, waar bij de oorspronkelijke funktie het met de hand bespelen volkomen intact blijft. Die ombouw bestaat eruit, dat het instrument wordt voorzien van een apparatuur, waardoor de toetsen via mechanische weg worden ingedrukt. Dat gebeurt door de binnendruk in de zuigbalgen kleiner te ma ken dan de buitendruk. Welke toetsen moeten worden inge drukt wordt geregeld door een af te spelen rol met daarin perforaties, enigszins te verge lijken met het boek van een draaiorgel. Die apparatuur is weer voorzien van een aantal handles, waardoor de rol snel ler of langzamer kan worden afgedraaid en waardoor de zuigbalgen met grotere of klei nere kracht worden ingedrukt als gevolg waarvan tonen har der of zachter klinken. De be speler van een pianola be speelt derhalve niet de piano of de vleugel, maar bedient slechts deze apparatuur; een vaardigheid waarover overi gens niet te licht moet worden gedacht. Als zo'n man of vrouw die vaardigheid prima onder de knie heeft (tussen haakjes: in de Engelsman Rex Lawson heeft de wereld haar enige professionele pianolist), is geen verschil te horen tussen de be speling van een echte piano of een kunstspel-piano. Geen tingel-tangel „Vroeger had je in bruine ca- fé's nog wel eens een pianola, zoals je ze nu nog tegen komt in allerhande western-films. Die brachten en brengen een soort tingel-tangel geluid voort en veel mensen denken, dat dat het kenmerk is van een pi anola. Niets is minder waar. Dat komt gewoon, omdat die instrumenten niet goed zijn gestemd. Veel pianostemmers willen een pianola niet stem men als niet de speciale appa ratuur eruit is verwijderd. Daardoor zijn veel pianola's naar de knoppen gegaan. Aan de andere kant vergt de res tauratie van een pianola ont zettend veel tijd soms wel meer dan honderd uren waardoor het onbetaalbaar is en de restauratie niet wordt uitgevoerd. Ook via deze weg worden veel pianola's buiten werking ge steld. Onze vereniging propa geert daarom de restauratie van een pianola in de hobbys feer te laten verrichten". De pianola werd vroeger niet gefabriceerd voor de uitvoe ring van concerten, maar om de mensen, die geen piano konden spelen toch in de gele genheid te stellen in de huis kamer naar pianomuziek te luisteren. Industrie ingestort „Zo rond 1930 kwam de klad in de produktie van pianola's, die in die tijd aan duizenden mensen in verschillende lan den werkgelegenheid bood. De opkomst van de radio en de grammofoon hebben die in dustrie geheel doen instorten. De laatste tijd is een tendens waar te nemen, dat de produk tie van pianola's langzaam maar zeker weer ter hand wordt genomen. Er is daarbij wel een groot verschil met vroeger. Een piano of vleugel van een kwaliteitsmerk wordt niet omgebouwd tot pianola, maar de fabriek maakt piano of vleugel en pianola in één keer. Dat komt de kwaliteit van de hedendaagse pianola's bepaald niet ten goede. De fa- brikage van een piano of vleu gel is een vak apart. Als pro ducent van een pianola kun je dat er niet zo maar eventjes bij doen". Volgens de heer Wassink is een pianola eigenlijk een vere delde speeldoos. „Maar dan wel één, die veel meer kan doen dan bij een piano moge lijk is. Omdat een pianist nu eenmaal niet meer dan tien vingers heeft, kan hij niet meer dan tien toetsen tegelijk aanslaan. Maar er bestaan schitterende akkoorden, die ten gehore worden gebracht als bijvoorbeeld vijftien of twintig toetsen tegelijk wor den aangeslagen. Door de me chanische werking is dat bij een pianola allemaal mogelijk. Orkestrion Nog mooier wordt het als een piano of vleugel niet alleen wordt omgebouwd tot pianola, maar deze ook nog wordt voorzien van mechanisch be speelde violen en trompetten. Maar zo'n apparaat een or kestrion is voor de gewone man niet te betalen. Je moet er al gauw zo'n 240.000 gulden voor op tafel leggen. Laatst kwam ik een man tegen, die zo'n orkestrion in zijn bezit heeft gehad. Hij had alles eruit gesloopt en alleen de kast er omheen in stand gehouden. Die was zo mooi, dat hij die wel als meubelstuk in zijn huiskamer wilde hebben. Ik kon wel janken toen ik dat hoorde". Omdat met de pianola's steeds meer buiten de huiskamer wordt gemusiceerd, heeft de NPV het razend druk met de ontplooiing van allerhande ak- tiviteiten, die niet alleen zijn gericht op de eigen leden, maar vooral ook op buiten staanders. Kort geleden heeft de vereniging een schitterend boek uitgegeven over pianola's en over de gehele geschiedenis daarvan. Regelmatig worden bijeenkomsten belegd en huis kamerconcerten gegeven. Als twee zeer belangrijke zaken ziet de NPV het zoeken naar rollen, die over een groot deel van de wereld op donkere plekjes onder het stof liggen en het laten maken van com posities voor pianola's. Om bij te blijven op het gebied van al lerhande ontwikkelingen on derhoudt de vereniging een goed contact met het Nationaal Museum „Van speeldoos tot pierement" in Utrecht. GUILLAUME SPIERING Ook in het tweede van de vier „Bouwmee"-concerten van het Residentie-Orkest onder lei ding van Alain Lombard trad een jonge Fransman als solist op, nl. de 21-jarige Jean-Yves Thibaudet. Eerder dit jaar maakte hij reeds veel indruk tijdens een recital in Diligen- tia. De manier waarop hij gis teravond het derde pianocon cert van Van Beethoven ver tolkte, bewees wederom dat hij een zeer getalenteerd pianist is. Zijn spel is heel gedeci deerd, zijn techniek moeiteloos en het toucher rijk gescha keerd. Er zat een duidelijke lijn in zijn spel vanaf het eers te snelle deel met zijn fiere ca dens, het bijna mistiek getinte langzame middendeel en het speelse slotrondo. Vooral in dit laatste deel ex celleerde Thibaudet met pare lende accelerandi en uitgewo gen contrasten tussen lichte, puntige nootjes en volle ge bonden passagewerk-delen. Alain Lombard zorgde voor een natuurlijk samenvloeien van piano- en helder gestruc tureerde orkestpartij. In de hieraan voorafgaande Ouver ture Coriolan op. 61 van de zelfde componist werd meer de nadruk op de lyrische as pecten gelegd dan op de heroï sche strekking van het ver haal. Onder deze Franse han den werd de hele orkestratie als het ware doorzichtiger en de verheven Beethoven iets dichter bij het publiek ge haald. Het publiek de zaal was praktisch uitverkocht kon in de pauze van muziek van dezelfde vier groepjes R.O.-le- den als de vorige dag genieten en zich intussen tegoed doen aan „Bouwsteentjes", waarvan de opbrengst ten goede komt aan de nieuwbouw. Ze werden ditmaal alle 850 verkocht en menigeen zal bij Schuberts „Unvollendete", zijn steentje op de maag hebben voelen lig gen. Schubert werd in donke re kleuren, vol verrassende contrasten opgebouwd, na een prachtige pianissimo inzet die alle geheimzinnige beloften in zich hield. Zo zeer als Schu berts muziek uitnoodt tot mee zingen, zo is de tweede suite uit Daphnis et Chloé van Ra- vel evocatief in die zin dat men er allerlei visioenen bij kan krijgen. Zeker als de kleu ren zo verzengend worden op gezet als deze avond door Lombard, die zich hier een meester in de muzikale schil derkunst toonde. BESIER De TROS zendt zaterdag 18 december een extra feestelijke afle vering uit van de Showbizzquiz op Ned. I om 20.10 uur, die op deze dag voor de 25e keer op het scherm komt. Het karakter van het programma wordt helemaal bij de circussfeer aangepast, wat onder meer blijkt uit het optreden van Jasmyn Smart van Billy Smart's circus Karl Kossmaier (de echtgenoot van Sjoukje Dijkstra met zijn ezel-nummer) en het optreden van qui zmaster Ron Brandsteder zelf. En zij zijn niet de enigen. Op deze foto Ron Brandsteder (links) en Bueno de Mesquita. uwe dirigent ■rijssels Iharmonisch HEDE-LONDEN De thans in Lon- ronende Israëlisch-Amerikaanse diri- jlyakum Shapirra wordt dirigent van verijssels Filharmonisch Orkest. Zijn ning gaat in op 1 september van het d jaar. Hij is de opvolger van Hein is, die het OFO, als reeds gepensio- dirigent. door de huidige problemati- eriode heen dirigeert. Het OFO heeft verleden al verschillende malen onder rra gemusiceerd. Ook heeft Shapirra xvaring met andere Nederlandse or- Hij dirigeerde onder meer het Con- bouw Orkest, het Residentie Orkest, elders Orkest en het Utrechts Symfo- rkest. Professorstitel Heinrich Boell DUSSELDORF De Duitse schrijver Heinrich Böll, die in 1972 de Nobel prijs voor letterkunde ont ving, heeft van de deel staat Noordrijnland-West- falen de professorstitel ge kregen. De auteur die op 21 decem ber 65 jaar wordt, ont vangt de onderscheiding wegens zijn „markante, kritische en inspirerende invloed op de maatschap pij", aldus woordvoerder Helmut Mueller-Reinig van de regering in Dues- seldorf. BZN, goed voor een Gouden Harp. Gouden harpen voor Ruud Bos, Rob de Nijs en BZN HILVERSUM De Gouden Harpen 1982 van de Stichting Conamus zijn toegekend aan com ponist, arrangeur en pia nist Ruud Bos, de zanger Rob de Nijs en de forma tie BZN. De uitreiking vindt op 14 januari 1983 plaats tijdens de opna me die de AVRO-televi- sie maakt van het Gou den Harp-gala. Het pro gramma wordt een dag later uitgezonden. POONA Poona, gelegen in de schaars begroeide hoogvlakte ten zuiden van de Indiase havenstad Bombay, is altijd al pied-a-terre voor zonderlingen geweest. In de koloniale tijd marcheerden er de Engelse militairen in hun gesteven uniformen. Poona was in die jaren een van de belangrijkste leger plaatsen in Zuid-India. In de jaren zestig kwamen, eerst druppelsge wijs en later in stromen, de Euro pese hippies en freaks: op zoek naar het beloofde land. Tenslotte was er de goeroe Bhagwan Shree Rajneesh die met zijn exotische mengeling van Oosterse mystiek en Californische pop-psychologie dui zenden westerlingen aantrok. Zijn volgelingen in hun roze pijen maakten de stad wereldberoemd, vooral nadat de psycholoog Fou- draine zich tot het Bhagwan-geloof had bekeerd. De Engelse „style", de hippie-scène en Rajneeshs geruchtmakende me ditatietechnieken, die tijden zijn nu voorbij. De Engelsen hebben ge noeg te stellen met hun binnen landse problemen en de meeste hippies van toen bekleden nu res pectabele posities in het bedrijfsle ven en de sociale sector. En de Bhagwan? Die heeft ruim een jaar geleden met zijn gevolg zijn toe vlucht gezocht in Californië, waar hij al geruime tijd zwijgt als het graf. In Poona bewenen vele midden standers het plotselinge vertrek van de geestelijke leider en meer nog: het heengaan van zijn koop krachtige discipelen. De kwartie ren van de Bhagwan (bekend als ashram) boden in hoogtijdagen on derdak aan ruim 4000 westerlin gen. Het spel van vraag en aanbod maakte de „ashram-straat" in Poona al snel tot een handelscen trum van belang. Duizenden In diërs, in hun gammel getimmerde hokjes, verkochten hier frisdran ken, sigaretten, fruit, verhuurden fietsen (voor de uithuizige volgelin4- gen) en zo meer. Op zijn beurt trok de onordelijk gegroepeerde mid denstand een kolonie kruimqlpik- kende bedelaars aan, die een be schutte plaats vonden onder het aangrenzende viaduct. Waar ooit zo koortsachtig gekocht en verkocht werd kun je nu een speld horen vallen. De ashram zelf, gelegen in het Koregoan Park, is thans verboden terrein voor nieuwsgierige toeristen of oprechte „zoekers". „Geen toegang voorbij deze streep" gebiedt een bord, alsof een ijzeren gordijn en machtsblok ken in het geding zijn. Een dame van middelbare leeftijd het evenbeeld van de goeroe ge vat in de bekende houten kralen ketting om de nek is bereid een en ander toe te lichten. „Wat komt u hier doen, er zijn geen activitei ten meer", vraagt ze eerst argwa nend. „Shree Rajneesh is nu in Amerika, er zijn hier nog maar vijfendertig sanyassins (volgelin gen) die het terrein onderhouden". De ashram is privé-eigendom van de vermogende meester, begrijpen we, hij wil zijn bezit niet verwaar lozen. Kunnen we niet even rondkijken, het is allemaal zo interessant? „Nee, nee, tot deze lijn en niet ver der" klinkt het beslist. „Morgen vroeg om acht uur is er Satsoon, ochtendmeditatie. Dat is alles. Ge looft u me, er is hier niets meer te doen". Komt de Bhagwan nog wel eens aanwippen? Wat gebeurt er verder met dit terrein? „Niemand weet het. Voorlopig zor 3e Bhagwan, hij zwijgt .slechte tijden. Een jaar geleden was het zo goed als onmogelijk om een fatsoenlijke hotelkamer in de stad te krijgen. Nu heeft de leegstand Amsterdamse proporties aangeno men. De prijzen zijn weer terug op een redelijk niveau, maar de toeris ten blijven weg. In Poona valt im mers bitter weinig te bezichtigen. Het zou Poona onrecht doen de in druk te wekken dat de stad thans onder een grote economische crisis gebukt gaat. Poona, met bijna een miljoen inwoners, is een industrieel centrum van betekenis en vele bur gers varen er nog steeds wel. In de gemeenschap van schnabbelaars en straathandelaars heeft het vertrek van de verhoudingsgewijs kleine Bhagwan-groep evenwel een fors litteken achtergelaten. Gezien de lage levensstandaard in India moe ten de sanyassins een veelvoud In diërs werk hebben verschaft. Het Engels van mijn gids is gepo lijst door zijn frequente contacten met westerlingen. „Ik weet niet wat te beginnen", snikt hij, „van daag geen paisa op zak, niets gege ten. Had ik geld, dan kon ik een scootertaxi of fietsriksja kopen en zo een inkomentje maken". Veel Poonezen zijn hun geluk al elders gaan beproeven. Pillai heeft dezelf de plannen. Het hippiestrand in Goa is zijn doel. „Ik zal daar wat gaan dealen. Geen respectabele business", overweegt hij, „maar wat moet ik anders? Ik heb een fa milie te onderhouden. Moet ik daar heroïne voor verkopen dan moet dat maar Ik ben aan het einde van mijn Latijn". In Poona zorgen het lawaaierige verkeer, het bloedhete klimaat en de overvloed aan bedelaars er in tussen voor dat nieuwe toeristen- stromen uitblijven. En de Bhagwan? De Bhagwan zwijgt PAUL KOOPMAN gen wij dat alles netjes blijft. De Bhagwan verwachten wij niet. Hij bewaart een nobel zwijgen in de nieuwe ashram". „Die roze mensen, ik vond ze echt sympathiek. Op speciale dagen konden er wel veertienduizend in de stad zijn: in de hotels en in de ashram. Erg spraakzaam waren ze meestal niet maar: prima business", vertelt Maruthai Pillai, voorheen handelaar in nagenoeg alles en nu armoedzaaier op de rand van de af grond. „Die lui kwamen voor drie a zes weken naar Poona met han den vol geld. Soms gingen er zo'n zesduizend roepia's (ruim 2000 gul den) in één maand doorheen. Men had geen besef van de Indiase prij zen en manier van leven. Ik had echt een goed bestaan als gids en handelde in horloges, radio's, came ra's, een beetje hasj, noem maar op. Ik trouwde en kreeg een zoon. Kort daarna hoorde ik dat de Bhagwan zou vertrekken. Ik be grijp nu nog niet waarom. Hij deed hier toch prima zaken?" Voor de textielwinkels in de Gho- pari-straat, ten zuiden van de ash ram, hangt hier en daar nog een roze sari in de zon. Roze is niet zo populair in India, de kleermakers in deze straat bleven met een aar dige voorraad onverkoopbaar tex tiel zitten. „Mijn roze goed is ver bleekt en verkleurd", klaagt een handelaar mismoedig, terwijl hij mij zijn magazijn introont. „Wat moet ik ermee doen? Gelukkig heb ik nog een bestaantje dank zij mijn overige stoffen maar enkele colle ga's, die zich uitsluitend op roze hadden toegelegd, zijn failliet". Trieste verhalen in overvloed in Poona. Ook de hotellerie beleeft De entree van de ashram van de Bhagwan, toen men er nog vrij in en uit kon lopen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7