Zoeterwoude laakt handelwijze direktie chemicaliën-bedrijf Nieuw uitstel van plan voor DOSR -complex: Alkemade wil met herindeling slechts gebiedsuitbreiding Voorlopig nog geen erkenning voor De Aarlezer Onzekere bestemmin historisch koetshuis STEMMEN STAKEN OVER VERLENGING VERGUNNING Leerling bouwplaats Alkemade van de baan CONTRIBUTIES VERENIGINGEN NIET KOSTENDEKKEND REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 DECEMBER 1982 PAGIf Hazerswoude ondeelbaar HAZERSWOUDE Burgemeester en wethou ders van Hazerswoude zijn van mening dat het provinciale bestuur van Zuid-Holland de nood zaak tot gemeentelijke herindeling tot nu toe niet heeft aangetoond. Zo lang trouwens niet vast staat hoe de verde ling van de taken tussen de drie bestuurslagen zal worden, is het naar de mening van het col lege bijzonder moeilijk („naar onze wijze van zien onmogelijk") criteria vast te stellen waar aan nieuwe gemeenten moeten voldoen. De ge meente Hazerswoude is één en ondeelbaar. Dit uitgangspunt voor ogen houdend bij de mo dellen die zijn geproduceerd, concluderen B en W dat alle hieraan voldoen. De hoofdzaak van de samenvoeging van buurtgemeenten met het grondgebied van Hazerswoude ziet het college niet. Kerstplantenmarkt voor dorpskerk ZOETERWOUDE Het onderhoud van de monumentale dorpskerk in Zoe- terwoude is een aanhoudende zorg van de kerkvoogdij van de Hervormde ge meente. Een van de jaarlijks terugke rende akties voor het vullen van de on- derhoudspot is de kerstplantenmarkt. Het komende weekeinde is het weer zo: ver. Vrijdagavond van 19.00 tot 21.30 uur en zaterdag van 9.00 tot 13.00 uur wordt de markt gehouden in de achter zaal van „Ons Huis" aan het Koster spad. Er is een ruim assortiment van bloeiende planten, kerststukjes en groe ne planten. Alle artikelen worden ver kocht tegen normale prijzen. De netto- opbrengst komt geheel ten goede aan het onderhoudsfonds van de dorpskerk. Bibliobus blijft in Aarlanderveen en Zwammerdam ALPHEN AAN DEN RIJN De bibliobus blijft ook in 1983 Aarlanderveen en Zwammer dam bezoeken. Het boekenbestand van de Al- phense bibliotheek zal op peil gehouden wor den. Dit heeft het gemeentebestuur van Alphen laten weten, nadat men eerder deze voorzienin gen in het kader van de bezuinigingen op de tocht had gezet. Het herziene standpunt is een gevolg van wijzigingsvoorstellen van PvdA, PPR, D'66 en PSP/CPN op de begroting van volgend jaar. De wijzigingen hielden onder meer in een verandering van de rentepercenta ges voor de reserves. Daardoor kwam een be drag van een kwart miljoen vrij. Anderhalve ton hiervan wordt besteed aan sociaal-culturele zaken. Verontreiniging door Alphense vuilstortingen KOUDEKERK/ALPHEN De verontreiniging van de La- gewaardse Wetering is waar schijnlijk het gevolg van vuil stortingen in de jaren vijftig door de gemeente Alphen. Deze stortplaats van ongeveer 270 vierkante meter in de buurt van de Landlustweg op de grens van Alphen is echter reeds lang niet meer in ge bruik. Het Alphense gemeen tebestuur zal in overleg met de provincie, bij wie zij inmiddels de stortplaats heeft gemeld, bekijken welke maatregelen er moeten worden genomen. Fakkel optocht Koudekerk KOUDEKERK Bij het Koudekerkse win kelcentrum De Middel- waard begint vrijdaga vond half acht een fak keloptocht naar Het Anker. Op deze manier wordt meer bekendheid gegeven aan de wake en vasten „Een dag in El Salvador" die tot za terdagavond acht uur duurt. ZOETERWOUDE Het zieke Zoeterwoudse VVD- raadslid Mulder was gis teravond de ontbrekende schakel om een beslissing tp forceren in de „Zaak Vos en Co.". Het overslag bedrijf in chemicaliën is eerder dit jaar veelvuldig onderwerp van bespre king geweest toen het ging om een „tijdelijke vergunning" tot uiterlijk 31 december 1982. In die tijd zou Vos en Co. verhui zen naar Alphen aan den Rijn. Dat _blijkt evenwel niet haalbaar en daarom is andermaal verzocht om éen verlenging van het contract. Daarover waren de meningen binnen de raad sterk verdeeld en werden zeer harde opmer kingen gemaakt aan het adres van de direktie van het bedrijf. Uiteindelijk moest een stemming uit sluitsel geven. Maar een beslissing kwam er niet, omdat de stemmen (66) staakten. Vanavond komt de raad weer bijeen en dan zal andermaal wor den gestemd. De aanwe zigheid van liberaal Mul der die gisteravond we-, gens ziekte ontbrak is dan zéér gewenst. De viermansfraktie van Pro gressief Zoeterwoude was vierkant tégen de verlenging van het contract. Daarvoor herft Vos en Co. in de afgelo pen periode te veel gespot met de gemeenteraad van Zoeter woude. „Het bedrijf voert een onbehoorlijk^ beheer door pas op zo'n laat tijdstip te melden dat men voor 31 december niet kan verhuizen haar Alphen. Vos heeft kansen gehad, ze hebben de kaarten gespeeld, maar verkeerd", aldus PZ. Binnen het CDA waren me vrouw Plantinga en de heer Hogenelst tégen verlenging. Mevrouw Plantinga wees op de angst die leeft bij de bewo ners van de Hoge Rijndijk en „kon het niet met haar gewe ten in overeenstemming bren gen om vóór te stemmen". Ho genelst voelde zich door Vos en Co. in het „ootje" genomen en sprak van een blamage hoe de direktie van het bedrijf met de gemeenteraad is omgegaan. VVD-woordvoerder P. Kre- mer was van mening dat Vos en Co. in 1982 nauwelijks re gels van de hinderwet heeft overtreden en dat het bedriif niet verweten kan worden al les in het werk gesteld te heb ben de noodzakelijke vergun ningen in Alphen aan den Rijn te verkrijgen doch dat is voorlopig nog niet ge lukt. Voorts vreesde Kremer dat de Raad van Staten (zoals al eerder gebeurd) andermaal een raadsbesluit van de Zoe terwoudse raad zou vernieti gen als men tegen zou stem men, temeer omdat er gelui den hoorbaar zijn dat in het eerste kwartaal van 1983 de vergunningen in Alphen afko men. Daarom wil de VVD voorlopig een verlenging tot uiterlijk 1 april toestaan. CDA- vertegenwoordiger Van der Geest stelde dat een deel van zijn fraktie de verantwoorde lijkheid niet aandurfde .als het ging om verlies van arbeids plaatsen. Tot tweemaal toe werd de ver gadering geschorst voor intern beraad, omdat alle partijen zich duidelijk voor het blok gesteld zagen. Uiteindelijk kwamen er van diverse zijden stemverklaringen. Wethouder Van der Heijden had wél zijn bezwaren, maar stelde dat de gehele problematiek al een jaar speelde en zij het dan met enige vertraging dan ook afgerond moet worden. Mevrouw Graniewski wilde Vos en Co. nog wel een kans geven: „Jammer dat in het zicht van de haven nog een negatieve beslissing genomen zou moeten worden. Vestiging in Alphen is dichtbij"! On danks alle „voors" en „tegens" kwam er geen beslissing, om dat de stemmen staakten. De beraadslagingen werden gevolgd door divèrse werkne mers van Vos en Co. Na afloop deelde direkteur Huisman mee niet erg onder de indruk te zijn van alle aantijgingen die niet alleen aan het adres van het bedrijf, maar vooral aan hem persoonlijk waren ge richt. „Ik heb eigenlijk geen behoefte om kommentaar te leveren alvorens een beslissing door de raad is genomen. Wat vanavond speelde is natuurlijk niet leuk, maar daar leer je mee leven. Onder de indruk ben ik er echter niet van", al dus de heer Huisman. ALKEMADE De be handeling door de ge meenteraad van het plan tot aanleg van een tweede sportveldencomplex in Alkemade-Oost is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Oorspronklijk zou het vol ledig uitgewerkte voorstel deze maand aan de raad worden voorgelegd. Het college heeft echter laten weten het voorstel nog niet te kunnen afhande len in afwachting van het opstellen van de door de raad gevraagde herziene meeijarenbegroting. In een reaktie zeggen de be stuursleden van voetbalver eniging DOSR dat de beslis sing tot het zoveelste uitstel bijzonder wordt betreurd. „Wij zijn zo zachtjes aan, aan het eind van ons Latijn ge komen", verzuchten zij. Volgens de verantwoordelij ke wethouder D. van Beek, zijn er grote financiële pro blemen bij de totstandko ming van de meerjarenbe groting. „Terwijl de sociale uitkeringen dit jaar sterk stijgen, wil de raad slechts een beperkte verhoging van de lokale belastingen, omdat individuele burgers ontzien moeten worden. Bovendien blijkt de nieuwe bereke ningsmethode voor rijksuit keringen aan de gemeerasi bijzonder onvoordelig |js Alkemade uit te komen, p s is Daarbij komt dat uit dei10 langs door minister-presiL Lubbers afgelegde regerirrr verklaring gebleken is,J.l 10% van alle rijksbezuini gen door de gemeenten e aliseerd moeten worden!| was meer dan wij vei hadden", legt Van Beek) Op jaarbasis moet Alkert nu een bezuiniging vanl honderdduizenden gul zien te realiseren, dat tijd, veel tijd. Vandaar)^ Van Beek zich niet wil pinnen op een tijdstip i op de meerjarenbegnf rond is. Hij verwacht dal „in de loop van kod voorjaar" zal zijn. Tot zopE dus wordt de realisering I het nieuwe, 3,5 miljoen Lei< den kostende, sportcon zeker opgehouden. Overigens mag de gemei raad tijdens de aansta maandag te houden raf vergadering wel een voa' pige koopovereenkomst i mevrouw Straathof bekrit tigen. Deze overeenkior behelst de aankoop van[j n verse, voor de ontslui|no van hét sportcomplex baen digde, perceeltjes grond,;, waarde van ongel f 40.000.-. vo Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zateri le tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw I wordt nog dezelfde avond nabezorgd. NIEUWE WETERING Heembouw bv uit Roelof arendsveen mag geen wo ningen bouwen achter de Voorweg in Nieuwe Wete ring. Hierdoor gaat de ge plande leerlingbouwplaats voor acht jongere bouw vakkers en twee oudere werknemers niet door. „Onbegrijpelijk in deze tijd van werkloosheid", noemt directeur R. van Berkel van Heembouw de beslissing van de provin cie om geen toestemming te geven voor de bouw. Het karwei zou een jaar werk leveren. Het conflict tussen provincie en Heembouw duurt alweer enige tijd. Het bedrijf ont wikkelde twee jaar geleden een plan voor drie losstaande huizen achter de Voorweg 28. Hiervoor werd grond aangekocht. B en W van Al kemade waren enthousiast over de plannen. Echter op het terrein, waar een verval len schuur opstaat, ligt een agrarische bestemming. Via een zogenaamde artikel 19- procedure kan de gemeente het bestemmingsplan wijzi- gén. De provincie moet hier échter uiteindelijk ook toe stemming geveiv En dat wei gerden zij in mei van dit jaar. Het beroep van Heem bouw leverde dus nu ook niets op, zo blijkt uit een schrijven van de provincie. De heer Van Berkel legt uit dat er in de buurt van de Voorweg vele malen onthef fingen zijn verleend om wo ningen neer te zetten. Vol gens hem is de bestemming agrarisch gebied dan ook achterhaald. Vooral ook om de voor boeren of tuinders moeilijke ligging tusseh de rijksweg A4 van Amsterdam naar Rotterdam en de Wete ring. Volgens de provincie hoeft dit nog niet automa tisch tot een toestemming voor woningbouw te leiden. De plannen waren voor wo ningen van rond de 150.000 gulden in de vrije sector. „Maar wel alleen voor men sen uit Alkemade" zegt Van Berkel. Volgens hem is er génoeg belangstelling voor de woningen. „Ongelofelijk dat planologische argumen ten zwaarder wegen dan werkgelegenheid", voegt Van Berkel daar aan toe. RIJNSATERWOUDE IN BOZE BRIEF: RIJNSATERWOUDE- /ALKEMADE - De ge meenteraad van Rijnsater- woude heeft een brief „op poten" geschreven aan het gemeentebestuur van Al kemade over de voorge nomen gemeentelijke her indeling van Noord-ooste lijk Zuid-Holland. De brief is onvriendelijk van toon en bevat nogal wat insinuaties over de moge lijke beweegredenen van de Alkemadese commissie Bestuurszaken om de voorkeur te geven aan de samenvoeging van de Braassemgemeenten Al kemade, Leimuiden, Rijn- saterwoude en Woubrug- ge, in geval gemeentelijke herindeling "onontkoom baar zou blijken. Het college en de raad van Rijnsaterwoude twijfelen aan het „beweerde" Alkemadese motief dat „zo nodig" één Braassemgemeente zou moeten ontstaan. Zij schriiven dat het er „in werkelijkheid slechts om gaat gebiedsuitbreiding te realiseren". Dit zou geschieden met voorbijgaan aan de belan gen en verlangens van de ove rige betrokken gemeenten. Het samengaan met Alkemade is voor de gemeente Rijnsater woude niet te accepteren. Als redenen geeft de gemeente raad aan: de aanwezigheid van een natuurlijke barrière, „kemdominantie, die onge^ twijfeld van Alkemade zal uit gaan" en identiteitsverlies voor Rijnsaterwoude. De gemeenteraad van Rijnsa terwoude zou bijzonder teleur gesteld zijn als de Alkemadese raad aanstaande maandag de finitief zou kiezen voor één Braassemgemeente (als ge meentelijke herindeling on ontkoombaar zou blijken). Rijnsaterwoude vindt dat Al kemade zonder probleem kan kiezen voor handhaving van de bestaande situatie, omdat zij het minimaal vereiste aantal inwoners Wh al ruimschoots heeft. „Andere gemeenten in de regio die eveneens voldoen de inwoners hebben, onthou den zich ook van een uiU spraak over het gebied van aangrenzende gemeenten", al dus de Rijnsaterwoudse raad. In de onderhavige brief staat dat een onnodig door Alkema de gemaakte keuze, door Ge deputeerde Saten zou kunnen worden uitgelegd als een posi tief geluid ten aanzien van ge meentelijke herindeling. De brief vervolgt: „Soms krijgt de gemeente Rijnsaterwoude het gevoel dat de gemeente Alkemade moeilijk regionaal kan denken". Voorbijgegaan zou worden aan goede nabuur verhoudingen en de reeds door Rijnsaterwoude uitge sproken (andersluidende) voorkeur bij gemeentelijke herindeling. De Rijnsaterwoudse raadsle den schrijven aan de Alkema- .dese collega's voorts: „Voor zo ver u financieel voordeel wordt voorgehouden, brengen wij onder uw aandacht dat dit uitgesloten kan worden ge acht, daar elke samenvoeging dusdanige kosten met zich meebrengt, dat slechts finan cieel nadeel voor de burgers te verwachten valt". Hierbij wordt gewezen op ervaringen omtrent samenvoegingen van gemeenten in Limburg en Noord-Holland. Tot slot wordt een dringend beroep op de Al kemadese raad gedaan om „een loyaal besluit in dezen in te nemen door uitsluitend een uitspraak te doen omtrent het model, waarbij de gemeente Alkemade buiten de herinde ling blijft". Maandag zal de Alkemadese raad haar definitieve keuze maken. In het desbetreffende raadsvoorstel wordt aan een vereniging van Braassemge meenten de voorkeur gegeven (indien aan gemeentelijke her indeling niet te ontkomen valt). Het voordeel daarvan zou zijn dat „met betrekking tot het gehele recreatieve ge beuren rond het Braassemer- meer één beleid zou kunen worden gevoerd. Voorts zou de ontwikkeling van de tuinbouw krachtiger gestimuleerd kun nen worden". Aan het nadeel van de - diverse natuurlijke barrières (de Oude Wetering en de Wijde Aa) denkt men te gemoet te kunnen komen door de bestaande gemeentehuizen te laten functioneren als hulp secretarieën, waar de meest voorkomende zaken kunnen worden afgedaan. Over de door Rijnsaterwoude gesugge reerde voordelen van gebied suitbreiding en financiële voordelen wordt in het Alke madese voorstel niet gerept. Mevrouw Cornelissen ont hult de plaquette met de nieuwe naam. TER AAR Het Rijk zal de nieuwe bibliotheek in Ter Aar voorlopig niet erkennen. Dat was de boodschap die Dien Cornelissen, voorzitster van de vaste Tweede Kamercommis sie voor biblictheekzaken tot haar spijt moest doorgeven bij de opening van de openbare bibliotheek in Ter Aar. Wel zegde mevrouw Cornelis sen toe zich in 1983 persoonlijk te zullen inzetten voor deze rijkserkenning, die de ge meente en de Stichting Open bare Bibliotheek zonder meer verdienen, aldus het Tweede Kamerlid. Vervolgens verrichtte zij de opening van de nieuwe biblio theek door het onthullen van de naam, „De Aarlezer". Ge deputeerde Aelbers stelde het nieuwe plein, waaraan de bi bliotheek ligt officieel in ge bruik. Hij deed dat middels het inschakelen van de ver lichting en wederom de ont hulling van een naam, het ,Lindenplein". Het geheel werd muzikaal omlijst door muziek van Arti et Religioni en een optreden van het majo- rettenkorps. Het koetshuls aan de Koudekerkse Dorpsstraat. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het nu nog bij vee voederfabriek en -handel G. v.d. Bijl aan de Dorpsstraat in gebruik zijnde koetshuis zal in de toekomst kunnen gaan die nen als raads- en trouwzaal, mogelijk in combinatie met de inrichting van een oudheids kamer. Dat was althans het voorstel dat B. en W. de com missie Openbare Werken en Planologie gisteravond voor legde. De commissie kon zich daar niet in vinden. Tot ver na middernacht wérd, soms met inmenging van de publieke tribune, gepraat over de be stemming van het uit 1648 da terende bouwwerk, dat des tijds behoorde bij het kasteel Groot Poelgeest, waarvan nu nog slechts het bekende to- trentje rest. De firma v.d. Bijl, vanaf 1829 in Koudekerk gevestigd, gaat verhuizen naar het Alphense industrieterrein. Het college stelt als bestemmingvan het straks vrijkomende gebiedje twee mogelijkheden voor: handhaving koetshuis voor openbare doeleinden met daaromheen parkachtige, openbare groenaanleg (waar voor bebouwing van het be drijf uiteraard miet worden .gesloopt) en als tweede moge lijkheid: het koetshuis voor openbare doeleinden of met een woonbestemming in com binatie met woningwetwonin gen er omheen. Hoewel het eerste verreweg het mooiste is, is de laatste mogelijkheid het méést gunstig met betrekking tot kosten en subsidie. De geplande dichte bebouwing rond het koetshuis schoot in het verkeerde keelgat van de commissie. Meer ruimte wa§ PvdA'er J. Wondergem liever. Mevrouw T. Vorenkamp voel de zich door het voorstel van tegett l-ï C 11 mf*P foti gpm< B. en W. „met de rug muur staan". Parkeerpro^ men en geluidshinder voo toekomstige woonunits li onvermijdelijk. Wondei zag liever ook nog meer ir lijkheden voor het gebi uitgespit door het college van Bostelen (CDA) had g problemen met het volst ontoeréikende finani plaatje met betrekking to bestemming van het koetsl Toch wilde hij uiteindelijk overgaan tot aankoop van gehele terrein, inklusief koetshuis dus („we zien wel wat er mee gaat g ren"). De beide andere missieleden wilden nu geen advies uitbrengen, wilden eerst nog overleg gen met hun fraktie. cDR In de raadsvergadering maandag zal een en a weer uitgebreid aan de komen. Uit nota Alkemade blijkt: ALKEMADE Uit een nota van B en W van Al kemade blijkt, dat als er geen versluierde subsidies aan verengingen gegeven worden, de contributies drastisch omhoog moeten. Het college stelde de nota op verzoek van de ge meenteraad op. De nota is ter zeer spoedige becom mentariëring toegezonden aan de besturen van be trokken verenigingen en organisaties. Reeds enkele jaren achtereen is bij de behandeling van de tarievenverordening voor het dan komende jaar gewezen op mogelijke onbillijkheden in de vaststelling van de tarieven. Deze grote verschillen komen doordat in het verleden nooit een vast tarief voor accommo daties is vastgesteld. Van enig samenhang of afstemming op elkaar is eigenlijk nooit sprake geweest. Het Alkemadese college stelt zich overigens in de discussie nota de vraag, of kostendek kende tarieven wel écht bi zijn, omdat de uitgaven 1 de diverse accommodaties 1 verschillend zijn. Men 1 tot de voorlopige conclusit bijvoorbeeld een huurprijs de hand van de exploitatie ten moet worden berekffi „Echter ook hier kunnen billijkheden bij de berekent van de tarieven insluip rl waarschuwt het college, doeld wordt op verschillei het onderhoud van beplai mu gen, betaling van gas, watebl< electra, zelfwerkzaamheid eventuele eigendommen. str

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4