Poolse politie verhindert herdenking li PHILIPS SCHORT OP SHELL BETAALT PRIJSCOMPENSATIE UIT Vrouw laat geboeide vriend in de steek WALESA MAG HUIS IN GDANSK NIET UIT bomen Kabinet acht verder ontzien lagere inkomens uitgesloten Storm Staatsloten straks ook op postkantoor DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers.'Apothekersdiik 342312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 - 22244. Giro 103003 Bank: Axnro-bank N. V. Leiden. Directeur-hooldredacteur:IJ.Hallewas, Chef-redacteur:Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) 0.56 per mm, kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (incLBTW) per maand 20.41 (uitsUut.be taling),kwartaal /61,25, laar/233.50 Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. ibinet nog oneens er huurverhoging HAAG Binnen het kabinet dt geruzied over de omvang van per 1 juli volgend jaar door te •en huurverhoging. Staatssecre- Brokx (Volkshuisvesting) wil verhoging van vijf procent, minister Ruding (Financiën) Jt dat te laag. Hij wil met zes pro- enkele tientallen miljoenen ex- binnenkrijgen. De huurverho- zou dit keer vrij laag zou kun- uitvallen als zij weer afhanke- wordt gesteld van de ontwikke- van de bouwkosten. Die zijn de lopen maanden nauwelijks ge- jn. Uit financiële overwegingen dt het ongewenst geacht deze valler geheel aan de huurder te geven. Passagiers na noodlanding ruim vier dagen in de kou MOSKOU De passagiers van een Russisch vliegtuig hebben begin deze maand ruim vier dagen op redding moeten wachten, nadat hun toestel in een zware sneeuwstorm een noodlan ding had gemaakt op een bergplateau. Het vliegtuig was onderweg van Sobo- levo naar Petropavlovsk-Kamtsjatka, toen plotseling een motorstoring op trad. De piloot maakte een noodlanding en toen het zicht wat opklaarde bleek dat hij het toestel op een klein bergpla teau op 1600 meter hoogte» had neerge zet. Pas vier dagen later, toen de storm ging liggen, kon een reddingshelikop ter vlak naast het gestrande vliegtuig landen om de inzittenden in veiligheid te brengen. LATE SIGAARROKER ROOKT ZWARE PIJP NEW YORK Op zijn 56e stak de Newyor- ker Neil Siano zijn allereerste sigaar op. Niet meteen, maar na het genot van een stuk van vijftien kreeg hij, zoals met veel beginners het geval is. zeer hoge nood. Hoe hoog die nood was blijkt uit het feit, dat hij 25 pond aan gewicht verloor, hoge koorts kreeg en twee weken het ziekenhuis in moest. Een mi crobiologisch onderzoek van de sigaren bracht een darmparasiet aan het licht, die Si ano bij het roken binnengekregen moet heb ben. Siano, die op sigaren was overgestapt omdat zijn dokter hem had aangeraden siga retten eraan te geven, eist nu van de sigaren fabrikant een schadevergoeding van twee miljoen dollar. Zijn vrouw heeft er nog een rekeningetje van 100.000 dollar bijgedaan vanwege het ongemak voor haar. Hockeyteam in halve finale MELBOURNE Het Nederlands hockeyteam heeft zich vandaag geplaatst voor de halve eindstrijd van het tienlandentoernooi in Mel bourne. Oranje versloeg in de laat ste poulewedstrijd wereldkam pioen Pakistan met 6-3, na een ruststand van 2-1. Nederland ont moet zaterdag Australië, dat West- Duitsland in een spannend duel met 2-1 versloeg. De andere semi- finale gaat tussen India en Nieuw Zeeland. Roderik Bouwman van HGC had een hoofdrol in het duel met Pakistan, hij scoorde vier keer. Pag.18 Hockeyteam maakt Pakistan tot figurant. HET IIUEER Walesa's echtpaar van het jaar PARIJS Lech en Danu- ta Walesa zijn in Frankrijk uitgeroeopen tot het ge lukkigste echtpaar van 1982. Dit blijkt uit een een opiniepeiling verricht in opdracht van het Franse weekblad Paris Match. De Walesa's in Polen, de Franse autocoureur Didier Pironi en de actrice Vero- nique Jannot en prins Charles en prinses Diana delen de Oscars van het echtpaar van het jaar, die door het blad worden toe gekend. Het monument in Gdansk WARSCHAU Eenhe den van de Poolse op roerpolitie hebben van morgen het huis van Lech Walesa in de ha venstad Gdansk omsin geld. Deze zou vandaag in verband met de her denking van de bloedi ge onlusten in Gdansk in 1970 een toespraak tot de arbeiders willen houden, maar de autori teiten doen er alles aan om dit te verhinderen. Intimidatie van de bevol king door een letterlijk alomtegenwoordige politie in uniform dan wel in bur ger bepaalde vanmorgen de sfeer in de havenstad. Wa lesa zou vanmiddag zijn toe spraak willen houden bij het het monument voor de slachtoffers in 1970, dat vlak ligt naast de histori sche Leninwerf waar Soli dariteit is opgericht. Om hem het spreken onmoge lijk te maken, had de Poolse justitie hem op het moment dat hij zijn toespraak zou houden, ontboden op het ministerie in verband met „onregelmatigheden in de boekhouding van de afde ling Solidariteit in Gdansk". Walesa heeft het verzoek naast zich neergelegd met het argument dat de oproep niet volgens de regels is ge schied. Dé ondergrondse leiding van Solidariteit voor de re gio Gdansk heeft de Polen opgeroepen massaal aanwe zig tè zijn bij het monu ment, wanneer Walesa zijn toespraak houdt. De tekst van de rede van Walesa is inmiddels doorge speeld naar westerse corres pondenten in Warschau Daarin zegt de oud-leider van Solidariteit dat hij de idealen en doelen van Soli dariteit op vreedzame wijze wil blijven nastreven. De autoriteiten hadden de her denkers van vandaag giste ren voor willen zijn met een officiële herdenking bij het monument. Deze nam giste ren welgeteld vier minuten in beslag. Ze was georgani seerd door de Patriottische beweging voor nationale wedergeboorte. Er waren 59 mensen bij aanwezig. sp 'M gaat tramloop t computer regelen HAAG De Haagsche nweg Maatschappij (HTM) begin volgend jaar bij wij- an proef een computer ge- ken pm de loop van tram 9 te regelen. Door middel detectielussen tussen de wordt een signaal naar de puter bij het Centraal Sta gezonden, die berekent of tram op het tijdschema •- of achterblijft. Als de i op het schema achterligt (t deze bij de verkeerslich- voorrang op het overige leer. Overigens heeft Am- jam soortgelijke plannen. EINDHOVEN Philips en de vakbpnden hebben gister avond laat besloten de prijs compensatie op te schorten. Dit in het kader van het on langs bereikte centraal ak koord in de Stichting van de Arbeid. De uitbetaling is for meel opgeschort voor een pe riode van vier maanden, maar de partijen streven er naar het overleg over de aanwending van de door deze maatregel beschikbaar gekomen geld af te ronden voor 1 april 1983. Bij Dat overleg start in januari. Het zal plaatsvinden in het ka der van de nieuw af te sluiten CAO. Die moet aansluiten op de nu geldende CAO, die op 31 maart van volgend jaar af loopt. Zowel Philips als de vakbonden streven er naar om een beleid te ontwikkélen met een meeijarenperspectief.Ove- rigens is er bij Philips formeel geen sprake van een prijscom pensatie, maar van een collec tieve inkomensverhoging, die afhankelijk van de prijsstijgin gen minimaal 2,5 procent zal bedragen. Aangezien de echte prijscompensatie daaronder blijft zou het inkomen van de Philips-werknemers er op 1 ja nuari iets meer op vooruit zijn gegaan dan het inkomen van werknemers bij bedrijven waar wel echt sprake is van een prijscompensatie. Pagina 11: „Shell betaalt normaal uit" LEIDEN De politie heeft gistermorgen een man in zijn woning aan de Hansenstraat bevrijd. De man was vastge bonden met touwen en kettingen. De man en zijn vriendin hadden dinsdagavond spelletjes gedaan waarbij zij elkaar vastbonden. De vrouw kreeg ge noeg van deze vorm van vermaak en ging weg. Zij liet de man, die stevig vastgebonden was, in hulpeloze toestand achter. De hele nacht trachtte hij zich te bevrijden. Dat lukte niet. Daarop besloot hij de politie te bellen, maar dat leverde grote problemen op. Zijn handen waren namelijk vastgebonden. Met een pen in de mond trachtte hij het te- lefoonummer van de politie te bellen. Na vele mislukte po gingen, slaagde hij eindelijk in zijn opzet, waarna de be vrijding volgde. Donderdag 16 december 1982, 73e jaargang no. 22452 Antwoorden in „Daar vraag je me wat" op Ned. I om 19.00 uur. Om 19.40 uur komt de KRO langs in Capelle a/d IJs- sel. Om 18.57 uur op Ned. II „Zo moeder, zo zoon", om 21.20 uur in „Hier en nu" de computer in het onderwijs en om 21.55 uur „Showroom Wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met hagel of natte sneeuw. Minimumtem peratuur 2, middagtempera- tuur 4 graden. Vrij krachtige, langs de kust af en toe harde zuidwestenwind. Zon op 08.42, onder 16.29. Schev. hoog water 4.58 en 17.03, laag water 13.10. „Annie" koninklijk in première In tal van bioscopen gaat deze week de Amerikaanse film musical „Annie" in première. onder meer in het Haagse Asta-theater en in Leiden in Luxor. De titelrol wordt ge speeld door een 10- jarig roodharig meisje dat zich ver zet tegen de meest al dronken directri- ce van het weeshuis waarin zij wordt grootgebracht. Tot een miljonair zich over haar ontfermt. Dit thema wekte de belangstelling van Koningin Beatrix, die gisteravond in het Rotterdamse Ci nerama Theater naar de film ging kijken en een bloe metje kreeg aange boden van een An- nie-achtig meisje, de 7-jarige Tanja Gielbert van het Rotterdamse majo rette-peloton. De opbrengst van deze koninklijke première kwam ten goede aan de Unicefactie „Kans voor een kind". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Alle po gingen van de oppositie om de koopkrachtoffers in 1983 nog meer bij de ho gere inkomens te leggen en de lager betaalden ver der te ontzien gaan van daag stranden. De minis ters De Koning (Sociale Zaken) en Ruding (Finan ciën) wijzen de alternatie ven die de PvdA gisteren heeft voorgesteld van de hand. Zij worden daarin gesteund door de beide regeringspartijen, CDA en VVD. Volgens minister De Koning tasten de voorstellen van de PvdA (1,5 miljard extra voor de lager betaalden onder meer via de kinderbijslag en een verhoging van de minima in ruil voor zwaardere belasting van de hogere inkomens) de geloofwaardigheid aan van het kabinetsbeleid dat streeft naar economisch herstel. Zijn colle ga Ruding uitte de waarschu wing: „Ondanks 13 miljard ombuigen voor 1983 zullen zo wel het tekort als de lasten druk toch nog verder stijgen" Elke poging de koopkracht van bijvoorbeeld de uitke ringstrekkers te verbeteren, zal deze situatie alleen maar nog veel erger maken, waar schuwde hij. Minister De Koning herhaalde dat het kabinet alles heeft ge daan wat in zijn vermogen ligt de offers voor 1983 eerlijk te verdelen. „We kunnen het in komensbeleid nooit louter la ten bepalen door de laagste groepen. De tijd dat we som migen konden vrijwaren van de gevolgen van de economi sche crisis is voorbij", stelde de bewindsman. De Koning maakte duidelijk dat werkge vers en werknemers het via hun cao's in de hand hebben of er volgend jaar sprake kan zijn van een gelijkwaardige in komensontwikkeling voor werknemers, ambtenaren en uitkeringstrekkers. Ook met het oog op de belas tingdruk en de progressie in de belasting zijn de PvdA-al- ternatieven volgens het kabi net niet haalbaar. De socialis ten willen de belasting voor de inkomens boven 65.000 im mers fors verhogen om aan geld voor de koopkracht van de lager betaalden te komen. „Ontoelaatbaar" noemde mi nister Ruding deze suggestie. Zijn staatssecretaris Koning wees om dezelfde reden een suggestie van diens partijge noot, de VVD'er De Korte van de hand om de dubbele belas ting voor gehuwde tweever dieners te vervangen door ho gere belasting voor alle betere inkomens. Pagina 15 Halvering mini mumloon „niet verstandig" De zwaar beschadigde personenauto op de Kanaalweg. Leiden werd een flinke boom door de wind ontworteld en aan het Vijf Mei Plein bleken twee jonge bomen niet bestand tegen de storm. Een aan het Jac. Urlusplantsoen gepar keerde caravan werd door de wind opgetild en enkele me ters verderop gezet. De brand weer moest assistentie verle nen om de feestverlichting in de Breestraat tegen de wind te beschermen. In het LAK theater aan het Levendaal sneuvelde een grote ruit en van een woning aan de Vijf- meilaan werd het dak ernstig beschadigd. Op de Nieuwe Rijn bleek een vlaggemast niet bestand tegen de storm. Een losgeraakte aanhangwa gen zorgde gistermiddag rond half vijf voor chaotische tafe relen op de Europaweg. De aanhanger werd door de storm door de lucht geslingerd en ramde twee wagens. Alle ze ven inzittenden kwamen met de schrik vrij, de wagens wer den totaal vernield. In Alphen werd een 58-jarige automobilist met auto en al i het water langs de Kromme Aarweg geblazen. De man liep geen verwondingen op. In Voorschoten sneuvelde een boom aan de Veurseweg. Een geparkeerde auto raakte daar bij zwaar beschadigd. In deze gemeente moest ook een ver deelkast van de Centrale Aja- tenne Inrichting het ontdll- den. In Zoeterwoude w^f een lantaarnpaal aan de Om- medijkseweg om. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur. nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze parlementaire door zogenaamde debitanten. besloten het aantal van ruim geschapen moeten worden via redactie) Doorgaans zijn dat midden- 150 collecteurs via natuurlijk het postkantoor loten aan de EN HAAG Op beperkte standers die jaarlijks ongeveer verloop tot nul te reduceren, man te brengen. Daar gaat ihaal zullen in de toekomst 14.000 gulden bruto bijverdie- Collecteurs maken van de men nu op beperkte schaal aatsloten ook op het post- nen met de verkoop van verkoop van staatsloten hun mee beginnen. Een woord- antoor verkocht kunnen staatsloten. hoofdberoep en verdienen voerder van het ministerie 'orden. Komende maand daar rond 46.000 gulden bruto van Financiën ontkende van- art de PTT op vijf kantoren1 Het experiment waar de PTT mee. Debitanten zouden hun ochtend dat lotenverkopers Amsterdam, Amersfoort en volgende maand mee start werk moeten overnemen. gedwongen zullen worden alystad een proef hiermee, stoelt op afspraken die al in Waar deze echter niet te vin- hun (bij)verdienste op te ge let gaat hier om verkoop 1976 zijn gemaakt. Toen werd den zijn zou de mogelijkheid ven. afgerukte deel van de oude iep. LEIDEN De zuidwester storm heeft gisteravond voor» veel schade en overlast ge zorgd. Op de Leidse Kanaal- weg kwam een deel van een oude iep bovenop een rijdende auto terecht. De 64-jarige be stuurder kwam met de schrik vrij, zijn auto werd totaal ver nield. Het verwijderen van de twaalf meter lange stam met een diameter van 80 centime ter leverde de brandweer han denvol werk op. De Kanaal- weg was van kwart voor acht tot kwart over negen afgeslo ten voor alle verkeer. Ook aan de Schelpenkade in I I I I

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1