ap pratende „He^r Olivier" t Amsterdamse rechtbank klem oedbehandeling van fslachtoffers na and voorkomt doden £eidóc<3ou*a/nt SER verdeeld over afpakken uitkering 16- en 17-jarigen ;el t. 711! Brandweer blokkeerde IJ-tunnel bezinnen met lage inkomens besparen minder energie" Overleg over plaats raketten uitgesteld Misplaatst rumoer Apothekers vechten eigen bijdrage per hoeveelheid aan „Meer bedrijfs artsen bespaart 800 miljoen" AAN ALLE BEZITTERS VANEENAEG-WASDROGER weer lïNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 DECEMBER 1982 PAGINA 13 v-^Mmentaties 1 april 6,4 pet omhoog JAAG De alimentaties zullen op 1 april vol- iar met 6,4 procent verhoogd worden. De rege- irtijen CDA en VVD gaan, zij het schoorvoe- net dit kabinetsplan akkoord. In feite komt de ring op 1 april neer op een totale verhoging alimentatiebedragen in 1983 met 4,8 procent, kse oppositiepartijen vonden dit te weinig en een stijging op 1 april met 8,5 procent, zodat de ring over het hele jaar gerekend op 6,4 procent tkomen. Minister Korthals Altes (Justitie) wees kracht van de hand. CDA en VVD plaatsten ens ook enige vraagtekens bij het regerings- vaarbij onder meer werd gewezen op de krap- anciële positie waarin veel alimentatie ontvan- vrouwen verkeren, maar zij legden zich er lelijk bij neer. De minister zegde toe, dat de taties op 1 januari 1984 weer met 6,4 procent VOfh zullen gaan. 20 e' Methadon geven leidt niet tot „afkicken" UTRECHT Methadon geven aan heroïne- verslaafden leidt bijna nooit direct tot „afkic ken" en ook zelden tot opname in een afkick centrum. Minstens 70% van de verslaafden die methadon krijgen blijven daarnaast heroïne ge bruiken. Wel is de methadonverstrekking een goed middel om in contact te komen met de verslaafden. Zo kan een methadonteam snel in grijpen als iets uit de hand loopt in de wereld van de verslaafden, bijvoorbeeld als geelzucht uitbreekt door het gebruik van besmette naal den. Bovendien is het via methadonprogram- ma's mogelijk het leven van verslaafden, ook van de hopeloze gevallen, enigzins te veraange namen. Dat zijn de conclusies uit een onderzoek van het methadonteam Utrecht naar de effec ten van V/s jaar methadonverstrekking tussen september '80 en april '82. Weer actie CDA kerstpostzegel DEN HAAG De Tweede-Kamerleden Mateman en Eversdijk (CDA) zijn gisteren weer op de bres ge sprongen voor een spe ciale kerstpostzegel. Ze hebben staatssecretaris Scherpenhuizen (Ver keer en Waterstaat) ge vraagd of hij er volgend jaar één wil opnemen in het bijzonder postzegel programma van de pos terijen. Vorig jaar stoot ten de CDA'ers hun neus bij staatssecretaris Van der Doef. DEN HAAG De werkgevers in de Sociaal-Economische Raad (SER) zijn voor het afschaffen van een rww-uitkering voor thuiswonende schoolverlaters van 16 en 17 jaar die geen baan kunnen vinden en de werknemers in de SER zijn te gen. De werkgevers vinden het terecht dat de 16- en 17-jarigen geen uitkering krijgen. De ouders van de jongeren krijgen dan wel kinderbijslag. De FNV vindt dat alles voorlopig moet blijven zoals het is. Het CNV en de MHP (Hoger Perso1 neel) vinden dat de jongeren wel recht hebben op een uitke ring, maar die mag dan wel lager zijn dan de huidige rww- uitkering. De maatregel van staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid moet het rijk 70 miljoen gulden opleveren. De plannen van De Graaf hebben betrek king op 7000 16-jarigen en 13.000 17-jarigen. 'adic UI 'ERDAM Anders 'orig jaar oktober in erpen waar hij er zwijgen toe moest maakte de als r-oplichter geken- te Arie O. („Heer ir") gisteren voor de ;rdamse rechtbank lik van zijn recht om, nodig, zijn mond te i. Niet in het minst ideerd door de snerende opmerkin- •an de officier van je mr. J. de Bruin of 'de aanwezigheid van rechters plus twee trs, liet hij geen kans mt om zijn visie op ik te geven. Heer Olivier had zijn „huis werk" goed gedaan. Zó goed zelfs dat hij met zijn weerwoord de rechtbank vaak zichtbaar in verle genheid bracht. Het was overigens niet gering wat Heer Olivier werd aange wreven. Daarvan getuigden vijftien vuistdikke ordners met een totale lengte van zo'n anderhalve meter die in twee zeer prozaïsche plastic bakken achter de groene tafel stonden, en waarin het reilen en zeilen van Heer Olivier stond opgetekend. Het kolossa le dossier „Ik lees hier in map elf onder P, romeinse twee" bevatte tal van getui genverhoren. verklaringen, documenten die volgens de of ficier aantoonden dat het le- Deze foto van Heer Olivier is genomen toen hij enkele maanden geleden door België werd uitgeleverd aan de Ne derlandse justitie. ven. van Heer Olivier sinds jaar en dag één aaneenschake ling was geweest van oplichte rijen, valsheid in geschrifte, en „listige kunstgrepen dan wel samenweefsels van verdicht sels". De eerste zaak van de in totaal zes betrof de oplichting van de Nederlandse Middenstand- bank in Breda, waar Heer Oli vier door middel van valse facturen en brieven zo'n acht ton had „losgeweekt". De be troffen adjunct-directeur die zijn fiat aan de kredieten moest geven, is inmiddels, ont slagen. President Schaarden- brug: „Waarom bent u niet ge stopt met krediet aanvragen toen u hoorde dat de man in moeilijkheden dreigde te ko men U had hem kunnen hel pen door niet meer aan te vra gen". Olivier: „Daar vraagt u me wat. 't Liep zo lekker. Als je vijftigduizend gulden per dag kunt ophalen is dat toch een uniek gebeuren Het geld dat Heer Olivier zo bijeenscharrelde werd voorna melijk gebruikt voor zijn grote liefhebberij: de aanschaf van dure auto's. Ook bij de tweede zaak was de NMB betrokken. Volgens de dagvaarding had Heer Olivier door een vals taxatierapport het doen lijken al§of de villa die hij had gekocht zo'n zeven ton waard was, door een valse werkgeversverklaring zichzelf een inkomen van ruim drie ton toegedacht en zijn vrien din Olga ook door een der gelijke verklaring een in komen van 10.500 guldën per maand. „Mevrouw de voorzit ter, ik ben en blijf koopman, en een koopman probeert zijn zaak te bereiken, en nog winst te maken ook". Later op de dag kwam ook de naam van ex-notaris Slis- Stroom ter sprake. Dat was toen de kwestie van de verval ste telex aan het Amsterdamse kantoor van Slavenburgs Bank werd behandeld. Vol gens dat telexbericht zou van een niet bestaand kantoor van de Amrobank in Zwitserland 2,5 miljoen gulden worden overgemaakt op de Amster damse rekening van de nota ris, die toen in ernstige finan ciële moeilijkheden verkeerde.t Het feest ging niet door omdat de bank door de ongebruikelij ke bewoordingen waarin het bericht was gesteld, argwaan kreeg. Heer Olivier beweerde dat hij de notaris slechts had willen helpen. „Ze was belang rijk voor ons als het om onroe- rend-goedtransacties ging". De „grote klapper van drie miljoen geld van de notaris waarmee Heer Olivier aan de haal ging naar Parijs, komt pas op 12 januari aan de orde, als de zitting wordt voortgezet. TBOMMEL Snelle :he behandeling tientallen mensen fgelopen maandag bij arand in Zaltbommel raking kwamen met omende giftige gas- heeft vrijwel zeker Ie dodelijke slachtof- voorkomen. Werkne- van de werf waar de woedde, brand- lieden en politiemen- hebben wel degelijk jrote risico's gelopen, afwachten, maar on- ellijke actie in een ihuis was daarom levensbelang, aldus van Veeren, politie- randweerarts in Zalt- mel. ns dr. Van Veeren, die lauw betrokken was bij ebeurtenissen rond de is het overigens niet al- ie IE g! leen blauwzuurgas, maar voor al het bij verbranding van PVC vrijkomende, zeer giftige, fosgeen dat veel slachtoffers heeft gemaakt. Van de vijftig mensen die maandag na de brand voor korte of langere tijd werden opgenomen, ver blijven nog zeven in een zie kenhuis in Den Bosch. Hun toestand is volgens Van Veer en echter niet langer veront rustend. De patiënten waren met ademhalingsmoeilijkheden' op genomen na de brand in een schip in aanbouw, waarbij on der meer isolatiemateriaal en kunststofleidingen verbrand den. Oorzaak was een door laswerkzaamheden veroor zaakte vonkenregen. Veel pa tiënten hebben de afgelopen twee dagen aan het infuus ge legen en kregen zuurstof toe gediend. Volgens dr. Van Veeren ver oorzaken blauwzuurgas en fos- geen al snel ernstige beschadi ging van de longblaasjes, lon goedeem genoemd. Blauwzuur doet dat vrijwel onmiddellijk, de gevolgen van fosgeen zijn pas naongeveer vijftig uur merkbaar. De longblaasjes ra ken vol met vocht, knappen en kunnen op die manier ver stikking tot gevolg hebben. De slachtoffers die nog enige tijd in het ziekenhuis moeten blijven zijn werknemers van scheepswerf De Waal, éen brandweerman en een politie agent. Deze laatste is er de af gelopen dagen het slechtst aan toe geweest. Hij-liep door de vergiftiging onder meer een longinfectie op. Bij twee ande re patiënten werden hartafwij kingen geconstateerd. Volgens dr. Van Veeren kan fosgeen op de hartspier werken. De arts meent ook dat verder on derzoek nodig is naar de mo gelijkheid, dat de verschillen de giftige gassen en dampen die bij de brand vrijkwamen samen een nog giftiger „cock tail" hebben gevormd. Brandweerlieden met spandoeken voor de geblokkeerde IJ-tunnel. AMSTERDAM Enkele tien tallen personeelsleden van de Amsterdamse brandweer heb ben vanochtend bijna twee uur de IJ-tunnel in beide rich tingen geblokkeerd. Dit ge beurde uit protest tegen de be vriezingsplannen van de rege ring op de salarissen van de ambtenaar en trendvolgers. De actie had kilometerlange files tot gevolg. Omstreeks kwart' voor negen hieven de brandweerlieden de blokkade op, waarna ze zich in pptocht naar de bij de tunnel gelegen brandweerkazerne be gaven. In de kazerne sprak de voorzitter van de Amsterdam se afdeling van de AbvaKabo, Aad Regeer, de actievoerders toe. Volgens hem is „Den Haag" tot nu toe doof gebleven voor de acties van de ambte naren. „Als dat zo blijft zullen onze acties harder en langdu riger worden. De graaipartij in onze portemonnee moet stop pen", aldus Regeer. GIN EN GASUNIE: HAAG Gezinnen iri sociaal lagere klassen zijn veel ir bereid aan energiebesparing te doen dan gezinnen in ho- classen. Het compenseren van gestegen gasprijzen lukt hen ok minder dan gezinnen uit hogere klassen. Het is waar izinnen met de laagste inkomens vaak in minder goede en oor moeilijker te isoleren huizen wonen, maar toch kun- iij in navolging van gezinnen met hogere inkomens, nog toop energie besparen door ook eenvoudige maatregelen te n als gordijnen sluiten, warmer kleden, graadje minder sto- niet verwarmen van nevenvertrekken en de waakvlam ers uitdoen. Dit is de mening van de Gasunie en de vereniging van gasbe drijven, VEGIN, na een onderzoek over het gasverbruik door gezinnen in de wintér '81 '82. De resultaten van het ohder- zoek, gehouden onder drieduizend gezinnen alle met een ei gen aansluiting op het gasnet zijn gisteren in Den Haag be kendgemaakt. Volgens de onderzoekers kan in het algemeen nog meer be spaard worden bij meer subsidie voor energiezuinige apparaten en meer voorlichting voor isolatie en energiebewuster gedrag. Verder wordt gepleit voor lokale verwarming in plaats van cen trale verwarming mits dat samen gaat met isolatie. Een progressief gastarief zal volgens de onderzoekers nadelig zijn voor gezinnen uit de sociaal lagere klassen omdat zij relatief gezien veel energie verbruiken. De huidige gasprijs leidt er al toe dat jaarlijks de maximale besparing van tien procent op gas verbruik gehaald wordt, aldus de onderzoekers. De onderzoe kers constateren dat isolatie aan huurwoningen sterk achterblijft bij die van eigen woningen. Wi lertelefoon moet blijven. Dat vindt ook Martin Brozius. Hij deed gisteren als eerste de spe- briefkaart op de bus gericht aan de minister van WVC. Het comité Kindervuist organiseert de taartactie die moet voorkomen vdat de subsidie aan de Kindertelefoon wordt stopgezet. DEN HAAG Minister De Ruiter van Defensie wil pas na het verschijnen van de Defensienota in het najaar van 1983 met de Tweede Kamer gaan praten over de voorberei dingen voor de eventuele plaatsing van kruisraket ten. Dan komt de keus van de plaats waar de ra ketten komen te staan aan de orde. Amerikaanse militairen .over leggen momenteel met het mi nisterie over de plaats waar eventueel kruisraketten kun nen worden geplaatst..Van een definitieve keuze voor een be paalde lokatie is echter nog geen sprake, zo schrijft de mi nister in een brief aan de Tweede Kamer. Het overleg met de Amerika nen behelst volgens De Ruiter het vastleggen van de voor waarden waaraan het gebied moet voldoen, waarbinnen kruisraketten zouden kunnen worden opgeslagen. Een der gelijk gebied moet bijvoor beeld gemakkelijk bereikbaar zijn, een gunstige bodemge steldheid hebben en er mogen niet te veel mensen in de buurt wonen. De mogelijkheid bestaat dat bij deze „passieve" voorbereidingen binnenkort ook contact wordt opgenomen met bepaalde plaatselijke of provinciale besturen. Het is vplslagen onbegrijpelijk wat VVD-leider Nijpels kan hebben bezield toen hij besloot serieus te reageren op de rod del en achterklap uit anonieme bronnen, waarmee het week blad De Tijd hem achtervolgde. Is het gerucht juist dat het VVD-kamerlid Metz u chanteert omdat hij meent te weten dat u homofiele relaties heeft, was de vraag die het weekblad aan de VVD-leider voorlegde. Het als serieus bekend staande weekblad beriep zich op een „gerenommeerd VVD-kamer lid" als bron. Gerenommeerd, maar anoniem. Inplaats van het weekblad direct al dan niet veront waardigd de deur te wijzen, ging Nijpels er serieus op in. Vanzelfsprekend met een ontkenning. Hij las zelfs de tekst van het artikel vóór publicatie en keurde deze goed. Het ef fect ervan is, dat de roddel en achterklap over Nijpels vanaf nu gelegaliseerd is.'Tot gisteren haalde geen enkel medium het in z'n hoofd van de geruchten over chantage en homofi lie gewag te maken. Er doen immers zo veel ongecontroleer de en oncontroleerbare geruchten op het Haagse Binnenhof de ronde. In samenwerking met Nijpels is De Tijd een ande re weg ingeslagen, waarbij het weekblad zich als aanleiding slechts beroept op een oncontroleerbare, anonieme bron, waarvan er aan het Binnenhof ontelbare zijn. Nijpels moet wel haast een moment van verstandsverbijs tering hebben gehad, toen hij serieus op de anonieme geruch ten inging. Er wordt nu eenmaal altijd geroddeld over figu ren die veel in de publiciteit komen. Als alle politieke leiders aan Het Binnenhof zouden handelen als Nijpels, dan zouden weldra de kranten noodgedwongen zijn afgedaald tot ver on der het Privé-niveau. Deze volstrekt verkeerde inschatting wijst erop dat de VVD-leider toch is aangeslagen door de re cente affaires in de zo snel gegroeide VVD. We hebben al eens eerder geschreven dat de winst van de WD bij de laat ste verkiezingsrondes wel eens tijdelijk zou kunnen blijken te zijn, zoals dat ook bij D'66 het geval was. Zowel voor de VVD als voor het aanzien van de politiek als geheel is het in ieder geval te hopen, dat dit soort excessen de VVD niet ver der blijft achtervolgen en dat de rust terugkeert binnen de liberale partij. UTRECHT De apotheker sorganisatie KNMP heeft in een brief aan staatssecretaris Van der Reijden (volksgezond heid) en aan de Tweede Ka mer geprotesteerd tegen het voornemen van de staatssecre taris om op 1 februari 1983 een eigen bijdrage in te voeren van 1,25 gulden per hoeveel heid pillen, capsules, zalf e.d., in plaats van een bijdrage van 2,50 gulden per recept. Met dit plan gaat de staatsse cretaris volgens de KNMP voorbij aan een unaniem ad- ROTTERDAM Door 600 miljoen gulden extra uit te trekken voor meer bedrijfsart sen kan er een besparing van 1400 miljoen op de uitkeringen voor ziekteverzuim en ar beidsongeschiktheid uit de bus komen. Je houdt dus 800 mil joen gulden over. Dat schrijven F. van den Bosch en C. Petersen, twee Rotterdamse economen van de Erasmus Universiteit, in het vakblad Openbare Uitgaven. De economenzeggen dat er 600 miljoen nodig is om de hele beroepsbevolking te laten controleren. Ze vinden dat het bedrijfsleven te weinig doet aan voorkoming van ziekten en kwalen. LAVATHERM 450,450R en 450 ELECTRONIC. Duurzaamheidstesten en.kwaliteitsproeven in onze fabrieken in Duitsland, hebben onlangs aan het licht gebracht dat er een mogelijk defect aan de deur schakelaar van 3 van onze wasdrogers kan ontstaan. Het betreft hier de typen: LAVATHERM 450, LAVATHERM 450R, LAVATHERM 450 ELECTRONIC, waarvan het F-nummer begint met de cijfers 111,121. 012.022,032,042,052,062,072,082,092,102, en 112 Deze nummers staan op het typeplaatje, dat zich achter de deur bevindt Bij intensief gebruik bestaat de kans dat deze deur schakelaar oververhit raakt Hoewel de kans op storing niet groot is, adviseren wij u het toestel niet te gebruiken totdat dit mankement is verholpen. AEG-Nederland staat garant voor onmiddellijke .ver vanging van het betreffende onderdeel De reparatie zal na afspraak bij u thuis gratis worden uitgevoerd. Wij verzoeken de bezitters van bovengenoemde drogers dan ook zo spoedig mogelijk kontakt op te nemen met onze klantenservice. Telefoon 020 -141 505 (5 lijnen) óf schriftelijk aan AEG-TELEFUNKEN Nederland NV, Postbus 1816, 1006 BV Amsterdam. vies van de commissie „Eigen Bijdragen" van cje Zieken fondsraad, die zich juist heeft uitgesproken tegen een eigen bijdrage per hoeveelheid ge neesmiddelen. Volgens de oorspronkelijke voorstellen zou een patient bij voorbeeld bij een recept voor 90 tabletten een eigen bijdrage van een rijksdaalder moeten betalen. Nu is dat drie keer 1,25 per 30 tabletten. Het nieu we voorstel van van der Reij den is volgens de KNMP voor de patiënten ondoorzichtig en onrechtvaardig. De ziekenfondsen hebben zich vorige week uitgesproken vóór de plannen van de staats secretaris. Ze zijn tegen de ei gen bijdrage. Maar als die er toch komt, geven ze de voor keur aan een bijdrage per hoe veelheid boven een bijdrage per voorgeschreven genees middel, onder meer om te voorkomen dat de artsen grote hoeveelheden tegelijk gaan voorschrijven. Buien KNMI-DE BILT De depres sie, die gisteren en vandaag langs de kust storm tot zware storm heeft veroorzaakt, is van de Noorse westkust naar Midden-Zweden getrokken. Daardoor is de wind in ons land flink afgenomen. Morgen wordt koude lucht via de Brit se eilanden naar onze omge ving gevoerd. Er is een wisse lende bewolking, waaruit bui en zullen vallen. Deze kunnen vergezeld gaan van hagel of natte sneeuw. De minimum temperatuur is in de komende nacht ongeveer twee graden. De middagtemperatuur ligt morgen rond de vier graden. Er staat een vrij krachtige en langs de kust nu en dan een harde zuidwesten wind. temp temp «leg zw.bew. 12 7 9 rr Eindhoven Den Helder Vlissingen Z -Limburg Barcelona regenb. 12 6 2 n jxemburg regen Mallorca Malta Munchen N.bew. 1S 11 0 n onbew. 13 7 0 rr Spilt Stockholm zw.bew. Wenen zw.bew. Zurich regenb. Casablanca h.bew Istanbul zw bew Las PaJmas zw.bew.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13