Nederland stemt in YN tegen bevriezing kernwapens Kamerdebat over opslag radio-actief afval in Velsen Nieuwe regels voor begrafenis en crematie "Lekker isook wat waard" werk voor 3000 jongeren uit prijscompensatie Korting kinder bijslag buitenlanders in januari in Kamer Onderscheidingen voor getoonde moed tijdens oorlog Kamer verlengt inhoudingswet ambtenaren INNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 DECEMBER 1982 PAGINA 9 erkloosheid ven de 600.000 HAAG De werkloosheid is in mber over de 600.000-grens ge- ten. Eind novfember 1982 stonden ens voorlopige tellingen van het nisterie van Sociale Zaken en Werk- egenheid 611.600 personen als werk los ingeschreven. len stijging ten opzichte van eind ok- ober met 19.700 (18.400 mannen en 300 vrouwen), zo blijkt uit de gisteren epubliceerde werkloosheidscijfers. De ijging is groter dan op grond van sei- oensinvloeden verwacht mocht wor- en, aldus het ministerie. De vraag aar personeel steeg iets, met 100 tot 100. Kamer eens met tariefsverhogingen openbaar vervoer DEN HAAG De Tweede Ka- mer heeft in meerderheid, het besluit van het kabinet goedge keurd de tarieven van de Ne derlandse Spoorwegen op 1 april met acht procent te verho gen, en die van stads- en streek vervoer met dertien procent. Vóór de tariefsverhogingen stemden beide regeringspartijen CDA en VVD, alsmede de frac ties van SGP, GPV en RPF. Alle oppositiepartijen stemden tegen een motie van PvdA-er Castricum, waarin werd ge vraagd om uitstel van de ta riefsverhogingen. Koningin bezocht prins Claus DEN HAAG Konin- gin Beatrix is gisteren naar Bazel gereisd voor een bezoek aan prins Claus, die daar in de uni versiteitskliniek verblijft voor een behandeling door professor Kielholz. Dit heeft de Rijksvoor lichtingsdienst meege deeld. De prins is enige tijd geleden voor de tweede maal in de kli niek opgenomen. De ko ningin keerde gisteren nog terug naar Neder land. Ernstige bodem verontreiniging in Hengelo HENGELO De gemeente Hengelo laat op korte termijn nagaan of een ernstige bo demverontreiniging het Hengelose water wingebied en het woon- en leefmilieu in de wijk Old Ruitenborgh bedreigt. In het grondwater van deze wijk is een sterke concentratie bestrijdingsmiddelen, zware metalen en olie aangetroffen. Middels een brief is het de bewoners ontraden grondwa ter te gebruiken en groenten uit de tuin te eten. De wijk Old Ruitenborgh is gebouwd op een voormalige vuilstortplaats. B en W van Hengelo maakten gisteren bekend dat er nog een vervuild terrein is gevonden dat besmet blijkt te zijn met het giftige hexach- loorcyclohexaan. Personeel centrale dreigt met staking ROTTERADM De overgrote meer derheid van het in volcontinudienst werkende personeel van de elektrici teitscentrale op de Maasvlakte heeft gis teren besloten voor onbepaalde tijd te gaan staken, als het overleg tussen de ambtenarenbonden en de minister van binnenlandse zaken over de bevriezings plannen van de ambtenarensalarissen niets oplevert. Het is volgens FNV-dis- trictsbestuurder Dorenbos nog niet de bedoeling dat afnemers zonder stroom komen te zitten, maar dit kan volgens hem wel een volgende stap zijn. Wan neer de centrale wordt stilgelegd levert dat, volgens een woordvoerder van de gemeente Rotterdam, geen gevaar op voor de stroomvoorziening. (Van onze parlementaire zoals onder meer Denemarken redactie) doet. Beide moties werden gis- )EN HAAG Nederland 161,611 met 72 t6Sen 69 stem- al vandaag in de algeme- SeTcoHSe verdeeld. Elf e vergadering Yan de CDA-leden bleken, samen met ferenigde Naties in New de linkse oppositiepartijen 'ork tegen een voorstel (PvdA, D'66, PSP, PPR, CPN temmen om alle kernwa- EVP), vóór een onmiddel- enarsenalen in de wereld liJke produktiestop van kern- hPvriP7Pn Fpo krannp waPens te 21Jn- De betreffende oevriezen. *,en Krappe CDA-leden waren: Marien leerderneid van de Beinema, Fred Borgman, Jan Weede Kamer heeft gis- Buikema, Henk Couprie, Stef eren besloten dat Neder- Dijkman, Sytze Faber, Hanske md nee moet zeggen te- Evenhuis-Van Essen, Willem sn het bevriezingsvoor- de Kw??d,ï,ten.iet' Aie'tien 1 Kraayeveld-Wouters, Ad Lan- lel, afkomstig van Zwe- sink en Jan Nico Schoi,en Dit en en Mexico. elftal CDA'erè vindt dat Ne- fracties van PvdA en D'66 derland in de Verenigde Na- Iden in de Tweede Kamer duidelijk moet laten met een motie ingediend ken^ de huidige bewapenings- werd gesteld dat Ne- wedloop a£ keuren, in ieder geval niet té- De CDA'ers die tegen het be lt bevriezingsvoorstel vriezingsvoorstel stemden, zijn Zweden en Mexico zou mèt het kabinet-Lubbers van i stemmen. De moties mening dat handhaving van dus ook de mogelijkheid de kernwapenarsenalen op het Nederland zich van stem- huidige niveau het wapenbe- kunnen onthouden, heersingsoverleg tussen Ame rika en Rusland'in Genève on gunstig zal beïnvloeden. Wel menen zij, dat de Nederlandse vertegenwoordiger in de Vere nigde Naties een „krachtige stemverklaring" moet afleg gen, waarin wordt uitgelegd waarom Nederland tegen het bevriezingsvoorstel is. In deze verklaring zal ook de bezorgd heid van Nederland over de toenemende bewapeningswed loop tot uitdrukking moeten komen. Het kabinet heeft toe gezegd, dat Nederland in de VN een dergelijke verklaring zal laten horen. Een woordvoerder van het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV) heeft desgevraagd mee gedeeld nieuwe perspectieven te zien nu elf CDA-kamerle- den vóór een onmiddelijke productiestop bleken te zijn. Hieruit zou blijken dat er bin nen het CDA twijfel bestaat over de redenering dat de on derhandelingen in Genève de enige remedie tegen een ver der opvoering van de bewape ning zijn. antservoertuig voor het museum _en vooroorlogs pantservoertuig zoals het tot in de meidagen van '40 dienst deed in het Nederlandse leger, is gisteren toegevoegd aan de historische verzameling van de cavalerie in het Bernhard-kazerne in Amersfoort. Het pantservoertuig is afkomstig uit Ierland, waar het tot nu toe bij het leger in gebruik was. Bij de overdracht werd het voertuig begeleid door jhr. Clifford Koek van Breugel en zijn manschappen die met een dergelijk voertuig in 1940 strijd hebben geleverd tegen de Duitsers bij het vliegkamp Valkenburg. 'OUWWERKGEVERS: öOE UTRECHT De bouwwerk gevers willen met de vakbon den overleg voeren om met in gang van de CAO voor vol gend jaar het bedrag van de prijscompensatie (80 miljoen ilden) uit de lopende bouw- !AO te gebruiken voor het heppen van werk voor jonge wvakkers. Hierdoor zou- 2500 tot 3.000 jonge- een baan kunnen wor- iolpen. De werkgevers ijn bereid elk jaar 80 miljoen soort loonheffing te be stemmen voor werkgelegen- 3or jongeren. Verder willen zij jongeren niet meer betalen dan het wettelijk minimumloon. Dit zei voorzit ter A. Ter Lingen van het Ne derlands Verbond van Onder nemers in de bouwnijverheid (NVOB) gisteren tijdens een vergadering van zijn organisa- Utrecht. bouw van de binnenlandse 6aan dienen voor de halvering markt moeten hebben, aldus van nieuwbouw in de wo- Kok. ningwetsector, want wie kan De voorgenomen verschuiving zich straks nog een huurwo- van de huursector naar de ning veroorloven, zo vroeg hij koopsector in het bouwpro- zich af. „Het is ongehoord, wat gramma komt volgens de de huurders voor hun kiezen FNV-voorzitter op een onjuist krijgen als ze tot de laagste in- moment. De vraag is nog altijd komensgroepen behoren en ik het grootst naar goedkope houd mijn hart vast voor de huurwoningen. Het woonlas- sociale onrust, die vooral in de tenbeleid, dat vooral de laagst- oude wijken kan losbarsten, betaalden treft, zal wel eens als het beleid onverkort wordt als rechtvaardiging kunnen voortgezet", aldus Kok. Terwijl In de Kamer gestemd werd over het bevriezingsvoorstel van Zweden en Mexico, maakte buiten een aantal mensen duidelijk hoe zij er over dachten. AMSTERDAM VELSEN Mogelijk nog deze week en anders volgende week zal de de Tweede Kamer overleg voeren met minister Winsemius over diens besluit radio actief afval op te slaan op een industrieterrein in Velsen. Het initiatief tot het debat is genomen door het PSP- Tweede Kamerlid Willems. Hij vindt een snel debat no dig vanwege de onrust die is ontstaan en omdat spoed moet worden betracht wil de opslag op het land nog van de grond komen voordat een dumping in zee weer aan de orde is. De Vereniging Milieudefen- êen eens» ™aar tekent er wel sie heeft acties aangekondigd nadrukkelijk bij aan dat de tegen de opslag van het afval opslag van radio-actief afval Velsen. Ook de actiegroep °P bet land al een eerste Dodewaard-gaat-dicht zich ertegen verzetten. „stap in de goede richting' vergeleken met de tot nu toe Beide groeperingen hebben gepraktiseerde dumping in bezwaar tegen de naar zij zee- stellen ondemocratische pro- ^-le gemeenteraad van Velsen cedure die tot aanwijzing van beeft gisteravond in een door de opslagplaats heeft geleid. aUe. partijen ondertekende Daarnaast pleiten zij voor uiotie felle kritiek geuit op het terugdringen van de hoe- aanwijzing van het indus- veelheden radio-actief afval trie-terrein „De Meerwei- den" voor de opslag van ker nafval. Daarbij is ondermeer aangevoerd dat de ontwikke- zou veel spaarzamer met bng van off-shore activitei ten in het gedrang komt. Overigens is de raad er op zichzelf genomen niet tegen door de kerncentrales te slui ten. Ook in ziekenhuizen en laboratoria, bij tandartsen radio-activiteit moeten wor den omgesprongen, aldus de milieubeschermers die niet hebben gezegd welke acties ^a' opstagplaats elders in ze precies in de zin hebben. De stichting Natuur en Mi lieu is het met deze opvattin- Velsen wordt aangelegd, mits er een werkelijk geschikte plek voor wordt gevonden. (Van c ize parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de Kamer gaat in grote lij nen akkoord met een aan tal nieuwe wettelijke re gels omtrent het begraven en cremeren van mense lijke stoffelijke overschot ten. Daartoe wordt de „Wet op de Lijkbezor ging" op een aantal on derdelen gewijzigd. Elf jaar geleden stelde het toenmalige kabinet-De Jong al een nieuwe versie van de Wet op de Lijkbezorging voor, maar de Tweede Kamer bleek hier nog zoveel aan te willen veranderen en toevoegen, dat een openbaar debat over de wetswijziging steeds moest worden uitgesteld. De nieuwe Wet op de Lijkbe zorging, die nu door minister Rietkerk (Binnenlandse Za ken) en staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) in de Kamer wordt verdedigd, schept mogelijkheden voor hindoes en islamieten om meer in de lijn van hun eigen godsdienstige rituelen de do den ter aarde te bestellen of te cremeren. Zo kan bijvoorbeeld toestemming worden verkre gen om een dode zonder kist te begraven of te laten creme ren ten aanschouwen van de familie. De Kamer is het nog niet met alle voorgestelde wijzigingen van de Wet op de Lijkbezor ging eens. Een ruime meerder heid (CDA, VVD, D'66 en de kleine christelijke fracties) is tegen het schrappen van de bepaling, dat een gekocht graf voor onbepaalde tijd (in prin cipe dus eeuwig) mag blijven bestaan. In de nieuwe wet wordt nu gesteld dat zo'n graf van de overledene(n) dertig jaar telkens om tien jaar verlenging van het recht op het graf vragen. Ook is de meerderheid van de Kamer het niet eens met de nieuwe bepaling dat graven, die geen eigendom zijn, al na tien jaar mogen worden ontruimd. D'66 heeft een voorstel ingediend om deze termijn te verlengen tot 20 jaar. DEN HAAG De behande ling van het wetsontwerp om de kinderbijslag aan, in Neder land wonende buitenlanders van wie de kinderen in het vaderland wonen, te vermin deren, is uitgesteld tot januari. De commissie voor sociale za ken besloot gisteren de spoed procedure, die door de staats secretaris De Graaf was voor gesteld, achterwege te laten. De stichting Nederlands Cen trum voor Buitenlanders (NCB) en de vakcentrales FNV en CNV zijn van mening dat de regering met de plan nen handelt in strijd met en kele internationale sociale ver dragen. Zij merkten op dat le vensmiddelen vaak even duur zijn en de huren van kamers voor studerende kinderen in grote steden doorgaans hoger liggen. Het NCB wees erop dat als gevolg van de maatregel hier wonenende buitenlanders gedwongen worden hun gezin naar Nederland over te laten komen, wat voor de overheid extra kosten met zich mee brengt. Het NCB vindt het bo vendien een ontoelaatbare vorm van discriminatie dat kinderen van, in het buiten land verblijvende Nederlandse ambtenaren en in het buiten land studerende kinderen niet onder de maatregel vallen. DEN HAAG Vijfen veertig Nederlanders heb ben vandaag uit handen van de ambassadeur van Israel, Jaacov Nechushtan, een onderscheiding ont vangen voor de opoffe ringsgezindheid en de moed, die zij tijdens de Tweede Wereldoorlog toonden en waardoor het leven van Joodse mede burgers behouden kon worden. De uitreiking had plaats het Koninklijk Instituut voor de Tropen in aanwezigheid van economische zaken, drs G.M.V. van Aar- denne, de heer J.S. van Hal, voorzitter van het Nederlands Israëlitisch Kerkgenootschap en de burgemeester van Am sterdam, de heer W. Polak. De onderscheidingen worden toegekend door het Israëlische Rijksinstituut Yad Vashem om diegenen te eren, die zich op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt bij het redden van joden. Onder hen waren de heer en mevrouw Horssen, beide uit Wasenaar, het echt paar Van Soldt uit Pijnacker, heer en mevrouw (postuum) Cijfer uit Den Haag, mevrouw J. Kranenbarg (postuum) uit Voorburg en mevrouw J. Kul- wieé uit Voorschoten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de Kamer is gisteren zon der stemming akkoord ge gaan met een nieuwe ver lenging van de zogenaam de inhoudingswet, de wet die op het loon van amb tenaren dezelfde inhou dingen toestaat als via so ciale premies op de lonen in het bedrijfsleven wor den gekort. Minister Rietkerk (Binnen landse Zaken) zegde bij deze gelegenheid toe binnen een jaar met een definitieve wette lijke regeling voor deze inhou dingen te komen. Daaraan vooraf dient een vergelijking plaats te vinden tussen de sala rissen van ambtenaren en de lonen die in het bedrijfsleven worden verdiend. Rietkerk deelde mee dat alle betrokke nen aan deze pakketvergelij king inmiddels hun medewer king hebben toegezegd. Op vragen van CDA en VVD zegde minister Rietkerk toe in dit kader de rechtspositie van deeltijdwerkers bij de over heid te verbeteren. Bestaande beletsels tegen deeltijdarbeid zullen worden opgeheven, be loofde Rietkerk. PvdA-woordvoerder Knol vroeg in een motie het procent prijscompensatie dat de ambte naren op 1 juli van dit jaar is onthouden alsnog te bestem men voor werktijdverkorting onder het ovërheidspersoneel. Rietkerk wilde dit verzoek nog niet honoreren, maar be- punt van beleid blijft". De be loofde dat een gelijke behan- windsman verzekerde dat het deling tussen ambtenaren en overheidspersoneel niet de werknemers in het bedrijfsle- sluitpost van de rijksbegroting ven „zoveel mogelijk uitgangs- .zal worden. FNV-voorzitter Wim Kok, ook aanwezig op de bijeenkomst, zei over de bezuinigingen die het kabinet volgend jaar wil doorvoeren, dat 13 miljard in één jaar tijd „gewoon teveel" is. Hierdoor zullen de beste dingen afnemen wat zal leiden lot een onnodige verdere af braak van produktie en werk gelegenheid. Vooral van de bedrijven dié het zoals de Echte Boter kost meer, maar hééft ook meer. Want Echte Boter is lekkerder. En lichter verteerbaar. En er zitten natuurlijke vitaminen in. Daarom is Echte Boter voor veel mensen het laatste waar ze op bezuinigen. Zo zit dat Niet te versmaden. WISSELVALLIG DE BILT - Het weer behoudt een wisselvallig karakter. Een diepe Oceaandepressie ten noordwesten van Ierland ver andert maar weinig van plaats. Dit gebied met lage barome terstanden houdt over grote delen van West-Europa een westelijke stroming in stand. In deze stroming trekken wol- kengebieden waaruit af en toe een bui valt, ons land binnen. Morgenmiddag neemt de bui igheid wat af en komen er meer opklaringen. De tempe ratuur daalt vannacht tot 6 graden. De middagtempera- tuur ligt morgen rond de 8 graden. Er waait een vrij krachtige zuidwesten wind. Aan de kust en op het IJssel- meer is de wind af en toe hard. Vllsslngen regen b. Barcelona geh.bew.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9