Gemeente wentelt lasten af op schouders inwoners" li ÉrM REGI0(J0UR)NAAI Gedenksteen als symbolische dank aan Katwijkse bevolking Valkenburg stelt rookverbod in '4eiden tfoordwijk heeft 100 hotelbedden meer ONSUMENTENBOND OVER RIOOLRECHT EN HONDENBELASTING Enthousiaste ontvangst kunstwerk Raadhuisplein -\ LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 DECEMBER 1982 PAGINA 7 0ORDWIJK De badplaats zal in 1983 over honderd bedden éér kunnen beschikken dan dit jaar het geval was. Het totaal lint daarmee op 3300. De uitbreiding van het beddenbestand is danken aan de heropening van de voormalige hotels „De Zee- euw" aan de Koningin Wilhelmina Boulevard en „Renova" m de Parallelboulevard, die zich nu als „Boulevard Hotel", res- ictievelijk „Hotel Albatros" in de rij van de Noordwijkse eta- issementen presenteren. Verder levert de uitbreiding van Ho- „Aan Zee" (Parallelboulevard) een bijdrage in de stijging van aantal bedden van de badplaats. olgens VVV-direkteur Roverts valt er nog meer heuglijk ieuws te melden. De vroegere „Kleine Zeeleeuw" (thans Boule- ard Motel) is terug met 25 appartementen, terwijl het inmiddels ireedgekomen appartementsgebouw „Duindistel" van het Huis r Duin-complex liefst negentig nieuw-ingerichte appartemen ten heeft aan te bieden. In de motelsector telt Noordwijk in 1983 in totaal 236 appartementen. De VVV vestigt de aandacht op een en ander ter gelegenheid van de gisteren verschenen Noordwijk-brochure 1983. Deze gids, in vierkleuren-offset gedrukt, telt 74 pagina's en geeft alle mo gelijke informatie over de toeristische en recreatieve mogelijk heden van de badplaats Noordwijk en omgeving. Speciaal wordt geattendeerd op de veelzijdige gelegenheid tot het houden van congressen. Een gevarieerde, grote hoeveelheid adressenmateri- aal brengt de gebruikers van de VVV-brochure op de hoogte van taxi tot apotheek en van kerk tot garage. Het handzame boekje is rijk geïllustreerd, onder meer met de kleurenfoto's van Noordwijk-Binnen en Noordwijk aan Zee, de duinen, het strand, de zee en ook van de bedrijven die aan de samenstelling mede werking hebben verleend. De oplage bedraagt plm. 55.000 exem plaren. De Noordwijk-brochure is gratis te bekomen bij de VV V-Noord wijk. Bibliotheek verhoogt tarieven KATWIJK De bibliotheek zal met ingang van 1 januari de tarieven aanzienlijk verhogen. Hiertoe is besloten omdat de bi bliotheek op de begroting van het volgend jaar flink moet inle veren. Noodgedwongen wordt daarom gebruik gemaakt van de mogelijkheden die het ministerie van WVC en Economische Za ken geven. Wel is besloten om de contributievrijdom voor de jeugd tot en met 17 jaar en voor houders van een pas 65 te hand haven. Verder stijgen alle tarieven met vijf gulden. De abonnementen voor 18 t/m 25 jarigen komen hiermee op 12,50, voor 26 t/m 64 jaar op 15,00 en voor 65 jaar en ouder op 12,50. Ook de boetetarieven gaan omhoog en stij- en kwartje naar dertig cent per week terwijl de kosten aanvraag met een kwartje stijgen naar 75 cent. Het nieuwe boetetarief gaat overigens pas per 11 januari in. In de laatste week van dit jaar en in de eerste week van 83 bestaat er voor „zwartlezers" de mogelijkheid om boeken waarvan de uit leentermijn allang verstreken is kosteloos in te leveren. gen ASSENHEIM De Con- ïmentenbond is nog leeds niet overtuigd van noodzaak om in Sas- nheim rioolrecht in te oeren. De bond is zelfs, oor alle verwikkelingen ond de invoering van eze belasting, van plan ieraan aandacht te beste en in de Consumenten- ids. Een en ander staat in en brief, die de bond aan en W van Sassenheim eeft gestuurd, tovendien eist de bond dat burgemeester A.J. Kret pu bliekelijk terugkomt op zijn uitspraak dat de handtekenin gen tegen het rioolrecht „op leugenachtige wijze" zouden zijn verkregen. Hiermee wordt gedoeld op het feit dat de bur gemeester heeft gezegd dat de actievoerders zich aanvanke lijk niet kenbaar hebben ge maakt als lid van de Socialisti sche Partij, maar als gewone Sassenheimers. Wat dat laatste betreft heeft ook het actieco mité Rioolrecht Nee! al geëist, dat de burgemeester deze uit spraak terug trekt. In de brief wordt gesteld dat, nu iedereen een pas op de plaats moet maken of zelfs een stap terug moet doen „ook de gemeente" uit de begro ting voor 1983 van Sassenheim blijkt dat de gemeente dat niet doet en zelfs meer investeert dan in 1982. „Per inwoner geeft u zelfs 600 gulden meer uit. Dit bedrag zal voor onge veer tien procent moeten wor den opgebracht uit gemeente lijke belastingen, hetgeen per huishouden een lastenverzwa ring van 200 tot 250 gulden be tekent. In plaats van de beste dingen te vertragen, houdt u vast aan uw beleidsplan en doet dit voornamelijk door de bijdrage van de gemeentekas fors te laten stijgen. Het lijkt erop dat de gemeentelijke problemen wor den afgewenteld op de schou ders van de Sassenheimse in woners", aldus de Consumen tenbond. De Consumentenbond wijst de verwijten als zou men zich niet goed op de hoogte hebben gesteld van alle gegevens rond de invoering van de belasting en de publiciteit hebben ge zocht, van de hand. Verder meent de bond dat juist uit het feït dat pas actie tegen het rioolrecht werd gevoerd, nadat de invoering al bijna rond was, blijkt dat de dorpspolitiek ver de burger staat. „Wij ge- overweging in de toe- Ti on ander op gepaste ingezetenen ken- komst wijze óc. baar te maken" Hondenbelasting Overigens heeft de Consumen tenbond het gemeentebestuur van Sassenheim ook op een ander punt van kritiek ge diend. het betreft nu de hon denbelasting. De gemeente heeft huis-aan-huis aangifte biljetten voor deze belasting verspreid. Dit is volgens de bond niet toegestaan, zoals blijkt uit een circulaire van het ministerie van binnen landse zaken. Daarin staat vol gens de Consumentenbond dat B en W alleen aangifte-biljet ten mogen uitreiken aan die genen, van wie wordt ver moed dat ze belasting moeten betalen. Dat betekent dus dat dergelijke biljetten niet huis- aan-huis verspreid mogen worden. Wel mogen B en W gezinshoofden vragen of zij één of meer honden bezitten, maar volgens de gegevens van de Consumentenbond is daar in dit geval geen sprake van geweest. Het gemeentebestuur wordt gevraagd ook in deze zaak duidelijkheid te geven. Gouden trouw in Lisse „Gouderï" vreugde in Lisse bij het echtpaar J. de Rooy en D. de Rooy-van de Wete ring. Zij vieren 15 december het feit dat zij elkaar vijftig jaar geleden het jawoord ga ven in het gemeentehuis van Lisse. Met de kinderen en kleinkinderen, maar ook met overige familie, vrienden en bekenden wordt dat de vijf tiende gevierd met een re ceptie in De Beurs aan de Haven van 16.30 tot 17.30 Dat veel mensen het gouden paar een hand komen schud den staat als een paal boven water, omdat vooral de heer De Rooy heel veel jaren on der de mensen was. Of eigen- lijk aan de voeten van de mensen, want de Rooy was schoenmaker. De jeugdige schoenlapper uit Hillegom f||| kwam op diverse adressen en in Lisse. Daarbij leerde hij zijn vrouw kennen en het echt paar betrok een onderkomen in Vreewijk. Sinds 1948 ech ter woont het paar al in de Wilhelminastraat. Na de brui loft werd de heer De Rooy zelfstandig schoenmaker, een echt ambachtsman was, maar dat was niet meer vol te houden en hij vond een baan bij het Laboratorium voor Bloembollen Onderzoek. Zes jaar geleden Is hij daar ge pensioneerd, na daar 12 V6 jaar gewerkt te hebben. OEGSTGEEST —„Erg mooi, zeer verstild en rustig. Een heel verantwoord en goed kunstwerk", zo iet mevrouw Vogel, lid van de gemeentelij ke kunstcommissie, zich gis teravond uit over de opdracht die men aan de kunstenaar Van Kralingen heeft gegeven. Deze is in opdracht van de ge meente Oegstgeest en geadvi seerd door de kunstcommissie bezig een kunstwerk te maken dat geplaatst zal worden op het Raadhuisplein in het Wilhel- minapark. Het geheel stelt voor: een drie tal vrouwen in gesprek voor het gemeentehuis. Het zal worden uitgevoerd in donker brons zodat het goed past in de omgeving. De heer A. Labor- dus: „Het kleimodel is gereed, de afwerking in brons kan thans gebeuren. Wellicht dat in mei '83 tot de onthulling kan worden overgegaan". Het kunstwerk, dat op een sokkel wordt gesteld, heeft een totale hoogte van ongeveer 2 meter. De leden van de kunstcommis sie wachten nog op een advies van de raadsleden met betrek king tot de aankoop van weef- kleden die een plaatsje zullen kunnen vinden ofwel op een tweetal wanden in de trouw zaal of in de raadszaal. Mocht men voor de aankle ding van de wand in de raads zaal naar iets anders uitzien, dan zijn er een tweetal alter natieven namenlijk kunstwer ken die van het Stedelijk Mu seum de Lakenhal in bruik leen verkregen kunnen wor den. Een drieluik van de kunstenaar Kees Buurman dat modern en abstract van opzet is of een schilderij van J. F. van der Merck een „familie te Endegeest" voorstellende in de tweede helft van de zeventien de eeuw. „Verwant met de Oegstgeester historie", aldus de heer Labordus. Harddra verij De Harddraverijvereniging Lisse en omstreken houdt vrijdag haar 84ste algemene ledenvergadering in het congrescentrum De Nachtegaal van Lisse. De vergade ring begint om acht uur en heeft als hoofdpunten de bestuursverkiezing en de prijsuitreiking van de foto- letterpuzzel. Tevens kan iedereen deelnemen aan een gratis verloting. Kerstconcert In de grote zaal van Het Anker in Hazerswoude-dorp wordt vrijdag vanaf 20.00 uur een ad vents/kerstconcert ge houden. Medewerking verleent het koor van de parochie van de H.H. Michael en Bernardus uit Hazerswoude-Rijn- dijk/Koudekerk aan den Rijn; Hans van de Toorn dirigeert dit gezelschap. Instrumentale medewerking verleent de kamermuziekgroep Bagatella. Cultuur Verheft De toneelvereniging „Cultuur Verheftin Voorhout geeft vrijdag en zaterdag uitvoeringen ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan. Het toneelspel, geschreven door Pieter van de Does, heet „De vlag op de toren" en speelt zich af in de periode 1813-1819, ten tijde dat Na poleon ons land bezet hield en op weg ging naar Rus land. „Als ten huize van een oud-kolonel van de Prins van Oranje een officier in Franse dienst zich meldt voor inkwartiering, beginnen de strubbelingen pas goed", luidt de toelichting. Aanvang: 20.00 uur. De Kolibri De vogelvereniging De Kolibri houdt vrijdag, zaterdag en zondag een grote vogelshow in de sporthal De Schelft aan de Maandagsewetering in Noordwijkerhout ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de vereniging. Burge meester Winkel zal vrijdagavond om acht uur de show openen. De 140 leden komen met 540 vogels en nog eens 450 vogels zijn ingezonden door zusterverenigingen uit het rayon. Kerst-kaarten Het Geestgrondtheater in Lisse gaat kerstkaarten; geen verkoop van kaarten maar een spel ter gelegen heid van kerstmis. Dat gebeurt vrijdag in 't Trefpunt en de eerste kaarten worden geschud om acht uur. Er wordt in koppels gespeeld, hoewel men niet met zijn tweeën hoeft te zijn, en de inschrijving kost drie gul den per persoon. Er zijn fraaie prijzen te winnen. Fluit-harpduo Het bekende duo op fluit en harp, Abbie de Quant en Ed ward Witsenburg, geeft vrijdag een concert in de Soefitem- pel aan de Sportlaan in Katwijk. Zij spelen werken van Bach, Saint-Saëns, Andriessen en Albéniz. Het optreden begint om 20.15 uur. Toegangskaarten Zijn aan de zaal ver krijgbaar en in de voorverkoop bij de K&O-bureaus aan de Oude Vest in Leiden en in Tripodia in Katwijk. Ruilavond De maandelijkse ruilcontactavond van Ruilvereniging „Alkemade" wordt vrijdag weer gehouden in dorps huis „De Alkeburcht" te Roelofarendsveen. Op die avond worden ook inlichtingen verstrekt omtrent de rondzenddienst, die ook in omliggende plaatsen circu leert. „GASTVRIJHEID AAN JOODSE GEMEENSCHAP IN KENMERKEND" KATWIJK Tijdens een korte plechtigheid op het voorhof van de Joodse be graafplaats heeft burge meester mr. C. A. Bos gis termiddag een gedenk steen onthuld. Met dit mo nument worden met name de Katwijkse bevolking maar ook alle anderen die VALKENBURG De in voering van een soort paarden-belasting (PvdA/PPR), het geven van een pak vuilniszak- *ezin met als resultaat een ezuiniging van 3.500 gul- en (CDA) en het nu al vast reserveren van geld voor reconstructie van de Hoofdstraat (GPV). Dat waren enkele voorstellen, die de politieke partijen ^gisteravond deden bij de afsluitende vergadering over de Valkenburgse be- grotinging voor 1983. Uiteindelijk schaarde de ge meenteraad zich bij de aan vaarding van die begroting e andere moties. Die een brief aan Gede puteerde Staten en het minis terie van verkeer en water- in Valkenburg aan dringt op een snelle recon structie en niet pas na 1992 van de Hoofdstraat (CDA GPV) en de invoering van een rookverbod tijdens raads commissievergaderingen tenminste half tien 's avonds (PvdA/PPR). Wethouder Vos: Steun voor particulieren die op alternatieve manieren energie winnen. week bericht gekomen. Van de daar gedachte dertig wo ningen (tien premie-A en twintig woningwet) blijven nu uiteindelijk tien premie-B- koopwoningen over. Op vra gen van het PvdA/PPR-raads- lid A.P. Bremer concludeerde de burgemeester dat de ge meente op deze wijze moeilijk een volkshuisvestingsbeleid kan voeren. Op opmerkingen de heer Bremer betreffen- Burgemeester N. van 't Wout meldde over de woningbouw de het aantrekken en stimule- 't Joght II dat de gemeente ren van bedrijven om zich in daar niet de geplande twintig Valkenburg te vestigen of te aan een aanvraag van een be drijf om een magazijnruimte in 't Boonrak-west te mogen bouwen. Verder stelde de wet houder dat particuliere initia tieven om op alternatieve ma nieren energie te winnen van harte door het college worden gesteund. Toch blijft het'ver wijt van de progressieve frac tie dat B en W zich op al deze punten te afwachtend opstelt en te weinig zelf „de boer op Het voorstel van het VVD- raadslid P.T. Mizee om met de voetbalvereniging Valken '68 te onderhandelen over instel ling van het profijtbeginsel: geen huur betalen, maar zelf het onderhoud verzorgen met als resultaat 24.000 gulden minder uitgaven voor de ge meente, werd door wethouder Vos positief ontvangen. De be treffende raadscommissie zal het moeten bespreken en moe ten overleggen met de vereni ging. Jaarlijks alvast geld re serveren voor de reconstructie van de Hoofdstraat, een voor stel van het GPV-raadslid A. de Vries, wilde de wethouder niet steunen. „Bij het reserve ren voor de sportzaal hadden we het uitzicht dat er op rede lijke termijn een permanente verbetering zou worden be reikt. Bij de Hoofdstraat is dat uitzicht er niet. Wij hopen niet tot 1992 te hoeven wachten en de uitgetrokken 77.000 gulden is voldoende voor het noodza kelijke onderhoud". De jeugdsociëteit De Peuk vormde een punt van discussie tussen verschillende raadsle den en wethouder H. van der Nagel. Deze meldde dat over een definitieve plaats voor de soos wordt onderhandeld. De plaats daarvan hangt mede af van de verplaatsing van de startbaan van het vliegveld Valkenburg. Wethoudei Vos kondigde daarnaast aan dat de aannemer aan de slag gaat met het opknappen van het Dorps huis. Begonnen zal worden met de gevel, de ramen en de kozijnen en daarvoor zal snel een krediet aan de raad woi den gevraagd. t - Raadslid Mizee: met Valken '68. betrokken zijn geweest bij de restauratie van de be graafplaats op symboli sche wijze bedankt. De secretaris van de Neder lands Israëlitische Gemeenten Leiden, de heer L. Levie, noemde de steun van zowel het gemeentebestuur als de burgerij van Katwijk kenmer kend voor de gastvrijheid die de Joodse gemeenschap in deze plaats geniet. Zonder die steun was het volgens hem niet mogelijk geweest om de historische begraafplaats te restaureren. Het goed onder houden van haar onroerende goederen en zeker de begraaf plaatsen noemde de heer Le vie een taak voor elke levens vatbare Joodse gemeente. „Dat geldt ook voor de Joodse ge meente in Leiden waar, hoe klein de gemeente ook is, toch alle activiteiten plaatsvinden die van een levensvatbare ge meente verwacht mogen wor den". Burgemeester Bos sprak over de band die de Joodse gemeen te al zo lang met de gemeente Katwijk heeft. „Het is momen teel 224 jaar geleden dat u dit stuk grond in erfpacht, en la ter in eigendom, kreeg. Het is voor ons altijd een vanzelf sprekende zaak geweest om u door de jaren heen te helpen en zo ook bij de restauratie van deze begraafplaats. Kat wijk heeft er weer een monu ment bij en wel één op een plaats die me bijzonder aan spreekt. Aan de overkant van deze begraafplaats staat een Burgemeester Bos onthult de gedenksteen. katholieke kerk en een eindje verderop de hervormde dorps kerk. Beide kerken beschik ken eveneens over een be graafplaats en lijken met hun imposante kerktorens te wa ken over de kleine buurman". Ondanks alle giften verkeert de Joodse gemeente nog altijd in financiële moeilijkheden Volgens burgemeester Bos wordt er echter momenteel keihard gewerkt om alles in het reine te brengen. „Als ge meente Katwijk zullen wij u in de toekomst in elk geval zo veel mogelijk bijstaan om de problemen op te lossen". Kabeltelevisie in Oegstgeest flink duurder OEGSTGEEST De verho ging van de tarieven van de kabeltelevisie in Oegstgeest stuitte gisteravond op veel bezwaren. Wethouder van fi nanciën A. Kohlbeck zei tij dens de commissievergade ring in het Oegstgeester raadhuis ronduit dat het voorstel om de tarieven van het abonnement op de kabel te verhogen hem moeilijk viel. Dit jaar zijn er een zestal extra kanalen op de televisie bijge komen en verder is het radio FM-pakket uitgebreid. Dit laatste voldoet thans goed aan de eisen. „Maar de kwaliteit van de tv-zenders is niet zo best", aldus Kohlbeck die in de laatste uitbreiding op dit terrein niet veel toegevoegde waarde kan ontdekken. Het ligt in de bedoeling dat de tarieven in januari in Oegst geest omhoog gaan van ƒ13,57 naar ƒ15,72. De heer Noorder- meer, secretaris van de ge meenschappelijke regeling an tenne-energievoorziening gaf een toelichting op de gang van zaken. Uit zijn betoog bleek dat het kabelnet in Oegstgeest nog steeds niet rendabel is. „Het nadelige saldo is reeds opgelopen tot 160.000 gulden", aldus Noordermeer, „boven dien liggen de tarieven in Oegstgeest aan de hoge kant vanwege de minder dichte be bouwing". Alhoewel de com missieleden niet bepaald jui chen over de voorgestelde ta riefsverhoging gingen zij gis teravond mee met het voorstel voor 1983. Volgend jaar wil men wel de hele tariefstelling nog eens doorspreken. Temeer om de toekomstige consequen ties onder ogen te kunnen zien. Men verwacht ook een extra verhoging ingevolge de BUMA- en Stemra-rechten. Gasontploffing in meterkast NOORDWIJK Een woning aan de Schoolstraat in Noordwijk is gisteravond getroffen door een gasontploffing. Oorzaak was een lekke gasafsluiter onder de grond voor het huis. Daardoor vulde de meterkast zich met gas. Dat kwam tot ontploffing, ver moedelijk door een vonk afkomstig van de elektriciteitsmeter bij het overspringen van dag- naar nachtverbruik. Brandweer en politie hadden het vuur met behulp van schuimblüssers snel onder controle. De meterkast brandde volledig uit. De lekke gasafsluiter is direct gerepareerd. Vrachtwagen brandt uit KATWIJK Een vrachtwagen met spuitbussen i vannacht op industrieterrein 't Heen in Katwijk volledig uitge brand. De wagen stond op een parkeerterrein voor vrachtwagens. Twee vrachtwagens die aan weerskanten stonden geparkeerd liepen brandschade aan de buitenkant op. De brandweer had het vuur snel onder controle. De oorzaak van de brand is niet be kend. De schade is aanzienlijk.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7