„Zorgen dat bedrijven Alphen aantrekkelijk vinden „Balsemienvrouwen" boos op CDA-Alphen DIRECTEUR OPENBARE WERKEN: Burgemeester voor afsluiting V ierambachtsweg IJsclub Hoogmade tachtig jaar Commissie verwerpt bezwaren tegen snackwagen in Oude Wetering Woonwagenschap betaalt -nog- niet mee aan toegang kampje Alkemade REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 DECEMBER 1982 PAGINA Inzameling voor Polen ALKEMADE Een groot aantal vrijwilligers van plaatselijke verenigingen gaat vrijdagavond op pad in Oude Wetering en Roelofarendsveen om huis-aan-huis goederen op te halen voor het negenduizend inwoners tellende Poolse dorp Sule^in. In dit Poolse dorp is gebrek aan van alles: houdbare levensmid delen, tandpasta, shampoo, waspoeder, groene zeep, watten, ver band, pleisters, Liga, thee, schoenen, kousen, sokken, kinderkle ding, dekens en linnengoed. Uiteraard is ook overige kleding van harte welkom. Een geldelijke bijdrage voor onder andere het" transport naar Polen, maar ook voor de aanschaf van zeep en levensmiddelen, kan gestort worden op gironummer 79051 van de Rabobank in Leimuiden ten name van „Volkskerstzang Polen". Mochten er onverhoopt bij sommige mensen geen vrij willigers aan de deur komen om goederen op te halen, dan kun nen deze gebracht worden naar het adres: Van Harte veld straat 22 in Roelofarendsveen. Als dit niet mogelijk is, kan gebeld wor den naar de familie Meynders, telefoon 01713-3931 die voor transport zorgen. Prijzen van WlZO-actie ZOETERWOUDE De uitslag van de kleur- wedstrijd en de Sint Nicolaasaktie van de Zoe- terwoudse winkeliersvereniging WIZO is gis teravond bekend gemaakt. De tekeningen met een eerste prijs zijn te bezichtigen in de Dorps straat. De winnaars zijn: 2-5 jaar: Marjolijn Ger ritsen, Maarten van der Hoeven en Coen Vree burg. 6-8 jaar: Chantal Le Mair, Corinne van Bohemen, Hellen Le Combs en Corinne van der Voet 9-10 jaar: Irene Hilgersom, Loek van Gent en Hans Zandbergen. 11 en ouder: Sandra Hilgersom, Henny van Nierop en Marion van der Krogt. Extra prijs: Milton van Arnhem, Swetterhage. Uitslag letter-aktie: 1. Anita van Cassel, 2. A. van Haastrecht, 3. C. van der Helm, 4. A. van Haastrecht, 5. Trudy Visser, 6. mevr. Onderwa ter, 7. fam. Veerman, 8. R. de Boer, 9. fam. Van der Valk, 10. Marion Versteegen. Terugblik op tocht naar Casa Materna ZOETERWOUDE „Ons Huis" in Zoeterwoude zal zaterdagavond een Napölitaanse sfeer uitstralen. Het wees huis Casa Materna staat dan centraal tijdens een gezellige bijeenkomst die wordt georganiseerd door de fietscom- missie die in de zomer van dit jaar de met veel publiciteit omringde en spek- takulaire fietstocht naar Napels heeft gehouden. Ook de deelnemers aan het werkkamp geven zateravond acte de Cresence. Er zal allereerst een uitge reid overzicht worden gegeven van alle aktiviteiten die de afgelopen zomer hebben plaatsgevonden. Er zullen films en dia's worden getoond terwijl enkele sketches de Casa Materna-avond nog zullen verluchtigen. Geen verscherping voorschriften woningisolatie ALKEMADE Een voorstel om de isolatievoorschriften in de bouwveror dening te verscherpen, is door de raadscommissie Openbare Werken, Ruimtelijke Ordening en Milieuhygië ne afgewezen. De commissieleden vin den energiebesparing door middel van dubbele beglazing, isolatie van muren en dak en herziene gasinstallatievoor schriften bij nieuwbouwhuizen een goede zaak, maar hechten er meer waarde aan dat dergelijke maatregelen niet dwingend opgelegd worden. Het voorstel hadden B W gelanceerd om parallel te lopen met de uniforme mo delbouwverordening van de Vereni ging Nederlandse Gemeenten (VNG). Deze instantie coördineert, ordent en bundelt de benodigde gegevens en stelt ze op schrift. ALPHEN AAN DEN RIJN Nu heel Neder land een overvloed aan bedrijfsterreinen heeft en Alphen daar geen uitzon dering op vormt, is het van belang te zorgen dat bedrijven Alphen aan trekkelijk vinden als mo gelijke plaats van vesti ging. Dat vinden ir. A.A.A. Bos, directeur openbare' werken en R. Pit, belast met de verkoop van bedrijfsgronden. „Vroeger zat Alphen in de luxe positie dat bedrijven zelf een aanvraag tot ves tiging indienden en wij konden selecteren", aldus directeur Bos, „maar de tijden veranderen en de gemeente moet nu aktief zijn". Daarom is de ge meente druk doende de activiteiten op dit gebied organisatorisch aan te pas sen. Alphen heeft drie grote be drijfsterreinen waar op het ogenblik een aantal legen plekken zijn. Rijnhaven is het grootste, daarnaast ligt de Hei manswetering en de Molenwe tering is het nieuwste terrein waar dan ook nauwelijks is ge bouwd. Op zich vindt R. Pit de leegstand geen kwalijke zaak, Alphen is immers geen uitzon dering. „Maar leegstand drijft wel de grondprijzen op, omdat de exploitatiekosten van de gronden stijgen. En waar de prijs toch bepaald wordt door de vraag en het aanbod moet men zorgen erbij te zijn". Alphen moet reclame maken voor zijn gronden. Dit kan volgens directeur Bos, door ad vertenties in dag- en andere bladen, maar hij vindt dat ook mondreclame een grote rol speelt. Daarom heeft hij het initiatief genomen om alle be drijven die op de Alphense be drijfsterreinen gevestigd zijn uit te nodigen en hen te ver tellen hoe belangrijk hun mondelinge reclame is. Daar naast kregen de bedrijven de gelegenheid om hun kritiek en suggesties met betrekking tot de bedrijfsterreinen te spqien.' „Een groot succes wat het", vertelt Bos. de bedrijven wa ren enthousiast en willen dit soort bijeenkomsten regelma tig laten terug keren". Verplaatsingen Als gevolg van reacties en sug gesties heeft Alphen nu een betere bewegwijzering naar de bedrijfsterreinen toe. In de toekomst komt binnen de ter reinen een kaart te staan met alle namen van de gevestigde bedrijven. Naast mondelinge reclame onderhoudt de ge meente contacten met grote makelaars die op de nationale markt opereren. „Op het mo ment zijn er niet zoveel inves teringen in het land, men moet het van verplaatsingen hebben", vindt Bos. „Wij heb ben daarom ook diverse con tacten die wij goed onderhou den omdat zij ons tips kunnen geven over bedrijven die wil len verplaatsen. Noem het maar een soort „particuliere geheime dienst", aldus Bos. Directeur Bos en „verkoper" Pit: „We hebben een soort particuliere geheime dienst, die tips geeft over bedrijven die willen verplaatsen". Elke tip wordt door Alphen nagetrokken. Van belang vindt Bos ook hoe de bereidwilligheid van de ge meente is bij het begeleiden van een bedrijf dat zich hier wil vestigen. Vond Alphen het in het verleden al heel gewoon een bedrijf dat zich voor vesti ging meldde te helpen, nu wordt aan dit aspect nog meer aandacht besteed. „Immers een bedrijf verhuist niet' al leen, er is personeel dat ook moet verhuizen, er moet vaak gebouwd worden en zo'n bouwaanvraag moet snel ver werkt worden en er moeten vergunningen komen". Het zal niet voor het eerst zijn dat Roel Pit met een bus vol toe komstige Alphenaren op sight seeing-tour gaat. „Behalve verkoper, behoor je ook een soort promotor, brievenbus en klachtenbureau te zijn", om schrijft Pit zijn taak. „De hele begeleiding moet all-round zijn. Bedrijven zijn daar erg op gesteld en wij haken daar op in. We kunnen mensen nu niet wegwuiven en het ze zelf uit laten zoeken". Dit wordt niet altijd even gewaardeerd door de andere ambtenaren, want hoewel de ,vestigingsre- gels in Alphen soepel zijn, is niet ieder bedrijf even wel kom. Maar vindt Pit dat we in deze tijd realistisch moeten blijven en niet alleen kijken naar bijvoorbeeld milieu-as pecten; ook arbeidsplaatsen tellen mee. Centraal Het grootste voordeel van Al phen vinden Bos en Pit de centrale ligging. Binnen een straal van 40 kilometer wonen ongeveer 5,5 miljoen mensen. Dat zijn er heel veel en het is van belang voor bedrijven als zij naar mogelijke vestigings plaatsen kijken. In het streek plan heeft Alphen een regio nale functie en het is daarom volstrekt niet uitgesloten dat bedrijven uit bijvoorbeeld Utrecht of Rotterdam zich hier vestigen. Anders ligt dat met zogenaamde selectieve inves teringsregeling, een rijksrege ling die bepaald dat in princi pe bedrijven binnen hun eigen regio moeten verplaatsen. Maar belangrijk is hoe het ge meentebestuur staat tegenover vestiging en dat is in zijn alge meenheid meestal positief. Alphen vindt ook huurders van al bestaande bedrijfspan den belangrijk en zal ze Gelist niet in de kou laten staan. „Een huurder is vaak een toe komstige koper", aldus Pit. „Dit komt omdat men meestal een te krap pand huurt en als de zaken dan goed gaan en de ralatie tot de gemeente goed is, zal de huurder vaak besluiten iets groters te kopen. Stelre gels van Alphen is nu „zorgen dat je bij het bedrijf goed be kend bent, voordat het naar ruimte gaat zoeken. Dan krijg je een gunstige positie". WOUBRUGGE De discussie over de zorgelijke ve keerssituatie in de Vierambachtsweg wakkeerde giste avond weer op. Dat gebeurde toen gesproken wei over de jaarlijkse ontheffingen voor het autoverkee dat de weg in de daarvoor verboden tijden wil beri den. De raadscommissie algemeen bestuurlijke zake was in meerderheid vóór het instellen van een verbo om sneller te mogen rijden dan dertig km. Burgemee ter Brouwer de Koning bleef zich echter verzettei omdat hij de juridische basis ervoor te smal achtte. Zij uitspraak, dat hij eigenlijk voor een totale afsluitin voor autoverkeer was, baarde opzien. De rijkspolitie zag bij monde van postcommandant Romijn bei( mogelijkheden eigenlijk niet zitten, omdat er naar zijn zegge weinig ongelukken gebeuren op de gewraakte weg. Het blij overigens de vraag of men op ongelukken moet wachten, alv< rens met maatregelen te komen. Voorlopig werd B en W door d commissie geadviseerd om strengere maatstaven aan te legge bij het verlenen van de ontheffingen. Postcommandant Romii deelde nog mede, dat het de bedoeling van de politie is om zo' vijf maal in de week controles te houden op tijden, dat de Vi< rambachtsweg niet mag worden ingereden door auto's. Een mi dedeling, die door de aanwezige raadsleden met vreugde wei begroet. De maatregel om de Vierambachtweg op bepaalde tijden voc auto's gesloten te houden werd destijds genomen ter beschei ming van in Alphen schoolgaande kinderen uit Woubruggi Sinds de opening van de Zegerbaan in Alphen ontaardt de Vie rambachtsweg steeds meer in een racebaan voor het sluipvei keer Alphen Leiden en terug. Met grote belangstelling zie bewoners van de Vierambachtsweg en ouders van Woubrugs kinderen, die in Alphen naar school gaan, de voorstellen va het college in de komende raadsvergadering tegemoet. De raadscommissie algemeen bestuurlijke zaken had zich ook bezinnen over het bezwaarschrift van de heer Van der Heijde uit Hoogmade met betrekking tot de geweigerde bouwvergun ning. Het woonschip van de heer Van der Heijden lekt, omda het niet mogelijk is goed onderhoud te plegen. De oorzaak hier van ligt in een brug, die door de provincie in het verleden i gelegd. De doorgang is te smal en het schip kan geen werf berei ken. Overleg met de provincie heeft tot nu toe niets opgeleven In armoede timmerde Van der Heijden een tijdelijk bouwwerl om voor hem en zijn gezin toch een dak boven het hoofd te heb ben. De bouwvergunning hiervoor was hem echter door Wou brugge geweigerd. Hiertegen nu tekende de heer Van der Hei) den beroep aan, omdat hij toch ergens moest wonen. Hoe he allemaal afgelopen is, werd gisteravond niet bekend, omdat d behandeling van beroepzaken achter gesloten deuren plaats viiidt. HOOGMADE De ijsclub Hoogmade bestaat 80 jaar. Dit feit werd gisteravond door voorzitter G. van Ley- den gememoreerd tijdens de jaarlijkse algemene ledenver gadering. De ijsclub heeft een uitstekend seizoen achter de rug met veel successen voor zowel jeugd- als senior leden. Het financieel over zicht meldde een batig saldo van 1700 gulden. Voor de ko mende winterperiode heeft men al een rijkelijk met wedstrijden gevuld prograi ma gereed. De bestuursve kiezingen leverde geen vei rassingen op. L. Lieversen, v.d. Geest en Jac. v. Wierin gen werden voor drie jaa herkozen. G. van Leeuwei werd in de vacature van d kascommissie benoemd. D ijsclub wil leden de gelegen heid geven in clubverban naar de Europese schaats kampioenschappen o Uithof te gaan. Opgave hier voor kan bij Jac. v. Wierin gen. ALKEMADE Een be roep tegen het verlenen van een ventvergunning van B en W voor een snackbarhouder in Alke made, is door de raads commissie beroeps- en be zwaarschriften afgewezen. De heer M.B. Cozijn, eige naar van „Snackbar/ restau rant „De Wigmam" in Oude Wetering, heeft bezwaar te gen de ventvergunning van de heer J.A.M. van der Meer. Laatstgenoemde heeft een standplaats bij de Rijpwete- ringse brandweergarage. Daarvoor heeft hij een stand plaatsvergunning. Daarnaast staat hij tussen de middag vaak op het plein bij de LHNO-school „De Koper wiek" en de „Johannes XXIII-MAVO" in Oude We tering. Daarvoor heeft hij ook een ventvergunning. Co- zijn vindt dat Van der Meer daar niet mag staan. Hij is van mening dat de ventver gunning van Van der Meer uitsluitend mag gelden voor Rijpwetering en Oud Ade. Dit omdat in de driehoek Nieuwe Wetering/Roelofa rendsveen/Oude Wetering al 32 patat verstrekkende be drijven (inclusief jeugdge- bouwen en sportkantines) gevestigd zijn. Ook vindt hij dat iemand met een ventver gunning nergens vast mag staan voor langere tijd. Dit staat ook bij de bepalingen voor een ventvergunning omschreven, alleen de con trole hierop is erg moeilijk. Tijdens de vergadering van de Commissie Bezwaar- en Beroepsschriften sprak Co- zijn van „oneerlijke concur rentie. Ik moet mijn horeca- winkel voorzien van een vet- vangput. De kosten van de aanschaf, het ingraven en aansluiten op het riool van zo'n put zijn vierduizend gul den. De heer Van der Meer met zijn snackkar mag vet bakken en andere appara tuur schoonmaken in zijn privé-keuken", aldus de zich bedreigd voelende horeca ondernemer. Daarnaast heeft Cozijn nog een aantal andere lasten die zijn concurrent niet heeft. Na een langdurige besloten vergadering verklaarde de Commissie Bezwaar- en Be roepsschriften het bezwaar van de heer Cozijn onge grond. ALKEMADE Woon wagenschap Gouwsluis heeft tot nu toe 'niet gere ageerd op verzoeken van het Alkemadese gemeen tebestuur om mee te beta len aan het toegangspad voor het nieuwe woonwa- gencentrum(pje) en het pas aangelegde parkeer terrein in Nieuwe Wete ring. Om deze reden heeft Alkemade nog steeds hQt toegangspad niet afge maakt. Tijdens de gisteravond gehou den vergadering van de raads commissie Financiën, sprak de heer Klerks (CDA) zijn afkeu ring over dit beleid uit. Toege zegd werd de zaak uit te zoe ken. De noodzaak van een subsidie, groot 2600.-, aan de Stichting Nieuw Leids Dierenasyl", werd door enige commissiele den in twijfel getrokken. Vol gens wethouder Van Beek is het voor de gemeente Alkema de echter economischer de on derhavige hoge subsidie te verlenen dan zelf voor dieren opvang te zorgen. Over een eenmalige subsidie van 5.000.- aan het Nieuwe Wete- ringse Cultureel Centrum deed niemand van de commis sieleden moeilijk. Waarderen de woorden werden gesproken over het Stichtingsbestuur van dit dorpshuis en over de zelf werkzaamheid van de vereni gingen in Nieuwe Wetering. Tot slot deelde wethouder Van Beek mede dat hard wordt ge werkt aan een herziening van de meerjarenbegroting, zoals dat door de voltallige raad on langs geëist was. Zodra het werk gereed is, wordt de pieu- we meerjarenbegroting aan de raadscommissie Financiën ter beoordeling voorgelegd. „Het college doet erg zijn best om gaten van vele tonnen te dich ten; vooralsnog valt het resul taat zwaar tegen", aldus een sombere wethouder Van Beek gisterenavond. De heer F.E. Brard slaat de eerste paal. Eerste paal voor woningbouw in Oude Wetering OUDE WETERING De officiële eerste heipaal voor een project van 34 premiekoopwoningen in het Oude Weteringse plan Gogh Noord II werd gistermiddag ge slagen door de heer F. E. Brard. De heer Brard (vader van de voormalige 'Luv'-ster Patty, en van voetballer Stanley) was voor deze taak door het Alkemade se gemeentebestuur en het bestuur van de Woningbouwvereni ging uitgenodigd in zijn funktie van secretaris van de Commis sie Regionale Woningbouw in Rijn- en Gouwestreek. In het plan Gogh Noord II, zijn in totaal 206 woningen gepland, te weten: 110 premiekoopwoningen, 4 woningwetwoningen en 42 huizen voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. Voorlopig is alleen voor de nu in aanbouw genomen 34 premie koopwoningen toestemming van de minister van Volkshuisves ting gekomen. Voor de bouw van woningwetwoningen heeft de gemeente Alkemade dit jaar geen contingent toegewezen gekre gen. Waarschijnlijk zal dat ook volgend jaar niet het geval zijn. Desondanks toonde de wethouder van Openbare Werken, de heer N. J. Verhaar, zich gisteren minder pessimistisch over de woningbouwmogelijkheden in Alkemade dan tot voor kort. ALPHEN AAN DEN RIJN De vrouwen van het Alphense vrouwen huis „Balsemien" zijn zeer geschokt en hebben dit ook gemeld aan de eman- cipatieraad. Hun ge schoktheid richt zich vooral tegen de fractie van het CDA in Alphen die het gewaagd heeft in haar algemene beschou wingen twijfels uit te spreken omtrent de subsi die voor het vrouwencafé. Volgens de beschouwin gen van het CDA ont vangt „deze groep een be hoorlijke subsidie, terwijl naar verhouding slechts een beperkt aantal men sen hiervan profiteert. Bo vendien passen zij een be leid toe dat als een mo derne vorm van discrimi natie of apartheid kan worden betiteld. Immers in hun eigen vrouwencafé zijn mannen niet welkom. De „dames" van Balsemien waren het volstrekt niet eens met de omschrijving in de be schouwingen en boden het enige vrouwelijke CDA raads lid Alice Haak een petitie aan tijdens de commissievergade ring Sociaal Culturele zaken. De petitie mocht, met toestem ming van vervangend voorzit ter burgemeester Paats, voor gelezen worden in de commis sie. Zo kon het gebeuren dat het CDA in het openbaar be schuldigd werd. „Wij als vrou wencafé Vatten uw opmerkin gen over discriminatie of apartheid op als directe grove beschuldigingen. U beschul digt een organisatie van een beleid, dat gericht is op alle Alphense vrouwen, van dis'cri- minatie. Hiermee geeft u te kennen niet op de hoogte te zijn van doelstellingen op plaatselijk, nationaal en inter nationaal vrouwenemanc ipa- tiebeleid. Wij vragen ons af wat u verstaat onder moderne discriminatie of apartheid en op basis waarvan u komt tot de uitspraak, dat er slechts een beperkt aantal mensen h ier van profiteert. Als politijeke Eartij zou u moeten weten,' dat ij dergelijke uitspraken j, ook de normen op basis waa>rvan deze uitspraken gedaan .wor den gegeven dienen te wor den. Wij als vrouwenhuis.ach ten ons gedupeerd door uvv be schuldigende uitlatingenl en verwachten van u voor l'4 de cember een antwoord Aldus de brief. Het epistel is gjegaan naar alle raadsleden, het colle ge van B. en W., de Alphens vrouwenraad, progressie vrouwencontact, leden vrou wencafé, de emancipatieraai landelijk secretariaat CDA emancipatieraad Zuid-Hollam en het CDA vrouwenberaad De brief werd vergezeld vai een adhesiebetuiging „voo 100% ondersteuning" die gete kend was door diverse vrou wenorganisaties en de links partijen van Alphen. In de commissievergaderinf kon niet gediscussieerd wor den over de petitie, de vrou wen dropen, na overhandiging dan ook af. Volgens mevrouw Haak duidt de „discriminatie' in de beschouwingen alleen op het feit, dat in het vrouwen huis de man gediscrimineerd wordt. Hij heeft immers abso luut geen toegang tot het huis Er mogen binnen zelfs geei foto's door een man gemaak worden. Er is in de beschou wingen nooit gezegd en be doeld dat er vrouwen in he vrouwenhuis gediscrimineeri zouden worden. Het vrouwen huis staat open voor alle vrou wen, maar dat mannen niet binnen mogen kan men toch als discriminatie betitelen. Voorlopig wacht het CDA op de uitspraak van het college ir deze zaak. Inbraak bij Digros KATWIJK Inbrekers heb ben vannacht een bezoek ge bracht aan de Digros aan de Prins Hendrikkade in Kat wijk. De dieven verschaften zich toegang middels een rol luik. Er werd een grote hoe veelheid geluidsapparatuur weggenomen. Een schadebe drag is niet bekend Tweede team. voor monumenten- wacht in Zuid-Holland LEIDEN De stichtiiag monumentenwacht Zuid-Holland gaal vrijdag van start met een tweede team monumentenwachters Op die dag wordt bij de Nederlands Hervormde kerk in Woudt (Schipluiden) de tweede inspectiebus, geschonken door het prins Bernhardfoiids, officieel overgedragen aan de Monu mentenwacht Zuid-Holland. De monumentenwac'ht controleert historische bouwwerken, verricht kleine reparaties en rapporteert aan de eigenaar in wel ke staat het gebouw z:ich bevindt. Bezitters van monumenten die een regelmatige contrcole op prijs stellen kunnen tegen 75 gulden per jaar abonnee worden van de monumentenwacht. Uitbrei ding met een tweect.e team was nodig door het sterk groeiende

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4