a zaterdag geen zwarte markten meer in Leiden Leidse sehrijvers vertellen over Leidse ervaringen KORT GEDING TEGEN AMBULANTE HANDEL INGETROKKEN I* I Financiering vrouwenstudies is haalbaar 5TAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 DECEMBER 1982 PAGINA 3 apen gevonden van iverval op lostagentschap (EIDEN Een ploeg duikers van [e Haarlemse brandweer heeft giste- en uit de Spaarne een karabijn op- edoken die is gebruikt bij de over- Arie, ai op een postagentschap aan de "klin, laresingel. Het andere wapen, een H istool, is nog zoek. JIJ iet wapen is gevonden op aanwij- ing van de overvallers die kort na e overval werden aangehouden. Zij e- lebben inmiddels bekend. Van de uit, ongeveer een ton, is nog steeds 9.000 gulden zoek. Automobilist neemt verkeerszuil mee LEIDEN Een automobilist die vannacht op de Hoge Rijndijk met zijn auto tegen een verkeers zuil aanreed, heeft het bewijs van zijn daad vermoedelijk mee naar huis genomen. De verkeerszuil stond op de hoek Hoge Rijndijk-Burggra- venlaan. Het ongeluk moet rond één uur hebben plaatsge vonden. Toen de gealarmeerde politie ter plaatse arriveerde, was de automobilist en met hem de verkeerszuil, reeds verdwenen. Verkeers lichten vervangen LEIDEN Op het kruispunt Lage Rijn dijk/Zijlsingel is vandaag begonnen met het vervangen van de verkeerslich ten. De lichten maken plaats voor een auto matische installatie. Het karwei duurt twee dagen, het ver keer zal geen hinder van de werkzaamhe den ondervinden. Gewonden en grote schade bij aanrijding LEIDEN Twee uit Leiden afkomsti ge vrouwen raakten gisteravond ge wond toen zij in hun auto geen voor rang verleenden op een voorrangskrui sing. De twee dames reden gisteravond rond 11.15 uur op de Sumatrastraat. Op de kruising met de Lage Rijndijk verleen den zij geen voorrang aan een perso nenauto bestuurd door een 31-Leide- naar. De auto van de dames werd totaal vernield. De 32-jarige bestuurster moest met een gebroken sleutelbeen naar het Diaconessenhuis worden ver voerd. Haar 27-jarige vriendin raakte licht gewond toen zij met haar hoofd tegen de voorruit sloeg. Diabetes en sexualiteit LEIDEN Dr. Gerda van Dijk, werk zaam op het AZL, geeft maandagavond een inleiding over het thema „Diabetes en> sexualiteit". Sexulaiteit is een onderwerp dat in relatie met diabetes (suikerziekte) problemen kan geven. Goede informatie hierover is daarom erg belangrijk. De bijeenkomst wordt gehouden in het Anthoniusclub- huis aan de Lange Mare 43 en begint om acht uur. Er is gelegenheid voor het stel len van vragen. van' iml t wel gege- van zelfs men e hij niet illem n enie: 'u,EIDEN De Witte kaart [arkt in de Pieterskerk !eiterdag 11 december zal definitief de laatste rom- ïelmarkt in Leiden zijn. [et kort geding tegen de "dfentrale Vereniging voor bulante Handel, dat andaag in Den Haag zou ienen, is door de organi- atoren van de Witte Harkt ingetrokken. Zij uilen na 11 december [een rommelmarkten neer organiseren in Lei- in. Het bestuur van de itichting Pieterskerk leeft toegezegd geen rom- nelmarkten of vergelijk- iare aktiviteiten meer toe e laten in de Pieterskerk. )it werd gistermorgen ivereengekomen aan het linde van een aantal ge sprekken tussen organisa toren van de Witte Markt, vertegenwoordigers van ambulante handel en de bestuursleden van de Stichting Pieterskerk. Al eerder, tijdens de blokka de van de snuffelmarkt in de Groenoordhal, zegde wethouder J. Fase toe, dat er geen rommelmarkten meer gehouden zullen worden in gebouwen die eigendom zijn van de ge meente. Als compensatie voor het feit dat er geen rommelmarkten meer in Leiden gehouden zul len worden, wil de Centrale Vereniging voor Ambulante Handel, afdeling Leiden even tueel in samenwerking met de organisatoren van Witte Markt komen tot een weke lijkse uitbreidingvan de wa renmarkt met de verkoop van tweede hands spullen. Deze uitbreiding van de zaterdag- markt zou plaats moeten vin den op het Stadhuisplein en de Vismarkt. De handelaren die daar hun spullen te koop aan bieden, zullen geregistreerd worden en ook belasting moe ten afdragen, net zoals de an dere marktkooplui. Een plan overigens waarmee voorzitter van de Leidse afdeling van de Vereniging voor Ambulante Handel de heer J. Verplancke, al maanden mee bezig is. „Ik hoop dat dit plan nu eindelijk eens doorgezet kan worden. Iedereen is toch zo gek op zo'n rommelige markt, welnu dat kan ook legaal gebeuren. Die leuke gezellige vogeltjesmarkt in Antwerpen is ook een markt, waarbij iedereen gere gistreerd staat en alles volgens regels gebeurt. We zijn er al heel lang mee bezig zoiets in Leiden op te zetten, maar mis schien dat er1 nu meer vaart achter gezet gaat wordei). Het is niet in strijd met het be stemmingsplan voor Stadhuis plein en Vismarkt", aldus J. Verplancke, die toch het liefst had gezien, dat de Witte Markt op zaterdag 11 december niet door was gegaan. „Ik heb aan geboden 'om de onkosten die dê Stichting Pieterskerk en de organisatoren hebben ge maakt, te vergoeden, maar daar wil men toch niet van ho ren", aldus de voorzitter. De organisatoren van de Witte Markt, de heren De Graaff, Van Ulden en Platteel, willen de rommelmarkt zaterdag door laten gaan omdat terug draaien te veel onkosten en te leurstellingen bij de standhou ders teweeg zou brengen. Zij zijn destijds aan het organise ren geslagen om de Leidse binnenstad iets gezelligs te ge ven. Maar nu ze de standpun ten van de marktkooplui we ten, zeggen zij daar ook wel begrip voor te hebben. Zij zien daarom af van verdere aktivi teiten en trekken het kort ge ding tegen de Vereniging Am bulante handel in. „Zo[n rom melmarkt, blijkt nu ineens zo veel haken en ogen te hebben, dat het niet leuk meer is. Er moeten nu maar markten ko men, die door echte markt kooplui bevolkt worden. Of het feit, dat er in Leiden geen rommelmarkten meer worden gehouden, ook iets oplost be twijfel ik. De mensen gaan nu gewoon weer naar Beverwijk of andere plaatsen om hun zo genaamde rommel aan de man te brengen", aldus Pieter van Ulden, die met de andere or- ganisatoren zaterdag elke standhouder die zich als han delaar ontpopt, de toegang tot de Pieterskerk moet weigeren. Dit onder het toeziend oog van de aanwezige Leidse politie. Hoofdinspecteur La Rivière, die gistermorgen ook bij het gesprek aanwezig was, stelde te hopen dat een ieder tijdens die controle zijn gezond ver stand gebruikt en het evene ment niet zal verstoren. De Stichting Pieterkerk, onder voorzitterschap van burge meester Goekoop, vindt dat er nu met beide partijen een goe de regeling is getroffen. De manager van de Pieterskerk de heer Jochemus vindt het jammer dat er nu niet meer dergelijke vervolgaktiviteiten in Pieterkerk kunnen plaats vinden. Maar ook hij stelt, met het Stichtingsbestuur, begrip te hebben voor het standpunt van de marktkooplui. Hij hoopt andere aktiviteiten de kerk binnen te halen die niet in strijd zijn met de belangen van groeperingen onder de Leidse bevolking. Spaan I3' .(NCR ze 8.3CH Leeso ieder dt sa* tug concert van Sempre Crescendo EIDEN In de Stadsge hoorzaal concerteerde gis teravond het studenten- iuziekgezelschap „Sem- Jpre Crescendo" onder lei- a ding van B. Blomhert en Piet Hulsbos. Het concert werd gegeven ter gele genheid van de 151e ver- ardag van het muziekge zelschap. Hoewel Mozarts erken niet zo moeilijk in et gehoor liggen, vergt Ie uitvoering ervan grote irecisie. VOS) jn Schijnbaar eenvoudige loop- jes stellen in feite de hoogste tei technische eisen aan de spe lers. Dat dit vaak onderschat wordt bleek wel bij de ver- lhti< tolking van de Praagse Sym- impei. fonie (nr. 38). Met name in de pianopassages speelde azerstmen veel te voorzichtig, wat rteert een onzeker en wat benepen klank tot gevolg had. Dit re- -sulteerde nogal eens in on zuiverheden en ongelijke in zetten en afsluitingen.Dit bezwaar gold minder voor Met( die gedeelten die zich voor Va een steviger aanpak leenden, en nu zoals vrijwel de gehele fina- 'e" ^eze werd met behoorlijk tierije veel overtuiging gebracht. Suiinai Het Hoboconcert van A. Voormolen (1895-1979) is een Ensei "tmtech en melodisch ver- .40 v rassend werk. De solist Wis - 17.1 v.d. Guchte, tot voor kort lid van het gezelschap speelde matié hopaóld niet onverdienste- /rouw lijk. De compositie bood hem schejde kans om alle mogelijkhe- len van zijn instrument te nutten. Ravel (1875)-1937) schreef "f (13( .,Le Tombeau de Couperin" als hommage aan de barok- •S) oocorpponist Louis Couperin. srwadln dit stuk heeft Ravel ei- agazir Senhjdse harmoniën en in- 5.32 strumentatie verweven met )4 Mibarokken elementen, zoals Piefj de opbouw (prelude en fuga, j gevolgd door dansvormen), het ritme en melodische 'show fragmenten. Een gebrek aan 03 2 souplesse resulteerde in een wat stugge uitvoering. Daar waar de blazers de belang- - 9-J rijkste partij vormden, ging het aanmerkelijk beter, xgyl „Mirjam's Siegesgesang" van en tu Schubert werd uitgevoerd ftbReii met groot koor en orkest, 'an gr met solistische medewerking ispeilfl van de sopraan Margreet Ho- >ord nig. Zij beschikt over een um ^ooie, maar niet zeer krach tige stem. Hoewel ze daar- versif door niet altijd even goed bo- Op H ven koor en orkest kon uit- j, gekomen, wist ze het stuk i' 23,s overtuigend en beeldend te eel u vertolken. ,rsuff MARCEL VAN BAARLE scr«ae SElfn Cijk i hen LEIDEN De presenta tie van het boek van de maand, „Het land der let teren" genaamd, was een puur Leidse aangelegen heid. In een goed gevulde Schouwburg spraken vier Leidse auteurs, Maarten 't Hart, Maarten Biesheuvel, Boudewijn Büch en F.L. Bastet, over „Leiden" in hun werk. De gisteren ge houden bijeenkomst werd besloten met de overhan diging van het eerste exemplaar van het boek aan professor dr. Sem Dresden, voorzitter van de Vereniging voor Letter kundigen. „Het land der letteren is een bloemlezing, die laat zien hoe Nederlandse schrijvers en dichters hun land beschrijven zie ook L.C. 7 december). Ne derland door schrijvers en dichters in kaart gebracht, een literaire ode aan dit land. De lezer reist door „het land der letterenin zijn leunstoel menen de redacteuren van het uit 450 pagina 's bestaande boek. De samenstellers Adri- aan van Dis en Tilly Hermans kozen uit het werk van 450 schrijvers. Het zeer fraai ogen de boek telt achttien hoofd stukken: de elf provincies, de steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, het Waddenge bied, Rivierenland, IJsselmeer en Hart en Land. Leiden, een stad waarin erg veel schrijvers woonden en wonen, komt zeer ruim aan bod in het boek. Daarom werd het Ook in de Sleutelstad gepresenteerd. Drie schrijvers, die een aan- deél hebben in „Het land der letteren", waren gisteren aan wezig in de Leidse Schouw burg en vertelden over de plants, die de stad Leiden in hun werk inneemt. Van Bou dewijn Büch staat niets in het boi'ek, maar ook hij mocht zijn BIJ PRESENTATIE BOEK VAN DE MAAND Maarten 't Hart (achter de piano) en Maarten Biesheuvel brengen een „Russische" ode aan het Rapenburg. Leidse ervaringen vertellen. Hij haalde onder andere her inneringen op aan de Leidse Schouwburg, waar hij als leer ling van de middelbare school een aantal malen ,meespeelde in toneelstukken als „De ban dieten en de madeliefjes". Büch deelde wat triest mee, dat de recensent van de L.C. hem diverse malen afkraakte. Maarten 't Hart vertelde, dat hij nooit aan Leiden heeft kunnen wennen. Vooral het Leidse dialect vindt hij ver schrikkelijk. De schrijver, die twintig jaar in Leiden woonde, vertelde over zijn eerste ken nismaking met de stad, toen hij Leiden als toekomstig stu dent ging verkennen, 't Hart, die van zijn woonplaats Maas sluis naar Leiden fietste, ver haalde over zijn speurtocht naar het Rapenburg en zijn angst om kaal te worden ge schoren. „Ik durfde aan nie mand de weg te vragen uit angst, dat het een spion van de studenten was." Uiteindelijk kwam hij bij een driesprong van bruggen: „Ik dacht, hier kun je de bruggen rapen. Ra- penbrug dus.Aldus de schrij ver, die zich de Oude Vest had voorgesteld als een soort Cool- singel. Ook de schrijver F.L. Bastet vertelde over Leidens bekend ste gracht. Hij declameerde onder meer zijn gedicht „Ra penburg". Maarten Biesheuvel las op de van hem bekende wijze een verhaal voor. Hoofd persoon in dat verhaal was wethouder C. Waal, die door Biesheuvel als mijn vriend Cees" wordt betiteld. Het een avontuur waarin Waal met zijn vriend Biesheuvel stiekum naar Leiderdorp gaat, omdat daar rellen met buiten landers zouden zijn. Het gaat om het verblijfsgebouw, waar in de in Leiden wonende bui tenlanders worden gehuisvest. De toekomstige bewoners heb ben weinig zin om het gebou te betrekken en zorgen voi moeilijkheden. Om niet i worden herkend, trekt Waal vrouwenkleren aan, zet vergiet op zijn hoofd en fietst op het rijwiel van zijn vrouw met vriend Maarten Biesheu vel naar Leiderdorp. Daar blijkt alles reuze mee te val len, in Leiderdorp wordt al leen maar een kermis gehou den. Maarten Biesheuvel .(zang) en Maarten 't Hart (piano) beslo ten de bijeenkomst met.een lied over het Rapenburg. Deze ode aan de bekende Leidse gracht was moeilijk te volgen, omdat Biesheuvel het lied in een grappig soort „Russisch' zong. Poggenpohl-badkamers zijn centimeter-nauwkeurig van wand tot wand in te bouwen en samen met de doordachte hoe koplossingen ontstaat er Ojp deze manier nooit ruiniteverlies. De indeling van; de kasten is speciaal ontwikkeld voor badkamers en d^; wastafels zijn naad loos jin het blad ingebouwd. Samen met de robuuste kwaliteit en doordachte vormgeving is het uw garantie dat een Poggcnpohl-badkamer z'n geld meer dan waard is. U bent welkom bij de Poggenpohl-specialist 1 Industrieweg,14 Dc Grote Polder Zoctcrwoudc-Rijndijk Tel. 071-899206 b.v. Gct'br. RolfTs Handclmij. Bad 2000, CH60 bloesemwit Actie voor Polen De Stichting Regio Leiden helpt Polen begint morgen met een grote inzamelingsactie voor de Poolse stad To- run. In veel Leidse winkels en bedrijven worden dozen geplaatst, waarin men de goederen voor Polen kan de poneren. In Torun is vooral gebrek aan zeep, zeeppoe der, tandpasta, babyvoeding en conserven. De actie duurt tot en met donderdag 23 december. Op donder dag 16 december vertrekt een transport richting Polen. Iriscopie Jeroen van der Kruijf houdt vrijdagavond in eethuis Re pels teel aan de Breestraat 19 een lezing over iriscopie. Er zullen dia 's worden getoond en is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Iriscopie (Iris kijken) is een diagnose methode. Aan de hand van voornamelijk de iris (het kleur- gedeelte van het oog) stelt men een diagnose. Daarnaast worden ook het oogwit, de wimpers en het gebied rondom de ogen bestudeerd. Een hulpmiddel hierbij is de micro scoop. De lezing, die vrijdag 17 december wordt herhaald, begint om half negen. Stille kring Op het Stationsplein wordt zondag een stille kring te gen de plaatsing van kernwapens in West- en Oost-Eu ropa gehouden. De manifestatie, die ook wordt gehou den in Oost en West Berlijn, München, Stockholm en Kopenhagen, duurt één uur en begint om twee uur 's middags. De organisatoren willen met hun actie te vens het feit herdenken, dat de Navo drie jaar geleden het omstreden dubbelbesluit nam. Theeconcert De streekmuziekschool Leiden geeft zondagmiddag een theeconcert in kerkcentrum De Regenboog aan de Water molen 1. Het houtblazers-ensemble staat onder leiding van Hans Stoop en het koper-ensemble wordt geleid door Peg gy Walsh. Werken van Kabalewsky, Prokofjew, Verikov- sky, Ken Whitcomb en Bruce Fraser worden gespeeld. Het concert, dat gratis toegankelijk is, begint om drie uur. Neighbours In het gebouw aan het Rapenburg 100 wordt maandag avond de documentaire „Your Neighbours son" ver toond. Deze film gaat over mensen, die worden gema nipuleerd door een dictatuur. De documentaire behan delt de situatie in Griekenland. De bijeenkomst, die om acht uur begint, wordt georganiseerd king met Amnesty International. LEIDEN De bestuur van de faculteit sociale wetenschappen acht financiering van de vrouwenstudies in 1983 haalbaar. Daar toe moet wel op een aantal andere posten bezuinigd worden en mogen er zich niet teveel tegenvallers voordoen. Dat blijkt uit een brief van de voorzitter van het faculteitsbe stuur, prof. dr. L. Laeyendecker, aan het college van bestuur van de Leidse universiteit. Het bestuur van de faculteit komt met zijn voorstel, nadat een bezetting van het kantoor van het faculteit vorige week werd opgegeven. Studenten en medewer kers van de faculteit hielden het pand twee weken bezet met als eis financiering van de vrouwenstudies. Het college van bestuur van de universiteit heeft inmiddels la ten weten het voorstel van de faculteit een zinvolle bijdrage te vinden aan een oplossing van de problemen rond de vrouwen studies. De faculteitsraad neemt maandag een besluit over de voorstellen van het bestuur van de faculteit. De faculteit heeft volgend jaar bijna 21 miljoen gulden nodig om alle activiteiten te kunnen betalen. Bij dat bedrag is een ton, noodzakelijk om de vrouwenstudies te kunnen betalen, inbegre pen. Omdat door vacatures nooit een volledige bezetting van de faculteit wordt bereikt, denkt het bestuur het met 250.000 gul den minder te kunnen doen. Het is nog niet duidelijk hoeveel de faculteit sociale wetenschappen voor volgend jaar ter beschik king krijgt. Daar moet het college van bestuur nog een besluit over nemen. Wanneer de faculteit voor volgend jaar 200.000 gul den minder beschikbaar wordt gesteld dan nodig, moet volgens prof. Laeyendecker onder meer geschrapt worden in de uitga ven voor promoties. Dat zou al 150.000 gulden schelen. Wanneer het tekort meer dan 200.000 gulden wordt, dan zou opnieuw be keken moeten worden waar bezuinigd moet worden. Ook de vrouwenstudies wórden daar niet van uitgesloten. Legpenning voor Drukkerij De Bink De heer H. Schoonderwoerd (rechts), directeur van Drukkerij De Bink, ontving gisteren uit handen van de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer A. Koningsveld, de legpenning van de Kamer van Koop handel. Een en ander houdt verband met het honderdja rig bestaan van de drukkerij. Dit eeuwfeest werd vorige maand al gevierd met presentatie van een jubileum boek, de onthulling van een beeld van de kunstenaar Kees Andriessen en een receptie. Gisterochtend werd de viering van het honderdjarig bestaan met het over handigen van de legpenning nog eens dunnetjes overge daan.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3