Vlag in top op willig Damrak OPTIMISME ROND RIJN- ZOUTVERDRAG VOORBARIG Saoedi-Arabië houdt vast aan basisprijs ruwe olie BESLISSENDE RONDE IN HANDELSCONFLICT EG-JAPAN 7 Beurs van Amsterdam CONOMIE LEIDSE COURANT WOENSDAG 8DECEMBER 1982 PAGINA 15 turs dicht op dejaarsdag HAAG :„als andere jaren de Amsterdamse >ctenbeurs op ou- aarsdag gesloten Ook zal deze dag de geldleningen' bedoeld in de svoorschriften niet als werkdag o rden beschouwd, jeeft het ministe- van Financiën ;endgemaakt. Op li jdag 24 december t de beurs om rt over twaalf poorten. gezifte! met van reem irsv, ndso rd ?n jo h( bi n, het ti ïanni nk: Banken stippen richtlijnen over 'zwart geld' aan AMSTERDAM Medewerkers van banken mogen geen medewerking verlenen aan re keningconstructies of andere handelingen die ten doel hebben aangeboden geld aan de con trole door de fiscus te onttrekken. Ook mo gen zij geen andere diensten verlenen indien de cliënt kenbaar maakt dat het aangeboden geld „zwart" is. Dit is een samenvatting van de individuele richtlijnen van de banken ten aanzien van „zwart geld", die het College van Overleg van de gezamenlijke banken gisteren heeft gemaakt. De banken hebben deze richt lijnen steeds beschouwd als een zaak die be hoort tot de individuele verantwoordelijkheid van iedere bank. De gezamenlijke richtlijnen zijn het gevolg van een publicatie over het accepteren van zwart geld door een aantal kantoren van verscheidene bankinstellingen. WEER VERLIES BIJ KEMPEN EN BEGEER ZEIST Van Kempen en Begeer zal dit jaar opnieuw een zeer aanzienlijk verlies lijden. Om winstgevende activiteiten voort te zetten is op korte termijn een ing rijpende ombuigingsoperatie nodig, die is gericht op het afstoten van verliesgevende activiteiten en een integra tie van onderdelen van vestigingen in Zeist en Voor schoten. Daarbij is het verlies van 140 arbeidsplaatsen van de 322 in 1983 onvermijdelijk, aldus het bedrijf. Van Kempen en Begeer verwacht dan in 1984 weer winst te maken. In 1981 werd 1,4 min verloren. Het beleid is nu gericht pp het overdragen van detailhan delsactiviteiten, het afstoten van het galvanobedrijf Keltech in Coevorden en van de sieradengroothandel. Verder zal de handelsonderneming Keltum in Zeist in Voorschoten worden ondergebracht. Om slagvaardig te kunnen zijn vindt er een concentratie plaats in de pro- duktie en handel van bestel en servies (Keltum), siera den (DCW) en penningen, insignes etc. (Kon. Begeer). 14,4 miljard dollar (ruim 38 miljard gulden). De achteruitgang betreft ook belangrijke Japanse ex- TOKIO In Tokio begint morgen i en waarschijnlijk beslissende ronde in de onder handelingen tussen de Europese Gemeenschap en Japan over het ontbreken van handelsevenwicht tussen de twee economische grootmachten. De uitslag van de besprekingen zal bepalen of de Eu ropese Gemeenschap een hardere houding tegen over Japan zal aannemen en bijvoorbeeld een formele klacht bij de GATT (Algemene Overeen komst inzake Tarieven en Handel) zal indienen over de gebrekkige toegankelijkheid van de Ja panse markt voor buitenlandse goederen. De ontwikkeling van de handel tussen de EG en Japan is niet alarmerend. De Japanse export naar de Euromarkt is in de eerste tien maanden van dit jaar met bijna negen procent afgenomen tot achteruitgang betreft ook belangrijke Japanse portprodukten als auto's, fotografische appara tuur en gereedschapswerktuigen. Een uitzonde ring vormen videorecorders, waarvan de export naar de EG nog toeneemt. Het tekort op de ba lans van de handel van de EG met Japan zal dit jaar naar schatting elf miljard dollar (ruim 29 miljard gulden) bedragen. Een woordvoerder van de vertegenwoordiging van de EG in Tokio zei gisteren dat men er in Brussel al tevreden mee zou zijn als Japan zou beloven zijn invoer van industriële eindproduk- ten van 25 op 30 procent van zijn totale invoer te zullen brengen. Ook van de Europese import be staat ongeveer dertig procent uit eindprodukten. Van der Stee commissaris bij Wessanen AMSTELVEEN Oud-minister Van der Stee van Finan ciën zal na de jaar vergadering van Wessanen op 28 april volgend jaar worden benoemd tot commis saris van deze ven nootschap. zo ligt in de bedoeling van de raad van commissa rissen. De centrale ondernemingsraad heeft geen bezwaar tegen de benoeming. aufman doorspelt enig «erstel ~d conomiein VS ts w YORK Henry Kauf- roemrucht economist bij effectenmakelaardij Salo- Brothers in Wall Street, ran oordeel dat een zwak inomisch herstel, grote rkloosheid en bezorgdheid kredietvraagstukken de Inderal Reserve Board (het ar van het centrale- stelsel in de Verenigde en) de mogelijkheid bieden beleid van aanpassing ze- tot halverwege volgend voort te zetten. Het resul- zal een daling van de ren- rieven voor kortlopend ka- aal met 1,5 a 1,75 procent |;ens Kaufman zal de Ame- inse volkshuishouding het ende jaar een groei van it twee tot 2,5 procent te geven. „Wij neigen naar laagste cijfer", merkte \hij Schil Het uitdijen van het tekort veill de Amerikaanse bègroting ei rkt herstel van de economie en en heeft eveneens een ïtiquigustig effect op de finahcië- markten. Als er geen verbe- ing in de begrotingspositie pa irdt gebracht zal de rente er stijgen. bela lufman verwacht dat de it Zu irkloosheid in de Verenigde ost-Aaten gedurende geheel 1983 and oot zal blijven en dat zij over pren kele maanden het hoogte- ;e, To int van elf procent van de roepsbevolking zal bereiken. de grote werk- osheid zullen de consumptie- iïigei uitgaven laag en de per- 'ngstij >0.30, onlijke besparingen hoog enige sector die een verbe- ling van betekenis te zien al geven is de woningbouw; e ondervindt steun van de ntedaling en van het feit dat aarinstellingen veel kapitaal HULP bben aan te bieden. Kauf- in schat de geldontwaarding r het komende jaar in de op omstreeks vijf procent. Amerikaanse econoom lorge Stigler, wie dit,jaar de jandaj jbelprijs voor econdmie is re agekend. is van oordeel dat wereldeconomie binnen- op weg naar herstel zal Hij deed gisteren zijn uit- raak voorafgaande aan de 30-20 Ösu'treiking in Stockholm, ^■ar hij zei .werkt de Ameri- inse economie zich lang- m uit de recessie omhoog zal de wereldeconomie dat y orbeeld volgen. Stich roenteveiling Leiden, anvra oensdag 8 december q"9 ^ndijvie 85-173; snijbonen 410; lerenkool 22-42; rode kool u -54; prei 37-71; spinazie 265- LEF0 5; spruiten A 38-39; spruiten 12061 ^6"58; sPruiten c 35; spruiten ,37-59; champignons 87-100; 0 en 14-36; witlof 15-235; knol- i 14 lderij 36-68; sla 12-35; peter- lie 40-53; selderij 19-46. ;e J *P° [UIDVT cmew J1] 07/12 - Aanvoer: lotaal 3723. week- I al 5108^ 8lachtrunderen^93; gebruiks- 14-1' 0-9.50 8.20-0 65. vaarzen (resp. Ie kind I 7.55-8,70 6.60-7.45; koeien (res Kmo en 3e kw.) 7,45-0.60 6.75-7.40 6.0C mensl S-2,00; slachtzeugen 3,30-3,: 8.00 «loeien 2000-3050; var I 36_ 1 W-2550; pinken 1150-1800, j idbont' 400-625, zwartbon ■kwart htere amerikaans 150-3! uj ig traag. Prijzen In gulden per 1 L40-12.00! ^65-66^gram 11.55- 12.00°'' AASMARKT BODEGRAVEN J0EGRAVEN 07/12 - andel werd 50per kg e 1 prijs s kanten 800-820. andijvie 128-140, Wen champion 780. koolrabi 9/10 8. koolrabi 8/9 38-54. krulpeterselie muscaat 1040-1070. paprika 85 480-520, rood 75 510-550, 65 420-500, rood 55 370, groen 5 490, 75 530. 65 340-360, 55 230, «pers groen 580-610, Rrei 70-76, «apstelen 39-51, radijs 27-57. selde- J 22-31, sla 15-53, spinazie 335-360, Pjtekool 110, vleestomaten b 1250, '60, Ijsbergsla 156-176. AMSTERDAM Wat op de beursvloer doorgaans alleen op verjaardagen, van leden van het Ko ninklijk Huis gebeurt, greep gisteren kort na het middaguur plaats: de Ne derlandse driekleur werd gehesen. En daar was re den toe, want voor het eerst sinds 14 september 1978 passeerde de algeme ne ANP-CBS index de grens van 100. Op 101,6 werd ten opzichte van de voorgaande dag een voor uitgang geboekt van 2 punten. Hiermee werd te vens de hoogste stand be reikt sedert 5 februari 1976, toen de index op 105,6 stond. Voor een aantal afzonderlijke indexen werd de hoogste stand voor dit jaar geregistreerd: in dustrie 85,8, verzekeringen 212,4, handel 79,9 en algemeen lokaal 102,7. Voor de verzeke ringsindex betekende deze stand een stijging van maar liefst 9 punten. De koersstijgingen die voor deze ontwikkeling zorgden gingen gepaard met grote om zetten: over de hele dag werd f 848 min omgezet wat in de historie van Beursplein 5 slechts drie maal werd over troffen. De hoogste omzet aller tijden werd op 12 oktober van dit jaar bereikt: ƒ951 min. Ook op de Europese optiebeurs was sprake van een levendige handel. Er kwam een omzet voor van 16515 contracten. De goudopties bereikten een re cord van 2334 c Rentedaling gingen gigantische koersstij- /aren voor veel vaste beursbezoekers 'ongelooflijk' en 'verbijsterend'. Als oorza ken werden algemeen ge noemd de nog steeds voort gaande rentedaling, het aan houdend optimisme op de New Yorkse beurs en de uitlatingen van de president van De Ne- derlandsche Bank in een tele visie-interview over een mo gelijke opleving van de econo mie, verdere rentedaling en kans op meer investeringen volgend jaar. De Amerikaanse effectenbeurs waar de Dow-Jonesindex voor industriële waarden een stij ging van 25 punten had ver toond, werd meer dan nage volgd. De hausse in Amster dam ging hier relatief gezien ver boven uit. Op de obligatie- markt zakten de rendementen op een aantal obligaties tot on der de 8 pet; er kwamen d.an ook evenals maandag stijgin gen tot anderhalf a twee pun- Op de aandelenmarkt was KLM de onbetwiste topper. Omstreeks drie uur werd voor dit aandeel ƒ20 meer betaald dan maandag op 148,50. In de verre namiddag toen uit Ame rika opnieuw gunstige impul sen werden ontvangen werd de koersstijging hervat en trok. de prijs aan tot 152. Na het vernemen van deze nieuwe •ontwikkeling begonnen ook de prijzen van andere soorten aan te trekken. Ook Kon. Olie die overdag eenzaam was achter gebleven kon hiervan profite- Naast KLM gingen ook de prijzen van een groot aantal actief verhandelde fondsen met sneltreinvaart omhoog. Dit bracht vooral in de verze keringssector een ongekende opleving teweeg. Zo schoot Ennia 10 omhoog naar 138, terwijl Amev een niet te vér smaden winst van 6 weg plukte op 105. De grote ban ken gingen 2 tot 8 omhoog. Ahold werd ditmaal eens door winstnemingen getroffen. Na 6 hoger te zijn begonnen op 132 zakte de prijs later zoda nig in dat zelfs een klein ver lies ontstond. Ook Kon.Olie deed niet mee en VNU moest eveneens terug. Daarentegen stoof collega El- sevier-NDU ƒ11 naar boven tot f 207. Van de bouwers schoot HBG uit zijn slof met een winst van ruim 6 op 93. Van de internationals werd Unilever ruim 5 duurder op 195.50 en Akzo ƒ1,50 tot 35,60. Heineken sprintte even door tot 100 maar werd daarna teruggewezen naar ƒ99. Tijdens een feestelijke borrel praatten handela ren en vertegenwoordi gers van de Vereniging voor de Effectenhandel in de middag nog even door over het fenomeen hausse. De voorzitter van dè Ver eniging, de heer B.F. Ba ron van Ittersum zei dat hij de kansen op een ver der koersherstel reëel acht. De factoren die wij zen op een economisch herstel zijn thans sterk aanwezig en daar zullen beleggers op moeten in spelen, zo zei hij. ADM hoopt nog op steun Bij de Amsterdam se Droogdok Maatschappij ADM hoopt men nog steeds op steun van de regering om het voortbe staan van de werf te kunnen garan deren. Directeur Bosman heeft hier over gisteren zijn werknemers toege sproken tijdens eert demonstratie ve bijeenkomst. DEN HAAG „Een positieve ontwikkeling", „een stap ver der", „een doorbraak". Dat waren de kreten die vanuit het kabinet kwamen nadat de afgelopen week bekend werd dat de Franse regering beslo ten had een in 1976 gesloten verdrag tussen de Rijn-oever- staten over vermindering van de Franse zoutlozingen in de Rijn. aan het Franse parle ment voor te leggen. Uitlatingen die, zeker als men naar de historie kijkt, bijna misplaatst genoemd moeten worden. In 1976 sloten de Rijnoeverstaten een verdrag af waarbij bepaald werd dat Frankrijk de lozingen van zout, dat vrijkwam bij de win ning van kali uit kalizouten in de Elzas in de Rijn zou be'per- ken. Voor 1 januari 1980 dien de Frankrijk de lozingen, die op dat moment zeven miljoen ton zout per jaar beliepen, te rug te brengen tot vier miljoen ton zout. Dit als een eerste stap. Frankrijk zou het zout in de bodem van de Elzas gaan opslaan. Voor de zaak behoef de men niet zelf op te draaien, de andere Rijn-oeverstaten zouden eraan meebetalen. Ne derland betaalde 45 miljoen Franse franc, tegen de huidige koers 18 miljoen gulden. Het verdrag leek prachtig. Toch dient bedacht te worden dat de Fransen maar zestig procent van de totale zoutbe- lasting in de Rijn veroorzaak ten. Bedenkt men dan ook nog dat via het verdrag de Franse lozingen met 40 procent zou den worden beperkt, dan werd via het verdrag „maar" vijf tien procent van alle zout in het Rijnwater aangepakt. Werd aangepakt, let wel, want de Fransen deden nadat het verdrag afgesloten was verder niets. Dit wegens grote onrust in de Elzas over de opslag van het zout dat niet meer de Rijn in mocht. Dit zout zou in de bodem op 1800 meter diepte geinjecteerd worden. In de Elzas riep men dat het grondwater aangetast zou kun nen worden, hetgeen voor „politiek" Frankrijk aanlei ding vormde om maar te wachten met de uitvoering van het verdrag. Franse rege ringen legden het niet voor aan het parlement ter be krachtiging omdat zij vreesden dat het geen meerderheid zou halen. Er kwamen andere plannen op tafel om het zout te verwerken. i verwerking m op te rich- ook Gedacht werd a: van het zout in ten zoutfabriek de ander Rijn den moeten meebetalen. We gens bestaande overcapaciteit op de Europese zoutmarkt sneuvelde dit plan. Het afvoe ren van het zout met schepen werd ook afgewezen evenals het i het eindeloze vertra- In ons land ontstond steeds meer weerstand tegen de hou ding van de Fransen. Zo riep het eerste kabinet Van Agt eind 1979 wegens de Franse houding onze ambassadeur in Parijs terug voor overleg, een zeer ongebruikelijke stap in het diplomatieke verkeer bin nen de EG. Eind 1981 dreigde de toenmalige minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) de Fransen met een verslech tering van de betrekkingen als er niet eindelijk eens iets ging gebeuren. De Rijn-oeverstaten gingen echter niet over tot een echte breuk met de Fransen. Men bleef hopen op. verbetering in de situatie. Het door Neder land al betaalde bedrag voor de injectie van het zout in de Franse bodem bleef ook ih Frankrijk op een rekening staan. Eind 1981, na het dreigement van Van der Stoel en het aan treden van president Mitte- rand in Frankrijk, kwam een voorzichtige doorbraak. In èen overleg van ministers van Rijn-oeverstaten werd de Fransen de mogelijkheid gege-v ven naast, injectie van het zout in de bodem ook alternatieven te zoeken. Gemikt werd daar bij op de opzet van een kleine zoutfabriek door de Fransen voor de eigen markt. Bovendien werd een nieuwe studie gestart naar de effecten van de injectie van zout in de Franse bodem. Dit keer door een onafhankelijke internatio nale commissie. Onlangs bracht die commissie rapport uit. Het injecteren van het zout in de bodem levert geen gevaar op voor het milieu, zo luidde de conclusie. Nadat het resultaat van de studie bekend werd berichtte de Franse rege ring het verdrag nu ter ratifi catie aan de Franse volksver tegenwoordigers voor te zullen leggen. Bijna zeven jaar na .dato. Twijfel Toch is enige twijfel over de effecten van het verdrag op zijn plaats. Ten eerste moet be dacht worden dat op dit mo ment bijna tien miljoen ton zout per jaar de Rijn ingaat. Ten tweede dat de Franse voornemens tot injectie van het zout en het stichten van de kleine zoutfabriek in feite in houden dat één miljoen ton zout per jaar minder in de Rijn komt. De drie miljoen ton minder uit 1976 „de eerst!e stap" is daarbij pit het zicht verdwenen. Verder/is er nog het punt: wanneer gebeurt het allemaal Wanneer legt de Franse regering het verdrag ter ratificatie bij het eigen par lement voor en wanneer zal het daar worden aangenomen en, hamvraag, wanneer begint men écht met het beperken van de zoutlozingen in de Rijn Vóoral op dit laatste wil de Nederlandse regering in het donderdag plaatsvindende overleg een antwoord krijgen. Indien het allemaal weer jaren gaat duren zal men de Fransen te verstaan geven dat met ge rechtelijke stappen niet uit sluit. De regering wil hpoguit instemmen met een uitstel van enkele maanden. Blijft er nog één punt liggen; de séhaöe die vooral de West- landse tuinders alle jaren heb ben geleden door het gebruik van te zout Rijnwater. Sinds 1974 voert men daar al process sen over, gesteund door de Stichting Reinwater. Uit een recent bekend geworden stu die ten bate van het proces is geblekeh dat de Fransen voor XI procent van de schadelijke effeten van het zoute Rijnwa ter verantwoordelijk zijn. De Rotterdamse rechtbank zal nu komend jaar uitspraak in de zaak doen, die ongewtijfeld aanleiding zal zijn voor nog lange juridische procedures. Maar dat probleem telt nu CAREL GOSELING Kamer unaniem: snel gesprek nodig over gasprijs tuinders (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Gasunie, gas bedrijven (VEGIN) en Land bouwschap moeten snel weer om de tafel gaan zitten om te praten over de gasprijs voor tuinders. De minister van Landbouw dient tezamen met zijn collega van Economische Zaken het vastgelopen gesprek weer op gang te brengen. Dit" heeft de Tweede Kamer met algemene stemmen uitgespro ken door het aannemen van een motie van gelijke strek king van het CDA-kamerlid Van der Sanden. Het gaat bij de gesprekken over de gasprijs voor tuinders om de prijs die zij betalen voor de eerste 30.000 kubieke meter gas die zij verbruiken. Daar voor betalen zij de normale ge- zinsprijs voor gas. Deze prijs ligt tot vijftien cent per kubie ke meter hoger dan de gasprijs die tuinders voor gas boven de 30.000 kubieke meter grens be talen. De gasprijs voor tuinders bo ven de 30.000 kubieke meter grens zal begin 1984 op last van de EG opgetrokken wor den tot de gasprijs voor de in dustrie. De EG heeft echter geen eisen gesteld ten aanzien van de gasprijs over de eerste 30.000 kubieke meter, en daar in kunnen de tuinders com pensatie krijgen voor hun ho gere kosten over de rest van hun gasrekening. IBB-Kondor neemt bedrijven over LEIDEN IBB-Kondor- -groep (bouw) gaat tegen beta ling in contanten alle aandelen overnemen van Beheersmaat- schappij Boender en Maasdam en Exploitatiemaatschappij Boender en Maasdam in Nieuw-Beijerland. Bij Boender en Maasdam werken ongeveer 70 mensen. Er zal geen -samen voeging van afdelingen plaats vinden of vermindering van personeel. De activiteiten van Boender en Maasdam en IBB vullen el kaar aan. Bij IBB ligt het hoofdaccent op utiliteitsbouw, bij Boender op woningbouw. Door de overneming zal de omzet van IBB in de toekomst met 20 tot 25 pet worden ver groot. In 1981 was de omzet 50 min. ABOE DHABI Saoedi- -Arabië zal zich op de ver gadering van de Organisa tie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) op 19 de cember inzetten voor handhaving van de basis prijs voor ruwe olie op 34 dollar per vat (van* 159 li ter). Hierover valt met het land niet te onderhande len. Dit heeft de Saoedi- sche minister van olie, Achmed Zaki Jamani, gis teren verklaard in een vraaggesprek met de krant Saudi Gazette. De jongste verklaring van Ja mani doet vermoeden dat Saoedi-Arabië op de OPEC- - vergadering samen met de andere olielanden aan de Per zische Golf zal aansturen op een confrontatie met landen als Iran en Libië, die hun olie- -export door prijsverlagingen aanzienlijk hebben weten te vergroten. De kans bestaat dat de olieprij zen de komende maanden in zakken als de OPEC. de Orga nisatie van Olie Exporterende Landen, geen actie onder neemt. De OPEC staat volgens deskundigen zowel van bin nenuit als van buitenaf onder druk. OPEC-landen als Libië, Iran en Nigeria hebben hun produktie en hun olieprijzen verlaagd en staan daarmee lijnrecht tegenover Saoedi-A rabië. Het is duidelijk dat de olie-organisatie haar onderlin ge samenhang verliest als de verkleinde vraag naar haar- olie voortduurt en er niets wordt ondernomen. Het komende voorjaar kan de situatie nog slechter worden als de vraag naar OPEC-olie nog kleiner wordt. De OPEC kan de situatie meester wor den door de discipline bij de prijzen te herstellen en een nieuw systeem van produktie- toewijzing te hanteren. Iran en Irak willen beide hun produk tie vergroten om hun onder linge oorlog mee te financié- de uitgaander Staat gaat lenen tegen 7,75 pet DEN HAAG Op 14 december kan volgens het ten dersysteem worden ingeschreven op een 7,75 pet tien jarige staatslening 1982 per 1989-93. Bedrag en uitgifte- koers worden na inschrijving vastgeteld. De lening zal worden afgelost in vijf jaarlijkse termijnen, te beginnen op 15 januari 1989. Vervroegde gedeeltelijke of algehe le aflossing is niet toegestaan. De storting is op 17 janu ari 1983, aldus het ministerie van Financiën. hoofdfondsen overige aandelen 1030,00 1030.00 60,00 66.00 66.00 66.00 66.00 66.00 Bofindo Berkel P Blydenst C Nedap Ned. Scheep Ned. Springs!. Nutrida GB Nijverdal 1540.00 1540,0 Douwe Egberts 65.0 EMBA w!o Schlumberger Schuppen Tilb.(Hyp.bk. Verto eert. VRG Gem. Bez. Wegener c certo Tokyo PH(S) EZ1 - 390.00 390.00 beurs van New York Canadian Pacific Chrysler Citicorp Cons. Edison Ou pont Ford Motor General Electric 27 7/6 Tasaco 35 3/6 Unilever 97 3/0 Unlroyal 33 3/6 33 7/8 i Technolog 58 1/2 buitenlands geld Amerikaanse dollar 2.60 2.70 2vreedse kroc Engelse pond 4.16 4,46 Noorse kroon Belgische tr. (100)5.36 5.66 ^>Se •n (100)34.75 37.75' (100)37.00 40.00 (100)29.75 32.75 Ital. lire (10.000)18.00 21,00 Spaanse pese Port. escudo (100)2.35 3.05 Flnae'mark* Franse frank (100)37,60 40,50 J "Slav Omar rwlfs. frank (100)128.25 131.25 Ierse pond i 100)370 3^90 (100)46.25 51,25 (100)3.10 4,50 3.52 3.62

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15