honderd Afghaanse Ruim verbrand" burgers levend Frankrijk sluit particuliere artsenpraktijken )enemarken schort betalingen roor nieuwe kernraketten op rubbers waarschuwt tegen ïxtremisme'inzake veiligheid Spionerende professor voor tien jaar achter de tralies INA JTENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 DECEMBER 1982 PAGINA 11 PARIJS De Franse ziekenhuiswereld staat een or kaan van hervormingen te wachten. De communisti sche minister van volksgezondheid. Jack Ralite heeft aangekondigd dat hij alle particuliere praktijken en ziekenhuisbedden zal opheffen en dat de afdelings hoofden in de toekomst worden gekozen door het per soneel: zowel medisch als niet-medisch personeel. Waarschijnlijk betekent dit dat ook de werkster^ een stem in het kapittel krijgen. Een reactie van de afdelingshoofden kon niet uitblijven. Woe dend slijpen zij hun messen. „Dit houdt in dat er constant ver kiezingscampagnes worden gevoerd. Bij de keuze zullen onge twijfeld ook oude rekehingen worden vereffend. Aan de geves tigde hiërarchie komt definitief een einde en van een serieuze opleiding en efficiënt werken zal geen sprake meer zijn", aldus professor Bernard Debré, een Parijse chirurg die tevens leider is van een vakbond voor artsen. Na een paar stakingen van één dag en een grote optocht door het centrum van Parijs zinnen de doktoren nu op fellere vor men van verzet. Professor Debré denkt dat de regeringsmaatre gelen allemaal deel uitmaken van een proces „waarbij het indi vidu zal verdwijnen ten behoeve van het collectief". Maar mi nister Ralite laat zich niet afschrikken. Nog niet gepubliceerd, maar wel in aantocht is een ontwerp-plan voor nieuwe dienstre gelingen voor ziekenfondsdoktoren. Degenen die het plan heb ben gelezen, zeggen dat bij invoering van dit plan promotie van doktoren in laatste instantie in handen wordt gelegd van de plaatselijke prefecten die de socialisten hebben omgedoopt tot „commissarissen van de republiek". „Dat is rampzalig", reageer de Dr. Jean Chaumont, hoofd van de kraamafdeling van het al gemeen ziekenhuis in Compiègne. „De commissarissen zullen zich uiteraard baseren op politieke kriteria. In zijn geheel zullen deze hervormingen ons tot heel goede ambtenaren maken, maar tot heel slechte doktoren". Minister Ralite (54), een ex^journalist die geen medische achter grond heeft, ontkent dat hij tegen doktoren is. „We willen het systeem zo hervormen dat de patiënt io het middelpunt komt te staan", aldus de minister. Als aanzet daartoe heeft hij alvast be loofd een einde maken aan het „eindeloze wachten door een strak afsprakenschema in te voeren waarbij „van de doktoren wordt geëist dat zij punctueel zijn". Verder wil Ralite een eind aan het verschil tussen particuliere en ziekenfondspatiënten. In Ralite's plan voor de verkiezing van de afdelingshoofden zou het medisch personeel van het ziekenhuis 75 procent van de stemmën krijgen, het niet-medische personeel 12.5 procent en andere doktoren uit de regio eveneens 12.5 procent. Verder zou den de salarissen van doktoren niet langer worden vastgesteld op grond van het aantal afspraken dat een dokter heeft, maar op grond van aantal dienstjaren en verdienste. Kritici menen ech ter dat verdienste in de praktijk wel politieke verdienste en niet medische verdienste zal gaan betekenen. De voorstellen van Ralite hebben een storm van kritiek ontke tend, zelfs in de linkse pers. Ook artsen die hetzelfde willen als Ralite, menen dat de minister nu te hard van stapel loopt. „Na tuurlijk waren er wantoestanden met particuliere praktijken. Slechts een enkeling profiteerde daarvan, met name in Parijs", concludeerde Dr. Vilain, hoofd, van de afdeling anesthesiè in Compiègne. „Ralite had gewoon de wet wat aan moeten scher men, de mazen moeten dichten. Niet het hele systeem opdoe- De doktoren klagen dat de plannen worden voorbereid door „een klein kringetje mensen rond de minister zonder overleg met hen". Een rapport voor hervormingen opgesteld door dokto ren werd door de minister zomaar terzijde geschoven. De her vormingen van Ralite moeten over een jaar in werking treden De afschaffing van de particuliere praktijken reeds door het parlement aanvaard is reeds twee keer uitgesteld na verzet van doktoren. WALTER SCHWARZ Copyright The Guardian Spanje opent grens met Gibraltar MADRID Spanje gaat de grens met de Britse kolonie Gibral tar, die sinds 1969 vrijwel onafgebroken gesloten is geweest, voor voetgangers open stellen. Dat heeft de nieuwe, socialisti sche premier Gonzalez gisteren in Madrid gezegd. Hij zei dat aan het besluit .uitsluitend humanitaire' overwegingen ten grondslag liggen. De datum voor de openstelling van de grens werd niet bekendgemaakt. De Spaanse pers noemde» 15 december. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Canadese professor Hugh Hambleton (60), die jarenlang gespioneerd heeft voor de Sovjet-Unie, is gisteren door de Old Bailey van Londen veroordeeld tot tien jaar gevangenis straf. Het vonnis werd geveld na de bekentenis van Hambleton, dat hij vanaf 1956 gedurende vijf jaar NAVO-documenten heeft doorgegeven had aan de KGB, toen hij bij de NAVO in Parijs werkte. Tot gisteren had Hambleton volgehouden, dat hij een dubbelspion was en zowel voor de Russen als voor de Canadezen en de Fransen had gewerkt. Maar na een kruisverhoor van de openbare aanklager legde hij rijn bekentenis af. De Speciale Afdeling van Scotland Yard toonde gisteren een deel van Hambletons spionage-apparatuur. waaronder een appa raat dat geheime radioboodschappen van Moskou, die normaal als muziek klinken, kan omzetten in cijfers, die weer een bood schap vormen. Volgens Britse communicatiespecialisten was dit apparaat niet in het Westen bekend. Felle kritiek op rassenpolitiek regering Reagan WASHINGTON De Amerikaanse commissie voor de rechten van de mens heeft gisteren de regering-Rea- gan ervan beschuldigd rassenintegra tie op scholen te bemoeilijken. Ook zouden „gescheiden maar wel gelijk waardige" faciliteiten worden aange moedigd, terwijl het Hooggerechtshof dat heeft verboden. Volgens de com missie hanteert het ministerie van jus titie met zijn rassenbeleid normen, die van voor 1954 dateren. Het rapport zal zeker olie op het vuur zijn van critici van Reagan, die ervan wordt beschul digd de afgelopen 30 jaar geboekte vooruitgang op het gebied van bur gerrechten teniet te doen. VS nemen met kruisraketten uitgeruste B-52 in gebruik WASHINGTON De Amerikaanse lucht macht krijgt binnenkort een eerste eskader B-52-bommenwerpers, die elk zijn uitgerust met twaalf kruisraketten. De toestellen worden gestationeerd op de luchtmachtbasis Griffiss in de staat New York. De kruisraketten waarmee de vliegtuigen zijn uitgerust hebben een bereik van 2.400 kilometer en kunnen dus diep de Sovjet-Unie binnendringen. De modernisering van de B-52-bommenwerpers is onderdeel van de regeringsplannen om de nucleaire afschrik king tegenover de Sovjet-Unie te verbeteren. In 1985 zullen de VS beschikken over een vloot van 105 met kernwapens uitgeruste B-52's en ruim 300 oudere toestellen, die kernbommen of gewone raketten met zich mee kunnen dragen. Overleg Angola en Zuid-Afrika over Namibië PRAIA Op de Kaap- verdische Eilanden vindt vandaag overleg plaats tussen Zuidafrikaanse en Angolese vertegenwoordi gers over Namibië. Het overleg is een initiatief van de Kaapverdische president Aristides Pereira die daarmee hoopt een re geling van de kwestie-Na- mibië te bespoedigen. Het is voor het eerst dat Zuid-, -Afrika en Angola derge lijk overleg voeren. De Canadese professor Hugh Hambleton Italiaanse linkse extremisten gearresteerd MILAAN In de buurt van Milaan zijn gisteren veertien men sen aangehouden die zouden behoren tot de groepering „Georgani seerde Communisten voor de Bevrijding van het Proletariaat". Dit is in kringen van de Mila nese politie vernomen. Onder de arrestanten waren de vijf personen die op 29 september van dit jaar een aanslag pleegden op een joods centrum in Milaan. I vraagt Zuid-Afrika te zien van executies if YORK De Algemene Vergadering de Verenigde Naties heeft gisteren een mig een beroep op Zuid-Afrika gedaan even te sparen van zes ter dood veroor- Ie zwarte vrijheidsstrijders. Zij worden iuldigd terroristische activiteiten. lesbetreffende resolutie werd met 127 inen door de vergadering aanvaard, tand st emde tegen. De Verenigde Sta- Jnthielden zich van stemming omdat zij hiet met de bewoordingen eens waren, s veroordeelden werden in het door ingediende document „vrijheidsstrij- genoemd, die berecht waren volgens op willekeur en onderdrukking" geba- |e wetgeving in Zuid-Afrika. if X-project rtraagd, Salvadoraans verzet laat aantal ontvoerden vrij SAN SALVADOR Sal- vadoraanse opstandelin gen zijn gisteren begon nen met de geleidelijke vrijlating van ongeveer 200 mannen, vrouwen en kinderen, die zij een dag 'eerder hadden ontvoerd in San Sebastian. De 200 mensen, die tijdens een voetbalwedstrijd werden ontvoerd, kwamen na een nachtelijke mars terecht in een kamp van de guerrilla strijders. Daar zouden zij zijn ondervraagd. Kort na het ochtendgloren lieten de guerrillastrijders acht vrouwen en negen jonge mannen vrij. Een woord voerder van het Salvado raanse leger zei, dat de guer rillastrijders de ontvoerden hadden beloofd dat zij ieder een zouden vrijlaten die weg wilde. Minstens 21 mensen slaagden erin om te ontsnappen. Acht tien van hen konden tijden? de nachtelijke mars ontko men. De legerwoord voerder zei dat uit de beschrijvingen van de vrijgelatenen kon worden opgemaakt, dat de guerrillastrijders gebrek heb ben aan wapens, munitie, voedsel en mensen. met een irrigatiekanaal. Toen zij weigerden uit de put te ko men werd er volgens de oog getuigen benzine in gegooid. Kort daarna was er een explo sie en stond de put en het af voerkanaal in lichterlaaie. De dorpelingen vertelden dat zij 105 lijken hadden geborgen. Half november kreeg de com missie Bureau International voor het eerst de beschikking over ooggetuigenverklaringen. Volgens de jurist Barry zag het dorp er precies zo uit als hem was beschreven. Hij inspec teerde de tunnel met een lamp en zei dat de wanden van de tunnel volledig waren bedekt „met zwarte roet van wat leek op een soort ontvlambare stof". Hij heeft enkele mon sters van de roet meegenomen om het in Parijs te laten analy- Turkse cineast Yilmaz Guney veroordeeld ANKARA Een militaire rechtbank in Ankara heeft dinsdag de bekende Turkse ei st Yilmaz Guney bij ver stek tot zeven en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld Volgens de rechtbank had hij zich schuldig gemaakt aan „communistische propaganda". De maker van de film „Yol", die dit jaar op het filmfestival ■t Cannes de Gouden Palm kreeg, werd vervolgd vanwege in oktober 1978 gepubli ceerd politiek manuscript. Voor een ander artikel was hij eerder al bij verstek eveneens tot zeven en een half jaar ver oordeeld. Yilmaz Guney kreeg in 1974 op beschuldiging van moord achttien jaar gevange nisstraf. Hij wist eind 1981 te ontsnappen en vluchtte naar het buitenland, een jaar later ontnamen de autoriteiten hem zijn Turkse nationaliteit. De cineast houdt zijn verblijf plaats geheim omdat hij vreest door de Turkse geheime dienst vermoord te worden. 1PENHAGEN-- Het ense parlement heeft teren besloten de toe- mstige Deense betalin- n te bevriezen voor de tatsing van nieuwe nerikaanse kernraket- in West-Europa, nemarken is de eerste lid staat van de NAVO die een dergelijk besluit neemt. De door de conservatieven geleide minderheidsregering was hef tig tegenstander van de beslis sing van het parlement. Het vier uur durende debat eindig de met de aanneming van een door de sociaal-democraten in gediende motie, die de finan ciële bijdrage van Denemar ken aan de stationering van de 572 middellange afstandraket ten voorlopig stopzet. De Deense regering zal niet aftreden. Premier Schlüter zei dat met het besluit valt te le ven, omdat nog altijd de moge lijkheid is opengehouden voor een hervatting van de betalin gen. Volgens regeringsfunctio- hangt dit af van de besprekingen over wapenbe heersing die de VS en de Sov jet-Unie in Genève voeren. Bovendien stelt de motie dat naast bevriezing van de beta lingen, Denemarken trouw blijft aan de beginselen van het Atlantisch bondgenoot schap en dat ontspanning hoofddoel is van de Deense buitenlandse politiek. Nobelprijs winnaar in Stockholm (Van onze speciale verslaggever Rik in 't Hout) RIJS Premier Ruud Lubbers meent dat h,et Westen wat eft vrede en veiligheid „niet mag vervallen in extremis- i". De houding tegenover de Sovjet-Unie moet zijns inziens rzijds vastberaden zijn, maar anderzijds gekenmerkt worden r een bereidheid tot epen dialoog. „We mogen nooit zo»over- d zijn van ons eigen gelijk dat wij daardoor de oorlog met e vijanden bevorderen", aldus Lubbers gisteren in Parijs, in toespraak tot het congres van de EVP, de Federatie van isten-Democratische partijen. ibers legde een verbinding tussen de inspanningen voor de- sie en hetgeen er te verdedigen is. Alleen als het Westen er laagt de economische crisis te overwinnen en een nieuw per- ctief te scheppen voor de zwakken in de samenleving, met ie de miljoenen werklozen, hebben deze landen recht van eken. In dit verband wees hij op de noodzaak tot herverde- van de arbeid. „Dat moge nieuw en beklemmend zijn voor toch zal'het moeten gebeuren. Sociale bewogenheid is de tel van de christen-democratische beweging", idskanselier Helmut Kohl richtte gisteren een waarschuwing het adres van vooral Nederland. Volgens Kohl is er geen succes in Genève mogelijk „als er onder ons landen zijn, die het tweede deel van het NAVO-dubbelbesluit niet willen uitvoe ren". Hij doelde daarmee op het feit dat Nederland en België nog altijd niet hebben duidelijk gemaakt of zij nu wel of niet de nieuwe NAVO-atoomraketten op hun grondgebied willen plaat- Lubbers bracht gisteren ook een bezoek aan zijn Franse collega Mauroy. Frankrijk acht zich heel wel in staat een neutronenwa pen te maken, aldus de premier-na het gesprek met Mauroy. De beslissing het neutronenwapen daadwerkelijk te gaan produce ren zou echter (nog) niet genomen zijn. Als het gebeurt, zou Frankrijk het eerste land zijn met een dergelijk wapensysteem. De Verenigde Staten hebben het tot nog toe niet geproduceerd. Lubbers heeft er bij Mauroy ernstig op aangedrongen van het eventuele plan af te zien. Sprekende over dit onderwerp, had hij bij Mauroy ook aangedrongen op een positieve houding van Frankrijk tegenover de onderhandelingen in Genève tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie over de middellange-af- standsraketten. „Wij hechten zeer veel belang aan deze onder handelingen. Cynisme, van welke kant ook, doet de zaak geen goed". Garcia Marquez, de Colombiaanse win naar van de Nobel prijs voor de litera tuur, arriveerde gis teren op het vlieg veld van Stockholm. A.s. vrijdag zal hij in de Zweedse hoofd stad zijn prijs in ontvangst nemen. ISLAMABAD Russi sche en Afghaanse solda ten hebben 105 Afghaanse dorpelingen levend ver brand in een dorp ten zui den van de hoofdstad Ka boel. Onder de slachtof fers bevonden zich elf kinderen. Dit heeft een Westeuropese mensen rechtengroep gisteren ge zegd. De groep van drie man zei dat de moordpartij plaatsvond op 13 september in Padkhwa- b-e-Shana, een dorp van onge veer 8.000 mensen op onge veer 60 kilometer ten zuiden van de Afghaanse hoofdstad. De Canadese jurist Barry, de woordvoerder van de groep en lid van de Parijse organisatie „Bureau International" vertel de, dat zij vijf dagen geleden met overlevenden van de mas samoord hadden gesproken tij dens een clandestien bezoek aan het bewuste gebied. De ooggetuigen zeiden dat Sovjet- en Afghaanse troepen bij de dageraad van de bewus te dag het dorp omsingelden. Dorpelingen die bang waren verborgen zich in een water put, die in verbinding staat rupt bident* Reagan zei te ho nd wa dat de Senaat, waar de le komiblikeinen een kleine jleur-i fderheid hebben, wel ng wel de voorstellen zal in- 5ezoek men. Tegenstanders van ezien ^>lan zijn echter vol ver- andeliiiven, dat ze ook in de Se- m een meerderheid zullen tot «jen. Zij wijzen daarbij "n meer op het feit, dat in Daar gujs vijftig afgevaardig- p F van Reagans eigen partij n 7ov(11 Pres'dent hebben zo sn>md. Wanneer de Senaat cij{( rdaad het voorbeeld van Huis vol6l' betekent dat mens no6 grote nederlaag voor nuari ident Reagan. Hij kan iet me plannen echter opnieuw n will leren in de ontwerp-be- ;1 mogtmg voor 1984. Het ka idré vjeven van Frenk?harOV 'n Vatlag genomen k opgi i. NiBKOU Overheidsfunc- erfijnirissen hebben de vrouw V$de Russische dissident en lprijswinnaar Andrei Sa- dertig door hem ge- i pagina's, twee film- i en vier geluidsband iet zijn herinneringen af- <t. Mevouw Sacharov '1de gisteren in Moskou ein haar bagage onderzocht. Ze was onder- Moskou vanuit het ingsoord van haar man, afgelegen en afgesloten 'ki. Anders dan haar man let haar toegestaan die stad erlaten. Ontsteltenis over aanslag Afschuw en diepe verontwaardiging overheersten bij de brutale bomaanslag van maandagavond in een café van het Noordierse Ballykelly waarbij officieel 17 personen zijn omgekomen, onder wie elf soldaten, vier vrouwen en één burger. Gisteravond lagen nog 40 van de ruim 60 gewonden in het ziekenhuis. De gevolgen van het drama waren verschrikkelijk. Talrijke slachtoffers zaten beklemd onder de zware balken van het ingestorte dak. De CONGRES EUROPESE CHRISTEN-DEMOCRATEN meeste lijken waren verbrijzeld of bijna letterlijk uit elkaar ge rukt. Een van de militairen werd door een scherp voorwerp ont hoofd. Er waren bulldozers en kranen nodig om het puin weg te ruimen en de zware balken op te tillen. De slachtoffers werden per hefschroefvliegtuig naar een naburig ziekenhuis gebracht. Het duurde tot gistermiddag eer men absolute zekerheid had, dat er geen levende slachtoffers meer vastgekneld lagen onder het puin. Premier Margaret Thatcher zei gisteravond in het La gerhuis, dat de Britse overheid niet zou rusten voor ze de daders van de bloedige aanslag in Ballykelly kon pakken. tar niet in de baan IHINGTON Het iit van het Huis van aardigden geen geld ikbaar te stellen de productie van de vijf MX-raketten kent dat het project it vertraagd, maar dat het van de baan et voorstel komt bin- tort in stemming in "JKnaat. Als die wèl ak- jd gaat, dan zal een ■engde commissie van ^luis en de Senaat een sromePromis moeten opstel- Maar dat kan wel een maanden duren.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11