Unicum in De Meer Waardering voor Haarlem Van Breukelen vijfde afzegger Publiciteit belangrijker dan beleid bij de KNVB i kookt ,n dshooi n| MAANDAG 6 DECEMBER 1982 PAGINA 9 Jog geen CAO oor voetballers De federatie van betaald-voet- Jorganisaties (FBO) en de vereniging contraetspelers (VVCS) zullen van- aag hun besprekingen over de collectieve •beidsovereen komst voor het lopende sei- nog niet afronden. De FBO ziet af e voor vandaag vastgestelde vergade- ig, omdat de spelersvakbond niet zoals dkele weken geleden afgesproken, schrif- lijk heeft ingestemd met de eis van de erkgevers, een jeugdstatuut in de cao op ;men. In afwachting van het inlossen die belofte, is de bijeenkomst tussen 1 en VVSC, die het. zoals bekend, in rincipe wel met elkaar eens zijn, voorlo- verschoven naar 17 december. Gele kaarten aangehouden DEN HAAG De gele kaarten, die vorige week in de eerste-divisiewedstrijd Volendam-DS '79 door scheidsrecher Blankenstein zijn gegeven, worden door de tuchtcommissie van de KNVB aangehouden. De scheidsrechter had, nadat hij en kele ogenblikken groggy op het veld had gelegen na een bal vol in het gezicht te hebben gehad, Overweg van DS '79 en Helling van Volendam een gele kaart gegeven. Beide clubs protesteerden tegen deze beslissingen omdat Blankenstein, die in de rust stopte, niet meer precies zou hebben gewe ten wat hij deed. Evenals vorig weekeinde werden twintig gele kaarten getoond: negen in de ere-, elf in de eerste divisie. Jan Wouters van FC Utrecht is de enige die daarmee tegen zijn derde gele kaart op liep. NOTTINGHAM Hans van Breukelen, doelman van Not tingham Forest en het Nederlands elftal, is voor circa zes weken uitgeschakeld. Gisteren werd Van Breukelen geope reerd aan een meniscus. De blessure van de oud-doelman van FC Utrecht, die zaterdag ook de met 3-2 verloren derby tegen Notts County miste, ontstond niet op het voetbalveld, maar vrijdagavond thuis. „Ik bukte me om wat foto's te be kijken en plotseling zat mijn knie op slot. Hij leek in één ogenblik wel twee keer zo dik geworden". Van Breukelen is daarmee de vijfde „buitenlander" uit de selectiegroep van bondscoach Kees Rijvers, die op 19 december in ieder geval zal ontbreken in de interland tegen Malta te Aken. René van der Gijp. Ronald Spelbos, Ruud Krol en Kees Kist gin gen hem voor als afzeggers. Ook Huub Stevens haakte al af wegens een op handen zijnde operatie. irk. Er 60-dij MSTERDAM Hel- 99 - bond Sport moet blijven. nmers»n ploeg, die de moed j^j ïeft Ajax in eigen huis te ks. m ten voetballen, verdient 149 n plaats in de eredivisie. 1- elmond Sport werd vrij- 125 m el voortdurend in de JJJjJ rdediging gedrongen antie c>°r een ^ij vlagen onna- anzaie (lgbaar Ajax, maar wei- 5- c »rde zelfs overtredingen twe9 maken. Negen kleine ïrgrijpjes over een 'hele edstrijd is een record om ots op te zijn. De Hel- Bondse benadering van ■ietbal leidde ook tot het >solute hoogtepunt in de leelsheid van Ajax. 01 ruijff scoorde indirect uit een rafsehop via een door nie- and verwacht één-tweetje et Jesper Olsen. „We hebben Kt uit een geintje op de trai- ■ng geprobeerd en we hebben B?t al eerder willen doen. Het toch leuk voor het publiek, t dan weer iets heeft om er te praten. Maar de gele- inheid moet er natuurlijk e^^el zijn en dat hangt af van de edstrijd, van de stand en van et zelfvertrouwen dat je hebt. ders, maar die hadden weer het (verdiende) geluk dat Kieft en Lerby zich niet aan pasten bij het niveau dat Hel mond Sport Ajax toestond te betreden. Opmerkelijk In de openingsfase kreeg Hel mond Sport door Strijbosch en Lubse zelfs een paar leuke kansen. Geleidelijk verplaatste het duel zich echter naar de Brabantse helft en daar kon zelfs het opmerkelijke ver weer van Strijbosch, Edel- bloedt en Lacroix niets aan veranderen. Cruijff opende de scóre met een kopbal (op zich ook al een vrij unieke gebeur tenis) en verdubbelde de voor sprong via de gememoreerde strafschop 'in samenwerking met Olsen. Ondanks de zeldzame treffer ging Versfeld ongeremd ver der met zijn serie verbluffende reddingen. Hij was echter na de rust kansloos toen Kieft te gen de paal schoot en verdedi ger De Wert de bal over de lijn drukte, Kieft eindelijk zelf scoorde nadat een volmaakte redding op een kopbal van Cruijff onmogelijk was. Het vijfde doelpunt, van Vanen burg in de slotminuut, was een extraatje als beloning voor het geweldige werk van het Am sterdamse duo goochelaars Ol sen en Vanenburg. Ajax-Helmond Sport 5-0 (2-0): 19. Cruijff 1-0, 21. Cruijff 2-0, 55. De Wert (eigen doel) 3-0, 62. Kieft 4-0, 90. Vanenburg 5-0. Scheidsrechter; Manuel, toeschouwers: 10.500. Ajax: Schrijvers; Ophof (Molenaar), Van Veen (Rijkaard), Mölby, Boeve; Schoenaker. Cruijff. Lerby: Vanen burg. Kieft, Olsen. Helmond Sport: Verefeld; Klaassen, De Wert. -•• - (Vin r (Mee sen). Lubse. Van der Cruijff heeft Ajax in de thuiswedstrijd tegen Hel mond Sport met een kop bal op 1-0 gebracht. Doel man Versfeld en aanvoer der Lacroix staan machte loos. Gro 1 al die voorwaarden was lldaan". aldus Cruijff na af- ?r het weliswaar ooit i ons voetbal voorge- naar zó zelden te be enderen fenomeen dat er 'nder overdrijving van een kan worden gespro- er Aad de Mos: „Die hebben wat bekokstoofd, wist van niets. Ik vond het itterend. maar je draagt na- irlijk wel de volle verant- trdelijkheid als het mis Cruijff durft die verant- rding te nemen". Zijn Bra- ntse collega Jan Notermans: Êoiets durft alleen Cruijff in ;n wedstrijd te doen. Waar- rhijnlijk hebben ze van begin f aan de zekerheid gehad te illen winnen. Dat klopt ook el, we wisten hier te gaan erliezen en wilden dat met zo jed mogelijk voetbal doen. Ik oop alleen dat Cruijff, die we hebben laten voetballen, naar Helmond komt als jax al kampioen zou zijn, al _^Jras het maar om wat terug te ?t r Helmondse doelman Otto rsfeld: „Over zon doelpunt nog lang worden gespro- die kant vind ik nog leuk dat ik er bij be- okken was. al sta je dan een oment voor gek". Dat twee- doelpunt van Cruijff paste' het beeld van de wedstrijd. »t bepaald werd door hel incipe spelen en laten spe- n. Ajax deed dat natuurlijk n stuk beter dan de Helmon- Cruijff schiet de bal in een verlaten doel na de unieke strafschop-truc in samenwerking met Olsen. Op de achtergrond kijken enkele verbaasde spelers richting scheidsrechter Manuel. VOOR de KNVB lijkt "publiciteit belangrijker te zijn gewor den dan beleid. Althans dat is af te leiden uit de koers die Kees Rijvers vorige week met zijn Nederlands elftalselectie insloeg. Direct na afloop van het door nog geen 10.000 toe schouwers bijgewoonde duel Nederland-Frankrijk klaagde directeur Frits de Kimpe van het stadion Feijenoord er over dat de KNVB zo weinig bekendheid had gegeven aan dat duel. Die klacht heeft gehoor gevonden in Zeist, want sinds dien regende het bijna publiciteit rond de wedstrijd Malta- Nederland, die zoals bekend op 19 december in Aken wordt gespeeld. EeRST de niet goedgekeurde trip van Rijvers naar Peters in Genua, vervolgens het spelletje wel of niet Aken, daarna het reisje van Rijvers naar Kist in Parijs en tenslotte de bekend making van de rentree van een aantal oudgedienden onder aanvoering van Ruud Krol. En met als voorlopige bekroning de opfficiële afmeldingen van Kist, Stevens en Krol. waarbij andere afzeggingen ongetwijfeld nog komen. Daarmee ie aan de hartekreet van De Kimpe op een even opvallende als lachwekkende wijze beantwoord. HeT Nederlands elftal is uitgerekend voor een interland als die van 19 december tegen het onbetekenende Malta meer in de publiciteit geweest dan in zijn beste jaren. Maar de manier waarop dit gestalte kreeg geeft toch ernstig te denken. Wat is de zin van het uitnodigen van in het buitenland spelende voetballers voor een interland die in een weekeinde wordt gespeeld, waarop de meeste Europese competities normaal doordraaien? Het antwoord is simpel: publiciteit en niets an ders. Waarmee dan tevens het woord beleid maar definitief uit de annalen moet worden geschrapt. Want onder druk van vele zijden (Zeist, de publieke opinie) heeft Rijvers zich vol ledig gedistantieerd van eerder opgestelde toekomstplannen. Dat de bondscoach het ene moment dit zegt en een ander ogenblik weer totaal iets anders is al geruime tijd gebruike lijk. Maar dat hij zich op grond van een kennelijk geplande publiciteitscampagne opnieuw laat verleiden namen te noe men op een tijdstip waarop nog totaal geen inzicht bestaat over de vraag of betrokkenen wel in oranje kunnen spelen gezien hun clubverplichtingen tast zijn geloofwaardigheid wel bijzonder ernstig aan. Met de nieuwe „aanpak" van Rijvers wordt er weer ge praat over het Nederlands elftal. Dat wel. De manier waarop is kennelijk niet zo belangrijk. Zou er nu echt nog een zinnig mens in Zeist geloven dat de manier waarop nu wordt ge tracht oranje er voor 19 december in te rammen bij het pu bliek op die dag een goed bezet stadion in Aken tot gevolg heeft? Het valt bijzonder te betwijfelen. Zelfs het selecteren van het hele elftal van Roda JC, met twee spelers toch al opvallend ruim vertegenwoordigd in de voorlopige selectie, zou de Mijnstreek niet massaal doen uitlopen. En gelijk heb ben ze in Limburg. Het is bij het publiek nog best te verko pen dat er wordt veijongd en dat de resultaten hopelijk op wat langere termijn komen. Het is ook best begrijpelijk dat er naar wordt gestreefd het sterkste elftal van de dag op te stellen. Maar zoals het nu gaat raakt kant noch wal. Met of zonder publiciteit. Olympisch team mogelijk liet tegen Liechtenstein 'EN HAAG De KNVB wil de internationale voetbalfederatie TFA) verzoeken de voorronde-wedstrijd van het Nederlands lympisch team tegen Liechtenstein te laten vervallen. Dit aan- Oostenrijk zich om financiële redenen uit de kwalificatie- Los Angeles 1984 heeft teruggetrokken. De Oosten- jkers waren ingedeeld in een poule met Joegoslavië, Roemenië, alië en Nederland of Liechtenstein. Door de afzegging van 4(7Aostenrijk is mogelijk de noodzaak van een kwalificatiewed- rijd tussen beide laatste landen verdwenen. Nederland én iechtenstein kunnen samen in de bewuste groep worden inge- 7,lJeeld. 4,7- 4,7' roep ai ïh 4.7 ii J Penningmeester l Rode Ster cel in ielgrado Mihailo Kori- i, de penningmeester van de oegoslavische voetbalclub .ftode Ster Belgrado, i 5,41 ggjd tot jaar gevangenis- 6,6(1 traf wegens geldverduiste- ing. Korica werd er van be- '''«fchuldigd zich een bedrag van )0.000 dinar (ongeveer 30.000 ulden) te hebben toegeëigend, at was gekomen uit de kaart- erkoop voor wedstrijden van lode Ster. Het was de eerste noordeling in de zwart-gel- ffaire onder de Joegoslavi- che penningmeesters van rtclubs. De zaak is in au- boven water gekomen ir schatting tweeduizend n zijn er bij betrokken, ■pmhfr werden twee be stuursleden van een boksclub uit Zagreb voor hetzelfde ver grijp veroordeeld tot vijftien en elfeneenhalf jaar gevange- gii US1 «I? ADVERTENTIE GRATIS ELKE WOENSDAG DE THEATER. RECREATIE.EXPOSIT1ES FN EEN COMPLETE AGENDA HAARLEM Voor Haar lem restte na de thuiswed strijd tegen Feyenoord niet meer dan de waarde ring van het publiek en één punt. De vraag of dat een verlies-, dan wel een winstpunt was, bleef on beantwoord. Analyserend kon zowel trainer Hans van Doorneveld als zijn Rotterdamse collega Ab Fafié tevreden zijn met de bereikte 0-0. Haarlem be heerste de wedstrijd in het eerste deel, maar moest gaandeweg de tweede helft steeds meer het initi atief aan Feyenoord over laten. Vreemd was dat niet, want Haarlem speelde een uur lang in zo'n hoog tempo, dat de te rugval niet kon uitblijven. Feyenoord kon daar echter niet van profiteren, omdat de aanvoerwegen naar de aanval afgesloten waren. Valke kreeg niet de gelegenheid de leiden de rol op het middenveld te spelen, omdat hij in Nijholt een te taaie opponent trof en Gullit, die in de eerste helft nauwelijks los was kunnen ko men van Verkaik, bleek ook niet opgewassen tegen Van der Kuyl, de invaller voor de ge blesseerd geraakte Huygv Vanaf de eerste minuten moest Feyenoord zich aanpas sen aan de speelwijze van Haarlem en dat mocht opval lend heten, omdat de thuisclub gehandicapt aan het duel be gon. Kleton en Masefield kon den door blessures niet spelen, daarom moest Van Doorne veld improviseren. Balm kreeg de spelverdelende taak op het middenveld en Leijsner ver huisde in de defensie van links naar rechts om zijn snelheid tegenover die van Vermeulen te zetten. Verdedigend waren er voor Haarlem nauwelijks proble men. Feyenoord moest zich voornamelijk beperken tot verdedigen en mocht de han den dichtknijpen, dat het de rust haalde met 0-0. Iets meer zelfdiscipline bij Tol en Kristi- ansen hadden die pauzestand een heel ander aanzicht kun nen geven. Die "voorsprong op punten" werd echter na de rust teniet gedaan, want nadat Haarlem nog twee kansen had gekregen via Keur, kreeg Fey enoord meer greep op de wed strijd. Een mogelijkheid was er bijvoorbeeld voor Jeliazkov, die na een misser van de com plete verdediging van Haar lem echter in het zijnet schoot. Ook Houtman kreeg een kans. Zijn schot werd echter op de doellijn door Van Leen ge keerd. Even later schoot hij net naast. Die momenten ni velleerden het aanvankelijke overwicht van Haarlem, waar door de dubbelblanke eind stand rechtvaardig genoemd kan worden. ii-Feyencx Scheids rechter: Thomas; toeschouwers: 10.000. Feyenoord: Hiele; Troost, Van Hane- gem, Nielsen. Wijnstekers; Gullit. Van Til. Valke Jeliazkov (Been) Peter Houtman (Feyenoord) is sneller bij de bal dan de Haarlemse voorstopper Piet Huyg. die later geblesseerd moest uitvallen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9