„Voor twintig cent naar Voorschoten en voor tachtig naar Haarlem99 Gehandicaptenboerderij met sluiting bedreigd REGIOfJOURlNAAL D\ O TERUGBLIK OP 100 JAAR STOOMTRAM, 50 JAAR ELECTRISCHE TRAM: NZH-trams en -bussen op schaal getekend Premie B-woningen „noodgedwongen" aan de beurt REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 6 DECEMBER 1982 PAGINA 4 lEGH >0'! ordt latst rsc'n ijec! Vogels in het Plantencentrum LEIDSCHENDAM De Ver eniging van Vogelvrienden (VZN) uit Leidschendam houdt van donderdag 9 tot en met zaterdag 11 december in het Plantencentrum aan de Veursestraatweg een grote vo gelshow. Een groot aantal tro pische planten en vissen zal de omlijsting vormen van de show die „Faüna Flora '82" heet Burgemeester W. F. de Vreeze zal de tentoonstelling woensdag 8 december om 19.00 uur openen. De verdere ope ningstijden zijn donderdag 9 en vrijdag 10 september van 13.00 tot 21.00 uur en zaterdag 11 december van 10.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. Schoorsteenbrand door cadeau-papier van Sinterklaas NOORDWIJK „Het heer- lijk avondje" verliep voor een Noordwijks gezin uit de Ane moonstraat gisteravond wat minder gezellig nadat er brand in de schoorsteen uitbrak. Na het uitpakken van de cadeau's van de Sint, gooiden de fami lieleden het papier in de open haard. Binnen korte tijd sloe gen de vlammen uit de schoor steen. De brandweer van Noordwijk had een half uur nodig om de schoorsteen schoon te maken. Informatiemiddag bij 't Steuntje NOORDWIJK De Stichting Mensen Zonder Baan 't Steuntje houdt woensdag een ontmoe- tings/informatiemiddag voor werklozen, die gereageerd hebben op de onlangs gehouden en quête. Ook anderen zijn echter vanaf twee uur welkom in De Wels in Abraham van Rooyen- straat in Noordwijk. De bedoeling van deze middag is dat de stichting uitleg geeft over de stand van zaken met betrekking tot de door de stichting voorgestelde projecten en dat er idee ën worden uitgewisseld. Er zijn voor deze mid dag diverse instanties uitgenodigd, die direct iets met werkloosheid te maken hebben. De ge meente Noordwijk, het Gewestelijk Arbeidsbu reau en de stichting Vrijbaan komen hun visie geven over de mogelijkheden voor werklozen om aan projecten mee te doen. Amnesty in Leiderdorp LEIDERDORP De afdeling Leider dorp van Amnesty International staat vrijdagavond en de gehele zaterdag met een stand in Winkelhof Leiderdorp. In het kader van de dag van de Rechten van de Mens zal aandacht worden ge vraagd voor vluchtelingen die naar Ne derland komen. Amnesty ondersteunt het werk van de Vereniging Vluchtelingenwerk Neder land. Het gaat met name om het feit dat in Nederland niet makkelijk aan ie mand de status van vluchteling wordt gegeven. Verder kan men voor alle ac tiviteiten van Amnesty International in de stand terecht. Alcoholcontrole in Nieuwkoop en Alkemade ALKEMADE/NIEUWKOOP Bij een alcoholcontrole in de nacht van vrijdag op zaterdag in Alkemade en Nieuwkoop is tweemaal een rijverbod opgelegd en tweemaal een procesver baal opgemaakt tegen bestuurders die te diep in het glaasje hadden gekeken. De „rijdende" controle begon om half twaalf 's avonds en eindigde om half zes 's morgens. In totaal werden 69 wa gens aangehouden. 15 bestuurders moesten blazen. Ook werd een aantal bekeuringen uitgedeeld aan bestuur ders waarvan de auto technisch niet in orde was. LEIDEN Voor twintig cent met de tram naar Voorschoten of voor tach tig cent naar Haarlem. Dat waren nog eens tij den. Bij de huidige be richten dat per 1 april 1983 te tarieven van het openbaar vervoer weer omhoog gaan, een zes- strippenkaart gaat zeven gulden kosten, lijken dat wonderbaarlijk lage be dragen. Ze stammen dan ook uit respectievelijk 1882 en 1932. In 1882 werd de stoomtram-ver- binding Leiden-Voorscho ten geopend en in 1932 werd op het traject Lei- den-Haarlem voor het eerst een electrische in plaats van een stoomtram ingezet. Twee feestdagen sieren in dit kader de agenda van de NZH deze maand. Wat de lijn Voorschoten be treft, was de exacte openings dag 7 december. Toen ging de beroemde „blauwe tram" rij den en morgen wordt dus her dacht, dat dat 100 jaar geleden is. De electrische tram op het traject naar Haarlem werd precies op 30 december ingezet en eind deze maand is dat 50 jaar geleden. Beide jubilea worden overigens in alle stilte herdacht, omdat de NZH vorig jaar nog op grootse wijze het 100-jarig bestaan van de maat schappij heeft gevierd. Stoom De allereerste stoomtram van de NZH, die toen nog Noord- Zuid Hollandse Tramweg Maatschappij heette, begon in 1881 te rijden en wel op het traject Haarlem-Leiden. Vol slingers en bloemen en met tal van muziekkorpsen erom heen ging hij van start. De meest beroemde stoomtram van de NZH is echter „de blauwe tram", die van Leiden naar Voorschoten ging. Later kre gen ook de trams naar bijvoor beeld Noordwijk en Katwijk die naam, maar in al die jaren is er maar één echte blauwe geweest; die van Voorschoten. Die reed van het Noordeinde in Leiden via de Grote Vink en de Zilverfabriek naar Voorschoten. „De blauwe", zoals we hem in de wandeling zullen noemen, werd in 1882 overgenomen van de toenmalige IJssel Stoomtramweg Maatschappij en al in juni 1883 werd de lijn doorgetrokken naar Leid schendam en kwam er een zij tak naar Wassenaar. Twee jaar later liep de verbinding hele maal tot De Haag. De bijnaam „blauwe" is te danken aan het feit, dat de trams blauw van kleur waren. Electrisch Toendertijd was er echter nog een tramverbin ding met Den Haag en die had al de bijnaam „de gele" en dus werd deze voor de duidelijk heid ook naar zijn kleur ge noemd. Districtschef Zuid van de „De blauwe tram" op de Parkweg in Voorburg op weg naar Den Haag. NZH, B. Leeuwenburgh, ver telt over de veranderingen in de loop der tijd. „In 1924 werd de stoomtram vervangen door zigd. Vanaf de zilverfabriek in een electrische tram en ook de Voorschoten ging de tram via route werd ingrijpend gewij- de Lammenbrug onder het spoor door (de huidige Lam- menschansweg) naar de bin nenstad van Leiden. Voor de electrische tram werd die bin nenstad onderste-boven ge haald. De huidige Korevaar- straat, waar toen een gracht was, werd gedempt en doorge trokken, zodat de tram via de Breestraat naar het NS-station kon gaan rijden". Volgens hem is de tram het toen ook pas goed gaan doen. „De tramver binding liep daarvoor slecht. Dat kwam door de IJssel Stoom Tramweg Maatschappij, die het plan had om tramwe gen door heel Zuid-Holland aan te leggen. Die plannen lie pen op het financiële vlak stuk". De electrische tramverbinding via Voorschoten werd in 1961 opgeheven: „De NZH is toen alle trams gaan vervangen door bussen. Men vond dat een bus betere voorzieningen had. Toen had men echter nog geen idee van de ontwikkeling van het autoverkeer. De tram had vrijbaan, dwars door de bebou wing van de stad. De bus heeft dat niet, maar gelukkig komt dat stukje bij beetje nu toch te rug, na 79 jaar. De bus heeft veel oponthoud en iedereen hield veel rekening met de tram, die bovendien voorrang had". Overigens ziet de heer Leeuwenburgh de ideeën om „de blauwe tram" weer in ere te herstellen, niet zo zitten. „Het traject is helemaal ver keerd, zo langs de buitenkant van de nieuwe wijk de Ste venshof. Die tram zou het niet doen. Hij zou dwars door de bebouwing moeten lopen, dan pas heeft het zin". Oudste lijn Een van de vellen uit de map met onderaan de eerste gelede tram in Nederland, die op het traject Lelden- Haarlem werd ingezet. LEIDEN De jubilea bij de NZH worden niet groots ge vierd. Slechts via het personeelsblad is er ruchtbaarheid aan gegeven en de bussen zullen gewoon rijden. Wel een bijzon- derheidje in dit feestelijke gebeuren is de verschijning van een map met op schaal uitgevoerde tekeningen van het tram- en busmateriaal uit de honderdjarige periode van de NZH. De tekeningen van trams op schaal 1:100 zijn vervaardigd door districtschef Zuid, B. Leeuwenburgh, van de NZH. Hij maak te ze in samenwerking met de Nederlandse Vereniging van Modelbouwers. De bustekeningen, op dezelfde schaal, zijn ge maakt door A.J. van der Boom, lid van de Autobus Documen tatie Vereniging. De map bevat 15 vellen met trams en 23 met bussen en een overzichtje van de ontwikkeling van de NZH in de loop der tijd. De set onder het motto "Honderd jaar tot dienst, NZH 1881-1981" is aan alle personeelsleden aange- ijk over twee weken, zal de map ook voor particulieren beschikbaar ziin. Ze kunnen afge- boden. Binnenkort, vermoedelijk iin.: haald worden aan het NZH-kantoor op het stationsplein Leiden of het kantoor aan de Leidsevaart in Haarlem gulden 50. Bestellen kan ook, maar als de set over de post wordt toegestuurd kost dat 27 gulden 50. Heel anders is het gesteld met de oudste stamlijn van de NZH: de verbinding Haarlem- Leiden. Die werd in 1881 geo pend, maar pas in 1932 werd op dit traject, als laatste van alle, overgeschakeld op electri- citeit. Wat betreft de verbin ding is er in al die jaren verge leken met nu weinig veran derd. De buslijn 50 volgt nog bijna hetzelfde traject. Nieuw is wel de sinds twee jaar rij dende lijn 51, die werd geo pend in verband met alle uit breidingen van de dorpen in de Bollenstreek. De „51" rijdt voornamelijk langs die uitbrei dingen, maar slaat bijvoor beeld Warmond over en is daarom sneller. Sinds dit lijn- nummer bestaat, is er volgens de heer leeuwenburgh sprake van een duidelijke toename van het aantal reizigers. Gelede trams Met de invoering van electri sche trams op het traject Lei- den-Haarlem, had de NZH meteen ook een nieuwtje voor Nederland: de gelede tram. „Dat was in die tijd super-mo dern. Dat kende men in Ne derland helemaal niet en ik geloof dat er alleen in Duits land, Düsseldorf, een reed. Iets anders was, dat die trams niet klinknagels, zoals alle andere. Alle verbindingen waren bij deze trams gelast", vertelt Leeuwenburgh. Voor de ken ners, die gelede trams waren zogenaamde 600-stellen, uit de serie 600 dus. Een ander we- tenswaardighi 'op het begin de prijzen van een ritje Voor schoten kost nu nog (omgere kend op basis van een 15-strip- penkaart in de voorverkoop) ongeveer één gulden en 26 cent en een ritje Haarlem drie gulden en 15 cent De tramlijn Leiden-Haarlem werd 2 januari 1949 opgedoekt en omgezet in een busverbin ding. „Dat gebeurde voorna melijk op aandringen van Rijkswaterstaat, die de tram een onding vond en stelde dat de weg niet berekend was op trams. Die moesten toen slin gerend over de Hoofdstraat- Heereweg-Leidse straat naar Haarlem'Het meest opvallen de aan deze historische terug blik vindt de heer Leeuwen burgh dat vrijwel alle oude „stamlijnen", de oude tram verbindingen, gehandhaafd l nog te volgen zijn al ALPHEN AAN DEN RIJN Boerderij Val- kendam in Alphen aan den Rijn waar zes geeste- n lijk gehandicapte jongeren werken, dreigt te moeten sluiten. De WSW-commis- sie (Wet Sociale Werk- - plaatsen) besloot afgelo pen week aan B en W van Alphen te adviseren geen T geld uit te trekken voor een begeleidingskracht op de boerderij aan de Kort- steekerweg. In deze commissie zitten ver- H tegenwoordigers van de regio Alphen uit allerlei maatschap pelijke geledingen. De Al- phense gemeenteraad spreekt zich 6 januari uit over de sub sidies. De begeleidingskracht, een agrariër uit de buurt, kost ruwweg zeventigduizend gul den per jaar. Als het ministe rie van Sociale Zaken het pro ject goedkeurt, dan krijgt de gemeente het bedrag dat zij eerst moet voorschieten, voor negentig procent terug. De commissie WSW denkt echter dat Sociale Zaken niet bereid is mee te betalen aan de bege leider. De heer J. Eibers van de Stichting Boerderij Alphen die ijvert voor dit soort boer derijen in de regio, zegt desge vraagd dat hij de gevolgen van dit advies vreest. „Het advies is volkomen misplaatst. Het stichtingsbestuur heeft met So ciale Zaken gesproken over deze kwestie. Wij kregen de indruk dat zij juist 'ja' zouden van de commissie naast zich zegt tegen het bedrag voor de neerleggen, begeleider". Volgens Eibers is het zeer moeilijk om zonder de Het project in Alphen draait al begeleider te werken Hij vler ze" succesvol. Zes hoopt dat B en W het advies jongens, voornamelijk afkom- Hazerswoudse boerderij mogelijk van de baan HAZERSWOUDE Ook de boerderij voor zes geestelijk gehandicapte jongeren in Hazerswoude staat door de het advies van de commissie op de tocht De stichting Boierderij Kwekerij Hazerswoude pro beert al geruime tijd eenzelfde boerderij als in Alphen van de grond te krijgen. Als voor een Hazerswoudse begeleider even- de boerderij niet door. De plannen voor een woongemeenschap van rehandicaptei waren in een vergevorderd stadium. De Hazerswoudse stichting wacht met spa li stig van een agrarisch milieu, worden vierentwintig uur per dag door vijf verpleegkundi gen geholpen. De kosten van de verpleegkundigen betaalt het ministerie van Volksge zondheid, Milieu en Cultuur. In de doelstellingen van de stichting die de boerderij be heert, staat dat de jongens zo veel mogelijk bij het boeren werk betrokken moeten wor den. Het gaat hier om een ex periment dat een alternatief probeert te bieden voor de be staande inrichtingen. Bij de opzet van het project gaf het televisiespel Telebingo een fikse bijdrage in de aankoop van de boerderij. ROEL DEN OUTER Toneelduo De Kunstkring Leidschendam houdt woensdagavond in het dienstgebouw van de Ned. Hervormde Kerk aan de Regthuvsstraat een toneelavond met het duo Elisa beth van der Sluis en Fred van Dam. Zij spelen in een Nederlandse vertaling drie Franse éénakters van Eu gene Ignesco, Pierre Roudy en Guy Foissv. Gijs Bo gaard vertaalde het cynische „Délire a deux" (Pret voor twee), Hélène Defesche „Oeufs sur le plat" (Uit smijter ham) en tenslotte wordt, eveneens in de verta ling van Bogaard, het komische „L'incident" (Het inci dent) opgevoerd. De voorstelling begint om acht. Kaarten kosten tien gulden en houders van een CJP betalen vijf gulden. Djazzex De dansgroep Djazzex treedt woensdagavond op Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. Djazzex is een jonge idealistische dansgroep die de mogelijkheid wil scheppen voor Nederlands talent om zich in eigen land te presenteren. Er bestaan weinig mogelijkheden voor dan sers om in Nederland werk te vinden. Oegstgeest krijgt de absolute première van het splinternieuwe programma. Geen van de dansers of medewerkers ontvangt een hono rarium. De leden van het gezelschap verzorgen zelf de ad ministratie, de kostuums, de belichting en zo meer. Djazzex brengt een avondvullend programma met moderne jazz- dansen, die vaak ten onrechte als luchtig show-ballet wor den beschouwd. De groep, die bestaat uit 14 dansers wordt bijgestaan door onder anderen Connie Lodewijk en Alvin McDuffy. De regie is in handen van Gerard Lemaltre. De voorstelling begint om kwart over acht. Kaarten kosten tien gulden en zijn vanaf zeven uur aan de zaal verkrijg baar. Djazzex. ZOETERWOUDE Door omzetting van een aantal premie-A en wo ningwetwoningen in pre mie B-woningen doet het Zoeterwoudse gemeente bestuur een poging alsnog met de bouw van een re delijk aantal woningen in 1983 te starten. Die omzet ting is noodzakelijk ge worden omdat een toewij zing door het rijk van on geveer vijftig woningen in de aangevraagde catego rieën premie-A en wo ningwet zeer twijfelachtig zou zijn. De aanvraag bij het ministe rie van volkshuisvesting be tekent een wijziging van de fasering, Zoals in de woning- bouwnota 1982 en in de ex ploitatie-opzet Hoge Rijndijk West II is opgenomen. Toch heeft het gemeentebestuur zich ingedekt om te voorko men dai de bouw van deze premiekoopwoningen versto rend zal werken op het huis vestingsbeleid. Daarom is be paald dat er géén wijziging komt in de aantallen te bou wen categorieën. De premie B-woningen die oorspronke lijk in een latere fase zouden worden gebouwd, worden al leen naar een eerder stadium verschoven. Voorts zal de verkoop vai woningen alleen plaatsvin den aan gegadigden, die naai het oordeel van de commissie woningtoewijzing voor eer dergelijke woning in aan merking komen. De woning bouwvereniging Willibrord heeft voor de woningen var de eerste fase van Hoge Rijn dijk West II een gewijzigd plan ingediend, bestaande uit 29 gestapelde woningwetwo ningen; 17 eengezinswonin gen in de woningwetsfeer 10 bejaardenwoningen. Snijbrander bleek radio LEIDEN De Leidse politie rukte vannacht om half vijf op volle sterkte uit naar de Goe- jestraat. Men was gebeld door een bewoner die wakker was geworden van het gesis van een snijbrander. De huurt werd afgezet en de woningen werden doorzocht. Uiteindelijk ontdekte men de snijbrander: in de keuken van de geschrokken bewoner stond een draagbare radio. Het toe stel was afgestemd op Hilver sum 3 een zender die niet meer in de ether was en in plaats van muziek geruis voortbracht. Diefstal van vuurwerk LEIDEN Vier mannen heb ben zaterdagavond om kwart over negen een aantal dozen vuurwerk gestolen uit enkele spoorwegwagons. De diefstal werd gepleegd bij Van Gent en Loos aan de Haagweg. Een voorbijganger zag de mannen bij een wagon bezig. Toen de politie arriveerde stond een van de wagons open en waren wat dozen verdwenen. De wa gens waren geladen met vuur werk en zijn vanmorgen ge lost. Ongeveer veertig Kinderen, die hoogstwaarschijnlijk geen ambities hebben (of van hun ouders mogen hebben) om later nog eens iets te bereiken in het Ne derlandse leger, bij de marine of de luchtmacht, hebben dit weekeinde oor- logsspeeigoed ingeleverd bij het ministerie van defensie. Het was niet hun ei gen speelgoed, want ze moesten het speciaal Inzamelen. De kinderen kwamen uit diverse plaatsen in Nederland. De actie was georganiseerd door het comité Kindervuist vanuit de redenering, dat ..generaals beter met het oorlogsspeel goed kunnen spelen dan kinderen". Misschien komt volgend jaar iemand op het Idee om iets le ondernemen tegen de ongebreidelde huizenhandel (Mono poly) of tegen de In hun ogen te hoge specialisteninkomens (Dokter Bibber). op 88'

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4