rond onder garagebedrijf laan Langestraat vervuild e Sinterklaas schiet KWJ te hulp Rechtswinkel ageert tegen bezuinigingen „Nederland behandelt vluchtelingen niet best Toots Thielemans en Joe Turner op Key Town Jazzfestival 5ina 3TAD LEIDSE COURANT Inbrekers overlopen J5IDEN Twee inbrekers werden zaterdag- vond in een woning aan de Verdamstraat om ialf acht overlopen door de buren. 'ijdens de achtervolging werden de buurman- ien door een van de inbrekers met een mes be- Ireigd. De inbraak werd gepleegd door de keu- ;endeur met grof geweld open te breken. Het hele huis werd doorzocht. De buren hoorden stommel in de woning en gingen poolshoogte nen. Men overliep daarbij de inbrekers, die benen namen. De achtervolging werd na de dreiging gestaakt. Verzet tegen bevriezing van uitkeringen LEIDEN Een aantal werklozen wil in verzet komen tegen de plannen van de regering om de sociale uitkeringen per 1 januari te bevriezen. Met andere werklozen, die er net zo over denken, willen zij morgenochtend vanaf elf uur in het Leids Volkshuis aan de Apothe- kersdijk 33 een bespreking houden, waarin wordt bekeken wat er tegen de plannen gedaan kan worden. De werk lozen zijn verder verontrust over de be perking van het recht op uitkering voor gehuwde vrouwen, alleenstaanden en jongeren. Tine Olivier overweegt hongerstaking Afgelopen donderdag besliste de Centrale Raad van Beroep in Utrecht, dat mevrouw Olivier door het Academisch Ziekenhuis terecht is ontslagen. Mevrouw Olivier wacht nu eerst de motiva tie van het vonnis af, voordat zij tot actie overgaat. Zij acht de kans op een hongerstaking groot: „Ik verwacht niet veel van die motivatie van de Raad. Ik blijf van mening dat het AZL liegt, men verzint van alles om mij buiten het ziekenhuis te houden". Mevrouw Olivier is al eerder in hongerstaking gegaan. De ver pleegkundige werd tien jaar geleden op non actief gesteld. Sindsdien ging zij twee keer in hongerstaking en voerde zij tal van processen tegen haar oude werkgever. Die processen en hongerstakingen leverden haar niets op. Tans-penning voor Leidse professor LEIDEN/MAASTRICHT Prof. dr. P.J. Thung krijgt dit jaar de dr. Tans penning van de rijksuniversiteit van Limburg in Maastricht. De Tans-pen ning is genoemd naar de grondlegger van de wetenschappelijke instelling. Prof. Thung is de derde, die de penning krijgt. De heer Thung is als hoogleraar aan de Leidse universiteit verbonden, waar hij zich onder meer bezighoudt met de betrekkingen tussen de natuur wetenschappen en de geneeskunde. Sinds 1977 is hij nauw betrokken bij de ontwikkeling van de studierichting ge- zondheidkunde in Maastricht. In 1980 werd hij voorzitter van de voorberei dingscommissie van de juridische facul teit in Maastricht. kriji >et d. IS: ir iEIDEN De grond on- ler het voormalige gara- ebedrijf Kempeneers aan Langestraat blijkt ver- ild te zijn door olie- en nzineresten. Dit werd tdekt bij de voorberei- ling van de woningbouw lie op deze plaats moet ilaatsvinden. Met de af- raving van de 600 ton ervuilde grond is inmid dels begonnen. Het ter rein is eigendom van de gemeente. Deze kocht het nadat Kempeneers naar de Merenwijk verhuisde. Volgens een (zeer) glabale schatting van milieu-ambte naar G. in 't Veld is er ver moedelijk als gevolg van lek kage van de onder de grond gelegen tanks zo'n 1000 liter olie en een soortgelijke hoe veelheid benzine in de grond verdwenen. „En dat is teveel om te veronderstellen, dat het hier om een calamiteit als bijvoorbeeld een over stroming gaat", aldus in 't Veld. Sinds 1965 is het ver plicht dat speciaal beveiligde tanks regelmatig worden on derzocht. De tanks die bij Kempeneers in de grond hebben gezeten, zijn echter van een ouder type en ver moedelijk lange tijd niet ge controleerd. De vervuiling ligt nog beneden de door de wet gestelde normen. De ge meente wenst echter geen ri sico te nemen. Wanneer de olieresten in de grond zou den blijven zitten, zou dat de komende jaren stankoverlast kunnen veroorzaken. Momenteel worden er in de grond onder het wegdek van de Langestraat ook bodem monsters genomen. Wanneer de vervuiling tot hier blijkt te zijn doorgedrongen, zal ook deze grond afgegraven worden. Dit zou gebeuren wanneer de riolering wordt gelegd en het wegdek toch open moet. Van de vervuilde grond is reeds 435 ton naar Utrecht afgevoerd waar deze bij Eco- techniek gereinigd zal wor den. Kosten van deze opera tie: bijna een ton. Dat bedrag wordt voorlopig door de ge meente voorgeschoten. On derzocht wordt in hoeverre het garagebedrijf voor de vervuiling aansprakelijk kan worden gesteld. Wethouder D. Tesselaar van Volkshuis vesting heeft inmiddels toe gezegd dat, ook al draait de gemeente voor de kosten op, de huren van de te bouwen huizen niet verhoogd zullen worden. n va De KWJ-Sinterklaas wordt uitgekleed als protest tegen de korting op de uitkeringen aan jongeren. ie 3i PROTEST TEGEN VERLAGING UITKERINGEN .LEIDEN In de Haar lemmerstraat demon streerde afgelopen zater dagmiddag een tiental le den van de jongerenorga nisatie KWJ. Zij protes teerden tegen de kabi netsplannen om uiterlijk vanaf maart volgend jaar de RWW of bijstand voor zestien- en zeventienjari gen af te schaffen en om de WWV uitkering voor werklozen onder drieën twintig jaar te laten ver dwijnen. Hierdoor komt deze groep direct in de bijstand. Hoogtepunt van de actie was het uitkleden van Sinterklaas door een als staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken uit gedoste jongere. „Een symbool het uitkleden van de jon geren die elke keer maar weer moeten inleveren", verduide lijkt een rillende Sint Nicolaas van de KWJ-afdeling Leidén. Na het uittrekken van ettelij ke kleden bleef slechts een la ken met een geschilderd skelet De demonstratie in Leiden is de eerste jeugdaktie in het land tegen de kabinetsplan- In veel steden worden komende week nog akties ver wacht. Op 15 december is de KWJ samen met andere orga- plan om in Leiden tweede aktie op te zetten, r dan op het Stadhuis plein. Tijdens die demonstratie worden handtekeningen aan geboden aan het gemeentebe- De KWJ doet dit, omdat juist de gemeentes de bijstand suitkeringen moeten gaan ver zorgen voor de jongeren tussen zestien en drieëntwintig jaar die straks geen WWV meer krijgen. De ambtenaren op het gemeentehuis krijgen hierdoor extra veel werk. De organisatoren van de actie van afgelopen zaterdag ver wachten op 15 december- erg veel demonstranten. „Van alle kanten in Leiden is steun toe gezegd. De jongeren beginnen in te zien dat er nu wel erg ri- goreuze bezuinigingsplannen zijn", zegt een KWJ'er. Om de groep zestien- en zeventienja rigen te bereiken, die veelal nu nog in hun laatste school jaar zitten, gaan de aktievoer- ders ook op scholen pamflet ten verspreiden. Ook zijn er in Noordwijk akties in voorberei ding. De regeringsplannen, die ove rigens eerst nog door de Twee de Kamer moeten worden goedgekeurd, betekenen vol gens de KWJ voor werkloze zestien- en zeventienjarigen dat ze alleen van honderd tot honderdvijftig gulden kinder bijslag moeten rondkomen. „Vooropgesteld dat ze dat be drag van hun ouders kunnen krijgen natuurlijk. Daarnaast levert iemand van tussen de zestien en drieëntwintig jaar die niet in de WWV maar in de bijstand komt, driehonderd gulden per maand in" aldus de woordvoerdster van de KWJ. De slogan „De maat is vol, wij willen werk poen en lol", sloeg niet zo in bij het winkelende publiek. De mensen reageer den ook niet erg op de alterna tieve sinterklaasliedjes van de jongeren. Toch wist de KWJ zijn doelgroep, de jongeren, re delijk te bereiken. Enkele honderden jongens en meisjes zetten hun handtekening on der de eisen van de KWJ orti de voorgenomen maatregelen terug te draaien. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LEIDEN De Leidse rechtswinkel gaat actie voeren tegen de bezuini gingen op de rechtshulp. De rechtswinkel acht de plannen van minister J. de Ruiter onaanvaard baar. „Het zal ten koste gaan van de juridische hulp aan de mensen met de laagste inkomens", zegt Marco Koeken van de rechtswinkel. Volgens de plannen van de minister wordt de gratis rechtshulp afgeschaft. Er zal een bijdrage van 50 gulden per consult gevraagd wor den. De advocaten mogen ook hun kantoorkosten in re kening brengen. Verder zal voor een aantal zaken de rechtshulp volledig in reke ning worden gebracht. Ge dacht wordt hierbij aan pro cedures tegen uitkeringen, tegen beslissingen van de so ciale dienst en tegen het ar beidsbureau over het al dan niet verlenen van toestem ming voor ontslag. Dit kan neerkomen op vele honder den guldens voor advies, dat eerst nog gratis was. De overblijvende gratis zaken worden aan een maximum gebonden met als gevolg dat iemand in het vooijaar nog wel gratis kan worden gehol pen en in het najaar niet Hoewel de rechtswinkel lou ter met vrijwilligers werkt. denkt men toch gedupeerd te worden door de plannen van de minister. „Omdat er in de rechtswinkel geen advocaten werken, maar vrijwilligers studenten in de rechten kunnen we ook kwalitatief minder goede hulp bieden dan het bureau voor rechts hulp. De drempel om juridi sche hulp te vragen wordt flink verhoogd en dat is een slechte zaak", zegt Koeken. Volgende week wordt er in het hele land actie gevoerd tegen de bezuinigingen op de rechtshulp. Dit omdat de Raad van State zich dan be zighoudt met de plannen van de minister. Alle bureau's voor rechtshulp houden een stipheidsactie. De klanten worden precies volgens de regels geholpen, wat veel meer tijd dan gebruikelijk kost. „Er zullen minder mensen naar het bureau hulp gaan, omdat ze daar moeten betalen. Wij zullen dus meer klanten krijgen, terwijl we het werk nu al nauwelijks aankunnen. De rechtswinkel is opgezet opi mensen te helpen die ner gens anders terecht kunnen, maar door de maatregelen van de minister worden we gedwongen werk te doen, wat we niet horen te doen", vindt Koeken. „We zijn bang voor een stormloop op de rechtswinkel, die we niet kunnen verwerken". In Leiden voert de recht- rechts- swinkel donderdag actie. Bij de Hartebrugkerk in de Haarlemmerstraat wordt een informatiestand geplaatst en wordt voorlichting gegeven over de gevolgen van de maatregelen van de minister. Koeken: „Bezettingen en dergelijk methoden wijzen we af. Daar helpen we de mensen die rechtshulp nodig hebben niet mee". De recht swinkel heeft het Leidse ad- vocatencollectief, het bureau voor rechtshulp en de bur gerraadslieden gevraagd de actie te ondersteunen. Toots Tielemans. LEIDEN Toots Thielemans en Joe Turner zijn de eregasten van het Key Town Jazz Festival dat op 15 januari in de Stadsge hoorzaal wordt gehouden. De voorverkoop van het festival, hoogtepunt van de Leidse Jazzweek, is deze week begonnen. Kaarten zijn onder meer verkrijgbaar bij het VVV en K&O. Het programma voor de Leidse jazzweek is nog slechts gedeeltelijk bekend. Als vanouds wordt de jazzweek op woensdag 12 januari met een kroegentocht geopend, waaraan dit jaar zeker dertig ca- fé's deelnemen. Donderdag 13 januari heeft in het Waaggebouw een big-band concert plaats, zaterdag 15 januari de traditionele jazz-snuffelmarkt. Zondag verzorgen Janice King en de Stan- vaste Singers een gospelconcert in de Pieterskerk Het program ma voor het Key-town jazzfestival vermeldt dit jaar Sammy Ri- mington en zijn band waarin de befaamde trompettist Cuf Billet als gastspeler, Papa Tom's Lamentation Band uit Hamburg, het Jazz Band Ball Orchestre uit Polen, de hotclub Waso uit België en de Climax Jazzband uit Keulen. Als solisten zijn uitgenodigd Janice King en Toots Thielemans. Nederlandse deelname is ver zekerd door Greetje Kauffeld en haar combo, de Harbour Jazz band en het trio Introduction. Ook is er een open podium met meer dan 50 artiesten uit de Leidse regio. Als eregast op het fes tival is de vermaarde Amerikaanse pianist Joe Turner uitgeno digd. Forumdiscussie In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt woensdagavond een forumdiscussie over de kernwapen- kernenergie-problematiek gehouden. Aan de discussie werken mee: Kees Korvinus (advocaat, die betrokken was bij de Dodewaard-processen), Wou ter van Doorn (PPR-medewerker voor energiezaken), Gilliam de Valk (lid en mede-oprichter van de groep Leidse jongeren tegen atoomschuilkelders) en Anne- lies van Ponsen (ex-gemeenteraadslid voor de PSP). Het forum begint om half tien. Daarvoor, om acht uur, wordt de film „Liever vandaag actief, dan morgen ra dio-actief" vertoond. Na de discussie verzorgt een band een optreden. In het Leids Vrijetijdscentrum zijn ver schillende actiegroepen met een stand aanwezig. De bijeenkomst, „Verzet tegen de Atoomstaat" getiteld, wordt georganiseerd door de Basisgroep Leiden en wordt gehouden in het kader van de Brede Maatschap pelijke Discussie (BMD). Etalage Deze maand is het de beurt aan de Leidse schilder Peter de Ru om de etalage van de kunstuitleen aan de Lammer markt met zijn werk in te richten. De Ru maakt funda mentele schilderkunst. Dat wil zeggen, dat hij inkt op een stuk papier giet en dat uitsmeert. Zo toont de schilder zijn emotie. Vrouwenhuis De Vrouwen-theatergroep Ravage speelt donderdag avond het stuk „Als je durft". Twee vrouwen, Pat en Barbara, hebben een lesbische relatie, zingen liedjes en voeren aktie. Kristel en Irene kijken anders tegen de werkelijkheid aan hetgeen conflikten en confrontaties tussen de vier vrouwen tot gevolg heeft. De voorstel ling heeft plaats in het Vrouwenhuis (Hooigracht 79), begint om half acht 's avonds en is alleen toegankelijk voor vrouwen. De toegangsprijs bedraagt vier gulden. Schrijversa vond De literaire workshop van het LAK houdt donderdag een schrijversavond. Dick Hillenius leest voor uit eigen werk en vervolgens is er gelegenheid tot discussie. De leden van de workshop presenteren zich met een gedichtencyclus, die muzikaal wordt ondersteund door de pianist Anton We- bern. De schrijversavond begint om negen uur. Toekomst Universiteit In het Academiegebouw aan het Rapenburg 73 wordt donderdagavond een actualiteitencollege gehouden met als motto „De toekomst van de universiteiten be dreigd?". Sprekers zijn dr. J. in 't Veld, directeur voor het hoger onderwijs en wetenschappelijk onderzoek van het ministerie van onderwijs en wetenschappen en drs. M. Koornstra, lid van het college van bestuur van de Leidse Universiteit. Het college begint om acht uur. Alleen staan In clubhuis de Vroolijcke Arke aan de Pieterskerkchoor- steeg 15 wordt vrijdagavond het project „Alleen Staan" op feestelijke wijze gestart. Het feest is georganiseerd door en bestemd voor alleenstaanden. Tijdens de bijeenkomst, die van acht tot twaalf uur duurt, wordt het programma voor het komende jaar uit de doeken gedaan. Aniba's muziekkamer Het „IVestcoast Jazz Quartet" treedt vrijdagavond op in Aniba's muziekkamer aan de Herenstraat I. De for matie, met pianist Dick Huybrechts in de gelederen, brengt muziek van Duke Ellington ten gehore. Het op treden begint om negen uur. LEIDEN KRIJGT OPVANGHUIS VOOR POLITIEKE VLUCHTELINGEN LEIDEN „Nederland is helemaal niet zo makke lijk bij het opnemen van vluchtelingen als vaak wordt gedacht. Dat is een van de redenen, waarom we een opvanghuis voor politieke vluchtelingen hebben opgericht". Dat zegt ds. A. Dronkers. Hij is namens de Leidse hervormde diakonie betrokken bij de op richting van het Leidse op vanghuis voor politieke vluch telingen. De Leidse hervorm de diakonie en de Afdeling Leiden en Oegstgeest van de Vereniging Vluchtelingen werk Nederland (VVN) heb ben het initiatief genomen tot het opvanghuis. Het pand aan de Rijnsburgerweg waar het opvanghuis in is onderge bracht wordt vrijdag officieel geopend. „Wanneer een politieke vluch teling in Nederland aankomt, is de huisvesting vaak het gro te probleem. De mensen moe ten ergens worden onderge bracht, totdat de aanvraag voor politiek asiel is geregeld. Dat is een lange procedure en het probleem is dan vaak de ook behulpzaam zijn bij de tijdelijk huisvesting van een asielaanvraag. De heer Dron- vluchteling", aldus de heer kers noemt dat onderdeel van Dronkers. Hij vertelt dat het de werkzaamheden nog be- vaak voorkomt dat politieke langrijker dan het aanbieden vluchtelingen „om de paar we- van onderdak, ken moeten verkassen". „Veelal kan er alleen maar ge- Het opvanghuis biedt ruimte zorgd worden voor tijdelijke aan acht mensen. Ds. Dron- opvang dus moet er steeds kers noemt dit aantal een weer naar een nieuw adres druppel op een gloeiende worden gezocht. Dat doet een plaat. „Maar je moet ergens vluchteling geen goed. Een po- beginnen". „Ik denk dat de Het pand aan de Rijnsburgerweg, waar acht politieke vluchtelingen in ondergebracht kunnen worden. de vluchtelingen niet alleen onderdak helpen, litieke vluchteling heeft nodig en moet de tijd krijgen om aan de Nederlandse cul- i de VVN willen behoefte aan onderdak politieke vluchtelingen veel groter is. We hopen dat ons opvanghuis kan bijdragen aan het oplossen van de problemen van de politieke vluchtelin gen". In Driebergen, Uithoorn en Utrecht bestaan soortgelijke huizen. Ook daar is de kerk bij de opvang van politieke vluchtelingen betrokken. De samenwerking met de VVN is voor de diakonie erg belangrijk. Het landelijk kan toor van de VVN in Amster dam schakelt de plaatselijke afdelingen in wanneer onder dak voor een vluchteling ge vonden moét worden. Het pand aan de Rijnburger- weg wordt gedeeltelijke be taald door de hervormde dia konie. Poltieke vluchtelingen krijgen een bijstandsuitkering, maar het gedeelte wat daarvan voor huisvesting is bestemd, is niet genoeg om de kosten die aan de huisvesting zijn ver bonden te dekken. De officiële opening van het pand het is al gedeeltelijk bewoond, nadat het maanden lang door vrijwilligers is opge knapt heeft vrijdag plaats in het zendingshuis van de di akonie aan de Leidsestraat 11. Bij die gelegenheid wordt ge sproken door het hoofd van de afdeling asielzaken van het ministerie van justitie, mr. H.P.A. Nawijn en door K. Keuning, de directeur van de stichting Vluchtelingenstuden-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3