Ruim vijf ton houdt Lendl op de been Nieuwe talenten naar voren in Daynamo Cupstrijd ALIE BOORSMA CONTRA LOUWMANS Van der Duim uitgekeken op allroundnummers MAANDAG 6 DECEMBER 1982 PAGINA 16 Titel Melbourne "voor Chris Lloyd DEN HAAG Chris Lloyd veroverde de open Australische tennistitel in Mel bourne door in de finale met 6-2, 2-6. 6-3 te zegevieren over Martina Navratilova Navratilova schreef wel de dubbeltitel op haar naam met Pam Shriver. Dit duo won met 6-4. 6-2 van Kohde-'Pfaff (Wdl). Wojtek Fibak zegevierde in het toernooi van Chicago. De Poel versloeg in de finale de Amerikaan Bill Scanion: 6-3. 2-6, 6-3, 6-4. Fibak werd hierdoor 100.000 dollar (bijna 300.000 gulden) rij ker en Scanion 40.000 dollar. Vilas, die tijdens het toernooi in elkaar was gezakt en bij wie in een ziekenhuis weefselont steking aan de maagwand was geconsta teerd. kreeg van artsen een week rust voorgeschreven. i i Ijssplinters ASSEN Wanneer er geen onverwachte dingen gebeu ren zal tijdens het Neder lands kampioenschap op de schaats voor allrounders een tweetal nieuwe gezich ten aan de start verschijnen. De sprinters Sies Uilkema en Geert Kuiper zijn name lijk van plan m januri in Deventer mee te strijden. Tomas Gustafson moet worden geopereerd. De Zweed krijgt steeds meer last van een spierblessure aan het scheenbeen. Voor de wedstrijden wordt de pijnlijke plek met ijs be vroren en dus verdoofd. Gustafson die al vanaf zijn jeugd met dit euvel tobt, had zich al eerder willen laten behandelen. Daarvan is niets geko men. Nu wacht hij tot het eind van dit schaatssei zoen. Gezien de daarna al op het programma staan de Olympische Spelen een wellicht wat hachelijke beslissing. Hoewel Br nog geen defini tieve beslissing is gevallen wordt binnen de schaats bond momenteel overwogen de kernploeg begin volgènd jaar naar Serajevo te laten gaan, zodat de rijders zich vertrouwd kunnen maken met de accommodatie waai de Olympische Spelen wor den afgewikkeld. Allroundcoach Henk Boer heeft tijdens het trainingskamp van de schaatskernploeg in As sen de eerste tien kilome ter van het seizoen vastge steld. Donderdag wordt op de baan van Assen de langste afstand voor de allrounders gereden. Be halve de zeven kernploe gleden Hi 1 bert van der Duim, Frits Schalij, Hein Vergeer, Yep Kramer, Eg- bert Post, Harm van der Pal en Rolf Sibrandy zul len ook enkele junioren aan de start verschijnen. Bovendien rijden de stay er Rob Vunderink en de gewestelijke rijder Henk Nijdam mee. Limbach snelste in selectiestrijd ASSEN Tijdens de lan- denwedstrijd Nederland - Zweden zijn voor de niet- -deelnemende kernploegle den nog selectiewedstrij den gereden in verband met de komende ontmoe ting met Noorwegen. Bij de dames was Thea Limbach zowel op de 1000- als op de 3000 meter veruit het snelst, resp. 1.29,23 en 4.54,1. Harm van de Pal won de 3000 meter bij de mannen in 4.27.3. Ivan Lendl torst het kostbare met diamanten en goud afgezet te racket ter waarde van twee miljoen gulden. Als Lendl het toernooi in Antwerpen de komende vier jaar nog twee keer wint is hij eigenaar. ANTWERPEN Wat John Mc Enroe betreft heeft Ivan Lendl het meer achter dan in de elleboog. Gisterenn liet de weer op de eerste plaats van de wereldranglijst aangelan de Amerikaan zich in de finale van het Antwerpse spektakel voor de negen de achtereenvolgende maal te grazen nemen door de zuur kijkende Tsjech, die elke dollar meegraait die voor de voeten komt en niets te ruggeeft: zelfs geen glim lach. Zelfs na de met 6-3, 6-7 (2-7), 3-6, 3-6 verloren finale waagde iemand te veronderstellen dat McEnroe wellicht zou lij den aan een Lendl-com- plex. Maar dat viel niet in goede aarde. „Ik denk dat hij meer complexen heeft dan ik", bitste de Ameri kaan. De volgende vra gensteller maakte hij voor idioot uit, waarna het in terview bij gebrek aan verdere vragen zijn einde had gevonden. Weg Mc Enroe. Op naar de volgen de Stopplaats: Turijn voor zijn negende partij in ne gen dagen, dit maal in ex- hibitievorm tegen Wilan- der. Ivan Lendl toonde zich al evenmin blij en gelukkig bij alle goede gaven, die de dankbare organisatoren hem probeerden toe te stoppen. „Ik heb aan het begin van de tweede set mijn arm laten insmeren met een middeltje om de spieren warm te ma in een vertwijfelde poging alsnog de bal na één van de harde klappen van Ivan Lendl te retourneren snelt John McEnroe.naar de bedreigde hoek. De partij zou hij er niet mee winnen. ken. Als de pijn nog twee ga mes langer had geduurd, zou ik hebben opgegeven", ver zekerde hij zijn gehoor. Daarmee een discussie op gang brengend wat de Tsjech in de twee uur en een kwar tier durende finale werkelijk op de been heeft gehouden: zijn gouddorst of het door or ganisator Pierre Darmon verstrekte wondermiddel. In elk geval was het voor ieder een duidelijk dat Lendl na die ingreep niets meer man keerde. Hij luisterde zijn sco re zelfs met tien aces op. McEnroe was de enige die weigerde te geloven dat er sprake was van een wonder baarlijke wederopstanding. De Amerikaan bleef plaag stootjes uitdelen en verloor alle interesse toen bleek dat de man aan de achterlijn te genover hèm zich met droge knallen wreekte voor elke keer dat hij te pakken was genomen. Geestelijk moe Het probleem bij McEnroe is dat hij lichaamlijk super fit oogt maar geestelijk dood moe is. Het gevolg van een lang seizoen, zoals hij zelf toegeeft. Zaterdag in de hal ve finales speelde Björn Borg tot zijn eigen verrassing een set lang zo sterk, dat hij McEnroe's eergevoel prik kelde. De Zweed bezuurde dat in de tweede en derde set. Lendl echter inspireert niemand. Zichzelf noch zijn tegenstander en allerminst het publiek, dat voor het bij wonen van het matige spek takel bijna het dubbele neer telde van wat in Wimbledon een centrecourt-ticket op een finaledag kost. Desondanks waren het niet alleen de or ganisatoren die gewaagden van een geweldig succes. Een kleine 90.000 toeschouwers in zes dagen verhieven het spektakel tot zoiets als een Vlaamse nationale zaak. Een hevig boe-geroep deed een speaker bij de ereceremonie haastig zijn in het Frans ge stelde toespraak inslikken Het initiatief om in één keer alle bestaande los-vaste af spraken op het gebied van de prijsbeheersing overboord te zetten, is zo aangslagen dat enkele Nederlandse zaken lieden rondlopen met plan nen om iets dergelijks in Hil versum te organiseren en dan met een prijzengeld te komen dat nog tweemaal zo hoog ligt als dat van Antwer pen: namelijk anderhalf mil joen dollar. Of daar de tennissport enige dienst mee wordt bewezen? De kans is groot dat het hele reguliere toernooicircuit van de kalender wordt verdre ven door dit soort speciale evenementen. Nu is het Mei bourne, notabene één van de grand slam toernooien, dat bloedt, de volgende keer is dat Rotterdam of zelfs Parijs. Lendl heeft intussen zo de \hc smaak te pakken gekregen, is dat hij eerdere plannen om met vakantie te gaan negen maanden heeft verschoven en het weekje Barcelona- /Brussel waarin hij een klei ne miljoen gulden bijeen sloeg, heeft uitgeroepen tot zijn start in het nieuwe sei zoen. Waar het grote geld ligt, zal Lendl te vinden zijn. McEnroe kan er met de in deling van zijn seizoensche ma al rekening mee houden. ste ka de ASSEN Alie Boorsma heeft het niet naar haar zin. De Ne derlandse kampioene op de schaats presteerde vrijdag tij dens de interland Nederland - Zweden te Assen op de 1500 meter ver beneden de maat. Als verklaring voerde de Frie zin aan dat zij moe was. Maar er kwamen ook andere oorza ken naar voren. Boorsma maakt zich er nogal druk om dat de voorberei dingstijd voor buitenlandse wedstrijden dit seizoen voor haar steevast te kort is. Vorig weekeinde kwam de ploeg van coach Henk Louwmans voor internationale wedstrijden pas vrijdagavond in West-Berlijn aan en vertrok de equipe reeds zondagavond. Eén van de re- ASSEN Hilbert van der Duim heeft vrijdag en za terdag in Assen de gewon nen schaatsinterland te gen Zweden interim-trai- nigscoordinator Henk Boer een indicatie gege ven van zijn toekomst- j plannen. De kans is groot dat Van der Duim bij de landenwedstrijd tegen Noorwegen in Stavanger op 18 en 19 december wordt ingezet bij de sprin ters. Boer komt daarmee tegemoet aan de wens van Van der Duim en boven- 5 dien kan het meer punten opleveren in de prestige-1 slag met de Noren. De in deling van het seizoen 1 helpt Van der Duim bij zijn streven zowel het we reldkampioenschap all round als het wereldkam pioenschap sprint te rij den. In tegenstelling tot voorgaande jaren valt het WK sprint dit jaar na het WK allround, dat voor de 25-jarige wereldkampioen het hoofddoel blijft. In Assen toonde van Dei Duim aan, dat hij bij de all rounders in elk geval weer tot 's lands sterkste sprinters moet worden gerekend. Hij won op de tweede dag de 500 meter (39,22 sec), maar kwam in het toernooi niet verder dan de vierde plaats. Geert Kuiper reed bevredigend en eindigde als tweede voor Johan Gra- nath, die met de derde plaats de beste Zweed was. Bij de ju nioren ging de zege naar Gert Jakobs. De Drent reed een re gelmatig toernooi zonder grote uitschieters. Opmerkelijk was het zwakke optreden van de junioren op de 500 meter. Volgens Boer is dat te wijten aan het feit dat deze lichting geen korte baan- -wedstrijden heeft gereden op natuurijs. Boer: ..Jongens als Vergeer. Ykema en Kuiper hebben dat wel gedaan. Zij hebben basissnelheid en die hebben zij opgedaan bij de korte baan-wedstrijden. De lichting van Jakobs heeft dat niet en daar moeten wij ons zorgen over maken." Nauwelijks Het damestoernooi stelde in wezen nauwelijks iets voor. Per land kwamen twee verte genwoordigers aan de start Voor Nederland waren dat Ina denen is dat Louwmans met eerder vrijaf kan krijgen van zijn werkgever. Boorsma was daar nogal ont stemd over. ,,Ik heb een voor bereidingstijd nodig van ten minste een hele dag. Zoals het nu gaat is het hopeloos. We komen ergens aan, pakken de koffer uit en moeten vrijwel meteen op het ijs. Dat zint me niet", aldus de Friezin. Voor de interland Noorwegen - Ne derland (18 en 19 december) heeft interim- trainingscoordi- nator Henk Boer een plan ge lanceerd om met de voltallige ploeg (allrounders. junioren en dames) op donderdag te ver trekken Louwmans zei ech ter, dat de damesploeg pas vrijdagavond afreist "naar Sta vanger. Boorsma: ..In dat ge val ga ik met de jongens mee. Die gaan een dag eerder en dat komt mij goed uit. Ik heb tijd nodig om te acclimatise ren. Het gaat anders gewoon weg ten koste van mijn presta- Hilbert van der Duim stijlvol in actie op de 1500 meter in Assen. Steenbruggen en Alie Boors-' ma. Het tweetal moest in de eindsrangschikking voorrang geven aan Annette Carlen, die opmerkelijk goed presteerde. De Nederlandse dames vielen tegen. Vooral nationaal kam pioene Alie Boorsma wekte geen moment de indruk met veel plezier bezig te zijn. Te- bruggen mocht zij op de afslui leurstellend eindigde zij als derde. Ina Steenbruggen deed het iets beter, maar ook zij kon niet voorkomen dan Carlen zegevierde. De Zweedse sehaatsenrijdster won de 1500 en de 1000 meter. In een rechtstreeks duel met Steen- tende drie kilometer terrein prijsgeven. Dat gebeurde ook. Steenbruggen won in de goede tijd van 4.44,85, maar Carlen leverde slechts drie-en-een- -halve seconde in en verzeker de zich daarmee van de eerste plaats. OOST-BERLIJN Sprintwereldkampioen Sergej Chlebnikov is al vroeg in het seizoen in goede doen. De super- sprinter uit de Sovjet-Unie won dit weekeinde in Oost-Berlijn de internatio nale schaatstrijd om de Dynamo Cup. Chlebnikov won drie van de vijf af standen. Op de 500 meter benaderde hij zaterdag het baanrecord tot eenhon derdste van een seconde: 38,81. Op de dubbele sprint sneu velde het record van de ijs baan van Oost-Berlijn wel. De recordverrichting van de Oostduitser Ulf Mademann (1.18,34) werd door Chlebni kov met meer dan één secon de verbeterd: 1.17,22. Giste ren bevestigde de Sovjet-rij der zijn uitstekende vorm door de 1500 meter te win nen: 2.02,44. Dendrie afstand soverwinningen van Chleb nikov waren voldoende voor de eindzege in Oost-Berlijn, waar tien landenteams deel namen. De langere afstanden leken ook een prooi te worden voor de afvaardiging van de Sovjet-Unie. Ratsjev won za terdag zonder enig probleem de drie kilometer (4.18,71). Gisteren werden de plannen van de Sovjet-ploeg echter doorkruist door de Roemeen se all-round-kampioen Tibor Kopacs, die zaterdag al als vierde eindigde op de 3000 meter. Kopacs verwezenlijk te op de vijf kilometer de tijd van 7.27,85 en bleef bijna drie seconden voor op de Sovjet-rijder Rybjanez. Op deze afstand kwam de Ne derlandse ploeg, met rijders en rijdsters van B-signatuur, tot de beste verrichting. Henk Nijdam werd vierde in de tijd van 7.34,65. Dames Bij de dames kwam de Dyna mo Cup bij het gastland te recht. De Oostduitse sprint ster Christa Rothenburger legde de basis voor de eind zege op de 500 meter: 42,35. Sprintwereldkampioene Na- talja Petroesjeva bleef ruim bij die verrichting achter (43,00) en maakte het ver schil op de door de Oostduit se Andre Schone gewonnen mijl nauwelijks goed. Wel reed Petroesjeva gisteren een baanrecord op de kilometer: 1.25,89. Op de 3000 meter diende zich een nieuwe Oost duitse stayer van formaat aan. Sabine Brehm liet haar landgenoten Schone en Schönbrunn met minimaal verschil achter zich: 4.43,70. De Noorse schaatser Rolf Falk-Larssen heeft dit week einde de nationale wedstrij den in Kongsberg beheerst. Falk-Larssen won alle af standen van de kleine meer kamp op het Noorse ijs, maar kwam slechts op de 1500 me ter tot een aansprekende verrichting: 2.02,3. Björn Ny- land was de enige die op alle afstanden behoorlijk weer werk kon leveren. Geir Karlstad, die op de langere afstanden redelijk kon vol gen, viel vooral op de sprint uit de toon (41,6). Oud-we reldkampioen Amund Sjö- brend reed zaterdag twee af standen: op de 500 meter werd hij derde (40,8), op de 3000 meter bezette Sjöbrend de vijfde plaats (4.26,8). Erhard Keiler kan het nog Erhard Keiler kan op de schaatsen nog snel uit de voeten. De 38-jarige Beierse tandarts werd gisteren West duits kampioen in de vetera- nenklasse. Keiler had zich als doel gesteld nog een keer de 500 meter onder de 40 se conden te rijden. De Olympi sche kampioen van Sapporo en Grenoble slaagde daarin niet, hij kwam binnen na 40,09 seconden, maar was niettemin duidelijk sneller dan Stefan Panzer, die bij se lectiewedstrijden voor de Westduitse ploeg de sprint won in 40,58 seconden. Kei ler, met 38,0 seconden nog altijd Westduits recordhou der op de 500 meter, won de kleine vierkamp op het kunstijs van München-Neu- perlach met een totaal van 176,379 punten. Zijn tijden waren: 500 meter: 40,09 se conden, 1500 meter: 2 minu ten 14,50 seconden, 1000 me ter: 1.24,00, 3000 meten 4.56,00.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 16