Doorbraak in kwestie zoutv ervuiling Rij n Opheffing staat van beleg Polen Ivellicht pas op 23 december Boete geëist tegen artsen wegens dood door schuld Fransen en Britten op de vuist bij vriendschapsbezoek DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank Ï!.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal ZS7,35: jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0,75. Zaterdag 4 december 1982,73e jaargang no. 22442 In „Sportpanorama" vanavond (Ned. 2 - 23.05 uur) een inter view met Johnny en Edward Metgod. Morgen Ned. 2 (21.50 uur) het successtuk „Harold en Maude" met o.a. Mary Dresselhuys en Ina van Faassen. Op Ned. 1 om 21.40. The pink panter stri kes again met Peter Sellers. Droog en veel bewolking. Plaatselijk mist. Middagtempe- ratuur 3 graden. Weinig wind. Zon op: 08.31, onder: 16.31. Schev. hoog water: 5.57 en 18.08, laag water. 1.26 en 14.00 ULAND De itvoerders van 51-jarige me- ■ouw Van der alk, hebben gis- ravond telefo- isch het vertrek sëist van pers politie uit de ngeving van et huis van de imilie en uit het abijgelegen mo- tl. ie politie besloot aarop zich terug trekken zover j zichtbaar is en voorlichting ver de ontvoe- ng op te schor- e politie eemt voorlopig ;n afwachtende ouding aan. De imilie heeft alle >urnalisten ge raagd vanoch- tnd te vertrek- pe ontvoerder foegde er in het elefoongesprek pin toe, dat in de Iers verder geen nkele medede- ang meer over de uitvoering mag rerschijnen, wil Ie familie me- pouw Van der Valk nog levend erugzien. Het te lefoongesprek ran gisteravond kras het eerste te lefonische con tact met de ont voerders sinds woensdagavond. Marty Feldman overleden MEXICO Marty Feldman, de Britse komiek met de opvallend bolle ogen, is donderdagavond aan een hartaanval overleden. De 49-jarige acteur, regisseur en schrijver, overleed terwijl hij bezig was met zijn jongste film „Yellowbe- ard". Na een minder succesvolle start als trompettist in een jazzclub kreeg Feldman in 1968 vooral bekendheid met zijn 30 minuten durende tv-show „Mar ty". Over zijn opmerkelijke uiterlijk zei Marty Feldman eens: „Dat ben ik hele maal, het is de som van alle rampen in mijn leven. Mijn neus is het bewijs van het feit dat ik een slechte vechter was. Mijn ogen zijn het produkt van een schildklierreactie na een ongeluk. Li- chamelijk ben ik vooral geschikt een clown te zijn". Ontvanger kunsthart ademt zelf weer SALT LAKE CITY De ontvanger van het eerste permanente kunsthart, Bar ney Clark, is met behulp van een zuurstofapparaat in staat zelf te ademen. Hij kan ook weer praten. Clark heeft gisteren enkele slokjes water gedronken nadat dok ters een beademingsbuis uit zijn luchtpijp hadden ver wijderd. Een arts verklaar de dat de patiënt nog steeds in kritieke toestand ver keert, maar dat er geen com plicaties zijn. Het kunsthart slaat 85 keer per minuut. Vijf miljoen steun voor ADM DEN HAAG Minister Van Aar- denne (Economische Zaken) is be reid de in nood verkerende scheeps- reparatiewerf ADM (1600 werkne mers) alsnog met een bedrag van ten hoogste vijf miljoen gulden te steunen. Het bedrag van vijf mil joen dient als schenking om het voortbestaan van ADM tot het eind van het jaar te garanderen. Gedu rende die periode zou ADM een on derzoek moeten doen naar verklei ning van de werf. De scheepswerf heeft om 36 miljoen steun gevraagd. Woensdag wordt een kamerdebat over deze zaak gehouden. Twaalf jaar cel voor Rambocus PARAMARIBO Surendre Rambo cus, een van de hoofdverdachten van de mislukte staatsgreep van maart jongstleden in Suriname, is gisteren door de krijgsraad in Paramaribo veroordeeld tot 12 jaar gevangenis straf met dwangarbeid. Hij is ook voor vijftien jaar uit het passief kies recht ontzet. In de zaak tegen de ver dachte Mahabier die zoals bekend naar Nederland is uitgeweken en de Nederlandse nationaliteit bezit legde de krijgsraad een gevangenis straf van vijftien jaar op.' Rambocus heeft na overleg met zijn raadslieden besloten in hoger beroep te gaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Franse regering zal binnenkort aan het Franse parlement een voorstel aanbieden ter goedkeuring van het Rijn-: zoutverdrag uit 1976. Dit verdrag, opgesteld door de regeringen van Neder land, Frankrijk, West- Duitsland, Luxemburg en Zwitserland, houdt onder meer in dat de Franse ka- limijnen in de Elzas er voor moeten zorgen, de zoutlozingen in de Rijn met 800 miljoen kilo per jaar te verminderen. Zoals bekend hebben vooral de Nederlandse tuinders in het Westland veel te lij den van het zoute Rijnwa ter, omdat dit de vrucht baarheid van de bodem aantast. Het voorstel van de Franse re gering betekent een doorbraak in de al jaren slepende kwestie rond het Rijnzout. Tot nu toe is er in het Franse parlement nooit een meerderheid voor goedkeuring van het Rijnzout- verdrag geweest, omdat er vele milieuhygiënische bezwa ren bestonden tegen de opslag van het zoutafval in de bodem van de Elzas. De vorige Franse regering heeft om die reden het verdrag ook nooit in het parlement willen verdedigen. Jarenlang is er gezocht naar alternatieven om het zout te lozen. Nu lijkt er een oplossing gevonden te kunnen worden door het zout zeer diep (1,8'ki- lometer) in de bodem te injec teren, waardoor er geen scha de ontstaat voor de land- en tuinbouw in de Elzas. Het kabinet-Lubbers heeft zich zeer verheugd getoond over de bereidheid van de Franse regering, het Rijnzout- verdrag in het parlement te verdedigen. „Het is een posi tieve ontwikkeling. Op deze manier zijn we tenminste een stap verder", zo reageerde gis teren minister en vice-premier Van Aardenne (Economische Zaken). Wel betreurt het kabi net het dat er in de afgelopen zes jaar zoveel kostbare tijd voorbij is gegaan. „Ter voor koming van verder tijdverlies moeten er nu zo snel mogelijk duidelijke afspraken worden gemaakt over het tijdschema waarbinnen de Fransen na goedkeuring van het verdrag moeten beginnen met de ver mindering van de zoutlozin gen", aldus Van Aardenne. Volgende week vrijdag verga dert daarover in Den Haag de Internationale Rijncommisie, waarin delegaties van de rege ringen van de Rijnoeverstaten zitting hebben. De Nederland se regering zal daarbij verte genwoordigd worden door mi nister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat). |VARSCHAU In de wandelgangen van het parlement in Warschau is feisteren vernomen, dat de uitzonderingstoestand in polen waarschijnlijk op 23 december wordt opgehe sen. Dat geldt ook voor net militaire bewind in bedrijven. De Poolse bisschoppen nebben in een gisteren ge publiceerde verklaring ppnieuw steun van de kerk voor de verboden vakbond Solidariteit uit gesproken. De militaire leider Jaruzelski peeft gisteren gedreigd de sa menwerking met de VS te be perken wanneer er geen eind Komt aan de „anti-Polen-het- pe", van de Verenigde Staten en Amerikaanse diplomaten in Warschau De Poolse autoriteiten hebben Polens bekendste filmregis seur Andrej Wajda voorgesteld de schorsing van de bond van filmwerkers op te heffen in ruil voor ziin aftreden als voorzitter. Na t>verleg met an dere leden van het bondsbe- stuur heeft Wajda dat voorstel afgewezen. Dat blijkt uit een brief van Wajda, gedateerd 21 november, die gisteren aan het persbureau Reuter is toege speeld. Wajda is bekend ge worden als regisseur van on der andere „Man van mar mer" en „Man van ijzer". Jeugdcentrum dicht na problemen met hard drugs HENGELO Het open jeugd centrum Babylon in Hengelo (gaat met ingang van vandaag 'voor onbepaalde tijd dicht. Staf en bestuur van het cen trum hebben hiertoe besloten omdat ze zich door de gemeen te „voor een niet op te lossen dilemma" geplaatst voelen. De autoriteiten willen dat het hard-drugge- neer de deui wijst en informatie over hen en dealers in hard drugs door- jgeeft aan de politie. „We wil len niet een verlengstuk van ■de politie zijn", zo meent men Ibij het jongerencentrum. Hoofdinspecteur J. Bos van de Hengelose politie is van me ning dat staf en bestuur van het jeugdcentrum te tolerant zijn waar het gaat om het op treden tegen gebruikers van en handelaren in hard drugs. Hij vindt het ovërigens jam mer dat staf en bestuur heb ben besloten tot sluiting van Babylon, want het centrum voorziet naar de mening van Bos in een grote behoefte voor wat betreft de opvang van probleemjongeren. Leeg meer wat oor spronkelijk een stoer stuwmeer was bij de Australische hoofdstad Sydney. De bomen op de voorgrond stonden eer der onder water, maar zijn nu dood door de lan ge droogte periode in dit land. Van het stuwmeer is niet veel meer over dan een on diepe stroom. BREST Een „vriendschap pelijk bezoek" van het Britse vliegdekmoederschip Hermes aan de Franse marinehaven Brest, dat bedoeld was om de door de Falkland-oorlog be koelde betrekkingen met Frankrijk te verbeteren, is ge ëindigd in een gevecht tussen Britse en Franse j nen. De Britten vertelden de politie dat zij boos waren om dat Frankrijk aan Argentinië exocet-raketten had verkocht waarmee tijdens de Falkland- -oorlog (waaraan ook de Her mes deelnam) een Brits oor logsschip tot zinken was ge bracht. Na dronkemanstaal was het donderdagavond tot handgemeen met Franse gekomen nadat een dozijn bezoekers een panne- koekenrestaurant had geplun derd omdat hun de toegang geweigerd was. De verliezen aan beide zijden waren overi gens gelijk: vier Fransen en vier Britten werden licht ge wond. Ballonnen tegen bont Twee leden van Greenpeace bedolven onder vijfduizend ballonnen die ze hadden ingezet bij hun demonstratie in Brussel. Daar waren de milieuministers van de EG nog even verdeeld over de vraag, of de EG de invoer van zeehondenbont moet verbieden. Zondag 5 december VERONICA DRIVE-IN SHOW aanvang 20.30 Blessepaard, Stompwijk. Motorrijder overleden VOORHOUT De 20-jarige motorrijder, die gistermorgen ernstig gewond raakte bij een aanrijding in Voorhout, is tij dens het vervoer naar het Academisch Ziekenhuis Lei den overleden. De man, T.J. van Hameren uit Noordwijk, botste bij een inhaalpoging op de Van de Berg van Heemste- deweg frontaal op een 16-jari- ge bromfietser uit Sassenheim, die in de tegenovergestelde richting reed. De jongen ligt nog in het Academisch Zie kenhuis. GRATIS ELKE WOENSDAG DE Thorn veroordeelt klein schaligheid in EG KOPENHAGEN De Europese industrie is in staat om tussen nu en 1990 bijna een miljoen extra ar beidsplaatsen te scheppen. Dat is de mening van Gaston Thorn, de (Lu xemburgse) voorzitter van de EG-commissie. Hij heeft dat gistermiddag ge zegd in de Europese topconfe rentie in Kopenhagen. De eni ge voorwaarde daarvoor is dat zich in de Europese Gemeen schap industrieën van een orde van grootte ontwikkelen, die in de plaats treden van kleine nationale bedrijfjes, die veel presteren op het gebied van de informatica-technolo- gie. Thorn noemde deze be drijven de „kleine nationale kampioenen", die door hun kleinschaligheid onvoldoende concurrerend zijn, vooral ten opzichte van de moordende concurrentie van de Verenig de Staten en Japan. Pagina 5: Lubbers pleit voor vrijhandel EG Bari: magisch centrum voor verering van Sint-Nicolaas Het wereldcentrum voor de Sint-Nicolaasverering is niet te vinden in Spanje. Het Italiaanse Bari eist deze eer op. Het ontleent deze glorie uitsluitend aan de stoffelijke resten van de heilige bisschop, die overigens in 1087 ontroofd werden aan de Turken. Zeevaarders uit Apulië pleegden deze diefstal in Myra, waar Sint-Nicolaas zijn bisschoppelij ke waardigheid ten toon had gespreid. Op de voorpagina van onze bijlage Finale verhaalt Leo Leeuwis over Bari, dat sinds die tijd het magisch centrum voor de verering van deze heilige is geworden. Jaarlijks reppen duizenden pelgrims uit de hele wereld zich naar de beroemde Basilica di S. Nicolai om daar neer te knielen voor zijn tombe. Weliswaar zingt heel Nederland ten onrechte „Sinterklaas is jarig" op de dag, dat hij de laatste adem uitblies, maar in Bari blijft de sterfdag vrij van alles wat zweemt naar sur prises en pepernoten. Ook dit weekeinde vervult Bari zijn normale dagelijkse plichten. Het kijkt intusen wel uit naar de beroemde Sint-Nicolaasprocessie, die telkenjare tussen 7 i door de straten trekt. Laatste artikel in de se rie „Op zoek naar Le- nins paradijs": en dan prikken er twee schijnwerpers in onze nek „Versailles van het Noorden" terug in oude glorie: restauratie 't Loo gaat laatste fase in. Ton van Duinhoven: „Ik speel geen typetjes, maar mensen in kort bestek". Rudolf Schock, de wereldvermaarde tenor, schminkt zich af. Van Praag ziet nieuwe toekomst voor betaald voetbal. Jaan de Graaf van IJsselmeervogels: voetbal en koek. UTRECHT „Het jongetje van zeseneenhalf jaar is in een kwartier op de operatietafel doodgebloed. De ver antwoordelijke artsen hebben er niets aan gedaan om dat te voorkomen". Dit zei de Utrechtse anesthesist prof.dr.J. Crul gisteren als getuige-deskundige voor de Utrechtse rechtbank. Daar hoorden de Culemborgse chirurg R. van der V. (50) en de Houtense anesthesiste A.S. (36) wegens dood door schuld elk vijfduizend gulden boete tegen zich eisen. Officier van justitie mr.R. Toeter achtte bewezen dat in juli 1978 bij een vrij eenvou dige operatie in het voormalig St.Barbara-ziekenhuis in Culem- borg de zeseneenhalfjarig oude Mohamed Hassan door zeer ern stige nalatigheid van beide artsen was doodgebloed. De artsen wordt verweten dat ze hebben verzuimd de bloed groep van het jongetje tijdig voor de operatie te bepalen. Ook was er geen geschikt bloed aanwezig en werd er tijdens de ope ratie onvoldoende gecontroleerd of de jongen bloed verloor. Op de zitting bleek verder dat er aanvankelijk in de operatiekamer niet eens een bloeddrukmeter aanwezig was. Overigens waren de zes getuige-deskundigen het op belangrijke punten volstrekt met elkaar oneens. Beide verdachten ontken den dat ze iets fouts hadden gedaan. De chirurg verklaarde dat het om een eenvoudige operatie ging, waarbij geen bloedtransfu sie nodig was.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1