Menselijke benadering in Verpleeg huizen kost nietsr IVi Schooldirecties ontstemd over leerlingenacties d®ENE HBraks weigert uitleg jgover verdere bezuinigingen land- en tuinbouw „Patiëntvriendelijke" acties in de gezondheidszorg DE TIJD Binnenland LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 DECEMBER 1982 PAGINA 7 hina: Loon aar werken IKING De Chinese der Deng Xiaoping eft er voor gepleit, dat ;n die veel in hun hebben meer ver- dan mensen, wier •id weinig of geen re- Itaten afwerpt, ilgens Deng zitten jral te veel wetep- lappers met de armen »r elkaar, terwijl in it land juist op techno- ;isch gebied veel te valt. Met het loon werken zou dit pro- a een heel eind kun- |n worden opgelost. Abortus in Frans ziekenfondspakket PARIJS De Franse re gering heeft er gisteren mee ingestemd, dat de ziekenfondsen volgend jaar 70 procent van de kosten van een abortus zullen vergoeden. Volgens Jacques Attali, de woordvoerder van president Francois Mit terrand, kunnen straks alle vrouwen zonder fi nanciële problemen pro fiteren van de uit 1975 daterende "wet, waarbij abortus in Frankrijk werd vrijgegeven. Recordworp Spaanse zeug MADRID Een zeug in Sahelices de Sabero in de Spaanse provin cie León heeft naar alle waarschijnlijkheid een werld record ge vestigd door in één worp 37 zwijntjes ter wereld te brengen. Een nest van meer dan 20 wordt al uit zonderlijk gevonden. Helaas kwamen maar 15 jongen levend ter wereld en daarvan gingen er 13 kort na de geboorte dood. Ivoorjagers doden 137 olifanten JOHANNESBURG Ivoorjagers hebben het af gelopen anderhalf jaar in het Kruger Nationale Park in Zuid-Afrika in totaal 137 olifanten gedood en van hun slagtanden beroofd. Vijf stropers werden door de politie en parkwachters betrapt en doodgeschoten. Onder de slachtoffers van de ivoorjagers bevond zich Groot Haaktand, een van de grootste olifanten ter wereld. Zijn slagtanden waren bijna anderhalve meter lang en wogen per stuk zeker vijftig kilo. GEEN TIPPELZONES IN ROTTERDAM ROTTERDAM In de Rotterdamse woonwijken komen geen tippelzones hebben B en W van de Maasstad beslo ten. De (heroïne)-prostitutie zal krachtig worden teruggedrongen. Het stadbe stuur zal voorts morgen een beslissing nemen over het sluiten van enkele ille gale café's in de wijk Middelland. Amb tenaren van bouw-'en woningtoezicht, de brandweer en de politie krijgen op dracht om in alle horeca-vestigingen in' de wijk toe te zien op strikte naleving van de vergunningen en andere voor waarden. Als de regels voor bijvoor beeld brandveiligheid een geluidsover last worden overtreden, kunnen de ei genaren rekenen op fikse maatregelken van de zijde van het gemeentebestuur. EG kan boter uitvoeren naar Sovjet-Unie BRUSSEL De Europese Commissie in Brussel heeft besloten de mogelijkheid te openen om 25.000 ton Europese boter uit te voeren, onder meer naar de Sovjet- Unie. Europese exporteurs kunnen nu inschrijven voor een exportvergunning. Bij de inschrijving moet opgegeven wor den hoeveel boter men wil uitvoeren, te gen welke prijs en naar welk land. Daar na neemt de EG-commissie een besluit over het toekennen van de vergunning en de exportsubsidie. Na de Russische in val in Afghanistan in december 1979 werd voor boterexport naar de Sovjet- -Unie geen uitvoersubsidie meer gege ven. Daar is nu een einde aan gemaakt. jOETERMEER Nu de Dep om een humaner ^efklimaat in de ver- leeghuizen verflauwt por bezuinigingen in de èzondheidszorg, is de oodzaak om verpleeg- luispatiënten te steunen, roter dan ooit. In een 1 rroeiend aantal verplee- JL ^inrichtingen beginnen atiënten- en familiera- len een woord mee te preken en durven direc- ies de teugel te vieren, liaar omdat vele ver- ileeghuispatiënten een aam, zeer oud en zwaar jek zijn, kunnen ze nau- verha£e^jks een vuist maken, ge kijl^n patiënt zonder vrien- se uijen is een patiënt zonder iar oolechten. De samenleving 'an hjioet nu vóór deze weer- 'erechrze mensen staan, opdat enGCgie humanisering van het als prferpleeghuis niet in de st pr<tiem wordt gesitioord. ondea in dÖit is, kort weergegeven, het >ps, diartstochtelijke pleidooi van age-imgenieur Wim Looze uit Zoe- ntie fcrmeer, voorzitter van de nog lat raleine Vereniging Verbetering s kenverpleeghuizen (VVV) in Rot- et venerdam en adviseur bejaarden- >m hebeleid in Zuid-Holland voor de gen. hervormde kerk. Als geen an- e boeier weet hij hoe verpleeghuis- serièatiënten de dupe kunnen de Arvorden van de tegenstrijdige im. I^elangen van familieleden, s zo'ferplegend personeel, directie sdaadtn overheid. Evengoed weet Dij. dat de VVV de lotsverbe- e.ring voor de patiënt alleen n Eeitap voor stap kan veroveren, Vaimdat het overleg met direc- prij ies behalve zeer voorzichtig, ft: D|ok plaatsvindt tegen een ach- prij^ergrond van menselijk leed Duf P«j: Pantoffels Familieleden bezoeken vader in het verpleeghuis. Als blijkt dat hij z'n eigen pantoffels niet aan heeft, zijn ze verontwaar digd en zeggen: ,,Wat is dat voor een zootje hier". De zus ter wordt erbij gehaald en die verklaart, „Tja, z'n eigen slof fen waren zoek. Omdat het vanmorgen te druk was om lang te zoeken, heb ik hem an dere aangetrokken. Want op z'n blote voeten kan hij de gang toch niet op?". Wim Looze: „Dit is het pro bleem van de verpleeginrich tingen ten voeten uit. De op vatting van de een klikt niet met de goede bedoeling van de ander. Het heeft echter geen zin om te zeggen: het is een beestenboel in die verpleeg huizen. Zo praten we dan ook niet met de directies. Men be kijkt ons weliswaar met argus ogen, maar tegenwoordig staat de deur altijd open". Voorzichtigheid levert meer succes op dan de harde lijn die een werkgroep in Utrecht volgde, maar wat na verloop van tijd als resultaat had dat de directies niet meer voor overleg open stonden. Uit deze werkgroep van mensen die ge dreven werden door hun 'ne gatieve ervaringen met ver pleeghuizen, ontstond ander half jaar geleden de VVV. Dat gebeurde, toen de hervormde kerk in Rotterdam de werk groep steun toezegde in de personen van Wim Looze en zijn collega Jan Nijboer. De hervormde kerk had behoefte aan meer informatie over ver pleeghuizen, omdat steeds meer vrijwilligers van de dia conieën in dergelijke inrich tingen kwamen te werken. Wanhoop Een verpleeghuis is een huis van onmacht waar de structu ren vast liggen, waar onder grote druk wordt gewerkt en een enkel foutje tot grote con flicten kan leiden, zegt Wim Looze. Hij zet alle factoren die daafbij een rol spelen, op een rij. De vele telefoontjes die de VVV bereiken, zijn meestal van familieleden die de wan hoop nabij zijn omdat vader of moeder niet goed zou worden behandeld. Anderen, argwa nend geworden door negatieve berichten, vragen om een adres van een verpleeghuis van goede naam. Ook ver pleegsters bellen om hun hart uit te storten over de spannin gen op het werk. De meeste familieleden kun nen op een gesprek rekenen met de VVV, om de stoom van de ketel te halen. Hun klach ten betreffen zelden misstan den, meestal is het alleen een emotionele overreactie. Looze zoekt de oorzaak daarvan in een soort schuldgevoel omdat vader of moeder in het ver pleeghuis is achtergelaten. De VVV fungeert ook als be geleider van patiënten- en fa milieraden (sommige zijn VVV-lid) en als schakel tussen de familie en de directie. Het komt regelmatig voor dat de familie haar beklag bij de di rectie niet durft te doen, uit angst voor represailles op de patiënt. Onzin, zegt Looze, be nadrukkend dat directies tus sen twee vuren zitten. Aan de ene kant de overheid die het medische, verplegende karak ter van het verpleeghuis voor staat (dat is goedkoper) en aan de andere kant de samenle ving, van waaruit signalen ko men om het leefklimaat in het verpleeghuis te verbeteren. Veel begrip he^ft de VVV- voorzitter voor de moeilijke omstandigheden waaronder het personeel moet werken. .Werken in een verpleeghuis is geen lolletje. De ellende, het menselijk leed, is er groot, het personeelstekort niet minder. Veel bezoekers zien heel vlug het kleinste foutje in de be handeling. De kinderen ken nen immers de persoonlijke behoeften en gewoonten van de patiënt veel beter dan de verpleegster". De VVV bemerkt regelmatig dat directies aarzelen om meer vrijwilligers toe te laten en minder strakke huisregels uit te vaardigen. De VVV-voorzit ter denkt dat directies bang zijn dat de organisatie van het huis ingewikkelder en moeilij ker bestuurbaar wordt, wan neer meer vrijheden worden toegestaan. Management en perse, eel zouden vanwege de grote druk van het werk al gauw naar strakkere regels grijpen, een keurslijf om de zaak onder controle te houden. Looze: „Niet alleen de directie, ook het jongere personeel zoekt steun in de regels van het huis. Wellicht hebben zij door hun minder grote erva ring meer moeite met de span ningen van het zware werk. Mensen die dagelijks in een wereld van ziekte en invalidi teit werken, moeten zo nu en dan kunnen uithuilen om ac tief verder te kunnen gaan. Daarom is begeleiding zo be langrijk. Eigenlijk wentelt de samenleving de problemen van de verpleeghuissector af op de directie en het personeel van dezo instellingen. Deze mensen krijgen te veel op hun schouders geladen. Humanise ring van het verpleeghuis be gint in feite met steun aan di recties en personeel". Afgezien van vergoelijkende omstandigheden, constateert Looze, dat gemaakte fouten vaak het gevolg zijn van onna denkendheid, „ingeslepen ge woonten". Ook in veipleeg- huizen van goede naam. „Dan krijg je patiënten die klagen, omdat de eetzaal blauw staat van de rook, om dat er kort tevoren werd ver gaderd. Of de verplichting voor patiënten om 's ochtends vroeg te douchen, terwijl ze dat liever 's avonds doen". Omdat de macht der gewoonte zulke grote gevolgen heeft in verpleeghuizen en omdat al gauw naar het „keurslijf" wordt gegrepen, tracht de VVV het personeel en de di recties bewust te maken van hun omgangswijze met de pa tiënten. „Een meer menselijke benadering van de patiënten kost immers niets", zegt Looze doelend op de bezuinigingen die humanisering van het ver pleeghuis lijken te frustreren. Om een voortdurend proces van verbeteringen te garande ren, bezoekt de VVV, al of niet in gezelschap van familie leden, de verpleeghuizen. Daar wordt bekeken wat er van beloofde verbeteringen te recht is gekomen. Verder doet de VVV de directies telkens voorstellen over verbeteringen in de organisatie, die de ver pleeghuispatiënt uit z'n isole ment kunnen halen. Ook wordt erop aangedrongen per individu te bezien of het mo gelijk is, dat de partner of een familielid in de buurt komt „De ellende is dat die gesprek ken zoveel ingewikkelder, zo veel moeilijker zijn door de achtergrond van menselijke eenzaamheid, angst, ouderdom en ziekte. Het blijft ook zo de licaat, omdat het allemaal mensenwerk is, in de marge van de samenleving. Vandaar dat het absoluut noodzakelijk is, dat de samenleving betrok ken blijft bij het wel en wee van de verpleeghuizen. Want te weinig steun en openbaar heid werken misstanden in de hand". HENK ENGELENBURG iek ij hniek (Van onze parlementaire redactie) vaibEN HAAG Minister Braks (Lanbouw) is gesprekken met 'ePasjijn collega Ruding (Financiën) begonnen over de na 1983 voor-, "liene bezuinigingen op de uitgaven voor land- en tuinbouw. Die >ezuinigingen, aangekondigd in het regeerakkoord, lopen van [00 miljoen gulden in 1984 op naar 240 miljoen gulden in 1986. Omdat er binnen het kabinet' nog over die bezuinigingen moet zodatrorden gepraat, weigerde Braks gisteren bij de behandeling van 3Pge-«e landbouwbegroting 1983 daar verder op in te gaan. Het Land- ckenkouwschap heeft inmiddels te kennen gegeven over de „invul- Ing" van de bezuinigingen te willen meepraten. Llle fracties hadden dinsdag zware kritiek op de bezuinigingen oor né '83. Braks gaf toe de algemene zorgen te delen. Over de zuinigingen in 1983 19 miljoen) Zei Braks dat daarmee „te valt". Die negentien miljoen vond wel genade bij de Ka- ïdreL 270foe minister beloofde met minister Van Aardenne (Economische ken) te praten over de gasprijs voor tuinders. Het gaat irijs die de tuinders betalen voor de eerste 30.000 m3 gas die zij Zij betalen daar nu de gezins-gasprijs voor die bijna ïntig cent per kubieke meter hoger ligt dan de speciale tuin- goedpersprijs die vanaf de 30.000 m3-grens geldt. De tuinders willen lie grens omlaag hebben. Het programma waarbij de overheid nergiebesparing in de tuinbouw met 300 miljoen gulden steunt, ^feaat gewoon door. V.is Lrtis-aquarium een eeuw oud MSTERDAM Vandaag honderd jaar geleden ;ing het aquarium van de die- uin Artis officieel open. viering van'dit heuglijke !eit mocht het publiek ook een ;ijkje nemen achter de scher- Aanvankelijk herbergde aquarium vooral vissen uit Noordzee en de Hollandse" linnenwateren, deels omdat iet transport in die tijd grote •roblemen opleverde en deels •mdat men tot na de Eerste Wereldoorlog niet beschikte t koel- en verwarmingsin- llaties om het water op een constante temperatuur te hou den. Vanaf 1920 werd in het aquarium met kolen gestookt en pas in 1961 kon na een ing- i rijpende modernisering over gegaan worden op een cen traal reguleringssysteem voor de miljoen liter water dat op olie en elektriciteit werkte. NATUURLIJK DOEN. MAAKT FLEURIG EN GROEN. UTRECHT Diverse schooldirecties in het voortgezet onder wijs zijn ontstemd geraakt over de leerlingenacties die zijn ge houden tijdens de grote onderwijsstaking vorige maand. De di recties vinden, dat binnen de bonden eens een hartig woordje moet worden gepraat over de nadelige gevolgen van de actie. Dit bleek gisteren op een vergadering van de functiegroepen di recties van de drie bonden in Utrecht. Voorzitter Van Zuilen van de directiegroep KOV zei dat een sta king als deze in eerste instantie een zaak van de onderwijsge venden Jioort te zijn. „Je kunt je afvragen, of, zoals we nu heb ben gezien, leerlingen beneden de 16 jaar en zelfs kinderen op de basisscholen, wel weten waar het eigenlijk om gaat". Volgens voorzitter C.J. Gaakeer van de directiegroep PCO zijn ook binnen diverse onderwijsteams grote tegenstellingen ont staan. „Een collega vertelde mij, dat op zijn school voor de leer krachten eigenlijk twee koffiekamers nodig zijn sinds de sta king". UTRECHT In vier verpleeginrichtingen zijn gisteren „pa tiëntvriendelijke" acties van start gegaan, gericht tegen de be zuinigingen in de gezondheidszorg. De acties, die worden ge-, steund door de ambtenarenbond AbvaKabo en de verpleegkun digenvereniging „het Beterschap", zijn bedoeld om te tonen wat er op dit moment aan de gezondheidszorg, de behandeling van de patiënten en de werkomstandigheden van het personeel mankeert. De instellingen, waar gisteren werd gedemonstreerd, waren het Bergwegziekenhuis in Rotterdam, de Mariastichting in Haarlem. Verpleegtehuis Nieuw-Vrijthof in Tiel en de Pauwehof in Wa- geningen. Daar is een dag volgens het boekje gewerkt en fami lieleden hielpen bij de verzorging van de patiënten. In de Pauwenhof in Wageningen werkte het personeel een dag lang „zoals het eigenlijk hoort", maar waar nooit tijd voor is. Het werk dat daardoor bleef liggen is overgenomen door beroeps- hulpkrachten van buitenaf. Het werk begon daar met een nor male bezetting van achttien personeelsleden. Om tien uur 's och tends was er al een hulpploeg nodig van zestien man. In Tiel gebeurde hetzelfde, maar werd het „extra" werk overgenomen door mensen uit de buurt. Het Bergwegziekenhuis in Rotterdam hield een druk bezochte open dag. ADVERTENTIE Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten erknjgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland Elsevier publiceert de uit komst van een enquête naar de vraag hoe de Nederlanders over bewapening denken. Iets meer dan de helft van de be volking vindt plaatsing van nieuwe kernwapens aanvaard baar, zij het spijtig, en van de ongeveer 40 procent die er te gen zijn en blijven, meent een bescheiden minderheid zich er maar bij te moeten neerleggen. Elders deze voorspelling over Zuid-Afrika van de Ameri kaanse toppoliticus McNama- ra: „Als de jaren tachtig geen werkelijke beweging in de richting van het delen van de macht tussen blank en zwart zulen opleveren, dan geloof ik dat Zuid-Afrika net zo'n grote bedreiging voor de wereldvre de in de jaren negentig zal gaan vormen als het Midden oosten nu is". Hte omslagarti-' kei gaat over de veel te grote, veel te dure NOS. „Neem dat decorcentrum, 's werelds moqiste, zonder twijfel. Ze hebben daar originele, antieke Goudse pijpen en theekopjes van Chinees porcelein voor als er eens een heel duur tv-stuk moet worden uitgemonsterd. Ze danken daar de hemel als er iemand om komt. Maar ze moesten eens uitrekenen wat die attributen in feite kosten, uitgaande van de personeels- bezteting in dat decorcen trum". De rubriek wetenschap spreekt het vermoeden uit dat een bijzondere stand van de planeten ons een serie van dertig koude winters zal be zorgen met temperaturen die gemiddeld anderhalve graad beneden die van de jaren vijf tig liggen. De Haagse Post praat met voorzitter Ter Hart van de metaalwerkgevers. „Je moet oppasssen voor globale afspra ken met de bonden over her verdeling van arbeid. Dan krijg je een enorme wildgroei. Het moet niet zo zijn dat af spraken binnerv de ene onder neming gevolgen krijgen voor een andere. We moeten niet de vergissing maken dat decen tralisatie betekent: je gaat je gang maar. Dat-zou niet ver standig zijn". Een artikel ook over zwart geld en de banken. Een RABO-directeur> „Als ie mand met zwart geld korr t aanzetten, dan zeg ik: ga gauw mijn kamer uit en zoek het be neden aan het loket maar uit, maar praat er alsjeblieft niet over, want ik wil het niet we ten. Dat is de methode". Voorts een reportage over vrouwen bij de politie. „De jongens denken: het is maar een vrouw, die blijft hooguit vijf jaar bij de politie. Daar hoef je geen rekening mee te houden. En dan gaan ze je uit proberen. Vooral dat uitprobe ren. In het begin riepen ze naar me: „hé jij daar met die varkenspootjes, Dan holde ik jankend naar boven, naar mijn kamer". Het omslagverhaal gaat over „het verval van de hofleverancier van Sinter klaas", de Bijenkorf dus. Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat men zich veel moeite getroost om de succes sen te imiteren van anderen die, tegen de tijd dat men de Bijenkorf zal hebben omge vormd naar hun beeld, dat al weer verlaten zullen hebben. In Amerika en Frankrijk gaan grote filiaalbedrijven binnen kort een heel andere kant op". Vrij Nederland ontrafelt de geheimen van Slavenburgs Bank. „Met de rekbaarheid van het directiegeweten maakten Justitie en de FIOD onlangs kennis toen ze een ge heel nieuw onderpand in het bankwezen tegenkwamen waarop een krediet was ver strekt: heroïne". Burgemeester Polak praat over zijn aan staande afscheid van Amster dam. „Ik weet nog niet wat ik ga doen. In ieder geval niet niks. Ik ben zo langzamerhand een geoefend commissaris. Maar ik geloof dat het be drijfsleven niet mijn roeping is. Wat wel? De Raad van Sta te? Ik maak er geen geheim r de opmars van de jeugdcriminali teit. „Er is een afnemend ver schil tussen jongeren uit de di verse bevolkingsgroepen. Jon geren lijken steeds meer met dezelfde problemen te zitten. Ze zetten zich af tegen de be zoekers van het café ernaast. Want die zijn stommer, rech ter, gebruiken te veel drank in plaats van drugs. Maar als je al die jongeren door een filter laat lopen, dan hou je hetzelf de over. Verveling, gebrek aan perspectief, angst voor de toe komst". Een vraaggesprek ook met de uitgewezen Rus Oleg Popov, tot voor kort de enige vertegenwoordiger van Am nesty International in het Oostblok. „De Sovjet Unie wenst alleen maar de Westerse publieke opinie te beinvloeden zodat er in het Westen ontwa pend wordt. De Westerse vre desgroepen zouden hun con tacten met officiële instanties en met officile vredescomité's in het Oostblok moeten ge bruiken om navraag te doen en te protesteren tegen de re pressie van de werkelijke vre desgroepen". In De Tijd een uitvoerig ge sprek met de nieuwe minister van Financiën Ruding. „Ik ben een minder flexibel mens dan de heer Lubbers. Ik denk dat juist op dit moment mijn optreden en mijn visie over de oplossing van de problematiek goed klikt. De huidige situatie roept kennelijk om een soort figuur als ik. Dat zou mis schien een paar jaar geleden heel anders zijn geweest". Een artikel ook over de zorgelijke toestand bij de kranten. „De aankondiging van het Sijthoff- concern dat het ook redacteu ren kwijt wil, betekent een kleine omwenteling in kran tenland. Voor het eerst zijn ook redacties doelwit van rechtstreekse, omvangrijke be zuinigingsoperaties. De tijd dat de afdeling die inhoud en kwaliteit van hun produkt be paalt, door de uitgevers als de spreekwoordelijke kip werd ontzien, is voorbij. Een duide lijker symptoom van geldnood is er niet". Elders de vraag wat Den Haag moet doen met Jan maat van de Centrum Partij. „Het racistisch electoraat heeft zich tussen 1977 en 1982 ver dubbeld. Ik vind het naief te denken dat dit zich niet zou kunnen uitbreiden. Boven dien: van die ene zetel kan pressie uitgaan. Andere partij en kunnen zich geroepen voe len het vreemdelingenbeleid om te buigen. Dat feit is mis schien nog gevaarlijker dan die zetel op zichzelf". Een ge sprek tenslotte met Herman Gordijn die het staatsieportret van Beatrix schilderde. „Ze loopt je tegerqpet, ze kijkt je aan. Niet het feit dat ze je aan kijkt is belangrijk, maar hoe ze kijkt, het kijken op zich, het contact. Een vrolijke dame, denk je dan". De Groene Amsterdammer vindt het jammer dat Ed van Thijn niet de nieuwe burge meester van de hoofdstad wil worden. „Hij lijkt de beste kandidaat te zijn". Het blad signaleert dat het IKV op de drempel van het voor de be wapening beslissende jaar 1983 steeds heftiger wordt aange vallen. „Je kunt geen krant of partijblad openslaan of het IKV wordt op de korrel geno men. Ogenschijnlijk zakelijke Oost-West-analyses eindigen onveranderlijk in scheldka nonnades aan het adres van het IKV. Niet de kernwapens, zo lijkt het wel, moeten de we reld uit, maar de vredesbewe gingen, om te beginnen uit Ne derland". Het omslagartikel gaat over mannen en porno. „Dit is wat de discussie over het verband tussen porno en sexueel geweld zo gecompli ceerd maakt: eigenlijk zijn het twee symptomen van een en hetzelfde fundamentele pro bleem het patriarchale ka rakter van onze maatschappij. Zolang mannen op dezelfde manier gesocialiseerd worden als nu en er zulke grote machtsverschillen blijven be staan, zal porno blijven be staan en zal sexueel geweld blijven voorkomen". In een ander artikel doet de krakers- beweging aan zelfonderzoek. „Iemand die acties voert om een gevoel van boosheid kwijt te raken, is fundamenteel on betrouwbaar. Een beweging die uitsluitend op emoties rust, is geen lang leven beschoren. Helaas vergt de strijd tegen een absoluut superieure tegen stander zoveel mogelijk plan ning en berekening. Met een hengel vang je geen tijgers" A] hemortTKj li nedertonc Hervormd Nederland vindt het niet in de haak dat de dag bladpers in de financiële geva renzone verkeert. „Want kranten- zijn geen borrelwors tjes of kapstokken waarvan bedrijven in ons systeem van vrije ondernemingsgewijze produktie er al naar gelang de marktverhoudingen meer of minder maken, overschakelen op een ander produkt of er he lemaal mee stoppen" Ook wordt gepraat met oud-minis ter Van Doorn. „We kunnen geen politiek maken de Tweede Kamer, ook al kun je, wat hun persoonlijke instelling betreft, niet beter wensen Ik denk niet dat hun ontzaglijk zware werk echt betekenis kan hebben. Ik ben nog lid van de PPR, maar zonder overtuiging. Ik vind dat de PPR zich te apart en en te ei genwijs heeft opgesteld". Aan dacht voorts voor de rol van het IKON in omroepland. „De plaatselijke raden 'van kerken kunnen gemakkelijk toegang krijgen tot lokale kabelnetten. Daar ligt de toekomst Kerk diensten, lokaal radiopasto raat, catechese, vormingswerk. Juist op plaatselijk vlak kan de kerk dicht bij de mensen komen". Een gesprek tenslotte met dominee Hans Bouma die onder druk van bedreigingen zijn werk voor het Dierenbe vrijdingsfront heeft gestaakt. „Je onderschat hoe diep het kwaad zit. Bio-industrie be staat nu 20, 30 jaar. Het is een cultureel verschijnsel. Daaraan hebben we ruimte gegeven We hebben geen verweer ge had".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7