Financiering welzijnswerk Stevenshof doffe ellende Rookverbod in openbare ruimten „NS-geld niet bestemd voor verplaatsen van boerderijen Grote sociale onrust dreigt bij handhaving huisvestingsplannen van het kabinet Trekvliet bevaarbaar STAD LEIDSE COURANT, DONDERDAG 2 DECEMBER 1982 PAGINA 3 Kleurwedstrijd LEIDEN Enkele honderden kin deren hebben de kleurplaat in de Sinterklaaskrant gekleurd en inge stuurd. Sint en Piet hebben er de fraaiste uitgezocht. De beloning in yorm van een kinderboek kunnen de winnaars binnenkort thuis ver wachten. De winnaars zijn: Christiaan Ouds hoorn (Leidschendam), Patrick Hoek (Leiderdorp), Jacqueline van. Betum (Ter Aar), Leontine Rode- wijk (Roelofarendsveen), Maurice Zoet (Oude Wetering), Susan v.d. Berg (Noordwijkerhout), Judith v.d. Meer (Roelofarendsveen) en Saloine de Haas (Leimuiden). Milieubeheer tegen bebouwing van LeiNo LEIDEN/DEN HAAG De Werkgroep Mi lieubeheer Leiden heeft in een notitie opnieuw geageerd tegen de noodzaak van LeiNo, de bouwplaats tussen Leidschendam en Nootdorp waar zo'n 10.000 woningen moeten komen. De werkgroep wijst daarbij op het afnemend inwo nertal in de agglomeratie Den Haag en op het feit dat het tekort aan woningen op andere wij ze kan worden opgelost. LeiNo kan worden vermeden door het opvul len van open gaten in Rijswijk (In de Bogaard) en Leidschendam (Prinsenwijk, Leidsenhage), dichter bouwen in Seghwaert-Noord en de ont wikkeling van een bouwplaats tussen Rijswijk en Wateringen. Gewond door gladheid LEIDEN Een 41-jarige Leidse genoot gisteren de twijfelachtige eer het eerste Leidse slachtoffer van ko ning Winter te worden. De vrouw kwam door de gladheid te val op een brug over de Maresingel. Het on gelukje gebeurde gisteroch tend rond negen uur. De vrouw moest voor onderzoek naar het Diaconessenzieken- huis worden vervoerd. 10.000 gulden schade bij inbraak in winkel LEIDEN Bij een inbraak in een winkel in technische ap paratuur aan de Haarlemmer straat is voor ruim 10.000 gul den schade aangericht en ma teriaal ontvreemd. De inbraak werd in de vroege ochtend van afgelopen woens dag gepleegd. Een man sloeg de ruit in en ontvreemde en kele scanners en afstand-tele foons uit de etalage. Van de dader ontbreekt elk spoor. Wissel woning gekraakt LEIDEN Aan de Agaathlaan is gis termiddag een wisselwoning gekraakt. De woning was reeds toegewezen maar nog niet door het desbetreffende gezin betrokken. Toen de politie poolshoogte ging ne men, trof ze de krakers niet thuis. Wel was meubilair in de woning neergezet. Omdat de agenten het te ver vonden gaan de inboedel zomaar op straat te zetten, hebben zij briefjes achter gela ten waarin de krakers worden verzocht contact met de politie op te nemen. De politie hoopt de krakers er op minne wijze van te overtuigen dat hun aktie niet terecht was. tret is. Hij Daar lie hij 18.20 i gels - LEIDEN Het dreigt spaak te' lopen met het welzijnswerk in de Ste- venshofpolder. Het rijk wil er geen geld in steken, en de gemeente heeft er nauwelijks geld voor. Vol gens wethouder J. Peters van onderwijs en samen levingsopbouw „wordt het heel moeilijk" om de fi nanciële middelen voor de geplande voorzienin gen bij elkaar te krijgen. De wethouder zei een en an der gisteravond tijdens een vergadering van de commissie onderwijs. De wethouder ver tolkte met zijn sombere uitla tingen de mening van de leden van de commissie. „Het is dof fe ellende wat de bewoners van de Stevenshof wat betreft de welzijnsvoorzieningen te wachten staat", merkte F. van Oosten (PPR) op. De commis sie boog zich over een ambte lijke nota, waarin op een rijtje is gezet welke voorzieningen er in de nieuwe Leidse wijk kunnen komen. De nota is een eerste aanzet tot het stand brengén van welzijnsvoorzie ningen, kerken, sportvelden en scholen in de wijk. Het zal nog een flink aantal maanden duren, voordat duidelijk is wat wel en wat niet wordt ge bouwd. De grootste problemen liggen op het gebied van het sociaal- cultureel werk en de maat schappelijke dienstverlening. Het rijk is alleen bereid de, eventuele bouw van een bi bliotheek te betalen. Voor club- en buurthuizen zal de gemeente zelf diep in de bui del moeten tasten. Voor de be oogde voorzieningen is 1,25 miljoen gulden per jaar nodig. „Er zijn maar .twee manieren om dat bedrag op tafel te krij gen", aldus de wethouder. „Of we halen het weg bij het al be staande sociaal-cultureel werk in de stad of we bezuinigen op andere posten op de begro ting". De wethouder sprak van een uiterst pijnlijke, maar niet te vermijden "keuze. Voor de. PPR was het onaanvaardbaar, dat de gemeente de 1,25 mil joen gulden zelf moet betalen, maar een alternatief werd niet geboden. G. de Vries (VVD), stelde dat de vele in de nota genoemde voorzieningen het maximaal haalbare zijn. „Er zullen keuzes gemaakt moeten worden", merkte hij op. Hij vroeg de gebouwen toeganke lijk te maken voor gehandi capten. Mevrouw H. van Don gen (PvdA) vroeg zich af het niet beter zou zijn een aantal kleine buurthuizen in plaats van één grote buurtvoorzie ning te bouwen. Volgens de nota zouden er in de wijk vijf scholen moeten komen. Wethouder Peters stel de, dat dat aantal in elk geval niet haalbaar is en dat er maximaal twee gymnastieklo kalen in de Stevenshof ge bouwd zullen worden. De wet houder zei toe dat voordat het plan de inspraak in gaat, de gemeente zal duidelijk maken, wat financieel haalbaar is. „Het heeft geen zin de toe komstige bewoners om hun mening te yragen zonder, dat we erbij vertellen wat gefinan cierd kan worden". INITIATIEF PPR LEIDEN De gemeente raad krijgt maandag een voorstel op tafel gelegd waarin gevraagd wordt het roken in openbare ruimten van gemeentelij ke gebouwen te verbie den. Het voorstel is af komstig van het PPR- raadslid Frits van Oosten en het lijkt er op dat een meerderheid van de raadsleden het initiatief van de PPR zal steunen. Eerder al nam de gemeente raad met een ruime meerder heid van 26 tegen 8 stemmen het besluit om het roken in openbare vergaderingen van raad en commissies te verbie den. Dit verbod zou nu uitge breid worden. Het voorstel van Van Oosten richt zich in de eerste plaats op de voor het publiek toegankelijke ruimten in het stadhuis en stadsbouw- huis. Het zou dan voorname lijk gaan om vergaderzalen, de hal en de ruimten bij de loket ten. Van Oosten wil nog niet zover gaan dat het roken ook in andere gemeentelijke ge bouwen als de Groenoordhal, de bibliotheek of de Stadsge hoorzaal wordt verboden. „Dat moeten de'directeuren van die gebouwen, uitgaande van het gemeenteraadsbesluit, zelf maar regelen", meent Van Oosten. Van Oosten wijst op het besluit van de universi teitsraad waarmee het roken in de openbare ruimten van de universiteit werd verboden. Ook daarbij werd aan de af zonderlijke instituten overge laten in hoeverre en op welke wijze zij uitvoering gaven aan het besluit. Van Oosten rekent op steun van de linkse partijen en van een deel van raadsleden van VVD en CDA. Dat zou ruim voldoende zijn om zijn motie ongeschonden door de raad te krijgen. Het merendeel van de PvdA-raadsleden heeft reeds toegezegd achter Van Oosten te staan. Slechts de socialisti sche wethouders wilden zich nog niet uitspreken. Zij twijfe len aan het nut van het rook verbod, omdat er geen perso neel beschikbaar is om de na leving ervan te controleren. Volgens Van Oosten is dit ook niet direct nodig, hij vertrouwt op de sociale controle onder de Binnen de VVD en het CDA is de mening over het verbieden van roken verdeeld. De VVD weerhield de PvdA ervan om in het collegeprogram een be paling over het rookverbod op te nemen. Stenen'Overdekte' krijgen nieuwe plaats Voorzitter W.C. Nagtegaal van de woningbouwvereniging Eensgezindheid bracht gister middag enkele stenen aan in de gevel van de in aanbouw zijnde woningen op het terrein van het voormalige zwembad 'De Overdekte'. De stenen met inscriptie kwamen vrij toen het zwembad werd gesloopt en dateren uit de tijd dat het voormalige zwembad nog als kerk in gebruik was. De wonin gen zuilen in maart 1983 wor den opgeleverd. WERKGROEP MILIEUBEHEER: Tho- 22.30 LEIDEN De Werk- groep Milieubeheer Lei den is het niet eens met de suggestie van de Pro vincie om geld van de Ne derlandse Spoorwegen te gebruiken om het ver plaatsen van boederijen te bekostigen. Het gaat om boerenbedrijven, die moe ten wijken voor rijksweg 11 (Bodegraven-Leiden). De werkgroep is van me ning, dat NS-gelden ten goede moeten komen aan treinreizigers. De werkgroep schrijft dit in een brief aan de leden van de Provinciale Staten van Zuid- Holland. Het is een reactie op een motie van statenleden, die daarin aandacht vragen voor de nadelige invloed, die rijks weg 11 zou "kunnen hebben op de agrarische sector. De spoor lijn tussen Alphen aan den Rijn en Leiden is geen grote belemmering voor de bedrijfs voering van de boeren, die langs die spoorlijn wonen. Wanneer rijksweg 11 echter wordt aangelegd, dan moeten de boerderijen, die ten noor den van de spoorlijn liggen, volgens de werkgroep worden verplaatst. Een verplaatsing, die voor de boeren, zelfs al krijgen zij subsidie, onbetaal baar is, zeggen de milieube heerders. Enkele statenleden hebben de suggestie gedaan om NS-gel- den te gebruiken voor het ver- .nlaatsen van de boerderijen. De werkgroep is het daarmee niet eens. Men vindt het „bela chelijk" dat de NS daaraan zouden meebetalen, temeer omdat de aanleg van rijksweg 11 een negatieve invloed heeft op het aantal treinreizigers op het traject Leiden-Alphen. De boerderijen hoeven niet te wij ken voor de verbreding van de spoorbaan in de buurt van Zoeterwoude, een karwei n momenteel be- voor rijksweg 11, aldus de werkgroep milieube heer. De werkgroep meent, dat Pro vinciale Staten de boeren al leen kunnen helpen met het aanleggen van veetunnels on der de spoorlijn. De boeren zijn dan in ieder geval tot 1992 uit de brand zegt de werk groep, die van mening is, dat de aanleg van Rijksweg 11 nog zeker tien jaar op zich laat wachten. In de motie van de Statenle den werd gesteld, dat de vee houderijbedrijven, die liggen aan de Rijndijk in Hazerswou- de, verpauperen. Ook de werkgroep deelt die bezorgd? heid. Men zegt dat die verpau pering wordt veroorzaakt, om dat er geen duidelijke bestem ming voor het gebied is. „De strook tussen Rijn en Rail wordt doelbewust niet opgeno men in de bestemmingsplan nen, zodat deze strook meer en meer gebruikt wordt voor an dere doeleinden dan veehou derij," zegt de werkgroep. De Trekvliet is sinds oktober weer bevaarbaar. Leden van de commissie stedelijke vorm geving begaven zich onlangs met een tweetal vletten op het zeer ondiepe water van de Trekvliet, die sinds oktober zijn naam weer met ere mag dra gen. Een tiental jaren geleden werd de Trekvliet gedempt. Dit omdat men plannen had er een weg aan te leggen. Die plannen gingen niet door en daarop be sloot de gemeente de Trekvliet weer open te graven. Tussen de Jan van Goyenkade en de Groenhovenstraat heeft de: Trekvliet het karakter van een singel gekregen. Op de oevers worden nog bomen geplant. Het tweede gedeelte van de Trekvliet (tussen de Haagweg en de Groenhovenstraat wordt getransformeerd in een gracht. Dat wil zeggen dat er kademu ren moeten worden gemetseld. Met dat werk is men nog druk bezig. Men verwacht er vol gend jaar mee klaar te zijn. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LEIDEN Ondertrouwd: A. Badawi en C. Klootwijk, B. A. T. G. van der Sanden en A. A. van der Hilst, M. M. Aniba en M. Erades, H. Trouwee en J. A. de Mooij.d M. N. B. van de Horst en S. A. M. Prins, R. Corver en M. Hekkers, T. L. W. Caspers en M. E. J, Evers, M. L. A. van Opstal en N. E. F. Cornelis, J. H. Moenen en C. Lek, P. Meijers en E. H. Grampon, F. Asgarali en J. E. Hijlaard, M. Beerenfenger en M. T. Farrugia, N. F. Rijsber- gen en J. Mieloo, P. Z. Sierat en C. E. van der Steen, B. M. Wegloophuis De vrijwilligers in het wegloophuis kunnen wat extra handen goed gebruiken. Daarom vragen zij geïnteres seerden zich te melden als vrijwilliger. Deze vrijwilli- gers(sters) moeten bereid zijn ongeveer 12 uur in de week mee te draaien in het wegloophuis. Geïnteres seerden kunnen het wegloophuis bellen tel. 071-134311. Een groep van zo'n 22 vrijwilligers kraakten in sep tember een pand met de bedoeling een wegloophuis op te richten. Hier kunnen jongeren onderdak krijgen, die door problemen thuis of in tehuis zijn weggelopen. Op het moment wordt er druk gewerkt aan het opknap pen van het pand. Huiswerkhulp Veel volwassenen beginnen weer met een opleiding. Dat geeft soms moeilijkheden. Vooral het zelfstandig huiswerk maken valt dan niet mee. Om mensen met deze probele- men te helpen is er de „Huiswerkhulp" opgericht. Dit is een groepje mensen, meestal leraren, die studerende vol wassenen wil helpen met het huiswerk. De huiswerkhulp wordt bij voorkeur in groepen gegeven. In uitzonderings gevallen kunnen ook individuele afspraken gemaakt wor den. Voor de Huiswerkhulp kan men terecht op donder dagavond van 19.30 tot 22.00 uur in het Buurthuis Groe- noord, Pasteurstraat 23 en op woensdagmiddag van 13.30 uur tot 15.30 uur in het Leidse Volkshuis aan de Apothe- kersdijk 33, kamer 7. Voor verdere inlichtingen kan men terecht bij tel. 071-130701. Mekannik Kommando Mekannik Kommando, een popgroep uit Nijmegen, treedt vrijdagavond op in bet Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De groep maakt electronische muziek. De formatie maakte dit jaar de lp „Dancing Elephants". Het optreden begint om negen uur. De toe gangsprijs bedraagt f5,50. Jaarfeesten Op de jeugdafdeling van de Centrale Bibliotheek aan de Nieuwstraat gaat volgende week dinsdag de tentoonstelling Jaarfeestenvan start De expositie is gemaakt door de Rudolf Steinerschool. Openingstijden zijn maandag, woens dag en donderdag van tien uur tot half negen. Dinsdag en vrijdag van tien uur tot half zes en zaterdag van tien tot één uur. Tröckener Kecks In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 treedt zaterdagavond de groep Tröckener Kecks op. De formatie maakt Nederlandstalige muziek. Het voor programma wordt verzorgd door de Texelse punkband The Peasants. De zaal gaat om negen uur open, de toe gangsprijs bedraagt f5,50. DEN HAAG/LEIDEN De woonlasten rijzen de pan uit. Als het parlement de huisvestingsplannen van de regering goed keurt, moet worden gere kend op een enorme soci ale onrust onder de huur ders met de lage inko mens. Met name in de grote steden. Woning bouwverenigingen in Den Haag, Amsterdam, Rotter dam en Utrecht hebben al aangekondigd dat zij niet zullen aarzelen om de kant van de bewoners te kiezen. Maar ook de mid delgrote steden, zoals Lei den, Delft, Haarlem, Gro ningen, Dordrecht, Arn hem en Enschede' zitten veelal met dezelfde pro blemen als de grote ste den en willen daarom ook niet anders behandeld worden als de grote ste den. Dit bleek gisteren tij dens de hoorzitting van de vaste kamercommissie voor volkshuisvesting over de woonlastenpro- blematiek. het er aan toe Tax en C. W. Roelandse. Geboren: Rosa Eleonore d.v. G. J. H. Burgers en E. A. Ran ken, Salamata d.v. A. Baouch en M. Boujada, Twan Warren Allon Neal z.v. A. D. A. J. Jongmans en M. Verheij, Se- bastiaaq z.v. A. Olijerhoek en A. W. Pracht, Erik Jeroen Ma ria z.v. T. J. M. van Rijn en J. J. W. Wijts, Bianca d.v. G. Kruger en R. J. Zandbergen, Petronella d.v. H. V. van Dijk en A. J. van Beelen, Hugo Frans z.v. P. van Nieuwpoort en M. de Vos, Dennis Huibert z.v. D. Noppen en J. J. C. A. Guijt, Christian z.v. G. Helmus en B. Pass, Bas z.v. A. Janssen en S. E. van den Berg, Corne lia Lena Linda d.v. D. Hou- waart en T. Guijt, Steve z.v. A. Spellecchia en J. V. Wells, Ri- ging verhaalden vertegen woordigers van vele bewo nersorganisaties aan de com missieleden in welke giganti sche problemen de gezinnen met de laagste inkomens door de stijgende woonlasten zijn terechtgekomen. Zo werd de Haagse Schilderswijk als voor beeld genoemd, waar 88 pro cent van de bewoners onder het modale inkomen zit. Om de huren betaalbaar te houden is daar in de vernieuwde wijk, het systeem van vergelijkings- huren toegepast. Dit betekent dat woningen worden ver huurd tegen een prijs, die overeen komt met de huur prijs van vergelijkbare wonin gen in de omgeving. Door de invoering van de huurharmo- nisatie is dit systeem slechts voor vijf jaar geldig. Daarna zou de huurprijs moeten wor den opgetrokken naar een ni veau dat in redelijke verhou ding staat met de werkelijke waarde. Hierdoor zouden de huren jaarlijks met 10 procent verhoogd worden. De huur prijs voor nieuwe woningen, die na vijf jaar vrijkomen moeten onmiddellijk op dat ni veau worden gebracht. De wethouders van volkshuisves ting van de vier grote steden vroegen de kamerleden giste ren met klem het stelsel van vergelijkingshuren in de stads- vernieuwingswijken onver- chard z.v. P. van Tongeren en A. Dool, Jacobus z.v. H. S. Schwaneberg en L. B. van Duijn, Alexander Charles z.v. A. W. van Zoelen en S. A. Brooker, Thijs Pieter z.v. W. B. de Voogd en H. S. Stam, Le ontine Lubertha Wilhelmina d.v. J. G. Smit en A. W. van Leenen, Hein z.v. P. van der Waals en W. J. A. van Ruiten. Overleden: H. Bos, geb. 18-2- 1894 man, L. van Amerongen, geb. 23-3-1909 man, J. P. Lind- hout, geb. 28-3-1894 vrl. geh. gew. met J. Parlevliet, S. A. Verdonk, geb. 25-3-1894 vrl. geh. gew. met K. Wassink, J. G. van de Water, geb. 16-12- 1921 man, J. Beun, geb. 13-1- 1907 man, G. J. Voetelink, geb. 12-10-1907 man, C. Hartkoorn, geb. 28-3-1917 vrl. echtg. van kort te handhaven en voor langere termijn. „Als deze on rechtvaardigheid blijft bestaan dan zal er geen steen meer op de andere worden gezet" aldus één van de woordvoerders. De hoorzitting was gisteren in de eerste plaats bedoeld voor een uiteenzetting van de woonlasten-problematiek in de vier grote steden. Pas op het laatste moment werd nog een plaatsje ingeruimd voor wet houder Lamers van Dor drecht, die sprak namens de twintig middelgrote steden, waaronder Leiden. De heer Lamers verklaarde dat de twintig steden nog geen een sluidend standpunt hebben over de woonlastenproblema- tiek. Hij weet dit aan het feit, dat ze te weinig tijd hebben gehad om zich voor te berei den op de hoorzitting. Lamers vond wel dat de grote steden tot nu toe te veel aandacht hebben gekregen in vergelij king met andere gemeenten. Hij stelde dat de middelgrote steden met dezelfde proble men kampen als de grote. La mers benadrukte, dat door de toepassing van verschillende systemen voor de berekening van huurprijzen in de stads vernieuwingsgebieden de huur van een woning in een kleine re stad zo'n 50 gulden hoger is dan in Den Haag, Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. P. de Koekkoek, W. B. A. Rietveld, geb. 7-3-1919 man, J P. Hage, geb. 14-10-1915 man, E. Groenendaal, geb. 23-2-1924 man, H. van der Meij, geb. 16- 5-1912 man, H. Guijt, geb. 3- 10-1979 man, E. van Leerdam, geb. 28-4-1953 vrl. echtg. van S. B. J. Menken, C. Varkevis- ser, geb. 6-3-1927 man, G. van de Peppel, geb. 3-8-1914 vrl. echtg. van S. H. Zitman, M. Eppes, geb. 22-6-1896 vrl geh. gew. met E. J. Duut. R. G. Bij- borg, geb. 17-7-1935 vrl. echtg. van W. J. F. Bakker, G. N. Overdevest, geb. 26-10-1924 man, J. Ramp, geb. 26-10-1934 vrl. echtg. van J. Arends, J. Boon, geb. 6-1-1926 man, J. W. L. Mink, geb. 24-12-1924 man, C. J. Ligtvoet, geb. 2-1-1904 vrl. geh. gew. met J. Smit.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3