NAVO klaar met snelle hulpmacht Abonnementen openbaar vervoer mogen worden ontzien Mitèua BRONWATER Smeekbede Polen: Staat van beleg op 13 december voorbij Donderdag 2 december 1982, 73e jaargang no. 22440 TV-TIPS „Het wonder der natuur" op Ned. I om 19.00 uur en om 22.10 uur portret van de dich ter J.C. Bloem. Harold Lloyd-filmfragmenten op Ned. II om 18.57 uur en om 19.25 uur serie „De zeven sprong". In „Tussen hemel en aarde" om 21.55 uur documen taire over pseudo-messiassen. HET WEER Bewolkt, maar droog. Middag- temperatuur 3 graden. Matige wind. Zon op. 08.28, onder: 16.32. Schev. hoog water: 4.14 en 16.30, laag water: 12.25 uur. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Schade na storm Een hevige storm heeft in Californië voor aanzienlijke schade gezorgd. In het plaatsje Van Nuys ging een hele rij elek- triciteitsmasten tegen de vlakte. De chauf feur van de auto op de voorgrond werd door de omvallende palen verrast, maar zag kans om onge deerd te ontsnappen. ADVERTENTIE surprisetip 5 VLEUGEL I SPEELDOOS! Yamaha nu 19,S0 MatlaMuziek Ongevallen door gladheid LISSE Door de gladheid is een automobilist in Lisse gister morgen gewond geraakt. Hij reed in zijn auto op de Loosterweg- noord. Door de gladheid raakte hij in een slip en reed door een hek om vervolgens in een greppel te belanden. De man kon zelf uit zijn auto komen, maar moest met een diepe hoofdwond n de Mariastichting in Haarlem worden overgebracht. Een 70-jarige motorrijder uit Lisse raakte eveneens gewond door de gladheid. Hij reed op de Kanaalstraat toen zijn motor door de gladheid slipte. De bestuurder werd naar het Diaconessenzie- kenhuis in Heemstede afgevoerd IN GEVAL VAN OORLOGSDREIGING: (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Vanaf I januari 1983 zullen koopvaardijschepen en vliegtuigen ingezet kunnen worden om in een crisissituatie troe pen en vliegtuigen in ijltempo over te bren gen van de Verenigde Staten, Canada en Groot-Brittannië naar het vasteland van Euro pa. Het besluit daarover is gisteren genomen in de vergadering van de NAVO-ministers van defensie in Brussel. Het gaat hier om een plan, dat dateert van mei 1977, toen bij een NAVO-topcon- ferentie de regeringsleiders beseften, dat in tijden van oorlogsgevaar er te weinig mogelijkheden waren om Europa van buitenaf te steunen. Volgens het besluit zullen over een maand 500 schepen en 400 vliegtuigen voor de burgerluchtvaart ingezet kunnen worden om 14 divisies landstrijdkrach ten in totaal 500.000 man naar Europa over te brengen. Ook kunnen er volgens het plan in record tijd 1900 gevechtsvliegtui gen worden overgebracht. Minister De Ruiter zei gis teravond in Brussel dat de Nederlandse regering nog in onderhandeling is met de KLM en Martin Air voor het inzetten van haar vlieg tuigen. De Nederlandse bases, waar troepen heen gebracht wor den, zijn Gilze-Rijen, Woensdrecht en Soester- berg. Met name op "Gilze- -Rijen zijn alle voorzienin gen al getroffen. Ook de ha vens van Rotterdam, Am sterdam en Vlissingen zijn op de opvang van troepen en materieel voorbereid. Pag.ll: Nederlandse de fensie-inspanning aan vaardbaar ADVERTENTIE Een incident, geladen met Italiaanse emotionaliteit, speelde zich gisteren af tijdens de wekelijkse au diëntie van de paus in het Vaticaan. De blinde Enri co Fabiani rukt, als de paus bij hem is gekomen, het verband van zijn ogen weg (foto links) en vraagt hem te helpen (rechts) een operatie in een zieken huis mogelijk te maken, die hij nu bij gebrek aan geld moet ontberen. Ambtenaren bonden: hoop op ontdooien DEN HAAG Hoewel het overleg van de ambte- narencentrales met minis ter Rietkerk van Binnen landse Zaken gisteren geen concrete resultaten heeft opgeleverd, hebben die centrales er de ver wachting uit geput, dat de bevriezing van de /salaris sen bij de overheid in de oorspronkelijke opzet niet zal doorgaan. Het overleg over het arbeidsvoorwaar denbeleid zal dan ook deze en volgende maand worden voortgezet. Vol gens AbvaKabo-voorzitter Jaap van der Scheur mag worden verwacht, dat in de tussenliggende tijd bij overheidsdiensten geen verdere (stakings)acties zullen worden onderno men. De voorbereidingen ervan gaan echter wel door. „De echte bedoelingen van het kabinet zijn ook na deze vergadering mistig geble ven", verklaarde Van der Scheur na afloop van de ver gadering. Hij doelde hierbij op de aanvankelijke opvat ting van minister Rietkerk, dat de bevriezing van de overheidssalarissen op 1 ja nuari a s. doorgaat en dat het overheidspersoneel extra geld zal moeten inleveren als men tot werkgelegenheid be vorderende maatregelen (ar beidstijdverkorting) wil ko men. Gisteren zei Rietkerk evenwel, dat hij „wil blijven streven naar een gelijkwaar dige behandeling" van amb tenaren en particuliere werknemers. En in het be drijfsleven is een streven gaande om de lonen niet te verhogen, maar de verho ging (prijscompensatie) te ge bruiken voor onder meer ar beidstijdverkorting. Pagina 9: Verder overleg over redden van banen Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur. nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. BRUSSEL Enkele NA- VO-landen hebben van Polen onofficieel te horen gekregen, dat de staat van beleg in dat land op 13 december wordt opgehe ven. Dit is uit westerse di plomatieke bronnen in Brussel vernomen. De boodschap zou zijn overgebracht aan de wes terse ambassadeurs in Warschau. De staat van beleg, die de Poolse auto riteiten vorig jaar decem ber afkondigden, zou wor den opgeheven en alle ge ïnterneerde leden van de verboden vakbond Solida riteit in vrijheid gesteld. In diplomatieke kringen wordt erop gewezen dat de boodschap erop gericht kan zijn de NAVO-minis ters van buitenlandse za ken, die op 9 en 10 de cember gaan praten over de sancties tegen Polen, te beïnvloeden. De landen van de NAVO verbinden drie voorwaarden aan het opheffen van de sancties tegen Polen: het beëindi gen van de staat van be leg, vrijlating van de ge detineerden en het her vatten van de dialoog tus sen staat, kerk en vakbon den. DEN HAAG Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) is bereid een voorziene tariefsverho ging in het openbaar ver voer op 1 april van 20 pro cent bij de abonnementen, te verzachten, mits daar een tariefsverhoging voor losse plaatsbewijzen en de strippenkaart tegenover staat. Ook mag de totale gemiddelde tariefsverho ging in stads- en streek vervoer met 13 procent en bij de NS met 8 procent niet in gevaar komen. Deze standpunt heeft de mi nister gisteravond ingenomen bij een gesprek met vertegen woordigers van het streekver voer (ESO), van negen ge meenten met een eigen ver voersbedrijf (BOV) en van veertig gemeenten die een vervoersbedrijf een subsidie geven (BOS). De heer Chr. Nyqvist, voorzitter van de BOS en wethouder in Den Haag van verkeerszaken, heeft een en ander gister avond bevestigd. Het gesprek eindigde zonder dat overeenstemming werd bereikt over de plannen van de minister. Alleen de ESO stemde er mee in. De gemeen telijke delegaties stelden, dat de voorstellen eerst in de ei gen gemeenten besproken die nen te worden. Binnen een week moeten de minister uit sluitsel hebben. Voor een be spreking in de gemeenteraad ik in Den Haag geen tijd meer. Bij de gemeenten zijn de voor stellen van de minister over de tariefsverhoging van de abon nementen slecht gevallen. De gemeenten hebben de laatste jaren juist de abonnementsta rieven ontzien om een groep trouwe klanten voor het ver voer te winnen. De gemeenten verwachten nu klanten te ver liezen. waardoor de tekorten in het vervoer zullen stijgen. Ontslag ambtenaar kost anderhall miljoen ZWOLLE B en W van Zwolle willen een hoofdambtenaar eervolontslaan, omdat als vaststaand moet worden aangeno men, dat er binnen het gemeentelijk apparaat van de gemeente Zwolle geen passende fnctie meer voor hem denkbaar is. Als de gemeenteraad met het voorstel accoord gaat, zal dat de Zwolse gemeenschap tot het jaar 2006 in totaal een bedrag van bijna an derhalf miljoen gulden kosten. De ambtenaar, H. Komduur (41X kwam 1 oktober 1972 in dienst van de gemeente, maar kwam al vrij spoedig in conflict met de gemeentesecretaris. Vanaf dat moment zijn er vele pogingen ondernomen om de kwesie te re gelen, maar tot op dit moment nog steeds zonder concreet resul taat Komduur heeft tot 16 december de tijd gekregen om te rea geren op het voorstel. II £eicUe0omcmt Zoekraken Belgische postzakken dupeert Nederlanders BREDA De Belgische Rijks kas zal spoedig een oplossing zoeken voor de 7000 gedupeer de Nederlanders die al sinds 22 november op hun pensioenuit kering wachten van de Belgi sche Rust- en Overlevingspen sioenen. Het betreft Nederlan ders die in België voorna melijk in de mijnen hebben gewerkt. Twee postzakken waarin de betalingsopdrachten zaten, zijn vanaf hun vertrek op 17 november 's avonds uit Brussel-Zuid, spoorloos ver dwenen. Bij elkaar gaat het om een bedrag van 3'/2 miljoen gulden. „Consumentenbond brengt schade toe aan kruideniers" DEN HAAG Het Vakcen- trum voor Levensmiddelen, de organisatie van 2300 levens middelendetaillisten, zegt de Consumentenbond voor de rechter te gaan slepen. Het vakcentrum vindt dat de bond geen prijsvergelijkingen meer mag maken die schade kun nen toebrengen aan zelfstandi ge detaillisten. Volgens het centrum vergelijkt de bond 'koeien met paarden door de prijzen van alle detaillisten „ten onrechte op één hoop te gooien" en te vergelijken met die van de grootwinkelbedrij- ven. De „amateur-enquêteurs" van de Consumentenbond zou- den ook regelmatig grote fou ten maken en veelal een te hoge prijs voor de kruideniers opgeven. De bond ligt niet wakker van de mededeling i van het centrum: „In 9 van de 10 gevallen laten de „gedu- j peerden" nooit meer wat van zich horen, na met de rechter te hebben gedreigd. Ja, het staat altijd wel aardig: „Vak centrum sleept Consumenten bond voor de rechter". Boven dien zetten wij er altijd bij dat het gaat om een steekproef en dat er lokaal prijsverschillen kunnen optreden". Meer mensen weg bij Koninklijke Bijenkorf DEN HAAG Bij de Koninklijke Bijen korf Beheer KBB moeten meer mensen ontslagen worden dan de 1500 die vorig jaar zijn aangekondigd. Dit kan geconclu deerd worden uit het tussentijdse rapport van het onderzoekbureau McKinsey. De berichten dat al plannen zouden bestaan om de Bijenkorfvestigingen in Den Haag, Arnhem en Eindhoven te sluiten worden door het concern ontkend. De geruchten over sluiting van drie vestigingen lijken gezien het rapport van McKinsey irreëel, aangezien dat een veel grotere afslanking zou betekenen dan het bureau nu noodza kelijk acht. In totaal werken bij de KBB 18.000 tot 20.000 medewerkers Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes Z0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57.35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15 00 uur, tel 071-122248. Losse nummers Z0.75. Chaos bij hoorzitting woonlasten in Tweede Kamer DEN HAAG Honderden leden van be wonersorganisaties uit Amsterdam, Rot terdam, Utrecht en Den Haag wilden gis teren in de Schepelzaal van de Tweede Kamer de hoorzitting van de vaste ka mercommissie voor volkshuisvesting over de woonlasten bijwonen. Er was echter maar plaats was voor vijftig a zestig men sen. De discussies hierover laaiden zo hoog op dat de vertegenwoordigers van de bewonersorganisaties de zaal massaal dreigden te verlaten Er ontstond een complete chaos, die de hoorzitting zeker een half uur ophield. Voorzitter S. Dijk man (CDA) slaagde er uiteindelijk in de gemoederen te bedaren door nog vijftien mensen extra in de zaal te persen. P^g. 3: Grote sociale onrust dreigt. Reagan in de knoop met Bolivia en Brazilië BRASILIA „Een toast op president Fi- gueiredo en het volk van Bolivia", zei de Amerikaanse president Reagan gisteren tijdens een diner tot zijn stomverbaasde gastheren in de Braziliaanse hoofdstad Brasilia. Toen de hij zich realiseerde dat president Figueiredo de scepter zwaait' over Brazilië en niet over Bolivia, trachtte hij zich te verbeteren met. „dat is het land waar ik naar toe ga". Maar ook hierbij ging Reagan in de fout, want hij vliegt mdrgen niet naar Bolivia maar naar Co lombia. Een woordvoerder van de presi dent deed na afloop van het diner een wat merkwaardige poging de vergissing te verklaren. „De president wilde Bogota zeggen in plaats van Bolivia. En Bqgota is de hoofdstad van Colombia". Vrouwen verhinderen aanranding GRONINGEN Twee vrou wen hebben gisteravond in een Gronings plantsoen een verkrachting weten te ver hinderen. Ze zagen vanuit hun auto hoe een 20-jarige Groninger een even oud meisje aanrandde en probeer de te verkrachten. De vrou wen sprongen uit de auto; de één stortte zich toen op de aanrander, de ander bracht het meisje in veiligheid. De politie kon de jongeman ter plaatse inrekenen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1