Nieuwe president Mexico erft geen olierijkdom, wel miljardenschuld Kennedy maakt weg vrij voor Mondale Spanje heropent grens met Gibraltar „Nederlandse defensie- inpanning aanvaardbaar" Mansion Ma House BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 DECEMBER 1982 PAGINA 11 Kind ontvoerd in Italië COMO De achtjarige zoon van een direc teur van een van Italië's grootste bromfietsfa- brieken is gisteren ontvoerd. Volgens de poli tie werd Davide Agrati door vier mannen meegenomen toen hij1 en zijn moeder het landgoed van de familie in Monticello Brian- za bij het Comomeer wilden binnengaan. Twee ontvoerders waren gekleed in het uni form van de Italiaanse financiële opsporings- politie. Zij namen de jongen uit de auto toen zijn moeder was uitgestapt om een hek open te maken. Davide Agrati's vader is verbon den aan de firma Agrati-Garelli, die een fa briek heeft in de buurt van Como waar 500 mensen werken. Giuseppe Agrati, broer van de grootvader van de jongen, werd in 1975 ontvoerd en een maand vastgehouden. Hij werd vrijgelaten toen de Agrati's een losgeld som hadden betaald. Volgend jaar verkiezingen in Argentinië BUENOS AIRES In Argentinië zul len uiterlijk over een jaar verkiezingen worden gehouden ter voorbereiding van het herstel van de democratie. Dat heeft president Reynaldo Bignone be- kendgemaakt.Hij zei dat de kiezers „hoogstwaarschijnlijk in het laatste kwartaal van 1983" naar de stembus zullen gaan. Volgens het staatshoofd bestaat er een „volledig akkoord" tus sen de strijdkrachten en de politieke partijen over het tijdstip van de verkie zingen. In 1984 zouden de militairen de werkelijke macht weer aan de burgers willen overdragen. Verzet El Salvador verliest terrein SAN SALVADOR Salvado- raanse guerrillastrijders heb ben het hele noordoostelijke gebied van El Salvador verla ten, vijf strategische dorpen ontruimd en zich' teruggetrok ken naar Honduras. Dat heb ben militaire autoriteiten in San Salvador verklaard. Eer der had de radiozender van het verzet „Venceremos" al melding gemaakt van een „tactische terugtocht". De af gelopen weken is in het be trokken gebied hevig gevoch ten tussen het verzet en het le ger, waarbij talrijke slachtof fers zouden zijn gevallen. Oudste Britse onderzeeër geborgen De Britse koninklijke marine is er gisteren in geslaagd de eerste Britse onderzeeër die in 1913 in het Engelse Kanaal zonk, boven water te brengen. De ruim twintig meter lange Holland I, genoemd naar de Ierse ontwerper John Holland, werd naar Devonport nabij Ply mouth gesleept, waar het ge vaarte roestvrij wordt ge maakt. Het is de bedoeling dat de onderzeeër uiteindelijk een plaatsje krijgt in het museum voor onderzeeboten te Gos- port bij Portsmouth. Fanfani presenteert nieuw Italiaans kabinet ROME De 74-jarige christen-democraat Amin- tore Fanfani, die voorzitter was van de Italiaanse Eerste Kamer, heeft gisteren zijn nieuwe kabinet voorgesteld aan president Pertini. Daarmee is een eind gekomen aan de achttien dagen durende re geringscrisis die ontstond doordat het vorige kabi net onder leiding van de republikein Giovanni Spadolini het niet eens kon worden over de be groting. Het nieuwe kabinet wordt het vijfde dat staat onder leiding van de veteraan Fanfani. De nieuwe regering bestaat uit christen-democraten, socialisten, sociaal-democraten en liberalen, die voor een niet onbelangrijk deel ook zitting hadden in het kabinet-Spadolini. De republikeinen van Spadolini doen niet langer mee. Het kabinet staat voor de moeilijke opgave een effectief anti-crisis- beleid te voeren. Wijn van Goering geveild PARIJS Zevenenzestig flessen goede Franse wijn die bestemd waren voor de tafel van de Duitse Rijks maarschalk Hermann Goe ring zijn gisteren op een veiling in Parijs voor 21.500 frank van de hand gegaan. Bieders uit Dene marken, Engeland, Zwit serland en de Verenigde Staten boden mèer om de historie van de stoffige flessen dan om de inhoud, die niet afkomstig is van de allerbeste Franse wijngaar- den.De flessen bereikten Goerings .Karinhalle' nooit omdat bij de Franse spoor wegen werkende verzets strijders ze tegenhielden. Meer geld nog bracht een fles Cognac uit 1805 afkom stig uit Napoleons paleis de Tuilerieën: 5500 frank. De whisky die je pakt Reagan hekelt inmenging Sovjets in Zuid-Amerika BRASILIA De Ameri kaanse president Reagan heeft tijdens zijn bezoek aan Brazilië scherpe kri tiek geleverd op guerrilla bewegingen in Latijns-A- merika en de steun die zij volgens hem van Cuba en de Sovjet-Unie ontvangen. Hij beschuldigde beide landen, zonder hen overi gens bij name te noemen, van „pure agressie". Tijdens een diner met presi dent Figueiredo van Brazilië zei Reagan over de steun die de guerrillabewegingen krij gen: „Zij worden bewapend door het surrogaat (Cuba red- ,)van een verre macht (Sovjet- Unie red.), een macht die een filosofie heeft welke vreemd is aan de Amerika's en tot doel heeft onze regeringen en eco nomieën te destabiliseren. Dit is pure en eenvoudige agres- De woorden van Reagan on derstreepten het verschil van mening dat tussen beide lan den bestaat over een oplossibg van de crisis in met name Midden-Amerika. Terwijl Reagan de guerrillabewegin gen veroordeelde, zei presi dent Figueiredo te hopen dat vredesinitiatieven van landen als Mexico en Venezuela een kans krijgen. Washington heeft op die plannen echter niet gereageerd. Figueiredo onderstreepte het recht van volken op soevereiniteit „zon der inmenging van buiten". Na een eerdere bespreking was bekendgemaakt, dat de VS Brazilië een kort overbrug gingskrediet van 1,23 miljard dollar zullen verstrekken, in afwachting van een overeen komst met het IMF. Met be hulp van de IMF-lening wil Brazilië de economische pro blemen bestrijden. Het land heeft een buitenlandse schuld van ruim tachtig mijard dollar. MADRID De Spaanse regeringsleider Felipe Gonza lez heeft gisteren bekend gemaakt dat hij volgende week „om humanitaire redenen" de Spaanse grens met Gibraltar openstelt. De grens werd in 1969 door gene raal Franco gesloten in een poging het beheer over de Britse kolonie terug te krijgen. De centrumregering van Calvo Sotelo heeft enige malen de heropening voorgesteld, maar iedere keer weer uitgesteld. Het plan tot openstelling was een van de beleidsvoorstellen van aantredend premier Felipe Gonzalez. Na een debat van ruim ze ven uur koos het Spaanse parlement, de Cortes, vanmorgen in de kleine uurtjes Gonzalez daadwerkelijk tot leider van de Spaanse regering. De 40-jarige leider van de Spaanse socialisti sche partij kreeg de steiin van de socialisten (202 zetels) en com munisten (vier zetels) en van oud-premier Suarez. De rechtse Allianza Popular van Fraga Iribarne en de centrumpartij Unie van het Democratisch Centrum stemden tegen. Het zeventien leden tellende kabinet bestaat uit gematigde soci alisten, van wie er negen een graad in de economie hebben. De leden zijn gekozen op grond van hun bekwaamheid, niet op grond van persoonlijke voorkeuren, aldus Gonzalez die er ver der aan toevoegde dat hij een politiek wil voeren die de partijbe langen overstijgt. Minister van buitenlandse zaken wordt Fer nando Moran, een carriërediplomaat, die behoort tot de rechter vleugel van de socialistische partij. Vice-premier Alfonso Guerra geldt als de „kroonprins" van Gonzalez. Hij beschikt over grote organisatorische kwaliteiten en wordt beschouwd als de n achter de socialistische verkiezingsoverwinning. Tijdens het debat over Gonzalez beleidsvoorstellen voelden v scheidene leden van de oppositie Gonzalez aan de tand over vaagheid aangaande zijn voorstellen een referendum uit te schrijven over het NAVO-lidmaatschap en de overeenkomsten met de Verenigde Staten voor het gebruik van Spaanse militaire bases open te breken. Gonzalez weigerde een datum voor het referendum te noemen, maar zei dat Spanje in geen geval geheel zal opgaan in de militaire structuur van het bondgenootschap. (Vervolg voorpagina) BRUSSEL De vliegers heb ben er tot dusver op gewezen, dat het risico onevenredig groot is ten opzichte van wat hun burgertaak hen oplegt en bovendien vragen zij zich af wie bepaalt wanneer er sprake is van een crisissituatie. Met de rederijen heeft de Nederlandse regering geen moeilijkheden; er bestaat namelijk een vaar- plicht. Voor luchtvaartmaat schappijen heerst geen vlieg- plicht. Een en ander betekent dat de Nederlandse regering op korte termijn opnieuw be sprekingen moet gaan voeren met de vliegers van KLM en Martin Air, wil het plan van Nederlandse zijde ook over een maand doorgang kunnen vinden. Minister de Ruiter van defen sie heeft gisteren gezegd dat de Nederlandse defensie-in- sapnning' „een aanvaardbaar beeld" te zien geeft, maar dat er ook duidelijke minpunten zijn aan te wijzen. De minister deelde dit mee na afloop van een vergadering van het comi- të voor de planning van defen sie-inspanning voor het ko mende jaar. De vergadering werd voor een groot deel be paald door een heftige aanva ring tussen de Griekse en Turkse vertegenwoordigers, die elkaar van oorlogsneigin gen beschuldigden. De Ruiter heeft de NAVO meegedeeld dat Nederland in 1983 twee procent meer aan zijn defensie zal besteden. Weliswaar blijft Nederland dan achter bij het streefcijfer van drie procent, maar het ligt hoger dan dat van landen als de Bondsrepubliek. Het ligt echter lager dan dat van lan den als Engeland, Italië en Noorwegen. De Ruiter zei ver der dat Nederland voorlopig al zijn bestaande kerntaken zal handhaven. Zo zullen de F-16 en de Orion de kerntaken van hun voorgangers overnemen. De zitting van het defensieco mité werd geopend met een overzicht van de militaire krachtsverhoudingen tussen oost en west. Volgens de NAVO-bevelhebbers valt deze stand van zaken duidelijk in het voordeel van de Sovjet- Unie uit. Minister De Ruiter onderstreepte dit met enige cijfers. Volgens hem besteden de landen van het Warschau pact veertien tot zestien pro cent van hun nationale inko men aan defensieen de NAVO-landen vijf procent. MEXICO-STAD Op so bere wijze heeft de nieu we president van Mexico, Miguel de la Madrid Hur- tado (47), gisteren IN mexico-Stad zijn ambt aanvaard. De pracht en praal van voorgaande ce remonies ontbrak geheel. De la Madrid wilde het voorbeeld geven aan het Mexicaanse volk, dat de zwaarste zwaarste econo mische crises meemaakt sinds de Mexicaanse revo lutie van begin deze eeuw. Miguel de la Madrid heeft van zijn voorganger, Lopez Portil- lo, een buitenlandse schuld van ruim tweehonderd miljard gulden geërfd, waarmee Mexi co samen met Brazilië koplo per in de wereld is. De nieuwe president zal de eerste jaren van zijn zesjarige ambtsperio de niet veel meer dan een cri sismanager kunnen zijn, met weinig speelruimte voor echt beleid, zo is de verwachting. De eerste belangrijke daad van De la Madrid wordt de onder tekening van de overeenkomst met het Internationale Mone taire Fonds (IMF), die uiterlijk 15 december moet plaatsvin den, voor een krediet van bij na veertien miljard gulden. Mexico leek vier jaar geleden een welvarende toekomst te gemoet te gaan. Het land werd de vierde olieproducent ter wereld en de inkomsten uit olie stegen van 1977 tot 1981 van bijna drie miljard gulden tot ruim veertig miljard gul den. De scherpe daling van de olie prijs op de wereldmarkt ver stoorde echter de mooie droom. De exportopbrengsten, die voor driekwart van olie af hankelijk zijn, kelderden pijl snel en al spoedig was Mexico niet meer in staat de in de hausse-periode afgesloten bui tenlandse leningen af te beta len. Afgelopen week deed het IMF een nogal unieke oproep op het internationale bankwe zen Mexico ruim vijftien mil jard gulden te lenen, een kre dietverlening die zou moeten worden gekoppeld aan 1 de IMF-lening. Strenge voorwaarden De voorwaarden die aan de IMF-lening worden gesteld, zijn zwaar. President de la Ma drid zal bij aanvaarding ervan het begrotingstekort in een jaar moeten terugbrengen van 16,5 procent naar 8,5 procent van het nationale inkomen. Er is nu al weinig geld meer voor investeringen van de over heid, wat zich doet voelen in pijnlijke aanpassingen van het welvaartsniveau van meeste van de zeventig miljoen Mexi- De Mexicaanse regering heeft veel openbare werken moeten stilleggen. Overal in de grote steden ziet men onafgemaakte bouwwerken. De vakbonden vrezen een verlies van meer dan miljoen banen. Daarmee wordt een groot deel van de vier miljoen bahen die Lopez Portillo kon scheppen weer Van de olierijkdommen heeft voornamelijk de maatschappe lijke bovenlaag geprofiteerd. De twintig miljoen armen werden er eerder slechter van, omdat de inflatie tijdens de oliehausse is opgelopen tot zo'n honderd procent. Veel van de opbrengsten uit olie zijn ver dwenen via de gigantische cor ruptie, door Lopez Portillo aangeduid als het „nationale kankergezwel", of naar ver liesgevende staatsbedrijven. Veel geld werd via de banken naar het buitenland geloodst. Het bracht Portillo tot zijn laatste belangrijke daad: op 1 september werden alle banken genationaliseerd. De nationali satie moet Mexico in staat stel len de economie beter te con troleren. Sucessen van voorganger Met Lopez Portillo (62), die moet aftreden omdat de wet geen tweede ambtstermijn toe staat, vertrekt een opmerkelijk politicus. De immense buiten landse schuld werpt weliswaar een smet op zijn blazoen (Por tillo heeft zich volgens critici verkeken op de olierijkdom men), maar politieke en diplo matieke waarnemers wijzen toch op een aantal verdiensten van Portillo. Hij was het die vier miljoen banen wist te scheppen, nadat hij een econo mische chaos had overgeno men van zijn voorganger Echeverria. Onder Portillo profileerde Mexico zich meer in dn buitenlandse Dolitiek. zijn belangrijke positie in de regio ook door een gezamen lijk vredesinitiatief met Vene zuela inzake Nicaragua. Op merkelijk was verder dat het verzet in El Salvador werd er kend als een representieve po litieke factor. De nieuwe president. De la Madrid, is vader van vijf kin deren'. Hij haalde zijn rechten- graad aan de Harvard-Univer- siteit en maakte aanvankelijk carrière in het bankwezen. Later werd hij onderdirecteur van de staatsoliemaatschappij Pemex en in 1975 werd hij on derminister van Financiën. Hij wordt, zeker ook door zijn ver leden als minister van budget en planning (sinds 1979), ge zien als een technocraat. Hij noemt zichzelf „realist". De la Madrid hanteert weliswaar soms een revolutionaire reto riek, maar dat zegt in Mexico weinig meer. Het revolutionair jargon is in Mexico zelfs tradi tie bij de conservatieven sinds de beroemde revolutie van 1910 van Emiliano Zapata en Pancho Villa. Met de komst van Miguel de la Madrid zal deze politiek niet veel veranderen, zo is de ver wachting. De overheersende positie van de regeringspartij PRI, die in alle maatschappe lijke geledingen waaronder de vakbeweging de belangrijke posities in handen heeft, ga randeert een zekere stabiliteit. De PRI regeert het land ten slotte al meer dan vijftig jaar. Bovendien is de la Madrid een vertrouweling van Portillo en, conform de regels, door hem zelf aangezocht. De 33-jarige linkse Druzenleider Walid Jumblatt is gistermiddag aan een moordaanslag ontkomen. Een in een auto verborgen bom werd door onbekenden van afstand tot ontploffing gebracht, maar Jumblatt kwam er met lichte verwondingen aan het hoofd vanaf. Vier andere mensen kwamen echter om en er vielen 38 gewonden. Tegen de rechts-christelijke Falangistische partij waarin de voornaamste tegenstanders van Jumblatt gegroepeerd zijn, is de verdenking gerezen dat zij de aanslag heeft georganiseerd. De partij heeft de aanslag veroordeeld. Jumblatts Druzen en de Fa- langisten zijn al vijf weken lang in telkens oplaaiende gevechten gewikkeld in het Chouf-gebergte ten zuiden van Beiroet, dat formeel onder controle staat van de Israëlische invasiemacht. In een poging om die gevechten te beëindigen had Jumblatt vlak voor de aanslag een gesprek gehad met president Amin Gemayel en oud-president Camille Chamoun. „GEZIN NU BELANGRIJKER DAN PRESIDENTSKANDIDATUUR" Portillo was een voortrekker van de Noord-Zuiddialoog over de wereldarmoede en speelde ook een belangrijke rol in de niet-gebonden bewe ging. De Noord-Zuidtop van 1981 werd in het Mexicaanse Cancun gehouden. Samen met Venezuela verschafte Mexico hulp in de vorm van goedkope olie aan arme landen in de re gio en het lend benadrukte WASHINGTON „Het is geloof ik geen geheim, dat ik graag president zou zijn. Maar mijn eerste zorg betreft momenteel mijn kinderen. Zij hebben gro te invloed gehad op mijn besluit, om niet mee te dingen naar de Democra tische presidentskandida tuur voor 1984". Op deze wijze maakte senator Ed ward Kennedy (50) giste ren bekend, dat hij de strijd om het Witte Huis voorlopig aan anderen overlaat. De belangrijkste Democratische kandidaat is nu ex-vice-president Walter Mondale, maar hij zal zeker niet de enige Democraat zijn die het in 1984 tegen Reagan wil op nemen. my Carter bakzeil moest ha len. Tijdens de Congresverkiezin gen van dit jaar gaf Kennedy, hoewel hij zeker was van zijn herverkiezing, toch 750.000 dollar uit aan televisietijd om zich voor te stellen als een man die verknocht is aan zijn gezin en vervolgd door de tra gedie. Veel Amerikanen zijn echter nog altijd van mening dat Kennedy een man is die in benarde tijden het hoofd ver liest en in paniek raakt en daarom niet uit het juiste hout is gesneden om president te worden. President Reagan toonde zich in de Braziliaanse hoofdstad Brasilia verrast over het be sluit van senator Kennedy. Tevens liet hij blijken dat hij een tweede termijn ambieerv toen hij zei dat hij niet van plan was het voorbeeld van Edward Kennedy te volgen. De nieuwe Mexicaanse president na zijn installatie. Druzenleider Jumblatt ontkomt aan moordaanslag „Als ik mijn besluit alleen op politieke gronden had moeten nemen, dan zou ik vandaag een andere boodschap hebben gehad", aldus Kennedy, die momenteel verwikkeld is in een echtscheidingsproces met zijn vrouw Joan, van wie hij al enkele jaren gescheiden leeft. „Het besluit dat Joan en ik ten aanzien van ons huwelijk heb ben genomen is erg pijnlijk voor onze kinderen. Zij ver dienen nu mijn eerste en alles overheersende zorg. Boven dien is de campagne van 1980 een moeilijke ervaring ge weest. Ik mag zoiets nu niet weer van mijn gezin verlan gen". De echtscheiding zou voor Kennedy in een eventuele campagne een extra hinder paal hebben betekend, naast de schandalen die hem al ja renlang achtervolgen, zoals Edward Kennedy het ongeluk van Chappaquid- dick. Hoe zwaar die last druk bleek bijvoorbeeld in de cam pagne van 1980, toen hij na een verbitterde strijd met Jim-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11