„Snel in en uit elkaar is belangrijk voor levensduur Bromfiets heeft zijn tijd gehad TH TWENTE ONTWIKKELT NIEUWE WASMACHINE 11 IN DE KNEL TUSSEN FIETS EN AUTO Beurs van Amsterdam ECONOMIE LEIDSE COURANT DINSDAG 30 NOVEMBER 1982 PAGINA 13 W erkloosheids- verzekering bij hypotheken AMSTERDAM De Nederlandsche Middenstandsbank gaat als aanvulling op het bestaande hypotheekpakket de mogelijkheid openen, een verzekering te sluiten tegen onvrijwillige werkloos heid. Afhankelijk van de hoogte van de hypotheek kan de huiseigenaar onder deze verzekering een uitkering krijgen van f 500 tot 1000 per maand. De NMB wil met de uitbreiding vap het dienstenpakket die groep potentiele j huisbezitters bereiken, die nog steeds aarzelt tot koop over te gaan in ver band met de onzekere economische si tuatie. Voorlezende computer TOKIO De Japanse telefoonmaat schappij heeft een computer ontwik keld die kan voorlezen uit boeken, kranten en brieven. Volgens de maat schappij is de accuratesse van het elektronisch brein 99,5 procent. Een ander nieuw snufje van deze staatson derneming is een robot die bladzijden omslaat. Het instrument heeft zulke gevoelige „vingers" dat het geen moeite heeft met zelfs de dunste blad zijden van een telefoonboek. De com binatie van deze twee elektronische nieuwigheden is misschien onder meer een uitkomst voor ouders die geen zin hebben hun peuters elke avond een verhaaltje voor te lezen. Werkloosheid grafische sector dit jaar al meer dan verdubbeld AMSTERDAM De werkloosheid in de gra fische sector is de laatste tien maanden ver dubbeld. Terwijl er in januari 1982 nog 786 werklozen waren was dat aantal eind oktober al gestegen naar 1.621. „Er is praktisch geen enkele onderneming in de grafische bedrijfs tak die de moeilijkheden van het ogenblik niet voelt. De economische recessie treft ons wat later dan andere bedrijfstakken, maar nu is het toch wel goed raak", zei voorzitter R.A. Levisson van het Koninklijk Verbond van Grafische Ondernemingen (KVGO) vandaag op de ledenvergadering van de KVGO in de Rai in Amsterdam. Levisson pleitte daar o.m. voor een aanpak van de jeugdwerkloosheid „willen we er tenminste niet aan mee werken op den duur de revolutionaire krachten zelf te kweken". DURE KIP EVEN LEKKER ALS GOEDKOPE DEN HAAG Dure kip is zijn geld niet waard. Dit concludeert Konsumenten Kontakt uit een onderzoek naar verse kip, ver kocht door poelier, grootwinkelbedrijf, door goedkope winkels en op de markt. Alle verse kip blijkt volgens het onderzoek goed te zijn van smaak en redelijk van kwaliteit. Poelier en grootwin kelbedrijf zijn evenwel vaak anderhalf keer zo duur als mark en goedkope winkels. Volgens KK is het een illusie om te verwach ten dat met prijzige gele-merkkippen scharrelkippen worden ge kocht. Met uitzondering van de zeer dure Franse „Label Rouge" kippen zij alle in Nederland verkochte dieren produkten van de intensieve pluimveehouderij. De organisatie heeft ook kritiek op de hygiënische omstandigheden waaronder verse kip wordt ver kocht. Uit het onderzoek blijkt dat een kwart tot driekwart van alle kippen besmet zijn met de salmonellabacterie. De consu ment dient diverse voorzorgsmaatregelen te treffen bij het be waren en bereiden van kip, opdat voedselvergiftiging zoveel mogelijk wordt voorkomen. Japan weert kunstzinnige foto's uit Frankrijk TOKIO Met de vraag of kunstzinnige naaktfoto's uit Frankrijk goed of slecht voor de Japanners zijn heeft de handelsoorlog tussen Frank rijk en Japan er een dimensie bijgekregen. Tot dusverre bleef de strijd beperkt tot on persoonlijke zaken als videore corders. De Franse minister van buitenlandse handel, Mi chel Jobert, heeft er in een brief aan het Japanse ministe rie van financiën zijn „hoogste bevreemding" over uitgespro ken dat de Japanse douane studies van vrouwelijk naakt van de avantgardefotograaf Man Ray uit Frankrijk niet voor publikatie in Japan wil vrijgeven. Geheel volgens de voorschrif ten hebben Japanse douane ambtenaren de foto's voorzien van de stempelopdruk „zeden- kwetsend" en de Japanse uimtgeverij Misoezoe Sjobo ge dwongen de Man Ray-catolo- gussen verregaand te retouc heren. Een woordvoerder van dat bedrijf zei dat de catalo gussen aldus hun marktwaar de geheel hebben verloren. Ondanks de malaise leven we nog altijd in een weg- gooimaatschappij. Auto kerkhoven zijn wel de meest opvallendste ken merken daarvan. Maar er wordt veel meer dan al leen maar auto's wegge gooid. Vooral in de sector huishoudelijke apparaten wordt veel met het grof vuil meegegeven dat ei genlijk een veel langer le ven beschoren zou kunnen zijn. Vaak is een klein de fect al aanleiding om een heel apparaat wasma chine, koelkast weg te gooien. De Stichting Toe komstbeeld en Techniek is die verspilling een doorn in het oog. Prof. Van den Kroonenberg, hoofd van de vakgroep Ontwerp- en Constructie leer van de afdeling werk tuigbouw Technische Hoge School Twente werd gevraagd of hij op het ge bied van wasmachines een bezuinigingsproject kon opzetten. Ir. Jan Braam, onderzoeker bij de vakgroep O en C, gaf in het kader van het af studeerproject van stu dent Hans Kuperus uit Winterswijk de opdracht een wasmachine te maken die snel te demonteren zou zijn. Onze verslagge ver Gé Tol zocht de beide wasmachine-ontwerpers op. ENSCHEDE Slechts één hele seconde heeft Hans Ku perus nodig om de motor uit de door hem ontworpen „snel le" wasmachine te halen. In totaal vergt de demontage van de hele machine zes minuten. „Het is voornamelijk een kwestie van verbindingen, aansluitingen en bevestigings methoden", legt hij uit. „Slan gaansluitingen electrische ver bindingen en andere bevesti gingen zijn letterlijk in een handomdraai te demonteren". Hij vestigt de aandacht op vier eierkist-sluitingen waarmee de kuip aan zijn ophanging is be vestigd. Eierkist-sluitingen zijn ook elders in de machine toegepast. Alleen de ommanteling van de Kuperus-wasmachine is al een wonder van eenvoud. Het in wendige van wasmachines is namelijk bij sommige bestaan de apparaten pas toegankelijk na een half uur sleutelen. Soms moeten service-mon teurs zelfs een klein model hefkraan meenemen om het binnenwerk van een wasma chine uit zijn ommanteling te tillen. Daartoe moeten dan wel eerst nog een aantal verbin dingen worden losgemaakt. Kuperus heeft nu een machine gemaakt waarbij de ommante ling binnen enkele seconden is te verwijderen. Daardoor wordt het hele interieur van de machine voor de reparateur toegankelijk. Bovendien blij ven alle verbindingen intakt. De machine kan zelfs in ont mantelde toestand probleem loos wassen. Voor monteurs belangrijk als hij tijdens of na een reparatie de machine wil len laten proefdraaien, zonder hem eerst helemaal te moeten „aankleden". Niet schokkend Hans Kuperus heeft helemaal geen wereldschokkende uit vindingen hoeven doen. Hij zegt: „We hebben gewoon ge werkt met onderdelen uit be staande machines en materia len die door de normale toele veringsindustrie geleverd wor den, standaard-materialen dus. Eierkist-sluitingen zijn uitein delijk ouder dan de oudste wasmachine". Ontwikkelt de wasmachine- industrie zelf niet dit soort Het duo Braam-Kuperus bij de eenvoudig te demonte ren wasmachine. Jan Braam: „Ik heb niet de in druk dat dit soort verbeterin gen de eerste aandacht bij wasmachine-fabrikanten heeft. We hebben, toen we met het onderzoek begonnen, contact met fabrikanten ge zocht, maar ze geven aan le- vensduur-verlenging nou niet direct de hoogste prioriteit. En levensduurverlenging is juist wel een van de hoofdmerken van ons onderzoek en het daaruit voortgekomen ont werp. Wasmachines worden vaak afgedankt vanwege een klein mankement dat gemak kelijk tegen lage kosten zou zijn te^.verhelpen als de machi ne maar snel te demonteren .en weer te monteren zou zijn. En het zijn doorgaans de me chanische delen, die het na kortere of langere termijn af laten weten. Ophanging van de waskuip, lagerring van de draaitrommel zijn bijvoorbeeld zwakke punten". Lekkages „Lekkages zijn vaak de oor zaak dat bepaalde onderdelen ontregeld raken. Lekkages hebben in wasmachines meest al funeste gevolgen. Wij heb ben geprobeerd een machine te construeren waarbij de kans op lekkages gering is en waar bij storingen in een mum van tijd kunnen worden verhol pen. Ook is gewerkt met in het achterhoofd het idee van hergebruik van materialen en zuinigheid met grondstoffen. Een dergelijke machine* moet veel langer dan de huidige ge neratie wasmachines in ge bruik kunnen blijven". Aan welke termijn denkt u? „Een levensduur van vijftien jaar vind ik redelijk. Een ma chine die na die tijd dan toch eindelijk onherstelbaar kapot raakt, kan dan volgens onze filosofie milieuvriendelijker dan heden ten dage tot afval worden verwerkt. Nu nog gaat een complete machine de kra ker in, maar bij gescheiden af valverwerking zou onze ma chine in sloopbedrijven kun nen worden gedemonteerd. Stalen onderdelen zouden naar de Hoogovens kunnen, zonder dat het staal door ko per en tin verontreinigd is. Koper en tin zijn namelijk schadelijke bij de fabrikage van goed staal. Allerlei kunst stoffen uit de machme zouden apart kunnen worden ver werkt en bij koelkasten (on derwerp van het volgende on derzoek van het duo Braam- Kuperus, red.) zou bijvoor beeld het voor onze ozonlaag zo schadelijke koelgas freon bij de afvalverwerking zodanig kunnen worden verwerkt dat het voor andere doeleinde op nieuw bruikbaar is". Het mag bijzonder genoemd worden dat dit onderzoek op een Nederlandse hoge school is gedaan. Want er zijn in ons land nauwelijks nog wasma chine-fabrikanten. Wel zijn er Nederlandse industrieën die hun naam geven aan wasma chines, maar productie en de research geschieden in het buitenland door buitenlandse deskundigen. De fabrikanten zijn volgens ir. Braam erg geïnteresseerd in het Twentse onderzoek. Braam: „We hebben ze regel matig op bezoek, maar we zijn nog niet door ze benaderd om mee te werken aan massa-fa- brikage van onze machine. Wel hebben we reacties gekre gen met betrekking tot de fa briceerbaarheid van onze idee ën. Van bepaalde ideeën heb ben fabrikanten gezegd dat ze te duur in het fabrikage-pro- ces zouden worden. Van ande re zaken hebben ze gezegd dat het zou kunnen". Tekort Kuperus: „In ons onderzoek hebben we wel degelijk reke ning gehouden met de fabri ceerbaarheid van het een en andere. Daarom hebben we dan ook onderdelen uit be staande machines gebruikt. In het vooronderzoek dat aan het werkelijke ontwerpen van de machine vooraf ging is onder zocht waarom wasmachines afgedankt werden. Veertig af- dartkertjes hebben we onder de loep genomen. Er is een in ventarisatie gemaakt van wel ke de meest voorkomende mankementen zijn en van wat doorgaans in machines nog heel blijft. Sommige machines bleken al na vier jaar te zijn afgedankt. Wij vinden zelfs tien jaar een tekorte levens-* duur voor wasmachines", al dus Hans Kuperus. GE TOL Dollar zakt in, goud flink duurder AMSTERDAM De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren op de wisselmarkten in West-Europa gedaald ter wijl de goudprijs flink steeg. In Amsterdam werd de mid denkoers van de dollar op 2,7420 gulden bepaald vergele ken met een fixing van 2,7785 gulden van vrijdag. In Londen eindigde de handel in goud op een prijs van 435 dollar per ounce (31,1 gram), 17,25 dollar hoger dan de slotprijs van vrij dag. In Londen wist het pond ster ling zich te herstellen van de klappen die het verleden week opliep. De sterlingkoers steeg met meer dan een dollarcent tot 1,607 dollar. Dat werd in verband gebracht met de ren teverhoging van de Britse ban ken en met regeringsverkla ringen van het afgelopen weekeinde. De zwakke positie van de dollar werd geweten aan de tegenvallende cijfers omtrent de Amerikaanse bui tenlandse handel en de kans op een verdere daling van de rente in de Verenigde Staten. Binnen het European Mone tair System (EMS) heerst thans grote druk op de Belgi sche frank. De spanning bin nen het EMS is zo groot, dat valutahandelaren aanpassin gen van enkele valuta's niet uitgesloten achten. Anderzijds wordt de gulden door technische oorzaken wat meegetrokken door de Belgi sche frank. Mede hierdoor zakte de gulden met name ten opzichte van de Duitse mark, die maandagmorgen 1,1020 noteerde tegen 1,0982 het slot van vrijdag. De Deense centrale bank heeft haar disconto met één procent verlaagd tot tien procent in de hoop de bereidheid tot investe ren bij het bedrijfsleven enigs zins aan te moedigen. De regering van Uruguay, eens het „Zwitserland van Zuid-Amerika" genoemd, heeft besloten de koersvor- ming van de nationale mun teenheid, de peso, over te laten aan het vrije spel van vraag en aanbod. Dat zal naar verwach ting leiden tot een koersdaling van veertig procent. Zestig banen weg bij Pakhoed ROTTERDAM Bij de op slag- en expeditiebedrijven van OPEX-Nederland, onder deel van het Pakhoedconcern, zullen zestig van de 320 ar beidsplaatsen verdwijnen. Vol gens de directie van Pakhoed is de reorganisatie noodzake lijk geworden door de grote verliezen die de meeste bedrij ven van OPEX-Nederland de laatste jaren hebben geleden. Men probeert een belangrijk deel van het overtollige perso neel van OPEX te kunnen herplaatsen binnen het Pak hoedconcern, waar ongeveer 1.700 mensen werken. De Ne derlandse OPEX-bedrijven, die gevestigd zijn in Amster dam, Zaandam, Hillegom, Al phen a/d Rijn, Rotterdam en Venlo, houden zich onder an dere bezig met opslag- en veemwerk, verhuur van opslagruimten en algemene expeditie. De Nederlandse fabrikanten van fietsen en bromfietsen hebben van januari tot juni, vergeleken met dezelfde perio de vorig jaar, in totaal bijna 42 procent minder bromfietsen en ruim 15 procent minder fietsen geproduceerd. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Binnen de sector fietsen daalde vooral de produktie van sportfietsen met 194.400 tot 503.600, maar het cijfer van de zogenaamde klassieke toerfiets steeg met 5.300 tot 39.200 rijwielen. De produktie van sportfietsen daalde dit jaar voor het eerst. Van 1979 tot en met 1981 vertoonden de pro- duktiecijfers nog een stijgende lijn. DEN HAAG De dagen van de bromfiets als volksvervoer middel lijken te zijn geteld. De tijden dat groepjes jongelui met lange haren op de brom mers knetterend door de straat schoten waren allang vervlo gen. Maar de kans is groot dat de burrie-sit, het hoge stuur en de voetgeschakelde versnel ling meer en meer zeldzaam heden zullen worden langs de Nederlandse wegen. Een slecht voorteken was al enige tijd geleden het op de fles gaan van het fameuze Duitse merk Kreidler. Ook de Nederlandse bromfietsindustrie zit met de handen in het haar. Batavus en Sparta, de enige fabrikan ten die in ons land nog deze fietsen giet hulpmotor bou wen, zagen hun produktie in de eerste helft van dit jaar met bijna 42 procent dalen. Wordt deze ontwikkelng een rampza liger, waardoor we straks naar het museum moeten om nog een brommer te bezichtigen? De jeugd pakt in de meeste ge vallen liever de fiets of spaart op 16-jarige leeftijd door voor een auto of voor rijlessen. Of ze kopen voor hun geld liever luxe artikelen, denk maar aan de opkomst van video-appara- tuur en electronische spelle tjes. Slechts een sprankje hoop dat het toch nog een beetje be ter zal gaan met de bromfiets rest nog de fabrikanten en im porteurs van dit eens zo popu laire vervoermiddel. Bij de Nederlandse Vereniging De Rijwiel en Automobiel In dustrie (RAI) wijst men er op dat de verkoop van bromfiet sen vooral is gedaald na de in voering van de helm- draag plicht. Toen in 1975 minister Westerterp (Verkeer en Wa terstaat) uit oogpunt van vei ligheid het dragen van een valhelm verplicht stelde, heeft zeker menig meisje van het verder rijden van een brom mer afgezien. Het voertuig werd in de schuur gezet en vroeger of later verkocht aan een belangstellende die het niet ontsierend of onhandig vond een helm te dragen. Dat de valhelm hoofdoorzaak is van de misère wordt in de wereld van de tweewielerhan- del ontkend. Wel zijn de cij fers sinds 1975 ongunstig. Er werden in een topjaar als 1970 nog 280.000 exemplaren ver kocht. Tien jaar later was dit aantal al teruggelopen tot 60.000, en in het afgelopen jaar nog maar 46.000 stuks. Het bromfietsenpark, kent op dit moment een grote van 600.000 a 700.000. Indeling Behalve dat veel 16-jarigen zeggen: „Ik fiets wel even door en koop later een auto", is vol gens een woordvoerder van de RAI het „wettelijk kader" voor het berijden van een, brommer niet aantrekkelijk. Daarmee bedoelt hij dat een nieuwe indeling voor brom fietsen moet komen, met voor de jeugd een kleine brommer oplopend tot zwaardere model len voor de ouderen. Ook de beginleeftijd voor het brom men zou dan omlaag kunnen tot misschien een jaar of veer tien. aldus de woordvoerder. Deze visie heeft de vereniging op papier gezet in „Tweewie- lend de toekomst in"; een rap port, dat aan het begin van dit jaar onder meer aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat is aangeboden. Volgens het ministerie is er binnen afzien bare tijd nog niets over te ver wachten. „We overdenken de plannen", zo vertelt men hier. Gedupeerd De zwaar gedupeerden in deze bromcrisis zijn natuurlijk de fabrikanten en importeurs. De twee Nederlandse bromfietsfa brikanten Sparta en Batavus, en een aantal importeurs van buitenlandse merken (Puch, Zundapp, en Honda) zijn niet al te zonnig over de toekomst. Ook hier erkent men de ten dens van de jeugd om of door te gaan met het opzij leggen van geld voor een auto, of om de fiets te pakken. De ver plichting van de valhelm wordt ook hier als een belang rijke oorzaak gezien, doch niet als hoofdschuldige. Men beseft dat de teruglopende vraag „structureel" is. „Vooral jonge ren zeggen, geef mij maar de racefiets", aldus een woord voerder van Batavus. De bromfiets zit op het moment als het ware knel tussen de fiets en de auto, maar er be staat hoop dat het getij nog wat ten goede zal keren. Als de auto straks te duur wordt en de mensen niet in storm en tegenwind fietsend naar het werk willen, maakt de brom mer misschien weer een kans. Ook is de hoop gevestigd op de nieuwe indeling van tweewie lige motorvoertuigen, zoals door de RAI op schrift gesteld. De markt zal wel wat aantrek ken, zo vertrouwt men, de vraag naar de brommer zal blijven bestaan. Verbeteren Volgens Rob Boon van de BO- VAG, zal de bromfietsproduk- tie aanvankelijk nog wel wat verder teruglopen, maar voor de toekomst verwacht hij dat de verkoop niettemin zal ver beteren. „Er wordt op het mo ment echter meer gespaard dan ooit. Voor de jongeren van 16 tot 18 jaar, de belangrijkste groep bromfietsrijders, is ook minder geld. Of men zal door sparen voor een auto valt nog maar te bezien. De groei voor „een tweede auto" is eruit". Daarbij kiezen jongeren vol gens Boon toch steeds meer voor de duurdere fiets en be steden hun geld tegenwoordig eerder aan luxe artikelen en buitenlandse reizen. Daarbij wijst hij er op dat ook de fietsenmarkt op het mo ment over hun hoogtepunt heen is. Toch maakt men zich om deze tak van industrie niet zoveel zorgen. De Neder landse produktie daalde welis waar met ruim 15 procent in de eerste helft van dit jaar, maar het zijn geen redenen tot bezorgdheid voor de toekomst, aldus Boon. De afgelopen jaren was er een hausse in de fiet- senhandel en niemand vindt het daarom verwonderlijk dat de afzet nu iets terugvalt. De fiets heeft echter ziin plaatsje naast de auto en zal ook vrij wel altijd bij verkoop door zijn eigenaar worden vervangen voor een nieuw rijwiel. Zelden zal de fiets zonder meer bij het grof vuil worden gezet. Bij de betrokkenen RAI, BO- VAG, fabrikanten en impor teurs verwacht men dat de jaarlijkse fietsenproduktie niet beneden het miljoen zal dalen. Nee, het zorgenkind van de Nederlandse tweewieler-in- dustrie is de bromfiets. En dat zal voorlopig wel zo blijven. RON MAAT Opleving FGH van korte duur AMSTERDAM Een ople ving bij FGH Hyportheekbank als gevolg van de aangekon digde samenwerking met de RPS was gisteren op de Am sterdamse effectenbeurs slechts van korte duur. Na de hervatting van de handel liep de koers snel op van 47 tot 50. daarna ging het weer bergafwaarts tot 46,20. Niet gehandeld mocht er wor den in de al jaren zwaar in de financiële problemen verke rende Amsterdam Rubber. Catz International heeft er gis termiddag een bod op uitge bracht. Het bestuur van Am sterdam Rubber ziet het bod van Catz als een echte kans voor het bedrijf, dat strandde door volgens hem externe fac toren, zoals de catastrofale eco nomische ontwikkeling in Tanzania, een enorme rubber- prijsdaling, beroeringen in Li beria en een onteigening in Mozambique. Op de rest van de actieve markt van het Damrak was er sprake van overwegend lagere koersen. De staatsfondsen waren nage noeg onveranderd. Op de optiebeurs gingen maandagmorgen 2057 contrac ten om. Bij de valuta-opties moesten de calls op de lagere dollarkoers in waarde terug. Daarentegen noteerden de calls bij de goudopties hoger. De aandelenopties waren ver deeld. Het actiefst waren Akzo, Philips en Kon. Olie. Jn het laatste fondsen trokken vooral de puts belangstelling. hoofdfondsen Boskalis Westm Dordtsche petr Dordtsche pr Gist Brocades Hei nek en Hold. Ho» Beton.Gr. Hoogovens beurs 29-11 beurs30-11 31.40 280.50 91.20 45.00 180.00 123.00 46.20 104.30 Ver.Bei.VNU rs 29-11 beurs 30-11 26.40 237.50 123.70 235.50 178.00 192.50 57.10 22.00 90.8 overige aandelen Berkei°P Blydensl C CSM CSM crl Ceteco Do uwe Egberts Econosto 26-11 29-11 92.00 92.00 88.80 88.80 1.40 158.00 155.00a 175,00b 175.00b 218.00b 218.00b 62.00 62,00 80.50b 82.00b 690.00 670.00 66.00 65.50 29.00 29.00 395.00 396.00 58.50 59.00 103.00 102,50 52.00b 50.00 113.70 114.50e 100.00 99.50 147.00 146.50 147.00 146.50 138.00 140.00 136.00 138.00 29.50 30.50 28.50 28.00 260.00 255.00 1490.00e 1500.00e 87,60 86,00 87,50 87,30 Ned. Credlet Ned. Scheep Ned. Springs!. Nonl Nutrlcla GB Nijverdal Pon! Hout Porcei. Fles Rademakers 560.00 560.00 275.00 270.00 23.30 23.40 140,00b 140.00b 18.00 18.20 685.00 685.00 63.00 62.50 64.00e 64.00 133.00 133.00 57.00 29.10 33.00 58.00 30.80 34.00 18.00 18.50 450!00 442!00 61.00 61.20 59.90 53.70 57.00 Hoek s Mach HALL Trust. HCntfreDSa#rCh HVA-Myen cerl I.H.C. Inter Ind. Maatsch IBB Kondor Kempen Beg 59.20 55.80 57.00 61.80 42.90 86.50 67.00e 19,90 38.50 141.00 141.00 34,00 34,50 217.00 218.00 111,00 112.00 84.80 82.00 78.50 77.00a 88.00 91,00 124.50 124,00 18.50e 18.90 60.00 60.00 T»b"Hyp bk. Vmt-Slork VRG Gem Bez Westhaven Asd. Woliers Samsom 59.00 33.70 30.60 23.00 88.30 19,50 73.00 52.00 148.50 57.80 33.50 31.00 23.50e 88,20 165.00 67.50 24.30 65.00e 56.50e 24.00e 18.80 97.50 97.00 112.00 113.00 84.60 85.20 212.00 210.00 53.70 54.50 Tokyo PH(S) Tokyo PH Uni-inveat Col.Growth Japan Fund Technology F 130.00e 130.00b 163.00 163.50 1100.00 1140.00 113.00 113.00 610.00 612.00 346.00 343.00 84,20 84.00 45,00a 44.00a 158.00 158.00 227.00 226,00 102.00 102.50 100.30 99.50 111.00 111.00 26.10 22.20 27.80 beurs van New York Citicorp Cons Edison Eastman Kodak Exxon Corp General Electric Gen Motors 32 31 1/4 34 1/8 34 3/8 47 3/8 47 1/8 30 5/8 30 1/2 6 1/8 6 1/4 59 7/8 59 1/4 26 1/2 27 1/4 17 3/8 17 3/8 30 1/8 30 1/2 26 7/8 26 1/2 113/8 11 36 3/4 36 3/8 18 3/4 17 7/8 37 5/8 36 90 3/8 89 1/2 28 1/4 28 30 1/4 31 1/2 88 5/8 89 57 3/4 59 Mac Don Douglas Santa Fe Ind Sears Roebuck iShell Oil iSo. Pacific St Oil Ohio iun Brands |US Steel United Techno log Westlnghouse 31 1/4 43 7/8 37 3/8 79 3/8 23 1/8 37 3/4 25 15 3/8 31 3/8 20 5/8 30 1/8 22 3/4 37 7/8 24 S/8 15 1/4 31 5/8 21 3/8 30 1/4 32 5/8 buitenlands geld (Prlfs In guldens! I Belgische fr. (100) 5.35 3.65 Duitse mark (100) 108.50 111.50 Ital. lire (10.000) 17.75 20.75 (100) 2.55 3.25 Zweedse kroon (100) 35.00 Noorse kroon (100) 37.00 Deense kroon (100) 29.75 Oostenr ach. (100) 15.52 38.00 40.00 32,75 Gr. drachme Finse mark J -Slav. Dinar (100) 2.12 (100) 3.05 (100) 48.50 (100) 2.95

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13