Der Spiegel brengt politici in opspraak Spionnen „in de rij" voor Londense rechtbank Europese NAVO- landen gaan image in VS oppoetsen „Kruisraketten nopen tot strategie van direct terugschieten" „Falklanders worden Brits staatsburger" Geen gedwongen ontslagen bij brandweer Wassenaar BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 30 NOVEMBER 1982 PAGINi Kersttijd inspireert Amerikaan tot moorden NEW YORK Een rechter in. New York heeft een 21-jarige landgenoot gisteren tot 150 jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens een zesvoudige moord in december vorig jaar. De verdachte vertelde dat hij de moorden had gepleegd „omdat de kerstsfeer over mij vaardig was geworden". Psychia ters hadden hem volledig toereke ningsvatbaar verklaard. De rech ter besloot tot zes opeenvolgende gevangenisstraffen van elk 25 jaar, om er zeker van te zijn dat dat de man de rest van zijn leven achter de tralies zal doorbrengen. Ex-koningin van Roemenië overleden GENÈVE Ex-koningin Hele- na van Roemenië, moeder van de laatste Roemeense koning, Michael, is zondagavond in haar woning in Lausanne op 86-jarige leeftijd overleden. De ex-konin gin, een prinses uit het Griekse koningshuis Sleeswijk-Hol- stein-Sonderburg-Gluecksburg, moest in 1948 onder druk van de Sovjet-Unie afstand doen van haar troon en het land verlaten. Zij was gescheiden van koning Carol II van Roemenië. Helena was tijdens de Tweede Wereld oorlog uitermate populair in Roemenië, vanwege haar verzet tegen de nazi's. Hitiers Mercedes niet welkom ESSEN Een zwarte Mercedes 770 k limousine, ooit het eigendom van Adolf Hitler, is geweigerd door de organisatoren van een au totentoonstelling in Essen. „De ex positie omvat zoveel exclusieve exemplaren, dat er geen behoefte is aan een Hitler-auto om haar aantrekkelijker te maken", zo liet men weten. Dat was een teleur stelling voor de huidige eigenaar van de wagen, het Brusselse auto museum, dat het voertuig onlangs van een Amerikaan heeft gekocht. De Mercedes werd onmiddellijk na het besluit buiten het tentoonstel lingsgebouw gezet. Schultz: Moskou gebruikt nog steeds chemische wapens Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken liet gisteren weten, dat dit Russische gas masker Is ontdekt In Afghanis tan. Op het gasmasker zijn spo ren aangetroffen van van een giftige stof die blaren veroorza ken en mensen doen braken. Het zou een bewijs zijn dat de Sovjet-Unie chemische wapens heeft gebruikt bij de bestrijding van de guerrillastrijders In dat land. Oe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Schultz. heeft in een rapport aan de VN laten weten dat Moskou nog al tijd dodelijke chemische wapens gebrulkj in Laos. Cambodja en Afghanistan. Explosie in Poolse mijn: Achttien doden WARSCHAU Bij een ont ploffing in de Dimitrov-mijn bij Bytom (Silezië) zijn in de nacht van zondag op maandag 18 mensen om het leven geko men. De ontploffing deed zich rond voor op een diepte van bijna 800 meter in de mijn. Een regeringscommissie stelt een onderzoek in naar de oor zaak van de ontploffing. Griekenland wi bruidsschat kwi ATHENE De socialistiche r ring van Griekenland heeft, het indienen van een ontv voor een nieuwe gezinswet, eerste stap gezet op de weg i afschaffing van het eeuweni instituut van de bruidsschat, menteel is die bruidsschat plicht en afhankelijk van de nanciële draagkracht en schappelijke positie van de ouL van de bruid. Sociologen heh jarenlang gepleit voor afschaflL omdat de bruidsschat het huw< huns inziens tot een commenj transactie maakt. BONN In de Duitse Bondsrepubliek is gisteren opschudding ontstaan over de publikatie door ,Der Spiegel' van ambte lijke stukken van het par ket in Bonn inzake het onderzoek naar geheime geldschenkingen van het Flick-concern aan West- duitse politici. Het gaat om de letterlijke weerga ve van getuigenverhoren in deze zaak. Regeringswoordvoerder Dieter Stolze noemde het uitlekken van de stukken in strijd met de wet. Volgens hem wordt het onderzoek daardoor be moeilijkt, terwijl de publikatie ook vooroordelen bij het pu bliek in de hand werkt. Het onderzoek betreft gelden die het Flick-concern ter beschik king zou hebben gesteld aan de huidige minister van econo mische zaken, de FDP-er Otto Graaf Lambsdorff, de gewezen liberale bondspresident Walter Scheel, de socialistische oud- -ministers van financien Hans Matthöfer en Manfred Lahn- stein en de Beierse premier Franz-Josef Strauss. De be trokkenen hebben verklaard dat zij niet in strijd met de wet hebben gehandeld. Volgens eerdere berichten zouden de politici de giften hebben ge stort in de kas van hun partij. Lambsdorff zou 165.000 mark, Strauss 950.000 mark, Fri- drichs 365.000 mark en Mat thöfer 40.000 mark hebben ontvangen. Flick zou de West- duitse regering voor ruim 450 miljoen mark bezwendeld heb ben. Het concern verkocht zijn aan deel van 29 procent in Daim ler Benz voor circa anderhalf miljard mark aan Saoedi-Ara- bië. Het verkreeg van de rege ring hierbij vrijwel algehele belastingsvrijstelling voor het beleggen van 800 miljoen mark in het Amerikaanse che mische concern Grace, op Franz-Josef Strauss voorwaarde dat deze investe ring de Bondsrepubliek tech nologisch voordeel zou opleve ren. Van deze voorwaarde zou niet veel terecht zijn gekomen. Intussen zou Flick uit een rui me zwarte kas de schenkingen hebben gedaan. Gemayel ontevreden over Amerikaanse bemiddeling BEIROET Beiroet heeft de Verenigde Staten, Frankrijk en Italië officieel verzocht om het multinationale vredesleger ip Libanon te versterken. Dit heeft gisteren de Libanese staatstelevisie bekend ge maakt. Het verzoek werd ge daan nadat president Gemayel overleg had gevoerd met coör dinatie comité van de vredes macht. Gemayel zou graag willen dat het vredesleger, dat uit 4.000 man bestaat, wordt uitgebreid tot 15.000 man. Bel gië, Engeland, Columbia, Zuid- Korea en Griekenland hebben al laten weten in principe be reid te zijn troepen naar Liba non te sturen. Gemayel heeft gisteren in een rede zijn onge noegen kenbaar gemaakt over -het feit dat er nog steeds begin is gemaakt met de terugtrek king van buitenlandse troepen uit zijn land. Hij zei dat de troepen van Israël, Syrië en de Palestijnen aarzelen, „waarbij elk de ander uitnodigt als eers te te vertrekken, zodat uitein delijk niemand zal weggaan". Over Israël zei Gemayel dat dit land niet van plan leek Li banon te zullen verlaten Te genover journalisten gaf Ge mayel later toe, dat hij niet op timistisch is over het verloop, van de onderhandelingen on der leiding van de VS. Vol gens hem betekent de VS-hulp niet, dat hulp van andere lan den uitgesloten is. Hierbij ver wees Gemayel naar de Sovjet- Unie. Regering-Begin overweegt vervroegde verkiezingen TEL AVIV Als de gerech telijke commissie-Kahane, die een onderzoek instelt naar de massamoord in twee Palestijn se vluchtelingenkampen, tot de conclusie, komt dat een of meer Israëlische ministers ver antwoordelijkheid dragen, „zal de gehele regering aftreden en zullen er onmiddellijk verkie zingen worden uitgeschreven". Dit heeft de voorzitter van de ministeriële commissie voor economische zaken, Meridor, laten weten. Hij zei dat bij eventuele verkiezingen 80 pro cent van de stemmen naar het Likoedblok zouden gaan. ANDROPOV HAD ONTMOETING MET SPIONERENDE PROFESSOR LONDEN Spionageschan- dalen blijven de Britten ach tervolgen. Drie weken na de veroordeling van een Britse taxichauffeur tot 35 jaar ge vangenisstraf wegens spionage voor de Sovjet-Unie, heeft de Londense rechtbank Old Bai ley gisteren een ex-diplomate voorwaardelijk veroordeeld wegens het doorgeven van re geringsgeheimen. Aansluitend begon het proces tegen een Canadese professor, die ervan wordt beschuldigd dertig jaar lang voor de Russen te hebben gewerkt. Verder was eerder op de dag nog bekendgewor- den, dat een jonge militair er van verdacht wordt geheimen over de Falkland-oorlog aan de Russen te hebben doorgege ven. De zaak tegen de Canadese professor Hugh Hambleton (60) houdt de gemoederen in Engeland stevig bezig. Na zijn aanhouding heeft hij een be kentenis afgelegd, maar giste ren ontkende hij alle beschu- digingen. Het opmerkelijkste onderdeel van de aanklacht is de vermel ding, dat Hambleton in 1975 in Moskou een ontmoeting heeft gehad met Joeri Andropov, de huidige Sovjet-leider, die toen nog chef van de KGB was. De professor kreeg van zijn con tactpersoon opdracht naar We nen te komen. In een restau rant aan de Donau werd hem verteld dat hij naar Moskou moest. Met behulp van een vervalst diplomatiek paspoort werd hij per auto naar Tsje- choslowakije gebracht. Daar werd hij door een andere auto overgenomen en naar Praag vervoerd. Vanaf een militair vliegveld vertrok hij via Oost-. Duitsland en Polen naar Mos kou. In een flat in de Russi sche hoofdstad werd hij op de hoogte gesteld van de nieuw ste spionagetechnieken. Later Rhona Ritchie met haar vroegere vriend, de Egyptenaar Refa'at El-Ansary. had hij daar een ontmoeting van de Old Bailey, Sir Michael met KGB-chef Andropov, die Havers, zei gisteren: „Er valt de professor onder meer aan- niet aan te twijfelen: de be raadde in Canada in de poli- klaagde was en is een spion, tiek te gaan. De KGB was be- Hij hield bijna dertig jaar lang reid zijn campagne te financie- doorlopend contact met de ren. De openbare aanklager Russen". Prof. Hambleton werd kort na de Tweede Wereldoorlog door de KGB aangeworven in Que bec. Hij had voor de Canadese militaire contraspionage ge werkt. Op verzoek van de KGB solliciteerde hij voor een baan op het NAVO-hoofd- kwartier, dat toen in Parijs ge vestigd was. In 1956 trad hij daar in dienst. Hij werkte in de economische en financiële afdeling en kon kennis nemen van uiterst geheime documen ten over economische aangele genheden, NAVO-plannen om in oorlogstijd grote voorraden olie op te slaan en economi sche tegenmaatregelen in Ber lijn tijdens het hoogtepunt van de Koude Oorlog. Hambleton fotografeerde deze geheime papieren en gaf ze door aan de KGB. De professor nam in 1961 ont slag bij de NAVO. Daarna werkte hij in Londen, om ver volgens professor in de econo mische wetenschappen te wor den aan de universiteit van Quebec. Ondertussen bleef hij contact houden met de Russen. Hij reisde geregeld naar diver se wereldsteden om zijn KGB- oversten te ontmoeten. Prof. Hambleton zou ook in het Midden-Oosten bedrijvig ge weest zijn als spion van de Russen. Het proces is vandaag voortgezet Een paar uur eerder was de 30-jarige Rhona Ritchie, die als eerste-secretaris verbonden is geweest aan de Britse ambas sade in Tel Aviv, veroordeeld tot negen maanden voorwaar delijke gevangenisstraf. De vrouw bekende vorig jaar ver trouwelijke telegrammen te hebben doorgegeven aan de 36-jarige Egyptische diplomaat Refa'at El-Ansary, met wie zij in die tijd een verhouding had. Haar spionage-activiteiten werden ontdekt door de Israë liërs. Hierbij treft U de eerste bijdrage aan van onze nieuwe correspondent in Brusst Aad Jongbloed. Zijn voorganger, Mark de Koninck, wordt per 1 januari on. nieuwe man in Washington. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Om het beeld van de Europese defensie-inspanningen bij de Amerikanen te verbeteren, heeft de NAVO een film en een boekje gemaakt voor verspreiding in de Vere nigde Staten, waarin met behulp van cijfers wordt aangetoond hoe groot de Europese defensie-in spanningen zijn. De Eu ropese bondgenoten ma ken zich al geruime tijd zorgen over de kloof tus sen de Verenigde Staten en Europa op het gebied van de defensie-inspan ningen. Volgens cijfers van de NAVO bedraagt de gemiddelde Eu ropese defensie-inspanning twee procent, terwijl die van de Verenigde Staten de laat ste jaren een procent was ge zakt. Volgens minister De Ruiter van defensie zullen deze cijfers duidelijk indruk kunnen maken op de Vere nigde Staten. Men hoopt met film en boekje met name de Amerikaanse congresleden ervan te doordringen dat bij voorbeeld terugtrekking van 23.000 man troepen uit West- Duitsland een zaak is, die Europa eveneens voor one venredige extra inspanning zal plaatsen. Vandaag zullen de Europese ministers de Amerikaanse minister van Defensie, Weinberger, een positieve uitspraak over de Amerikaanse troepen in Eu ropa proberen te ontlokken. Op de eerste vergaderdag i een reeks van vier van «ty-; NAVO-ministers van Defen sie in Brussel, waarin giste ren alleen de zogenaamd Euro-groep bijeenkwam, gin gen de Europeanen in eei communiqué uitvoerig in o de inspanningen, die het Eu ropese deel van de NAVO zich getroost op defensiege bied. Bovendien doen zij eei, beroep op de Amerikaans- regering om te voorkomei; dat de ongunstige verhou ding van 9,4 tegen 1 tei voordele van de V.S. als he gaat om het financiële aspec van de wapenleveranties no| meer ten nadele van Europ;, gaat werken. De Europesi partners zullen een klem mend beroep op de Ameri kaanse regering doen om ti- komen tot een betere com pensatie-regeling. Dat wi; zeggen dat de levering vai. Amerikaanse wapens verge zeld dient te gaan van tegen orders voor de Europese in dustrie. Minister Weinberger liet ii Brussel nog weten dat df Amerikaanse regering alle op alles zal zetten om te ko men tot plaatsing van d( MX-raket ondanks het verze in het Congres tegen plaatsing die 26,4 miljard dol lar gaat kosten. MOSKOU De kruisra ketten zullen de Sovjet- -Unie, als de NAVO ze plaatst, door hun korte waarschuwingstijd nopen tot een strategie van di rect terugslaan. Dat wil zeggen: terugschieten zo dra een westelijk projec tiel wordt ontdekt, dat in de richting van de Sov jet-Unie vliegt, ook al is het per ongeluk afge vuurd. Dit schreef giste ren het Russische pers bureau Novosti. Door de uiterst korte tijd van slechts enkele minuten die de nieuwe Pershing-II en kruis raketten nodig hebben om Sovjet-grondgebied te berei ken, wordt een vergeldings- aanval het enige alternatief en Sovjet-raketten zullen dan "Amerikaanse lanceerinstal- laties plus hoofdkwartieren, verbindingscentra en arsena len treffen, waarvan vele, zo als bekend, gelegen zijn in dichtbevolkte gebieden van West-Europa", zo schreef het bureau in een artikel. Voor de mededeling over de nood zakelijke strategiewijziging haalde het bureau niet nader genoemde officiële bronnen aan. Zij kwam precies op tijd voor het begin van een ver gadering van NAVO-minis ters van defensie deze week in Brussel en is volgens wes telijke diplomaten bedoeld om de publieke opinie West-Europa schrik aan te jagen. Het Novosti-bureau is een orgaan van de Sovjet- -propaganda. Zijn status is opvallend semi-officieel en juist daardoor heeft het meer ruimte voor commentaar dan het regeringspersbureau TASS of de door de partij ge controleerde pers. Geen enkele kernmogend- heid heeft zich tot dusverre een dergelijke strategie aan gemeten, daar deze inhoudt dat er per ongeluk een oorlog begint. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Barones Vickers, een conservatief lid van het Britse Hogerhuis, heeft gisteren een amendement ingediend op het wetsvoorstel om van de 1900 vaste in woners van de Falkland-Eilanden volbloed Britten te maken. De nieuwe Britse nationaliteitswet, die per 1 ja nuari 1983 van kracht wordt, bepaalt da{ de Falklan ders Britten van de tweede rang zijn. Het amendement stuit op geen verzet vanwege de regering-Thatcher. Voor het Falklandconflict wei gerden premier Thatcher en haar minister van binnenland se zaken, William Whitelaw, de Falklanders als volbloed Britten te beschouwen, maar sedert de oorlog heeft de Brit se regering geleidelijk een an der standpunt ingenomen. Zij staat nu achter het amende ment van barones Vickers. Op grond van de nieuwe Brit se nationaliteitswet beschik ken de Falklanders niet auto matisch over het recht om zich in Groot-Brittannië te vesti gen, tenzij hun grootouders daar geboren zijn. Dit laatste moet bewezen worden door middel van geboorte-acten. 400 Falklanders kunnen het bestaan van dergelijke groot ouders niet inroepen. Volgens de regering Thatcher zouden in de praktijk ook die Falklan ders de vereiste toestemming krijgen hebben om in het moe derland een nieuw leven te beginnen. LHV is tegen eigen bijdrage medicijnen UTRECHT Het plan om ziekenfondsverzekerden een eigen bijdrage van een rijks daalder te laten betalen voor elk voorgeschreven genees middel zal nadelige effecten hebben. De Landelijke Huis artsenvereniging (LHV) heeft dit medegedeeld in een schrif telijk protest aan de vaste ka mercommissies- voor volksge zondheid en sociale zaken. Vooral degenen die regelmatig medicijnen gebruiken, zoals chronisch zieken, bejaarden en gehandicapten, zullen hiervan de dupe worden, vindt de LHV. Zij vreest ook dat hier door patiënten om grotere hoeveelheden medicijnen tege lijk zullen vragen om de kos ten te drukken. „Dit alles is bedreigend voor de kwaliteit van de gezondheidszorg". De Ziekenfondsraad is ook tegen de maatregel. „Maar als het plan doorgaat, moeten de apo thekers de rijksdaalders gaan innen", zegt de raad. De eigen bijdrage heeft een maximum van 125 gulden per jaar. BEROEPSKERN TERUG NAAR ACHT MAN WASSENAAR „Er wordt van uitgegaan dat geen gedwongen ontslagen zullen vallen bij de brandweer". Dit zei burgemeester K. Staab gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie algemene zaken, in antwoord op door het CDA gestelde vragen over de op handen zijnde bezuinigingen bij de Wassenaarse brand weer. In een brief gedateerd 1 juli 1982 stelt een stuurgroep „Bezuini gingen" onder meer voor om het aantal beroepsbrandweerlieden van 17 naar maximaal 7 8 man terug te brengen. De gemeente liet gisteren naar aanleiding van deze brief weten dat „natuurlij ke afvloeiing" te lang gaat duren, en verder ook geen wachtgeld uit te willen keren. Het plan is daarom voor de „overtollige" brandweerlieden binnen de gemeente te zoeken naar andere functies. Zoals bekend heeft de gemeente een vacature-stop in gesteld, zodat openvallende plaatsen inderdaad opgevuld zouden kunnen worden binnen het gemeentelijk apparaat. De brandweer in Wassenaar is goed geoutilleerd. De aanwezig heid van zo'n 250 villa's met rieten dakbedekking, de Rijks straatweg waarover transport van gevaarlijke stoffen plaats vindt en het vliegveld Valkenburg, waar regelmatig, als trai ning, op half vermogen wordt gevlogen, vragen daar ook om. In 1973 werd de brandweer reeds aan een streng onderzoek on derworpen. Er werden toen plannen uitgedacht die voorzagen in bezuiniging op deze dienstverlening. Sterk verzet, zowel van de zijde van het publiek als van de brandweer, deden de plannen in de ijskast belanden. In maart 1981 stond in een notitie over de brandweer als conclu sie: „Wij (B en W) gaan uit van een beperkte beroepskern met een vrijwilligerskorps in een evenwichtige onderlinge verhou ding - 17 beroeps, 40 vrijwilligers - bij een ongewijzigd taken pakket. Mocht dit takenpakket zich in de toekomst wijzigen, dan zullen wij ons bezinnen op de consequenties.' Omdat onlangs werd besloten tot regionalisering van de ambu lancedienst is het takenpakket van de brandweer gewijzigd en de grootte van de beroepskern weer ter discussie gekomen. Brandweerlieden zaten namelijk tevens als chauffeur op de am bulanceauto, een taak die nu is overgenomen door de regionale ambulancedienst. Bij de problematiek speelt verder ook de regionalisering van de brandweer, waar door overheidswege op wordt aangedrongen, een rol. Ook de opheffing van de Bescherming Bevolking (BB) speelt mee, omdat dit een verdere taakverzwaring voor de brandweer met zch meebrengt. Opnieuw veel Poolse geïnterneerde vrijgelaten WARSCHAU Gedur! de de afgelopen dagen i 327 Polen op vrije voel gekomen die vorig jaar december tijdens staatsgreep van het le| gearresteerd waren. I heeft het prsbureau PI gisteren bekend gemaal Regeringswoordvoerder Jei Urban verklaarde eerder d( maand, dat nog ongeveer 1.0 Polen geïnterneerd wan Volgens PAP waren de vrij tingen mogelijk in verba met de toenemende normali ring in het land. Waarnem houden er rekening mee het parlement, als het op december in vergadering 1 eenkomt, de staat van bel opheft en akkoord gaat met herinvoering van een burgi bewind.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10