De stoel van Romme is wel een draai waard ïr. J. L. H. Geulen an vier jaar neemt afscheid van de Heilige Stoel drie pausen !YAN ST.-PIETER NAAR ST.-PIETER xEN NOG EEN COMPLIMENT VAN DEN UYL OOK! Politiek Partij Parlement BINNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 NOVEMBER 1982 PAGINA 7 taralhons Jet is dus toch waar wat ze aaltiden van de VVD'er Pieter ewinsemius, onze nieuwe mi nister van Volkshuisvesting, "-Ruimtelijke Ordening en Mi- ëubeheer zeg maar VROM). iQ-'odra bekend was geworden déat Winsemius in het kabinet- n ubbers zou worden opgeno- Ien, trok er een hardnekkig erucht over het Binnenhof: Sportief figuur schijnt dat te (!n, die Winsemius. Schijnt arathons te lopen, die man". ijn. Marathons?" ze „Ja, marathons. Je weet wel. luim tweeënveertig kilometer f- an één stuk doorjoggen. Dat d'\ort werk". Niet te geloven b ging dat gerucht. En we 4 ónden het ook haast niet ge lven. Maar nu wel, want we ebben het de minister ge- g, oon op de man af gevraagd. Vinsemius (klemtoon op de veede lettergreep graag), een \nge magere man met een ril waarachter vriendelijk knipperende ogen de wereld inkijken, wond er geen doek jes om. „Inderdaad", sprak hij een voudig. „Ik heb al verschillen de marathons gelopen. Dat kwam zo: ik heb jaren op een voetbalvereniging gezeten, maar op een gegeven moment kwam daar een eind aan, doordat het elftal waarin ik speelde door gebrek aan be langstelling werd opgeheven. Dat is nu bijna twee jaar gele den. Maar omdat ik wel graag iets aan sport wilde blijven doen, zon ik op andere moge lijkheden. Enfin, op een avond zit ik met m'n zoon, die toen twaalf was, naar de televisie te kijken waar een verslag werd uitgezonden van een mara thonloop in Frankfurt. Ik zeg tegen m'n zoon: „Dat is het. Dat gaan we ook doen". Nog geen vijf minuten laten stonden we buiten om een paar kilometer te gaan lopen en we besloten daarna regel matig met trainen door te gaan. De loopafstand hebben we gaandeweg steeds uitge bouwd en toen we langzamer hand een aardige conditie be gonnen te krijgen, zei ik tegen m'n zoon: „Als we de tweeën veertig kilometer halen, dan schrijven we ons in voor een marathon in de Verenigde Sta ten. Hebben we tenminste iets om naar uit te kijken". Nou, het eind van het liedje was dat we een paar maanden later sa men een marathon in Chicago hebben gelopen. We kwamen gelijk aan de eindstreep, na drie uur en drieënvijftig minu ten. Later heb ik nog een ma rathon in Berlijn gelopen en onlangs één in Amsterdam. Maar in Nederland aan zo'n wedstrijd meedoen, vind ik nu wel wat bezwaarlijk. Stel je voor, je staat daar in je sport- broekje aan de start en dan hoor je door de luidsprekers: Dames en heren, daar hebben we onze minister van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer! Dat lijkt me niet zo leuk. Nee, als ik er nog tijd voor heb, ga ik er wél mee door, maar dan liefst al leen in het buitenland". Toch makkelijk, voor het ge val de chauffeurs van de mi nisters ooit nog eens zouden gaan staken. Daar zou Winse mius niet mee zitten. Die pakt dan gewoon de benenwagen. Regeringsverklaring De afgelopen week stond aan het Binnenhof geheel in het teken van het kamerdebat over de regeringsverklaring. Met deze verklaring, een toe spraak van bijna twee uur, boordevol beloften en sombere mededelingen, presenteerde premier Ruud Lubbers zijn kabinet maandagmiddag aan de Tweede Kamer. Zo'n debat is altijd een fraai kijkspel, want alle ministers en staatsse cretarissen zitten dan op een kluitje voor het aangezicht van de Kamer. Zo keken we vier dagen aan tegen een minzaam glimlachende minister Onno Ruding van Financiën, die deze week voor het eerst de Kamer mocht toespreken, een voortdurend getergd kijkende Job de Ruiter, de man die van Justitie naar Defensie werd overgeplaatst en kennelijk nog steeds bezig is allerlei wapen tuig uit het hoofd te leren, een aanvankelijk in oogverblin dend rood maar later meer in schutkleuren gehulde Neelie Smit-Kroes Verkeer en Wa terstaat), een met zware diep gang in zijn zetel verzonken Gijs van Aardenne (Economi sche Zaken) en ga zo maar door. Starend met de blik op oneindig, fantasiefiguurtjes te kenend, nu en dan een grappi ge opmerking makend tegen buurman of buurvrouw en af en toe wat uitspraken van ka merleden op een bloknoot werpend, kwam het gezel schap de week door. Alleen Lubbers en Ruding maakten voortdurend aantekeningen en bleven zo te zien goed bij de les. De staatssecretarissen, achter het ministersteam gezeten in nissen en op ongemakkelijke rechte stoelen, hadden hele maal weinig te doen. Het aan tal geregistreerde geeuwen was bij deze categorie be windslieden dan ook het grootst. Enkelen, onder wie de heer Willem Hoekzema, voor malig burgemeester van Coe- vorden en thans staatssecreta ris van Defensie (opvolger van Scharrel Schwietert) trachtten bij tussenpozen de tijd te do den met verwoede pogingen binnen het blikveld van een televisiecamera te komen. Al dus deed ook Nell Ginjaar, de staatssecretaris van Onderwijs, die ons laatst nog kleurrijk vertelde hoe zij een hoge, stij ve ambtenaar van haar minis terie de stuipen op het lijf had gejaagd door losjes te zeggen dat hij haar gerust „Nell" mocht noemen. Groot was het aantal grappen dat in het ka mergebouw werd gemaakt op de uitspraak van Lubbers, dat ons land in economisch opzicht „in de winter is terechtgeko men". Onzerzijds lanceren we hier het voorstel om na de cri sis het Wilhelmus tijdelijk te vervangen door het schone oude lied „Die winter is ver- ghangen, ic sie des Meien schijn Van Agt Ineengedoken op één der ach terste banken van de CDA- fractie volgde ex-premier Dries Van Agt bij tussenpozen het debat met een gezicht dat overduidelijk de rustgevende gedachte van „ze doen maar" uitstraalde. Maandagmiddag, kort voor het uitspreken van de regeringsverklaring, kwa men we hem toevallig tegen in de wandelgangen, waar hij nog altijd als een dolende de Weg zoekt, omdat hij als minis ter en als premier gewend was, slechts op één manier het kamergebouw in en uit te gaan. „Ik ben benieuwd wat ze ervan bakken", zei hij, doe lend op de nieuwe regerings ploeg. „Op welke etage moet ik uit de lift? De tweedeGoed' dat je 't zegt. Ik had het niet geweten". Het feit dat Van Agt het debat niet van minuut tot minuut volgde, leverde dinsdag nog een vermakelijk schouwspel op, toen de nieuwe CDA-frac- tieleider Bert de Vries in zijn, speech enkele waarderende woorden aan het adres van dé. voormalige minister-president richtte. Hij draaide daarbij herhaaldelijk zijn hoofd naar de plaats waar Van Agt zou moeten zitten, maar zijn ogen aanschouwden slechts een lege plek. Van Agt heeft gekozen voor de luwte van de Tweede Kameraldus De Vries, opnieuw zoekend rondziend: Én toen zijn blik opnieuw geen doel trof, voegde hij et snedig aan toe: Al is het me nog niet duidelijk waar dat precies is". DICK VAN RIETSCHOTEN se| pVan onze correspondent ifc Cees Manders) 07 ATIC A ANST AD iare Majesteit's „buiten- [ewoon en gevolmachtigd imbassadeur bij de Heili- 'rete Stoel", ir. Jozef L. H. Jfeulen, gaat per 1 decem ber met pensioen. Deze snaatste dagen wijdt hij aan jfscheidsrecepties, af scheidsetentjes („volgende veek heb ik er zes") en de laatste bezoekjes aan de iepartementen van het dfaticaan, vier jaar zijn Iverkterrein. hoogtepunt van het af- aa.cheidsritueel is het bezoek lan het staatshoofd, paus Jo- lannes Paulus II. Een ge bruikelijke gang van zaken n de diplomatieke dienst. Traditie is ook, dat de ver- oprekkende ambassadeur zijn Opvolger niet ziet. Ceulen '^Vioet uit Rome weg zijn als ',de nieuwe", Beelaerts, ten bnele verschijnt. „Je kunt tu eenmaal geen twee am- assadeurs hebben", zo ver klaart Ceulen deze diploma- lieke usance. Inwerken is er [liet bij, „dat doen wij schrif- lelijk". Ceulen werd 65 jaar geleden geboren aan de verkeerde kant van de Limburgse grens, in België dus, maar groeide op in een dorp bij Maastricht, St.-Pieter, waar aan vijf generaties voorvade ren burgemeester zijn ge- i^veest. Als hij zijn ambtelijke rarrière bij die andere St.- Pieter, die in Rome, afsluit, 34ceert hij terug naar het land rVan geboorte. 5,Mijn vrouw en ik, we heb ben lang geaarzeld of we nu Jn Den Haag zouden gaan 'Elvonen of in Antwerpen of Brussel. Uiteindelijk is het toch Brussel geworden. Daar hebben we tegen Tervuren aan een huisje met een tuin er om heen gekocht. Een be hapbaar huis, voor als we geen personeel meer heb ben". Ceulen's weg van St.-Pieter naar dè St.-Pieter loopt via Maastricht, Brussel, Bonn, Praag, Saigon, Den Haag, Parijs, München en Antwer pen, zijn voorlaatste post. Op zijn eerste post (Brussel) was de landbouwingenieur Ceu len nog landbouwattaché; naar Bonn ging hij als werk nemer van het ministerie van buitenlandse zaken, als „echte" diplomaat dus. De Heilige Stoel is zijn eerste ambassadeurspost (geweest). Niet zo rustig Carrièrediplomaten die het wat kalmer aan willen doen lopen de kans naar het Vati- caan te worden gestuurd. Tenminste dat overkwam Ceulen. Na een hartoperatie jaren geleden, stond hij bij Buitenlandse Zaken geno teerd voor een rustige post, „en uiteindelijk stuurden ze me naar de Heilige Stoel. Maar gelukkig was het hier niet zo rustig als ik eerst ver wacht had en ik dan had moeten vrezen". Ambassadeur Ceulen „ver sleet" drie pausen en op een haar na waren dat er vier geweest. De huidige paus Jo hannes Paulus II, ontpopt zich steeds meer als een staatshoofd van internationa le allure, met wie de rest van de wereld maar rekening heeft te houden. Voor de on geveer honderd diplomaten die bij hem geaccrediteerd zijn betekent dat vaak extra werk, waar men niet altijd op had gerekend. Zo vertelt Ceulen, dat het tot aan de laatste twee reizen van de paus gebruikelijk was dat alle ambassadeurs hem bij te rugkeer op het Romeinse vliegveld verwelkomden. „Alleen de laatste twee ke ren kwam de paus midden in de nacht aan, en toen was hij nog doodmoe ook. Daarom hebben we het toen maar niet meer gedaan". De Heilige Stoel vindt Ceu len „een uitgesproken typi sche post", waar geen speci fiek economisch of cultureel werk te doen is, maar waar je als ambassadeur zo'n beet je alles zelf moet doen. Je wordt hier volledig op jezelf teruggeworpen. Je moet je waarmaken hier. De Heilige Stoel is een eenmanspost, die naar buiten toe volledig am bassade moet spelen". Vijf mensen De Nederlandse ambassade bij de Heilige Stoel (of „prés la Sainte Chaise", zoals di plomaten onder elkaar zeg gen) bevindt zich ook geo grafisch vlak bij het Vati- caan, even buiten de fraaie zuilengalerij van Bernini, naast het eindstation van de bij de „pelgrims" zo bekende buslijn 64. Het onderkomen (een royale étage) is eigen dom van het Vaticaan, en volgens de ambassadeur „voor een vriendenprijsje" door het koninkrijk gehuurd. Afgezien van Ceulen zelf, verdienen nog eens vier per sonen er hun dagelijks brood. Deze vijf mensen, die halve verdieping bij het Vaticaan, de ambtswoning van de am bassadeur in de Romeinse buitenwijk en de dienstauto, die hem haalt en brengt: dat is de Nederlandse diploma tieke vertegenwoordiging bij de Kerkelijke Staat. Deze „eenmanspost" zal, zo leren enige snelle calculaties, de Nederlandse belastingbeta lers niet veel meer dan zo'n half miljoen gulden per jaar kosten. Ceulen kent geen bedragen. In elk geval kost zijn ambas sade volgens hem stukken minder dan al die andere ambassades die Nederland in de wereld heeft. Overigens kun je volgens hem de am bassade bij de Heilige Stoel niet opheffen, „vooral niet in deze tijd en met deze paus. Dat zou je trouwens aan de katholieken van Nederland niet kunnen verkopen". Ondanks de bescheiden af metingen van Vaticaanstad, is haar invloed als centrum van de wereldkerk enorm. „Er is geen enkele gods dienst, die zo centraal geor ganiseerd is als de rooms-ka- tholieke. Achthonderd mil joen katholieken in alle de len van de wereld, naar wie elke dag vanuit het Vaticaan signalen gaan en die signalen naar het Vaticaan zenden. Het Vaticaan is een geweldig reservoir voor gegevens, die elke dag uit de hele wereld binnenkomen. En wat de paus bijvoorbeeld zondag op het St.-Pietersplein zegt, gaat naar alle hoeken van de aar de. Een diplomatiek verte genwoordiger kan hier zeer waardevolle informaties krij gen, al moet hij er wel zijn best voor doen om die er uit te halen. Voor de Nederland se regering is het belangrijk gedocumenteerd te zijn over hoe er in het Vaticaan ge dacht wordt over bepaalde kwesties". Rapportage De voornaamste taak van een diplomaat bij de Heilige Stoel is dan ook de rapporta ge aan Den Haag, op verzoek van Den Haag, of op initia tief van de ambassadeur zelf wanneer hij denkt, dat iets voor Nederland van belang kan zijn. Ceulen noemt voor beelden van zaken die spelen en die interessant zijn voor de Nederlandse regering. Het Midden Oosten („Wat denkt het Vaticaan over de situatie en wat gaan ze er aan doen"), Polen („Natuurlijk"), het geschil Argentinië en Chili waarin de paus zelf be middelt, enzovoort, enzo voort. „Dit moet je allemaal niet zien als informatie, die de Nederlandse regering haar standpunt laat bepalen, nee, het is meer aanvullend. Ceuljp kan niet zeggen of zijn informatie uit Rome ooit echt beleid heeft gemaakt in het Haagse regeringscen trum. „Ik heb het recht niet daar mededelingen over te doen". Maar met de hand op het hart beweert hij in elk geval nooit door Den Haag te zijn gevraagd tussenbeide te komen in de (gevoelige) ver houding Nederlandse kerk provincie en Rome. „Dat is nooit gebeurd. In Nederland hebben we een zuivere scheiding kerk en staat; Je kunt eerder zeggen, dat ze hier in het Vaticaan bijzon der tevreden zijn over de manier waarop wij kerk en staat gescheiden hebben. Bij ons worden alle katholieke scholen door het rijk betaald, zoals elke andere school. Moet je eens in België of Frankrijk komen. Paus Pau lus VI zei me nog, dat de Ne derlandse situatie ideaal was, ook gezien het feit, dat in ons land de katholieke pers, ra dio en tv hun eigen katholie ke identiteit kunnen hand haven". Ceulen's opvolger Beelaerts Ir. J. Ceulen niets te klagen... van Blokland, is protestant. Vindt Ceulen dat geen han dicap voor een diplomaat bij de Heilige Stoel? „Helemaal niet. Ik heb juist heel hard voor een protestant gevoch ten. Ik heb altijd al gepre dikt, dat het eens goed zou zijn een protestant hier te hebben. Nederland is geen overwegend katholiek land en dan is het ook niet juist altijd een katholiek te sturen. Dat is niet in het belang van de geloofwaardigheid van de post. Wij zijn hier niet van wege de katholieke kerk. Wij zijn vertegenwoordigers van Nederland. Ja, een ka tholiek begrijpt misschien beter wat de heilige mis is, maar dat is niet belangrijk. Het is trouwens beter een protestant te hebben die ge ïnteresseerd is dan een ka tholiek die helemaal geen belangstelling heeft". Bezoek koningin Sneu voor ambassadeur Ceu len is dat hij door zijn pen sionering twee zeer belang rijke reizen misloopt: die van koningin Beatrix naar de paus en die van de paus naar koningin Beatrix. Ambtelijke richtlijnen verbieden de di plomaat te zeggen in hoever re hij betrokken is bij de voorbereiding van beide be zoeken. Beatrix komt waar schijnlijk in mei naar het Vaticaan, een unieke gebeur tenis in de geschiedenis van Oranje, ook al gaat dat be zoek (volgens Ceulen) niet meer dan „een uurtje" du ren. Over de reis van de paus naar de Nederlanden, zijn weerbarstigste kerkprovin cie, staat nog niets vast. Maar de ambassadeur praat er met zoveel stelligheid over, dat in elk geval de eventualiteit van de reis vaststaat. „Het initiatief ligt bij de Neder landse bisschoppen. Die moe ten de paus uitnodigen. En als ze dat doen ligt het voor de hand dat ze de regering en het staatshoofd daarvan in kennis stellen. Dat is een kwestie van elementaire be leefdheid, zoals je ook van de- paus kunt verwachten, dat hij als hij akkoord gaat onze regering en staatshoofd inlicht". En dan pas wordt de ambassadeur ingeschakeld; Ceulen had er best bij willen zijn, „maar ik gun het mijn opvolger best. Ik heb hier drie pausen meegemaakt, ik heb dus niets te klagen.." "DEN HAAG Het debat tj)ver de regeringsverkla ring mag dan weinig op- fvindend zijn geweest (met ■litzondering van de laat- ■te paar uur) het leverde ™n elk geval een zeer zeld zaam gebeuren op. Van 'én partij zaten er twee remiers in de Tweede lamer: de zojuist aange reden en de scheidende ian. Onwillekeurig gle- ien de blikken van de ;oeschouwers (en vermoe delijk ook de tv-kijkers) lan ook vele keren nu ;ens naar Ruud Lubbers ;n dan weer naar Dries an Agt. ojTemeer omdat het verschil zo jjroot was, vooral wanneer de •egering het woord had. Dan itond daar aan de ene kant an de zaal in al zijn glorie de "inister-President, in de hijnwerpers van de open- larheid, en zat daar aan de ndere kant op de achterste rij :ijn voorganger, in zijn bankje luisteren, een beetje iel, een beetje in de schaduw en meestal stilletjes. Dit fraaie contrast had echter ook een nadeel. Het versterkte de toch al bij velen levende in druk, dat er een wereld van verschil is tussen Lubbers en Van Agt. Wil dit niet verkeerd verstaan. Natuurlijk is de hui dige premier in vele opzichten een andere persoonlijkheid dan de vorige. De één is geslo ten, in zichzelf gekeerd en voor velen volstrekt ondoor grondelijk. De ander is het te genovergestelde; intimi wisten altijd precies welk standpunt „den Dries" innam. Treffend Maar wie zich verdiept in de politieke carrières van Lub bers en Van Agt staat versteld over de vele treffende over eenkomsten. Beiden maakten hun entree in de politiek als wat linkse KVP'ers en beiden bereikten het toppunt van hun macht in een coalitie met de VVD. Wellicht klinkt dat be gin waar het Lubbers betreft vreemd, omdat hij toch be kend staat als de sfinx, die zich nooit voor een richting in de politiek zou hebben uitge sproken. Reizen we vijftien jaar terug door de tijd. Op 28 augustus 1967 is een aantal KVP'ers bijeen in hotel Americain te Amsterdam. Zij zijn verontrust over de koers van hun partij, die onder Schmelzer, wiens „Nacht" nog vers in het geheugen lag, steeds rechtser geworden was. De verontrusten besluiten een adres te richten aan de partij top; deze wordt opgeroepen „het vertrouwen in de demo cratie te herstellen" en te stre ven naar „een krachtig voor uitstrevend beleid", in samen werking met PvdA en D'66. De ondertekenaars zijn onder anderen Jo Cals, Harry van Doorn, Erik Jurgens en ene Ruud Lubbers. Een half jaar later menen ve len van deze inmiddels als ra dicalen bekend staande KVP'ers dat de maat vol is. Zij verlaten het „ouderlijk" huis en richten de Politieke Partij Radikalen op. Maar zo niet Ruud Lubbers, die dan 28 is. Hij acht het zinvoller te blij ven proberen de KVP „van binnenuit te hervormen". Wellicht dat hij daarbij ook overweegt, dat het na het ver trek Van zovele zwaargewich ten stil zal worden op de lin kerflank van de KVP en hij daar dus veel meer in „the pic ture" kan komen dan in die drukke, rumoerige PPR. Hoe dan ook, als Joop den Uyl in 1973 zijn kabinet aan het formeren is, wordt hij attent gemaakt op de dan 34-jarige fabrikantenzoon uit Rotter dam. Hij vraagt Lubbers als minister van Economische Za ken. Voor de post Justitie heeft Den Uyl zijn keus ook bepaald: Dries van Agt, die zelf had gezegd zich als pro gressief jurist weinig thuis te voelen in het centrum-rechtse kabinet Biesheuvel Centrum De KVP en later het CDA is echter geen progressieve, maar een centrumpartij, met een sterke voorkeur voor samen^ werking met de VVD. Wie zich voorneemt deze groepe ring nog eens aan te zullen voeren, kan daaraan niet voorbij gaan, op straffe van een snelle politieke dood. Pre mier Cals kon daarvan mee praten. Zo bezien is het dan ook niet verwonderlijk, dat zowel Van Agt als Lubbers het leider schap van het CDA alleen konden verkrijgen doordat zij hun draai hadden gemaakt, zoals dat heet in het Binnen- hofse bargoens. Niets nieuws overigens, de van origine pro testantse koning Hendrik IV van Frankrijk wist het al: Pa rijs is wel een mis waard. Waarom zou zoiets dan ook niet gelden voor de stoel van Romme, temeer als die ook nog in het Catshuis staat? Treffend is voorts dat én Van Agt én Lubbers hun koerswij ziging niet verklaren uit ande re inzichten, maar uit de hou ding van de Partij van de Ar beid! Van Agt placht vrij ver taald te zeggen: als Joop en zijn kornuiten nu maar niet van die horkerige drammers waren, dan zou het allemaal heel anders zijn gelopen. De variant van Lubbers is: als Joop en zijn kornuiten nu maar niet zulke maniakale verkwisters waren, dan had het allemaal heel anders kun nen lopen. Winters Ja-maar hoor 'ns, zullen nu velen denken, Van Agt was in zijn hart echt rechts geworden, terwijl we dat van Lubbers nog pioeten zien. Dat kan zo zijn, al wil de ironie van het noodlot dat nu juist Van Agt (in 1977) aanvankelijk nog wel, zij het met frisse tegenzin, met de PvdA wilde regeren, en Lubbers nu al bij voorbaat had gekozen voor de VVD. Maar in wezen doet het er niet toe hoe een politicus er van binnen uitziet, het gaat erom wat voor beleid hij meent te moeten voeren. Daar heeft Lubbers dan deze week op een voor hem onge bruikelijke wijze duidelijkheid over verschaft. „Onze samen leving is in de winter terecht gekomen", zei hij in de rege ringsverklaring. En hij voegde eraan toe maar één manier te zien waarop, om met ex-minis- ter Marcel van Dam te spre ken, Jan Splinter door die winter heen kan komen. Jan dient zich te matigen, om te buigen en te bezuinigen. Mocht het daarbij nodig zijn, dat hij een extra gaatje in zijn broekriem boort, helaas Geen wonder dat VVD-leider Ed Nijpels vrijwel onzichtbaar bleef; hij had het niet beter kunnen zeggen. De Vries Daarmee werd tevens duide lijk hoe het CDA voor deze re geerperiode de taken verdeeld heeft. Ruud Lubbers dient de coalitie met de liberalen in stand te houden en fractielei der Bert de Vries moet het „sociale gezicht" van de partij laten zien. De strijd over de bescherming van de koop kracht van de mensen met de laagste inkomens was daar wellicht het beste voorbeeld van. De Vries, die een evange lisch bevlogen verhaal kan houden, al mist hij de flair van Aantjes, sleepte de (magere) toezeggingen van de regering als het ware weg voor de poor ten van de hel. Volgens inge wijden verliep alles keurig volgens plan. Daarom werd het debat ook pas echt leuk, toen de CDA- strategen zich verkeken ble ken te hebben op een PvdA- motie over een VN-resolutie over bevriezing van de kern wapenarsenalen. Zeven „loya listen" wilden dat Nederland in de Algemene Vergadering alsnog voor deze resolutie zou stemmen en dreigden derhal ve met steun aan de concept uitspraak van Den Uyl. Toen bleek dat er ook een fun damenteel verschil is tussen Ruud Lubbers en Dries van Agt. Lubbers betrachtte juist voldoende soepelheid om bijna alle partijen tevreden te stel: len: CDA-minister Hans van den Broek (Buitenlandse Za: ken), die de ambassadeur in New York had opgedragen te gen de resolutie te stemmen, de VVD-ministers, die van een bevriezing niets verwachten, en vijf van de zeven „loyalis-, ten", die tegenstander zijn van alle nucleaire wapens. Ja zelfs mocht Ruud Lubbers van oppositieleider Joop den Uyl een compliment in ont vangst nemen, „omdat er met dit kabinet een dialoog te voe.- ren valt". Vandaar dat het „proficiat Ruud" van Dries van Agt meer dan verdiend was. Na vijftien jaar polarisatie lijkt eindelijk het veel gesma de maar in barre tijden zo noodzakelijke harmoniemodel in ere hersteld te worden. RIK IN T HOUT

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7