Vrouwen op hoge Vaticaanse posten Celstraf geëist tegen ex-werknemers Uniser CPN-congres wil niet opgaan in progressief blok „Kaboel na bomaanslag afgesloten" Maatregelen geëist na vondst uranium PLO verwerpt jlan- ileagan Katholieke ziekenhuizen handhaven abortusstandpunt I/v- SAMENWERKING PvdA OP DE LANGE BAAN i^SIJTHOFF PERS REIZEN 0UDEJAARSC0NCERT IN WENEN UNNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 NOVEMBER 1982 PAGINA 5 ieselolie >edkoper OTTERDAM In rband met de da- nde noteringen op vrije oliemarkt an de grote olie- aatschappijen de -ijs van dieselolie ingang van aandag verlagen. e prijsverlaging va- eert van 2 tot 2,6 nt per liter. Bij de eeste zelftanksta- Dns van de grote aatschappijcn gaat liter dieselolie aandag 121,4 - 122,2 nt kosten. Voorwaardelijke straf stelende hoofdzuster ZUTPHEN Voor het bestelen van patiënten in een Apeldoorns zieken huis is de hoofdverpleegster M.van D. (54) veroordeeld tot een maand voor waardelijke gevangenisstraf. De diefstallen hadden vorig jaar in de maanden juli, augustus, september en oktober plaats. Veel patiënten of hun familieleden hadden aangifte van diefstal gedaan, maar het ziekenhuis zou aanvankelijk hebben geweigerd de politie daarvan in kennis te stellen. De hoofdverpleegster deed hoofdza kelijk 's nachts dienst en de diefstal len moeten dan ook in de nachtelijke uren hebben plaats gehad. Vliegen naar VS duurder SCHIPHOL De meeste zo geheten Apex-tarieven (rela tief lage tarieven die gelden als geruime tijd voor de reis geboekt wordt) op de routes tussen Nederland en de Vere nigde Staten zullen met 1 april van het volgend jaar worden verhoogd. De verhogingen be dragen gemiddeld 5 tot 8 pro cent. De jongste tariefsaanpas singen zijn het gevolg van af spraken die vorige week in Genève zijn gemaakt tussen luchtvaartmaatschappijen met ondermeer een einde te ma ken aan de prijzenslag van de laatste jaren. DEN HAAG Het kabinet moet maatregelen nemen om te voorkomen dat afgewerkt urani um, zoals de 325 kilo die deze week in Beesd werd gevonden, in onbevoegde handen terecht komt. Qaarnaast dient het kabinet een rapport aan de Kamer over de zaak te sturen. Dit heeft het PPR-Kamerlid Beckers -De Bruijn van de regering gevraagd. Intussen heeft de rijkspolitie gisteren een nieu we aanhouding verricht in verband met de uranium-vondst bij een oud-ijzerhandel in Beesd. Het gaat om eem 39-jarige Rotterdam mer die in het bezit is geweest van de partij licht radio-actief materiaal. Uit zijn verklaring is nog niet duidelijk geworden wat de her komst en de bestemming van het spul waren. Opheffing El Al opgeschort TEL AVIV - Een rechtbank voor ar beidsgeschillen in Tel Aviv heeft het be sluit van de aandeelhouders van El Al om de Israëlische luchtvaartmaatschappij op te heffen opgeschort. Dat gebeurde op verzoek van de werknemers en van het Israëlische vakverbond Histadruth. Deze uitspraak blokkeert een verzoek van de directie van El Al aan de rechtbank om een bewindvoerder te benoemen. De aan deelhouders van de 35 jaar oude lucht vaartmaatschappij besloten woensdag tot liquidatie nadat onderhandelingen met het personeel over een reorganisatieplan waren mislukt, hoofdzakelijk doordat de piloten weigerden eraan mee te werken. Antonov werkte aanslag op paus ROME De Italiaanse justitie is bij het onderzoek naar de moordaanslag op de paus in mei vorig jaar tot de conclusie gekomen, dat de tot levenslange ge vangenisstraf veroordeel de Turk Ali Agca „in cri minele overeenstemming met meerdere personen" de paus wilde vermoor den. Dit werd gisteren of ficieel in Rome bekend ge maakt, nadat donderdag de 35-jarige Bulgaar Anto nov was gearresteerd. Fitzgerald nieuwe Ierse premier DUBLIN Garrett Fitzgerald, de leider van de oppositionele Fine Gael partij, wordt zo goed als zeker de nieuwe premier van Ierland. Hij kan vermoedelijk rekenen op de steun van de La- bour-partij. Deze steun heeft Fitzgerald wel nodig omdat zijn partij geen meerderheid heeft behaald bij de woensdag gehou den parlementsverkiezingen. Ook de regerende Fainna-Fail- partij van Haughey slaagde er niet een meerderheid te behalen. De volledige uitslag van de ver kiezingen was gisteren wegens het ingewikkelde kiesstelsel in Ierland nog niet binnen. (Van onze correspondent Cees Manders) ATICAANSTAD rouwen op verantwoor- elijke posten, een effi- iëntere verdeling van de erkzaamheden over de erschillende Vaticaanse ïinisteries, een grotere iternationalisatie, en de arlijkse presentatie van en financiële balans. Dat ijn de veranderingen die kardinalen willen oorvoeren in het centra- bestuursapparaat van katholieke wereld- erk, de Romeinse curie. Iet verlangen hiertoe hebben j afgelopen week geuit tij de tweede plenaire ver- adering van het kardinaals-, allege in Vaticaanstad, en de aus die hierbij grotendeels 'LEIDOOI KARDINAALSCOLLEGE IN ROME: aanwezig was, heeft deze wen sen van zijn hoogste adviseurs geregistreerd. Aan hem is nu het laatste en het beslissende woord. Kardinaal Willebrands, die sa men met kardinaal Alfrink aan de vergadering heeft deel genomen, is „zeer tevreden" over de gang van zaken. Vol gens hem is er goed overleg geweest, en de resultaten hier van zullen zeker zeer ernstig door de paus worden overwo gen. Volgens hem is het zelfs zeer onwaarschijnlijk dat de paus deze wensen van de overgrote meerderheid van de kardinalen zal negeren. In een toelichting zei kardi naal Willebrands verder dat vrouwen in principe verant woordelijke curie-functies moeten kunnen bekleden. Maar de posten zelf bepalen in hoeverre dit ook kan worden gerealiseerd. Wat de internationalisatie van de curie betreft, merkte de kardinaal op, dat de bisschop pen het Vaticaan voortaan die nen te attenderen op de aan wezigheid in hun bisdom van geschikte en capabele krach ten, en de bereidheid moeten hebben die mensen (hij dacht voorlopig alleen nog aan pries ters) aan het Vaticaan af te staan. „Wij in Nederland heb ben weinig priesters beschik baar", zo zei hij, „maar in an dere landen is het met de roe pingen lang zo erg niet als bij ons." Financirï De kardinalen willen in grote meerderheid, dat de Heilige Stoel opening van zaken geeft op financiëel gebied. „Maar als dat gebeurt, wil dat nog niet zeggen, dat er grote verrassin gen uit de bus komen. Volgens kardinaal Willebrands zal de eerste te publiceren balans aantonen, dat de Heilige Stoel financiëel veel minder bete kent dan een flink bisdom. „Groter dan het bisdom Utrecht, maar kleiner dan bij voorbeeld het bisdom Phila delphia." Wat de verwikkelingen rond de IOR, de Vaticaanse bank, betreft, heeft het kardinaals college alleen de wens te ken nen gegeven, dat leken in de naaste toekomst het beheer er van zullen moeten voeren, geen religieuzen meer. Vol gens kardinaal Willebrands kun je nu over de merites van de beschuldigingen, die jegens de IOR de laatste maanden zijn geuit, niets zeggen, omdat deze zaak nog onder de rech ter is. „Maar de IOR heeft ook niets te maken met de finan ciële situatie van de Heilige Stoel. De gelden, die IOR be heert en belegt, zijn geen gel den van het Vaticaan, maar van de missie-instellingen." De tweede vergadering van Kardinaal Willebrands, „zeer tevreden" over de tweede plenaire vergade ring van het kardinaalscol- het kardinaalscollege, of se naat zoals het ook wel wordt aangeduid, volgde op de eerste vergadering in 1979. Nu na men 94 kardinalen deel. In zijn slottoespraak maakte de paus aan de kardinalen be kend, dat het volgend jaar een jubeljaar zal worden, het Hei lig Jaar van de Verlossing, vanwege de 1950e verjaardag van de dood van Jezus, de Verlosser van de mensheid. De viering van deze Verlos sing in 1983 krijgt volgens de paus een extra accent, omdat die samenvalt met de bis schoppensynode. Deze zal ge wijd zijn aan verzoening en boete, en deze thema's sluiten volgens de paus mooi bij het thema van de verlossing. KRITIEK t)P ARAFAT ÏAMASCUS De leiders an de Palestijnse Bevrijdings- irganisatie PLO hebben giste- en na een stormachtig discus- ie besloten het vredesvoorstel oor het Midden-Oosten van Amerikaanse president teagan te verwerpen. Dit staat n een verklaring, die de cen- rale raad van de PLO, een be- eidsvormend orgaan dat de icht Palestijnse guerrillabewe gingen vertegenwoordigt, gis- eravond heeft uitgegeven, n de verklaring staat dat „het >roject-Reagan niet tegemoet :omt aan aan de onver- reemdbare nationale rechten ran het Palestijnse volk". „Het iroject negeert het recht van ins volk op zelfbeschikking en iet recht op de vestiging van ;en onafhankelijke Palestijnse taat onder leiding van de >LO", aldus de verklaring, legin september lanceerde >resident Reagan zijn vredes- •oorstel, dat de ontruiming ist door Israël van de bezette jebieden. De Palestijnen moe- en volgens dit voorstel een fe- leratie vormen met Jordanië. Tijdens de stormachtige verga- leringen, die gisteren en eer gisteren in Damascus, werd felle kritiek geleverd op PLO- roorzitter, Jasser Arafat. Hem verd verweten toenaderingen e hebben gezocht tot Jordanië :n Egypte, die door de critici yan de gematigde Arafat-koers ils verraders van de Palestijn- ;e zaak worden beschouwd. Waarnemers bleken het er liet over eens te zijn in welke nate de PLO het vredesvoor- itel van Reagan hebben ver worpen. Sommigen zeiden dat n de verklaring van de cen- rale raad geen totale verwer- >ing te vinden was. Dit zou :ijn gebeurd op verzoek van Arafat, omdat hij nog enige onderhandelingsruimte wil be houden. UTRECHT Het bestuur van de Katholieke Vereni ging van Ziekeninrichtingen (KVZ) handhaaft zijn standpunt, dat abortus in sommige welomschreven ge vallen mogelijk moet zijn. Het bestuur heeft zich gisteren in Utrecht beraden op brieven van kardinaal Willebrands en de bisschoppen Gijsen en Simonis aan de besturen van katholieke ziekenhuizen. De bisschoppen zeggen daarin, dat abortus in geen enkele situatie aanvaardbaar is behalve als - onbedoeld - gevolg van een andere ingreep of operatie. Het KVZ-bestuur meent daarentegen, dat abortus voor katholieken ook aanvaarbaar is als het leven van de moeder er door kan worden gered. Volgens KVZ-voorzitter drs A.M.A.J. Janssen delen ook verschillende bisschoppen dit standpunt. Ver der acht het bestuur abortus acceptabel als daardoor blijvend li chamelijk letsel van de moeder kan worden voorkomen of blij vend ingrijpend psychisch letsel waardoor zij niet meer vol waardig zou kunnen functioneren. Elk individueel ziekenhuis zal volgens het KVZ-bestuur zelf zijn beleid moeten bepalen en zelf moeten uitmaken of het al dan niet een abortusvergunning aanvraagt op grond van de -nog niet ingevoerde- Wet Afbreking Zwangerschap. Opnieuw Iraanse overgelopen naar ROME Een diplomaat van de Iraanse ambassade in Rome heeft gisteren zijn post verla ten om zich te voegen bij de de „Nationale Verzetsraad", de oppositiebeweging die onder leiding staat van ex-president Bani-Sadr. De diplomaat liet dit gisteren weten in een brief aan het pers. In nog geen jaar tijd hebben diplomaat Bani-Sadr nu vier Iraanse diplomaten in Rome een dergelijke stap ge daan, onder wie ambassadeur Nassir Sadat Salami en twee zaakgelastigden. In juli van het vorige jaar is Bani-Sadr met de leider van de Iraanse verzetsbeweging, Radja vi, naar Parijs uitgeweken. Van daaruit leiden zij het verzet te gen het Khomeini-regime ADVERTENTIE Ideale kans voor klein bedrijf! Vlakbij Leiden ligt het overdekte shopping centre „Winkelhof'. Aan |piï" de rand daarvan worden 14 appartementen gebouwd. Op de begane grond is ruimte gepland voor kleinschalige bedrijtsakbvi- teiten. Geheel naar eigen wens in te delen en af te werken. De 4 ruimten zijn zeer centraal gelegen en goed te bereiken. Koopsom BREDA Voor binnen schipper Daniël Z. (50) uit Dordrecht maakte het weinig verschil of hij nu erwtensoep of vuile olie in de Antwerpse dokken loosde. Dat eerste gebeur de nooit, het laatste des te meer. Zeker drie keer per maand voer hij met het schip de Angenstein van Moerdijk naar België om in opdracht van het afval bedrijf Uniser zijn stin kende vrachtjes te dum pen. Negen oud-werknemers van Uniser te Moerdijk en EMC te Krimpen aan den IJssel ston den en donderdag en vrijdag in Breda terecht op beschuldi ging van illegaal lozen en het plegen van valsheid in ge schrifte. „De vijf mannen, die de kraan open draaiden", hoorden eergisterert vijf maan den gevangenisstraf tegen zich eisen. De Dordtse „afvalkapi- tein" en drie chefs uit het mid denkader van Uniser Holding had de officier van justitie, mr. W. Koot, gisteren straffen van respectievelijk vijf, vier, drie maanden en één maand in ti. %r Flatgebouw in Beiroet geheel vernietigd Twee vrouwen uit de armenwijk Chiyah in Beiroet kijken naar de overblijfselen van hun woningen. Zoals reeds gemeld werd dit uit acht verdiepingen bestaande flatgebouw door een bom van 30 kilo vernietigd. Het dodental is opgelopen tot twaalf, terwijl vijftien mensen ernstig gerwond raakten. Tot nu toe is niet bekend wie de aanslag heeft gepleegd. petto. Gezamenlijk hadden zij meegeholpen aan het verval sen van vracht- en douanepa pieren, waardoor de belasting voor tonnen werd benadeeld en er schijnbaar legaal kon worden geloosd. Hun bazen, de drie man sterke Unisertop, werden in februari door de rechtbank in Breda veroor deeld voor dezelfde delicten. Zij komen in mei 1983 op vrije voeten. Als laatste moeht de schipper de rechtszaal verlaten, in het slotakkoord van een proces, dat wel het grootste milieu schandaal van deze eeuw wordt genoemd. Daniël Z. was aangeklaagd voor het regelma- AMSTERDAM De CPN voren op de eerste dag moet een aparte partij blij- van het 28ste CPN-Con- ven en niet ernaar streven gres in Amsterdam, om op de lange duur sa- men tet g?a,n jP een Pr°" Daar werd een voorstel van gressief blok. Deze opvat- partijbestuur, om te stre- ting kwam gisteren naar ven naar een progressief blok, door een krappe meerderheid van het congres verworpen. Het congres, dat zaterdag en zondag voortduurt, kiest wel uitdrukkelijk voor samenwer king met PSP en PPR en niet jn eerste instantie met de PvdA. Een meerderheid van het par tijbestuur had negatief geadvi seerd over het kiezen voor klein-links. Tijdens de discus sies over de samenwerking met andere partijen bleek ver der, dat ook dé fractie in de Tweede Kamer verdeeld is. Fractievoorzitter ftia Brouwer pleitte op het congres voor een strategie, gericht op overleg met zowel de kleine linkse partijen als met de PvdA. Het CPN-Kamerlid Gijs Schreu- cjers daarentegen bepleitte sa menwerking met PSP en PPR, waarbij getracht moet worden de PvdA „naar links te trekken". Volgens Brouwer betekent de keuze voor alleen klein links, dat de basis voor reële machtsvorming aanmer kelijk zal worden versmald. tig vervalsen van documenten. De papieren vulde hij zo in, dat de Angenstein geen afval stoffen maar vervuild ballast- water in zijn ruimen vervoer de. De Nederlandse en Belgi sche douaniers, met wie hij kennelijk op goede voet stond, stonken er met open ogen in. „Ze hebben me in elk geval nooit gecontroleerd", bekende hij de rechter. „Maar waarom vervalste u de papieren, zodat de vlag de lading niet meer dekte?", vroeg rechtbankpresi dent mr. L. van der Plas hem tot slot. „Ik zou het niet weten, dat is voor mij ook een duister punt", zei de schipper. Ki^BOEL Na een zware aanslag in Kaboel zijn woensdag alle toegangswegen naar de Afghaanse hoofdstad afgesloten en is een cordori rond de stad ge legd. Dit hebben gisteren Afghanen verklaard die uit Kaboel in de Pakistaanse grensplaats Peshawar arri veerden. Bij de aanslag als gevolg van de explosie van twee zware bom men in het grootste winkelcentrum van Kaboel kwamen vol gens een officiële opgave vijf mensen om en vielen 32 gewon den. Volgens de reizigers zouden er veel meer slachtoffers zijn gevallen in de wijk Jada-e-Maiwand waar het winkelcentrum stond en waar doorgaans veel Russen komen. De aanslag ver woestte verder 44 winkels en een zeven verdiepingen hoog ge bouw waar „meer dan 200 regeringsgetrouwe communisten wo- Volgens de reizigers werden na de aanslag in Kaboel huiszoe kingen gedaan en zijn „honderden" mensen opgepakt.Veilig- heidstroepen zetten na de explosies het getroffen gebied af ter wijl reddingsploegen onder het puin naar overlevenden zochten. De aanslag is waarschijnlijk het werk geweest van het Afghaan se verzet, dat vorige maand de autoriteiten waarschuwde voor bomaanslagen op voor het bewind belangrijke plaatsen in Ka boel, aldus de waarnemers. Een sfeervol begin van 1983 Het glorieuze muzikale verleden van Wenen, de 'hoofd stad van de muziek', herleeft op het Silvester-concert van walsen en operettemuziek door hel Wiener Hofburg Or- chester in de grote zaal van het Wiener Konzerthaus. Het bijwonen van dit concert op oudejaarsmiddag mag wel een uniek gebeuren voor iedere muziekliefhebber worden genoemd en is het hoogtepunt van onze extra reis naar Wenen. In samenwerking met reisbureau Morren hebben wij van maandag 27 december 1982 tot en met dinsdag 4 janua ri 1983 een aantrekkelijke 9-daagse reis georganiseerd. Er wordt gereisd met een comfortabele touringcar van genoemdë firma en het verblijf is in hotel Schuster-Nazl, een gezellig hotel in het fraaie Wie'nerwald. Alle kamers hebben douche en toilet, er is een groot restaurant, een cafe-bar, stube, lounge met open haard en een sauna. Er staat behalve een rondrit door het mooie Wienerwald en het oudejaarsconcert bovendien een stadstour door Wenen op het programma, onder leiding van een Neder lands sprekende gids. Ook wordt een bezoek gebracht aan het 17-eeuwse slot Schönbrunn, de vroegere residen tie van de Habsburgers, aan het na de oorlog in oude staat gerestaureerde gebouw van de Staatsopera (waar van de vorstelijke entree via het wereldberoemde trap penhuis een bezienswaardigheid is), en aan de Kapuziner- grubbe. met de vele schitterende sarcophagen de rust plaats van ongeveer 140 telgen uit de Habsburger dynas tie, van wie twaalf keizers, zoals Frans Joseph en zijn ge malin Elisabeth (Sissi). Voorts wordt de 252 meter hoge Donauturm bezocht met het op 170 meter hoogte roterende café-restaurant, dat een adembenemend uitzicht biedt. Bovendien wordt een feestelijk nieuwjaarsdiner aangeboden, terwijl desgewenst de mogelijkheid bestaat om voor eigen rekening (entree f 35,-) in het bekende Raimundtheater de operette 'Grafin Mariza' van E. Kalman te gaan zien. Uiteraard is er ook ruime gelegenheid om gezellig te winkelen. De prijs van deze bijzondere reis bedraagt f 785,- p«r persoon op basis van een tweepersoonskamer. Toeslag voor een éénpersoonskamer f 50,-. Inbegrepen: over nachting op de heen- en terugreis, alle maaltijden, vanaf de luch op de eerste dag tot en met het afscheidsdiner op de laatste dag, alle genoemde exursies en de entreegel den. inclusief die voor het oudejaarsconcert. Inlichtingen en boekingen: Telefonisch (tussen 9 en 5 uur van maandag t/m vrij dag) bij Sijthoff Pers Reisorganisaties, tel. 070-190.696 of 190.698. Wie in of bij Den Haag woont, kan op bovengenoemde tijden ook terecht bij onze stadsvestiging in Den Haag: Spuistraat 71 (op de hoek va,7 het Spui).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5