oonwagenbewoners ivillen in Leiden blijven staan Voorschoten wil in hoger beroep enzinepomp üit Voorstraat JP definitief Laar Klaverhal Even wich t in Meesterserie spreekt aan :iDEN/REGIO bondag grote dag in Dierenpark Wassenaar Moordenaar nam etalagepop mee Kettingbotsingen op rijkswegen 4 en 44 ONDERZOEK BEVESTIGT VOORRUIT STUK? SNÜ 071-12 024a Installatie commissies voor reconstructie tuinbouwgebieden Tweeëneenhalf jaar voor handel in valse dollars Oegstgeest bouwt voor onvolledige gezinnen LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 NOVEMBER 1982 PAGINA 3 ionderden kinderen leveren tekening in «ASSENAAR Eindelijk is het zover. Mor- n kunnen allerlei die kinderen gratis het die- hpark Wassenaar is. Het zijn de kinderen, die afgelopen twee zaterdagen de olifantteke- ng uit onze krant hebben ingekleurd of ge- breven hebben waarom zij vinden dat het Brenpark behouden moet blijven. Het enige kt zij daar nu nog voor hoeven doen is de te- |ning morgen in te leveren bij de kassa aan de Ijksstraatweg. Daar ontvangen zij bovendien Jn het dierenpark nog een mooie dierenpos- r, een blijvende herinnering aan een dag, die schien wel de laatste mogelijkheid biedt op gratis toegangsbiljet tot het park. t de tekeningen, die worden ingeleverd, kan de directie van het park bij rijk, provincie en gemeenten aankloppen onder de woorden „Kijk eens hoeveel kinderen vinden dat het park moet blijven". De kans dat deze instanties dan alsnog besluiten geld uit te trekken voor behoud ervan is stukken groter. Vooral omdat eerder al duizenden Leidse Courant-lezers briefkaarten voorzagen van de tekst „Dieren park moet blijven" en deze opstuurden naar het Dierenpark Wassenaar, Rijksstraatweg 669, 2245 CB Wassenaar. Zeker vierduizend mensen hebben dat gedaan en het Dierenpark gaat er vanuit dat er nog vele honderden zullen vol gen. In ieder geval rekenen de Leidse Courant en het Dierenpark Wassenaar zondag op een formidabele opkomst. ROTTERDAM/VOORSCHOTEN De 23-jarige K., die bekend heeft de Voorschotense mevrouw Polman te hebben vermoord werd donderdagmiddag aange houden na diefstal van een etalagepop. De man, die een geestelijke gestoorde indruk maakt, liep rond in winkelcentrum De Lijnbaan in Rotter dam. Toen hij een kledingzaak met een aangeklede etalagepop aan de gevel passeerde sleurde hij de hou ten pop onverwacht mee. Op aanwijzing van omstan ders kon hij even later door de politie worden aange houden. De pop had hij kort tevoren weggegooid. Bij zijn aanhouding verklaarde hij de moord in Voor schoten te hebben gepleegd. De Rotterdamse politie heeft hem toen, na het opmaken van een proces-ver baal wegens winkeldiefstal, onmiddellijk overgedra gen aan de rijkspolitie van Voorschoten. LEIDEN/OEGSTGEEST Bij twee aanrijdingen op de rijksweg 4 en de rijksweg 44 zijn gisteravond twee mensen gewond geraakt, vijf auto s to taal vernield en nog acht auto's zwaar beschadigd. De aanrijdingen ge beurden allebei om zes uur. Het verkeer werd daardoor flink gestremd. De gewonden vielen bij het ongevaal op de rijksweg 44, tussen Oegstgeest en Leiden in de richting Amsterdam. Een omvallende personenauto, door een slingerende aanhangwagen, veroorzaakte een file. Daardoor botsten nog twee auto's op elkaar en achter die file ontstond een botsing doordat een 40-jarige man uit Noordwijkerhout onder invloed van alcohol van de linker- naar de rechterbaan zwenkte en de auto van een 49-jarige in woonster van Wilnis raakte. Beide bestuurders werden naar het St. Eliza- beth-ziekenhuis in Leiderdorp overgebracht. Op de rijksweg 4 richting Den Haag ontstond een kettingbotsing doordat een vrachtwagen een la ding hulst verloor. Vijf auto's botsten op elkaar, waarbij flinke materiële schade ontstond, maar niemand gewond raakte. 'iclDEN Het meren- van de bewoners op opt Leidse woonwagen kamp voelt er weinig voor 0 aar kleinere kampjes in elt omgeving te verhuizen. r' jat blijkt uit een onder- >ek dat door medewer- ers van de Stichting Sa- lenlevingsopbouw Woon- agencentrum Regio Lei- pn werd gehouden. 1 en klein gedeelte van de be- bners heeft te kennen gege- Jjn het Leidse woonwagen- igjmp te willen verlaten. Dit tsttekent echter niet dat het •4|erendeel van de bewoners ^Tvreden is over het kamp en situatie waarin zij wonen. tb verkeersveiligheid en de speelgelegenheid worden door het merendeel van de bewo ners als onvoldoende ervaren. De conclusie van de onderzoe kers is dat de grootte van het woonwagenkamp aangepast moet worden aan het aantal bewoners waarbij ook reke ning gehouden moet worden met speelgelegenheid. De on derzoekers adviseren boven dien het kamp de status van woonerf te geven zodat er niet zo hard gereden kan worden. „Deze wijk van Leiden be hoort bovendien in het open baar vervoersnet te worden opgenomen", is één van de aanbevelingen. Brandgevaar Het kamp wordt door de be woners als „te krap" en „te vol" ervaren. Ten tijde van het onderzoek stonden er 105 wagens terwijl er slechts 68 of ficiële vakken zijn. Veelge hoorde klachten zijn „we staan te dicht op elkaar" en „de vak ken zijn te smal". Men is bang voor brandgevaar. De algeme ne waardering over de kwali teit van de standplaatsen was „slecht" dan wel „matig". Het douchen in de berging wordt door het overgrote deel ver schrikkelijk gevonden. „Nu ze gedwongen vaststaan, vinden ze het onbegrijpelijk dat er geen regeling is om een dou che en wc binnen te mogen hebben", concluderen de on derzoekers. genkamp grotendeels versto ken blijft van de diensten van de reinigings- en de plantsoe nendienst. „De kraakwagen komt nu (na veel moeite) één maal per maand, een bezem wagen komt niet over de openbare weg in het kamp. Het aanwezige groen wordt niet onderhouden omdat de plantsoenendienst weigert haar diensten te verlenen", zo wordt gesteld. Het overgrote deel van de be woners kan niet meer volledig de kost verdienen met de han del. Zij vinden dat dit van bui tenaf kapot is gemaakt, omdat er nauwelijks meer vergun ningen worden verstrekt. De onderzoekers pleiten voor het inschakelen van arbeids- marktspacialisten die samen met woonwagenbewoners be kijken welke mogelijkheden er voor hen zijn om weer een zelfstandig beroep uit te kun nen oefenen. Over het alge meen hebben de bewoners het idee dat beslissingen over hun hoofd heen worden genomen. Men vindt dat er met hen ge schoven wordt, de bereidheid om daar tegen in aktie te ko men is echter niet groot. Wel willen de bewoners voet bij stuk houden om op het Leidse kamp te blijven staan. Een afgelopen jaar gehouden peiling in het kamp wees uit dat het merendeel van de be woners de regionale kampjes niet zag zitten. Men vond met name dat ze te klein waren. Desondanks heeft een aantal bewoners zich voor één van de kleinere kampjes laten in schrijven. De onderzoekers stellen dat bij de woonwagen bewoners valse verwachtingen zijn gewekt nu verschillende gemeenten hebben besloten de kampjes nog eens te verklei nen door ze op te splitsen. Al gemene conclusie uit het on derzoek is dat er een te grote afstand is tussen bewoners, ambtenaren en beleidsmakers. „Waar in theorie veranderin gen en regelingen goed zouden kunnen verlopen, wordt er op een manier gewerkt waardoor vertragingen optreden of din gen haast onmogelijk worden gemaakt. Het beleid van nu lijkt vooral gericht te zijn op het welzijn van de niet-woon- wagenbewoners". ^OORSCHOTEN Het benzineverkooppunt in de Toorstraat in Voorschoten is en blijft een doorn in het og van de gemeenteraad. Mr. Bpth (PvdA/PPR) kon- ligde gisteravond tijdens de raadsvergadering aan in h toger beróep te willen gaan tegen een besluit van Ge deputeerde Staten, die de pomf> wil handhaven. n het bestemmingsplan „Centrum en Voorstraat" had de raad °jch er voor uitgesproken de benzinepomp als tijdelijk te be lhouwen. Gedeputeerde Staten hebben echter om deze reden □pedkeuring onthouden aan dit bestemmingsplan. Ook de overi- jiB raadsleden wilden nu eindelijk wel eens een goedgekeurd be- s jemmingsplan krijgen. Zolang dit echter niet gebeurt, blijft de yjenzinepomp tot in lengte van dagen op de Voorstraat met de jeperking dat uitbreiding van het benzineverkooppunt uitgeslo- en is. )e onroerend goedbelasting gaat, zoals al werd verwacht en in (reerwil van de VVD, met 4 procent omhoog. Drs. Willemsen eiian de VVD noemde de verhoging een lastenverzwaring voor ;3je burger: „Ook al komt er in een tijd van economische terug gang heel wat af op de gemeenteraad, dan nog, neen, juist dan vttoet de overheid het voorbeeld geven door paal en perk te stel- i én aan de verhogingen". Zijn pleidooi vermocht niemand te im- Ofeneren. Volgens Aikens (D'66) zou het uitblijven van de verho- ing funest zijn voor de werkgelegenheid. „De gemeente kan liet verder gaan met bezuinigen, zonder dat afstoten van taken m de hoek komt kijken", aldus de sociaal-democraat. Visser PvdA/PPR) vond de verhoging vooral nodig omdat de budget- >ire ruimte van de gemeente zeer krap is geworden. Drs. Val- lenburg (CDA) constateerde dat de verhoging gewoon een loodzaak is als de gemeente in de komende vier jaar ook nog naar iets aan nieuw beleid wil ondernemen. Alleen de VVD- ractie bleef onvermurwbaar, zelfs nadat wethouder Van Dalen >beerde zijn partij voor het collegestandpunt te winnen. DETERWOUDE De •eterwoudse KPJ gaat lefinitief naar de speciaal foor hen gereserveerde °fuimte in de Klaverhal. obe mneingsverschillen, °|ie ontstonden tusen de bngerenvereniging en het ttichtingsbestuur van de Taverhal zijn tot tevre denheid opgelost. Daarom onden de vijftig leden Jïie gisteravond de alge- iene vergadering bezoch- m, instemmen met het 'oorstel van het bestuur ver te gaan tot huur van le ruimte. verwachting zal de KPJ egin volgend jaar het eigen home betrekken. De belang rijkste knelpunten vormden de verdeling van barwinst en de openingstijden van de bar. Afgesproken is dat de KPJ haar artikelen inkoopt bij de centrale bar van de Klaverhal en van de daarop gemaakte winst 25 procent afdraagt aan de stichting. In de KJP-kas vloeit dus 75 procent. Als er bijzondere evenementen wor den georganiseerd geheel of gedeeltelijk buiten het eigen KPJ-home, zal uitsluitend de centrale bar van de Klaverhal geopend zijn. De huur van de KJP-ruimte befdraagt 7.500 gulden per jaar, inclusief de energiekosten. Het KPJ-home zal worden gebruikt voor on der meer bestuurs- en commis sievergaderingen, repetities voor toneel en cabaret, de re dactie van het Koppelaartje. De disco-avonden blijven op zondag gehandhaafd in Don Bosco. ADVERTENTIE i DIREKTSERVICE EHBO-ers ontvangen zilveren medaille Twee leden van de Koninklijke Nederlandse Vereniging Eerste Hulp bij Ongelukken kregen gisteren van burgemeester C. Goekoop de zilveren medaille behorende bij de orde van Oranje Nassau opgespeld. Dit gebeurde ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de vereniging. De heer D. Sloos, voormalig ambulance-chauf feur bij het AZL, is reeds 47 jaar lid van de vereniging. Hij was vaak te vinden bij de fes- tivteiten op 3 oktober en sportwedstrijden, alwaar hij klaar stond om, indien nodig, eerste hulp te verlenen. G. Pouw heeft zich gedurende een reeks van jaren verdien stelijk gemaakt als instructeur. Werkzaam bij de Dienst Socia le Werkvoorziening heeft hij 19 jaren de leiding gehad van een groep geestelijke gehandicap ten van de ernstigste catago- rie, een zware taak die hij lief devol en met grote tact ver- ichtte. TER AAR/ROELOFA- RENDSVEEN De re constructiecommissies voor de glastuingebieden van Roelofarendsveen en Ter Aar zijn gistermiddag gezamenlijk geïnstalleerd door drs. J.H.H. Holtac- kers, vice-voorzitter van de Centrale Cultuurtech nische commissie. Met deze start is het mogelijk geworden beide glastuin bouwgebieden te vernieu wen en opnieuw in te de len. De gedeputeerden Noorland en Aalbers en B en W van Alkemade wa ren bij de installatie aan wezig. In zijn toespraak liet drs. Hol- tackers weten dat het allemaal begonnen is met de aanvraag van de stichting Stiveen om beide oude glastuingebieden met rijkssteun te mogen gaan reconstrueren. De kavelinde lingen in beide delen zijn niet goed waardoor voorzieningen voor energiebesparing niet rendabel zijn. Bovendien wer ken de daar gevestigde bedrij ven niet economisch omdat de kavels te smal zijn. Drs. Hol- tackers pleitte dan ook voor aanpassing van de gebieden aan de moderne eisen. Na hem kwam gedeputeerde Noorland met herinneringen aan de acties van Stiveen bij de provincie, die er uiteinde lijk toe hebben geleid dat er ook zogenaamde „uitplaat- singsgebieden" zijn aangewe zen in de Vierambachtspolder in Ter Aar en het zogeheten „derde tuinbouwgebied" in Al kemade. Volgens hofdinge- nieur-directeur landinrichting, ir. T. Biemond, zijn deze gebie den nodig om mensen, die ver plaatst willen worden uit het oude gebied, een nieuwe vesti ging te bieden. Bovendien ont staat volgens hem daardoor weer ruimte voor bedrijfsuit- breiding in het oude gebied. Als leden van de commissie in Roelofarendsveen werden ge ïnstalleerd Jac. Hoogenboom (voorzitter), J.S. Wagenaar (burgemeester Alkemade), Th. Hogenboom, J.H.M. Klein en J.M. Spruit. Voor Ter Aar wa ren dat: P.J. Verhoef (voorzit ter, burgemeester .Ter Aar), P. Langelaar, F.H. Hogervorst, C. Sassen en P. van Rijn. DEN HAAG Een 32-jarige inwoner van Katwijk is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De man stond te recht op verdenking van handel in valse biljetten van honderd dollar, inbraak in een bedrijfspand in Katwijk en heling van een gestolen partij zilver. De Katwijker was een vierde deelnemer in de handel in dollar biljetten. Twee van zijn handlangers werden donderdag al tot twintig maanden veroordeeld en een derde tot twee jaar gevan genisstraf. De Katwijker was de hoofdpersoon in de kwestie van de valse biljetten van honderd dollar. De man bekende voor de rechtbank 300 biljetten in Duitsland te hebben gekocht voor 9.000 gulden. Hij had ze aan zijn handlangers verkocht voor 16.000 gulden. De Katwijker was bovendien betrokken, zoals hij ook bekende, bij de inbraak in een bedrijfspand aan de Lijnbaangracht in Kat wijk, waarbij 1.200 videobanden en 18.000 gulden werd buitge maakt. Verder werd hij verdacht van heling van een partij zil ver, die uit een woning van de Wittenburgerweg in Wassenaar was gestolen. De man bekende de spullen spul enkele dagen in bezit te hebben gehad. Zijn aandeel in de inbraak kon, evenals zijn aandeel bij een inbraak in Den haag, niet worden bewezen. Officier van justitie nevrouw mr. Couzijn had drie jaar gevange nisstraf geëist. Goekoop reikt herdenkingskruizen uit Burgemeester C. Goekoop reikte gisteren 28 verzetsherden- kingskruizen uit. Deze onderscheiding Is bedoeld voor hen die zich in de Tweede Wereldoorlog in het verzet verdienstelijk heb ben gemaakt. De plechtigheid had plaats in de burgerzaal van het stadhuis. Het herdenkingskruis kregen: W. Beekman, M. Beekman-Baart/ M. Baart (postuum), J. Barendse, C. Brands-Kriek, P. Foeken, J de Haas-Hüter, C. Heidt, J. van Hofwegen, M. Jongeneel-Dieben, W. Kisman, W. Kisman-Bink, D. Kok, A. Kroonenberg-Holthuis, S. Lagas-Goutier, A. Goutier, M. Meurs-van Rijn, J. van der Horst (postuum), C. Mulder-van Acker, B. Nicolaas (postuum), L. Nicolaas-Nieuwenburg (postuum), H. Pauw-Visser, P. de la Riviè- re, J. van Ruiten, J. van Rijckevorsel. P. van Schaik (postuum), C. Sterk en A. Voortman (postuum). De bijeenkomst werd bijge woond door familieleden, het bestuur van de stichting 5-mei-co- mité, vertegenwoordigers van de Nederlandse Israëlitische ge meente en de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers. Op de foto: Burgemeester Goekoop speldt J. Barendse het herdenkingskruis op. LEIDEN Met Griegs Holbergsuite, Mozarts vi oolconcert KV 218 en Ko- daly's Hary Janos suite had het Amsterdams Phil- harmonisch Orkest een toegankelijk klassiek pro gramma gekozen, dat op een zeer aansprekende manier werd vertolkt Het publiek werd zodoende een voldoening schenken de avond bezorgd. Kersjes heeft in loop der jaren een goed uitgerust en getraind orkerst opgebouwd, dat - zoals eens te meer bleek -op tech nisch vlak zich zelfverzekerd toont en in staat is prachtige klankkleuren van het meest uiteenlopend karakter te reali seren. In de suite Uit Holbergs tijd" van Grieg waren dat vooral kleuren van een evenwichtige lyrische eenvoud. Naast de Ba rok- en Rococcothema's en de volksmelodieën (met een vir tuoze vioolsolo door Kees Ko per) waren het vooral de don kere en innige Romantische momenten, waarin Kersjes met een grote subtiliteit over tuigde. Eveneens evenwicht en een voud in Mozarts vioolconcert KV 218 werden in de eerste plaats tot stand gebracht door de soliste Vera Beths. Haar toon is warm en pretentieloos en in combinatie met de gema tigde tempi en een (soms wat al te nadrukkelijke) zorgvul digheid in techniek onstond een lichtvoetig en gaaf afge werkt klankbeeld. Kersjes be geleidde afgezien van een en kele zware aanzet in het ko per, in vergelijkbare termen. Met Kodaly's suite over de Hongaarse volksheld Hary Janos", kwam een wereld vol extreme gevoelens aan bod. Spot, overmoed, geweld en liefde worden in een massale en virtuoze orkestratie uitge beeld, waarvoor met name de felle registers ver open moe ten. Incidenteel bleek Kersjes' aanpak hiervoor te degelijk, zoals in de Zigeunerdans, die Schwung" miste. Het slotdeel daarentegen pakte gunstiger uit. Het agressieve klankge- weld, waartoe sommige diri genten zich buitensporig laten verleiden, werd vermeden. Kersjes bleef het als middel tot uitbeelding zien en bracht tot een virtuositeit van een gema tigd gehalte. DIRK VOOREN OEGSTGEEST Mevrouw Medendorp-Gelijn van de woning bouwvereniging Buitenlust Oegstgeest heeft gistermiddag de eerste paal geslagen voor 38 woningwetwoningen in het derde deelplan van Haaswijk. Het betreft vooral kleine ééngezinswo ningen die voor een belangrijk deel zijn bedoeld voor onvolledi ge huishoudens. De gemeente Oegstgeest wilde iets doen aan de grote vraag naar kleine woningen voor onvolledige gezinnen. Het gaat met name om weduwen of gescheiden vrouwen met kinderen. Overigens wil dit niet zeggen dat er alleen maar onvolledige gezinnen in dit stukje van Haaswijk III komen. Er is bijvoorbeeld ook plaats voor bijvoorbeeld echtparen zonder kinderen. Vier woningen zijn weer speciaal bedoeld voor één- en tweepersoonshuishou dens. Ook worden twee woningen voor invaliden gebouwd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3