ina li ficid^cSomant „Het regiem van de Ayatollah voert doodsstrijd" „Noch de sjah, noch Khomeiny" VERS-SUR-OISE ruim zestien maanden r,'blijft Abdol-Hassan ni-Sadr, samen met de lider van de Iraanse op- ^eps.itiebeweging, Massoed jgadjavi, als banneling in ankrijk. Vanuit het o# en ten noorden van $irijs gelegen rustieke jrpje Auvers-sur-Oise, aar Van Gogh ooit 65 agen heeft gewoond, ■iden zij de oppositie te- «en het ayatollah-be- rind. Ogenschijnlijk in "le rust. De zware be wa ng, waartoe de Franse gering zich heeft ver- icht toen zij Bani-Sadr Radjavi politiek asiel rleende, geeft een ex- 'ia dimensie aan de stil- 13, waarin het zenuwcen- Jum van het Iraanse u(erzet in Auvers-sur-Oise gehuld. twijfel over de hiërarchie bin- de Iraanse verzetsbeweging bjordt meteen weggenomen, wan- oter de eerste wacht via een wal- |e-talkie laat weten dat er iemand lom met Numéro Un en Numéro :ux te spreken. Hiermee, zo blijkt zijn aankondiging, worden (49) en Radjavi (34) be id. Een grondige fouillering en twee „grenswachten" wekken de bezoeker de indruk dat hij gelaten wordt tot de „Iraanse •ijstaat" in Frankrijk. Een „mi dat in oorlog verkeert et Iran en waar de veiligheids-' Introle zo scherp is, dat de bezoe- tr alleen onder begeleiding naar. tt toilet mag. e televisie, die op dat late uur in "je namiddag een documentaire 2yer de Algerijnse onafhankelijk- eidsstrijd uitzendt, wordt ogen- afgezet wanneer Bani- geruisloos de ontvangstkamer Gezeten in een kas leren fauteuil zegt hij Pjke nacht te dromen van zijn te- naar Iran. „De dagen van Det Khomeiny-regime zijn geteld, laar terwijl dit regime zijn doods- ijd voert, nemen de problemen Iran almaar toe". chaarste et de gretigheid van een intellec- eel Bani-Sadr studeerde en do- erde nadat hij in 1963 voor het Irst uit Irdn was gevlucht econo- [ie aan de Sorbonne schetst hij L uitzichtloze economische en so le toestand, waarin zijn land nu erkeert. „In Iran wordt niet meer tïnvesteerd, waardoor de produk- p vrijwel stil is komen te liggen p de schaarste aan levensmiddelen rote vormen aanneemt. De enorm Dge inflatie tast de koopkracht an de meeste mensen op ontoe- atbare wijze aan. Het gemiddelde ijspeil is het afgelopen anderhalf ir vijf maal gestegen. De noodza- lijke levensmiddelen, zoals rijst, iker en vlees, zijn in deze periode •lfs zeven a tien maal duurder ge- orden. Op de zwarte markt, die ijwel de gehele economie be- :erst, schommelt het 'inflatiecijfer >or het afgelopen jaar tussen de 10 a 500 procent. Het regime wil ;t probleem van de geldontwaar- ng oplossen door de geldpersen volle toeren te laten draaien, yenals in de Weimar-republiek idt dit tot chaotische toestanden zal het de positie van ayatollah homeiny ondergraven". wee belangrijke oorzaken voor de agnatie van de Iraanse economie, legt Bani-Sadr uit, zijn de wijd- rbreide corruptie en de oorlog et Irak. Een gedeelte van de Ba- ri's (handelaren) werkten nauw men met de heersende mollahs de door Khomeiny gecontroleer- Wachters van de Revolutie (Pas- irans). Zij hebben comités opge- cht die de meeste Iraanse produk- n opkopen en cleze vervolgens op (zwarte) markt tegen veel hoge- prijzen weer afzetten. Zij verdie- n goed aan de islamitische revo- lie. )e ontwikkeling in de landbouw desastreus. De stadsbevolking BANI-SADR: „IRAN GAAT OORLOG TEGEN IRAK VERLIEZEN" Bani-Sadr, de eerste gekozen en de eerste verdreven president van Iran: de dagen van het Khomeiny- regime zijn geteld". heeft dit jaar te kampen met een tekort van twee miljoen ton graan. Vergeleken met het eerste revolu tiejaar is dit tekort meer dan ver dubbeld. Hierdoor moet steeds meer worden geïmporteerd. Maar omdat de olieproduktie sterk is te ruggelopen, komt dit regime voor steeds grotere schulden te staan. De verminderde olie-inkomsten gaan bovendien allemaal naar de oor log". Naast toenemende schaarste is werkloosheid een van de meest waarneembare verschijnselen van de crisis waarin het land momen teel verkeert. Bani-Sadr maakt een korte berekening en zegt op mini maal vier miljoen werklozen uit te komen. „Ik denk echter dat het er veel meet- zijn. Maar alleen al een aantal van vier miljoen is dodelijk voor een land als Iran". „De oorlog met Irak is zeer belang rijk voor het regime in Teheran. Veel Iraniërs worden gedwongen naar het front gestuurd en dit drukt het officiële werkloosheids cijfer. Als deze oorlog eenmaal is afgelopen, zal het aantal werklozen met nog eens drie miljoen toene men. Ondertussen is de economi sche activiteit geheel stil komen te liggen. Daar komt bij dat de oorlog handen vol geld kost en Iran afste vent op een bankroet. Ik heb ge hoord dat het regime al via Libië en Algerije leningen heeft aange vraagd". Als spéciale adviseur van Khomei ny vertrok u in februari 1979 naar Iran, werd vervolgens minister van financiën en buitenlandse zaken en tenslotte president. Voelt U zich mede verantwoordelijk voor de economische ontwrichting? „Ik heb niet gezegd dat de toestand in alle opzichten slechter is dan ten tijde van de sjah. Een aantal zaken staat er inderdaad beroerder voor dan enkele jaren geleden. Maar er zijn ook enkele aspecten die verbe terd zijn. Ik heb bijvóorbeeld de banken in Iran genationaliseerd. Dit is van grote betekenis omdat het bankwezen nu niet meer onder westerse bevoogding staat. Hetzelf de geldt voor grote delen van de industrie. Voor wat betreft de olie- export is Iran ook zelfstandiger ge worden. Toen ik minister van fi nanciën was, zijn er aanzetten ge weest om de vaststelling van de olieprijs los te koppelen van de dol lar. Iran is zelfstandiger en kan nu een politiek van ongebondenheid voeren. Dat zou onder de sjah on mogelijk zijn geweest". Hoe reageren de Iraniërs op de gang van zaken in hun land? „Er zijn veel protesten. Het is be kend dat er een algemene afkeer van de Verenigde Staten heerst. Nieuw is echter dat gedurende de afgelopen twee jaar ook een afkeer is ontstaan van het regime-Kho- meiny, omdat de revolutie de posi tie van de meeste mensen niet heeft verbeterd. Zij zijn gaan inzien dat de huidige leiders door en door corrupt zijn. De corruptie is zelfs algemener en wreder dan tijdens het sjah-regime. Het groeiende ver zet kan alleen worden opgevangen dank zij een harde repressie". Die bestond ook onder het sjah-be wind. Toch zijn er geen massale de monstraties zoals in 1978 en 1979. „Voor een deel is dat te verklaren door de enorme onderdrukking, waarvoor in het bijzonder de Pas- darans, die in elke stad en dorp aanwezig zijn, verantwoordelijk zijn. Zo gauw zij enig verzet ver moeden, treden zij op als snelrech ters. Zonder vorm van proces wor den mensen dan geëxecuteerd". „Een tweede verklaring is te vin den in de oorlog met Irak. Khomei ny zegt: „Wij zetten de oorlog tegen Irak voort. Als Saddam Hoessein eenmaal is verslagen, dan krijgen wij een schadevergoeding van 175 miljard dollar, dan breken er bete re tijden aan". Hij belooft het Iraanse volk gouden bergen. Daar komt bij dat de oorlog tegen Irak wordt voorgesteld als een jihad. De oproep tot de jihad is een heilige zaak voor moslims en het duurt daarom langer voordat zij hierop kritiek durven te leVeren". „Toch neemt ook het verzet tegen de oorlog toe. De oppositie is nu zo ver gerijpt dat wij kunnen zeggen dat de fase is aangebroken, waarin Khomeiny ten val zal worden ge bracht en waarin een democratie gevestigd zal worden". Wapenonderdelen Hoe lang gaat deze fase duren? „Dat hangt af van de duur van de oorlog met Irak. Khomeiny heeft al zijn troeven gezet op deze strijd, omdat hij zo de aandacht van de binnenlandse problemen kan aflei-, den. De leiders in Teheran kunnen de oorlog zo lang volhouden, omdat Iran nog steeds olie uitvoert naar de VS en de Amerikaanse regering voorziet, met name via Israël, Iran van de noodzakelijke wapenonder delen. Uiteindelijk denk ik dat Iran de oorlog gaat verliezen". „Het is niet te voorspellen wanneer de oorlog voorbij zal zijn. Dat hangt van vele factoren af. Belangrijk is de houding van de Verenigde Sta ten. Zonder Amerikaanse hulp zou de oorlog al lang. zijn afgelopen. In het begin beschikte Khomeiny im mers over vrijwel geen wapens". Gelooft u werkelijk dat de VS in belangrijke mate de oorlog tegen Irak leiden? „Jazeker. De Amerikaanse rege ring wil dat deze oorlog voortduurt. Zij heeft daarmee in het Golfgebied een toestand gecreëerd, waarin zij kan interveniëren. De Franse mi nister van buitenlandse zaken, Cheysson, heeft onlangs nog gezegd dat Frankrijk bereid is deel te ne men aan de snelle interventie macht, die de VS in het Golfgebied willen stationeren. De Amerikaan se regering wil daar militair aan wezig zijn om de toestand, zoals zij dat noemt, in dat gebied te kunnen stabiliseren". Maar Iran ontvangt toch ook via Syrië wapens van de Sovjet-Unie? „Ja, maar de Sovjet-Unie is niet po litiek aanwezig in het Midden-Oos ten. Zij heeft vrijwel al haar geloof waardigheid in dat gebied verloren. De VS hebben daarentegen de af gelopen jaren sterk aan invloed in het Midden-Oosten gewonnen. Egypte en Libanon staan nu bin nen Amerikaanse invloedssfeer. Zelfs in Irak krijgen de VS een grotere invloed". „Ook mag niet worden vergeten dat Syrië voor Moskou een niet ge heel betrouwbare bondgenoot is. Dit land vertoont de laatste tijd weer een tendens om hechtere re laties met de VS aan te willen kno pen. In Iran verloopt de Sovjet-in vloed via de Tudeh, de Iraanse communistische partij. Doordat deze partij de zijde van Khomeiny heeft gekozen, heeft zij geen basis meer en is zo goed als uitgescha keld". Westerse democratie In Iran heersen de koranwetten. U bent moslim. Wat zal het karakter van een eventuele nieuwe Iraanse staat worden? „Een rechtsstaat. In Iran moeten politieke partijen worden toege staan, die hun invloed kunnen la ten gelden bij de regeringsbeslissin- gen. In het eerste jaar kreeg de de mocratie enig gestalte, maar deze werd teniet gedaan door de oorlog met Irak en de groeiende macht van de mollahs. Wij streven naar een soort democratie, zoals dat in het Westen bestaat". „De i&lam is de ondoorzichtige diepte van ons land en moet onder het volk blijven. De geestelijkheid hoeft de politiek niet te verlaten. Maar de islam mag niet de enige kracht zijn, die greep heeft op het politieke gebeuren'. Mensen zullen vrij moeten kunnen kiezen op wel ke partij zij stemmen". U tolereert dus 'een religieuze par- tij? „Precies, wij accepteren alle partij- Eveneens de Islamitisch Republi keinse Partij van Khomeiny? Nadat u in juli 1981 in Parijs was teruggekeerd, hebt u gezegd veel aan uw vrouw te danken te heb ben. Zij heeft u gestimuleerd om vanuit Auvers-sur-Oise de strijd te gen ayatollah Khomeiny voort te zetten. Hoe belangrijk acht u de rol van de vrouw in de Iraanse maat schappij? „Zij heeft mij inderdaad aangemoe digd. De rol van de vrouw is be langrijk. Ik zou een vrouw willen vergelijken met een artieste. Het is de gave van een artiest om het' schijnbaar onmogelijke mogelijk te maken en mét grote moed hieraan te werken. De vrouw bezit deze gave. Zij kijkt over de horizon van het onmogelijke en heeft daardoor een grote stimulerende invloed. De vrouwen hebben bij de val van de sjah veel moed getoond". „De koran zegt: je moet het werke lijke gezicht van de vrouw leren kennen. Dit onderdeel van de ko ran wordt in het huidige islamiti sche Iran volkomen genegeerd. Al het onmogelijke wordt mogelijk, dank zij de vrouw, zo zegt de ko ran". Bent u een diep-religieus man? „Er is een God nodig die de men sen verenigt. God als een ideaal, die de mensen toestaat zichzelf te ontwikkelen om een nieuwe basis van vriendschap en liefde te vin den. Ik ben religieus, maar benader mijn religie op een rationele wijze. In mijn religie staan begrippen, zo als vriendschap, solidariteit en vrij heid centraal". Pasdarans Nu zou ik toch nog wat meer wil len weten over de Iraanse opposi tie. Na aankomst vorig jaar in Pa rijs zei u het leger op uw hand te hebben. Sindsdien is de oorlog te gen Irak onverminderd voortgezet en is er door het leger geen enkele poging ondernomen om Khomeiny ten val te brengen. Blijkbaar steu nen de Iraanse strijdkrachten u toch niet. „Sinds ik Iran heb verlaten zijn er onder de legerleiding vele arresta ties en executies geweest. Khomei ny vertrouwt zijn eigen leger niet en mede daarom blijft hij oorlog voeren. U moet echter ook niet ZATERDAG 27 NOVEMBER 1982 vergeten dat Khomeiny's militaire vertrouwelingen, de Pasdarans, grote delen van het leger hebben overgenomen. Nog altijd is het le ger onder Iraniërs zeer populair, terwijl de Pasdarans worden veraf schuwd. Deze Wachters van de Re volutie hebben weinig of geen op leiding genoten en zijn niet in staat om een zo modern leger als dat van Iran te kunnen blijven aanvoeren. De Pasdarans zijn te dom om de sophisticated wapens tt kunnen be dienen". Onder de Iraniërs in het buiten land gaat het gerucht dat Iran bezig is met de produktie van de atoom bom. Met dit wapen zouden de lei ders in Teheran hun machtspositie aanzienlijk kunnen versterken. „Er wordt inderdaad gezegd dat het Khomeiny-regime de atoom bom wil maken. Maar dit regime heeft er niet de middelen voor. Zo wel Frankrijk als West-Duitsland heeft zijn nucleaire programma's in Iran stopgezet. Om de atoombom te kunnen produceren heeft men hooggeschoold personeel nodig en daarover beschikt dit regime niet". „Neen. De nodige kennis ont breekt. Het Iran van Khomeiny heeft niet de kennis (compétence) noch de middelen om de atoombom te maken". U hebt gezegd dat het ayatollah-re gime een doodsstrijd voert. Wat doet u vanuit Frankrijk om deze strijd te versnellen? „Iraniërs in het buitenland stellen het Khomeiny-regime aan de kaak. Doordat wij informatie verstrek ken over de feiten zoals die zich in Iran voordoen, wordt dit bewind in het buitenland geïsoleerd. Wij zijn de enige spreekbuis, die voor mos lims in de gehele wereld kunnen uitleggen, dat in Iran een regime aan de macht is dat zich beroept op islamitische wetten, maar in feite reactionair en despotisch is". „Hoewel Khomeiny niet van bui tenaf ten val kan worden gebracht, is ons werk wel erg belangrijk. Te gelijkertijd bereiden wij ons voor op de terugkeer naar ons vader land. Wij versterken de Nationale Verzetsraad, die straks leiding moet geven aan de periode na Kho meiny in Iran. Ookzijn er veel contacten met Iran. Zo circuleren er cassettes met toespraken van mij in Iran". Grote fout van Khomeiny Meneer Bani-Sadr, u hebt een diep gaande studie van Iran en de islam gemaakt. U hebt hierover enkele boeken geschreven en hebt een be langrijke theoretische invloed op het Iraanse verzet. U zou omschre ven kunnen worden als de filosoof van de Iraanse revolutie. Be schouwt u zichzelf, evenals Kho meiny deed toen hij in Neauphle- le-Chateau verbleef, als de gids van de revolutie? „Veel meer dan dat, hoop ik. Toen Khomeiny in Neauphle-le-Chateau was. kende hij veel obstakels. Hij beantwoordde zelden vragen van journalisten. Over de toekomst van Iran bleef hij altijd erg vaag. Het was een grote fout van hem dat hij volkomen gefixeerd was op de val van de sjah en geen uitgewerkte ideeën had over het nieuwe Iran. Ik ken die obstakels niet. Wij, hier in Auvers-sur-Oise, hebben heel duidelijke denkbeelden over de tijd na Khomeiny. Als het Khomeiny- regime is gevallen, dan staan Iran en de gehele regio voor enorme problemen en voor de oplossing daarvan moeten wij nu al werken". Zult u, wanneer het Khomeiny-be- wind eenmaal is gevallen, weer president van Iran worden? „Dat hangt van de situatie van dat moment af. Ik hoop voor mijn land dan van betekenis te kunnen zijn. Voor alles ben ik een intellectueel, wil onderzoek doen en schrijven. Niet dat ik de waarde van het orga niseren onderschat. Maar aan de ontwikkeling van een volk kan op diverse manieren worden gewerkt. Het verkrijgen van kennis is zeer belangrijk voor de Iraniërs. Zelfs toen ik president was, heb ik mijn wetenschappelijk werk voortgezet en gewerkt aan mijn nieuwe boek". RICK KERSJES Radjavi, de leidér van de Moedjahedien-Khalg: vijf procent van de Iraniërs staat achter Khomeiny" LEIDER VAN MOEDJAHEDIEN: Massoed Radjavi is leider van de linkse Moedjahe dien-Khalg, de Strijders van God. De Moedjahe- dien vormden voor de val van de sjah in februa ri 1979 een van de oppo sitionele groeperingen in Iran. Radjavi, die zegt Khomeiny nooit te hebben vertrouwd, heeft conse quent elke samenwerking met de heersende ayatollahs verworpen. De afgelopen jaren zijn de Moedja- hedien uitgegroeid tot de grootste verzetsbeweging. Nadat in juni 1981 duidelijk werd dat president Bani-Sadr de machtsstrijd tegen de geestelijkheid zou verliezen, is er een hechte samenwerking tussen hem en Radjavi ontstaan. Eind juli 1981 ontvluchtten beiden Iran. Een vliegtuig van het Iraanse leger vloog hen naar Parijs waarna zij zich vestigden in het huis van de oudste broer van Massoed Radjavi in Auvers-sur-Oise. Radjavi: „Het Khomeiny-regime is een bedrieglijk en onmenselijk re gime. Bedrieglijk, omdat het de re ligieuze waarden van het Iraanse' volk misbruikt teneinde zelf aan de macht te kunnen blijven. Dit regi me zegt op te komen voor de belan gen van de Iraniërs, maar heeft van Iran in feite een middeleeuwse staat gemaakt". „Het regime is onmenselijk, omdat het de burgerrechten met voeten treedt. Khomeiny presenteert zich zelf als de vertegenwoordiger van God en de islam, maar duldt geen kritiek. Hij beweert dat alle opposi tie die tegen hem is, gelijk staat aan oppositie tegen God en dat dient volgens Rem streng gestraft te wor den. Het is bekend hoe tijdens de middeleeuwen uit naam van God werd gemarteld". Tijdens de zomer van 1981 vonden er dagelijks verzetsacties plaats. In veël Iraanse steden gingen de Moedjahedien gewapend de straat op en lokten daarmee bloedige con frontaties uit met de Pasdarans, de privé militia van Khomeiny. Deze golf van verzet is weggeëbd. Is daarmee het verzet ook in kracht afgenomen? Heftig ontkennend en met dwin gende stem antwoordt Radjavi: „Wij hebben bereikt dat veruit de meeste Iraniërs de huidige leiders doorzien en er geen enkel vertrou wen meer in hebben. Khomeiny staat in Iran volkomen geïsoleerd. Ik denk dat nog maar ongeveer vier a vijf procent van de Iraniërs achter hem staat. Dit is een grote winst voor ons. Geregeld voeren de Moedjahedien gewapende acties uit of geven op een andere wijze uiting aan hun ongenoegen. Wij streven ernaar dat er in Iran weer zulke massale demonstraties komen als tijdens de laatste jaren van het sjah-regime. Ik denk dat de huidige leiders het nog hooguit een a twee jaar zullen uithouden". „Wel moet ik toegeven dat wij twee fouten hebben gemaakt. Wij hebben de mate onderschat waarin het Khomeiny-regime zijn repres sie zou toepassen. Bijvoorbeeld het executeren van kinderen en zwan gere vrouwen hadden wij niet voor mogelijk gehouden. Ook hebben wij te weinig rekening gehouden met de hulp die de heersende gees telijkheid van buitenaf zou krijgen. De buitenlandse wapenleveranties hebben de oorlogstoestand ver lengd en het regime in het zadel gehouden". In de ideologie van de Moedjahe dien zijn heel duidelijk marxisti sche en islamitische invloeden waar te nemen. Hoe zal Iran zich na de val van het Khomeiny-be- wind opstellen ten aanzien van de geïndustrialiseerde westerse lan den? Radjavi: „Wij willen op basis van gelijkheid economische contacten met het Westen leggen. Westerse investeringen zullen wij accepte ren, mits die maar gebeuren op onze voorwaarden". Radjavi, die zegt dat hij premier zal worden tijdens de overgangsrege ring na de val van Khomeiny en vervolgens na zes maanden verkie zingen zal uitschrijven, beschouwt Khomeiny als „de kroonprins van de sjah". „De sjah creëerde de omstandighe den, waarbinnen Khomeiny aan de macht kon komen", aldus Radjavi. Daarom luidt onze slogan: „noch de sjah, noch Khomeiny".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15