,Aan kandidatenmatches denk ik nog niet <-* 5ORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 NOVEMBER 1982 PAGINA 11 ïpIDSE SCHAAKGROOTMEESTER JOHN VAN DER WIEL BLIJFT NUCHTER ONDANKS SUPERSNELLE DOORBRAAK [DEN John van der 1 mag zich sinds een ine maand officieel in- hationaal schaakgroot- ester noemen. Als zes- Nederlander na Max Jve, Jan Hein Donner, fs Ree, Jan Timman en na Sosonko, bereikte nu 23-jarige Leidenaar .et Joegoslavische Novi hét doel van elke |aakprof. Eerder dan acht, overigens. i jaar terug immers, nam i der Wiel op de wereld- nog maar een (rela- ischeiden plaats in. 160ste plek met moge heden op meer, dat wel, jar zijn elo-rating op dat nent (2470 punten), wees niet direct een door- k naar de lute top. *5 zeker niet e|een door- ik die bin- het tijds- k van „Nee, ik heb geen spijt van het feit dat ik prof ben gewor den. Ik vind schaken leuk, en als je succes hebt is dat natuurlijk helemaal prettig. Daarbij heb je als grootmeester de mo gelijkheden, de sta tus, om redelijk van het schaken te leven. Maar als je carrière wil maken om geld te verdienen, moet je echt geen schaker worden". stootte jeugdige i (denaar Via een groot- ;sterresul- tijdens Hoogoven- fnooi en bevestiging daarvan bij internationale toernooi in (vi Sad, werd de zo begeer- I titel een feit. John van Wiel. Schaakgrootmees- I Zevenenvijftigste op de jreldranglijst nu. In het be- ivan een rating boven de gische 2500-grens: 2520. et is erg snel gegaan", lamt Van der Wiel onmid- lijk. „Op het moment dat nu drie jaar geleden, be- 3 lot prof te worden, ver- chtte ik wel dat ik dat ;1 ooit zou kunnen berei- Maar, hoewel ik mezelf rvoor geen bepaalde ter- jn had gesteld, nam ik niet dat het zo spoedig zou ken". •lukkig it Van der Wiel nu reeds de categorie grootmeesters beland, noemt de tot half luari niet meer in toer- loien uitkomende oud-Phi- Buiten de toernooien tn besteed ik zo'n vier vijf uur aan het scha- en. Dat is ook wel >'n beetje het maxi- \um. Het is vrij ar- eidsintensief werk, taken studeren. Por- :h is in dit verband uitzondering. Die ijnt acht uur per in de boeken en er het bord te zitten, lereen vraagt zich ook af hoe dat nu lidor-speler ook wat „geluk kig". „Met name op het Hoogoventoernooi heb ik over geluk niet te klagen ge had. In de partijen tegen Ree en Chandler stond ik duide lijk verloren. Door blunders van de tegenstander, kwa men er toch twee winstpar tijen uit. Als ik dat geluk niet zou hebben gehad, was ik op 5,5 punt uitgekomen, een „gewone" middenmoter. Nu pakte ik twee punten meer, werd ik gedeeld derde en had ik m'n eerste groot meesterresultaat binnen". Gewapend met dat resultaat trok Van der Wiel in oktober van dit jaar naar het Joego slavische Novi Sad waar een redelijk sterk bezet toernooi werd afgewerkt. Een toer nooi dat de Leidenaar een serie van vier overwinnin gen en negen remises, de op kwaliteit be haalde onge deelde eerste plaats én de titel groot meester ople verde. „Ik heb vooraf nog sterk getwij feld of ik die uitnodiging zou aanne men. Zo vlak voor de Olym piade een toernooi spe len, houdt na tuurlijk risi co's in. Daar bij moet je als Koffiehuisschaak Dat de Leidenaar zich nu minder opportunistisch over de vierenzestig velden be geeft, neemt niet weg dat zijn stijl kort geleden door collega-grootmeester Jan Hein Donner nog een soort veredeld „koffiehuisschaak" werd genoemd. Van der Wiel heeft geen problemen met die kwalificatie, „omdat die opmerking van Donner afkomstig is. Donner schrijft echt leyke dingen, is een goede entertainer geworden, daar gaat het niet om. Maar om tot leuke stukken te ko men wil hij wel eens dingen erg zwart/wit stellen. Stel lingen die hij dan een week later, met een ander verhaal, weer helemaal ontkracht. „Tijdens het Hoogoventoernooi heb ik het nodige geluk gehad. In Novi Sad speelde ik wel constant." profschaker ook rekening houden met de koers van ,de valuta. En de dinar stond niet bepaald best genoteerd". Er waren echter ook redenen om wel te gaan Van der Wiel: „Ik had nog nooit in Joegoslavië geschaakt en spelen in een enthousiast schaakland trok me wel. Daarbij speelde ook nog eens dat een eventueel tweede grootmeesterresultaat een maand later tijdens de Olym piade al tot een officiële be noeming zou leiden. En mede uit financieel oogpunt was dat een aantrekkelijk gegeven". Constant Een gedachtengang die ove rigens niet betekende dat John van der Wiel naar Joe goslavië trok om daar „even" een tweede resultaat te boe ken. „Op papier zou ik. qua rating, in de buurt van de ze vende plaats moeten gaan uitkomen. Maar naarmate het toernooi vorderde, bleek dat er meer in zat. Ribli en Romanishin, dé favorieten, kwamen er niet erg uit, het veld bleef lang bij elkaar en zelf speelde ik - in tegenstel ling tot op het Hoogoventoer nooi - goed, constant. Alleen tegen Ribli heb ik even ver loren gestaan, om alsnog re mise te maken. Maar daar stond tegenover dat ik drie andere partijen gelijkspeelde, terwijl ik vrijwel gewonnen stond. Ja, je kan zeggen dat ik gewoon goed heb gespeeld in Joegoslavië". Voordat Van der Wiel eind vorig jaar aan de uitgebreide toernooiencyclus begon, die hem niet alleen een groot meesterresultaat, maar ook als vijfde Nederlander in de geschiedenis een plaats in een interzonaal toernooi (in Moskou) zou brengen, had hij dan ook het nodige aan zijn spel gedaan, bijge schaafd. „Toen ik in het profwereldje binnenkwam, merkte ik dat ik mijn spelty pe moest aanpassen. Ik speel de op dat moment te oppor tunistisch en sterkere tegen standers straften dat af en toe redelijk fors af Ik ben dan ook gaan werken aan een wat voorzichtiger speel stijl, heb de jaren '80 en '81 benut voor een stijlverbre ding, een omschakeling. Dat ik in die periode waarschijn lijk minder successen zou boeken, calculeerde ik in. Ik zag die omschakeling meer als een diepte-investering, waarvan ik wist dat ik er Dus veel waarde aan zijn uitspra ken hechten doe ik meestal niet". Waar mee Van der Wiel niet wil zeggen dat hij het schaakspel niet op een ta melijk onge wone wijze benadert. „Bij mij komen re gelmatig wilde partijen op het bord, waarbij stellingen gie rend uit de hand kunnen lopen. Noem het maar minder gestructu reerd. Dat had ik vroeger al, dat zal ik voorlopig zeker houden ook. Ik hou er nu eenmaal van het spelletje op die manier te spelen". Een wellicht minder ortho doxe benadering die Van der Wiel dit seizoen ver heeft doen reiken. Al gingen er ook dingen duidelijk mis. De Nederlandse titelstrijd bij voorbeeld. Van der Wiel startte redelijk goed, verloor toen van Donner („Een slecht teken..".), kwam terug, maar verloor de kritieke „Het schaakwereldje bevalt me uitstekend. Maar vanaf m'n pu bertijd wist ik eigen lijk wel dat het een fijn beroep zou zijn. Het wereldje zit wel knap hiërarchisch in elkaar. Hoe sterker je speelt, hoe beter er naar je geluisterd wordt. Soms stoor ik me daar wel eens aan, aan de andere kant heb ik het naar m'n zin. Problemen met de acceptatie heb ik zelf niet gehad". partij tegen Ree en werd „slechts" gedeeld vierde. Desastreus Ook het interzonale toernooi werd een teleurstelling. Van der Wiel. die zich via gedeel de eerste plaatsen in het zo- netoernooi in Marbella en de beslissende vierkamp in de Leidse Stadsgehoorzaal voor Moskou plaatste, begon daar desastreus met vier nederla gen op rij. „Gedeeltelijk m'n eigen schuld", weet Van der Wiel nu. „Ik had me met Ligterink weliswaar goed voorbereid, maar miste het juiste wedstrijdritme. Voor dat ik dat weer te pakken had, was ik volstrekt kans loos voor een redelijke note ring. Dat ik uiteindelijk nog vijf uit dertien scoorde viel me nog mee. Trouwens, een plaats bij de allerbesten zat er in Moskou vooraf al toch nog niet in. De bezetting van dat toer nooi was aan de top heel erg sterk. En om als kans hebber aan een interzo naal toernooi te beginnen, moet je toch weer een stuk verder zijn". „Hoe voel je je nu als grootmeester? Alsof ik het vanaf m'n geboorte ben geweest. Als ik bezig ben met iets, met het bereiken van een doel, ben ik nerveus, heel gespannen. Maar als ik er ben, als ik het doel heb bereikt, word ik vreemd rustig. Dan spring ik geen gat in de lucht, maar ben stil aan het genieten. Dat had ik toen ik Europees jeugdkampioen werd, dat had ik ook in Novi Sad. Dan ben je het gewoon. En zo voel je je ook". Of Van der Wiel ook dat gat naar de absolute inter nationale top zal kunnen overbruggen, is ook voor hem een vraag. De Leide naar. net terug van de Olym piade. waarop hij redelijk scoorde (7 uit 11) en de Ne derlandse ploeg als geheel te leurstelde. zegt „nooit op lan ge termijn" te willen denken. „Ik ben uiterst tevreden dat ik de grootmeestertitel heb bereikt. Het betekent voor mij dat ik me daarop niet meer hoef te fixeren, dat ik de toernooien wat meer ont spannen kan gaan afwerken. Verder zal ik de komende periode gaan benutten om m'n inzicht in het schaakspel uit te breiden. Om te werken aan een verdere vooruitgang. Maar om nu direct over het winnen van interzonale toer nooien te praten, over het spelen van kandidatenmat ches, dat gaat me veel te ver. Dat is op dit moment zo'n grote stap vooruit dat het nu nog irreeel zou zijn mezelf zo'n doel te stellen". GERT-JAN ONVLEE „Bij mij willen stelling nog wel eens gierend uit de hand lopen. Noem het maar minder gestructureerd." „Ik vond het jammer dat ik op de Olympiade in de wedstrijd tegen de Russen alleen met de naam Boris Goelko op mijn shirt zat. Eigenlijk wilde ik ook niet als enige. Maar omdat het mijn idee was en het de ideale manier was om binnen de regels van het reglement blijvend, toch actie te ondernemen voor iemand in hongerstaking die al drie jaar naar Israël wil, heb ik het gedaan. Dat ik van Jusakov verloor, had overigens niets met dat shirt te maken. Jusakov had me in mijn jeugdperiode al tweemaal van het bord gezet. En dat deed hij nu weer. Overtuigend". „De rustige periodes tussen de toernooien door gebruik je om je theorie weer bij te spijkeren, te moderniseren. En om nieuwe dingen te ontwikke len. Soms met succes. Zo had ik een variant ont wikkeld op de Caro-Kann. Leverde me overwin ningen op Christiansen en Timman op. Kwam ik een paar maanden later tot de ontdekking dat er een bijna winnend antwoord mogelijk is voor de tegenstander. Blij dat ik het toen niet wist Ik had die variant dan vast niet met zoveel zelfver trouwen op het bord gebracht". Alphi Het gaat niet goed met de Al- phense base- en softballvere- niging De Alphians. Niet om dat de sportieve resultaten tegenvallen, maar omdat, zo als de zaken er nu voor staan, er binnenkort in het geheel geen sportieve resul taten meer behaald kunnen worden. Wat is er aan de hand? De Alphians spelen zoals be kend op de voormalige voet balvelden van de voetbalver eniging Alphia. Terreinen die de voetballers destijds niet voor niets hebben ver ruild voor een plekje in sportpark De Bijlen. De gras matten zijn veel te drassig, aan de kleine kant en er zit ten nog wel een aantal haken en ogen aan. Dat vond ook de Koninklijke Nederlandse Baseball en Softball Bond. die de velden dan ook af keurde. Alphians (2) Toch werd er een aantal ja ren lang menig balletje gesla gen. Dat kon. omdat diezelf de bond de Alphians dispen satie verleende. Tijdelijke dispensatie, want, zo liet de bond destijds al weten, het is niet te hopen dat de Alpheu se club daar al te lang blijft spelen. Nee, dat hoopte de club-be- stuurderen ook niet. Zij stap ten derhalve naar de ge meente. legden de nijpende situatie uit en vonden een ge willig oor. Sterker nog. de gemeenteraad zette de nieu we accommodatie voor de Alphians op de prioriteiten lijst van de gemeente Al phen. Maar dat was enige ja ren geleden. Op een moment dat de Alphense gemeentekas nog goed gevuld was. Alphians (3) Inmiddels is de bodem van de plaatselijke schatkist al duidelijk zichtbaar en dus hield de gemeenteraad de hand stijf op de knip toen er beslist moest worden over een nieuw Alphians-onder- komen. Daarvoor moest im mers drie miljoen gulden worden uitgetrokken. En dat kon (of wilde) het Alphense Bruintje niet meer trekken. Nee, de gemeenteraad vond dat het ook wel anders kon. Er werd nog vier ton in de gemeentekas ontdekt en daarvan konden de huidige velden best opgeknapt wor den, zo werd gezegd. Op zich is daar niets op tegen. Bezui nigen moet, iedere dag en dus ook in Alphen. Maar op knappen voor vier ton maakt nog niet dat de velden aan de door de bond aangelegde cri teria voldoen en omdat de KNDSB duidelijk heeft ge steld dat de dispensatie van tijdelijke aard is, zou dat het einde van de Alphians bete- Alphians (4) De gemeente zal dus dieper in de buidel moeten tasten om het voortbestaan van de Alphense club veilig te stel len. Om dat nog eens te be nadrukken schreven de 250 leden van de vereniging on langs een brief aan de ge meente. ..Als de nieuwe base ball- en softball-accommoda- tie financieel niet haalbaar is voor de gemeente betekent dat het overlijden van de Al phians", zo stelden zij. Wij van Hutspo(r)t zouden dat zonde vinden en roepen de raadsleden van de gemeente Alphen bij deze op om op zoek te gaan naar een moge lijkheid de 250 slagmannen- vrouwen, catchers en verre velders ook in de toekomst in staat te stellen hun hobby te beoefenen. Pijn De nederlaag die Warmunda afgelopen zondag bij ASC leed, heeft ons van Hutspo(r)t toch wel enige pijn gedaan. Nu moet u met direct gaan twijfelen aan de objectiviteit van uw rubrieksredacteuren. Daar is geen enkele reden toe. Het maakt ons echt niet uit welk elftal van welke an dere ploeg wint, zeker niet als het twee verenigingen uit onze Leidse regio betreft. Althans, in de regel niet. Dat wij afgelopen weekeinde toch een duidelijke, regelbevesti- gende, uitzondering maakten met onze voorkeur voor de Pijn (2) Warmunda immers, heeft Eenvoudig... zich in de achter ons liggende jaren telkens weer sterk ge maakt voor een andere, een betere competitieopzet van de afdeling zondag. Een ook door ons toegejuichte nieuwe opzet, die dit seizoen dan $en feit is geworden. Een ge slaagd feit is geworden, zelfs. De twaalf ploegen die in twee eerste klassen streden voor zes plaatsen in de hoofdklasse, maakten er wat moois van, deden vrijwel al lemaal lang mee in de strijd om de betere posities, hadden derhalve niet de indruk „voor niets" te voetballen. Vindt u het dan nu nog vreemd dat wij het een beetje triest vinden dat juist voor vechter Warmunda in dat eerste, zo geslaagde halve sei zoen die hoofdklasseboot heeft gemist? Nee toch... Vertekend ..Bouwe Ledeboer passeert de Bussumse goalie en laat ver volgens 1-0 voor LMHC aan tekenen". Het stond er zo simpel, in onze maandagse kolommen, dat onderschrift, behorende bij de foto die het verslag van de hockeywedstrijd Leiden - Gooische opsierde. Maar was het allemaal ook zo eenvou dig? Aan de hand van bij gaande foto waarop Ledeboer de Bussumse goalie inder daad stijlvol voorbijflitst zou je zeggen van wel. Foto twee, waarop diezelfde Ledeboer. vallend en slechts met de grootste moeite, de stick nog tegen de bal krijgt voor het beslissende tikje, doet een mens echter een hele andere kijk op de zaak krijgen. Een minder vertekende, als u het ons vraagt.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11