Zomerkermis voortaan op £on. Wilhelmina Boulevard no 5t ■ueidschendam koopt orchideeënkwekerij REGIOUOURINAAL 3aad van Kerken van ^assenaar buigt zich ^er energiebeleid deurstellend concert Collegium Musicum uren nieuwbouw Oud Ade en Rijpwetering niet te hoog Geen subsidieverhoging voor jongerenpastoraat Artopa start studiebegeleiding LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 NOVEMBER 1982 PAGINA 5 itraf voor handel l'alse dollars IwiJK/DEN HAAG Twintig maanden hgenis met aftrek van voorarrest hebben ÏKatwijkers (23 en 24 jaar) van de Haagse roank gekregen voor hun aandeel in een ^1 in valse dollarbiljetten en een inbraak h Katwijks bedrijf. Een derde betrokkene. a6-jarige Leidenaar wérd tot twee jaar ge- enisstraf veroordeeld voor dezelfde feiten, [fieier van justitie, mr. Klein Breteler had ai het drietal tweeëneenhalf jaar gevange- iaf met aftrek geëist. Morgen doet de pank uitspraak over een hoofdverdachte ïèe zaak, een 32-jarige Katwijker. [idien was het drietal betrokken bij bij een in de nacht van 19 op 20 juni in een a aan de Lijnbaangracht in Katwijk. Daar 1.200 video-banden ter waarde van DO gulden gestolen. Bromfietser in Oegstgeest gewond OEGSTGEEST Een jongen uit Oegstgeest is gisteravond om streeks zeven uur ge wond geraakt toen hij met zijn brommer op de Trekvaart tegen een auto reed. Het slachtoffer moest met verwondingen aan zijn been naar het AZL worden vervoerd. Vol gens de politie keek de jongen niet goed uit toen hij vanaf de Broekweg de Trek vaart opging. Eerste paal premiewoningen in Buitenhof LEIDERDORP De voorzitter van de Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) zal op donderdag 9 december om 15.00 uur de eerste paal slaan voor een project van 35 premie-A en 2 premie-B-woningen in het uitbrei dingsplan Buitenhof. Met deze hande ling komt definitief een einde aan de geruchtmakende affaire waarbij het in middels failliet verklaarde aanne mingsbedrijf van De Water betrokken Het leek er aanvankelijk op, dat de ko pers van deze relatief goedkope wonin gen de dupe waren geworden van een nalatigheid van De Water die verzuimd had de premie-aanvraag tijdig in te die nen. Op verzoek van het gemeentebe stuur heeft de AWL de helpende hand toegestoken en een bemiddelende rol gespeeld bij de overname van het pro ject. Het werk zal nu worden uitge voerd door de Aannemingscombinatie Leiderdorp (ACL). Prettige bijkomstig heid voor de AWL is, dat praktisch alle woningen zijn verkocht aan 'personen die een woning vrij maken van deze woningbouwvereniging, waardoor bij de oplevering van de nieuwe woningen weer een aantal woningzoekenden aan een passende woonruimte geholpen kan worden. Voorlopig geen woningbouw in Wassenaar WASSENAAR In de komende be- leidsjaren wordt er dus niets meer ge bouwd', concludeerde de heer Van Rij (CDA) gisteravond, nadat wethouder Dijkstal (Ruimtelijke Ordening en Openbare Werken) de commissieleden er melding van had gemaakt dat het voorgenomen bestemmingsplan Hoge Klei en de Structuurschets Noord-Oost ernstig vertraagd waren. De structuur schets komt wellicht medio volgend jaar aan de orde en de raad zal zich eerst in 1984 kunnen uitspreken over de agrarische bestemming van de Hoge Klei. Oorzaak van de vertraging is het traag werken van „ambtelijke molen", zoals wethouder Dijkstal zei. IrDWIJK De ge- ïteraad heeft zich ïiem uitgesproken het houden van de rkermis aan .de Ko- in Wilhelmina Boute inde overlast de hotel- en pension- ijven te voorkomen, het in de bedoeling de kermisattracties zo (mogelijk bij de toren worden opge- j. Bij slecht weer ver huist het lunapark naar het Wantveld. Raadslid Rubingh (VVD) sprak z'n voldoening uit over het eensluidende standpunt. Ook omtrent de tijdsduur van de kermis bleken de grote fracties het roerend met el kaar eens. De kermis wordt gehouden van maandag 25 juli tot en met zaterdag 30 juli, dit in afwijking van het verzoek van de Evenementencommis sie Noordwijk, die ook de zon dagen bij deze periode had willen betrekken. Mevrouw Voorham (PvdA) zei geen pro bleem te hebben met het hou den van de kermis op zondag, terwijl Schelvis (PPR-PSP) zich nadrukkelijk uitsprak voor een kermis op zondag. Papiercontainers Met tien stemmen vóór en ne gen tégen is de gemeenteraad aceoord gegaan met een voor- stel om van gerpeentewege oud-papier te gaan inzamelen. Dit gebeurde al enkele jaren door verenigingen en scholen, die hun aktiviteiten beloond zagen met een gemeentelijke toeslag per kilogram opge haald papier. Het gemeentebe stuur bleek echter van me ning, dat jaarlijks zeker nog zo'n 800 a 900 ton „schoon" pa pier kon worden vergaard bo ven de 300 ton, die de vereni gingen en scholen bijeenbrach ten. VVD en PvdA waren felle te genstanders. „We gaan op die manier concurrentie voeren tegen de verenigingen en scholen, die met het ophalen van oud-papier hunclubkassen spekken", zei Hogervorst (VVD). Beide opponenten te gen het voorstel voorzagen een bende op straat en een unieke gelegenheid voor de straat jeugd om in en buiten de con tainers een „fikke" te stoken. Alkemade (CDA) tilde aan die bedenkingen niet zo zwaar. Hij zag de proef als een aanzet tot het gescheiden ophalen van het huisvuil. Verwey (PPR- PSP) gunde het college het voordeel van de twijfel. Wet houder Bedijn (PvdA), die aanvankelijk met het voorstel had ingestemd, zei na het aan horen van de discussie, z'n twijfels te hebben gekregen. Hij verklaarde met de tegen standers te zullen meestem men. Daardoor ontstond de unieke situatie, dat wethouder Admiraal van openbare wer ken het al dan niet verwerpen van het collegevoorstel in ei gen hand had. Stemde hij met zijn VVD-fractie mee, dan was het voorstel verworpen, bleef hij het collegestandpunt trouw, dan zou het voorstel aangeno men zijn. Admiraal besloot tot het laatste. Met zijn stem, de zeven stemmen van het CDA en de beide stemmen van de PPR-PSP-fractie zegevierde het college. O '^SENAAR Een rechtvaardige maatschappij houdt een jwichtige verdeling in van het gebruik van de energievoor- Hn van deze wereld. De huidige verdeling, waarbij meer dan elft van de jaarlijks beschikbare hoeveelheid energie wordt fjruikt door 15 procent van de wereldbevolking is daarmee [dig in strijd. Dit schrijft de Raad van Kerken van Wasse- I in een publicatie, waarmee men een bijdrage wil leveren ""de „Brede maatschappelijke discussie over energie", pdracht van de Raad van Kerken van Wassenaar is een sgroep gevormd uit leden van de plaatselijke geloofsge- nschappen. Deze werkgroep is grondig bezig geweest met de Aid en vormgeving van de publikatie. Uitgangspunt hierin gat kerken na de oorlog in de wereld gezamenlijk hebben ^ikkeld: het streven naar een rechtvaardige en duurzame [schappij met een zo groot mogelijke betrokkenheid van alle sen in de maatschappelijke besluitvorming. Het is volgens laad van Kerken van Wassenaar noodzakelijk nu reeds een baande studie te maken naar de mogelijkheden tot beper- van het energieverbruik, zonder dat aan de maatschappij etige schade wordt toegebracht. Het is namelijk allerminst dat alternatieve energievormen op den duur voldoende nalbare energie opleveren. Deze constatering zou, aldus de ld van Kerken, kunnen leiden tot een verandering van le esgewoonten. Het bewustwordingsproces, dat leidt tot de aan- '.eding op den duur van een andere levensstijl zal zeker ijaren in beslag nemen. De Raad van Kerken van Wasse- wil zodoende een steentje bijdragen aan de energie-discus- het motto „Energie, u een zorg?" wordt van 21 tot 23 jijari 1983 een energie-weekend gehouden. De juiste plaats is Jniet bekend. Het weekend wordt geopend met een informa- t avond over het energieverbruik in het verleden en het he- i mogelijkheden van energie-voorziening in de toekomst en o»assingsmogelijkheden bij eventuele bezuinigingen. De Raad IKerken heeft een beroep gedaan op de medewerking van ïinisaties en instanties in Wassenaar en op enkele sprekers. Verzetskruisen Burgemeester mr. R. Gerrits van Lisse reikte gistermorgen in 't Huys Dever acht ver- zetsherdenkingskruisen uit aan Lissenaren die gedurende de oorlogsjaren actief wa ren in het verzet. De burgemeester noemde de uitreiking een onderstreping van de dankbaarheid die men aan de dag wil leggen voor de betoonde inzet. Onderscheiden werden de heren J.P. Baak, G. Lubbers, C. van Schooten, M. Slootweg, P.L. Tanis, B.G. van Woerden, C.B. van Woerden en R.C. van Woerden, Dit achttal vormde met de Lissenaar Cardol in de Tweede Wereldoorlog een knokploeg. De heer Cardol werd onlangs koninklijk onderscheiden. DEN Het vervroe- van de uitvoering, rdoor zij de in elke re- tieperiode cruciale Ifase moest missen en akoustiek die de lik als een wollen de- dempte, heeft Colle- Musicum parten ge lid bij het concert, dat 'steren gaf in de Vre- afcerk en haar tot een aiiskenbaar zwakke itatie inspireerde, "amerkoor van C.M., on der leiding van Nico van der Meel vormde hierop de aange name uitzondering in het Mag nificat van de laat Middel eeuwse componist Senfl. De maximale concentratie, die no dig is om de lange en introver te klankljnen acceptabel weer te geven bracht het koor ook daadwerkelijk op, al zakte zij naar het einde toe wat af. Anders dan deze ijle klank dempte de akoustiek de rijk modulerende en melodieuze harmonieën van Brahms' „NS- nie". Een compositie voor koor en orkest, waarin de kunstige wijze, waarop Brahms het my thologische gegeven verwerkt, een uitvoering rechtvaardigt. De positieve kant in C.M.'s uit voering lag in het vermogen de grote lijnen allure te geven en zodoende talrijke tekortko mingen (zoals een valse inzet door de hobo) enigszins op te vangen. Mozarts „Parijse" symfonie echter wordt gedragen door détails, die bovendien aanzien lijk eleganter gestructureerd zijn. Een kwetsbaar stuk mu ziek dus, waarvan de uitvoe ring slechts overtuigend ge maakt kan worden door een hoog niveau in klankvorming, haarscherp samenspel en een lichtvoetige expressie, die slechts mogelijk is. wanneer men ver boven de materie staat. Het gebrek van C.M. aan deze vaardigheden kwam dan ook genadeloos aan het licht. Oplevingen, zoals die in een aantal tuttipassages voorkwa men, waren echter te kort stondig en incidentèel om als compensatie te kunnen die nen. Meer houvast bood de conti nue beweging in Bachs Magni ficat BWV 243. Maar ook het vasthouden van de ritmische cadans, die daar eigen aan is. kon tal van mislukte détails niet verdoezelen. Slechts de vier solisten zorgden met een passende expressie en gave techniek voor een onbetwist positief aandeel. De kwaliteit van voorgaande concerten rechtvaardigt de conclusie dat met meer voorbereiding een betere prestatie binnen bereik had gelegen. DIRK VOOREN 'Ids *r c 'SCHENDAM de tweede fase van ingbouw in 't Lien Leidschendam de or- leeënkwekerij van de A. C. A. v.d. Berg de Boslaan aankopen, n; gaat om 1,06 hectare d met opstallen, ex- ef de wording en circa vierkante meter om- Jende grond. De aan- iprijs is aanzienlijk -jer dan het gemiddelde waarmee in de exploita tiebegroting voor de nieu we woonwijk rekening is gehouden. De kwekerij ligt namelijk op een voor orchideeën qua bodemge steldheid zeer gunstige lo catie, aldus het college in het voorstel aan de raad. Vooral de zeer goede kwaliteit van het' bronwater, voor wat betreft het zoutgehalte, komt vrijwel nergens anders voor. Bij het kapitaal voor de nieu we vestiging moet daarom re kening worden gehouden met de aanleg van een waterbassin van 2000 kubieke meter op 1000 vierkante meter grond. Voor het juiste zoutgehalte is bovendien de aanleg van een zogenoemde osmose-installatie noodzakelijk. De hoge vergoe ding is verder nodig omdat de planten moeten worden ver plaatst terwijl nog geen ver vangende grond aanwezig is. Dat betekent dat de planten tijdelijk elders moeten worden ondergebracht. Tweemaal ver plaatsen van de orchideeën veroorzaakt productieverlies en daardoor inkomensschade. B en W verklaren dat verwer ving van de grond beslist noodzakelijk is omdat op de grond woningen en parkeer plaatsen zijn geprojecteerd. Juist in dit deel van het be stemmingsplan 't Lien zijn bo vendien kantoren gepland die een extra-opbrengst vormen die niet gemist kan worden. De heer v.d. Berg heeft des tijds bezwaren tegen het be stemmingsplan ingediend die, juist omdat die grond onmis baar was, ongegrond zijn ver klaard. Niet aankopen zou voor de exploitatie een nadelig gevolg van 900.000 gulden hebben. Bovendien zouden ook buiten het grondgebied minder woningen kunnen worden gebouwd omdat an ders weer een schadeclaim wegens slagschaduw zou kun nen worden ingediend. LLEGE ANTWOORDT CDA: n-kEMADE De gemiddel- puren van 17 -nieuwbouw- Aflingen in Oud Ade en Rijp- jering zijn, zoals afgespro- r met de gemeenteraad, 500 |len per maand. Dit gemid- e wordt bereikt doordat £i aantal huizen een huur onder de 400 gulden heeft '„.een aantal boven de 600 jfien. Dit schrijven B en W woord op vragen van de heer Klerks (CDA). Volgens het raadslid zijn de huren van ruim 600 gulden die sommigen betalen, niet afge sproken met het college. Hij vindt met name de huren in vergelijking met Roelofa- rendsveen en Oude Wetering te hoog. TCIorVc Bprt HoctnHc bij wethouder Van Duijkeren bedongen dat de hurert van woningen in de kleine kernen ongeveer even hoog zouden worden als die in de Gogher- polder in Oude Wetering. Tij dens een heftige confrontatie tussen beide heren werd een huurprijs van rond de 500 gul den per maand overeengeko- men als streefbedrag. Wethouder D van RenU nu in zijn antwoord dat de hele zaak draait om een mis verstand. Zijn voorganger wet- houder^Van Duijkeren, sprak volgens Van Beek in februari over een gemiddelde huurprijs van 500 gulden per maand. En zei dus niets over individuele huurprijzen. zijn vijf tussenwoningen, vier hoekwoningen en acht kleine woningen. „Deze laatste hui zen brengen per stuk 390 gul den per maand aan huur op, zodat bij een huur van 635 gul den voor de grotere tussen- en hoekwoningen, de gemiddelde huurprijs tóch nog maar net boven de 500 gulden komt te liggen", is de redenatie van de Ontevredenheid over werk De Lindenhoeve VOORSCHOTEN Het wijk- gerichte jongerenwerk is sterk, in opkomst. Voor de subsidië ring van deze aktiviteiten zijn nog geen richtlijnen ontwik keld. Het buurthuis Bloemen- wijk/Boschgeest heeft een dui delijke taak. Volgens het soci aal-cultureel plan is er voor dit buurthuis slechts een subsidie van 2500.-, dat is te gering en daarom zal de commissie moeten trachten om gelden te vinden, waardoor een bedrag van 5.000.- beschikbaar kan komen. Deze suggestie deed wethou der L. Marselis (CDA) gister avond tijdens de commissie vergadering, waarin het soci aal-cultureel plan werd be sproken en het buurthuis „De Bloemenwijk" ter sprake kwam. Minder te spreken was de commissie over het jonge rencentrum „De Lindenhoe ve". Volgens de wethouder wordt het jongerencentrum grof gesubsidieerd. Daar heeft de gemeenteraad voor geko zen. In de praktijk blijkt dat het jongerencentrum te weinig aktiviteiten weet te organise ren. Zo ligt het werklozenpro- jekt thans geheel stil. Er moet volgens de commissie een her beschikking komen van de professionele krachten. De Lindehoeve moet steun gaan verlenen aan het buurt- en clubhuiswerk. De commissie kwam er niet helemaal uit en volgende week woensdag zal na beraad binnen de frakties een beslissing genomen moe ten worden over de financie ring van het buurthuiswerk. KNS De 34 jaar oude Oegstgeester korfbalvereniging KNS houdt zaterdag een fancy fair in clubhuis De Houtsnip aan de Van Houdringenlaan in Oegstgeest. Belangstel lenden kunnen de Houtsnip bereiken door vanaf de Rhijngeesterstraatweg de Voskuyl in te rijden en de borden met opschrift „korfbalvelden" te volgen. Er is van alles te koop en te doen op deze fancy fair. De op brengst komt ten goede aan de jeugdcommissie van KNS. Witte Kerkje Tijdens het tweede concert in de serie kerkconcerten in het Witte Kerkje is zaterdag de zeer speciale combinatie trombone met orgel te horen, door Henk Gijzen op het or gel en Dick Bolt. trombone. Het programma zal bestaan uit orgelkoralen van Walther en Krebs en sonates voor trom- bone en orgel van Vivaldi en Galliard. Aanvang 20.00 uur. Big Band De Big Band Bollenstreek onder leiding van Aad La- ros treedt zaterdag op veler verzoek weer op. Dat ge beurt in „de Oude Tol" in Sassenheim. De band brengt een populair programma. Het optreden begint om acht uur en de toegang kost een rijksdaalder. SKAN-dixie ..The White House Orchestra" speelt zaterdagavond bij de SKAN Dixie Club in hotel Duin. en Dal in Noordwijk. Het orkest bestaat uit uit tien enthousiaste mensen, die onder meer sax. piano, trompet, trombone, banjo, gitaar, wasbord en tuba bespelen. Het optreden begint om halt' tien. Kaar ten kosten 5 gulden 50 (SKAN-begunstigers. CJP-houders en 65+-houders) of 7 gulden 50. Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar en in de voorverkoop bij de VVV aan De Grent. Leden vergadering De Zoeterwoudse KPJ houdt morgenavond in Ons Huis een algemene ledenvergadering. Beslist moet worden over het „wel of niet" betrekken van een eigen verenigingsruimte in „De Klaverhal". Tot heden zijn het bestuur van de KPJ en het stichtingsbestuur van het sport- en recreatiecentrum nog niet tot alkaar kun nen komen. De vergadering begint om acht uur. Rijntamboers De drumfanfare „De Rijntamboers" gaat morgenavond bingo spelen (met fraaie prijzen) in De Eendenkooi en za terdag oud papier ophalen. Ook zal tijdens de bingo-avond een loterij worden gehouden met als hoofdprijs een vouw fiets. De gehele opbrengst is bestemd voor het uniformen fonds. De vorige keer werd bij de ophaalactie een recor dopbrengst van 8.500 kilo bereikt. Sinterklaas Sint Nicolaas en tien Zwarte Pieten arriveren zaterdag omstreeks 10.00 uur te Hazerswoude-dorp in de omge ving van de Groene Brug. Daarna gaan ze achter de muziek van het Sassenheimse gezelschap „Ades Musi- ca" aan en de show van de majoretten van Capriole. Om kwart over tien hoopt burgemeester J. ten Heuvel hof de Sint en zijn knechten te verwelkomen op het Ambachtsplein. De bewoners van de Dorpsstraat zul len de Sint en de zijpen nog voorbij zien trekken. Sint Jansclub De Toneelvereniging De Sint Jansclub speelt zaterdag het blijspel Strikt zakelijk" in Dorpshuis 't Trefpunt in Ze venhoven. Het toneelstuk in drie bedrijven begint om acht uur. Kaarten a vijf gulden zijn te krijgen bij telefoonnum mer 01723-8949 en 8498. Ook zijn er kaarten aan de zaal in de Dorpsstraat verkrijgbaar. Bois De experimentele theatergroep KA speelt zaterdag in De Bron in Alphen aan den Rijn het stuk „Au bois dormant". De voorstelling voor volwassenen is geba seerd op thema's uit sprookjes van Grimm, Basile en Perrault. Toegangskaarten kosten 12,50 gulden. CJP'ers en houders van Pas 65+ betalen 7,50 gulden. Ze zijn verkrijgbaar bij de Kulturele Raad, telefoonnu- mer 94583. De voorstelling begint om acht uur. LEIDSCHENDAM On danks huisvesting in een nieuw pand met een veel hogere huur krijgt het Jongerenpastoraat Een dracht in Leidschendam volgend jaar niet meer subsidie. Burgemeester en wethouders hebben de ge meenteraad al eerder meegedeeld dat na reali sering van de thans in aanbouw zijnde accommo daties De Sater en het tweede jeugdgebouw in Amstelwijk voor lange tijd zal zijn voorzien in de be hoefte aan ruimte voor jeugd- en jongerenactivi- teiten. De beslissing is ook aan het jongerenpastoraat meegedeeld, waarbij werd gewezen op mogelijkhe den in het gebouw in Am stelwijk. Het jongerenpastoraat gaat per 1 januari het voormalige schoolgebouw aan het Dam plein in gebruik*nemen waar van het r.k. kerkbestuur Pe trus en Paulus eigenaar is. Na mens Eendracht heeft de Raad voor Jeugd- en Jongerenakti- viteiten (RJJL) bij het vast stellen van het Welzijnsplan 1983 gisteren bezwaar ge maakt. Het Jongerenpastoraat heeft volgens de RJJL een on toereikende accommodatie. verspreid over verschillende gebouwen voor een deel zelfs buiten Leidschendam. Boven dien zou er sprake zijn van een ongelijke behandeling in vergelijking met bijvoorbeeld deStichting Gereformeerd Jeugdverband. Volgens wet houder G. J. Hendriks is de Eendracht een tamelijk nieu we groepering die vorig jaar voor het eprst op de subsidie- lijst voorkwam. De bewinds man stelt dat de het Gerefor meerd Jeugdverband een veel uitgebreider takenpakket heeft hetgeen meer subsidie rechtvaardigt. Niettemin zal bij herziening van de subsidie verordening bekeken worden of een rechtvaardiger verde ling mogelijk is. LISSE Vrijwilligers bij Artopa gaan gratis studie begeleiding geven. Dat gebeurt onder deskundige leiding van adviseurs (le raren van lager en mid delbaar onderwijs en een psychologisch adviseuze) één of meerdere midda gen door vrijwilligers. Deze bijstand is gratis. Het is niet bedoeling dat de hulp permanent is. het ren, die op een of andere manier (ziekte, verhui zing, weinig begeleiding thuis of gebrek aan moti vatie) een achterstand hebben opgelopen en ner gens anders voor profes sionele hulp terecht kun nen. Dat geldt voor leerlingen van de lagere scholen en van klas 1, 2 en 3 van het middelbaar onderwijs. Het is in eerste in stantie de bedoeling dat de worden verwezen, maar ook ouders kunnen hun kinderen opgeven. Dat opgeven kan ge beuren bij Mevrouw J. Tissing, Zwanendreef 12. 2161 KZ Lis- se, 02521-13167 of bij Artopa, mevrouw C.M. van Noord, 02521-19025 (van maandag- tot en met donderdagmiddag tus sen elf en twaalf uur). Ook vrijwilligers kunnen zich daar melden. Voorwaarde is wel dat zij beschikken over een re delijke kennis van één of meer vakken als rekenen. Neder landse taal. Engels, Duits,

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5