Aansluitpercentage op kabelnet blijft achter Zeventien voorstellen voor een veiligere Kerkstraat 'Samenvoeging met Stompwi jk als laatste redmiddel' CASPER VANGT TEKORTEN OP MET TARIEFSVERHOGING Móóiste vleesschotels komen uit het zuide. Gemeentelijke herindeling is nog lang geen feit Maatregelen tegen wateroverlast in Oranjestraat BURGERLIJKE STAND REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 NOVEMBER 1982 PAGI1 Amnesty Zoeterwoude adopteert dissidente ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse afdeling van Amnesty International heeft "de dissidente Maria Chulkovoy geadopteerd. Door het schrijven van brieven naar diverse politici in de Sov jet-Unie probeert Amnesty de vrijlating van Maria Chulkovoy te bewerkstelligen. Maria Chulkovoy is een Zevendedags-adventiste. Zij werd op 9 december 1980 gearresteerd wegensbezit van ongeregistreerde religieuze literatuur. Op 25 maart 1981 werd zij schuldig bevon den aan laster tegen de Sovjet-Unie en veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf in een werkkamp. De Zoeterwoudse afdeling van Amnesty International roept iedereen op om op korte ter mijn een kaart naar Maria Chulkovoy te sturen. Het adres van het werkkamp waar Maria momenteel verblijft, luidt: USSR/SSSR, Arm. SSR. Erevan 68, p/ya 10. Chulkovoy M. Mensen die nadere inlichtingen wensen kunnen contact opne men met Connie of Joke Vis, telefoon 01715-1847 (na 19.00 uur). Woubrugge collecteert voor Polen WOUBRUGGE/HOOGMADE De gezamenlijke kerken van Woubrugge en Hoogmade hebben besloten om ter onder steuning van de landelijke ak- tie „Help de Polen de winter door" een huis-aan-huis-col- lecte te organiseren. De aktie heeft komende zaterdag plaats. De start wordt om 12.00 uur met klokgelui aangekondigd. Tot 14.00 uur komen de collec tanten langs de huizen. De to taalopbrengst van de gezamen lijke aktie wordt zondagmor gen in de diverse kerken be kendgemaakt, Prijswinnaars kinderboekenweek te Zoeterwoude ZOETERWOUDE Tijdens de on- langs gehouden kinderboekenweek kon de Zoeterwoudse jeugd deelnemen "aan een wedstrijd brooddeegfiguren maken. Er was een flink aantal inzen dingen.'De jury heeft de volgende prijs winnaars gekozen: jeugd 6 t/m 8 jaar: le prijs Heieen Groenendijk, 2e prijs Patricia Zuidwijk, 3e prijs Femke Boon, 4e prijs Tom Gielen. Jeugd 9 t/m 11 jaar: le prijs Maaike van der Ham, 2e prijs Anne-Marijke Jol, 3e prijs Jeffrey Laterveer, 4. Esmee van der Ploeg. De pechprijs gaat naar Fiona Belt. Alle prijswinnaars kunnen hun prijsje afha len in de bibliotheek. Vreugdenhil CDA-voorzitter in Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN Tijdens een gister avond gehouden ledenverga dering is mr. Th. O. Vreugden hil unaniem gekozen tot voor zitter van de Koudekerkse af deling van het CDA. Vreug denhil was tot voor kort ge meenteraadslid en fraktie- voorzitter. Hij volgt de heer H. H- Didden op, die in ver band met zijn benoeming als raadslid is afgetreden. Deze is bereid gevonden aan te blijven als adviserend lid. Hoorzitting Zevenhoven ZEVENHOVEN De plaatse- lijke politieke partijen CDA en GBZ houden morgenavond een hoorzitting over de moge lijke gemeentelijke herinde ling en de gevolgen daarvan voor Zevenhoven. Onder voorzitterschap van burgemeester J. Huigsloot zal informatie gegeven worden over de mogelijke herindeling, waarna de gelegenheid bestaat tot het stellen van vragen en discussie. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur in dorphuis 't Trefpunt. ;Ka J. van Meteren nieuwe voorzitter woningbouwvereniging ALKEMADE De opvolger van de heer N. J. Vertfban als voorzitter, van de Woningbouwvereniging wordt «1 i wel zeker de heer J. van Meteren (53). Een voorstel n K deze strekking wordt op de binnenkort te houden leq6-j; vergadering van de bouwvereniging behandeld. pnis ff ic: De heer N. J. Verhaar heeft geruime tijd geleden a h< kennen gegeven het voorzitterschap van de vereniaaf niet langer te willen combineren met zijn funktie par wethouder van de gemeente Alkemade. De nieuw aa(ze stellen voorzitter en geniet al jarenlang bekendheid pdi nen de Alkemadese gemeentepolitiek en diverse bejak ren en verenigingen. Het bekendst is hij van zijn twa aa jarig voorzitterschap van de thans ontbonden Verenièn Gemeentebelangen Alkemade (VGA). p0 j ALKEMADE De ex ploitatie van de gemeen schappelijke regeling Cen traal Antenne Systeem Plassengebied Rijnstreek (Casper) was oorspronke lijk gebaseerd op een deelname van 80% van het potentiële aantal aan sluitingen van circa 13.000. Dit aansluitpercen tage wordt bij lange na niet gehaald: de reële situ atie per 1 oktober gaf slechts 7255 deelnemers aan (55%). In Alkemade is het aansluitpercentage slechts 49,7%. Casper verwacht het aantal deelnemers in de loop van 1983 op te vijzelen met niet minder dan 1200 tot het meer aanvaardbare aansluitpercen tage .van 65%. Die 1200 aan sluitingen denkt men te vin den bij nieuwbouw (200 aan sluitingen), overname van de Gemeenschappelijke Antenne Inrichtingen (GAI's) in Alke made (600 aansluitingen) en een „meer genuanceerd acqui sitiebeleid" (goed voor 400 aansluitingen). Om het tekort voor 1983 nog enigszins binnen de perken te houden worden per 1 april de abonnementsgelden vervroegd verhoogd. Het gewone maan delijkse tarief zonder aanbeta ling gaat dan van 17.70 naar 19.15. Het beperkte tarief (alleen Nederland I en II en de FM-radiozenders) wordt opgetrokken van 8.85 naar 9.60. Het nadelig saldo be draagt, alle kostenbesparende maatregelen en (optimistische) verwachtingen ten spijt, tóch nog 290.000.-. Per 1 januari 1984 en 1985 zijn nieuwe ta riefsverhogingen gepland om in 1986 een sluitende exploita tie te bereiken. De verwach ting is dat een normaal volle dig abonnement over twee a drie jaar ongeveer 25.- per maand zal kosten. Casper is in overleg getreden met het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn om door samenwerking kostenbespa rend te kunnen werken op het gebied van onderhoud, sto ringsdiensten en technisch be heer. Eigenaars en huurders van nieuw te bouwen wonin gen zullen voortaan aansluit kosten moeten betalen, voor woningwetwoningen bedraagt dit 100.- en voor premie koop- of particuliere woningen J 250.-. Huurders betalen het maximaal toegestane bedrag (de Rijksoverheid stelt name lijk normen voor de stichtings- kosten van woningwetwonin gen), eigenaars draaien op voor een kostendekkend ta rief. In de begroting worden toege geven dat er problemen be staan tussen de besturen van de Gemeenschappelijke Rege ling Casper en Woningbouw vereniging „Alkemade". De oplossing voor de gerezen pro blemen moet volgens Casper mede aangedragen worden door het Alkemadese gemeen tebestuur. „Door uitstel van de overdracht van de bestaande CAI's in Alkemade is de bezet tingsgraad ten opzichte van de overige in Casper deelnemen de gemeenten ongeveer 5% (circa 600 abonnees) achterge bleven. Uit exploitatie-oogpunt kan dit aantal abonnees niet worden gemist", aldus Casper in haar begrotingsbijlage. Het vragen van extra bijdra gen van de deelnemende ge meenten zal Casper trachten te vermijden. Om meer be langstelling voor kabeltelevi sie te wekkerj worden aktivi- teiten ontwikkeld om te ko men tot regionale radio- en te levisie-uitzendingen. Een opvallend onderdeel van de Verordening „Tarieven en betalingswijze abonnements gelden" is het artikel dat be paalt dat het goedkope abon nement voor de levering van een beperkte televisie-ont vangst met ingebouwde filter slechts mogelijk is voor een voormalig gebruiker van een door Casper overgenomen CAI. HOOGMADE De zeven leden tellende Ad hoe commissie Kerkstraat is na ongeveer een jaar stu deren met een lijvig rap port voor de dag geko men. Uitgangspunt van de studie was het beperken van de verkeersoverlast en het verhogen van de veiligheid. In het rapport zijn 17 suggesties gedaan om de situatie te verbete ren. Zij hebben tot doel de snelheid van het verkeer te verminderen, maar op stoppingen te vermijden. Het rapport begint met een overzicht van de lijdensweg, die de gemeente Woubrugge aflegt met betrekking tot de omleidingsroute rond Hoog made. Reeds 1972 was men van de noodzaak van de nieuwe weg overtuigd. Dit op een basis van een dikke drieduizend auto's, die zich dagelijks door de Kerkstraat persten. Intussen zijn het er driemaal zoveel. De oorzaak van de problemen is gelegen in het feit, dat de lokale funktie van de weg (winkels, wandelaars, woningen) en de doorgaande funktie (verbin ding Alphen-Leiden) elkaar niet verdragen. De overlast voor de omwonenden bestaat o.m. uit geluidshinder, tril- lingshinder, luchtverontrei niging en niet te vergeten uit voordurend gevaar. De com missie komt tot de conclusie, dat ook na de realisering van de omleidingsroute nog maatregelen noodzakelijk zijn om gevaar en overlast voor de aanwonenden te ver minderen, omdat ongeveer 35 procènt van de wegge bruikers gebruik zal blijven maken van de Kerkstraat. Die maatregelen kunnen dus eigenlijk nu best wel vast ge troffen worden. Temeer, daar het er niet naar uitziet, dat de omleidingsroute er op korte termijn zal liggen. Om te beginnen bepleit de commissie voor verlegging van de komgrens in de rich ting van Leiderdorp. Dit ge koppeld aan een snelheidsbe perking tot 30 km. Hierbij laat de commissie het echter niet. Er worden ook een groot aantal maatregelen voorgesteld, in of aan de weg, die een snelheid beïn vloedend karakter hebben. De een meer, de ander wat minder dwingend. In dit verband kunnen genoemd worden het aanleggen van trottoirs, het aanleggen van een begroeide middenberm op een aantal plaatsen, de dwarsuithollingen, die snel- heidsverminderend werken. In totaal komt de commissie tot 17 keuzes en aanbevelin gen. Zij is er zich van be wust, dat de direkt betrokke nen de bewoners van de Kerkstraat een stem in het kapittel dienen te heb ben. Daartoe wordt er op 30 november in Huize Van der Ploeg te Hoogmade een hoorzitting gehouden. Het ligt in de bedoeling van de commissie om de mening van verkeersdeskundigen en van de bewoners nog te ver werken. Dakmateriaal verbrand ALPHEN Een aanzienlijke hoeveelheid dakramen en dakisolatie is gisteravond in brand geraakt in het Alphense nieuwbouwgebied Lob G. De brand vond plaats in de Zadel makerstraat, waar de bouw werkzaamheden nog in volle gang zijn. De brandweer had een half uur nodig om de felle brand te blussen. Brandstichting wordt niet uitgesloten. De schade is aanzienlijk. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Zeker vijfhonderd meisjes en enkele jongens van vele huishoudscholen streden gis, ren de gehele dag in Alphens Avifauna om de mooiste vleesschotels. Na zes uur sp7 zen in elkaar zetten, hors d'oeuvres klaarmaken en schotels opmaken, bleek de hu houdschool uit Bergeyk het meest vaardig. Volgens een van de organisatoren is I opvallend dat scholen uit het zuiden op dit soort culinaire festivals altijd hoge oa gooien. Zo ook de Molenbossenschool uit Venlo die met het streekgerecht „Hjy vleis" van de stichting Neerlands Dis een prijs uitgereikt kreeg. Deze stichting ijw voor meer oer-Nederlandse gerechten in restaurants en de particuliere keukens. Het Bedrijfschap Slagersbedrijf organiseerde de wedstrijddag dit jaar voor de negt, tiende maal. „Op de huishoudscholen komt de laatste jaren steeds minder vlees de kooklessen voor. Het is een te duur produkt om les mee te geven. Omdat het makkelijk is om vlees goed te verwerken, organiseren wij deze wedstrijd om het h kinderen op een sportieve manier te leren", aldus een woordvoerder van het Bedrln schap. ld LID PROVINCIALE STATEN P.G.J. BAKKER: p, if KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het zal nog wel een jaar of drie duren voordat de gemeentelijke herindeling daadwerkelijk gestalte gaat krijgen. En dat is dan nog ^en optimistische schatting. Dat zei de heer P. G. J. Bakker uit Voorschoten, lid van provinci ale staten (kommissie gemeen telijke herindeling) tijdens de CDA-ledenvergadering gister avond in Honswyc. „Gemeentelijke grenzen mo gen slechts per wet worden ge wijzigd. Welnu, er is nog altijd geen globale raamwet. De pro vincie is in deze afhankelijk van de Kroon, die het wets ontwerp hiertoe nog in de Tweede Kamer moet brengen. Is deze wet eenmaal aangeno men dan duurt het nog 22 maanden voordat een officiële grenswijziging een feit is", al dus de heer Bakker. Dat lang niet alle gemeenten voorstan der zijn van een nieuwe inde ling is algemeen bekend. De provincie betreurt het, dat zij niet in staat is gebleken de noodzaak van een gemeentelij ke herindeling voldoende over het voetlicht te brengen. In de toekomst zal een ge meente van minstens 10.000 inwoners vereist zijn. Hodti 8.000 de absolute ondergilr is, wordt daarmee eigeral niet gerekend. De voorW gaat uit naar een inwoneg van zestien a twintigduizad Slechts een gemeente ij minstens een dergelijke ty vang zou kunnen beschikD over een voldoend adeqip bestuursapparaat. «Zoals .n kend gaat de voorkeur t Koudekerk uit naar een mengaan met Hazerswo». („als het dan toch moet"). II de gemeenten beschikken ir samen over vrijwel het juL aantal inwoners (plm. 15.0Q, Woubrugge herziet subsidie regeling voor verenigingen WOUBRUGGE De raadscommissie Welzijn bespreekt vanavond de nieuwe „Algemene Subsi dieverordening Specifiek Welzijn". Daarin wordt de subsidie aan de Woubrug- se verenigingen geregeld. In de kern komt de veror dening neer op een terug grijpen naar de regeling van de jaren zestig, toen een vereniging een begro tingstekort moest hebben om voor subsidie in aan merking te komen. In de nieuwe subsidieverorde ning van Woubrugge die in grote trekken op de voorgaan de lijkt schuilen twee ad ders onder het gras, die geïn- sprireerd zijn door de bezuini gingsdrift. Het eerste voorstel komt er op neer, dat de subsi dies niet meer automatisch ge ïndexeerd worden. De raad dient in het vervolg jaarlijks vast te stellen of zij wil index eren. En zo ja, tot op welke hoogte. Een tweede zin uit de deelverordening zegt: ,,Het be rekende subsidiebedrag zal niet meer bedragen dan het begrotingstekort van de instel ling" In het kort komt het hierop neer, dat een vereni ging of instelling, die geen be grotingstekort kan aantonen geen subsidie krijgt. Bij het op stellen van de verordening is men ervan uitgegaan, dat een vereniging, die geen tekorten kan aantonen, eigenlijk geen subsidie nodig heeft. ZOETERWOUDE Ge meentelijke herindeling is niet een proces om erg en thousiast over te worden. Dat bleek gisteravond in het gemeentehuis van Zoeterwoude waar door ruim zeventig belangstel lenden uit de dorpskern en het gemeentebestuur over dit ondewerp werd gediscussieerd. De finan ciële consequenties van een eventuele herindeling vormen een totaal ondui delijke schakel in het ge heel. Burgemeester Hou- dijk noemde het zelfs „schemerachtig duister". Hoewel diverse modellen zijn toegelicht bleef feite lijk slechts over het hand haven van de huidige situ atie en slechts indien de grens van 10.000 inwoners wordt gehanteerd als „valbijl" moet worden ge streefd naar een samen voeging met Stompwijk. Om de argumenten die plei ten voor het behoud van Zoeterwoude in de huidige vorm extra kracht bij te zet ten werd gepleit voor het vergaren van informatie uit gebieden die een herindeling achter de rug hebben. „Dan kan eens op een rijtje wor den gezet welke aspekten na de gemeentelijke herindeling als negatief worden erva ren", aldus een van de aan wezigen. Veelvuldig werd gesproken over de mogelijke samenvoeging met Stomp wijk. Een waarschuwing in de richting van het gemeen tebestuur om niet te licht vaardig te denken over de grens van 10.000 inwoners werd gelanceerd door T. Smit. Hoewel hij nadrukke lijk sprak als inwoner van Zoeterwoude. mag deze op merking niet onderschat Burgemeester Houdijk: „De financiële consequenties van gemeentelijke herindeling zijn schemerachtig duister". worden omdat hij lid is van Provinciale Staten. Hij liet duidelijk doorschemeren dat het getal van 10.000 inwo ners wel degelijk als „vrij hard" gezien moet worden. De suggestie van een wat „strijdlustige" bewoner („Desnoods gaan we naar Den Haag") om als gemeente Zoeterwoude het initiatief te nemen en de bewoners van Stompwijk open en eerlijk te vertellen hoe het gebied Stompwijk in het gehele her- indelingsgebeuren is geraakt, werd door burgemeester Houdijk resoluut van de hand gewezen. Hij vond het niet correkt om in het buurt schap van 2.000 inwoners de mensen bijeen te roepen om tekst en uitleg te geven. „Na tuurlijk kunnen alle inwo ners van Stompwijk zoveel informatie krijgen als ze wil len. Ten opzichte van het ge meentebestuur van Leid- schendam is het niet fatsoen lijk om bijvoorbeeld in' Stompwijk een bijeenkomst te beleggen", aldus de heer Houdijk. De gemeenteraad zal op 15 december een standpunt in nemen dat ter kennis wordt gebracht aan Gedeputeerde Staten. ALPHEN AAN DEN RIJN De dienst openbare wt ken moet zo snel mogelijk advies uitbrengen over b verbeteren van het rioleringsstelsel in de Oranjestrajt Torenstraat, Dwarsstraat, Korte Conradstraat, Zaïi bergstraat en Van Dijkstraat. Dit blijkt uit een brj aan de bewoners van deze straten nadat zij bij de meente hadden geprotesteerd tegen het slecht fuhctt neren van de riolering. De riolering in de Oranjestraat en omgeving kan overvloej hemelwater niet verwerken. Met als gevolg: straten blank ondergelopen kelders. Volgens de gemeente voldoet de riolerj goed bij normale neerslag. Bij heftige regens blijkt echter de voersnelheid van het water via het riool onvoldoende te zijn. men met de lage ligging van de straten zorgt dit voor fikse ov last. Dit was al een aantal jaren bekend en er waren ook plannen het systeem te verbeteren. Dit werd echter gekoppeld aan! doortrekking van de Conradstraat, waartegen bezwaar is aan tekend, zodat er tot nu toe nog geen afdoende maatregelen gej men waren. De gemeente geeft nu toe dat reconstructie van Conradstraat nog wel op zich zal laten wachten en is van p een zogenaamde overstort in de Conradstraat aan te legt waardoor de huizen droog kunnen blijven, ook bij zware regj val. Over deze kwestie zijn vragen gesteld door het PSP/CPN rail lid J. Bosman omdat de schijn gewekt was, dat het actieconj „Van Hef-tot Havenbrug", dat tegen reconstructie van de G) radstraat is, de zwarte piet kreeg toegespeeld. Overigens hebl de bewoners van de getroffen straten schadeclaims bij de meente ingediend. Deze heeft de claims in handen gesteld I de assuradeur waarbij de gemeente tegen wettelijke aanspra lijkheid verzekerd is. LEIDEN Ondertrouwd: C. van Dijkhuften en N. M. Schruijer; A. N. M. Lmdenhoff en A. T. Cuperus; A. J. G. M. van der Linde en G. de la Rie; W. Bavelaar en S. A. M Schim mel; A J. G. M. Haak en W. J. van der Weijden^E. L. M. Ammerlaan en» J M van Niekerk. W van der Tuijn en C. J. Jakobsen, A. F. Crama en M. M. Goorden; G. H. Dabroek en W. F. dc Vries. Geboren; Judith d.v T. J van Vliet en J. A. M. Delnoij; Jannet d.v. F S- Keij en S. P. Dorreman; Chantal Jo hanna d.v. W. P. van Doorn en G. J. Brand; Stefan z.v. H M. Imthorn en P. van Duijvenboden; Jacoba Helena d.v. S. Guijt en P. Schuiling; Maikel Lawrence z.v. J. A. Kreuger en C. J van Helden, Suzanne Eva d.v. W. A. Verdoes en W. P de Mol; Petronella Johanna d.v. P. Erades en L. J. van Duijn: Virgil z.v. T dc Roode en W F. de Graaff; Sander z.v. S. Postma en J. van Delft; Anouk Manon d.v. L. G. van Kesteren en A. P. M. Zaad; Samantha d.v. P. G. Kennis en M. Zuidema; Willem z.v. J. Ros en G. de Ruijter; Susan d.v. S. M. Groeneweg en M. J. Verloop; Steven z.v. F. A. van Beek en I. M. J. Blikman; Wou ter z.v. A. Boers en R. Hoogendorp; Aloysius Sébastian z.v. A. A. Pelser en N. M. C. Alma; Sheena Bernice d.v M. D. Lecluese en K. Lancel; El- les d.v IJ. J. L. van der Plas en Y. Broekhuizen; Felix Herman z.v. H. R van Gunsteren en E A M Bohr: Stephanie Rosanne d.v. G. van der Werf en G. M. A. van Dockum; Be rend Adrianus z.v. J. van der Wiel en M. J. Duivenvoorden; Deniz d.v. I. Yildirim en N. Kok; Marjoleine An- nemieke d.v. W E. van Waning en P. J. C. Harms; Jenny d.v. W. Siera en B. I. Ruitenbach; Els d.v. J. Visser en H. van de Kamp; Iris Maria d.v. T N. M. van Nes en M. M. G. van der Kwartel; Robert Willem z.v. W. J. de Lange en M. W. Bosch; Jan, z.v. A. J. Houwaard en M. W. Ouwehand; Maartje Adriana d.v, J. van Vliet en L. Ouwehand; Ronnie z.v J. Möhl- mann en J. J. Imthorn; Lisette d.v. T. ,Winsemius en T. H. A. ter Horst; Sander z.v. K. M. Jansen en P. van Egmond; Maina Lotte d.v. J. van Ier land en M. van t Wel; Bianca d.v. W M Schaddé van Dooren en E. den Haan; Willem Leendert z.v. W. L. Heemskerk en J. A. Petiet; Claire Margaretha Thérèse d.v. G. P. F. A. Marie en M. D. van Wijk; Willem z.v. J. Plug en J. G. van Driel. Overleden: G. Bontekoe, geb. 21-3- 1928 man; E. van der Niet. geb. 2-11- 1905 man; H Helm, geb. 5-12-1923 vrl echtg van J Bouman; R. Stuart. geb. 2-4-1925 man. P. van Wavi Hogervorst, geb. 14-2-1914 man' A. van Dorp, geb. 25-9-1899 vrl. gew. met P. J. Leijendekker; A van Hees, geb. 12-5-1891 vrl. gew. met N. M. J. de Minjer; W. 1 Ridder, geb. 31-3-1904 man, M. J Veen. geb. 26-6-1893 vrl. geh. met J. Glandorf; E. Kokkedee, 30-4-1899 vrl. geh. gew. met F Leising; S. Boom, geb. 28-10-1909 geh. gew. met H. A. de Haai Scheurwater, geb. 11-7-1940 mar P. C. Chun, geb. 7-1-1940 vrl., J Bade, geb 20-6-1902 man

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4