Onderwijs wordt jachtgebied van bezuinigsdrift regering" benxin! OORLOG DiGROL 159 f haal het bij DIGROS \.bva/Kabo protesteert tegen opheffing vrouwenstudies lEINIG BELANGSTELLING VOOR UNIVERSITAIRE PROTESTBIJEENKOMST ii LAATSTE NIEUWS! inKatwijk en omgeving Molen de Valk blijft open „Zwarte markt Groenoordhal onaanvaardbaar" IDEN LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 NOVEMBER 1982 PAGINA 3 iuw gestoken vriend DEN De 20-jarige Leid- touw, die afgelopen zater- (avond in haar bovenbeen, rd gestoken, is niet aange- (d door een onbekende De vrouw bleek die id ruzie te hebben gehad haar vriend. De vrouw ;g op het busstation bij het ■^■station ruzie met haar fend. Die stak haar met een p. Omdat de ouders van de zuw niet van het bestaan de vriend afwisten, ver- 17 zij het verhaal dat zij werd e gerand door een ongeveer arige man. Gisteren ver- ïen de Leidse met haar va- 8 aan het bureau en vertelde ea juiste verhaal. "V Illegalen aangehouden LEIDEN Bij een verkeerscontrole heeft de de politie een illegaal in Ne derland verblijvende 24-jarige Egypte naar aangehouden. L.ater werd een 28- jarige Egyptenaar in zijn woning opge pakt. De 24-jarige Egyptenaar werd bij een verlichtingscontrole in de Schoolsteeg tot staan gebracht omdat het licht van zijn fiets niet brandde. Hij had geen paspoort op zak. De politie vergezelde hem naar zijn woning en trof daar de 28-jarige man aan. Beide mannen kon den geen paspoort of verblijfsvergun ning tonen. Werknemer Kat steelt vuurwerk LEIDEN Tegen een 33-jarige werk nemer van vuurwerkfabriek Kat is gis teren procesverbaal opgemaakt wegens diefstal van vuurwerk. De man was met vier collega's bezig met het lossen van een wagon vuur werk op het spoorwegemplacement van Van Gend en Loos aan de Haagweg. Het viertal laadde dozen vuurwerk in een busje van Kat maar er verdwenen ook dozen in een personenauto. Het viertal werd meegenomen naar het bu reau. De 33-jarige Leidenaar kreeg een verbaal. Hij vertelde dat hij het vuur werk meenam voor eigen gebruik. De directie van de fabriek heeft aangifte van diefstal gedaan. Meisje gewond LEIDEN Bij een aanrijding op de Voorschoterweg is een 11-jarig meisje uit Voorschoten gisterochtend gewond geraakt. Na behandeling in het Diaco- nessenhuis kon zij naar huis. Het meisje, dat stond te wach ten bij de bushalte, stak plotse ling de weg over en een 57-ja- rige Leidse automobilist kon haar niet meer ontwijken. Bij de botsing brak het meisje een middenhandsbeentje. Bromfietser ramt verkeersbord LEIDEN Een 16-jarige Voorschotenaar brak gister avond zijn rechterbeen toen hij met zijn bromfiets tegen een vèrkeersbord op de Voor schoterweg botste. De jongen reed met te hoge snelheid een bocht in, hij ver loor de macht over het stuur en knalde tegen het bord. De Voorschotenaar is naar het AZL vervoerd. Zijn bromfiets raakte totaal vernield. IDEN - In navolging andere akties in het d protesteerde gister- Idag ook de Leidse versitaire gemeenschap en de bezuinigings- innen van minister etman van onderwijs «wetenschappen. Dit ge- lojirde tijdens een bijeen- r°pist, georganiseerd door l[ samenwerkende bon- hn aan de Leidse univer- iit. De bijeenkomst n*rd gehouden tijdens de °1ichpauze en had plaats 1 het gebouw aan het nitionsplein. De gehele 1 iversitaire gemeenschap <s studenten, technisch, Slkninistratief en weten- personeel wa- fép voor de bijeenkomst dégenodigd, maar de be- reagstelling was niet eloot. De helft van de zaal ïef leeg en nog voor het van de bijeenkomst een groot deel reeds Oirtrokken. k (dens de bijeenkomst spra ng de heren Vijverberg en oflers namens de vakbonden, -ti heer Van der Meer als lid het college van bestuur en Klein Hesselink na- fens de studenten. Er werd ft motie opgesteld waarin de ambtenaren en andere leden van de Leidse universitaire gemeenschap protest aante kenden tegen de voorgenomen bevriezing van de ambtena rensalarissen en de extra kor ting voor ambtenaren bij on derwijsinstellingen. Dit vooral omdat er tegenover die maat regel geen enkele werkgele- genheidsgarantie Staat. Verder werd er in de motie gewaar schuwd tegen de afbraak van het universitair onderwijs en onderzoek en steun uitgespro ken voor de strijd van studen ten voor een goede studiefi nancieringsregeling. Na een korte discussie aan het einde van de bijeenkomst werd ten slotte nog besloten om de op heffing van de vrouwenstudies in de motie op te nemen als voorbeeld van het afbraakbe leid. De motie werd gestuurd naar de Tweede Kamer. Jachtgebied Dr. F. van der Meer, lid van het college van bestuur sprak zijn zorg uit tijdens de bijeen komst. „Het gevaar dreigt dat het onderwijs in toenemende mate jachtgebied wordt voor de regering, op zoek naar mo gelijkheden tot bezuinigingen. Wie aan de kwaliteit van het onderwijs komt, tast te zijner tijd de kwaliteit van de maat schappij aan. Het is verontrus tend hoe weinig beargumen teerd de aanslagen op het on- Er was weinig belangstelling voor de protestbijeenkomst; de helft van de collegeban ken bleef leeg. derwijs plaats vinden. Voort durend moeten de bakens worden verzet en moeten de activiteiten worden aangepast op een krimpende begroting. De herhaalde aanslagen van Pais, Van Kemenade en nu Deetman, betekenen een toe nemende onzekerheid en on rust en dat is niet bevordelijk voor de kwaliteit van het werk. Het vermijden van ge dwongen ontslagen wordt wel haast een onmogelijke opgave. In eerste instantie hebben we zelf de bezuinigingsaanslag van 258,1 miljoen gulden inge vuld. Iets dergelijks kan men één keer doen, binnen vastge stelde kaders. Als de minister daarvan afwijkt, solt hij met regels van goed bestuur. Zorg vuldigheid blijft, juist, in tijden van bezuinigingen geboden. Het feit dat onlangs de uitke ring van studententoelagen is opgeschort omdat het geld op was, doet de deur dicht. Hier zijn geen woorden voor. Blijk baar is niet alleen de jacht geo pend op het onderwijs, maar wordt er ook blind geschoten", aldus de heer Van der Meer. Aan het einde van de protest bijeenkomst wees een belang stellende student dr. Van der Meer erop, dat het opheffen van de vrouwenstudies aan de faculteit Sociale Wetenschap pen een bezuinigingsdaad van het College van Bestuur is en dat de heer Van der Meer, als lid van het college, daar dus ook verantwoordelijk voor is. De heer Ahlers (bestuur ABVA) stelde als vertegen woordiger van één van de sa menwerkende vakbonden, dat die bezuinigingsdaad geen overheidsaangelegenheid is. „Het invullen van de bezuini gingen is niet makkelijk. Een kat in het nauw, maakt rare sprongen" en kapte daar de discussie over de vrouwenstu dies mee af. De vertegenwoor digers van de bonden stelden dat zij een alternatief beleid tegenover dat van Deetman kunnen stellen waarbij juist meer mensen aan het werk ge holpen zouden kunnen wor den. De verantwoordelijke mi nisters zouden volgens de woordvoerders echter niet over deze plannen willen pra ten. Herman Klein Hesselink schetste als vertegenwoordiger van de studenten een sombere toekomst. „Het collegegeld wordt weer verhoogd, de twee fase-structuur wordt inge voerd, de kwaliteit van het on derwijs wordt aangetast en er zijn straks alleen maar meer werklozen. Studenten wordt het recht op arbeid ontzegd en nu ook het recht op onder wijs", aldus Klein Hesselink. r. EZETTERS WILLEN BEMIDDELAAR '.2 En Ie jCIDEN De ambtena- dreigende opheffing van tutibond Abva/Kabo heeft de vrouwenstudies. een brief aan het colle- voor het in stand houden e rt van bestuur van de van de vrouwenstudies en de er|idse universiteit Leiden vier arbeidsplaatsen die Rd geprotesteerd tegen de daaraan zijn verbonden. advertentie k' Digros verlaagt tijdelijk de benzine prijs SUPERBENZINE perliter rl P=benzinestation en parkeerterrein voor 150 auto's moet ongeveer een ton op ta fel worden gelegd, geld dat de universiteit in het kader van de bezuinigingen voor 1983 niet meer beschikbaar willen stellen. Volgens de AbvaKabo moeten de studies worden voortgezet, omdat ze van wezenlijk belang zijn voor de voortgang van de emancipatie. AbvaKabo meent dat er op de begroting van de Leidse universiteit „toch ruimte moet zijn voor een project van zo'n beschei den omvang". Momenteel houdt een wisselend aantal studenten sinds vorige week dinsdag het bureau van de faculteit sociale wetenschap pen aan de Rijnsburgerweg bezet om hun eis tot behoud van deze studies kracht bij te zetten. De bezetters hebben het college van bestuur van morgen voorgesteld een be middelaar aan te stellen om de onderhandelingen weer op gang te brengen. Het col lege van bestuur liet gisteren weten niet meer met de ac tievoerders te willen praten, totdat het bezette pand is verlaten. De voorzitter van het college van bestuur van de universiteit, mr. K. Cath, vindt de opstelling van de bezetters onredelijk. Van een ultimatum aan de bezetters is nog geen sprake, maar het is volgens hem wel duidelijk dat de bezetting, snel moet eindigen. Volgens Cath moet ontruiming niet worden uit gesloten. Vanavond brengt minister Deetman van onderwijs een bezoek aan de Leidse univer siteit. Minister Deetman gaat onder meer eten in mensa De Bak aan de Kaiserstraat. Hij wordt daar om zes uur verwacht. In de hal van de mensa treedt dan het Am sterdams straattheater Onk op. De bezetters hebben aan gekondigd, dat zij het bezoek van de minister zullen aan grijpen om aandacht te vra gen voor hun problemen. Met behulp van spandoeken zullen ze de minister vragen ervoor te zorgen dat de vrou wenstudies gehandhaafd blij- Boerhaave cursus In de collegezaal van het laboratorium voor Fysiologie aan de Wassenaarseweg 62 wordt morgen de Boerhaa ve cursus „Legionella Pneumophila infections" gehou den. De cursus gaat over de zogenaamde „veteranen- ziekte". Ook in Nederland zijn dergelijke ziektegeval len aangetroffen. De cursus behandelt de huidige stand van zaken op het gebied van diagnostiek en behande ling van deze ziekte. Vrouwenrecht Het rechtsspreekuur voor vrouwen gaat morgen voor alle belangstellenden feestelijk van start. Dit spreekuur vindt voortaan elke vrijdagmorgen van half tien tot elf uur in het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 plaats. Bij de fees telijke opening om vier uur 's middags, ook in het Volks huis, wordt één en ander muzikaal opgeluisterd door Riet Roosloot Nabeschouwing De CDA-gemeenteroadsfractie houdt morgenavond een nabeschouwing over het onlangs afgesloten begro- tings- en bezuinigingsdebat Op deze openbare bijeen komst, die wordt gehouden in het Vergulde Haantje aan de Vrouwensteeg 16 en om acht uur begint is ie dereen welkom. Professor De Jong Professor dr. L. de Jong, voormalig directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, geeft morgen middag een lezing in het groot auditorium in het Acade miegebouw èan het Rapenburg 75. De bijeenkomst begint om vier uur. Professor De Jong is uitgenodigd door het cu ratorium van de Cleveringa leerstoel. Ieder jaar wordt ie mand uitgenodigd om deze leerstoel te bezetten. Dit jaar jaar kon men niemand vinden, maar om de dag niet onge merkt voorbij te laten gaan, besloot men professor De Jong een rede te laten uitspreken. Oproep De vakgroep Klinische Psychologie is bezig met een onderzoek naar de gevolgen van zelfdodingspogingen. De vakgroep wil daarom in contact komen met vrou wen, die zelf één of meerdere pogingen tot zelfdoding heben gedaan. Het gaat niet om hulpverlening. Men kan terecht op Hooigracht 15, telefoonnummer 071- 148333, toestel 6384. Oude spelletjes Het Dienstencentrum Binnenstad is op zoek naar spelletjes die niet meer gebruikt worden. Het dienstencentrum wil deze spelletjes ombouwen tot nieuwe, niet bestaande spel letjes en ze gebruiken bij kwissen. Wie oude spelletjes kwijt wil kan ze van maandag tot en met vrijdag van negen tot vijf uur langsbrengen bij het Gerecht 10, telefoonnummer 143503. Volksdansinstuif De volksdansgroep Krici Krici Ticek houdt zaterdag avond in de aula van de MTS MSG aan de Dieperpoel- laan 2 een volksdansinstuif. De dansavond begint om acht uur, de toegangsprijs bedraagt f2,75. Het program ma staat onder leiding van Melie NederpelL Postzegel veiling De Postzegelvereniging Filatelia, afdeling Leiden houdt zaterdag een grote postzegelveiling in de kantine van het Christelijk Lyceum Visser 't Hooft aan de A. Duijcklaan in Leiden. De veiling begint om half twee 's middags, maar is al om half twaalf open. Het molenmuseum De Valk kan het gehele jaar geopend blijven. Door de tarieven voor het museum te verhogen met een kwartje per kaartje en door een bezuiniging binnen de educatieve dienst door te voeren is voldoende geld be schikbaar gekomen om het molenmuseum toch het ge hele jaar open te kunnen houden. Dit werd gisteravond tijdens de vergadering van de commissaie Maatschap pelijke Aangelegenheden, Volksgezondheid, Cultuur en Sport beslist. Tijdens de be grotingsbehandeling enige tijd geleden werd in eerste instantie voorgesteld om het molenmuseum De Valk tij dens de wintermaanden te sluiten. Met dit voorstel kon de meerderheid van de raad zich niet verenigen. ROMMELMARKT SPORT IN COMITÉ PROTESTEERT: LEIDEN Het Rommel markt Sport In comité heeft bij het gemeentebe stuur geprotesteerd tegen de zwarte markt, die za terdag in de Groenoord hal wordt gehouden. In een brief schrijven Ton Menken, John van der Born en Henny Kwik na mens het comité dit aan het college. Het drietal is van mening, dat de com mercieel denkende men sen de overhand krijgen ten koste van pro deo werkende personen, die het verenigingsleven een warm hart toedragen. „De zwarte markt? Graag. Maar dan wel in belang van het verenigingsleven en in overleg met de ge vestigde instanties en de ambulante handel," schrijft het comité, dat elk jaar een rommelmarkt voor het Leidse verenigin gen organiseert Het comité, dat onder meer reageert naar aanleiding van een artikel in de L.C. van 23 november, zegt het vreemd te vinden dat er nu wel een zwarte markt mag worden georganiseerd. Dit omdat het comité vorig jaar ook een zwarte markt wilde houden, maar dit plan introk omdat bleek dat dit op moeilijkhe den zou stuiten. Men ver wachtte vooral problemen met de ambulante handel". „In niet mis te verstane be woordingen werd ons duide lijk gemaakt, dat bij door gaan van onze plannen ern stige moeilijkheden zouden ontstaan", zegt het comité. Op verzoek van de gemeente zette het comité zijn plannen in de ijskast. Het comité is van mening dat zij als eerste met het idee van een zwarte markt kwam en er daarom het morele recht op heeft. Men schrijft, dat de zwarte markt in Be verwijk is onstaan omdat een van de organisatoren uit Be verwijk eens een rommel markt in Leiden bezocht. Het comité zegt het niet te accepteren, dat zaterdag in Leiden een zwarte markt wordt gehouden. Men voelt zich „onelegant" behandeld. De organisatoren zijn bezig met de organisatie van de komende Rommelmarkt Sport In, die in het voorjaar van 1983 wordt gehouden. Men zegt dat de zwarte markt, zeker als die elke za terdag wordt gehouden, de rommelmarkt ernstige scha de kan berokkenen. De zwarte markt kan een nade lige invloed uitoefenen op de inkomsten van dé sportvere nigingen. Met name de ge handicaptensportvereniging „De Sleutels" wordt hierdoor ernstig gedupeerd, meent het comité. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Leiden-Noord wil nog meer verkeerslichten LEIDEN Bewoners van Leiden-Noord eisen niet alleen dat er verkeerslichten worden geplaatst op het kruispunt Willem de Zwijgerlaan/Haar lemmerweg/Floris Verster- laan, maar willen dat er ook verkeerslichten worden ge plaatst op het kruispunt Kooi- laan/Surinamestraat/Bern- hardkade en de kruising Kooi- laan/Zijlsingel. Afgelopen maandag werd actie gevoerd voor het plaatsen van verkeerslichten op de kruising Willem de Zwijgerlaan/Haar lemmerweg. Bewoners van Groenoord wierpen gedurende vijf minuten een menselijke blokkade op op het kruispunt. Voor het kruispunt Kooilaan- /Surinamestraat geldt hetzelf de als voor bovengenoemde kruising. Ook op die plek zou den verkeerslichten worden geplaatst. In de gemeentelijke verkeerslichtennota zijn deze lichten echter van de lijst ver wijderd. Reden: de gemeente kan de onderhoudskosten niet opbrengen. De kruising Kooilaan/Zijlsin- gel is niet in de nota opgeno men. De bewoners van Lei den-Noord wensen daar echter ook een installatie te zien. Zij achten de verkeerssituatie daar na de herinrichting van de kruising ook zeer onveilig. Op dat kruispunt is overigens al bekabeling voor verkeers lichten aangelegd. Om deze actie, die wordt on dersteund door de vereniging „Stop de kindermoord", kracht bij te zetten wordt van avond een petitie aan wethou der C. Waal aangeboden. Kin deren van de Heilig Hart- school zullen de wethouder de lijst met handtekeningen over handigen. Dit gebeurt voordat de vergadering van de com missie ruimtelijke ordening van start gaat. In die vergade ring wordt de verkeerslichten- nota behandeld.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3