KLEURWEDSTRIJD Nieuwe versies van oude spelletjes danig in opmars LEI DSE COURANT 25 NOVEMBER 1982 Sint en Piet in zwart-wit. Ze hadden liever een kleurenfoto laten maken, maar in deze tijd van inleveren en bezuinigen zat dat er niet aan. „We moeten erg kalm aan doen om alle lieve kinderen met iets leuks te kunnen bedenken", aldus Sint zelf. En Piet voegde daar aan toe: „Wat mij betreft mag zwart-wit best, want dan sta ik er toch gekleurd op. Maar ja, Sint is nog zo trots op z'n rozige wangetjes en z'n rode neus...". „Ho, Ho, Piet. Zo kan die wel weer, onderbrak Sint hem. „Ter zake. De kinderen kunnen ons deze keer best zelf een kleurtje geven. Ze hebben allemaal wel stiften, kleur potloden of waterverf. En kleuren leren ze al op de kleuterschool, dus..." Sint en Piet hopen dat veel kinde ren aan hun oproep gehoor geven en deze zwart-wit plaat tot een ware kleurenprent maken. Ze Kouden een keur aan uitstekende kinder boeken achter de hand om er de leukste inzendingen mee te belo nen. Daarbij kijken ze natuurlijk naar de leeftijd. Mooi kleuren dus en uitknippen en voor 1 december opsturen. Ook je naam, adres (met postcode) en leef tijd vermelden. Het adres is: Leidse Courant/Kleurwedstrijd '82, postbus 11, 2300 AA Leiden. OLIFANTJE STAAT VOOR STERKE DOOS Een, twee, drie, vier.... in de put. Beurt overslaan. Of je moet eerst een zes gooien om eruit te komen. Spelregels... varieerden vaak van gezin tot gezin. Maar het was wel leuk. Met z'n allen rond de tafel en ganzeborden, of mens-erger-je-nieten. In hoe veel huiskamers heeft het draaischijfje van Pim Pam Pet rondgetold? En dat was niet al leen het geval, het is nog steeds zo. Het gezelschapsspel is niet opgeborgen bij de herinnerin gen aan „Negen heit de klok" of „Mastklimmen" met Johan Bodegraven via de radiodistri butie. Hoedje Wip wordt nog even vrolijk gespeeld onder het diffuse licht van lichtrails als destijds onder de perka menten lampekap met franje. Jumbo kan ervan meepraten, Neerlands grootste leverancier van dit soort spellen. De belangstelling voor het gezelschapsspel is nog steeds groot. Jumbo met zijn olifantje. Wie heeft niet zo'n doos ergens in huis? Volgens plaatsvervangend verkoopleider voor de Benelux F M. Roozen, staat in elk Nederlands huis wel één van de Jumbospelen of -puzzles in of op de kast. 130jaar Volgend jaar is het 130 jaar geleden dat de Koninklijke Hausemann en Hötte NV werd opgericht. Het begon allemaal heel anders dan het con cern, waarvan Jumbo International een divisie is, er nu uitziet. Import van „kramerijen" en speelgoed was het toen. Maar in de loop der jaren groeide men uit tot wat men nu is: Uitgevers en fabrikant van Jumbo- spellen en legpuzzels. Daarnaast fa briceert men voor discountzaken tal van spelletjes onder de naam Papita en King. Het gezelschapsspel is „in". Weer „in", zou je misschien moeten zeggen, want jarenlang nam de televisie toch wel een héél belangrijke plaats in bij de besteding van de vrije tijd. „Maar hoewel de tv een gegeven is, neemt de populariteit daarvan wel af. Al thans, men zit niet meer massaal de hele avond voor de buis". Roozen is daar blij mee en niet alleen omdat daardoor meer ruimte voor de verkoop van spelletjes zou ontstaan. „Een gezelschapsspel is heel wat meer dan alleen maar spelen om te winnen of te verliezen. Samen spelen betekent ook communicatie. Voor kinderen van groot belang. Ik vind dat je als ouders tijd moet maken voor de kinderen en dat kan heel goed samengaan met een gezel schapsspel". Hij heeft de indruk dat de laatste drie jaar het fenomeen van de „spelletjes avond" weer toeneemt Lekker met z'n allen rond de tafel, of met z'n tweeën. Vader en zoon bijvoorbeeld met Stratego, één van de succesnum mers van Jumbo. Het oude Stratego met houten stukken heeft plaats ge maakt voor een uitvoering met kunststof stukken. Gelukkig maar, want wat was het, een ellende als je spion door een even afwijkende hout nerf aan de bovenkant makkelijk herkenbaar was! Jarenlang speelde ik dan ook met de stukken op z'n kop. „Dat probleem ben je nu kwijt, want de plastic stukken zijn echt uni form", lacht Roozen. Uitvoeringen Inmiddels bestaat Stratego in tal van uitvoeringen. Van mini - „makkelijk mee te nemen naar de camping" - tot zeer luze dozen. Dat het ook een spel voor volwassenen is, blijkt wel uit het feit dat de luxe uitvoering nog wel eens als relatiegeschenk wordt gegeven.... Maar sinds enkele maanden is de elektronica ook in dit strategische spel geslopen. Jumbo is niet zo hap pig op allerlei elektronische spelle tjes. Roozen: „Onze filosofie is dat de toepassing van elektronica verant woord moet zijn. Dat betekent voor ons dat de speelwaarde van een spel erdoor verhoogd moet worden. Stra tego was nu zo'n spel waarvan door toevoeging van elektronica de speel- mogelijkheden enorm uit te breiden waren". De geluidseffecten met over winningstunes of explosies van bom men zijn een tegemoetkoming aan de wens van de consument. Veel belangrijker vindt Roozen dat Computer Stratego door de chip nieu we facetten heeft gekregen. Elektro nische verkenning van de vijand, on zichtbaar geprogrammeerde bommen en een moeilijker herkenning van de tegenstander. Vroeger wist je bij het aanvallen van een vijandelijk stuk onmiddellijk zijn rang. Nu deelt de computer alleen mee of het hoger of lager is met een indicatie naar een extern bedrijf uitvoerde. Om de drie elektronische spellen die Jumbo voert - Computer Stratego, Computer Elektro en Computer Family Quiz - toch betaalbaar te houden voor de consument, zijn afspraken gemaakt met de speelgoedvakhandel. „Wij ne men voor deze spellen een lagere winstmarge, evenals de handel. Dat moet ook wel, want Computer Strate go - nu 199 gulden - zou anders mis schien wel 500 gulden moeten kos ten". Een ander succes van Jumbo is het- spel Elektro. Nog steeds bestaand in de uitvoering met twee contactdra den waarbij een lampje gaat branden wanneer vraag en antwoord juist met elkaar worden „verbonden". Het Elektrospel is wereldwijd verbreid. Zelfs bestaan er uitvoeringen in het IJslands en Arabisch. „De export is belangrijk voor Jumbo", vertelt Roo zen. „De concurrentie is de laatste ja ren sterk toegenomen. Vandaar dat wij meer aandacht aan de export gaan geven. Op dit moment voeren we 40 procent van onze produktie uit. Maar dat percentage zal spoedig stij gen". Nieuwe spellen Een nieuw spel ontwikkelen is niet een kwestie van een middagje den ken. „Ideeën voor nieuwe spellen ontstaan voor een deel op onze re searchafdeling, maar wij krijgen ook veel ideeën van buitenaf. Hoelang het duurt eer zo'n idee ook echt een spel is geworden, is nauwelijks te zeggen. Veel ideeën vallen gewoon af. Maar de ontwikkeling van een goed idee tot een spel kan twee maanden duren maar ook wel twee jaar". Wel deponeert Jumbo ieder idee on geacht of het direct een spel wordt of niet. Nieuwe maar ook bestaande spellen worden regelmatig in panels uitgetest. Datzelfde doet men met de handleidingen, zodat men deze - in dien nodig - kan aanpassen en verbe teren. Een andere belangrijke activiteit van Jumbo wordt gevormd door de leg puzzels. Naar schatting maken deze puzzels 40 procent van de omzet uit. „Maar er is op dit terrein veel con currentie, mede door het aanbod uit het buitenland". Puzzels en spellen, allemaal voorzien van het olifantje als beeldmerk. Niet toevallig gekozen, want er zit een diepere betekenis achter deze jumbo. „Dat olifantje is destijds gekozen om dat onze dozen „zo sterk als een oli fant zijn", vertelt Roozen. Oude spelletjes komen terug.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 23