Auto-accessoires niet alleen voor de sier Patchwork, borduren en zelf merklappen maken Leuk om te geven, prettig om te krij gen.'Dat geldt zeker ook voor auto- accessoires. "Hoewel er natuurlijk op dit gebied ook nogal wat zaken zijn, die zich moeilijk als surprise laten verpakken. Maar als iemand met een „versleten" accu vlak voor de winter een leuk aangeklede bon-voor-een- nieuwe krijgt, is dat toch vast en ze ker wel een schot in de roos! En zo is er natuurlijk nog een heleboel meer te versieren. Om te kijken wat er momenteel aan nuttige en minder nuttige „opfris- sers" voor 't autootje zoal te koop is, ben ik te rade gegaan bij de redactie van Autotest '83 dat nog deze maand uitkomt en er vanzelfsprekend „uit de eerste hand" nog veel meer infor matie over geeft. Winkeltjes De grotere merken hebben in het al gemeen bij hun dealers een accessoi- re-winkeltje waar u alles in de juiste vorm en maat kunt kopen voor het gewenste model. Er zijn voorts be drijven die voor bepaalde merken tu- ning-accessoires leveren, zoals Irm- scher dat voor Opel doet. Erg „in" zijn spoilers, die niet alleen een optisch effect sorteren maar ook de opwaartse druk van de auto kun nen ombuigen in een neerwaartse druk. En dat kan de wegligging be langrijk ten goede komen. De grille laat zich ook gemakkelijk versieren. Men kan er zijn auto een geheel andere image mee geven. En spatbord-verbreders maken het mo gelijk om bredere banden te gaan voeren, terwijl drempellijsten zeker een auto roet achterspoilers 'n duide lijke kick kunnen geven. Velgen Siervelgen zijn er ook in vele soor ten. BBS-Seral is een Duits merk, dat sterk gericht is op de eigen (dus Duit se) markt, maar daarnaast toch ook Om de ruiten in de wintermaanden goed schoon te houden zijn tal van flacons op de markt. een programma heeft voor andere Europese en Japanse merken. Irm- scher mikt vooral -maar dat schreef ik al - op Opel. En Centra heeft mooi gelijnde vel gen, die goud- of zilverkleurig gespo ten zijn, dan wel zwart, wit of metal lic. Zowel Irmscher als Centra ken nen ook velgen met 'n anti-diefstal beveiliging voor optimaal gebruik van brede en lage P-serie-banden. Rial tenslotte levert lichtmetalen vel gen voor vrijwel alle Europese en en kele Japanse merken. Een gewild accessoire is nog altijd 'n speciaal autostoeltje. Hoewel in de concurrentieslag van dit moment steeds meer merken 't kuipje al stan daard inbouwen. Echt niet alleen voor „snobs", zo'n sportieve zit. Ze ker niet als men een echte steunstoel koopt, die gebaseerd is op orthopedi sche technieken. De bekendste mer ken: ASS, König, Recardo en Scheel. Belangrijk voor de opwaardering van de auto zijn -samen met de stoelen - ook de (sport)sturen. Ze zijn over het algemeen zeer klein van formaat en heten daardoor snellere reacties te vergemakkelijken. Enkele betere fa brikaten: Raid (voor Audi, BMW, Ci- troën, Fiat, Ford, Porsche, Renault), Mono Lita (voor Abarth, Alfa, Talbot, Jaguar, Lotus e.a.) en verder Momo, Atiwe, Petri en Indianapolis. Er zijn ook merken die zelf sportsturen leve ren. En dan is er nog de grote groep van accessoires en aanverwante zaken, die wèl degelijk als weggevertjes te verpakken zijn: windschermen, raamjaloezieën, spuitbusjes met dit of dat, brandblusers, mistlampen, op- bergbakken, losse metertjes enz. En niet te vergeten de autoradio met al of niet annex een cassettespeler. Misschien brengt deze greep uit 'n overvolle grabbelton menigeen op het idee om het eens over 'n andere boeg te gooien voor 't Heerlijk Avondje. Een acculader k uitstekende diensl bewijzen. Persoonlijke geschenken als geappli- ceerde kussens, een toilettas, pen- etui, brillekoker, zakdoeketui, geur- ta^je, pannelap, ovenwant, theemuts of placemat met servetten zijn heel mooi te maken van lapjes. Hoe mooi, dat is te zien op haarscherpe kleuren foto's in het bij Zomer en Keuning te Ede verschenen „doeboek: „Werken met lapjes". Henriette Lisman-Mijnhardt tekende voor de Nederlandse vertaling van „Patchwork and Quiltingbook", dat overigens oorspronkelijk niet Engels maar Japans is. En wel een Ondori- boek. Veel ruimte in „Werken met lapjes,, (ondertitel: „Kleurrijke patronen voor patchwork en ander lapjes- werk") voor „Leuk bezig zijn" met het maken van een sprei in blokhut patroon, een dekje voor een ledikant, geappliceerde patchworkkussens, kerstboomversiering en een kerst krans, een wand- en een dekkleed enz. Ook -om uw huis te versieren- ver schillende kussens, tafelkleed, tafel loper, wandkleed, quilt (dekbed), kussensloop en lakenrand, slippers, ingelijste patchworkpaneeltjes en nog een heleboel meer. Op de eerste vijftig bladzijden een aantal ook qua compositie uitzonder lijk mooie kleurenfoto's die op men- Isen met enig naald-en-draad-gevoel 'stellig zeer inspirerend werken. Ver der ook nog zo'n vijftig bladzijden met duidelijke werkinstructies in woord en beeld. Ik maakte de placemat en het servet van bladzijde 7 (foto) en bladzijden 69 en 70 (beschrijving) van eigen keus lapjes. Heel mooi geworden, mede dank zij de „handleiding". Ook al door het eigen stofgebruik had ik even de neiging om tevens van het patroon af te wijken, maar dat heb ik (nog) niet gedaan. Die mo gelijkheid voor een eigen inbreng is er natuurlijk wel. Erg fijn boekje voor mensen met een lappenmand! Werken met lapjes is de Neder landse versie van Ondori's „Patch work and Quilting Book". Uitga ve Zomer en Keuning (doeboeken) te Ede, prijs f 24.90. Encyclopedie Het woord "encyclopedie" doet den ken aan een lange rij boekdelen of een erg dikke pil. Anne Rose Ooster- baans bewerking van Judy Brittains (Engelse) borduurboek is overigens slechts rond honderd bladzijden dik, maar kreeg toch de titel „Borduurste ken-Encyclopedie" mee. Terecht, zegt stellig iedere handwerkster, die het boek heeft doorgenomen. Er wor den maar liefst zo'n driehonderd ste ken in beschreven en uitgelegd. Niet alleen in woorden maar ook met le^ gio aan duidelijkheid niets te wensen overlatende afbeeldingen. Greep uit het borduursteken-register Letter B - bladsteek, bloemblader- steek, boerenhemdsteek, bonte ket tingsteek, bouillonsteek, brede ket tingsteek, Byzantijnse steek. En letter H - halve Kretasteek, halve kruis steek, halve ruitsteek, hermelijn steek, hokjessteek, Holbein-kruis- steek, Holbein-stiksteek, Hongaarse steek, honingraat rijgsteek, honing raatsteek. Wie er meer weet mag het zeggen. Ook nog een aantal mooie kleurenfo to's van puntgave werkstukken in dit boek, dat de creatieve borduurster niet alleen veel afgeronde borduuri- deeën aan de hand zal doen, maar ook zal inspireren tot eigen werk. Borduursteken-encyclopedie door Judith Brittain en Anne Rose Oos- terbaan is een „doeboek" van Zo mer en Keuning te Ede. Het kost f 27,90. Wit op wit Het uit het Zweeds vertaalde „Bordu ren wit op wit" door Elisie Svennas heeft het inmiddels tot een derde doik gebracht. Volgens de uitgever is hét boek op veler verzoek herdrukt. Oude borduurtechnieken zijn troef in dit speels opgezette werkje, dat ook de geschiedenis van witborduurwerk vertelt Hoofdschotel is natuurlijk 'n uitge breide handleiding: zoomafwerking, naadversiering, bewerking van knoopsgaten, platsteekborduurwerk, open naaiwerk, Perzisch ajour, scha duwwerk enz., het wordt allemaal in duidelijke taal en even duidelijk beeld (foto's en tekeningen) behan deld. Het boekje inspireert ook tot experi menten. Door -bijvoorbeeld- een paar eenvoudige steekjes of een openge werkt randje kan een heel apart ef fect ontstaan, dat ook nog een keer zeer persoonlijk is. „Borduren wit op wit" door Elsie Svennas is een uitgaven Zomer en Keuning te Ede. De prijs van dit boek bedraagt 19,90. Merklappen „Zelf merklappen maken" is de Ne derlandse versie van het oorspronke lijke Engelse „Needlepoint Samplers" door Felicity Lewis. Ike Cialona Janszen tekende voor de Nederland se bewerking, waarin echter -hoe kan het anders- nogal wat Engels is blijven staan op de afbeeldingen. Het boek vertelt eerst in het kort de geschiedenis van de merklap, die in de zestiende epuw begon. Het ver klaart vervolgens de symboliek van de motieven en geeft veel technische richtlijnen. Het alfabet is troef in een dikke dertig bladzijden vol „mer klappen van nu". Handwerksters worden ook nog aangezet tot het ont werpen van hun eigen merklap en tenslotte is er een tweehonderdtal oude motieven geëtaleerd. Dat alles uiteraard in woord en (veel!) beeld, waaronder fraaie kleurenfoto's. Tussen alle merklappen-hoofdstuk- - ken ook veertien bladzijden „ge schenkjes en hebbedingetjes" als: Speldekussens, etuis voor allerlei za ken, portemonnaie, pannelap en eier- warmers, naaldenboekje en etui voor naaigerei, schilderijtje en presse-pa- pier. In het „voorwoord van de schrijfster" een lange lijst Engelse musea, waar zij te biecht ging voor veel merklap- peninformatie. Die had de bewerk ster best weg mogen laten, vind ik, want zo'n opsomming maakt het boek alleen maar Engelser. Het was wellicht beter geweest de afbeeldin gen van de (paar) Nederlandse mer klappen wat „op te blazen". Maar goed, informatief en instructief scoort dit merklappenboek toch vrij hoog. Het zal stellig menigeen aanzet ten tot „Zelf merklappen maken". Zelf merklappen maken (oor spronkelijke titel „Needlepoint Samplers" door Felicity Lewis is een uitgave van H.J.W. Becht te Amsterdam, die f 27,50 kost. ieculaas- aaf gr. bloem, 75 gr. ^Une basterdsui- J 1 volle dessert- %el speculaaskrui- j, Iets zout, 100 boter of marga- |e; 200 gr. amam ers van 100 gr. adelen, 100 gr. kcr, half ei, 1 le- citroensap; 10 adelen. ndelpers is kant klaar te koop, het zelf maken behalve de ..jediënten een delmolen tje no- _2 Wie zelf aman- pers gaat maken, et dat een paar ken tevoren doen. fijne bestanddeel de speculaasstaaf 't daar lekkerder i. Zet de amande- op met koud wa- breng dat aan de )k, giet het er af 9\zet de amandelen >oosje weg met id water. Druk de Jetjes van de pit- J en maal ze door amandelmolentje, g er de suiker, ei en citroensap en draai dit kle- mengsel nog keer door de mo- Zet de amandel- in de koelkast ze nodig is, het in een goed af 'uiten glazen pot, rurt nogal en alle tic laat gemakke- geur door. if de bloem in een jkom. Roer er de line basterdsuiker, iden en het zout >r. Doe er de boter j.margarine bij en die met twee kleiner, er met één ad een soepele igbal van. Rol het \g op een met ■em bestoven tafel aanrecht uit tof t lap van 32 x 18 Ui meter. ak de amandelpers (f een vork goed or elkaar met, als f wat droog aan- tf, wat losgeklopt Leg de amandel- fs in de lengte rich - g op het deeg, 85f het midden en tral 2 centimeter Ij de kant, druk f met de vork zo Ivig mogelijk aan. ap het deeg dubbel I druk de randen t een vork stevig I elkaar. g de speculaasstaaf ff een pannekoeks- W op een beboterde kplaat, versier m met gepelde, ge- lveerde amandelen strijk over de bo nkant wat losge-, apt ei. Bak de staaf ar en lichtbruin op Ind 3 of 150 in cir- vijftig minuten. PAGINA 19. Niet te verpakken? maak er een „bon" van

Leidse Courant | 1982 | | pagina 19