„Kinderen ontroeren me" Op bezoek bij de enige echte hoofdpiet Op het hoofdkwartier van Sint Nicolaas komen postzakken vol met brieven aan. Het is in de studeerkamer van de goedheiligman een drukte van jewelste. De grenzen van een kind zitten opgesloten in het gedrag van de ouders Deze bijlage werd vervaardigd door: Wiepke Nauta Bert Molenaar Jeanne Scheepstra Leo Henny Dries Scheepstra Vormgeving: Hans Schneider. CeidócSowoni toekomt, raken ze nog meer in de war". Enorme menigte „De ouders vormen een gevaarlijke faktor. Kijk, het is een kinderfeest van leuk zijn voor elkaar. Je kunt geen peloton ME inschakelen of dranghekken neerzetten. Eén keer ben ik echt doodsbang geweest; Dat was in Rotterdam. We moesten vanaf de boot een flink eind lopen om bij het stadhuis te komen. Zonder afzet ting moesten we twee kilometer door een enorme menigte. Koos Postema presenteerde het. Hij liep naast me en had het ook niet meer zo erg. De ou ders gooiden bijna de kinderen voor je voeten. Je kunt niet gaan slaan, maar af en toe heb ik wel een voor zichtige ram uitgedeeld zo links en rechts. Het is eng als zo'n menigte op hol slaat. Het is niet meer in de hand te houden. Op zo'n moment moet je ernstig rekening'houden met volwas senen. Het is geen opzet. Er ontstaat iets. En mensen, die twee uur van te voren al met kinderen op de arm staan te wachten vind ik eigenlijk verschrikkelijk lief". Kruisraketten Het Sint Nicolaasfeest is voor de win keliers de kip met de gouden eieren. Maakt dat van het heerlijk avondje een hebberig avondje? „Het Sinterklaasfeest was vroeger het symbool van hulp aan' kinderen. Het verguld avondje zoals dat wordt beschreven in de Camera Obscura. Een feest met winters gebak. Maar ja, toen hadden ze nog geen straaljagers en kruisraketten. Het karakter van de tijd verandert. Het feest is meege groeid. Iedereen kankert altijd over Moederdag en Vaderdag. En nu is Sinterklaas ook verworden tot een commercieel feest. Maar de dag voor pakjesavond puilen de winkels wel uit. Honderden guldens worden uit gegeven. Men consumeert verschrik kelijk veel. Misschien is het een soort koorts. En dan is er nog de duurtespi- raal. Status om te laten zien dat Jan tje nóg meer krijgt dan Pietje. Het is net als met Kerst. Moet je dat vieren door met een winterwortel voor de kerk te gaan zitten? Een soort alter natief feest. Die kritische' geluiden steken altijd weer de kop op. Maar ie dereen gaat toch op de oude voet voort". Hoe ging dat vroeger bij je thuis, toen je nog een heel klein Pietje was? „Er was altijd wel iets. Een kopje warme chocolademelk met een spe culaasje. Er werd wat strooigoed naar binnen gegooid. Je wist dat het je va der was, maar toch... Op het moment zelf denk je dat het wel Zwarte Piet is. Maar in ieder geval hoorde een pan chocolademelk erbij. Suikerbees tjes, borstplaat... De vorige week heb ik nog een onsje gekocht. Van die smerige kleurtjes. Ik eet ze niet, maar ik vind het zo gezellig staan. Wist je trouwens, dat ik vroeger banketbak ker ben geweest?" Kleine volwassenen Sint Nicolaas wordt gedoodverfd als een kindervriend. Hoe staat de hoofdpiet tegenover kinderen? „Kinderen ontroeren me. Vooral kin deren, waar je een open contact mee hebt. Die nog niet verpest zijn. Ik praat altijd over kleine volwassenen. Je hebt kinderen die tot het* tiende jaar een hond nog een woef noemen en niet weten dat een grote bah met poepen te maken heeft. Ik zie vaak dingen, die ik erg vervelend vind. Zoals kinderen toegesproken worden op straat door hun ouders. En van die gedragsregulerende maatregelen als een trap en een schop. Dan heb je nog van die moeders, die een uuf met de buurvrouw voor het stoplicht staan te praten. Het kind zit dan in zo'n buggy, zo'n klein laag kinderwa gentje, al die uitlaatgassen in te ade men. Kleredingen vind ik dat, die buggy's. Ze duwen ze met een nood gang over het trottoir. Dat ding veert niet, dat schokt. Hang je kind dan om je nek of op je heup. Voelt tenminste nog lekker aan je lijf. Vroeger had je van die mooie kinderwagens met van die grote verende wielen". „Je moet wel eelt op je ziel hebben wat kinderen betreft. Een kachel is heet. Toch kun je ze er moeilijk van afhouden. Ze moeten het uit ervaring leren. Dat zijn martelende toestan den. Je dochter van veertien die voor het eerst alleen op vakantie gaat. Elke dag moet je kinderen een stapje loslaten. Er zijn mensen, die uit een soort apenliefde hun kinderen vast proberen te houden. Daar blokkeer je kinderen mee. De grenzen van een kind zitten opgesloten in het gedrag van de ouders. Als de ouders commu nicatiestoornissen hebben, op welk gebied ook, slaat dat terug op de kin deren. Op straat spelen kinderen van allerlei kleur en herkomst met el kaar. Ze praten allemaal plat Amster dams. De ouders kunnen dat assimi latieproces niet volgen. Wat me aan trekt in kinderen is de onbedorven heid, het nog niet aangeraakte. Dat verandert later in hoge mate". Omroepen „Ik zou graag kinderprogramma's maken. Je moet alleen niet die enge oude man worden, die graag met kin dertjes werkt. Bij de omroepen ligt het kinderprogramma budgettair in de verdomhoek. De- krankzinnigste programma's zie je op kindertijd op het scherm. Naar Dallas kijk ik niet. Het is een soort sprookjesboek. Zit niets reëels in. Volwassenen kijken minder kritisch dan kinderen. Kin deren lopen zo van je beeld weg als je ze niet kunt boeien". Terug naar zijn tweede ik, hoofdpiet van Sint Nicolaas. Krijgt hij als hoog geplaatste adjudant veel brieven? „Ik krijg wel brieven ja. Kinderen schrijven me meestal welk cadeau ze graag willen hebben. En of ik er maar voor wil. zorgen, dat ze het krij gen. De meeste brieven komen naar het hoofdkwartier van Sint Nicolaas. Tientallen postzakken vol. Wordt al lemaal gelezen. Soms krijg je de won derlijkste dingen. Veertig meter be schilderd behang bijvoorbeeld. Daar werkt dan een hele kleuterschool aan. Moet je rondom ophangen. Prachtig". Witte piet „Elk jaar krijg ik een brief van een mevrouw uit Zeist van de witte-pie- ten-beweging. Pieten zijn zwart om dat ze altijd in de zon gewoond heb ben. De mensen in het zuiden zijn nu eenmaal donker van uiterlijk. Je hebt van alles, ook Pieten met een hazelip, schele Pieten of Pieten met een bril op. Surinaamse Pieten be staan niet, het zijn altijd Moorse. Het verschijnsel Zwarte Piet heeft niets met negers te maken. Oorspronkelijk zijn het Moriaantjes. En of het nou een witte of een zwarte is.... Het maakt toch niets uit? Je zou er nog over kunnen praten om het begrip knecht af te schaffen. Maar dat is iets van vroeger. Moet je niet te zwaar aan tillen. Wat is het alternatief? Een zwarte Sinterklaas en een Witte Piet. Straks mag je „De negerhut van oom Tom" ook niet meer voorlezen. Je moet het Sinterklaasfeest niet in de sfeer trekken van een politiek ge modder over huidskleuren. Je moet elkaar niet op dat soort dingen beoor delen. Dat kan helemaal niet!" Inpakvermogen Hoe word je Zwarte Piet? „Er is een speciale opleiding voor. Je wordt het niet zo maar. Je moet bij voorkeur zwart zijn, talen kennen, acrobatische1 aanleg hebben en niet bang zijn voor paarden. O ja, inpak vermogen is ook vereist". Piet viert dit jaar voor het eerst geen pakjesavond. „We hebben het heel lang wel gedaan. Surprises maken en zo. Dan wordt het 't feestje van de waarheid. De zwakke kanten belich ten van deze of gene. Dat is vaak dol le pret". Dus ook geen verlanglijst. Komt dat omdat je alles al hebt? „Nee...., maar ik heb niks nodig". Een van de naarste gebeurtenissen die je in je Pietencarrière hebt mee gemaakt? „Die enge menigte in Rotterdam. En tijdens de intocht in Veere. Het was daar zo verschrikkelijk koud, dat het paard longontsteking opliep. De vol gende dag stierf het. Een leuk voor val? Die keer dat de Rookpiet te veel rook uit de schoorsteen liet komen. Niemand zag de schoorsteen meer. We konden elkaar niet eens meer zien. Benauwd dat we het hadden". Hjeeft hij tot slot nog een boodschap voor, de kinderen? „Hemel, een boodschap Misschien moeten ze hun verlanglijstje niet al te lang maken. Het is niet leuk zo veel te krijgen. Hè bah, wat klinkt dat naar. Ik hoop niet dat er één kind overgeslagen wordt. Ken je een kind, dat niets heeft gehad, geef 'm dan iets van je eigen cadeautjes". „In die stukken van Mies Bouhuys was ik de baas die de boel een beetje delegeerde. Ik was het bazige figuur tje, dat alles regelde en vaak toch net de dingen verkeerd deed. Een klein en nietig onderdaantje droeg meestal de oplossing aan. Ik gaf daar weer zo'n draai aan, dat het net leek of de oplossing van mijzelf was. Ik ben dus geen gesublimeerde oen, maar een goedwillend acterend opperhoofd". „Het is de gewoonte dat een Zwarte Piet een jolige kornuit is. Zo één die een grap en een grol verkoopt. Piet krijgt ook altijd een borreltje aange boden in de keuken. Sinterklaas niet. Piet heeft ook altijd de moeders op schoot. Dat is één van de aardige as pecten van het beroep trouwens. Voor de rest ligt het aan wat je uit straalt. Dat heeft er veel mee te ma ken. Verder moet je niet te veel wil de gekke dingen doen". Verstijfd hartje De schrik voor -Sinterklaas en zijn knechten is er gelukkig een beetje uit. Voor wat de televisie betreft, hebben de scenario's van Mies Bou huys daar een steentje aan bijgedra gen. zoals Piet al zei. Kan de opper- piet over het verschijnsel angst iets meer vertellen9 „Ja, ik weet nog wel dat ik vroeger na drie bonzen op de deur met een verstijfd hartje onder de linnenkast lag. Dat is er nu wel uit. Toch den ken grote groepen Nederlanders nog steeds traditioneel. Dom. Je moet niet vergeten, dat de ouders, die de kinde ren bang maken met Sinterklaas de rest van het jaar ook zo handelen. Vroeg naar bed sturen of geen avondeten als ze iets fout gedaan hebben. De rrtensen, die dat doen, hebben weinig meegekregen van de maatschappelijke veranderingen van de laatste vijfentwintig jaar". „Natuurlijk zié ik nog wel eens ang stige kindertjes. Jaren geleden was ik eens op een Sinterklaasfeest hier in Amsterdam. In het grote boek stond van alles over de kinderen, die daar waren. Zo was er een jochie, dat zijn bordje nooit leeg at. Ik riep hem-bij me. Het ventje komt heel schuchter aangelopen en blijft met grote angsto gen op vier meter afstand van me staan. „Eet jij je bordje nooit leeg9" vroeg ik. Bedremmeld schudde ie z'n hoofdje. „Wie eet je bordje dan leeg? Je vader zeker hè?" zei ik tegen 'm. „Ja mijn vader"; antwoordde het jon getje. „Nou, laat dan je vader maar eens gauw hier komen. U bent gek", zei ik, „Wie eet er nou het bordje van zijn kind leeg. Dat moet ie zelf doen". Dat jochie straalde helemaal. Heeft waarschijnlijk i sindsdien altijd het bord leeggegeten. De dingen omke ren werkt vaak heel goed". „Huilende kinderen kun je niet troosten. Daar hou ik me altijd verre van. Als je naar ze toegaat, worden ze hoe langer hoe hysterischer. Ze zijn in een paniektoestand-/ Als daar dan nog zo'n vent in een gekleurd pakkie met een grote veer op zijn pet naar ze De hoofdpiet hoort bij Sinterklaas zoals de kip bij het ei. Dat bleek vorig jaar bij de intocht van de bisschop van My ra en zijn gevolg in het pittoreske Hindeloop- en, toen om onduidelijke redenen de enige echte hoofdpiet ef niet bij was. Die Pieterbaas met zijn pretoogjesdie zich jaren geleden onsterfelijk maakte door Mies Bouwman spontaan „Vrouwtje Bouwte noemen. Dit jaar miste hij de boot niet. Afgelopen zaterdag, toen Sint Nicolaas in Marken voet op Nederlandse bodem zette, was hij weer nadrukkelijk aanwezig. Voor de achttiende keer. Op het ogenblik is de rechterhand van de goedheiligman in Amsterdam. Hij moet zorgen dat straks alles in kannen en kruiken is. Sinterklaas heeft al ge noeg aan het hoofd. Hij heeft zijn tenten opgeslagen in het huis van Piet Romer. Daar is hij in goede handen. Piet Römer heeft alle tijd om zich te verdiepen in zijn zwarte gast. Römer debuteerde in 1954 bij het toneelgezelschap Puck. Be kendheid kreeg hij onder meer door zijn rol in de televisieserie „Stiefbeen en Zn.", waarin hij samen met Rien van Nunen speelde. De jeugd kent hem van zijn presentatie van het kinderprogram ma ,,'t Spant erom". Piet is altijd wel in voor iets geks. Van zijn betrokkenheid bij het Sinterklaas feest zal niemand raar staan te kijken. Vakmanschap is meesterschap. Of je nu in een zwarte of gele huid kruipt, de staaltjes acteerkunst liegen er niet om. Het feit dat de zwarte voorman tijdens de koortsachtige voorbereidingen voor het feest op 5 december kind aan huis is bij Piet Römer, was aanleiding tot een vraaggesprek. ouders boiden Inderen ijna 5or je oeten enige echte Dfdpiet met eteke van Dordt. „Toen de boot aankwam en ik al die kinderen daar zag staan, trilde er geen snaar van ontroering. Er scho ten ook geen tranen in mijn ogen. Maar toch.... Het gaf me opnieuw een heerlijk warm gevoel. Het is altijd weer een aparte sensatie. Ook al heb ik na al die jaren nog steeds een ont zettende hekel aan dat penseel in mijn oor". Piet leunt achterover. Misprijzend kijkt hij naar zijn zoveelste kopje thee. In korte tijd wil hij zes overtol lige kilo's kwijtraken. Slechts een uitspatting in de vorm van een kopje thee is toegestaan. Vorig jaar, bij de intocht in Hinde- loopen, was hij er niet bij. De wegen van Sinterklaas zijn soms ondoor grondelijk. „Ik hoorde dat het toen niet zo leuk was. Dat deed me toch wel een beetje goed. Ik zelf vond het de vervelendste intocht die ik me kan herinneren. Ik was er namelijk niet bij. Een keer in Scheveningen was er ook een andere hoofdpiet. Urenlang, bij wijze van spreken dan. zag je Berend Boudewijn in beeld. Die ging Sint en Piet in een bootje ophalen. Ja. een tikje „schadefreude" is mij niet vreemd. Dat is toch niet gek? Ik vind ook dat dat mag". Vrouwtje bouw Mies Bouwman, Koos Postema en Wieteke van Dordt zijn enkele per soonlijkheden, die de eer te beurt viel de kindervrienden uit het zonnige Spanje te verwelkomen. Mies stak er toch met kop en schouders boven uit. Ze stond met rode koontjes als kind tussen de kinderen te jubelen. „Ja, Mies deed het uitstekend. Ik noemde haar spontaan een keertje vrouwtje Bouw. Dat past wel een beetje bij het vaderlijke en beschermende dat een hoofdpiet moet hebben. Mies Bouw man stopte met de présentatie, omdat haar kinderen er niet meer in geloof den. Dat vind ik geen sterk argu ment. Ik begrijp dat niet helemaal. Het Sinterklaasritueel is een spelletje ook voor volwassenen Als je ouder bent. ga je met z'n allen dat spelletje meespelen. Je moet dan niet kinder achtig gaan doen. Over de hoofden van de kinderen kun je^je best af en toe tot de volwassenen richten. Ik vind dat na Mies Bouwman, Edwin Rutten er het 't beste van afbracht. Dit jaar beschreef Aart Staartjes de aankomst buiten het beeld Hij deed dat best aardig, vond ik" „Om het Sinterklaasgebeuren op te levisie een nieuwe vorm te geven, is indertijd Mies Bouhuys 'gevraagd een scenario te schrijven. Dat begon dan tijdens de intocht en werd een paar weken later besloten met een musi- cal. Mede dank zij haar werk is een groot deel van de angst bij kinderen verdwenen. Ik vind inderdaad dat ze een leuk verhaal moeten maken, dat tijdens de intocht speelt. Voor Sinter klaasavond moet dat in de vorm van een musical of zo opgelost worden. Sinterklaas is niet meer alleen die sa crale heilige".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 17