El Al failliet na reeks arbeidsconflicten Pools vakbondsleider veroordeeld itpanse premier lakasone, politicus an de lange adem „Begin verzaakte plichten tijdens massamoord Nederland betaalt aan exploitatie zoutmijnen Elzas7' Met uw krant "door de muur" voor de kerstdagen JITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 NOVEMBER 1982 PAGINA 11 AATSGREEP IN I AN A MISLUKT itA Een poging de militaire regering Jerry Rawlings in de Afrikaanse staat Ghana ten val te brengen, Igens de Ghanese leider mislukt. Rawlings, jtorig jaar december zelf door een staats- J aan de macht kwam, zei voor de radio ^loyale troepen" de staatsgreep verijdeld pn. Over de identiteit en politieke kleur oe daders is niets bekend. Begin dit jaar >ok al een poging zijn gedaan Rawlings af Ghana, dat eens tot de vooruitstre- landen van Afrika werd gerekend, be- M zich geruime tijd in een ernstige economi- öcrisis. Moeilijkheden zijn er vooral bij de ft van cacao en bij de tweede belangrijke imische bouwsteen van het land, de ex- itie van de goudmijnen. ,Rode Golf" in Franse Wie is wie PARIJS Jacques Je Bodo, de hoofd redacteur van de Franse Wie is wie", heeft gisteren gezegd dat de rode golf" die over Frankrijk ging na de rege ringswisseling in Parijs, vorig jaar, nu ook de Wie is wie" heeft bereikt. Vol gens Jacques Le Bodo bevinden zich onder de 1.009 nieuwe namen in de editie voor '83-'84, ongeveer tweehon derd socialistische kamerleden en een gelijk aantal socialisten, die hoge func ties hebben gekregen op ministeries. In het boek staan de gegevens vermeld van 18.842 mannen en maar 704 vrou wen. „Niet wij zijn vrouwenhaters", zegt Le Bodo, „maar de Franse samen leving". Tsjechoslowaakse dissidenten mogen emigreren PRAAG De ondertekenaars van het Tsjechoslowaakse mensenrechten- manifest Charta 77, Karei Kyncl en Jan Mlynarik, mogen het land verla ten. In Praag werd bekend dat Kyncl naar Groot-Brittannië en Mlynarik naar de Bondsrepubliek kan vertrek ken. Ze hebben in die landen kinde ren wonen. Beiden zijn beschuldigd van „ondermijnende praktijken". Vol gens waarnemers krijgen ze geen pro ces, nu ze toestemming hebben gekre gen te emigreren. Een andere onder tekenaar van Charta 77, de historicus Karei Bartosek, en zijn dochter Nata- sa mogen het land ook verlaten. Nigeria stapt uit Unifil NEW YORK Nigeria is van plan de troepen die deel uit maken van het Unifil-detache- ment uit Zuid-Libanon terug te trekken. Inmiddels zijn al 250 Nigerianen naar huis te ruggekeerd. Wanneer het hui dige mandaat van Unifil in ja nuari afloopt, is Nigeria van plan ook de resterende 450 manschappen uit Libanon weg te halep. Een woordvoerder van de VN in New York acht het echter mogelijk, dat Nige ria op het besluit terugkomt. Zoals bekend betwijfelt ook de Nederlandse regering of het zinvol is om troepen te blijven leveren aan Unifil. WARSCHAU Wladyslaw Frasyniuk, de voormalige voorzitter van het vakver bond Solidariteit in het West- poolse Wroclaw, is gisteren veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf. De 28-jarige Frasyniuk is de hoogste functionaris van Soli dariteit die sinds de afkondi ging van de staat van beleg op 13 december 1981 is gearres teerd en gevonnist. Hij kan niet tegen het vonnis in be roep gaan. Frasyniuk was anderhalve maand geleden op_ gens zijn aandeel in de sta kingsacties van augustus en oktober. Hij was lid van de nationale coördinatiecomissie van Solidariteit die na de schorsing van de vrije vak bond op 13 december vorig jaar ondergronds was blijven doorwerken. Een door de Poolse overheid toegestane politieke organisa tie heeft het parlement giste ren opgeroepen „op een zo spoedig mogelijk tijdstip" een eind te maken aan de staat van beleg. Het Poolse persbu reau PAP meldde dat de op- roep was gedaan door de lei ding van de Patriottische Be weging voor nationale weder geboorte. een nog onbekende organisatie. Er zijn de afgelo pen weken steeds meer teke- nèn geweest dat de militaire autoriteiten van plan zijn de staat van beleg op te heffen. Dit is waarschijnlijk een ge volg van het feit dat de de ac ties en demonstraties waartoe Solidariteit had opgeroepen eerder deze maand op een mislukking zijn uitgelopen. dhiro Nakasone (midden) viert met zijn partijgenoten <i (links) en Saito (rechts) zijn uitverkiezing tot voor- van de Japanse Liberale Democratische Partij, een Jtie die hem automatisch ook tot premier maakt, wordt hij als zodanig beëdigd, n LIO Yasuhiro Na- Ine, die morgen door er Hirohito zal wor- beëdigd als nieuwe nier van Japan, staat end als de kampioen het „neo-conservatis- dat in Japan opgang Hij is pro-westers, handhaving van een ke defensie en voor Iterking van de ban- met de traditionele dgenoot, de Verenigde en. In de Japanse poli- geldt hij als een „po- us van de lange m", met een ervaring ruim 35 jaar, tijdens ke periode hij ook re- ngsfuncties heeft be- ?d. 64-jarige Nakasone is de ilger van Zenko Suzuki en t zijn ambitie premier te Sen nimmer onder stoelen nken gestoken. Opportu- om dit doel te bereiken pm niet vreemd geweest, ijn eigen land kreeg hij de 4al te positief klinkende lam „weerhaan", omdat tet alle politieke winden aaide zo het hem suit- Tegenslagen overwon foals in 1976 toen zijn ver meende maar niet bewezen betrokkenheid bij het Lock- heed-schandaal hem de func tie van secretaris-generaal van de regeringspartij kostte. Nakasone, zoon van welgestel de familie van houthandela ren, heeft in Tokio rechten ge studeerd. Tijdens de Tweede Wereldoorlog was hij betaal meester bij de marine. Hij heeft niet aan gevechtshande lingen deelgenomen. Twee jaar na de oorlog ging hij in de politiek. Hij werd lid van de uit de kleinere conservatieve partijen gevormde Liberaal Democratische Partij (LDP) en klom daarin snel omhoog. Na het Lockheed-schandaal verdween hij even uit beeld, maar achter de schermen wist hij op zeer ingenieuze wijze zijn positie te versterken. In 1980 stónd hij al kandidaat voor het partijleiderschap, maar verloor hij van Suzuki. Nakasone heeft verklaard dat hij de politiek van zijn voor ganger wil voortzetten, maar er wel zijn eigen stempel op zal drukken. Zo is hij van plan de traditionele afstand tussen regering en volk te verklei nen. In Japan heet de politiek een zaak van een beperkte groep te zijn waarin alle beslis singen worden genomen zon der dat zelfs het parlement enig invloed kan uitoefenen. ichtswoord Mauroy dwingt Jhterban in het gareel IIJS Premier Mauroy van Frankrijk heeft van een spe- bevoegdheid gebruik moeten maken om een plan van de ring onverkort aanvaard te krijgen. Aan de orde was het tijd geleden ingediende voorstel van de socialistische rege- volledige amnestie te verlenen aan de leiders van de mili- iii opstand in Algerije in 1961, die zich verzet hadden tegen de ,iek van De Gaulle tot onafhankelijkheid van de voormalige -hie. Mauroy stelde de vertrouwenskwestie, nadat de socia- n en communisten zich gekeerd hadden tegen volledige am- Je voor de generaals. Volgens de Franse grondwet wordt het (voorstel dan als aangenomen beschouwd tenzij de (linkse) rderheld alsnog binnen 24 uur van haar bevoegdheid ge- zou maken een motie van wantrouwen in te dienen, een jelijkheid die niet voor de hand lag. ADVERTENTIE De whisky die je pakt Na het bekend worden van het besluit tot opheffing van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al bewaken gewapende leden van de Israëlische grenspolitie een EL Al-boeing op het vliegveld Ben Goerion. Dit gebeur de uit voorzorg tegen eventuele acties van El Al-werk nemers. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM De aan deelhouders van de Israë lische luchtvaartmaat schappij El Al hebben gis teren besloten het bedrijf op. te heffen. Zij besloten hiertoe, nadat was geble ken dat de directie en de werknemers niet tot een akkoord konden komen over een nieuw arbeids contract. Als gevolg van de grote verliezen moes ten de salarissen van de piloten fors .omlaag, maar hiertoe waren zij niet be reid. Het faillissement van El Al, eens de trots van de Israëliërs, kwam niet onverwachts. De afgelopen jaren ging het steeds verder bergafwaarts met de Is raëlische luchtvaartmaat schappij. Oorzaken voor de neergang van El Al waren het wanbeleid van de directie, het verzet van de werknemers te gen salarisvermindering en personeelsinkrimping, en de concurrentie van buitenlandse chartermaatschappijen. Het verlies bij El Al liep op tot 70 miljoen dollar, maar de werk nemers, verenigd in het vak verbond Histadroeth, waren niet van de noodzaak over tuigd tot vergaande concessies. Zij beseften maar al te goed dat het luchtverkeer voor de Israëliërs van grote betekenis is. Israël dat op voet van oor log staat met de omringende landen, Egypte uitgezonderd, heeft dankzij El Al contact 'kunnen onderhouden met het buitenland. Het gevoel van' isolement werd door deze luchtvaartmaatschappij enigs zins doorbroken en het El Al- personeel voelde zich daardoor sterk staan in conflicten met de directie. Machtsstrijd Daarnaast is El Al ook het slachtoffer geworden van de machtsstrijd tussen de huidige Likoedregering en de Arbei derspartij. Sinds premier Be gin in 1977 aan de macht kwam heeft hij alles gedaan om de machtspositie van het vakverbond de Histadroeth, die alle sectoren van de Israë lische samenleving beslaat, te doorbreken. De Arbeiders partij heeft altijd veel invloed gehad binnen de Histadroeth. Vorig jaar kwam het tot een openlijk conflict, toen premier Begin onder de druk van de religieuze partijen besloot niet meer op de sabbat te vliegen. Sindsdien namen de spannin gen bij de luchtvaartmaat schappij toe. Vorige maand culmineerden deze in de be zetting van het vliegveld door het El Alrpersoneel. Door de regering werd vervolgens een commissie ingesteld, die moest zoeken naar een compromis, dat zoals is gebleken niet werd gevonden. El Al, dat „De lucht in" bete kent, werd precies 34 jaar ge leden, enkele maanden na de stichting van de staat Israël, opgericht. Gedurende de eers te jaren van haar bestaan hield El Al zich vooral bezig met het vervoer van joden uit Arabi sche landen. De luchtvaart- In de jaren jaren zeventig maatschappij kreeg toen de maakte de luchtvaartdirectie bijnaam, het Vliegende Tapijt, een ernstige beoordelingsfout. Vluchtlijnen werden gedpend In het begin van de jaren vijf- naar Zuid-Afrika, Turkije, de tig opende El Al lijnvluchten westkust van de VS en diverse naar Europa en de Verenigde Europese hoofdsteden. Deze Staten. uitbreiding kwam El Al duur te staan toen tijdens de oliecri sis van 1973 de brandstofprij zen sterk werden verhoogd. Sindsdien is El Al in de rode cijfers gekomen. kent misschien nog niet het' definitieve einde van EL Al. Waarschijnlijk gaat de Israëli-, sche regering de luchtvaart maatschappij verkopen aan particulieren, waarmee zij ver lost is van pijnlijke arbeidscon flicten. EG wijst kritiek op landbouw beleid af GENEVE De Europese Ge meenschap heeft op de verga dering in Genève van de GATT, de Algemene Overeen komst inzake Tarieven en Handel, de kritiek van ver schillende landen op het Euro pese landbouwbeleid van de hand gewezen. De conferentie werd gisteren geopend door de directeur-ge neraal van de GATT, Dunkel, die voorstelde de handel in landbouwprodukten veel vrij er te maken. Hij vond een sterke medestander in de" Amerikaanse minister van handel, William Brock, die verklaarde dat subsidies op landbouwprodukten een zinlo ze en gevaarlijke concurrentie teweeg brengen. De EG, die in feite alleen op de gezamenlijke landbouwpo litiek drijft, is echter een ande re mening toegedaan. Volgens Brussel zullen pogingen om de diverse markten nog verder open te stellen tot een aanzien lijke vergroting van de werk loosheid leiden. Wilhelm Ha ferkamp, vice-voorzitter van de Europese Commissie, ver klaarde dat voor de EG elke suggestie om opnieuw te on derhandelen over het subsidie beleid onaanvaardbaar is. Hij stemde wel in met een onder zoek naar de landbouwpolitiek in het algemeen. Op de conferentie wordt ge sproken over maatregelen om het toenemend protectionisme tegen te gaan. Gebleken is echter dat er nogal verschil lende opvattingen heersen over de vraag of de handelsbe trekkingen in een periode van, toeneming van de werkloos heid kunnen worden versoe peld. Het is daarom, aldus veel deelnemers, zeer de vraag of de conferentie een eenslui dend resultaat zal opleveren. VOORLOPIGE CONCLUSIE COMMISSIE: JERUZALEM De Israëli sche juridische commissie, die een onderzoek doet naar de massamoord op Palestijnse vluchtelingen in Beiroet, heeft een verklaring uitgegeven die kan worden opgevat als een aanklacht tegen premier Begin en zijn hoogste politieke en militaire medewerkers. De commissie-Kahane waar schuwde onder andere pre mier Begin, minister van de fensie Sharon en minister van buitenlandse zaken Shamir, dat zij ervan worden verdacht te hebben gefaald in de uitoe fening van hun plichten door afgelopen september gewapen de rechts-christelijke Libane- zen toe te laten in de vluchte lingenkampen Sabra en Chati- la. De onderzoekscommissie acht de volgende drie elementen belastend: De politieke leiders en de hoofden van de inlichtingen diensten hebben wellicht ge faald doordat zij te weinig oog hadden voor de mogelijkheid van een massamoord, hoewel zij onder ede hebben ver klaard dat zij Israëlische troe pen opdracht gaven West-Bei- roet binnen te trekken om juist dergelijke gebeurtenissen te voorkomen. Sharon, Shamir en de gene raals hebben waarschijnlijk fouten gemaakt door geen aandacht te besteden aan vroe ge berichten over „handelin gen gericht op doden of han delingen die afweken van ge regelde gevechtsoperat ies" door de militieleden. De generaals hebben wel licht niet snel genoeg gehan deld om de militieleden te stoppen, nadat zij berichten over onregelmatige gedragin gen hadden vernomen. De Israëlische premier Begin, die sinds het overlijden van zijn vrouw zijn baard laat groeien, verbleef gisteravond' In de Knesseth toen de Com missie-Kahane hem betichtte van nalatigheid tijdens de mas samoord in twee Palestijnse kampen in Beiroet. De drie politici werden op nieuw uitgenodigd om voor de commissie te verschijnen, waar zij in gezelschap van ad vocaten en getuigen aan een kruisverhoor onderworpen zouden moeten worden. Hoe wel de commissie onder lei ding staat van de opperrechter van het Hoge Gerechtshof, Yitzhak Kahane, bezit zij niet de bevoegdheden van een rechtbank en kan geen vonnis wijzen. De Commissie-Kahane kan uitsluitend haar conclusies rapporteren en de regering aanbevelingen doen -tRIJS De 20 miljoen lden, die Nederland in -?6 aan Frankrijk heeft fjtaald voor een oplossing an de zoutlozing in de 'jn, worden gebruikt !*>r de exploitatie van die vervuilende zoutmij nen in de Elzas zelf. Dat hebben de CDA'er Hen- nekam en het PvdA- -Tweede-Kamerlid Rienks in Parijs ver kaard. Zij hebben die in formatie uit „betrouwbare bron". De twee Kamerleden maken deel uit van de Tweede-Ka mercommissie voor verkeer en waterstaat, die deze week het openbaar vervoer in Frankrijk bestudeert. „Een schandaal", aldus Rienks, die wil dat daar iets aan gebeurt. Hij heeft de zaak al eens eerder in Brussel aangekaart. Dat is om techni sche reden op niets uitgelopen. Dat moet in de commissie van mjbeu worden besproken en. niet in die van transport, aldus Rienks. De directie van de zoutmijnen in de Elzas heeft overigens ontkend dat het Nederlandse geld aan exploitatie van de mijnen is besteed. De mijndi- rectje heeft desgevraagd ver klaard dat het bedrag in kwes tie op een speciale rekening is geplaatst die voorkomt op de balans van het bedrijf en dat het daarom niet gebruikt is kunnen worden voor het door de Nederlandse parlementa riër? genoemde doel. Opperste Sovjet gaat uiteen zonder benoeming president MOSKOU De opperste Sovjet, het nationale parlement van de Sovjet-Unie, heeft gisteren haar zitting afgerond zonder, zoals algemeen was verwacht, een nieuwe president als opvolger van. de onlangs overleden Leonid Brezjnev te kiezen. De verwach ting luidde dat partijleider Joeri Andropov ook president zou worden van de Sovjet-Unie. Eerder deze week was hij als lid van het presidium van de opperste Sovjet benoemd, hetgeen erop duidde dat hij spoedig president zou worden. De enige belangrijke wijziging die na de slotzitting bekend werd gemaakt, gold de benoeming van de 59-jarige Geidar Aliev tot vice-premier. Aliev was vorige week benoemd tot lid van het Politburo. Zijn benoeming tot vice-premier maakt hém tot meest waarschijnlijke opvolger van premier Tichonov. ADVERTENTIE rJ-SIJTHOFF PERS REIZEN Uw krant organiseert in samenwerking met Maaskant Reizen van vrijdag 10 tot en met maandag 13 december een vier daagse trip naar West- en Oost-Berlijn. De eerste dag rijdt u in één van de comfortabele touringcars van Maaskant Reizen van Den Haag/Rotterdam via Arnhem en Hannover bij de grenspost Helmstedt Oost-Duitsland bin nen. Na 180 kilometer bent u dan weer op westelijk grondge bied in West-Berlijn. Daar wordt in Hotel Igel het diner ge bruikt. De volgende dag wordt een stadstoer door West-Berlijn ge maakt met bezoek aan onder andere de Potsdammerplatz en het Rijksdaggebouw. Tevens krijgt u voldoende tijd om gezellig te winkelen, 's Avonds wordt de Kurfürstendamm bezocht. Op de derde dag passeert u via het befaamde "Checkpoint Charlie" de zwaar bewaakte Berlijnse muur. De gehele dag wordt in Oost-Berlijn doorgebracht. De tocht wordt begeleid door een gids. Bezoeken aan de Brandenburger Tor en het Treptow-monument, opgericht voor de Russische soldaten die in de strijd om Berlijn zijn gevallen, staan op het pro gramma. De lunch wordt in Oost-Berlijn gebruikt en er is vanzelfsprekend ook in Oost-Berlijn voldoende tijd om te winkelen. In de namiddag weer via "Checkpoint Charlie" van Oost- naar West-Berlijn. De avond is ter vrije beschikking. De vierde dag wordt, wederom via het grondgebied van de DDR, terug naar Nederland gereden. Voor het bezoek aan Oost-Duitsland en Oost-Berlijn is geen speciaal visum nodig, er wordt gereisd met een collectief visum. Vandaar dat u bij boeking voor deze reis uw paspoortnummer moet opgeven. De kosten van deze reis bedragen 295.- per persoon op basis van een tweepersoonskamer met douche en toilet. Toeslag voor een éónpersoonskamer bedraagt 40.-. Inbegrepen zijn vervoer van en naar Berlijn stadstoers in West- en Oost-Berlijn hotel op basis van half-pensiQn lunch in Oost-Berlijn. Inlichtingen en boekingen: Telefonisch (tussen 9 en 5 uur; van maandag tot en met vrijdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisaties: 070 - 190.696/190.698; Wie in of bij Den Haag woont kan op bovengenoemde uren ook terecht bij onze stadsvestiging in Den Haag. Spuistraat 71 (op de hoek van het Spui).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11