Porseleinbrieven onthullend over werk in 4*? het oude China Wat krijgen menu? <VLeiden; ELAM B.V., Haarlemmerweg 2-4, Tel. 071-121210/143163/213341. Filiaal: Leideseweg 422,Voorschoten, Tel. 071-763854. s KUNST LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 NOVEMBER 1982 PAGINj^ „God geve, dat deze tem-, pel eens gewijd zal wor den aan de ware Hemel koningin". Dat verzucht op een zeker ogenblik de Franse Jezuïetenpater Francois Xavier d'Entre- colles in een brief, die hij op 1 september 1712 schrijft aan pater Orry in Parijs, de Gevolmachtig de voor de missie in Chi na en Jndië. Veertfen jaar eerder was pater d'Entrecolles, na zijn leertijd in Avignon te hebben doorgebracht, als missionaris naar het Rijk van het Midden, China, getrokken, waar hij tot aan zijn (dood (in 1741) zou blijven. Tot op de dag van vandaag wordt de naam van deze Franse Jezuïetenpater ge noemd als een van de belang rijkste informatiebronnen be treffende de porseleinbfabri- cage in China ten tijde van de regering van de keizer K'ang Hsi (1662-1722). Deze industrietak was in die dagen voornamelijk gevestigd in Ch'ing-te-Chên, dat gelegen was aan de rivier de Ch'ang Kiang te midden van bergen, die de benodigde grondstof fen als petuntse en kaolien leverden. Gedurende de machtwisseling van Ming- en Ch'ing-keizers werd de stad gedeeltelijk door brand ver woest, maar keizer K'ang Hsi liet de keizerlijke porselein- manufacturen herstellen, waardoor Ch'ing-te-Chên grote aantrekkingskracht op de omliggende bevolking be gon uit te oefenen. Zo groot was de zuigkracht van de porseleinfabricage op de om liggende gebieden, dat zich ten tijde van pater d'Entre colles niet minder dan één miljoen mensen in de stad bevonden, waarbij de Frans man het aantal porseleino- Karakteristieke dekselvaas in onderglazuurblauw, gemaakt ten tijde van de „porselein-keizer" K'ang Hsi. (Collectie Frides La- méris Amsterdam). staat. Buitenlanders mogen er niet in overnachten, zij zijn aangewezen op schepen in de haven, van waaruit het porselein zijn weg vindt, naar o.a. Europa. Overdag is het een bedrijvig geroezemoes, dat de stad vult: Dragers met lange planken op hun schou ders, met daarop het pas ge bakken porselein roepen voorbijgangers toe uit te kij- AJ in de veertiende eeuw Overal branden de vuren van de ovens waarin het por selein gebakken wordt, 's Avonds lijkt het alsof de (niet ommuurde) stad in brand ken. Blinden en verminkten proberen de karige kost te verdienen met het fijnwrij- ven van kleurstoffen voor de glazuren, die het porselein zijn zo bijzondere aantrek kingskracht verlenen. Het hout, waarmee de ovens ge stookt worden, wordt van el ders aangevoerd, omdat reeds vóór 1700 de oevers van de Ch'ang Kiang ontbost zijn. Want de porseleinfabricage in Ching-te-Chên dateert vermoedelijk al uit de veer tiende eeuw. Nederlandse vertaling Ook in Nederland, dat een grote reputatie opbouwde als importeur van Chinees por selein, hebben de brieven van pater d'Entrecolles altijd in de belangstelling gestaan. Het is dan ook een goede ge dachte geweest een integrale vertaling te laten verschijnen van de brieven van deze Franse pater, die verhande lingen schreef over tal van onderwerpen. Onder de titel „Brieven van pater d'Entre colles" kwam onlangs bij uit geverij Canaletto-reproduk- ties in Alphen ad Rijn een boek uit, dat niet alleen de twee „porseleinbrieven" van de Franse missionaris bevat, maar ook van de hand van het voormalige hoofd van de Rijksinspectie voor roerende monumenten D.F. Lunsingh Scheurleer een samenvatting van wat in de 18e eeuw reeds uit oude Eu ropese publicaties bekend was over de porseleinfabrica ge in het oude China. (Daar naast schreef Lunsingh Scheurleer een handleiding bij de twee Franse brieven; behalve in het Nederlands is het boek zowel de verta ling als de samenvatting ook in het Engels uitgege ven). Bij dit alles moet be dacht worden dat toen pater d'Entrecolles zijn brieven uit China verstuurde, Europa reeds een dikke1 eeuw met Chinees porselein „als han delswaar" vertrouwd was, terwijl even te vonen (in de periode 1708-1710) de Duitse apothekerszoon Johann Frie- drich Böttger in Dresden- Meissen achter de geheimen van de samenstelling van porselein was gekomen. De brieven van d'Entrecolles be vatten dan ook tal van raad gevingen aan de Europeanen ten aanzien van de samen stelling van glazureen, het opbouwen van de ovenin- houd, de wijze van bereiding van petuntse en kaolien en het stoken van de vuren. Dat hij daarbij niet helemaal zijn missie-opdracht vergeet, wordt geïllustreerd door een zinsnede uit zijn eerste brief, die hij besluit met: „Moge het de Heer behagen meer en meer zegeningen uit te stor ten over deze nieuwe gelovi gen". Stokslagen Mede door het feit dat in het DEN HAAG Dat de groten der aarde sinds mens heugenis beschikken over een uiterst gezonde eetkA en om die reden hun zegenrijke arbeid voor volk^a vaderland bij voorkeur verrichten aan een rijk ged^fr tafel was reeds bekend. Ige Maar hoe oeverlöos hun schrans- en smikkelpartijen iifor praktijk waren, zijn en blijven wordt nu op feestelijke vf a geopenbaard in het kostelijke kijkboek „MENUS HISTO QUES", een uitgave van Osmar BV in Den Haag. In ditE" lust en radeloze jaloezie opwekkende werk hebben A.L. r bink en W.E.L. te Meij, twee uitgekookte smaakmakers iLe vaderlandse horeca-dreven, de tafelgewoonten van illust koningen, keizers, presidenten en industriebaronnen m[z\ tieus in kaart gebracht. Uit diverse particuliere verzameCr gen diepten ze 132 menu's uit Frankrijk, Rusland, Engelft Oostenrijk, België en Nederland op, die samen een even fhm als onthullend doorkijkje geven op de buffelende burgentii hoger sferen. De ouderdom van deze stafkaarten voor t_ lekkerland varieert van 1835 tot 1977, het jaar, waarin koin gin Elizabeth de Tweede van Engeland een niet onverd stelijk vorkje prikte in haar zilveren ambtsjubileum. „MENUS HISTORIQUES" werd gisteren uiterst smaal ten doop gehouden tijdens een lunch in het Haagse res rant Saur. De genode gasten kregen daar voor hun sla tussen de kostelijke gangen door een blanco menuk£ waarop zij naar eigen kennis en inzicht de herkomst der rechten dienden te traceren. Degene, die hier naar het deel van een inderhaast gevormde jury het best slaagde, de slimme fijnproever Rabani, consul van Koeweit. Op prangende vraag: „Wat krijgen menu?", gaf hij telkens w met volle mond het enige juiste antwoord. Acties dreigen bij Rijnland LEIDEN Het groepsbestuur van ambtenarenvakbond Al /Kabo heeft de directie van Energiebedrijf Rijnland (EBR een open brief gewaarschuwd voor een „bittere stemming or het personeel". Een bittere stemming, die is ontstaan vanw de dreigende bevriezing van de salarissen. De bond sluit adr niet uit. <i Abva/Kabo is van mening, dat het personeel van het EBR de bezuinigingen van de overheid ernstig wordt gedupeerd. gens de bond moeten de werknemers van Rijnland per 1 jani rekenen op een salarisvermindering van negentig gulden schp per maand. Dit kan verstrekkende gevolgen hebben voor kwaliteit van het werk van de ambtenaren, meent de bond. het feit, dat de werknemers van Rijnland tussen 1984 en Vj tien procent van hun loon moeten inleveren, zorgt ervoor dafl stemming onder werknemers bitter is, aldus de bond. Abva/Kabo zegt daarmee rekening te moeten houden. De bj" beperkt zich vooralsnog tot het- schrijven van een open ba maar sluit scherpe acties niet uit. De bond meldt, dat deze ad 1 momenteel worden voorbereid. Renault a<Mseert mt oliën D^Renault 4 is er vanaf f 11.995,-. Incl. B.T.W. AfleveringskosterW. 337,-. Ook kunnen wij u uitgebreid informeren over een snelle en soepele financiering en leasing via Renault Credit Nederland.wijzigingen voorbehouden. „KLEINTJES" 071-122244 wanneer ook een regen van stokslagen niet had geholpen het betreffende ontwerp uit gevoerd te krijgen om de doodeenvoudige reden dat het technisch onmogelijk was). Graven der armen Mededogen toont de Franse pater wanneer hij bericht over de armen van Ching-te- Chên, die wanneer ze stierven in massagraven in de bergen hun einde von den. „Aan de voet van één van deze bergen is een brede groeve, omgeven door hoge muren", schrijft d'Entrecol les. „Daarin wierp men de li chamen der armen, die geen doodkist konden betalen, wat men hier als het grootste on geluk beschouwt. Deze plaats heet „Ouan min kern", d.w.z. graf voor een grote menigte. In tijden van pest, die bijna jaarlijks grote verwoestingen aanricht in een zo dicht be volkte plaats, verzwelgt zo'n groeve heel wat lichamen, waarop men kalk stort om het vlees te verteren. Tegen het einde van het jaar in de winter kunnen de Bonzen als daad van weldadigheid waar zij zelf veel belang bij hebben want er gaat een flinke in zameling aan vooraf de beenderen weghalen om Elaats voor anderen te ma- en. Zij verbranden deze beenderen gedurende een soort dienst, die zij houden voor deze ongelukkige ge storvenen. Aldus bieden de bergen rond Ching-te-Chên de aanblik van de aarde, waarin zovele miljoenen mensen zijn weergekeerd, die het lot van alle stervelingen hebben ondergaan. Franse missionarissen zoals pater d'Entrecolles hebben zeker een bepaalde Invloed gehad op de Chinese porseleinfabricage. Zij waren o.a. betrokken bij het z.g. Kanton émail, waarvan zij gedurende de regering van keizer K'ang Hsi voorbeelden naar China brachten om ze daar te laten uitvoeren. Deze schilder- De Renault 4. Nu wéér. voortreffelijk eigentijds gemaakt meteen nieuwen sierlijk I de zuinigheid blijft Evenals't hartveroverende komfort En zo blijft ze 'n prima keus, J\ dashboard. Waarin de benzinemeter nog altijd met tegenzin naar nul schuift. Die typeren- I de Renault 4, waarvoor uw geld. In 3 uitvoeringen. Die staan vooru klaar. Net als wij. w Verstopt riool? 1 Bel Webaco 132481 vooi 1 ontstoppen en vernieuwer^ riool. Radio of tv DEFEKT, bel 01 8523, b.g.g. 9251. wi) kom< rekt. ook voor wasauton en geisers, ook 's avonds. CARAVANS Wegens omst. heden 6 (8) pers. sta caravan npl. met veranda, 2 bij standpl. omgev. t.e.a.b. Tel. 015-14096 boek ook reprodukties zijn opgenomen van 28 Chinese aquarellen, die betrekking hebben op de vroegere porse leinfabricage, is dit „brieven boek" een uitermate interes sant document geworden, dat een onderdeel van de kunst nijverheid belicht, waarvoor in ons land altijd veel inte resse heeft bestaan. De be wondering, waarmee wij thans nog het K'ang Hsi-por- selein bekijken, beving ook pater d'Entrecolles ten tijde dat het gemaakt werd. „De mandarijnen hebben, de vin dingrijkheid der Europeanen kennende, mij menigmaal verzocht uit Europa nieuwe, ongewone ontwerpen te laten komen om de keizer iets zeldzaams aan te bieden", schrijft hij in zijn eerste brief. „Het is een wrang slot van de eerste brief van pater d'En trecolles, die 10 jaar later op nieuw zijn overste in Parijs over de Chinese porseleinfa bricage zou informeren, maar dan veel meer in technische zin. Het thans verschenen boek, dat ook „reprints" van de 18e eeuwse Franse uitgave bevat, kwam mede tot stand door financiële hulp van de Nederlandse Provincie van de Orde der Paters Jezuieten in Den Haag en Van der Ven en Van der Ven, Antiquairs in Den Bosch. „Aan de andere kant dron gen de Christenen er zeer bij mij op aan dergelijke voor beelden niet te leveren, om dat de mandarijnen zich er niet zo gemakkelijk bij neer legden als onze kooplieden wanneer de pottenbakkers hun vertelden, dat hun op dracht onuitvoerbaar was", voegt hij er aan toe. Deze lie ten hun plannen pas varen, techniek werd Jn de 16e eeuw ontwikkeld in Limoges, de ge boorteplaats van pater d'Entrecolles. De techniek werd in China geconcentreerd in Kanton, vandaar de naam. De drie Kanton émail voorwerpen op de foto dateren uit de 18e eeuw. (Collectie Morpurgo Amsterdam).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10