"Jamin? Daar neem ik m'n mijter voor af." reinenloop vandaag weer normaal Ambtenarenbonden furieus, nieuwe actie aangekondigd nden tevreden over staking jadio regeringsvliegtuig door etherpiraat gestoord £eidóe(2owa/ivt Duisenberg waarschuwt: arbeidstijdverkorting niet altijd remedie Armeniër in beroep tegen vonnis rechtbank Krachtig en helder weer De leuke boodschappen haal je bij Jamin. [jamin NENLAND leidse courant dinsdag 23 november 1s82 pagina 3 ■ht op zondag mag kAG Het kabinet is niet van verspreiding van huis-aan- Lpen op zondag te verhinderen. Ildagswet die godsdienstuitoefe- H bescherming van de rust op moet waarborgen, geeft daar- Hen aanleiding. De wet is niet be- Mm het openbare leven tot stil te brengen. Bovendien garan- |e Grondwet vrijheid van me- ing. Ook de Winkelsluitingswet spreiding van nieuwsbladen en ften op zondag niet tegenge- Dit heeft minister Korthals Al- :itie) geantwoord op vragen van "'-Kamerleden Van Dis, Van en Van der Vlies. Sinds enige It er in ons land op grote schaal iis-aan-huisblad Zondag ver- ROTTERDAM De Turkse Armeniër Benjamin E., die onlangs door de Rotterdamse rechtbank wegens poging tot moord op de Turkse consul tot zes jaar gevangenisstraf is veroordeeld, heeft bij het gerechtshof in Den Haag be roep aangetekend tegen dit vonnis. Dit heeft zijn raads man, mr. Orie. gisteren desgevraagd meegedeeld. Volgens mr. Orie is het beroep ingesteld om de hoogte van de strafmaat en een aantal juridisch-technische zaken aan te vechten. De aanslag was er één in een reeks van vele die de afgelopen jaren door Armeense organisaties zijn ge pleegd, omdat Turkije tot op de dag van vandaag iedere verantwoordelijkheid afwijst voor de uitroeiing van ruim één miljoen Armeniërs op Turks grondgebied rond 1915. Van Aardenne ziet af van vergoeding commissariaat DEN HAAG Minister Van Aardenne (Economische Zaken) zal de inkomsten die hij als commissaris van Hol land Sea Search (HSS) zou ontvangen, afdragen aan de staat. Dit blijkt uit een verklaring die Van Aardenne aan de Kamer heeft gezonden. Het gaat het om geld dat de minister zou krijgen voor zijn werk van december '81 tot november '82. HSS, een bedrijf dat olie en gas wint, zou Van Aardenne pas na 1985 betalen. Hij kreeg 36.000 gul den per jaar. Van Aardenne ontving het geld bij HSS naast het wachtgeld dat hij als oud-minister kreeg. Dit wachtgeld zou tot eind 1985 lopen. Algemeen werd aan genomen dat Van Aardenne de regeling had getroffen om de vergoeding voor zijn commissariaat niet van zijn wachtgeld af te hoeven trekken. Dit is echter in strijd met de Algemene pensioenwet politieke ambtsdragers. Van Aardenne verklaarde in een weekblad dat hij het Zo gedaan had, „omdat HSS pas na 1985 uit de rode cijfers denkt te komen". Voorzitter KOV stapt op DEN HAAG De voorzitter van de grootste onderwijsvakbond, de Katholieke Onderwijs Vakorga nisatie (KOV), Sef van Wegberg (50) is met ingang van 1 februari benoemd tot inspecteur van het volwassenenonderwijs, stand plaats Eindhoven voor Oost-Bra bant en Limburg. Voor hij in 1972 bezoldigd bestuurder werd voor het district Limburg van de KOV Limburg was hij onderwij zer aan een lagere school, leraar Duits in het voortgezet onderwijs en conrector van een scholenge meenschap in Weert. Hij is vijf jaar voorzitter van de KOV ge weest. !HT Na de [egstaking van gis- 'as vandaag tussen |s alles weer in het aldus de NS. De idspits was qua te vergelijken met an een „normale" De treinen wa ller dan op dinsdag- het geval is. Vol- 1S komt dat door soort inhaaleffect, lensen zagen maan- bui hangen en stel- het even kon het ïisje dat ze gisteren willen maken tot uit. De eerste ras er hier en daar •ake van lichte ver- 'en maar die had iets met de staking 'iteren te doen, al- NS. oersbond FNV en de leve Spoorweg Vak- ing FSV zijn zeer te- over de stakingsactie, tien uur gisteravond werd „afgeblazen", de bonden in totaal lkers geregistreerd; een waarop bij de voorbe en in stilte was ge- I Tevreden waren de 1 ook over het verloop actie. „De mensen heb- h prima aan de regels en" aldus woordvoer- lek Grijn van de Ver- >nd FNV. Grijn sloot, evenals actieleider Jan Koster, nieuwe acties niet uit. „De regeringsverklaring is als zó'n koude douche over ons heengekomen, dat ik denk dat de gezamenlijke ambtenaren- centrales wel in actie zullen komen. Wij zullen als het de- cember-overleg met minister Rietkerk niets oplevert, ons bezinnen op nieuwe mogelijk heden" aldus Grijn. Het voor touw nemen zullen de bonden echter niet. De PTT verwacht dat de spoorwegstaking geen grote achterstand bij de postbezor ging zal opleveren. Volgens de PTT is het grootste deel van de post, die normaal gesproken per posttrein wordt vervoerd, gisteren per auto gedistri bueerd. „En dat heeft prima gewerkt, behalve in Amster dam waar de postauto's niet reden". Waren in Nederland de mees te reizigers op de staking voor bereid. in West-Duitsland klaarblijkelijk niet. Op het grensstation Bad Bentheim (te genover Oldenzaal) strandden gisteren zo'n 250 reizigers met een Nederlandse bestemming. Volgens een woordvoerder van de FNV is er kennelijk iets fout gegaan in de commu nicatie tussen de NS en de Westduitse Bundesbahn, want het was al dagen bekend dat Twente een stakingsgebied zou zijn. De NS, die niets van de gestrande reizgers wist, zegt de Bundesbahn ruim tevoren te hebben verteld dat de interna tionale trein niet verder zou gaan dan Bentheim. Het Centraal Station in Utrecht (foto) toonde gisteren hetzelfde beeld als tal van andere stations: lege rails en stilstaande treinen. jest kunstenaars e Kunstenaarsbond FNV heeft gisteren op het Binnen- lerlijk en figuurlijk van zich laten horen. Het Nederland- let Orkest begeleidde twee actrices, die het voor deze Inheid gecomponeerde „crisislied" zongen. Aan de de- iatie werd ook deelgenomen door de toneelgroepen Ig en Nieuwe Komedie. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De bon den van overheidsperso neel en trendvolgers zijn des duivels over de rege ringsverklaring voorzover deze op hen van toepas sing is. „De stakingsacties van maandag moeten voor de regering toch een dui delijke waarschuwing zijn", zeggen de FN V-bon den die verenigd zijn in de Algemene Centrale van Overheidspersoneel (ACOP), die massale en langdurige (stakings)acties aankondigt. Door de bevriezing niet af te gelasten wordt het trendbeleid overboord gezet, de inkomens van trendvolgers en ambtena ren zullen in de komende ja ren nog eens meer dan tien procent achterop komen, bo venop de al bestaande achter stand, aldus de ACOP. Daar enboven dreigt een verlies van 50.000 banen bij de overheid. Overleg wordt geëist over de voorstellen van de bonden om prijscompensatie in te leveren voor meer banen bij de over heid. De huidige overlegstruc tuur moet totaal veranderen, het overleg moet geschieden tussen gelijkwaardige partijen, zo stelt de ACOP. Ook de CNV-bonden eisen, dat het kabinet moet onder handelen over het ruilplan van de ambtenarenorganisa- ties. Doet zij dit niet, dan is voor de CNV-bonden de maat vol. Hoewel deze bonden steeds zeer terughoudend zijn ten aanzien van acties willen zij nu toch ook in touw komen. Maar ze zien op dit moment nog wel mogelijkheden voor goed overleg. De politiebonden ACP en NPB gaan nu reeds in beraad over een gezamenlijk actieprogram tegen de bevriezing als die zou doorgaan. De regeringsverkla ring heeft de illusie, dat het nog wel goed komt, danig ver zwakt, zo stellen de politiebon den. De Vervoersbond FNV heeft zich eveneens zeer ver ontwaardigd getoond, dat de bevriezing niet is ingetrokken. Duidelijk is, zo wordt in een commentaar gezegd, dat de spoorwegstaking van maandag niet voorbarig was „We kun nen dit niet op ons laten zit ten," aldus de woordvoerder van de vervoersbond, die dan ook niet uitsloot, dat er vervol gacties zullen komen, maar dan in de hele overheidssector. Ook de ambtenarenbond ARKA heeft al aangekondigd, dat er een einde kan komen aan de traditionele loyaliteit van ambtenaren en trendvol gers. De onderwijsbonden zijn even verontwaardigd als verbaasd, dat in de regeringsverklaring niet is gerept over de extra sa lariskorting van 1,65 pet voor het onderwijspersoneel en dat terwijl er net een volle week is gestaakt. „De regering sluit de ogen voor de maatschappelijke weerstand, die zijzelf met haar afbraakbeleid oproept", zo heet het. £LO De boordra- tenregen van buurtbewoners, ïan het regerings- De onvrede over Storingen juig. waarmee konin- hee,t al «eleid ,ot b""-enruz,es ijeatrix op 11 novem- i|an Soesterberg naar iid vloog, is enige tijd *rd geweest door een Ie Rotterdamse pop- J tide de Almelose officier ktitie mr. J. Olthof giste- fce. Hij citeerde een re- ferslag van de Radio lie Dienst, die onder belast is met de opspo- 6n geheime zenders. jendship vloog op 6000 hoogte over de Maas- en plotseling de radio- lingen met het grond- verbroken werden. In- daarvan klonk popmu- "let koninklijk gezel- ion de muziek niet zo en complete volksverrichten tegen de piraten. Bovendien vallen regelmatig de radioverbindingen van po- illegale stoorzenders uit. Ook geen gebruik meer kon maken litie, brandweer en ambulan- is het voorgekomen dat een van haar radiografisch be- ce-diensten van doktoren door ernstig gehandicapte vrouw stuurde hulpapparatuur. de regeringsverklaring van premier Lubbers geeft hoop op een „hecht en daadkrachtig kabinet", om maar eens een term van het CDA te gebruiken. Gisteren is duidelijk gewor den dat dit kabinet een samenhangend, duidelijk en zo nodig hard beleid voor ogen staat. Voor iedereen is ook glashelder gemaakt dat Nederland het water werkelijk tot de lippen is gestegen. Terecht heeft het kabinet geen „leuke dingen voor de mensen" meer aan gekondigd. De overheid heeft ruimte geschapen voor nieuw particulier initiatief. Gelukkig is de bescherming van de ech te minima daarbij niet uit het oog verloren en wordt speciale aandacht gevraagd voor de jeugdwerkloosheid. Hoe hecht en sterk het kabinet ook is, het zal dit karwei nooit alleen aan kunnen. Een dergelijk ingrijpend beleid moet gedragen worden door belangrijke delen van de samen leving. Wat dat betreft is het eind vorige week bereikte ak koord in de Stichting van de Arbeid een hoopvol teken. Werkgevers en werknemers blijken eindelijk in te zien dat ook de overheid nu niets anders meer te bieden heeft dan bezuinigingen en ombuigingen, zodat ook het bedrijfsleven op z'n eigen verantwoordelijkheid terugvalt. HET akkoord duidt er op dat het kabinet niet voor een vol strekt onmogelijke opgave staat. Met het nodige begrip over en weer, zoals dat zich nu pril aftekent in de smaneleving, moet het mogelijk zijn de komende moeilijke jaren in redelij ke harmonie door te komen. Terecht heeft het kabinet-Lub- bers snel en positief gereageerd op het akkoord, door de adempauze van tafel te houden. De constructieve instelling om loonruimte op te offeren voor betere verdeling van werk maakt het mogelijk het cao-overleg de vrije ruimte te geven. met de adempauze is nu echter ook de terughoudendheid met prijzen en vooral overheidstarieven van tafel. De over heid zou in die adempauze de aardgastarieven niet verhogen, en die verhoging gaat nu per 1 januari aanstaande wel door. Daardoor wordt de situatie gehandhaafd, dat er weinig ver andert voor wie een inkomen van vier maal modaal heeft, terwijl de minima er vier procent op achteruit gaan. Kabinet en Kamer zouden er daarom goed aan doen deze week tij dens de kamerdebatten uitzicht te bieden op een rechtvaar diger inkomensverdeling. Mogelijkheden daarvoor zijn het uitstellen van de prijsverhoging van aardgas voor kleinge- bruikers en bijvoorbeeld ook het verder verminderen van de inflatiecorrectie. Nu er tussen werkgevers en werknemers kennelijk een doorbraak gaande is, moet de overheid niet aarzelen dit proces te stimuleren door maatregelen, die men wellicht anders niet had durven nemen. „Een kus voor de bus" DEN HAAG De Koninklijke Nederlandse Vereniging van Trans port-Ondernemingen (KNVTO) waarbij ook het openbaar ver voer is aangesloten gaat met een sticker-actie pogen meer automobilisten in tram en bus te krijgen. Eind deze maan worden de achterkanten van bussen en trams van de eerste plakplaatjes voorzien. Er komen drie thema's aan de orde: het ruimtebespa- rend effect van bus en tram, het file-verminderend effect en het voordeel van het reizen buiten de spits. Eerst regen DE BILT Een lagedrukge bied dat in de afgelopen nacht bij Zuidwest-Ierland lag, koerst via de Noordzee naar Zuid-Zweden, waar het mor genmiddag wordt verwacht. Het erbij horende regengebied trekt in de ochtend naar Duitsland weg. waarna het weer in de middag snel verbe tert op de nadering van een hogedrukuitloper. Wel is dan eerst nog een bui mogelijk. De rug van hoge luchtdruk zorgt in de nacht van woens dag op donderdag voor flinke opklaringen, waarbij nacht vorst mogelijk is. Het blijft echter onbestendig. Over de oceaan nadert een volgend lagedrukggebied, waarvan de invloed in de loop van donderdag merkbaar wordt door het naar het zui den draaien en het toenemen van de wind. Het ziet er naar uit dat dit lagedrukgebied het weer tot en met het weekeinde gaat bepalen. onb«vx 16 8 Oir Klagenlurl kmt nogal eens voor dat fe popzenders de „aan- requentie" storen. Ook legveld van Brussel zou pen geheime zender bij fenbeek al eens gedu- I zijn. Recente klachten fook van de luchtmacht- Kieuw Milligen. sens worden de geheime [s in 90% van de geval- feespoord na een klach- (Van onze sociaal- economische redactie) AMSTERDAM Ar beidstijdverkorting biedt slechts beperkte mogelijk heden om de werkloos heid te bestrijden, maar er moet aan een reeks voor waarden zijn voldaan, wil zij niet meer schadelijke dan nuttige effecten te zien geven. Die waarschu wing liet de president van de Nederlandsche Bank, dr. Duisenberg, vanmid dag horen op een bijeen komst van de internatio nale Kamer van Koop handel in Amsterdam. Dr. Duisenberg noemde het positief dat thans in brede kring de stelling wordt onder schreven dat voor arbeidstijd verkorting loon moet worden ingeleverd. Hij benadrukte echter dat deze looninlevering moet komen bovenop de inko mensmatiging die onverkort nodig blijft voor direct wins therstel in de bedrijven. Daar om kan in de huidige omstan digheden verkorting van de werktijd slechts een beperkte rol spelen bij de oplossing van de werkloosheid, aldus dr. Duisenberg. Het scheppen van nieuwe banen door het bevor deren van nieuwe investerin gen moet de eerste prioriteit houden, vindt de president van de Nederlandsche Bank. In**dit verband waarschuwde Duisenberg opnieuw tegen de enorme gevolgen van het nog steeds veel te hoge financie ringstekort van de overheid. Goede winst- en rendement sposities van het bedrijfsleven zijn minstens zo'n belangrijke voorwaarde voor investerin gen als afzetperspectieven, stelde hij. „Bij een lager finan cieringstekort zou ik ook niet aarzelen mij te scharen in het koor van degenen die afzeton- dersteuning via belastingver laging bepleiten. Als de prijs voor dit alles echter het tekort nog meer onbeheersbaar zou maken, met als gevolg een di recte aanslag op het bedrijfsle ven en dus ook op de werkge legenheid. dan is die ptijs te hoog". ADVERTENTIE Jamin is de specialist bij uitstek als het om Sinterklaas lekkernijen gaat. Van specu laaspoppen tot marsepeinen bananen. Van pepernoten tot een amandelvrijster. Chocoladeletters van A tot Z. Van gewone lekkernijen tot specialiteiten die je nergens anders tegenkomt. Kortom:

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9