pntbrekende riolering geeft mkoverlast in Stompwijk ferklaar oostoever Oosterduinse leer tot openbaar natuurgebied te ansport uit ise naar Polen Valkenb urgse Harmonie viert 80-jarig bestaan Startsubsidie voor wijkvereniging De Grashoek n ii JUDERS WILLEN VEILIGE ROUTES NAAR SCHOOL Voorschoten verhoogt belasting op onroerend goed LEIDSE COURANT DINSDAG 23 NOVEMBER 1982 PAGINA 7 Een transport beladen met 20 ton met een waarde van 125.000 gulden |ct donderdag uit Lisse naar Polen. De is het resultaat van de onlangs in emeente gehouden acties. igergerij vulde 1500 dozen met goederen; fc financiële inzamelingsactie konden akken was poeder worden gekocht en stukken toiletzeep. Winkelier Ter bracht 200 paar schoenen in voorts n nog eens 500 zakken kleding gevuld. *arideren worden vervoerd door de firma B en ff Noordwijk willen commissie toerisme instellen NOORDWIJK De gemeenteraad krijgt vanavond het voorstel een com missie in te stellen voor het toerisme Wat de samenstelling betreft, denkt het college aan drie raadsleden, aangevuld met een vertegenwoordiger van de Stichting VVV Noordwijk en een ver tegenwoordiger van de Noordwijkse Ondernemersvereniging. Kandidaat ge steld worden VVV-directeur Wim Ro vers en voorzitter Leen Korbee van de Noordwijkse Ondernemersvereniging. B en W doen verder de suggestie om het Nationaal Bureau voor Toerisme te benaderen voor de aanwijzing van een commissielid. De commissie moet ad vies geven aan B en W over alle zaken die het toerisme in Noordwijk betref fen. In het bijzonder denkt men daarbij aan het ontwikkelen van een visie op de meest wenselijke ontwikkeling van de badplaats en het versterken van de contacten tussen het gemeentebestuur en de belanghebbenden in de toeristi sche sectoren. Hierbij heeft het college specifieke problemen op het oog, zoals de problematiek van de Langevelder- slag, het kamperen, de strandexploita- tie, slechtweeraccommodatie, behoefte- patroon, concurrentiepositie en derge lijke. Over de haalbaarheid van hetgeen B en W voor ogen staat, is het college, ge zien de economische mogelijkheden in het toeristische vlak en de financiële positie van de gemeente, gematigd opti mistisch. De commissie voor algemene bestuurszaken is over het voorstel ge hoord, maar is niet tot een advies geko men. Riolering voor Yoorhoutse buitengebieden VOORHOUT De vier buitengebieden van Voorhout (Teylingerlaan, Engelselaan, 's- Gravendamse weg, Jacoba van Beieren weg) krijgen een riolering. De commissie ruimte lijke ordening besloot gisteravond tot het bestekklaar maken van de plannen voor het totale gebied. Het sportveldencomplex wordt niet op de gemeentelijke riolering aangesloten vanwe ge de hoge kopsten. Als eerste wordt het plan uitgevoerd aan de Engelselaan en de Teylingerlaan. De Teylingerlaan e.o. zal in samenwerking met Sassenheim worden uit gevoerd. Snelle realisering van het plan is belangrijk, met het oog op milieubeheersing en werkgelegenheid. Onthutsend resultaat fietscontrole Lisse LISSE De fietscontrole die vorige week op diverse scholen in Lisse werd gehouden, heeft tot onthutsende resul taten geleid. Op niet mis te verstane wijze kwam aan het licht dat het niet voor niets is dat de politie van Lisse re gelmatig de diverse controles houdt. Met name de verlichting bleek in veel gevallen niet deugdelijk. Ouders is ge adviseerd spoorslags richting schuur verdwijnen om het vervoermiddel van zoons en dochters aan een gedegen on derzoek te onderwerpen. De resultaten die men wat dat betreft op drie scholen vergaarde, rechtvaardi gen dat. Er werden in totaal 175 fietsen gecontroleerd. Geen of een ondeugde lijke verlichting constateerde de politie bij 93 fietsen, 45 fietsen hadden één of twee gladde banden met scheuren, 30 fietsen hadden geen wit achterspat bord, eveneens 30 fietsen hadden geen of een defecte rem, 47 fietsen hadden geen of een defecte bel, 20 losse hand vaten, 41 fietsen hadden zelfs een los stuur, 5 fietsen hadden losse wielen, 27 fietsen waren niet voorzien van reflec toren op de pedalen, 15 hadden niet de verplichte grote reflector achterop en 15 fietsen hadden bijzonder slecht trap- werk. Als klap op de vuurpeil was er een fiets die „total loss" was, maar waar nog olijk op werd gereden. Ver der hadden maar liefst 20 fietsen geen slot. De resultaten van een vierde school zijn nog niet bekend. Die komen bij het onderzoek dat de afdeling Lisse van Veilig Verkeer Nederland deze week in samenwerking met de politie op een aantal scholen zal doen. ierlf >30|PW „IK Het -heemraadschap Rijn- '"^ieeft het gemeente- ar van Leidschen- revraagd iets te doen e stroom van klach- it Stompwijk over de 'ivetlast ten gevolge et ontbreken van •iolering. Dit heeft luder J. C. van Erp en de Dorpsraad ^bwijk meegedeeld in ^ord op vragen van duw K. P. Bregman- gheid. 'ethouder zei over de verbaasd te zijn, omdat der steun van het Hoog heemraadschap had verwacht bij het onder druk zetten van die bewoners die nog steeds medewerking weigeren aan verbetering van de riolering. Het gemeentebestuur is al ja ren bezig de bewoners van on der meer de dr. Van Noort- straat, die een stukje grond moeten afstaan of toestem ming moeten verlenen voor rioleringswerkzaamheden, te overtuigen van de noodzaak van medewerking. Een aantal bewoners weigert die samen werking echter nog steeds. Wethouder Van Erp zei de be woners opnieuw een brief te zullen sturen waarin op de on houdbare toestand wordt ge wezen. „In plaats van hulp van het Hoogheemraadschap krijgen we nu verwijten dat we niet goed voor onze zaak zorgen", aldus Van Erp. Over de door de provincie voorgestelde samenvoeging van (een deel van) Stompwijk 'met Zoeterwoude zei de wet houder dat in Zoeterwoude hierover een hoorzitting wordt gehouden. Uit kontakten met het gemeentebestuur was hem gebleken dat Zoeterwoude „niet staat te springen om sa menvoeging". In Zoeterwoude denkt men dat via de normale groei ook het gewenste aantal van 10.000 inwoners kan wor den bereikt. B en w hebben Gedeputeerde Staten laten we ten pas uiterlijk 1 februari een reactie op het voorstel te kun nen indienen. De onderbou wing van de suggestie van sa menvoeging was te summier en bovendien ontbrak het exacte inwonersaantal, de aan tallen hectaren en woningen en een overzicht van de finan ciële consequenties. Uit een gesprek met degepu- teerde Borgman was de wet houder overigens gebleken dat het ook bij Gedeputeerde Sta ten niet om een dringende aangelegenheid gaat. Uit vra gen van Dorpsraadsleden bleek verder dat in de buurt schap ongerustheid is ontstaan over huuropzegging door de Leidschendamse Kruisvereni ging (LKV). Gebruikers van het kruisgebouw als de fysio therapeute, de EHBO en huis arts Barendse is per 1 maart volgend jaar de huur opge zegd. De huisarts heeft al er gens anders praktijkgelegen heid, aldus wethouder Van Erp die beloofde ook verder bemiddelend te zullen optre den. Volgens de voorzitter van de LKV zijn in het gebouwtje door het intensieve gebruik „chaotische toestanden" ont staan. Gesprekken over medi sche zaken kunnen bijvoor beeld niet zodanig worden ge voerd dat de privacy van de betrokkenen gewaarborgd is. Het overleg dat wethouder Van Erp had gevoerd voor huisvesting van betrokkenen in het Dorpshuis of in het schoolgebouw is mislukt. In de hoop dat 1 maart nog geen „keiharde datum" is wordt verder naar een oplossing ge zocht. Bij het behandelen van de be groting deelde wethouder Van Erp nog mee dat de enquête onder de Stompwijkers (en de bewoners van Park Leeuwen berg) over de wens naar aan sluiting op de Centrale Anten ne Installatie niet eerder dan in april van het volgend jaar zal worden gehouden. De com missie voor het Energiebedrijf zal maandag 13 december ad vies uitbrengen over het al dan niet koppelen van het te levisie-kabelnet aan het Haag se net. Het financiële plaatje over de financiering van uit breiding van het kabelnet ver schijnt in februari of maart en daarna wordt de enquête geor ganiseerd. NCLUSIE RAPPORT NATUURINSTELLINGEN: RDWIJKERHOUT i een rapport over de arwaarde van het irduinse meer te dwijkerhout pleiten organisaties er voor Ie oostoever van het tot openbaar natuur- d te verklaren. Het >rt zal onder meer pn aangeboden aan Utoriteiten in Noord- rhout. De drie orga- ies die het rapport fen uitgebracht zijn hereniging Dorpsbe- Noordwijkerhout, de niging Natuur- en llbescherming Noord en het Instituut voor preducatie (I.V.N.) ing Noordwijk. pogen vooral de land- pelijke en natuurweten- pelijke waarde van de (ver van het Oosterduin- !r onder de aandacht te jen van ambtenaren en ti. De verantwoordelijk- voor de bestemming van ieer ligt namelijk vooral |n handen. Het uiteinde- poel is het behouden van jgetatie en de daarbij be- pe fauna van dit stukje U voor de toekomst, rapport geeft allereerst ehets over het ontstaan e bestemming van het I Vooral de bestemming jet meer baart de organi- i zorgen. Nog steeds is uidelijk of uitbreiding en feping van het meer ten )ve van de zandwinning de steenindustrie nog tot logelijkheden behoort. In geval was de gemeente dwijkerhout fel tegen een tiding toen Van Her den in 1976 een vergun ning aanvroeg. In overleg met de provincie heeft de firma toen haar ^aanvraag ingetrok ken en tot op heden is er bij de provincie nog geen nieuwe aanvraag ingediend. Wel heeft het gemeentebe stuur een ontwerp-bestem- mingsplan voor het Ooster duinse meer gemaakt. Hierin* hebben het meer en al haar oevers (dus ook de oostoever) de bestemming recreatie ge kregen. Van die bestemming voor de oostoever willen de drie organisaties af. Men wil er de bestemming Openbaar natuurgebied van maken. Door middel van een inventa risatie van de planten op de oostoever van het meer en de gegevens van aangetroffen vo gels willen de organisaties hun streven waarmaken. De in ventarisatie heeft plaatsgevon den in juli 1982, waardoor de voorjaarsplanten gemist wer den. Men verwacht dan ook dat de plantenlijst na het in ventariseren in het groeisei zoen aanzienlijk kan worden uitgebreid. Onderzoek De lijst bevat een -zeventigtal planten waarachter het ge schatte aantal wordt vermeld. Als men de resultaten afzet te gen eerdere onderzoeken valt op dat de ontwikkeling van het gebied zorgwekkend is. Door de werkzaamheden aan het meer en de toenemende recreatie zijn enkele kwetsba re en minder algemene soor ten (snavelzegge, tormentil en de breedbladige orchis) ver dwenen. De organisaties geven toe dat er niet direct gespro ken kan worden van een uniek gebied wat betreft de plantengroei, maar stellen aan de andere kant dat de combi- Het Oosterduinse meer vanuit de lucht bezien. natie moerasgebied met duin gebied niet meer zo algemeen is en dat er een grote diversi teit aan plantengroei is. De vogelwaarnemingen zijn gedaan door Jelle van Dijk uit. Noordwijk. Door het ontbre ken van een dichte vegetatie langs grote delen van de oevers is het aantal soorten broed vogels gering. In de pe riode 1977-1981 werden een tiental vogelsoorten die er broeden vastgesteld. Daarnaast bezoeken tussen de twintig en veertig niet-broedende vogel soorten het meer onregelma tig- Achteruitgang In de conclusies stelt het rap port dat de rekreatieve en na- tuurbelangen op een goede manier met elkaar in overeen stemming moeten worden ge bracht. Men konstateert echter tevens dat de recreatiedruk de afgelopen jaren steeds groter wordt, waardoor het gebied als broed- en rustplaats voor vo gels sterk achteruitgaat, be langrijke rietgedeelten door betreding kapotgemaakt wor den en enkele kwetsbare plan tensoorten zijn verdwenen. Voorts onderkent men het ge vaar van een steeds verder gaande afkalving van bepaal de delen van de oevers en wijst men op de gevaren van een eventuele verdere verdie ping van het meer. Men eindigt het rapport met een aantal aanbevelingen, waarbij de bestemmingsveran dering van de oostoever van rekreatie naar Openbaar na tuurgebied centraal staat. De overige aanbevelingen zijn van praktische aard, want zij geven een aantal suggesties omtrent de veiligstelling en het onderhouden van het ge bied. VALKENBURG Er zijn twee dingen, waar ie mand die naar Valkenburg komt, geen kwaad woord over mag zeggen: de paardenmarkt en de Valken- burgse Harmonie. Dit muziekgezelschap, ook wel één van de longen genoemd waarmee het Rijndorp ademt, viert zijn 80-jarig bestaan. Woensdagavond wordt daar extra luidruchtig gehoor aan gegeven met een jubileumconcert onder leiding van dirigent Jaap van der Pol om acht uur in de Dorpskerk in Katwijk aan den Rijn. Aan het concert wordt mede werking verleend door de christelijk gemengde zangvereniging Advendo. Uit geschriften blijkt dat een achttiental jongeren zich 6 fe bruari 1902 tijdens een bijeenkomst bereid verklaarden toe te treden tot een muziekgezelschap. Officieel werd de Harmonie volgens de boeken op 26 juni van dat jaar opgericht met als eerste voorzitter de toenmalige burgemeester W.P. van Oordt Vanzelfsprekend moesten er instrumenten komen en er werd berekend dat er voor veertien instrumenten het toen hoge be drag van 400 gulden nodig was. Een goede klarinet kostte destijds 21 gulden, nu betaalt men er 2.000 gulden voor. De leden van het Kawijkse UNI bliezen de instrumenten voor het eerst leven in op 24 juli van dat jaar in de tuin van „Het Wapen van Valkenburg". Het eerste optreden van de Valkenburgse Harmonie staat ge noteerd op 1 januari 1903, toen de leden een serenade brach ten bij de burgemeester. Gerepeteerd werd destijds in de oude school, nu beter bekend als zaal De Vries. Tot de 50ste ver jaardag werd daar geoefend. De eerste tegenslag ondervond de Valkenburgse Harmonie bij het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog, maar na 1918 bra ken grote tijden aan met als eerste hoogtepunt een succes tij dens een concours in Ijmuiden. Na een kwart eeuw nam diri gent A.J. Hupkens afscheid. Hij werd opgevolgd door H.J.A. Bokhove in 1930. De tweede inzinking kende de Harmonie tijdens de volgende wereldoorlog, omdat ook toen weer veel leden onder de wapenen moesten. Bovendien verdwenen veel instrumenten. De derde dirigent bij de Valkenburgse kwam in 1946 in de persoon van W.F. de Zwart. Hij was onverbiddelijk, maar dertien concoursen leverden dan ook eerste prijzen op. De Harmonie belandde zelfs in de superieure afdelingen. Na bij na 23 jaar nam hij afscheid in hetzelfde jaar als de be schermheer van het korps, M.A. van der Have, de huidige burgemeester van Leiderdorp. De heer Zwart werd opge volgd door D. van Oijen en ook hij boekte in tien jaar succes met de 37 spelende leden en 14 leerlingen. Hij werd opge volgd door de huidige dirigent Jaap van der Pol, die over een uitstekend muziekgezelschap beschikt. NOORDWIJK Als de gemeenteraad vanavond akkoord gaat met een voorstel van burgemeester en wethouders, krijgt de wijkvereniging „De Grashoek" alsnog een startsubsidie van ƒ750.-. Het niet opnemen van dit startbedrag in het sociaal-cul tureel programma 1982 was één van de punten, waarover de wijkvereniging zich bij de Raad van State had beklaagd. Aan de andere twee wijkverenigingen in de gemeente was de subsidie wel toegekend en daarom voelde „De Grashoek" zich achteruit gezet. Het andere punt waartegen de wijkvereniging bij het hoogste staatscollege opponeerde was het voor de periode 1983-1985 maximaal uitgetrokken bedrag voor het buurt- en wijkwerk Achtduizend gulden per jaar voor drie wijkverenigingen vond men gewoon te weinig. Overigens blijkt „De Grashoek" bij de Raad van State aan de verkeerde bel te hebben getrokken. Men had eerst een bezwaarschrift bij de gemeenteraad in moeten die nen. Dit is inmiddels wel gebeurd, maar men blijkt de wettelijke termijnen te hebben overschreden. Het college blijkt een strikt formeel standpunt in te nemen. De wijkvereniging had kunnen weten, dat het bezwaarschrift binnen een bepaalde tijd behoort te worden ingediend. Overeenkomstig het advies van de com missie voor algemene bestuurszaken stellen burgemeester en wethouders voor het bezwaarschrift van „De Grashoek" niet- ontvankelijk te verklaren. eurstelling over gemeentelijke afwijzing rWIJK De Vereni voor Openbaar On- 'ijs (VOO) zal in een aan het gemeentebe- haar teleurstelling n over het besluit om li geld beschikbaar te len voor veilige polroutes. Tijdens de pravond gehouden le- (vergadering noemde p het creëren van vei-" -' routes voor schoolkin deren een zaak van het hoogste belang en de VOO verzoekt het college dan ook om de beslissing nog eens te overwegen. B en W hebben onlangs ge meend een door de politie uit-: gewerkt schoolrouteplan voor de Hoornesschool niet te moe ten uitvoeren. Het plan, dat rond de 10.000 gulden kostte, is om bezuinigingsredenen ge schrapt. It)e schoolroute leidt de kinde ren langs een veilige weg naar school. Dat gebeurt door mid del van markeringen op de weg waardoor kinderen naar de meest geschikte oversteek plaats worden gebracht. Op de plaatsen waar veel kinderen oversteken wordt een stopte gel aangebracht met de tekst 'Kijk uit' en 'Stop' plus een af beelding van twee kinderen die allebei een kant uitkijken. Op ruime afstand van de over steekplaats worden automobi listen gewaarschuwd door een op het wegdek aangebracht te ken. De schoolroutering komt van oorsprong uit Duitsland waar men met dit systeem goede ervaringen heeft. Aan de hand van deze resulta ten koos de Katwijkse politie de Hoornesschool als proefob ject om de schoolroutering in, Katwijk in te voeren. Er gin gen enquêteformulieren naar de ouders om er achter te ko men welke routes de kinderen naar school volgen. Deze rou tes werden gebundeld en door de politie werd een veilige weg naar school uitgestippeld. De realisering van dit project zou, met de stickers voor op het wegdek, arbeidsloon en in spectie van openbare werken, komen op 10.000 gulden. Een bedrag dat voor het college van B en W hoog genoeg was om het te laten vallen onder de inmiddels gestarte bezuni- gingsoperatie. Waarschijnlijk met eveneens in het achter hoofd dat alle 22 scholen in Katwijk zouden aankloppen voor een veilige route. Tijdens de door de Vereniging voor Openbaar Onderwijs georgani seerde discussieavond over dit onderwerp kon van gemeente zijde geen afdoende verklaring worden verkregen. Ondanks# herhaalde verzoeken om het collegestandpunt toe te lichten werd aan de uitnodiging van de VOO geen gehoor gegege- COMMISSIE FIN ANCIEN EN VERKEER AKKOORD VOORSCHOTEN De meerderheid van de com missie financiën en ver keer is akkoord met een verhoging van de belas ting op onroerend goed. Deze verrassende wen ding van CDA en PvdA kwam tot stand na de me dedeling van wethouder J. van Dalen (WD) dat er een ontkoppeling komt tussen de verhoging en de opknapbeurt van Cultu reel Centrum en voorma lig Instruktiebad. Volgens de wethouder moet de verhoging gezien worden in het gegeven dat er op langer termijn meer dekkingsmidde len komen waardoor ongetwij feld opduikende tegenvallers opgevangen kunnen worden. De VVD bleef tegen de verho ging omdat de gemeentelijke overheid niet de bezuinigin gen, die opgelegd worden door het rijk mag gaan verhalen op de burgers. D'66 verklaarde zich vorige week al voor een verhoging, omdat volgens D'66 daarvoor de noodzaak aanwe zig was. De commissie financiën ging ook akkoord met een globale bezuiniging over 1983 tot een bedrag van 40.000,die mo gelijk zijn door het schrappen van enige extra voorzieningen zoals vermindering van de uit gave voor volksfeesten, uitste ken van vlaggen, heffing pre cariorechten op de kabels van de centrale antenne inrichting en het zo spoedig mogelijk af breken van diverse noodscho- len. Volgens de gehele com missie wordt het opknappen van het cultureel centrum van de lijst van werken afgevoerd, die direkt uitgevoerd moeten worden. v

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7