Zwarte markt waait Leiden over naar Uw Gasbedrijf adviseert. „Geen sex. bij Tot Ieders Genoegen Kan het niet wat minder snel? Faculteit heeft wel degelijk een ton LEIDSE COURANT DINSDAG 23 NOVEMBER 1982 PAGINA 3 °llgen, v jelezig?" k de re. i agent rol dde jongen pi en zzjordt ervan beschul- u op 14 januari in uw auto laten rijden en die auto een aan jagen hing waarvan nd glad was en de itallatie niet goed geneerde." Zo onge- luidde de aanklacht, iteren door kanton- Morshuis werd lezen. De man die die „had doen laten rij- as het daar (uiter- iet mee eens. Hij be niet, dat hij iemand auto had laten rijden, ivas waar. Waar de pen forse, grijze Voor- r, wel bezwaar tegen e te maken was de kftering, dat de band te profiel zou hebben. ^hgen (die in de auto n^le Voorhouter reed) uéangehouden op de rtbg in Noordwijker- ds|f)e eigenaar van de met aanhanger werd tnirschuwd en tien mi- I later arriveerde hij ,0,plek des onheils. Wat erj?t de agenten besprak, "4hij gisteren nog eens doeken. „Jongen, zeg n, waar ben je nou De Voorhouter rechter Morshuis agent de wijze waar- werd aangesproken fepaald op prijs stelde. hem geen jongen en. Waarom dan niet? in vijfenzestig en die was voor mij niet veel dan een jongen." Uit oorden van de man I )p te maken, dat de I op de Gooweg er niet Boeter op werd. Volgens Soorhouter dreigde de hem mee te nemen 4 het bureau. „Je doet - zeg ik, ik heb al zo- leegemaakt in de oor- ij maak je niet bang." de discussie met de rechter Morshuis dui- was geworden, werd idacht gericht op het niet glad zijn van de over de lichtinstalla- ^erd geen woord ge- Volgens de Voorhou- :on die band niet glad Jlij had de aanhangwa- ™og geen zes maanden °|en gekocht. „Er zit "I nog wel voldoende t£1 op, die band is echt glad," zei de man. 4'ijk niet," riep een man vanaf de publieke ne. „U heeft een getui- Vroeg ;er Morshuis: „Nee da's een kennis," ant- SiPde de Voorhouter. aflenk dat die agent ge- boos is geworden, om- ^'k hem jongen heb ge- n^d." En nogmaals her- Ie de man wat hij met /eigent had besproken: •afeen, zeg ik, jongen..." I^fon zijn zin niet afma- [want rechter Morshuis kjhem wat ongeduldig in i tde: Ja, dat weten we 'onderhand wel. Het 4d is aan de officier van eist gulc iV 4?' een boete van zes- ilden voor de gladde Voor de defecte licht- llatie (de richtingaan- t) vroeg hij een 'schul- 'erklaring zonder straf. her Morshuis twijfelde a,pr. In het procesverbaal 93 de agent de band als 3ii omschreven. De verba- it had het woord glad ier tussen aanhalingste- J gezet. De Kantonrech- °jwist niet goed wat hij tjmee (met die aanha- aan moest. Uit irapport bleek niet hoe de band nu wel was. jQofficier van justitie zei ;L;n de Voorhouter. „Wist iét die jongen die in uw reed ook een bekeu- |voor die band heeft ge en dat hij die wel It betaald." Even was de atfrhouter sprakeloos. Jjeft die ook een bekeu- '3 gehad, daar wist ik he- l^al niets van," klonk 1 verbluft. „Maar die -id is echt niet glad," her- utie de man zich snel. En 'de zaal klonk opnieuw: 8[rlijk niet." ej woord „glad" redde de :h. Rechter Morshuis de Voorhouter schul- i maar legde hem geen if op. „Als ik u was zou lioch maar eens naar die 9ïd laten kijken," voegde £aan zijn vonnis toe. De cier van justitie kon het l nalaten de voldaan kij- ide aanhangwagenbezi- terug te pesten. „Mis- $en overweeg ik tegen vonnis in hoger beroep gaan, daar heb ik veer- 1 dagen de tijd voor," pigde hij. De man bleek r niet zo van onder de ruk te zijn. Met een „da's i d" verliet hij de zaal. KEES VAN HERPEN Herinrichting Kanaalstraat LEIDEN De gemeente wil de Kanaalstraat opnieuw inrichten. Dit gebeurt mede naar aan leiding van een handtekeningenaktie onder de bewoners van de straat. De afdeling Verkeerszaken heeft een aantal aanpassingen voor de straat ontworpen en wil dat graag op dinsdag 30 november om 20.00 uur in het buurthuis Cornelis Joppensz aan de Du Rieustaart met de buurtbewoners bespreken. De voornaamste wensen van de bewoners wa ren, dat er snelheidsremmende maatregelen voor het autoverkeer getroffen zouden worden, dat het parkeren meer geordend zou worden en dat er meer groen en een betere verlichting zou komen. Kettingbotsinkje Hoge Rijndijk LEIDEN Bij een ketting botsinkje op de Hoge Rijn dijk zijn gisterochtend drie auto's zwaar beschadigd. De drie bestuurders kwamen met de schrik vrij. Een 40-jarige Leidenaar reed met zijn bestelbusje tegen een stilstaande personenbus- je aan, bestuurd door een 22- jarige man uit Leimuiden. Het busje uit Leimuiden bot ste daarop tegen een derde auto, bestuurd door een 39- jarige Boskoper. Arrestatie tweede verdachte van overval Maresingel LEIDEN In samenwerking met de Rotter damse politie is gistermiddag een 29-jarige Rot terdammer aangehouden, die er ernstig van wordt verdacht medeplichtig te zijn aan de overval op het postagentschap aan de Maresin gel. Afgelopen donderdag werd eveneens een Rot terdammer gearresteerd, die er van wordt ver dacht één van de daders van de overval te zijn. Deze 35-jarige man is vanochtend voorgeleid aan de officier van justitie in Den Haag. Het postagentschap werd afgelopen woensdag overvallen door twee mannen. Het tweetal be dreigde de vrouwelijke bediende en ging er met vijftigduizend gulden vandoor. Diefstal van bouwmateriaal LEIDEN Van een bouw werk aan de Turkooislaan is voor duizenden guldens aan bouwmaterialen gestolen. De dieven namen drie tassen rode stenen en tien pakken isolatiemateriaal mee. Tevens sneden en scheurden zij duizend kilo bladlood uit de muren. De daders richt ten daarbij aanzienlijke schade aan. Ook de bouw keet werd opengebroken. LEIDEN Het fenomeen „zwarte markt" is in volle hevigheid naar Leiden overgewaaid. Ondanks alle protesten vanuit met name de ambulante han del zal de eerste markt komende zaterdag in de Groenoordhallen plaats hebben, om met een we kelijkse frequentie te wor den herhaald. Over twee weken is het de beurt aan de Pieterskerk, waar maandelijks een wat de organisatie noemt „witte markt" gehouden gaat worden. De voorzitter van de Vereniging voor de Ambulante Handel, de heer J. Verplancke zegt, dat het hem niet zou ver bazen, wanneer zaterdag morgen tegen de markt actie wordt gevoerd bij de hal aan de Willem de Zwijgerlaan. De zwarte markt is een ver schijnsel dat zich de laatste paar jaren steeds vaker aan dient. Nu de economische re cessie toeslaat, is het idee van de „zwarte markt" opnieuw herleefd, in Leiden vooral bij André de Jong, de directeur van de Groenoordhallen, die er een mogelijkheid in ziet om de baten van zijn complex wat op te krikken. De zwarte markt is ontstaan als een markt, waar een particulier spullen kan verkopen die hij kwijt wil. Wie zijn zolder op wil ruimen en er ook nog wat wil aan verdienen, kan op der gelijke markten terecht, was het devies. De belangstelling was er zo groot voor, dat het verschijnsel zich als een olie vlek over het land verspreid de. De markten namen tot verdriet van de reguliere han del en de marktkooplieden in omvang en aantal toe met dui zenden bezoekers per dag. De grootste zwarte markt is mo menteel die in Beverwijk. Maar in ook Boskoop, Vleuten en Waddinxveen worden met de regelmaat" van de klok zwarte markten gehouden. In veel gemeenten botsten de be langen van de ambulante han del en de „zwarte" handela ren. Vooral in Den Haag kwam het tot een confrontatie. De Haagse Houtrusthallen werden tijdens de eerste „Vlooienmarkt" blokkeerd, door „echte" handelaren, die AMBULANTE HANDEL DREIGT MET ACTIES BIJ GROENOORDHAL weer werden bedreigingen ge uit. De tegenstanders van de markten maakten zich vooral erg kwaad over professionele handelaren, die via de zwarte markt probeerden wat bij te verdienen. In Den Haag wer den tijdens de eerste vlooien marktdag ongeveer vijftien personen, weggestuurd vanwe ge hun nagenoeg professionele handel. Inmiddels is het pro test van de ambulante handel in de residentie verstomd. Men heeft zich neergelegd bij de belofte van de organisatoren, dat beroepsmatig handelende personen worden geweerd. Op die voorwaarde kan in de Houtrusthallen nu twee keer per jaar een vlooienmarkt worden gehouden. De meest recente, op 3 en 4 oktober, trok vele tienduizenden bezoe kers. Overigens is in Leiden enkele jaren geleden ook al eens spra ke geweest van een zwarte markt. Die zou gehouden wor den in de hal van Ton Menken aan de Vondellaan. Een scherp jen boos verWeer van de Leidse De voorzitter van de Vereni- lerlei wetten overtreden. Het ging voor de Ambulante Han- is trouwens toch niet te con- del, de heer Verplancke, windt troleren of een standhouder zich behoorlijk op over de een particulier is of niet", al- Leidse zwarte markten. „Een dus de voorzitter, die even la- gewone marktkoopman en een ter vertelt, dat hij ruim een winkelier moeten allerlei ver- jaar geleden zelf heeft gepro- gunningen en papieren heb- beerd een zwarte markt op te ben om hun handel te mogen drijven. En dit gaat allemaal zo maar. Zonder BTW, zonder grond gekomen". Verplancke kennis van zaken, zonder ver gunningen, zonder vakbe kwaamheid. Je wordt toch be donderd, waar je bij staat. In Leiden moet je een paar jaar op de wachtlijst staan om een plek op de reguliere markt te krijgen en hier wordt niets zegt „dat het hem (van zijn le den) mee én tegen zal vallen" wanneer er zaterdag bij de Groenoordhal géén actie wordt gevoerd. „Als voorzitter van de vereniging zou ik acties betreuren. Ik geloof nog steeds in de weg van overleg en be- gedaan. Ik heb wethouder grip voor elkaar". J. Fase van economische za- Volgens Verplancke zijn drie ken gevraagd om in te grijpen, Leidse middenstanders bij de maar tot dusver heb ik nog organisatie van markt in de vonden dat ze geconfronteerd ambulante handel, deed deze werden met een vorm van on- markt echter een voortijdige eerlijke concurrentie. Over en dood sterven. niet eens antwoord gehad. Lo gisch, want de gemeente haalt geld binnen om haar noodlij dende hal wat op te te krik ken". Verplancke zegt dat hij zich niets laat wijsmaken: „Iemand die een baan van negen tot vijf heeft, kan zomaar wat bijver dienen en de ambulante han del heeft het nakijken. Ook al staan er alleen maar particu lieren dan worden er nog al- Beeld van de markt zoals die onlangs in de Haagse Houtrusthallen werd gehouden. Groenoordhal betrokken. Na men wil hij niet noemen. Bedreigd André de Jong, is de woord voerder van de B.V. die ver antwoordelijk is voor de zwar te markt in de Groenoordhal. De markt heeft niet in de gro te hal plaats maar in de klei nere runderhal. „We willen ie dereen in de gelegenheid stel len om wat oude spullen te verkopen. We willen op geen enkele manier de warenmarkt concurrentie aandoen. Hande laren zullen we weren en wanneer ze er zaterdag toch staan, komen ze er volgende week niet in". Hij noemt de zwarte markt „een fenomeen dat toch niet tegen te houden is". „Daarom denken we ook dat het haalbaar is om de markt elke week te herhalen". De Jong is niet van plan zich wat van de kritiek vanuit de ambulante handel aan te trek ken. „Ik heb geen boodschap aan Verplancke. Ik heb hem niet nodig om te bepalen wat ik wel in de hal mag doen en wat niet". Volgens de direc teur is de organisatie van de zwarte markt bedreigd. „We zijn voor alles uitgemaakt wat mooi en lelijk is en we zouden wel merken wat er gebeurt". Volgens het programmaboekje van de Groenoordhal zou er al in maart en in oktober een zwarte markt gehouden wor den, maar dat ging niet door. „De organisatie was in handen van een bedrijf uit Alphen aan de Rijn. Die hebben afgehaakt na anonieme bedreigingen. Toen hebben we het zelf maar opgepakt". Wethouder van economische zaken mevrouw J. Fase be schouwt de zwarte markt als een aanwinst voor Leiden. „Het brengt wat leven in de brouwerij", aldus Fase die de protesten van de ambulante handel enigszins voorbarig acht. „Ik had liever gezien dat de zwarte markt op zondag in- plaats van op zaterdag wordt gehouden maar dat geeft wat problemen met de voorschrif ten voor de winkelsluiting. Jammer, want de Leidenaar is bij uitstek iemand die op zon dag op dit soort gelegenheden gaat snuffelen", aldus Fase. De aanwezigheid van de zaterdag se markt in de Groenoordhal len zal volgens Fase de ambu lante handel alleen maar pro fijt opleveren omdat de bezoe kers na een bezoek aan de Groenoordhallen voor inko pen de Leidse binnenstad in zullen trekken. Bovendien, zo meent mevrouw Fase, concu- reert de zwarte markt niet met de zaterdagse weekmarkt. Zij acht het wel gewenst dat de handelaren op de zwarte markt gecontroleerd worden om de aanwezigheid van pro fessionele handelaren uit te sluiten. Deze controle moet volgens Fase door de organisa tie zelf plaatsvinden. De wet houder is niet van plan om het verzoek van de ambulante handel te honoreren en in te grijpen. Witte markt Begin oktober werd in het An- tonius Clubhuis een zwarte de organisatie spreekt van „witte" markt gehouden. Wegens de grote belangstel ling, is men voor een herha ling op 11 december naar de Pieterskerk uitgeweken. Peter Deunhouwer, één van de krachten, waar deze markt op drijft, zegt dat hij „uitgebreid" heeft overlegd met de vereni ging van ambulante handel. „Ik verwacht geen problemen bij ons, want handelaren ko men er niet in. Ik heb Ver plancke aangeboden te komen kijken of er bij ons handelaren staan. Dan kan er niets fout ging wijst dat voorstel af: „Wie ben ik om te controleren? Ik ken toch niet alle handelaren van gezicht? Moet ik er ze soms persoonlijk uitgooien. Dan vraag ik om moeilijkhe den". Deunhouwer merkt op dat eerst maar eens afgewacht moet worden hoe het zaterdag bij de Groenoordhal gaat. De politie zal zaterdag bij de Groenoordhal aanwezig zijn „om alles in goede banen te leiden". „Vooralsnog houden we geen rekening met acties", aldus een woordvoerder. „Daar zijn geen aanwijzingen voor. Wanneer er handelaren in de hal staan, worden de voorschriften ovetreden, die gelden voor openingstijden van winkels. Dat geldt niet voor particulieren. Als het no dig is, wordt er met behulp van de economische controle dienst ingegrepen. Maar ik denk, dat we het eerst een paar weken zullen aankijken". MARCEL GELAUFF Collegium Musicum Het Leidse Studenten Koor en Orkest „Collegium Stu dium" geeft woensdagavond een concert in de Vredes- kerk aan de Burggravenlaan. Op het programma staan werken van Bach, Mozart, Brahms en Senfl. De toe gang tot het concert, dat om kwart over acht begint, kost/8,50. CJP-houders, LAK-leden en 65-plussers beta len f5,50. Terre des hommes De werkgroep Leiden en omgeving van Terre des Hommes houdt woensdag een feest in de Stadsgehoorzaal. De mid dag is bestemd voor kinderen van zes tot twaalf jaar oud. Van twee tot vijf uur kunnen zij de musical „De prins is verliefd" zien. Verder is er een poppentheater en een lote rij. 's Avonds is er een feestavond voor volwassenen. Zij kunnen genieten van een optreden van het blazersensme- 6le van de Leidse Muziekschool en een show van de band „Drs. Wilstra en het losgeslagen ei". Ook wordt er een film over kinderen in Colombia vertoond. Deze feestavond be gint om acht uur, de toegangsprijs bedraagt f7,50. De op brengst van dit feest is bestemd voor preventie van doof- en blindheid bij kinderen in Colombia. VOS-cursus In het Volkshuis start woensdagavond 24 november een VOS-cursus (VOS= Vrouwen oriënteren zich in de Samenleving). De cursus is bedoeld voor vrouwen die weinig opleiding hebben gehad. De kosten bedragen één gulden per keer, de bijeenkomsten worden steeds op woensdagavond van acht tot tien uur gehouden. In lichtingen bij Ans Bavelaar (tel. 126096), Tinka Prast (tel. 125905) of Hilde Jansen op het Volkshuis (tel. 149180). Milieudefensie De Vereniging Milieudefensie houdt woensdag 24 novem ber in het LVC aan de Breestraat een bijeenkomst over het milieubeleid van de gemeente. De heer G. in 't Veld, waar nemend hoofd van de directie milieu van de gemeente houdt een lezing. De leden zullen verder geïnformeerd worden over de activiteiten van de vereniging. De bijeen komst begint om acht uur. Bijspijkerkampen De Nederlandse Christen Studenten Vereniging houdt in de kerst- en paasvakantie weer een aantal bijspij kerkampen. De kampen zijn bedoeld voor jongens en meisjes die op school met sommige vakken moeite heb ben. In zo'n kamp wordt ongeveer zes uur per dag ge studeerd in kleine groepjes. Het gaat dan niet alleen om het rijtjes en formules „stampen", maar vooral om het leren leren. De kampen worden gehouden in Over ijssel, Friesland en de Flevopolder. De bijspijkerkam pen duren één week en kosten 220 gulden en 75 gulden inschrijfgeld. Verdere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij tel. 03439 -1233. Gitaar-concert De gitaristen Bert Maas en Erik Otte geven woensdag avond om kwart over acht een concert in de Kapelzaal van het K&O-gebouw. Ze zullen een programma brengen met composities van onder andere Schubert, Bach. Scarlatti en Ponce. De toegangskaarten van vier en vijf gulden zijn in de voorverkoop op het bureau van K&O en op de avond van het concert aan de kassa van de Kapelzaal (ingang Ha- ze winds teeg) verkrijgbaar. Kinderfilm De kinderfilm "De avonturen van oom Manuelo" wordt woensdagmiddag om half drie in het K&O-ge bouw vertoond. Het is een spannende avonturenfilm, die geschikt is voor kinderen vanaf zeven jaar. Toe gangskaarten zijn verkrijgbaar op het bureau van K&O, Oude Vest 45. Telefonisch reseveren is via tele foonnummer 071-141141 mogelijk. Met de klucht „Geen sex in Sussex" heeft de to neelvereniging Tot Ieders Genoegen gisteravond een volle Schouwburg ruim twee uur weten te boeien. Voor een avondje ver maak staat het stuk wel gerant: de oorspronkelijke versie „No sex please", we're British" was jaren lang een sukses in de Londense theaterbuurt bij uitstek, West End. Maar ook een goed stuk heeft voor een geslaagde toneel- ADVERTENTIE NR. 1 9 2.2 6 02 3R00TSTE VERBRUIK .4 8l'/h 't Kan heus wel een beetje kalmer met die gasmeter. Wilt u weten hoe u gas èn geld kunt besparen? Ga eens langs bij uw Gasbedrijf. werkende Gasbedrijven. BEZETTERS BUREAU SOCIALE WETENSCHAPPEN: LEIDEN „Wij gaan door met de bezetting. Ons vertrouwen in het fa culteitsbestuur is sterk verkleind. Het bestuur heeft nu toegegeven wel degelijk een overschot van 1982 van 100.000 gul den te hebben. Dat in te genstelling tot de medede ling ter vergadering op 11 oktober j.l. waar werd ge zegd dat er geen reserves meer zouden zijn." Dit is de strekking van een brief van de bezetters van het bureau Faculteit der Sociale Wetenschappen aan de Rijnsburgerweg die vandaag, het college van bestuur van de Leidse universiteit heeft bereikt. Deze werd geschreven naar aanleiding van het gesprek van gistermiddag tussen de bezetters en het faculteitsbestuur sociale wetenschappen. In de brief wordt aangedron gen op een gesprek gelijktij dig met het faculteitsbestuur en het college van bestuur. In de universiteitsraadsver gadering gisteravond, waar de bezetting als een extra agendapunt werd ingelast, liet collegevoorzitter Cath weten in een dergelijke on derhandeling geen heil te zien: „de bezetting valt onder onze verantwoordelijkheid dus wij alleen moeten met de bezetters praten. Door een gesprek met beide besturen te eisen creëren de bezetters een patstelling. Bovendien hebben wij tot woensdag aanstaande half vijf de tijd gevraagd om met een oplos sing te komen. Overigens gaan wij door met onderhan delen ondanks het feit dat ons dit wel érg bemoeilijkt wordt op deze manier.". De heer Cath sprak niet meer over een eventuele ontrui ming van het pand. De bezetting van het bureau duurt nu precies een week. Aanleiding was de onzeker heid rond de financiering volgend jaar van de vier me dewerksters vrouwenstudies op de faculteit sociale weten schappen. De aanstelling van deze vier parttimers kost de faculteit jaarlijks 100.000 gul den. Op 13 december wordt besloten over de financie ring. De universiteitsraad kon in meerderheid geen solidariteit opbrengen met de bezetters. Met de argumenten voor be houd van vrouwenstudies op de Leidse universiteit was men het wel eens. Maar om bezetting als middel om dit doel te bereiken te gebruiken vond men toch te ver gaan en men schaarde zich daar mee achter de woorden van de heer Cath dat de actie is als „schieten met een kanon op een muis". avond een goede uitvoe ring nodig. En die bracht het gezelschap TIG gister avond op de planken. Re gisseur Gé van Haaren zorgde voor een uitsteken de prestatie op het gebied van akteren, tekstvastheid en verstaanbaarheid en vooral coördinatie. In het stuk krijgen een jonge bankfiliaalhouder en zijn vrouw door een misverstand steeds maar zendingen thuis gestuurd die geen Scandina visch kristal, maar pornografie bevatten. Om dat verborgen te houden voor een hoge bankdi- rekteur en controleur van de boekhouding, een inspekteur van politie en een typisch schoonmoederachtige schoon moeder moeten ze zich in de meest onmogelijke bochten wringen. Kees Poelman en Marianne van der Knaap zetten het echtpaar overtuigend neer, Alie Zeilstra als irritante schoonmoeder pakte bankdi- recteir Wil van Leeuwen in en de scènes waarin Sylvia Jan sen en Conny Dekkers achter de stuntelige boekhouder Mar tin Stapper aanzaten, kregen de zaal aan het gieren. Maar de glansrol was wel weggelegd voor John Donders als Brian, de onhandige, soms hyperner veuze kassier, die met alle pro blemen werd opgezadeld waar niet zo snel een oplossing voor gevonden kon worden. Een komisch talent van professio nele allure. De zeer enthou siaste reakties van het publiek waren de terechte beloning voor allen die aan deze uitvoe ring van Tot Ieders Genoegen hebben meegewerkt. MARIAN VAN NOORT l

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3