Exporteren en importeren is meer dan zakendoen met het buitenland. Bekerronde zonder verrassingen 071-122244 BINNENLAND Hertaxatie woningbezit Oegstgeest leidt tot aanpassing belastingen SER: Arbeidstijd verkorting liefst via meer vrije dagen „KLEINTJES" Tel.beantw. NMB BANK De NMB denkt met u mee.* LEIDSE COURANT DINSDAG 23 NOVEMBER 1982 PAGI^ OEGSTGEEST De voorgenomen verhoging van de belasting op onroe rend goed liep gister avond als een rode draad door de begrotingsbehan delingen van Oegstgeest. Maar het gaat in deze ge meente niet alleen om een voorstel om de belasting met 4 procent te verho gen, ér is ook sprake van een aanpassing van de ta rieven met elf procent vanwege hertaxatie van de woningen. Daardoor is het mogelijk, dat een eige naar en bewoner van een goedkope woning die bij voorbeeld met 9,5 in waarde is gestegen straks 25 procent meer moet be talen (9,5 11 4). ..Aanpassing dat is goed, maar die 4% extra verhoging dat steunen wij niet", liet het CDA weten. Ook de liberalen had den bedenkingen. De solicalis- ten spraken zich uit voor 3% en D'66 voor 1%. De PPR daarentegen wilde de hele ruimte in de OGB opsouperen en liefst 18% verhoging door voeren. „Bij dalende waarde van het onroerend goed zou daarna alleen nog maar verla ging van de OGB optreden", zo was de redenatie van de heer Sanders (PPR). Wethou der Kohlbeek hield een plei dooi de 4% verhoging door te voeren. „Op 100 gulden OGB is 1% maar één gulden", aldus Kohlbeek die vond dat het een luxe is als je als gemeente nog kunt delibireren over een ver hoging van 1-, 2-, 3- of 4%. „Sommige gemeenten moeten voor wat betreft hun inkom sten de tarieven wel 10% laten stijgen en die trend volgen wij niet", zo stelde de wethouder van financiën. Marges „De marges worden steeds krapper, maar daarnaast is het opstellen van de begroting 1983 gemakkelijker gegaan dan in 1982 toen er, structu reel, heel wat te „kappen" viel. Daar hebben wij nu enigszins de vruchten van ge plukt". aldus Kohlbeek. Uit de ruimte in de begroting wilde mevr. Bosman (PvdA) 10.000 gulden overhevelen naar de post voorlichting en de heer Sanders (PPR) stelde voor 30.000 gulden te besteden voor de bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Wethou der Kohlbeek toonde aan dat de ruimte voor onvoorziene uitgaven totaal 206.000 gulden bedraagt. Daar gaat echter 40.000 gulden vanaf voor maatregelen ten aanzien van het sportveld van ASC. „Over 1983 en 1984 komen ook te genvallers en maatregelen op ons af zoals bijvoorbeeld een extra korting op het gemeen tefonds van 150.000 gulden etc". Het college neemt het PPR-voorstel niet over. Ten aanzien van een opmerking van het CDA „dat 1% verho ging van de onroerend goed- belasting 3% waard is", wilde Kohlbeek graag nader geïnfor meerd worden. Onderwijs Ook Mevrouw Blom-de Koek van Leeuwen, wethouder on derwijs en welzijn werden vragen en wensen toegespeeld. Zo had het CDA verzocht om een schorsing van een begin van uitvoering van de her bouwplannen van Hofwijck (bejaardencentrum). Mevr. Blom: „Wij zijn ten aanzien van bejaardencentra gebonden aan voorwaarden. Het opna- mebeleid ten aanzien van be jaarden gewijzigd. Het gaat nu eerder om de opname van minder valide ouderen waar door er in de kamers zélf meer faciliteiten aanwezig moeten zijn. Wij zijn niet vrij in het niet of wél door laten gaan van de bebouwing". Ten aanzien van de sport liet mevrouw Blom weten dat de sportraad in Oegstgeest blijft bestaan, met één afgevaardig de in de commissie welzijns planning. Binnenkort wordt echter de gehele gang van za ken heroverwogen. De sugges tie van de PPR om werklozen werk te laten doen met be houd van uitkering deed me vrouw Blom opmerken dat de ervaring leert dat het moeilijk is zoals blijkt uit de gang vari zaken in Leiden en de Bollen streek". Keiharde cijfers Wethouder Van Hazel (open bare werken) kondigde aan dat als men het wegdek in het Oranjepark onder handen gaat nemen men met keiharde cij fers ter tafel zou komen. „De toestand van de wegen in het Oranjepark kan de toets der kritiek niet meer doorstaan. De riolering is daar ook niet best. „Oegstgeest is een dorp met veel bomen, hetgeen tot gevolg heeft dat de wortels daarvan de trottoirs omhoog werken. Wij komen met een plan dat uitgaat van het be houd varï de bomen". De opmerking van de libera len dat de burgerij niet vol doende is ingelicht over de on roerend goedbelasting (een voorlichtingsmisser) werd hen door burgemeester Scheenstra niet in dank afgenomen. „De resultaten van de hertaxatie waren pas bekend nadat de voorlichtingskrant over de be groting was uitgegeven". Bur gemeester Scheenstra zegde meer toezicht van de politie toe op het gedrag van een aan tal jongeren, de aanbieding van een nieuwe algemene po litieverordening tijdens het komende jaar en een verorde ning waarin het spreekrecht van de burger in commissie vergaderingen worden ge structureerd. Vanavond wordt de behande ling van de begroting voortge zet. Groenteveiling Leiden appels 25; andijvie 50-114; snij bonen 580-840; kroten 30; boe renkool 24-47; rode kool 59; spitskool 78-79; prei 41-65; spi nazie 139-165; spruiten A 38- 40; B 45-48; C 35; D 35-81; champignons 134; uien 15-40; winterpeen 15-26; witlof 140- 270; knolselderij 36-59; sla 13- 45; bleekselderij 20-69; bospeen 147; peterselie 15-45; radijs 25- 30; selderij 12-36. LEIDEN Weinig ver rassingen in de strijd om de afdelingsbeker bij de zaalvoetballers. Alle op papier sterkere tegenstan ders bleken dat in de praktijk ook inderdaad te zijn. De enige ploeg die gisteravond in problemen kwam, was Van Gerven, dat in de THB-hal Van Egmond maar met moeite op de knieën kreeg: 4-3. Van Egmond bracht Van Gerven meer in problemen dan vooraf voor mogelijk werd gehouden. Maar na een span nende partij moest het toch een nipte nederlaag slikken: 4- 3. Doelpuntenmakers voor Van Gerven waren Jan van Duijn en Jack van Ruiten. Beiden troffen tweemaal. Voor Van Egmond lieten Marcel Groenendijk, Edward Kientz en Richard Gottmer een tref fer noteren. Ook in de THB-hal de wed strijd tussen Uljee en LFC. Dat laatste team was winnaar geworden in groep 5. Tegen Uljee moesten de Leidenaars het echter afleggen. Na een spannend en doelpuntrijk duel kwam de thuisploeg als over winnaar uit de bus: 8-6. Bij rust was het 4-3. De Leidse treffers kwamen op naam van Arend van Rossum (3x), Sjem de Bolster, Henk Brand en Jan van der Linden. Voor Uljee schoten Willem Vreeburg, Willem van Oranje (2x) en Henk van Vliet (5x) raak. SRV Hoogervorst had het niet echt gemakkelijk tegen De Heier uit Katwijk. De vorig jaar ongeslagen kampioen van de vierde klasse en dus dit jaar op een hoger plan acterende Katwijkse ploeg verloor wel, het werd 7-5 voor SRV na een 4-3 stand bij rust. Ron Mesman (3x), Fred Schuur(2x), Mart Meiland en Mart Dofferhof lieten namens SRV treffers noteren, terwijl Roel Mooy, Maarten Pronk en Jaap van Duijn namens de Katwijkers doel troffen. Overigens ver loor Vandien in diezelfde THB-hal met 5-1 van Microli- fe. Tot vijf minuten voor tijd kon Assucom het aardig bolwer ken tegen Armando Sport. Op dat moment echter besloot T~ prd% ien lieT de thuisploeg massaal |rjj val te kiezen om de l-2jar stand weg te werken. tyet werkte echter averecjia Alphenaren liepen simj g, naar 1-5. Doelpuntefejji voor Assucom was Wtn der Plas, voor de Ajéti équipe scoorden Dorus[ sen (2x), Eric Lens e? van Elk (2x). VWL kende geen pi met het ook al uit Al] komstige Tolk. Na stand van 4-1, wonnen denaars met maar li Topscorer in de Vijf werd Cees de Roode n| goals. Van der Leek betrad terwoudse Klaverhal n - duidelijk vooropgezet!/ Met grotere cijfers winijf SJZ dan Bax dat eerdq luidde het parool. De naars slaagden in hur SJZ werd met 8-2 aan geschoven. Bax kwam niet verder dan 6-2 en zal het nu van Van defa moeten winnen om de ste plaats in de poule machtigen. Overigens Jan Verver topscorer i terwoude. Hij scoord maal. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Arbeidstijdverkorting onder handhaving van de bedrijfstijd, inlevering van loon en gelijk blijven van de produk- tiecapaciteit lijkt de enige weg om binnen afzienbare tijd te ko men tot een wezenlijke vermindering van de werkloosheid. Tot die conclusie komt de commissie ontwikkeling van de nationale economie van de SER, de sociaal-economische raad, in een ad vies over het te voeren beleid tussen 1983 en 1986. Met deze ver korting van de arbeidstijd zou het zelfs mogelijk zijn het ver wachte aantal werklozen voor 1986, dat nu nog op 900.000 ligt, terug te brengen met 240.000. De vrijgekomen arbeidstijd zou opgevuld moeten worden met nieuw personeel. Volgens de commissie van de SER kan het best gekozen worden voor het opzetten van werkroulatieschema's en levert werktijdverkorting de minste problemen op als zij door gevoerd wordt in de vorm van roostervrije dagen per jaar of per maand en niet middels een verkorting van de werkdag. Volgens het advies van de commissie, dat als gevolg van ver- deelheid tussen werkgevers en werknemers bijna een half jaar is vertraagd, is een forse daling van de koopkracht over een reeks van jaren een onvermijdelijke zaak om de economie weer op het goede spoor te krijgen. Als gevolg van de koppelingen zal er sprake zijn van een automatische beperking van de over- heidssalarissen en uitkeringen als de lonen in het bedrijfsleven gematigd worden. De SER-commissie meent echter dat de bezui niging op de overheidsuitgaven en de kosten van de sociale ze kerheid daarmee nog onvoldoende is. Er zullen verdergaande ombuigingen nodig zijn, waarbij de investeringen van de over heid ontzien zullen moeten worden. Dat plan-Schouten zou in 1986 uitmonden in een financierings tekort van 10 procent en 750.000 werklozen. Daarbij leveren de werknemers jaarlijks twee procent in. Het door de werkgevers aangehangen scenario, waarin lastenverlichting voor het be drijfsleven centraal staat, zou resulteren in een tekort van 7 pro cent en 850.000 werklozen. De koopkracht van de werknemers blijft in dit plan gelijk, maar de ambtenaren en uitkeringstrek kers betalen hier het gelag met drie procent per jaar. Het op herverdeling van arbeid gerichte scenario van de vakbeweging komt ook tot een overheidstekort van 10 procent maar „slechts" 660.000 werklozen in 1986. Hierbij treedt een extra koopkracht verlies van een half procent per jaar op. j Spaden, rieken, schoppen, krui wagens. golfplaten, rubberoid I en alles voor uw tuin W.P. Hartwijk LEIDSE COURANT Bruiloft receptie partij, verloving, koude buffet ten en zaalverhuur. Zalencen trum Boerhaave. Marlënpoel- straat 69a. Leiden. Voor inl. 071-142726/172682. Klaverjassen Alle wasautomaten onderdelen ook een enorme sortering onderdelen van kleine electr. hulsh. ar tikelen en electro techn. materiaal. Zoek niet stad en land af, ga direct naar Swaak onderdelen Haarlemmerstraat 254, Lelden. Tel. 071-121541. Ook zo'n hoge gasrekening? Lestella isolatie biedt diverse mogelijkheden spouwmuurisolatie met Shell Termoparels dakisolatie dubbel glas met KOMO-KEUR kozl|nrenovatie In: Aluminium (ook met geïsoleerd profiel). Hardhout. Kunststof gevelreinigen en impregneren ook verhuur apparatuur voor de D.H.Z.-er. Vraag Lestella voor een Isolatieadvies op maat. termokomfort Woningisolatie met Shell termoparels Willem Barentszstraat 19, 2315 TZ Lelden. Telefoon 071-134541. Voor gerookte, gestoomde en gebakken vis natuurlijk Schaap's vis! Ook voor de fijnste haringen, Dagelijks verse aanvoer van ongepelde garnalen en mosselen. Schaap's vis Herenstraat 48. Leiden, tel. 071-124810. Supermarkt Gordijnen gratis gemaakt. Gor dijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten gratis gelegd. Mateba binnen enkele uren gereed. C. v. Berge Henegouwen Tel. 071-892777 ook zaterd. van 10.00-14.00 uur. Vronkenlaan 23, Leider dorp. bereikbaar m. bus 15 en 42. Geen filialen. Gas-, kolen- oliehaarden! Kachelpijpen, kit, glas, gloel- blokken, schljnvuren en alles voor de haard en kachel. W.P. Hartwijk Met het vinden van een interessante afnemer of leverancier en het ma ken of krijgen van een aantrekkelijke offerte bent u er echt nog niet. Dat hebben wij als bank die speciaal is opgericht voor het midden- en kleinbedrijf wel onder vonden. Want veel van onze klanten heb ben we vanaf de eerste dag dat ze buiten 's lands grenzen handel dreven begeleid, financiële ruggesteun gegeven, geadvi seerdkortom, we hebben meegedacht over de toekomst van hun bedrijf. Zo maakten we klanten wegwijs in allerlei landen en leerden de uiteen lopende handelsgebruiken en -voor- schriften kennen en hoe je bepaalde moeilijkheden moet overwinnen. We leerden waar je als im- en exporterend bedrijf op moet letten, welke gevaren je loopt en hoe je je daartegen kunt in dekken. Allemaal zaken waar u ook mee ge confronteerd kunt worden. Bedenk dat de NMB veel vragen en problemen die dan kunnen rijzen al eerder heeft beant woord en opgelost. U kunt als im- of exporteur van die ervaring, die know-how gebruik maken. Want net als exporteren en importeren meer is dan zakendoen met het buiten land, is een bank als de NMB meer dan een winkel in geld. De NMB denkt met u mee. Daarom zijn we niet tevreden met standaardop lossingen, maar bekijken we in nauw overleg met u iedere keer opnieuw hoe we 't het beste kunnen aanpakken. En samen komen we er wel uit Handelsgebruiken en overheidsbepalingen kunnen van land tol land sterk verschillen. Uzult merken dat er veel haken en ogen aan zitten.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12