Fusie tussen lagere scholen in Wassenaar „Geen concessies aan het Westen" Kirilenko uit Politburo gezet "raël vervangt loyaliteits- ^rklaring voor werkvergunning igan over ANDROPOV: Ruimteveer gaat Arabische sateliet in ruimte brengen Geheimzinnige „hertog" in Vaticaan misleidde nazi's ashington: Libanese leger heeft Let onder Palestijnen gemoord Lloyds: Iraanse schepen beschadigd ^PENLAND LEIDSECOURAi DINSDAG 23 NOVEMBER 1982 PAGINA 11 rsxon gaf opdracht nmoord op Allende" rstN President Nixon zou in 1970 een jn volmacht aan de CIA hebben gegeven rsq te ontdoen van de Chileense president ijki- Allende. Dit staat in een artikel van de jrtan de Amerikaanse journalist Seymour stei het decembernummer van „The Atlan- vjon zou de opdracht op 15 september van ged jaar hebben gegeven aan Richard •rotin aanwezigheid van Henry Kissinger, ger van de president voor de nationale vei- anen John Mitchell, minister van justitie, ge Helms, aldus het tijdschrift, heeft ge- is president Nixon niet de opdracht tot aamoorden van Allende heeft gegeven, ro<)lgens een van zijn naaste medewerkers i nje de directeur van de CIA niet aan wat izejedoelde". De passagiers van het gekaapte Poolse toestel werden gisteren met een bus naar vliegveld Tempelhof gebracht. Poolse veiligheidsagent kaapt vliegtuig BERLIJN Een Poolse veiligheidsa gent heeft gisteren een toestel van de luchtvaartmaatschappij LOT gedwon gen naar het militaire vliegveld Tem pelhof in West-Berlijn te vliegen. Daar vroeg de man samen met vier van de overige 28 passagiers politiek asiel. De man dwong het toestel tijdens een. vlucht van Wroclav naar Warschau koers te zetten naar West-Berlijn, on danks de aanwezigheid van twee ande re veiligheidsagenten. Toen de Pool uit het vliegtuig sprong, werd hij aan een voet gewond bij een schietpartij met een van de agenten. De Duitse autori teiten hebben meegedeeld dat de vijf mensen kunnen blijven, maar zij moe ten wel voor kaping terechtstaan. Walesa bidt in eenzaamheid GDANSK Lech Walesa heeft gisteren een bezoek gebracht aan de kerk in Gdansk, waar al enige tijd het zogenoemde „Soli- dariteitsaltaar" is ingericht. In deze kerk, waar zondag duizen den aanhangers van Solidariteit tevergeefs op hun leider wacht ten, heeft Walesa geruime al leen gebeden. Toen hij de kerk weer verliet, maakte hij het overwinningsteken. Walesa was zondag bij de kerk weggeble ven, omdat hij „bang was voor de een of andere vorm van pro vocatie", aldus pater Jankowski, die als „pater van Solidariteit" wordt gezien. g van de voorpagina) t tilNGTON lisa schrijft over het nt/an ziin voorganger dl^ te duur is en een n are belasting voor tejlieu. Zijn „bundel- nrfe" kost minder si- eninder land en min netten. Dit systeem de garantie dat op _tige manier aanval- irden afgeweerd en je Sovjet-Unie ertoe I rslindende techni- I ontwikkelingen te I teneinde nog in zijn tot verras- invallen, zo schrijft sident. K-raketten, „vredebe- rs" genoemd, dienen yanging van de verou- Minuteman-raketten h er momenteel in de 0 bovengronds gestatio- ijn. Reagan had dit be- jdens zijn verkiezings- ne om zodoende „het ?an kwetsbaarheid" in 'al van een plotselinge ianval van de Sovjet- B „sluiten". voorgestelde systeem 1 onmogelijk alle MX- u uit te schakelen. De is>it een Russische aanval r ercontinentale raketten »ende effectief zou zijn tegenaanval wordt ge- 1, zou de Russen doen prikken voor een aan- zegt in zijn schrijyen dat de beste afschrik- —te bereiken via moder- g van de raketten aan 7 van onderzeeërs en 'nwerpers en van op estationeerde raketten. I |ien trekken de VS flijks een tot twee van trouderde Titan-raket- ug. Van de eerder ge- Minuteman-raketten niet alle verdwijnen, j(Vel een groot deel als Sowjet-Unie een ak- iver vermindering van Btrategische-wapenarse- prdt gesloten. toespraak voor de tele- leeft president Reagan fjet-Unie gisteren ver- ilhwekkende maatrege- Ibrgesteld om het risico per ongeluk uitbreken n kernoorlog te verklei- e voorzien in een uit- ng van gegevens over 'jlitaire doen en laten. In levisietoespraak verde- hij de Amerikaanse de- litgaven met de opvat- pit de Sovjet-Unie „wat He kracht betreft een voordeel geniet". Hij '*&rde zich overigens op- bereid tot ontwapening. Isident heeft de nieuwe piding over de maatre ten brief geschreven. Ze 'j besproken moeten li bij de onderhandelin- fer wapenbeheersing in Andrei Kirilenko MOSKOU Joeri Andro pov, de leider van de Sov- jetrussische communisti sche partij, heeft gezegd dat de Sovjet-Unie niet bereid is vooraf concessies te doen om zo de betrek kingen met de Verenigde Staten te verbeteren. Op de bijeenkomst van het centrale comité van de partij verklaarde Andro pov gisteren dat de Sovjet- -Unie met het Westen overeenstemming over wapenbeheersing wil be reiken, maar dat niemand mag verwachten dat zij aan een eenzijdige ontwa pening begint. „We zijn geen naïevelingen", zo merkte hij op. De partijleider zei dat er veel gissingen" zijn geweest over de koers van de Sovjetrussische buitenlandse politiek na de dood van Brezjnev. De nieuwe leiding zal trouw zijn aan de „onveranderlijke doelstellin gen" van de Sovjetrussische buitenlandse politiek „het verzekeren van een duurzame vrede en de verdediging van het recht der volkeren op on afhankelijkheid en sociale vooruitgang". Andropov zei dat het Kremlin gelooft dat de huidige moeilijkheden en spanningen in de internationa le situatie „overwonnen kun nen en moeten worden". „De mensheid kan niet eindeloos Joeri Andropov wapenwedloop en oorlog dul den, als zij tenminste haar toe komst niet op het spel wil zet ten". De communistische partij van de Sovjet-Unie wil niet dat ideeënstrijd uitloopt op confrontatie tussen landen en volken. „De agressieve patro nen van het imperialisme" hebben de Sovjet-Unie en haar bondgenoten genoopt hun de fensie op een hoog peil te hou den, maar militaire wedijver is niet de keus van Moskou, zei hij. De Sovjet-Unie, aldus de par tijleider, staat open voor eerlij ke samenwerking met alle landen en volgens hem is er sprake van „aanmerkelijke vooruitgang" in de contacten met talrijke landen in West- -Europa. „Wij zijn er diep van overtuigd dat de periode van de jaren zeventig, die gekarak teriseerd was door ontspan ning, niet, zoals bepaalde im perialistische leiders nu bewe ren, een voorbijgaande episode in de moeilijke historie van de mensheid is geweest. Neen, de ontspanningspolitiek is in geen geval een stadium dat voorbij is. Aan deze politiek behoort de toekomst". Andropov kraakte harde no ten over de economie van de Sovjet-Unie. Hij zei dat goede voornemens niet voldoende zijn en dat men met alleen maar leuzen niets voor elkaar krijgt. Volgens Andropov is er teveel gepraat over en te wei nig gedaan aan het onafhanke lijker maken van organisaties, fabrieken en boerenbedrijven van het centrale gezag. Hij klaagde erover dat nieuwe technologie te langzaam wordt ingevoerd, dat nieuwe opvat tingen geen kans krijgen, dat de bureaucratie de economi sche ontwikkeling tegenwerkt en dat de produkten veelal minderwaardig van kwaliteit zijn. Bovendien weten „som mige mensen niet eens hoe zij hun werk moeten doen". An dropov heeft aan de wieg van de economische hervormingen in Hongarije gestaan en dat land is nu het welvarendste van het hele oostelijk blok. Wellicht stuurt hij aan op wij zigingen in de volkshuishou ding van de Sovjet-Unie naar het voorbeeld van Hongarije. MOSKOU Het centrale comité („het parlement") van de com munistische partij in de Sovjet-Unie heeft gisteren tijdens zijn eerste zitting onder leiding van de nieuwe partijleider, Joeri An dropov, de 76-jarige Andrei Kirilenko uit het politburo, het hoogste partijorgaan, gezet. Als reden werd door het Russische persbureau Tass aangevoerd zijn slechte gezondheidstoestand. Het ontslag kwam niet onverwacht omdat Kirilenko al maanden van het politieke toneel afwezig was. Kirilenko, die in het par tijapparaat omhooggekomen was in de schaduw van Brezjnev, gold lange tijd als zijn opvolger. Tot opvolger van Kirilenko in het politburo is benoemd Geidar Alijev (59), een voormalige chef van de Russische geheime dienst, die eveneens omhoog geko men is in de schaduw van Brezjnev. De verwachte verjonging in het Politburo is uitgebleven. De ge middelde leeftijd is sinds maandag met slechts drie jaar gedaald, van 69,8 tot 66,7 jaar. Het bestaat nu uit twaalf volwaardige leden. Dat zijn Joeri An dropov, Geidar Alijev, Wladimir Sjtsjerbitski, Michail Gorbats- jev, Viktor Grisjin, Andrei Gromyko, Dinmouhamed Koenajev, Dmitri Oestinov, Arvid Pelsje (van wie enige tijd ten onrechte werd aangenomen dat hij was overleden), Grigori Romanov, Ni kolai Tichonov en Konstantin Tsjernenko. De plaats van de overleden partijleider en president Leonid Brezjnjev is niet op gevuld. De opperste Sovjet, het nationale Russische parlement, heeft vanmorgen Joeri Andropov opgenomen in het presidium van het parlement. Dit wijst er volgens kenners op dat Andropov binnenkort naast partijleider ook tot president van de Sovjet- Unie zal worden benoemd in de plaats van de onlangs overleden Brezjnev. NEW YORK Een Arabisch consortium, waarvan onder meer Libië en de PLO deel uitmaken, heeft met de NASA een over eenkomst getekend voor het in de ruimte brengen van een Ara bische kunstmaan. Volgens het consortium zal de sateliet, die bedoeld is voor telecommunicatie, in 1984 omhoog gaan. Begin volgend jaar zal met het tweede ruimteveer, de „Challenger", de grootste communicatiekunstmaan ter wereld in een baan om de aarde worden gebracht. Het gevaarte weegt 2.500 kilogram en heeft bij uitgeklapte zonnepanelen een doorsnede van ongeveer 17 meter. In juli moet een soortgelijke kunstmaan in de ruimte worden gebracht. De twee zullen de meeste bestaande grondsta tions overbodig maken, omdat zij zesmaal zoveel gegevens kun nen verwerken. De twee kunstmanen zijn eigendom van een particuliere firma. De NASA huurt ze voor tien jaren tegen een huur van bijna 700 miljoen gulden per jaar. Op de rug van een Boeing 747 landt het ruimteveer Columbia op het Kennedy Ruimtevaartcentrum in Florida. De komende elf maanden zal het toestel een grote opknapbeurt onder gaan. zijn volgende vlucht staat voor eind volgend jaar op het programma. VATICAANSTAD De Vaticaanse historicus en jezuiet Robert Graham S.J. heeft het uitzonderlij ke verhaal verteld over een geheim agent van de nazi's, die in het Vaticaan spioneerde voor Hitiers ministerie van buitenlandse zaken. De naam van de man is echter niet bekendgemaakt. Als een neutrale staat was het Vaticaan in de Tweede We reldoorlog een spionagecentrum, waarin concurre rende geheime diensten binnen de veiligheid van hoge middeleeuwse muren plannen smeedden en spionage bedreven. Centraal in het verhaal over de spion van de nazi's in het Vaticaan staat een geheimzinnige „hertog". Diens verrich tingen zijn aan het licht gebracht door de geschiedkundige pater Robert Graham S.J. en gepubliceerd in het meest re cente nummer van La Civilta Cattolica, het jezuïetentijd schrift. Terwijl Benito Mussolini zijn redevoeringen afstak op het Palazzo Venezia en Duitse tanks door de straten van Rome denderden op weg naar bruggehoofden van de geallieer den in het Zuiden, zorgde de „hertog" voor een stroom van informatie aan Berlijn. Maar volgens pater Grahams bestu dering van stukken uit die tijd hadden de nazi's een volle dig verkeerd beeld van het Vaticaan en speelde de „her tog" als hij ooit echt heeft bestaan een dubbelrol. Grahams verhaal begint halverwege de oorlog in de Wil- helmstrasse in Berlijn, toen een van zijn stuk gebrachte minister van buitenlandse zaken Joachim von Ribbentrop naar zijn departement terugkeerde van een bijzonder on aangename audiëntie bij Hitler. Van Ribbentrop was door tegenstanders voor gek gezet en Hitler had hem stevig de les gelezen. Na deze vernedering besloot Von Ribbentrop de inlichtingendienst van zijn ministerie nieuw leven in te blazen. Het Vaticaan was een bijna logisch doelwit. Het nazi-regime was trots op zijn heidense waarden en Berlijn zat vol mannen, die schrikbeelden hadden over de macht van de paus en de invloed die hij, als hij dat wilde, op het lot van Duitsland kon uitoefenen. Korte tijd later gingen er vertrouwelijke boodschappen uit naar de Duitse ambassades in Italië en bij het Vaticaan. Karl von Clemm Hohenberg werd, onder het mom van economisch attaché, in Vaticaanstad aan het werk gezet. Hij moest op zoek gaan naar de talrijke inlichtingen, die Von Ribbentrop in de kleine stad-staat van paus Pius XII hoopte te vinden. Op 9 maart 1943 deelde Von Clemm aan Berlijn mee, dat hij dacht zijn man gevonden te hebben. Het betrof een her tog, een Italiaans patriot en vriend van Duitsland, goed in gevoerd in de „Bel Mondo" van Rome, goed aangeschreven bij de fascistische hiërarchie en gezien in de salons van het Vaticaan. Von Ribbentrop was zo opgewonden bij het- vooruitzicht dat hij quasi-achteloos de grootste geheimen van de omgeving van Pius XII op Hitiers bureau kon gooi en, dat hij het recruteren van de hertog onmiddellijk goed keurde. In 1943, terwijl Hitiers legers in het Oosten nederlaag op nederlaag incasseerden en vanuit Noord-Afrika werden te ruggeslagen tot halverwege het Italiaanse schiereiland, vloeide maandenlang een stroom inlichtingen vanuit het Vaticaan naar Berlijn. Veel hiervan leek opgepikt uit con versaties met de vertegenwoordiger van de Verenigde Sta ten bij de Heilige Stoel, Harold H. Tittmann. Het ging vooral over geallieerde militaire plannen in het Zuiden, over het komen en gaan van boodschappers uit Turkije en Roemenië en over de mening van Pius XII over de oorlog die, zo hoopten de Duitsers, bepaald zou worden door anti- -communisme. Maar er waren problemen. Het materiaal kon niet gecon troleerd worden, de informatie over geallieerde landings voornemens was misleidend en dat was nog het erg ste Von Clemm ontmoette de „hertog" nooit zelf, maar alleen zijn „betrouwbare contactman", die de gegevens overbracht. Toen de geallieerde tanks Rome naderden vluchtte de staf van de Duitse ambassade naar Noord-Ita- lië. Het plan van Von Ribbentrop was in duigen gevallen. Bovendien werd het Vaticaan ook „geschaduwd" door het hoofd van de geheime dienst van Heinrich Himmlers SS, Walter Schellenberg. Uiteindelijk wogen de opinies van Himmlers medewerkers zwaarder bij Hitler dan die van de in diskrediet gebrachte Von Ribbentrop. De „hertog" is het raadsel gebleven, dat hij van het begin af aan was. Voor hij in de jaren zeventig stierf, heeft ge zant Tittmann gezegd dat hij van geen spion afwist. Wel verklaarde hij veel ontmoetingen te hebben gehad met aristocratische bezoekers van het Vaticaan. Had Von Clemm echt zijn hertog? Of streek de „betrouw bare bemiddelaar" het geld van de nazi's op in ruil voor overtuigend klinkende prietpraat? Pater Graham laat het raadsel bestaan. Hij merkt alleen maar droog op dat „be drog van deze aard schering en inslag is in de duistere we reld van de spionage". Oprichter Rode Brigades aangehouden GENUA Giacomo Valle, een 53-jarige ex-metaalarbei der uit Cornigliano die wordt gezien als een van de oprich ters van de Italiaanse Rode Brigades, is in Genua aange houden. Valle, die opereerde onder de schuilnaam „Mari no", stond op het punt de ko- lonne Genua van de Rode Bri gades, die vorig jaar door de politie was opgerold, nieuw le ven in te blazen. In zijn wo ning en in de buurt daarvan zijn veel wapens en explosie ven gevonden. AVIV Het Israëlische burgerbestuur op de be- vvestelijke Jordaanoever heeft onder druk van de ligde Staten besloten de loyaliteitsverklaring in te trekken. In deze verklaring stond dat de on- tekende geen enkele binding of sympathie met -O heeft. fïs een woordvoerster van het burgerlijk bestuur is de anti- verklaring vervangen door een werkvergunning, die alle |en die niet op de westelijke Jordaanoever wonen, maar daar wel werken, moeten ondertekenen. Zeker 22 docenten, on der wie Jordaniërs, Amerikanen en Britten, zijn gedurende de afgelopen weken uitgewezen omdat zij de anti-PlO verklaring niet hadden willen ondertekenen. Het is nog maar de vraag of de werkvergunning wel wordt ondertekend, omdat deze een soortgelijke zinsnede bevat over het afzien van iedere steun aan de Palestijnen als in de bekritiseerde loyaliteitsverklaring. De versoepeling is ingegeven door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Schultz. Deze gaf de Israëlische regering vorige week een uitbrander omdat op de westoevfer de hand wordt gelicht met internationaal gangbare academische normen. HINGTON Het [ikaanse ministerie buitenlandse zaken ontkend, dat de ac- Tan het Libanese le- in Beiroet eind sep- ller aan 1.200 Palestij- :het leven hebben ge- Het State Department reageer de hiermee op het bericht uit het Israëlische dagblad Ma'ar- iv, waarin gisteren stond dat eind september 1.200 Palestij nen waren gedood en de hui zen van 60.000 anderen wer den vernietigd. Waarnemers in beiroet zeiden dat zelfs Pa lestijnen zich niet in dergelijke bewoordingen hebben uitgela ten over de schoonmaakactie van het Libanese leger. Het artikel in Ma'ariv volgde op de verklaring, die de Israë lische verbindingsman van het ministerie van buitenlandse zaken, Kashdan, afgelopen zondag voor de onderzoeks commissie naar de massa moord in twee Palestijnse kampen aflegde. Hij zei toen dat de Amerikaanse afgezant voor het Midden-Oosten, Dra per, in september had beschul digd verantwoordelijk te zijn voor het bloedbad in Sabra en Chatila. WASSENAAR De lage re scholen Bellesteyn en de Wassenaer van Ob- damschool kunnen in de toekomst mogelijk gaan fuseren. Besprekingen zullen moeten gaan uit wijzen of de beide bestu ren van de scholen hier, iets voor voelen. Dit meldde wethouder J. Greep gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie onderwijs, personeel en organisatie. Tijdens deze vergadering werd er van gedachten ge wisseld over de terugloop van het aantal leerlingen. Leidraad hierbij was een ge tal in de aanbiedingsbrief bij de begroting, dat aangeeft dat de Wassenaarse bevol kingsaanwas gestaag terug loopt. Deze teruggang werkt uiteraard nadelig op het aan tal kinderen dat zijn leer plicht nog dient te vervullen. De leeftijdsgroep van 0-4 ja rigen, die Wassenaar per 1-1- 81 rijk was, blijkt zo'n 10% kleiner te zijn dan de groep van 5-9 jarigen, die nu de la gere scholen bevolken. Het ligt in de bedoeling van de wethouder om overleg te gaan plegen met de besturen van de verschillende scho len, waarbij het woord „fu sie" in het middelpunt van de discussie staat. „Voor het onderwijs zullen niet zulke leuke besluiten ge nomen moeten worden zoals fuseren, want een school met één klas is een moeilijk te verkopen produkt", aldus de wethouder. Volgens hem kwamen vooral Bellesteyn en de Wassenaar van Ob- damschool in aanmerking voor fusie, omdat beide scho len in eikaars „uitstraalge- bied"' zitten. „De besturen moeten natuurlijk wel mee werken, anders is de kous af". LONDEN Twee Iraan se schepen, een tanker en een hotelschip, liggen op het ogenblik met zware schade in de Iraanse ha ven Boeshehr. Dit heeft een woordvoerder van het scheepvaartbureau Lloyds gisteren verklaard. De schepen zouden de schade hebben opgelopen in gevech ten tussen Irak en Irak het af gelopen weekeinde. Nadere bijzonderheden ontbraken. Eerder had Irak gezegd dat het vijf tankers bij het olie- laadstation op het Iraanse eiland Kharg, zo'n 40 kilome ter ten noorden van Boeshehr, had vernietigd. Van Iraanse zijde was dit ontkend en werd verklaard dat bij Kharg alles normaal was.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11