heiding verpleeghuispatiënt partner is te voorkomen bloeden voor een huwelijk evenslang van twee ■^il tot loonvrede jaar geschenk uit de hemel voor kabinet 13f/m21nov. ahov' Politiek Partij Parlement JENLAND tezin t eer gi j begin t KREATIEVE IDEEËN OPDOEN Verder veel nieuws over woningverbetering, doe-het- zelf materialen en vrijetijds besteding met: grote sanitairshow kompleet zelfbouwhuis WIN EEN INTERIEUR Open: dagelijks van 11.00-17.00 uur en van 19.00-22.30 uur. Zd. en zon. geen avondopening. LEIDSECOURA ZATERDAG 20 NOVEMBER 1982 PAGINA 9 van die patiënten zijn al zo oud en blijven toch wel ziek. Besteedt dus meer aandacht aan de „thuissfeer", aan het leefbaar maken van het ver pleeghuis en minder aan het dokteren". De overheid is hier niet op te gen, zoals telkens blijkt uit of ficiële nota's en dergelijke, maar beauinigingen gaan blijkbaar voor. Vandaar dat de overheid de voorkeur geeft aan strak georganiseerde, dus zuinige, verpleeghuizen met grote nadruk op de genees-en verpleegkundige verzorging. Gevraagd aan mr. H. Linssen, secretaris van de Centrale Raad voor de Volksgezond heid, wat er ondanks die be zuinigingswoede op gezond heidszorg voor de mensen zelf overblijft. „Het kost enorm veel geld om bijvoorbeeld logeerkamers in te richten voor mensen die een paar dagen hun partner in het verpleeghuis willen opzoeken. En dat geld is er niet. De over heid heeft beslist wel oog voor een beter leefklimaat in die inrichtingen, maar vergeet niet. dat de verpleeghuizen er in de eerste plaats zijn voor medische behandeling. Het zal er op neerkomen dat elke in richting zelf de praktische op lossingen moet vinden". Inventiviteit Inventiviteit in het verbeteren van het leefklimaat voor de verpleeghuispatiënt is zeker te vinden bij de directie van de Gemeentelijke Dienst Verple ging Verzorging in Den Haag. Deze dienst heeft negen ver pleeghuizen onder haar hoede, terwijl er drie nieuwe ver pleeghuizen in aanbouw zijn. De partner van de patiënt(e) mag komen eten en bijvoor beeld deelnemen in een van de vele bewonerscommissies. Komt er weinig bezoek, dan belt het personeel met de fa milie om te vragen „hoe dat zit". Dreigt iemand te „verpie teren", dan is het soms moge lijk dat hij zo nu en dan een weekeinde naar huis gaat. Is er een verpleegbed vrij, dan is het mogelijk dat het bezoek blijft overnachten. In de be staande verpleeghuizen be staan al regelingen dat patiënt en partner samen kunnen zijn. In de nieuwe huizen zal per manent een aparte kamer hiervoor gereserveerd zijn, Algemeen directeur A. Burger: „We kunnen vrij veel doen om een goed en regelmatig contact tussen de langdurig verpleeg de en de partner of familie mogelijk te maken. Maar een verpleeghuis blijft toch aller eerst een inrichting alleen voor zieke mensen. Verlies daarbij niet uit het oog dat veel bezoek voor de patiënten dikwijls vermoeiender is dan doorgaans wordt aangenomen. Bovendien, in hoeverre doe je de partner er plezier mee? Wanneer je de bezoeker diep in het hart kijkt, blijkt volgens mij dat hij of zij eigenlijk wel blij is om een tijdje van de voortdurende zorg af te zijn voor de zieke. Vergeet niet dat het meestal om oude mensen gaat. En tenslotte zijn aparte, speciale logeerkamers alleen al duur omdat ze ook soms leeg zullen staan". De heer G. Mak, arts en verte genwoordiger van de Nationa le ziekenhuisraad in de Natio nale Ziekenfondsraad, kijkt heel anders tegen de zaak aan. Sprekend op persoonlijke titel, zegt hij dat het verpleeghuis vooral een behandelinstituut moet blijven. „Hoe meer de nadruk ligt op het verplegende aspect, hoe makkelijker de mensen er ook weer uit gaan. Hoe schitterender het leefkli maat, met luxe voorzieningen en dikke tapijten op de vloer, hoe makkelijker ze er blijven". Dat klinkt ongenuanceerd, maar Mak erkent wel „het drama", van de oudere echtpa ren die gedwongen gescheiden zijn. Eerst moet er gekeken worden, vindt Mak, naar de wanverhouding tussen de zorg voor ouderen in tehuizen en inrichtingen en de zorg voor de meerderheid van alle oude ren. „Tachtig tot negentig pro cent woont nog thuis en voor hen wordt veel minder ge daan". Het geluk van de bejaarde ligt thuis, zegt Mak. „Het is door de mentaliteit van de maat schappij dat ouderen in een hokje gestopt worden in plaats dat de kinderen hen opvan gen. Ouderen zijn beter af met kleinere en meer gespreide be jaardencentra, zodat het con tact met hun wijk niet verlo ren gaat. Dan zijn er ook min der verpleeghuizen nodig". Bij monde van een woordvoer der verklaart het COSBO, Centraal Orgaan Samenwer kende Bonden van Ouderen, dat de ouderenbonden on danks de bezuinigingen bij de overheid gaan aandringen op ISfAAG Verpleeg- die het verblijf van slsoitiënten minder on- ?$j|aam willen maken, •beeld door klach- "behandelen en voor privacy te zorgen, daar nooit aparte Ie steun voor ge- Volgens Volksge zond heeft de over- ik in de toekomst, ge de noodzakelijk bezuinigingen, ioojeld voor „humani- l^van het verpleeg- waar de laatste ja- veel om te doen is .701, .10 ft- .50 ;<X)V)ndheidheidszorg aan .00 (bonden is, moeten dus .oo« verpleeghuispatiënten. .90 pden die geïsoleerd ra- [dat hun partner of fa- jen niet in de buurt ■0® Mogelijkheden om oo phrijnende situatie te .00 ren, liggen bepaald niet $jjet opscheppen, maar !oo evenmin onvindbaar. jghuizen zijn er voor die geholpen moeten bij de verzorging van haam. Velen zijn chro- ek en bedlegerig, ande- ïien er alleen voor re- je. Sommigen verblij- enkele weken, anderen er in feite om te ster- ie meesten zijn ouder jaar. De afgelopen jaren veel mensen geweest ben gezegd: „De meeste financiële steun voor de ver pleeghuizen om het leefkli maat te verbeteren. Een uitge werkte visie en concrete voor stellen heeft de COSBO nog niet. Individuele aanpak Wim Looze, voorzitter van de „Vereniging Verbetering Ver pleeghuizen" (VVV), zegt dat de VVV voor deze categorie ouderen „ook het wondermid del niet heeft". De vereniging probeert de zaak levend te houden in de gesprekken die gevoerd wor den met de directies van de verpleeghuizen. Daarin wordt er telkens op aangedrongen dat ook de directie blijft zoe ken naar mogelijkheden om een isolement van de patiënt in het verleeghuis te voorko men. De vereniging merkt dat in de praktijk veel valt te re gelen voor individuele geval len. Soms wordt huisvesting voor een partner gevonden in een verzorgingstehuis in de buurt van het verpleeghuis. Soms is meer mogelijk. Zoals in Rotterdam waar naast een al bestaand verpleeghuis een huis wordt gebouwd voor de partners van de patiënten. Wim Looze: „Verder helpen we familieleden aan vervoer naar het verpleeghuis, we voe ren gesprekken, doen voorstel len, en spreken regelmatig met het verplegend personeel. Veel misstanden in de ver pleeghuizen zijn ingesleten ge woonten, ontstaan door onna denkendheid. En het kost niets om anders met patiënten om te gaan". HENK ENGELENBURG Zonder bezoek raakt de hulpbehoevende bejaarde geïsoleerd. jo JAAG Er leeft in land een man die g wee jaar getrouwd w b nu al 44 jaar ali- itïe betaalt aan zijh g Er leeft in Neder- x> een tandarts die al ^dan 42 jaar alimen- [etaalt aan zijn „ex", j>k tandarts was en die 42 jaar zelf u™jk heeft uitgeoe- 11 Er leeft in Neder- bo ten man die al twee |g Tuchteloos probeert w heiden. Hij betaalt so rouw bij de zogehe- voorlopige voorzie- g li" 2900 gulden per io 3. De vrouw is afge- ïrd aan een van de g rsiteiten, is lid van >0 meenteraad in haar blaats, is vast niet g lan te gaan werken, >o ist levenslange ali- 5 itie. Tegen deze toe- g in ageert de Stich- io Organisatie Geschei- Wensen (SOGM) die 12 lag in het Haagse .gebouw een mani- hield onder het ót> „Limiteer de ali- o itie nü". o o I alleszins aanleiding is pe manifestatie te orga- blijkt wel uit het feit jaar het aantal echt ingen in Nederland de ruimschoots zal passe- SOGM-voorzitter D. ïren die deze cijfers in ipeningsrede bekend- zei dat de jongste ;en hebben uitgewezen imenteel tussen een op 5 ee en een op de drie ijken op een scheiding pt. Sinds 1971, toen de Prof. dr. Hoefnagels: „Discussie over alimentatie wordt vaak onzuiver gevoerd". nieuwe echtscheidingswet in werking trad, „en tevens de min of meer draagkrachtige man vogelvrij werd ver klaard" is het aantal huwelij ken jaarlijks met 26 procent verminderd en het aantal scheidingen met 260 (twee- maar zoals de zaken er bij de honderdzestig!) procent toe- huidige wetgeving nu voor genomen. Van die scheidin- staan, betekent dit voor de gen werd 75 procent aange- man meestal „levenslang", vraagd door de vrouw. Zelfs het voorstel van een Slechts achttien procent ambtelijke werkgroep, de ali- vroeg ooit alimentatie aan, mentatie wettelijk te beper ken tot twaalf a achttien jaar, kan bij de SOGM geen genade vinden. Voorzitter Verhaaren: „We zijn niet tegen alimentatie. We zijn tegen levenslange alimentatie. We zijn tegen vrouwen die wel van hun man willen scheiden, maar getrouwd willen blijven met zijn sala ris. We zijn tegen vrouwen die - na hun man van huis en haard te hebben verdreven, hem elk recht tot inbreng in de opvoeding van hun kin deren willen ontzeggen. We zijn tegen vrouwen die vinden dat de gescheiden vrouw tot niets positiefs meer in staat is, zoals bij voorbeeld het voorzien in ei gen levensonderhoud". „Even afrekenen" Prof. dr. G.P. Hoefnagels, hoogleraar in de criminolo gie en het kinderrecht aan de Erasmus-universiteit in Rotterdam, formuleerde het in zijn prikkelende redevoe ring zó: De discussie over de alimentatie wordt vaak on zuiver gevoerd. Het gaat al leen om een verplichte bepa ling van de duur door de rechter en een maximaal wettelijke duur door de wet gever. De argumenten voor limitering van de alimentatie zijn niet gelegen in de eman cipatie van de vrouw. Het gaat erom dat er na het hu welijk wordt „afgerekend" om daarin de economische nadelen die dóór het huwe lijk zijn ontstaan, te vereffe nen. Dan spelen dus mee: de verzorging van de kinderen, de duur van het huwelijk dan wel van de feitelijke sa menwoning, de duur van de alimentatiebetaling en in verband hiermee de leeftijd van de man. De economische nadelen bij scheiding moeten dóór het huwelijk zijn ont staan. Dus factoren die in de maatschappij liggen zoals de markt, de werkgelegenheid of werkloosheid, de rolver deling tussen man en vrouw, of de emancipatie-achter- stand van de vrouw moeten niet meespelen. Op grond van deze maatschappijfacto ren kan men - en daarin is Hoefnagels het eens met de ambtelijke werkgroep - niet levenslang een vordering op een privé-persooon laten gel den. „We mogen het niet zeggen Hoefnagels vervolgde: „Het zit - we mogen het niet zeg gen, maar we stellen het wèl vast - met de marktpositie van vrouwen wel anders dan men gemeenlijk suggereert. In de eerste plaats betreft het bij die achttien procent ali mentatie-ontvangende vrou wen voor het merendeel vrouwen met een redelijke opleiding, meermalen een beroepsopleiding. Bovendien - maar dat mogen we hele maal niet zeggen, dus stellen we het alleen maar vast - zijn zeer vele banen waarin zeer vele vrouwen een inko men verdienen, zwart. Huis houdelijke hulp - emanci patie of niet - nog steeds een vrouwelijk domein dat door vrouwen bestierd wórdt". „Witte hulp in deze domei nen is alleen betaalbaar voor overheden en bedrijven. In de particuliere sector zijn diensten en hulp - mooi of niet - zwért. Voor veel werk - we mogen het niet zeggen, maar we stellen het slechts vast -wordt een vrouw van vijftig niet te oud bevonden. Een vrouw van vijftig is trouwens niet oud. We mo gen het niet zeggen, we stel len het slechts vast. Mythen moeten worden doorge- )/sHAAG 't Is weer i/afklaastijd. Rond de |/8f van de Goedheilig- va plegen werkgevers vjferknemers zich naar [ER-gebouw in Den /a te begeven voor het /aücse overleg over de gil die het volgend le verdelen zijn. De /flat er rond Sint in gesprekken werke- Iets uit te delen of mfn te halen viel, ligt p al ver achter ons. «(koektrommel is al leeg, sterker nog, i.2j de broodtrommel !jjt steeds schaarser be- «Jaad. De jaarlijkse on- iikndelingen tussen evers en werkne- over het arbeids- aardenbeleid staan meer en meer in het te ken van het zo eerlijk mo gelijk spreiden van de el lende. Toch is er dit jaar een opmer kelijk lichtpuntje in de sociaal- economische duisterris. Er zijn immers onverwachte en hoop volle tekenen dat in tegenstel ling tot vele eerdere afleverin gen van deze gesprekken werkgevers en werknemers het dit maal niet over werke lijk alles oneens zullen blijven. Gezamenlijke aanbevelingen over een voor de werkloos heidsbestrijding belangrijke zaak als de arbeidstjdverkor- ting in ruil voor de prijscom pensatie leken tot voor kort een volstrekte utopie. Zulk een saamhorigheid heeft ons land tien jaar moeten ont beren. Juist in tijden van eco nomische recessie, zoals deze, zou een grotere mate van overeenstemming een zegen voor het land kunnen beteke nen. De traditionele gesprek ken tussen werknemers en werkgevers zijn de laatste ja ren echter steeds meer op ritu ele dansen gaan lijken, omdat de uitkomst voorspelbaar ne gatief was en doorgaans in oorlog uitmondde. Een onver wacht vredesakkoord tussen deze natuurlijke vijanden is bovendien een uiterst welko me surprise in de schoen van het kabinet-Lubbers. Dat is immers voor het slagen van zijn sociaal-economisch en fi nancieel beleid grotendeels af hankelijk van steun van werk gevers en werknemers. Het heeft zelfs drie maanden van „adempauze" uitgekozen om met hen om de tafel te gaan zitten in een poging voor meerdere jaren overeenstem ming te krijgen over het te voeren beleid. v De sociaal-economische specia listen in de beide regerings fracties onderstrepen het grote belang van elk spoor van overeenstemming tussen de sociale partners. Zij spreken zelfs van een „levensbelang" voor het kabinet-Lubbers. Zou het opnieuw op „oorlog" uit draaien, dan zou onmiddellijk het voortbestaan van deze kersverse regeringsploeg aan een zijden draadje komen te hangen. Bij het ontbreken van overeenstemming tussen werkgevers en werknemers zou immers „de politiek haar eigen verantwoordelijkheid moeten nemen", zoals dat in het Haagse jargon heet. Dan moeten het kabinet en de re geringspartijen een antwoord geven op de vraag of er wel of niet in de lonen moet worden ingegrepen en zo ja, van wie en hoe. Het regeerakkoord biedt in dat geval wel uitkomst, maar die is slechts theoretisch. De extra miljarden bezuinigingen die bij het ontbreken van matiging in de lonen zou moeten worden doorgevoerd, worden door de leden van de werkgroep A, die deze clausule zelf bedacht heb ben, als „een maatschappelijk onhaalbaar rampscenario" ge kenschetst. Een werkelijk al ternatief voor het geval over eenstemming over het arbeids voorwaardenbeleid uitblijft, is eigenlijk niet voor handen. Blijven werkgevers en werk nemers het op alle fronten on eens dan zullen de politieke spanningen onmiddellijk hoog op gsjian lopen, voorspellen de specialisten. De VVD voelt im mers niets voor een nieuwe al gemene looningreep en weet zich daarin gesteund door de belangrijkste sociaal-economi sche experts uit het CDA- kamp. Ook ex-minister De Graaf (CDA, Sociale Zaken) heeft zijn opvolger en nieuwe baas, partijgenoot Jan de Ko ning, uitvoerig op het hart ge drukt voor 1983 een nieuwe looningreep achterwege te la ten. Er zal echter toch bezui nigd moeten worden en dus komen de voorstellen tot be vriezing van ambtenarensala rissen en uitkeringen weer on vermijdelijk op tafel. Maar bij het vrij laten van de lonen in het bedrijfsleven betekent elke bevriezing een regelrechte streep door de koppelingen en de trend. Met het slachten van deze hei lige koeien zullen een paar grote ondernemers hun zin krijgen. Zij lijken meer heil te verwachten van de^harde con frontatie die leidt tot het einde van de door hen al zo lang verfoeide automatismen in de ontwikkeling van de lonen en uitkeringen, dan van enig ak koord dat naar hun oordeel slechts uitstel van executie voor de koppelingen en de trend zou betekenen. Hun re denering is dat elk plan tot herstel a priori wordt geblok keerd zolang hiermee niet voor eens en voor altijd is af gerekend. Zoals bekend denkt de vakbe weging hier wat anders over. Voor haar staat handhaving van koppelingen en trendbe- leid min of meer gelijk aan het verdedigen van de laatste rechtvaardigheid van onze na oorlogse welvaartsstaat. Hoe men hier ook verder over den- ke, vast staat dat bij het sneu velen van deze mechanismen in de loon- en salarisontwik- keling een golf van sociale on- prikt", aldus prof. Hoefna gels. Jammer De hoogleraar gaf ook nog advies aan degenen die van plan zijn de huwelijkse staat te aanvaarden: Besef dat de rechtsgevolgen van scheiden tot de rechtsge volgen van het huwelijk be horen. Indien u trouwt, trouw dan onder huwelijkse voorwaar den. De enige garantie tegen niet scheiden is niet trouwen. Maar dat is dan wel jammer voor de vrouw die dan het recht op weduwenpensioen ontbeert. LEO VAN DER MEEL rust over ons land zal gaan rollen, waarbij de waarschu wingsacties die voor aanstaan de maandag zijn aangekondigd zullen verbleken. Elke effectieve crisisbestrij- ding lijkt in zo'n toestand on mogelijk te worden. Extra be zuinigingen betekenen immers alleen maar meer ongelijke of fers en dus meer van datgene wat al bestreden wordt Tegen deze achtergrond zal het re geerakkoord van CDA en VVD dan snel een loos stuk papier worden. De uitvoering van dit akkoord is immers van meer medewerking afhanke lijk dan van de 81 leden in de Tweede Kamer die het kabi net-Lubbers steunen. Als het voorzichtig optimisme van deze week zonder een positief vervolg blijft, ziet het er wel zeer somber uit Niet alleen voor 's lands economie, maar ook voor zijn nieuwe regering. ARJEN BROEKHUIZEN

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9