choongeboend en bijgeharkt alermo verwelkomt de paus Ziekenhuisartsen wijzen cao-akkoord af 3, Stel, ik heb wat extra geld nodig.. Rabobank iternist mocht aand niet werken xgens onkunde [eer klachten Dnd menstruatie Kombrink wil opheldering over afspraken Lubbers met belasting inspecteur Poolse kerk: Chantage Walesa is pure onzin Nederlandse zeeman mogelijk vermoord Bereidheid nodig tot eerste stap bij ontwapening NENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 NOVEMBER 1982 PAGINA 7 Schwietert moet er wachtgeld hebben HAAG De Tweede-Kamerleden Stoffelen en Henk Knol (beiden vinden, dat ex-staatssecretaris Charl etert hooguit een half jaar recht op eld zou moeten hebben. Zij hebben rgesteld aan minister Rietkerk (Bin- dse Zaken). Een dergelijke regeling lange tijd voor kamerleden, wet en provinciebestuurders die hun minder dan drie maanden hebben De kamerleden vinden dat een regeling voor bewindslieden nodig en de „publieke verontwaardiging" et wachtgeld voor Charl Schwietert, een ambtstermijn van minder dan eek recht heeft op twee jaar wacht- etgeen neerkomt op een totaalbedrag jna 250.000,-. China weer minder lief tegen Moskou PEKING De Chinese premier Zhao Ziyang heeft in Peking gezegd dat de be trekkingen met de Sovjet-Unie alleen ver beterd kunnen worden als Moskou zijn „dreiging" jegens China wegneemt. Het gaat daarbij vooral om de Russische troe pen, die langs de grens met China gele gerd zijn. De opmerkingen van Zhao kwa men kort nadat het aftreden bekend was geworden van minister van buitenlandse zaken Hua Hang, die pas eergisteren te rugkeerde uit Moskou. Daar heeft hij, naar eigen zeggen met veel succes, over een hervatting van het Chinees-Russische overleg gesproken. Van Huang was be kend dat hij, gezien zijn slechte gezond heid, op korte termijn zou terugtreden. De nieuwe minister is Wu Xueqian. Ook slachtdier verzorgen" goed UTRECHT Dieren die bedoeld zijn voor de voedselproduktie heb ben recht op dezelfde verzorging als andere huisdieren. Een overgro te meerderheid (92 procent) van de Nederlandse bevolking is deze me ning toegedaan, zo blijkt uit een enquête van Intomart, verricht in opdracht van Lekker Dier. De on dervraagden zijn over het alge meen van mening, dat in alle ver schillende vormen van bio-indus- trie het welzijn van de dieren erg wordt geschaad. Het meest in de kalvermesterij en daarna achter eenvolgens in de pluimveehouderij, varkenshouderij en de pelsdieren- fokkerij. „Vader van de pil" overleden NEW YORK De bekende Amerikaanse arts en onder zoeker dr. Carl G. Heller, die aan het eind van de jaren '50 met twee collega's de anti- -conceptiepil ontwikkelde, is op 69-jarige leeftijd overleden. Hij was al lange tijd bedlege rig. Heller ontwikkelde des tijds, samen met dr. John Rock en dr. Gregory Pincus, het middel „progestin" dat in 1962 in de Verenigde Staten werd toegelaten. Een pil voor mannen, die Heller ook sa menstelde, kwam niet om de markt wegens ernstige bij werkingen. Nicaragua koopt (nog) geen Migs WASHINGTON Nicaragua heeft besloten voorlopig geen Mig-straaljagers van de Sovjet- -Unie te kopen. Hiermee wil de regering in Managua „een ge baar van goede wil tegenover de Verenigde Staten" maken. Dat heeft de Nicaraguaanse onder minister van buitenlandse zaken Tinoco in Washington ver klaard. De VS hebben Nicaragua er herhaaldelijk van beschuldigd een Sovjet-sateliet te worden, een militaire macht op te bou wen die ver uitgaat boven haar defensieve behoefte en steun te verlenen aan linkse guerrilla strijders in El Salvador. st onze correspondent Cees Manders) !RMO Paus Jo- lëles Paulus II heeft pas lorgen voet op Sici- »e bodem gezet, maar .ide inwoners van Pa- ieil), de hoofdstad van anlë, is zijn bezoek al- n j een geweldig succes, igelopen weken heeft (ad, die doorgaat voor van de smerigste van een grote schoon- l. Kbeurt gehad, om zich rd en blinkend mo- aan de paus en de ld te kunnen presen- gduizend kubieke meter vuil is van de straten gehaald, twaalf kilometer weg hersteld, alle parken zijn bijgeharkt, en de fonteinen spuiten hun wa ter weer richting hemel. „Voor zo'n wonder heb je de paus no dig", zeggen de mensen. Kardinaal Pappalardo, aarts bisschop van Palermo, zegt het zo: „Het bezoek van de paus moet een prikkel zijn voor ie dereen om een beter mens te worden". Het gemeentebe stuur van de Siciliaanse hoofd stad heeft zich deze bisschop pelijke woorden aangetrok ken. Nu de 700.000 inwoners van Palermo nog. Officieel wordt het niet ge zegd, maar voor de gewone man komt de paus naar Paler mo om nog eens uitdrukkelijk zijn steun te geven aan de strijd tegen de maffia. Alleen de vakbonden zeggen waar het op staat: „U komt ons steunen in onze strijd tegen de maffia". Anderen hebben het over „be proevingen van het ogenblik" en „de kwade krachten in de samenleving". In Palermo is de maffia niet te zien, maar toch overal aanwe zig. Gisteren zijn de 130e, 131e en 132e dode van het jaar ge registreerd. Bij het vliegveld, waar de paus is aangekomen, werden drie met kogels door zeefde lijken gevonden. De corruptie is een andere ac tiviteit van de maffia. Deze week werd bekend dat bij de aanbesteding van de bouw van een nieuw congresgebouw in Palermo bijna iedereen die over de bouwopdracht moest beslissen, is omgekocht. Elke middenstander in Paler mo en ieder ander die voor speciale bescherming van de maffia in aanmerking komt, betaalt maffia-belasting. De handel in hard drugs, waarvan Palermo het centrum is ge worden, zet dit jaar op Sicilië voor vier miljard gulden om. Om de opsomming van maf fia-activiteiten te completeren: deze week zijn inwoners van Palermo gearresteerd omdat zij de Europese Gemeenschap voor twee miljoen gulden aan subsidies afhandig hebben ge maakt. De paus kan in deze omgeving dus de handen flink uit de mouwen steken, hoewel de kardinaal blijft benadrukken dat het de paus niet op de eerste plaats om de maffia te doen is. Het pauselijk bezoek is een pastorale gebeurtenis, „hij komt ons werk zegenen en ons helpen". Van het hele eiland zijn honderdduizenden men sen naar Palermo gekomen. De technische voorbereidin gen van het bezoek hebben de siciliaanse hoofdstad dagen ge leden al in een onvoorstelbare verkeerschaos gestort, waar door de zenuwen extra ge spannen zijn. Voor de midden standers betekent de komst van de paus een extra omzet, vooral van de pausartikelen, die eenieder wijselijk in zijn assortiment heeft opgenomen. Restauranthouders maken re clame met pausdiners: exacte kopieën van wat de paus van avond te eten krijgt. De echt genotes van de lokale autori teiten, die de paus dus ook zul len ontmoeten, hebben het. aartsbisschoppelijk paleis dis creet doch dringend gevraagd hoe ze zich voor de paus moe ten kleden, een probleem dat niet bestaat voor de armen van Palermo, die de paus toch ook zal ontmoeten. En kardi naal Pappalardo, die de paus gastvrijheid verleent in zijn ei gen appartement, heeft de hele week al ergens anders moeten slapen omdat de geheime dienst hem de toegang tot zijn eigen slaapvertrekken heeft ontzegd, uit veiligheidsrede nen. De kosten van het bezoek zijn „gezien de omstandigheden" laag gehouden. „Er gebeurt niets", aldus de kardinaal, „of de inwoners van Palermo zul len er ook na zijn vertrek nog van kunnen profiteren". Het gerechtshof in Arnhem heeft een ist eind mei voor de duur van een maand „schor- n in de uitoefening van de geneeskunst" opgelegd fcns nalatigheid en grove onkunde. Deze uitspraak a pas gepubliceerd in het artsenblad Medisch Con- De internist was bij het hof in beroep gegaan van beslissing van het medisch tuchtcollege in Zwolle, ja|iem dezelfde maatregel had opgelegd. [ing om een patiënte bij wie in verband met buikklachten 'inisch een darmonderzoek was verricht. Na het onderzoek ze pijn en koorts, naar later bleek ten gevolge van een ■atie. Toen ze in het ziekenhuis werd opgenomen heeft de .list slechts een summier onderzoek verricht. Hij heeft de >r gemaakte röntgenfoto's niet opgevraagd en hij heeft geen ling gehouden met de door de huisarts van de vrouw geop- mogelijkheid van perforatie. ïuw werd steeds zieker, haar beide benen moesten worden rfjuteerd en drie weken na de opname stierf ze aan bloed- ®ftiging. Het staat weliswaar niet vast dat de patiënte niet ïjn overleden als de internist alerter was geweest, maar zet inzienlijk betere kansen hebben gehad. Bovendien zou een g lijden (het amputeren van beide benen) haar bespaard [ebleven. Het hof noemt het in zijn uitspraak betreurens- jdig dat de internist ondanks het zeer trieste verloop van de je, de echtgenoot van de vrouw nooit, ook niet na het over- b, „op enigerlei wijze van zijn medeleven heeft doen blij- lotterdamse officier van justitie zal geen strafvervolging in- {n tegen een arts van het academisch ziekenhuis Dijkzigt {en patiënt een overdosis van het medicijn vindesine toe- pe. De man die aan kanker leed, is aan de overdosis overle- In plaats van 3,5 milligram heeft de arts 35 milligram toe- ïd door een slecht geschreven recept. De directie van Dijk- loet verbetering in het systeem van receptformulieren aan- 't)EN Steeds meer iwen hebben veel ten rondom hun xuatie. Zij hebben 'gaande aan de men- itie te kampen met buikpijn, hoofd zwellingen van be- of borsten, die pas verdwijnen wanneer lenstruatie begint. Dit iteren naar voren ge ien tijdens een Boer- :ursus in Leiden, [ermeulen, arts aan het lemisch Ziekenhuis, zegt le klachten, die in de me- le wereld premenstruele •men worden genoemd. toenemen omdat vrouwen re gelmatiger ongesteld worden door het gebruik van de pil. „Vroeger waren de vrouwen ook vaker zwanger, waardoor ze überhaupt minder frequent ongesteld werden. Maar het is aan de andere kant ook zo, dat er -^tegenwoordig veel meer over gepraat wordt. Vroeger kregen meisjes te horen: „pijn hoort erbij, daar moet je niet over zeuren". De oorzaken van de pijn zijn niet bekend. Iedere vrouw ervaart de pijn weer op een andere manier", aldus Vermeulen. De cursus was vooral bestemd voor gy naecologen, psychologen, maatschappelijk werkers en huisartsen. )linternieuwe kantoorruimte vanaf 80 m2 in de voortuin van Leiden. lelijk is er voor u een mogelijkheid splinternieuwe kantoorruimte te huren e grootte die u wenst, en direkt te betrekken. Huurprijzen vanaf f 15.000,- jaar excl. B.T.W. (is 80 m2). Het kantoorgebouw ligt aan de rand vanj_eiden. Zwemles voor walvis Het is eigenlijk de omgekeerde wereld: een wal vis leren zwem men. Maar voor deze walvis in een zwembasln In Mystic In de Amerikaanse staat Connecti cut is de zwem les van Jennifer Kezer de enige manier om In le ven te blijven. Het dier heeft de massale stran ding van walvis sen op de Ame rikaanse oost kust, eerder deze week, over leefd. Na een snelle vlucht naar Mystic wordt de walvis daar weer met het water ver trouwd gemaakt. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Hans Kom brink, oud-staatssecretaris van financiën, heeft de nieuwe staatssecretaris Koning schriftelijk om ophelde ring gevraagd over de afspraak van premier Lubbers met de inspecteur van financiën over het ongedaan maken van fiscale voordelen. Lubbers is met de in specteur overeengekomen het onroerend goed waarin hij een aandeel bezat op te waarderen, waardoor eer der genoten belastingvoordeel werd verminderd. Kombrink wil weten of die opwaardering na indiening van het aangifteformulier berust op reeds gebruikelijke praktijken, of dat het iets nieuws is. Hij wil ook weten of de belastingdienst voor dergelijke gevallen over richtlijnen beschikt, en in welke uitzonderlijke omstandigheden opwaardering toegestaan wordt. Kombrink vraagt verder op welke gronden de belastinginspec teur heeft gemeend te moeten beslissen dat de opwaardering be perkt moest worden tot een niveau waarop slechts een deel van de belastingvermindering van Lubbers ongedaan werd ge- maakt.Tenslotte wil Kombrink van zijn opvolger weten in hoe verre van de beslissing van de inspecteur ter zake van Lubbers een precedentwerking zal uitgaan. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) is bereid volgende week in de Kamer een verklaring af te leggen over zijn commis sariaat bij Holland Sea Search (HSS), als daar vanuit de Kamer op wordt aangedrongen. Van Aardenne heeft inmiddels een ver klaring met zijn vriend, de huidige minister van Justitie Kort hals Altes opgesteld. Over het commissariaat is beroering ont staan, omdat de minister in zijn overeenkomst met HSS had la ten opnemen voor zijn werek pas na 1984 betaald te worden, als zijn wachtgeld als bewindsman in het kabinet Van Agt/Wiegel zou zijn verstreken. Inmiddels is besloten dat op de wachtgeld regeling van Van Aardenne een korting wordt toegepast, als zou hij het commissariaatsgeld toch ontvangen hebben. WARSCHAU De Pool se kerk heeft gisteren ont kend op de hoogte te zijn van het bestaan van band opnames en foto's, die compromitterend zouden zijn voor vakbondsleider Lech Walesa. De Ameri kaanse omroepmaatschap- pij NBC heeft dit verhaal gisteren de wereld inge stuurd. Volgens de NBC zou Walesa met het mate riaal kunnen worden ge chanteerd. „Dat is pure onzin", aldus een woord voerder van de Poolse kerk. Walesa weigerde gisteren over de kwestie te praten, maar zijn familie gaf een verklaring uit. Daarin staat dat „Lech Walesa niet verbaasd is door dit nieuws. Integendeel, hij ver wachtte een aanval. Maar nie mand krijgt de kans zich te verdedigen, ook Walesa niet". Een westerse diplomaat in Warschau wees er verder nog op, dat het een traditie van de Polen is om „alles wat men achter gesloten deuren en bin nen vier muren doet als een particuliere kwestie te be schouwen". De Polen zijn ge neigd met een „nou en" te rea geren op het privéleven van leidende personen. Zo hebben sommige hoge functionarissen een maitresse gehad zonder dat dit consequenties had. Walesa's vrouw Danuta zei dat de beschuldigingen tegen haar man „niets nieuws" waren, waarop een Poolse journalist zei: „Als het Danuta niet kan schelen, waar zullen we ons dan druk om maken". UTRECHT Het akkoord over een nieuwe cao voor het ziekenhuiswezen (met een looptijd tot 1 april 1984) is voor de artsen en apothekers in dienstverband onaanvaard baar. De hogere functionaris sen hebben aangeboden een flink deel van het salaris in te leveren op voorwaarde dat de werkbelasting evenredig zou worden verlaagd zodat meer mensen aan de slag zouden kunnen. Artsen en apothekers noemen het onbegrijpelijk dat daarop niet is ingegaan, maar dat wel de salarissen fors zijn verlaagd. Werkgroepen zou den acties gaan voorbereiden. Deze cao is de grootste buiten het bedrijfsleven: er vallen 196.000 werknemers onder in verpleeghuizen, psychiatrische ziekenhuizen, zwakzinnige ninrichtingen en algemene ziekenhuizen. De belangrijkste wijziging in de cao is een op functiewaar dering gebaseerde salarisstruc tuur die vanaf 1 januari 1984 geleidelijk, over een periode van vijf jaar, zal worden inge voerd. Doel is volgens de werkgevers, de Nationale Zie kenhuisraad, het bereiken van evenwichtiger inkomensver houdingen en een betere be heersbaarheid van de loonkos tenontwikkeling. „Het Beter schap" heeft enkele bezwaren, ondermeer tegen de nieuwe salarissen voor leerlingen en tegen het onderwaarderen van verzorgingsfuncties in verhou ding tot beheersfuncties. De Landelijke Werkgroep Ge wetensbezwaarden in de ge zondheidszorg wil via een aan vulling op de cao komen tot een betere bescherming van de rechtspositie van zieken huismedewerkers die princi piële bezwaren hebben tegen abortus. LONDEN De Nederlandse zeeman Johannes Otten, die drie jaar geleden samen met de Britse verpleegster Helen Smith dood werd gevonden bij een huizenblok in de Saoedi- sche hoofdstad Jedda, is moge lijk vermoord. Dat heeft een Saoedische anatoom-patholoog verklaard. Tot op heden werd aangeno men dat Otten en de verpleeg ster tijdens een „wild feest" per ongeluk van een balkon van het flatgebouw waren ge vallen en daarbij om het leven kwamen. De Saoediër verscheen op de tweede dag van een gerechte lijke onderzoek, dat op aan drang van de vader van de verpleegster naar deze zaak wordt ingesteld. De Saoedische autoriteiten blijven bij hun le zing, dat de val van het twee tal een ongeluk was. De vader gelooft dat niet. Na een juri disch steekspel van drie jaar heeft hij nu zijn zin gekregen.i De getuigen die tot op heden zijn gehoord hebben, afgezien van de Saoediër, nog niet veel nieuw licht op de zaak kunnen werpen. ADVERTENTIE Ook dan kunt u op ons rekenen, mevrouw, zeiden wij bij ons op de bank. Soms is het sparen, soms is het lenen, maar ons advies blijft zo dat ermee uit de voeten kunt. Oók goed om geld te lenen. Mgr. Ernst van Breda: BREDA Wie werkelijk ontwapening wil, moet be reid zijn zelf eerste, vertrouwenwekkende stappen te zetten en creatief omgaan met eenzijdige stappen van de tegenstander, zodat een proces op gang komt, dat de wedloop in bewapening doet keren in overeenkomst tot ontwapening. Bisschop Ernst van Breda zei dit vandaag tijdens een vredesmanifestatie, georganiseerd door de groepering „Breda tegen kernwapens". Naar de mening van bisschop Ernst moet de kerk „neen" zeggen tegen de kernwapens. Bij kernwapens ontbreekt elke verhou ding tot een verantwoorde verdediging van recht en vrijheid. Het is goed, aldus mgr. Ernst, dat de vredesbewegingen de be volkingen trachten te winnen voor concrete stappen, die tot meerzijdige kernontwapening kunnn leiden. Het is duidelijk, zo zei hij, dat de mens in geweten het afschrikkingsevenwicht niet kan dulden, tenzij als een respijt, dat hem gelegenheid geeft om de onaanvaardbare bedreiging van het voortleven van de mens af te wenden. Momenteel functioneert het afschrikkingseven wicht echter alleen als mogelijkheid om verder te bewapenen en daarom is terugkeer naar de weg van ontwapening de taak waarvoor wij staan, aldus mgr. Ernst „Aantal Russen in Syrië verdubbeld' JERUZALEM Het aantal Russische adviseurs in Syrië is sinds de Israëlische invasie in Libanon op 6 juni van dit jaar meer dan verdubbeld. Dat meldde gisteren de Israëlische staatsradio. Volgens de zender heeft de Sovjet-Unie de Sy- riërs bovendien voorzien van een verfijnd radarsysteem en ander modern materieel, waarover dit land tot op heden niet kon beschikken. S

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7