Zoeterwoude wil eigen dentiteit bewaren Voor lelie Precies. ^EeïdaeSomount ZATERDAG 20 NOVEMBER 1982 PAGINA 5 KIJKJES VAN EN OM OEN BALKANOORLOG: „Servische infanterie bij schietoefeningen vóór het vertrek naar het oorlogsveld". OEFENINGEN VAN HET ROODE KRUIS BIJ BREDA: „Een aardig kiekje van de practische wijze, waarop de oefeningen plaats vonden". EEN 60-JARIG HUWELIJKS FEEST: „Het echtpaar Nie- veen- van Boheme te Stompwijk vierde zijn 60-je- rig huwelijksfeest. Aan be langstelling heeft het niet ontbrokenl Het krasse echt paar verricht nog met opga- wekten geest den dagelijk- schen arbeid, bestaande in de visscherij". Anderhalve eeuw geleden waren beiden nog beginnende jongelui in het keurslijf van hun na-Na poleontische tijdvak. LEIDSE COURANT erwoude-Dorp vanuit de lucht gezien (archieffoto, najaar '79). HERINDELING NADERT In november 1912 werd, zo meldt het „Geïllustreerd Zondagsblad", weer een acc- cent gelegd op „de bloei Van het werk der retraiten in ons vaderland", met de eerste steenlegging voor de nieuwe kapel van het Retraitenhuis „Huize Cenakel" te Tilburg. Iets korzeliger klonk een me dedeling van Johan de Raad selredacteur aan zijn Beste Vriendjes en Vriendinnetjes: „Als dit nummer verschijnt van het Kinderblaadje, is het haast de sluiting van den in zendingstermijn voor de prijsraadsels. En op het oog- enblik dat ik nu schrijf, moet ik tot de ontdekking komen dat mijn kleine vriendjes en vriendinnetjes mij leelijk in den steek hebben gelaten en dat slechts een klein aantal aan mijn verzoek hebben voldaan. Toch waren de prijsraadsels zoo moeilijk niet, of wel? Dan zult ge nog eens extra moeten zoeken of ge dan de goede oplossing niet vinden kunt. Een mijner vriendinnetjes heeft mij ge schreven, dat de opgaven in het geheel niet moeilijk wa ren" (ja ja, Johan, maar ik geloof er niets van) „en dat zij ze met gemak had opge lost; dus ik zou tot de veron derstelling moeten komen dat ge het erg druk hebt ge had. Om u nu de gelegenheid te geven nog eens flink te zoeken, zal ik den wedstrijd nog met een week verlengen en dus den datum stellen op 17 Nov. Ik hoop, dat ik nu veel goede antwoorden bin nen zal krijgen en dat er ook verschillenden zullen gevon den worden, die mij helpen aan raadsels, verhaaltjes, spelletjes of anderszins, wat onze raadselvriendjes kan vermaken". Johan was blijk baar ten einde raad(sel), en onze grootouders, als vriend jes en vriendinnetjes, maar zitten piekeren. Maar ik beloofde u vorige week ook nog enig zicht op „de dbrlog in het Oosten". Jawel, de „Turksche troepen waren uit elkaar gejaagd door de christen-armee's op den Balkan". Alle stellingen overmeesterd, „en op het oogenblik dat we dit schrij ven is er van het Turksche keizerrijk in Europa niets meer overgebleven dan de hoofdstad Konstantinopel die opgepropt is met vluchtelin gen, met gedeserteerde solda ten, met wanhopige legeraan voerders en regeerders die het hoofd verloren hebben... Is het niet opmerkelijk, hoe hier zichtbaar een hoogere macht deze onafgebroken, onbegrijpelijk-zware reeks slagen over den Turk deed komen?" Nu moet het me toch werke lijk van het hart, dat een der gelijke „gedestineerde" taal ook in het Duitsland van Hit- Ier en Goebbels, in de derti ger jaren, werd gebezigd. Niet dat het Zondagsblad en navenante media aan verlak kerij deden, maar het was wel het verkondigen van het denkbaar wenselijk betere standpunt. Inderdaad: je kunt het nooit iedereen naar de zin maken. Maar zo'n mening komt toch „gelijkgeschakeld" over. Niettemin: „Vijf eeu wen lang heeft de Halve Maan geregeerd in Europa, met het zwaard is de Turk, die de Christenheid neersa belde, in het beschaafde we relddeel binnengedrongen, met het „(krom)"z waard heeft hij er zich zoolang ge handhaafd. Maar er komt een tijd, dat God zegt: tot hiertoe en niet verder! Nu was het genoeg, en met het zwaard is de Turk, die met het zwaard zijn bezit had veroverd, weer uit Europa gejaagd. En het kruis, dat op de Aya Sofia heeft geprijkt onder de Byzantijnsche kei zers, zal vroeg of laat toch weer op den gouden koepel der kerk van de Heilige Wijsheid prijken. Wanneer zal die dag aanbreken?..." Het Zondagsblad heeft (wij ook niet, trouwens) die dag nooit mogen beleven, en zijn en anderen vurige wens is niet vervuld. Maar toch sta je. vandaag de dag, te kijken van dat woordgebruik. Het lijkt op een werktuig van een ideologie. Maar, enfin, 70 jaar geleden, bijna op de week af, liet het blad ook een „mooie luchtvaart over een histo risch monument" zien: „Het Duitsche Zeppelin luchtschip „Hansa" ging van Gotha naar Leipzig, waar het over het bekende, in aanbouw zijnde gedenkteeken voor den hon derd jaar geleden gevoerden volkerenslag heenvoer". Een sigaar boven een grote klomp steen. Dr. Woodrow Wilson, de man die Duitsland in '18 te Versailles op de knieën kreeg, werd in november '12 „de nieuwe president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. die in den verkiezingsstrijd Taft en (Teddy) Roosevelt wist te overwinnen". Mag er nog wat „Boeren-humor" vanaf? Dank u. President: „U is tot twee jaren dwangarbeid ver oordeeld. Hebt u nog iets te zeggen?" Veroordeelde: „Ik verzoek verzachtende om standigheden in aanmerking te nemen voor mijn advo caat". HOLLANDSCH VLEESCH NAAR DUITSCHLAND: „Nu de „vleeschnood" in Duittchland zoo hoog geste gen ie dat er van alle kanten klachten en smeekbeden re zen, heeft de regeering de grenzen voor den invoer van Hollandsch vleesch geo pend, en worden allerwege in ons land inkoopen ge daan. Vooral de grensplaat een profiteeren ervan, zooals ons kiekje uit Win terswijk bewijst. Hier de Duitsche beambte die den koop met handslag sluit". Alsof het benzineprijsverla ging gold. kunnen brengen, dat zij haar inwoners een modern en goed voorzieningenniveau kan bic den; de gemeente moet als vol waardige partner kunnen op treden bij het leveren van te genspel aan en samenspel met andere overheden en maat schappelijke organisaties en te vens moet de gemeente een ambtelijk apparaat hebben dat continuïteit van de belangen behartiging kan waarborgen. Modellen Er zijn diverse modellen be spreekbaar al is het gemeente bestuur van Zoeterwoude van mening, dat veruit de voor keur moet worden gegeven aan handhaving van Zoeter woude zoals het nu is. De zelf standigheid wordt in feite als enig wenselijke mogelijkheid gezien. Zo is volgens het ge meentebestuur van Zoeter woude absoluut verwerpelijk Zoeterwoude en Zoetermeer samen te voegen waardoor een stad zou ontstaan van 83.000 inwoners. „In zo'n geval is Zoeterwoude van de kaart", stellen burgemeester en wet houders. Ook is door de pro vincie gedacht aan een opsplit sing van Zoeterwoude tussen Zoetermeer en Leiden. Een sa menvoeging met Hazerswoude en Benthuizen betekent dat er een te grote plattelandsge meente ontstaat die door geen van de partijen wordt gewenst. De afstanden tussen de kernen zijn te groot om een samen hangende gemeente te vor men. Een ander model samen voeging van Zoeterwoude met Koudekerk en Hazerswoude- Rijndijk wordt eveneens afgewezen omdat het een te grote combinatie betreft. Het karakter zou door de samen voeging te zeer worden aange tast. Door de sub-werkgroepen zijn eveneens enkele modellen ontwikkeld. Onder meer is ge sproken over een samenvoe ging met Benthuizen waardoor een gebied van 11.000 inwo ners wordt verkregen. Het is evenwel een bekend feit dat Benthuizen een samengaan met Zoeterwoude niet zo ziet zitten en indien de herinde ling onovermijdelijk blijkt de voorkeur geeft aan een sa menvoeging met Hazerswou de. Overigens staat Hazers woude een onveranderde situ atie voor omdat deze gemeente méér dan 10.000 inwoners telt. Voorts blijkt dat de gemeente Zoetermeer niet op annexatie van een deel van Zoeterwoude uit is; wel benadrukt deze ge meente de twee knelpunten met Zoeterwoude, te weten de bestemming van de Geecpol- der en de verlenging van de Aziëweg. Stompwijk Hoewel het Leidschendamse buurtsschap Stompwijk niet tot het herindelingsgebied be hoort, is een samenvoeging van Stompwijk en Zoeterwou de toch in de modellenreeks opgenomen. Uitsluitend voor het theoretische geval dat de grens van 10.000 inwoners door de hogere overheid in derdaad als valbijl gebruikt zou worden. Er zijn enkele motieven te noemen waarom aan dit model gedacht zou kunnen worden, zoals onder andere het landelijke karakter van beide gebieden, aard en samenstelling van de bevol king, bestaande sociaal-cultu rele banden. Ook geografisch lijkt het een logische zaak. Het beste motief, het behoud van het landelijk karakter in het betreffende gebied is echter naar de mening van het Zoe- terwoudse college toch op de meest directe en allerbeste manier te regelen in het streekplan Zuid-Holland West. Hiervoor behoeft géén grens wijziging tussen Zoeterwoude en Leidschendam plaats te vinden. Burgemeester en wethouders streven er naar dat dit proces niets kost. De financiële conse quenties zijn echter nog niet bekend. De nota gemeentelijke herindeling vermeldt deze ge gevens niet terwijl vragen in die richting bij de hogere overheid nooit beantwoord zijn. Voorts is inmiddels be kend dat de inwoners van Stompwijk niet erg enthousiast zijn over een eventuele fusie met Zoeterwoude. Ongenuanceerd Het Zoeterwoudse gemeente bestuur brengt als voorlopig standpunt naar voren dat men het uitgangspunt van Gedepu teerde Staten bestrijdt. De pro vincie gaat er volgens het col lege blijkbaar van uit dat de kleine gemeenten niet vol doende bestuurskracht kun nen ontwikkelen. Het college is van mening dat met name Zoeterwoude bij voortduring heeft bewezen de opgelegde taken als zelfstandige gemeen te wel degelijk naar behoren te kunnen vervullen. B. en w. stelt zich tevens op het stand punt dat Zoeterwoude als een gemeente kan worden aange merkt waar aan de inwoners een goed voorzieningenniveau kan worden aangeboden, waar de afstand tussen bestuur en de bevolking gering is en de financiële positie gezond. Zoeterwoude is gelegen in het westelijk gedeelte van het zo genaamde Groene Hart van midden-Zuid-Holland en dient naar het inzicht van het colle ge als zodanig een groene buf ferfunctie te blijven vervullen tussen stedelijke en verstede lijkte gemeenten. Burgemees ter en wethouders maken zich verder grote zorgen over de nadelige financiële gevolgen die de gemeentelijke herinde ling kan veroorzaken. Tenslot te is het college van mening dat Zoeterwoude in de loop der jaren (het laatst nog in 1966) al genoeg heeft moeten inleveren ten behoeve van herindelingen. Economisch wel en wee De ambulantehandel, op dag- en weekmarkten in sportkleding van A. D. Brink- Heruer gevestigd aan de Agaatlaan 417 is opgeheven. Het filmreclame- en filmre- portagebedrijf „Bliksempro- ducties" aan de Joseph Haydn- laan 65 is opgeheven. Aan de Haven 38 a is de handelsonderneming „Inven- ta" (eig. R. A. Lesquillier) ge vestigd. Het betreft de imp. van en grooth. in electrotechn art., uurwerken, gouden en zilveren sieraden en speelgoe deren. Aan de Aletta Jacobslaan 19 is „Family Investments" (eig. E. J. R. Alberts), investerings- en beleggingsbureau, alsmede de verzorging van administra ties, gevestigd. Aan de Seringenstraat 56 is gevestigd P. P. M. Devilee, in- en verkoop aan grootverbrui kers van edelmetalen. Aan de Janvossensteeg 28 a is het reclame- en fotograf, be drijf „Schuurdeur" (eig. M. Poelman) gevestigd. i Aan het Granaathof 17 is ge vestigd J. Labrujère, verr. van onderhoudswerken op het ge bied van c.v.-ketels en ka chels, tevens lasbedrijf. De winkel in damesboven- kleding „Mecca Fashion" aan de Haarlemmerstraat 196 is overgenomen en als winkel in damesbovenkleding, byoute- rieën en kunstnijverheidsarti- kelen onder de naam „Sunshi ne Fashion" (eig. S. A. Esmail) voortgezet. De winkels in brood en ban ket van Wanninkhof bakkerij en aan de Rosmolen 36 en de Turfmarkt 9-10 zijn overgeno men en voortgezet door brood- en banketbakkerij Leo Leng ton. Bij vonnis is A. Moeliker, be drijf voerend onder de han delsnamen „A. M. Studio Pro ductions" en „Viprom" geves tigd aan de Vestestraat 1 e in staat van faillissement ver klaard. Bij vonnis is Joh. Velthuy- sen, bedrijf voerend onder de naam „Snackbar De Viking" aan de Hansenstraat 51 in staat van faillissement verklaard. De levensmiddelensuper markt van „Edah" aan het Vijf Meiplein is opgeheven. Het timmerbedrijf van W. Ouwerkerk aan de Lage Mors- weg 25 is opgeheven. Het onderaann. bedrijf van betonijzervlechtwerk van J. Schroef aan de Bruggestraat 2 is uit Leiden verplaatst. Aan de Steenschuur 17 (v.m. dépendance van de openb. bi bliotheek) is een bijkantoor ge vestigd (hoofdkantoor in Utrecht) van de Ned. Vereni ging van Artsen-Automobilis ten (V.V.A.A.). Het postagentschap aan de IJsselkade 46 is gesloten. Aan de Kiekendiefhorst 99 is het reclame en advertentie bureau van P. Arts gevestigd. Aan de Vreewijkstraat 26 is „Danilo's Camera Service", rep. en onderhoud van foto- en filmapp. (eig. D. F. Ver- plancke) gevestigd. In een eerder leeggekomen kantoorruimte aan de Be schuitsteeg 6 is de koffiebar „High Times", (eig. J. Winkel) Onder redactie van Ton Pieters. ERWOUDE De issing over de toe- ist van Zoeterwoude :elfstandige gemeente irt met rasse schre- Vóór 1 januari 1983 lelijk moet het ge- jntebestuur aan het rinciaal bestuur ken- t maken voor welk del men kiest uit een Ie alternatieven in het Ier van de gemeentelij herindeling. De bevol- g krijgt uitgebreid de gelijkheid zich hier- r uit te spreken. Dins- 23 november wordt r dit belangrijke on- (verp een hoorzitting ouden in De Eenden- i aan de Hoge Rijndijk e vijl woensdag 24 no- hber de bewoners van dorpskern in het ge- fntehuis terecht kun- I voor een informatie- lid. Beide bijeenkom- beginnen om 20.00 fei 1980 bracht het provin- bestuur van Zuid-Hol de nota Gemeentelijke __hdeling voor noord-Gaste is en midden Zuid-Holland n die nota gaven Gedepu- le Staten aan dat zij, ter ring van het provinciaal idsprogramma, willen be tten met de procedure tot teentelijke herindeling van jebieden rondom Alphen den Rijn en die rondom Gouda en Zoetermeer. G.S. ba kent tevens die gebieden af en zet uiteen welke procedure verder gevolgd moet worden. Daartoe behoorde onder meer het instellen van werkgroepen en sub-werkgroepen. In zo'n sub-werkgroep was ook Zoe terwoude vertegenwoordigd, samen met Benthuizen, Ha zerswoude. Zoetermeer en Boskoop. Deze vijf gemeenten hebben zich intensief gebogen over de door de provincie ont wikkelde modellen ten aan zien van het gebied waaronder ook Zoeterwoude valt. Tevens heeft die sub-werkgroep ook 'zelf een aantal modellen ver vaardigd. Inwonertal Zowel door de provincie als de minister van binnenlandse za ken zijn richtlijnen opgesteld. Een van de richtlijnen is het minimum aantal inwoners van nieuwe gemeenten. Gedacht moet daarbij worden aan een getal in de orde van grootte van 10.000 inwoners indien het gaat om landelijke gebie den. De minister heeft daar evenwel blijkens de nota inza ke de gemeentelijke herinde ling nadrukkelijk aan toe ge voegd dat bestaande gemeen ten met minder dan 10.000 in woners kunnen blijven be staan indien wordt voldaan aan een zevental eisen. Zo moet, aldus de minister, de ge meente een eigen, voor de burger herkenbare en aan vaardbare, identiteit bezitten; de gemeente moet het taken pakket zodanig ten uitvoer )it setje mini schroevedraaiers, Panerend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het lanbrengeg van een nieuwe abonnee. als nieuwe abonnee I I van de Leidse Courant j-Postcode/Plaats letaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een schroevedraaierset naar: NaamI telefoon >tuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, WOO VB Leiden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5