I |,NS moeten meebetalen aan herverkaveling Hazerswoude jllerenwijk mtpolderen >er 1 januari Provincie: aanleg SW 2 niet voor 1988 Veel kinderen kleurden tekening voor behoud Dierenpark al in Timdelerclub leuk, maar plat Tekort aan opvang jongeren in Leiden" LAATSTE NIEUWS. GERARD BAALTSWAAK BETAALT!! DEN LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 NOVEMBER 1982 PAGINA 3. ikerade :lt in ^wetering Idy' [4wetering to- 'ereniging Maskerade Rijpwetering speelt ivond in het Dorps- a®| het blijspel „Daar zit kneep". De voorstel begint om acht uur. jangskaarten kosten ilden. Bejaarden ku- ^Tgratis naar binnen, de voorstelling mist, volgende week zater- i op dezelfde plaats t terecht. Regisseur 'het stuk is Ben Veen- Prinselijk paar bij televisie-opnamen Prinses Juliana en Prins Bernhard woonden gis teravond de televisie-opnamen bij van het pro gramma „Bloemengala Rijnsburg 1982". Het prin selijk paar werd bij de ingang van de bloemenvei ling Flora in Rijnsburg, die voor dit doel was om getoverd tot televisiestudio, onthaald op Rijns- burgs meest bekende artikel: bloemen. Binnen in de veilinghal trad een keur van artiesten op in het kader van een actie van het Wereld Natuur Fonds tegen de ontbossing van tropische regenwouden. Alle artiesten van deze avond hebben van te vo ren een langspeelplaat gemaakt. Aan het eind van het programma kreeg prinses Juliana daarvan het eerste exemplaar aangeboden. Prins Berhard, als voorzitter van het Wereld Natuur Fonds kreeg een cheque overhandigd, met de geschatte op brengst van de plaatverkoop. De verkoop van die LP's komt ten goede aan de actie van dit fonds. Politie zoekt getuigen VOORSCHOTEN De rijkspolitie van Voor schoten zoekt in verband met de moord op een Voorschotense vrouw drie meisjes die dinsdag middag negen november tussen twee en drie uur op de fiets langs de spoorlijn nabij begraaf plaats Rosenburgh in Voorschoten fietsten. Waarschijnlijk kwamen zij van school en gingen richting huis. Het gaat volgens de rijkspolitie om meisjes in de leeftijd van twaalf tot vijftien jaar. De oproep is het resultaat van een uitgebreid buurtonderzoek dat een aantal dagen in beslag heeft genomen. De 57-jarige mevrouw E.C. Pol man-Van Helden werd op woensdag tien no vember 's morgens dood aangetroffen nabij de Voorschotense begraafplaats. Uit sectie bleek zij te zijn gewurgd met een nylon kous. De politie vraagt of de meisjes willen bellen naar tele- fooonnummer 01717-6969, 2222, 49993 of willen komen naar het politiebureau aan de leidseweg 95. WIL SNELLE BESLISING OVER ONTSLUITINGSWEG ERSWOUDE De het vee over de baan. Daarom miljoen gulden die de willen de Nederlandse Spoor- wegen twee spoortunnels aan leggen onder het traject achter lerlandse Spoorwegen i plan zijn te besteden ,-t - V i de boerderijen. Dit gaat de aanleg van tunnels zes miljoen gulden t Ier de dubbele spoor- L parallel aan de Hoge Jjjdijk in Hazerswoude, ojnen beter worden ge ijkt om de boeren op i plaats te helpen bij de o jverkaveling. Dat zeg- e,| Gedeputeerde Staten nj) in een antwoord op gien van een aantal sta- iitjeden. De gedeputeer- Jj'j zijn de veehouders uit "a bedreigde gebied te geschoten door met Centrale Cultuur-tech- he Commissie in Jicht te gaan onderhan- sven over de problemen alïr de agrariërs mee 'a'npen. taal zes miljoen gulden kosten. Volgens één van de agrariërs in het gebied betekent dit, dat er elke dag per tunnel vier honderd koeien doorgevoerd moeten worden. Nu kunnen de veehouders nog in een* klein kwartiertje hun dieren van stal halen en het weiland indrijven. Straks gaat dat veel langer duren. Files (IHazerswoudse boeren aan ;trHoge Rijndijk worden be legd door een verdubbeling lde spoorlijn Leiden-Al- ioji achter hun boerderij. Nu It daar nog een enkele ïrbaan die de grond van de 'Houders doorsnijdt. Vier il per uur komt er een n langs. Bij een verdubbe- van de baan in '85 is dat Brt maal per uur. De boeren, Jsinds jaar en dag gewend „Het klinkt misschien gek, maar ik denk dat er bij die tunnels files gaan ontstaan" zegt veehouder C.L. Wesseling van Hoge Rijndijk 66. Naar de tunnels toe wordt een inge wikkeld stelsel van weggetjes aangelegd dat er voor moet zorgen dat de meeste boeren onder de spoorbaan door kun nen. „Dat betekent voor een hoop mensen erg veel omlo pen, en dus tijdverlies" aldus Wesseling. Hij neemt duidelijk geen ge noegen met de zes miljoen gul den kostende oplossing van de Spoorwegen. Een van de rede nen waarom hij niet blij is met tunnels is dat zijn grond ook nog wordt bedreigd door Rijksweg 11, die in de niet al te verre toekomst ook zijn om hun koeien 's morgens land gaat doorkruisen. Deze middags over de spoor- snelweg kom* langs de spoor baan te lopen. „Als er dan tun nels onder de spoorbaan lopen, te drijven, kunnen bij grotere frequentie van het iverkeer niet meer met dan sta ik met mijn koeien voor de snelweg" zegt hij. „Daar word ik dus niets wijzer van Door de aanleg van deze baan verliest boer Wesse ling bijna twintig procent van zijn land. Door middel van ruilverkave ling proberen de boeren tot een aanvaardbare oplossing te komen. Vast staat in ieder ge val dat de boerderijen aan de Rijndijk verder landinwaarts moeten komen. De veehouders moeten dus hun hoeves verko pen. „De laatste tijd is er niet veel belangstelling om boerde rijen te kopen. Wie zegt dat ik bij die verhuizing niet een hoop geld verlies" vraagt Wes seling zich af. Hij pleit er dan ook voor dat de NS de boeren schadelooos stelt. Ontsluiting Alsof er nog niet genoeg pro blemen zijn, speelt ook de ont- sluitingsweg die langs de nieu we boerderijen gaat lopen een rol. De agrariërs willen die straat, die de Vier Heemskin- derenweg gaat heten, zo ver mogelijk naar het zuiden heb ben. Het ministerie van Wel zijn Volksgezondheid en Cul tuur zet hier echter een voet dwars. Zuidelijk van de boer derijen ligt namelijk het Vo gelreservaat Groenendijk. Daar mag beslist geen weg langs komen voor gemotori seerd verkeer. Het gevaar be staat namelijk dat automobilis ten uit Hazerswoude-dorp in de richting Leiden de Vier Heemskinderenweg als sluip weg gaan gebruiken om de im mer drukke Hoge Rijndijk ge deeltelijk te omzeilen. Ook de Buitenaards wezen staart passanten Steenstraat aan De Leidenaar heeft gister middag kennis kunnen ne men van het celluloid buiten aardse wezen „E.T.", dat vanaf 9 december te zien is in het Lidotheater aan de Steenstraat. Zijn buitenaard se kop prijkte namelijk op een groot bord, dat voor de ingang van het bioscoop- comlex was neergezet. Ver der werden er ook stickers uitgedeeld van E.T. Het „ding" is straks te zien in de nieuwste film van Ste ven Spielberg, de maker van onder andere ook „Jaws" en „Raiders of the Lost Ark" en draait vanaf december in 40 Nederlandse bioscopen. De heer P. Miranda, werkzaam bij Tuschinski in Amsterdam trekt het hele land door om het volk op de hoogte te stellen van de komst van het hoogst merkwaardige indivi du E.T. „De film gaat over een buitenaards wezen dat per ongeluk op aarde terecht komt, onderdak krijgt in een Amerikaans gezin en dan al lerlei avonturen beleeft. Het lijkt misschien een simpel gegeven, maar in Amerika staan de mensen in rij om maar een kaartje te kunnen bemachtigen. Het is een kas succes, dat in vijf maanden al zo'n 300.000 miljoen dol lar heeft opgebracht. Verder is er in Amerika een ware rage ontstaan in E.T.-T shirts, E.T.-buttons, E.T.-pet- ten enz", aldus de heer Mi randa. Geïnteresseerden' kunnen vast een tipje van de E.T. sluier zien tijdens een televisieprogramma over Steven Spielberg dat zon dagavond om kwart over ne gen op Nederland 1 wordt uitgezonden. provincie stelt zich op het standpunt dat er beter geen weg kan komen langs het vo gelweidegebied. De problemen dringen zich dus aan alle kanten op bij de agrariërs. Ingeklemd tussen de Rijndijk, de dubbele Spoor baan, Rijksweg 11 en Natuur reservaat Groenendijk moeten zij maar proberen een bedrijf De veehouders wil len verhuisd zijn voordat de dubbele spoorbaan in '85 er ligt. „Als de Vier Heemskinde renweg op de onmogelijke plaats blijft waar hij nu is ge pland door het Rijk, dan loopt tuatie ontstaan" zegt Wesse ling. Vandaar dat de agrariërs uit het betrokken gebied ver heugd zijn met de toezegging van Gedeputeerde Staten om bij de Centrale Cultuurtechni sche Commissie aan te dringen de hele ruilverkaveling mis. op een beslissing over de ver- Geen enkele boer neemt ge- plaatsing van de ontsluitings- noegen met de kleine stukjes weg. land, die in de voorgestelde si- ROEL DEN OUTER jJOVINCIALE COMMISSIE: DEN De commissie voor advies en bijstand voor Thuishouding en waterschappen heeft Gedepu- de Staten van Zuid Holland geadviseerd de Meren- i per 1 januari 1983 te ontpolderen. De bewoners en Leidse gemeentebestuur hadden gevraagd de ont- lering met terugwerkende kracht vanaf '79- plaats loen vinden. ïrt '79 worden de bewoners van de Merenwijk door zowel i waterschap De Oude Veenen als de gemeente Leiden voor richtte waterwerkzaamheden aangeslagen. Het één en ander et gevolg van een onduidelijk mondelinge overeenkomst tus- gemeente en het voormalig bestuur van de Broek en Si- ntjespolder, waar de Merenwijk deel van uit maakt, over de poldering. De waterwerken die in de Merenwijk hebben ?tsgevonden zijn vrijwel geheel door de gemeente betaald, ineente en bewoners stellen zodoende dat het Waterschap de )n die zij jaarlijks uit de Merenwijk ontvangt, terug moet ge- leputeerde Staten hebben inmiddels voorgesteld de ontpolde- per 1 januari 1983 te laten plaatsvinden. PvdA-vertegen- •rdigster A. Knol was het daar niet mee eens. Zij noemde de van zaken rond de Merenwijk „een blamage, waar behalve ers iedereen aan schuldig is". Zij drong er op aan de der met terugwerkende kracht te ontpolderen. De PSP-CPN- 1tR fractie sloot zich daarbij aan. Woordvoerder J. Steegh ver lat de gemeente „stomme fouten te hebben gemaakt, waardoor el ontpoldering niets is gekomen". D'66-statenlid L. Wofs •inde het college-voorstel maar wilde een arbitrage-raad in J leven roepen om te bepalen wie wat aan de bewoners terug opt betalen. ik CDA-woordvoerder P. Kruik stelde vast dat de gemeente ejt al te zorgvuldig had gehandeld. Het CDA was met de VVD 4 mening dat de Merenwijk per l-l-'83 ontpolderd moet wor- |i. De verwachting is dan ook dat het college haar voorstel zal bdhaven. Gedeputeerde J. Noorland zag geen heil in het op- aoten van een arbitragecommissie. 'piddels hebben zo'n 1000 Merenwijkers geweigerd de aanslag A de Oude Veenen te betalen. Voor de belastingrechter heb- al zij een geding aangespannen waarin zij eisen dat de aanslag «fnietigd wordt. De rechter heeft het vonnis uitgesteld totdat Ivinciale staten een definitieve beslissing hebben genomen. ADVERTENTIE ÉT») 81MMYi D»gi; SEff Met Nederlandse en Belgische Antiquairs Kleur de tekening In of schrijf In honderd woorden op waarom jij vindt dat het dierenpark moet blijven. Inlevering van de tekening geeft op zondag 28 november gratis toegang tot het dierenpark. Kinderen die hier gebruik van maken krijgen ook nog een mooie dierenposter. WASSENAAR Naar ver luidt hebben honderden kin deren onze tekening in de krant van vorige week zater dag ingekleurd of van tekst voorzien. Vandaag plaatsen we hem opnieuw, om nog meer kinderen de gelegenheid te ge ven het park te helpen èn het volgende week zondag (28 no vember) gratis te kunnen be zoeken. Ze zullen daar van de directie van het Dierenpark ook nog een mooie dierenpos ter ontvangen. Hoe ging het ook al weer. De tekening van de bekende Haagse illustrator Ton Hoog- endoorn moet worden inge kleurd of worden voorzien van een- tekst van maximaal honderd woorden, waarin Dierenpark Wassenaar moet blijven. De tekeningen die voorzien van tekst of inge kleurd (of allebei) volgende week zondag bij de kassa wor den ingeleverd, geven recht op een gratis toegangskaartje per tekening per kind. Het Dierenpark heeft dan de mogelijkheid om de tekenin gen te gebruiken voor een hernieuwde aanvraag om fi nanciële steun. Want reken maar dat al die hoge heren van rijk, provincie en gemeen ten onder de indruk komen van dit massale hulpbetoon aan een park dat gewoon niet mag verdwijnen. Nog even: het gaat hier niet om een wedstbijd, maar om een hernieuwde bijdrage aan de actie van de Leidse Courant om het dierenpark voor on dergang te behoeden. Overigens kunnen er natuur lijk ook nog briefkaarten wor den gestuurd. Als ouders, die volgende week zondag met hun kinderen naar het park komen, nu ook nog even een briefkaart voorzien van de tekst „Dierenpark Wassenaar moet blijven", en deze met hun handtekeningen opsturen naar Dierenpark Wassenaar, Rijksstraatweg 669, 2245 CB Wassenaar, is de kans op be houd van het park weer een stukje groter. Want het dieren park mag natuurlijk nooit ver dwijnen. LEIDEN - „De kat op het spek", gisteravond door de Timdelerclub in de Schouwburg ten tonele gevoerd, kreeg regelmatig de lachers op zijn hand. En terecht, want het was een erg leuke opvoering, snel en slag vaardig met af en toe werkelijk komieke situaties en verwikkelingen. Dat de humor echter regelmatig ver zeild raakte in het genre „bedekte dan wel onbedekte toespelingen op de mogelijkheden die er tussen man en, vrouw altijd zijn" vond ik minder geslaagd. Er zit iets hypocriets in, dat op het toneel wel geaccepteerd wordt wat in werkelijkheid waarschijnlijk slechts hel en ver doemenis kan krijgen. David verwacht een Italiaanse pennevriend maar het blijkt een vriendin. Voor een Italiaanse kennis smokkelt zij diamanten. Davids vrouw denkt dat hij met de Italiaanse overspel pleegt. Een dief zit achter de diamanten aan. De moeder van Davids vrouw logeert in huis vanwege een lekke band. Uiteindelijk lost zij alle problemen op met een judo-greep en een stevige babbel. Natuurlijk was de rol van de moeder weer op het lijf geschreven van Riet Krispijn-de Wolf, die daarvan dan ook een pittige ver tolking maakte. Haar dochter, kleindochter of wat dan ook - maar het moet familie zijn, want ze speelt net zo onvervaard- Auke Krispijn deed niet voor haar onder als de Italiaanse. Tem peramentvol, als Riet, met een grappig accent en steeds allert was zij één van de motors van het stuk. Annemiek Verheij gaf de wat dominerende echtgenote van David kwiek gestalte, steeds op de juiste momenten goed driftig en ieder ogenblik ge reed om David van repliek te dienen. Taco de Roode groeit nog altijd, maar is nog niet de volmaakte amateurspeler die je op zijn. plaats zou willen zien. Dat neemt niet weg dat de manier waar op hij als een dronken pinguin over het toneel bewoog heel goed paste bij de rol van David. Nico van Leeuwen verraste een ieder met een creatie die al zijn vroegere rollen al weer bijna deden verbleken: een dandy a la de Sandeman-schaduw. Bij zijn ver schijnen ging er dan ook een alcoholische zucht van herkenning door de zaal. De bijrollen tenslotte waren goed ingevuld. Noodgedwongen, naar ik begrijp, heeft De Timdelerclub voor de regie deze keer het oudgediende koppel Van Leeuwen en Kris pijn-de Wolf moeten inschakelen. Gezien het resultaat, een pitti ge komedie die zeker op tempo werd gespeeld, is dat niet ten koste gegaan van het spelpeil. Iets minder grof en het zou wer kelijk een goed toneelavondje zijn geworden. PAUL VAN DER PLANK BESTUUR WEGLOOPHUIS: LEIDEN „In Leiden is een groot tekort aan op vangmogelijkheden voor van huis weggelopen jon geren. Deze jongeren zijn daarom gedwongen uit te wijken naar Den Haag". Dat betoogden vertegen woordigers van de Stich ting Wegloophuis gisteren voor de commissie beroep en bezwaar van de ge meente Leiden. Het be- DEN HAAG Het is voor de provincie Zuid-Holland zinloos om voor 1988 de secundaire weg 2 aan te leggen, omdat de pro vincie Noord-Holland geen kans ziet haar deel (de doortrekking van de secundaire weg 20) voor dat jaar te realiseren. Deze reac tie gaf gedeputeerde Th.F.J. Jansen gisteren in de commissie verkeer van Provinciale Staten op de motie van de gemeente Lisse om hoge prioriteit aan de aanleg van deze weg te geven. De gemeenteraad van Lisse aanvaardde tijdens de begrotingsbe handeling in oktober een motie, waarin de verontrusting wordt uitgesproken over de geringe prioriteit, die de provincie Noord- Holland aan doortrekking van de weg geeft. De aanleg van de SW2 is voor Lisse van groot belang. In de eerste plaats omdat deze oost-westverbinding de Bollenstreek een goede aansluiting geeft op de rijkswegen 4 en 44, maar ook omdat de weg het in dustrieterrein van Lisse moet gaan ontsluiten. De commissie verkeer van de provincie besprak de motie in het kader van het investeringsschema voor secundaire wegen 1983- 1987. Volgens gedeputeerde Jansen is in het verleden met de provincie Noord-Holland de afspraak gemaakt dat Zuid-Holland zich wat deze weg. betreft zou aanpassen aan Noord-Holland, omdat deze provincie het grootste deel van de weg moet aanleg gen en dus de hoogste kosten heeft. Beide provincies zijn het er wel over eens dat de weg er in ieder geval moet komen. Voor alsnog ziet het er dus naar uit dat pas in 1988 kan worden be gonnen met de aanleg. stuur van het Wegloop huis is van mening dat dé gemeente haar subsidie verzoek ten onrechte heeft geweigerd. a De gemeente wees bij haar weigering op het binnenkort te openen Centrum Onderdak waar dakloze jongeren ook te recht zouden kunnen. De ge meente stelde bovendien over te weinig financiële middelen te beschikken om subsidie te kunnen verlenen. De stichting Wegloophuis is echter van me ning dat het centrum onder dak niet geschikt is voor de opvang van dakloze jongeren. Men verwacht dat het cen trum spoedig vol zal zitten en meent bovendien dat het toe gestane verblijf van twee we ken voor jongeren in crisisitu- aties te kort is. Van de zijde van de gemeente werd toegezegd dat getracht zal worden de functie van het centrum onderdak wat 'te ver breden' zodat ook weggelopen jongeren er terecht kunnen. Een woordvoerder van de ge meente gaf gistermiddag te kennen dat alle, behalve fi nanciële, medewerking aan het wegloophuis verleend zal worden. Maandag komt in de gemeenteraad een motie aaq de orde waarin gevraagd wordt de Stichting Wegloop huis een erkenningssubsidié van 25 gulden te verlenen. gratis elke woensdag de bijlage bij uw krant met informatie over films,muziek theater, recreatie,exposities eN een complete agenda ADVERTENTIE Het Is een droeve zaak, maar vele consumenten die de be richten van de laatste week inzake de hopeloze situatie waarin onze witgoed collega Gerard de Lange verkeert op de voet hebben gevólgd, kunnen maar een conclusie trek ken, een aanbetaling op een besteld artikel is weggegooid geld geweest. Dit kan niet worden terugbetaald, er zijn geen middelen Iedere cliënt in de regio van Leiden verstrekken wij een extra korting van maximaal 10% op onze netto verkoopprij zen bij het tonen van de bestelbon van Gerard de Lange waaruit de aanbetaling blijkt en levering nog niet heeft plaatsgevonden. De extra korting zal niet de aanbetaling, door u gedaan bij Gerard de Lange, overschrijden. M.a.w. u krijgt niet meer extra korting dan het door u aanbe taalde bedrag. Deze extra korting geldt voor: wasautomaten koelkasten - vrieskisten en kasten, vaatwassers en fornuizen. Deze aanbieding geldt tot 30 november. Swaak Witgoed Haarl'str. 250 Leiden. 071-121541. -j;°8u°;ou»- Gerard de" Lange niet meer open VolWnj de **W| sPsrÖBS'Sï ^£?S?«aiBS JÏÏÏÏ ^^STSSSS^ L 'n dei 80 Cot ivi rTj'ica*t *a. 1 Gerard de Lange: uitvinder baaldagen. Za. 13 t/m zo. 21 nov.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3