(Sowuvni Akkoord over korter werken finals AMBTENAREN STEUNEN SPOORSTAKING ADEMPAUZE MISSCHIEN OVERBODIG m Nieuwe stijl bij Paul de Lussanet KFRSTPAKKETTENAfTTE VOOR POLEN VAN START Onderwijs staakt als Kamer vergadert DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 oer mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Zaterdag 20 november 1982, 73e jaargang no. 22430 Oorlogsfilm „Objective Bur ma" vannacht op Ned. I om 23.25 uur. Op Ned. II om 19.05 uur „Top- pop" en om 20.28 uur „Mies". Morgen op Ned. I om 21.15 uur Julio Iglesias en Ned. II om 20.45 uur kernwapens in de NAVO. Wisselend bewolkt en enkele buien. Mogelijk met hagel. Middagtemperaturen ongeveer 8 graden. Krachtige westelijke wind. Geleidelijkiets afne mend. Zondag: zon op: 8.09, onder 16.42. Hoog water Schev.: 6.13 en 18.17, laag water 1.37 en 13.59. Twee ziektedagen kor eigen rekening" HSSINGEN Premie betalen |r het ontvangen ziektegeld en invoeren van twee onbetaalde chïdagen bij ziekte zijn twee be- nigingsmaatregelen die het ka- jet in voorbereiding heeft. Dat Jft het VVD-kamerlid De Korte termiddag in Vlissingen ver- ,ard. Beide maatregelen in de ktewet zouden twee miljard gul- j opbrengen. De bezuinigings- prstellen maken deel uit van het kket van zes miljard gulden dat jet worden uitgevoerd als er irnaast een vrijwillige loonmati- plaatsvindt van twee procent. Lenin - toneelstuk in Moskou verstoord MOSKOU Een toneeluitvoering over Le nin is deze week in Moskou verstoord door een man die schreeuwde: „Weg met het Sov- jet-fascisme" en die de terugkeer eiste van de naar het Westen verbannen schrijver Alexander Solsjenitsyn. Het incident deed zich voor bij de opvoering van het stuk „Zo zullen wij winnen" dat gaat over de laatste jaren van het leven van Lenin. Midden in het stuk stond de man op en schreeuwde dat de tijd is gekomen om terug te keren tot de waarden van Lenin. De toneelspelers vroe gen hem rustig te zijn, opdat zij verder zou den kunnen spelen. De man glipte vervol gens uit het theater en verdween zonder dat hij kon worden aangehouden. Verdachten massamoord Beiroet aangehouden BEIROET De Libanese autori teiten hebben twaalf mensen ge arresteerd, die ervan worden ver dacht deel te hebben genomen aan de massamoord in de Pales tijnse vluchtelingenkampen Sa- bra en Chatilla in Beiroet, in september van dit jaar. Het gaat om moslims en christenen uit Zuid-Libanon en één Jordaniër. Van de twaalf is bekend dat ze „nauwe banden hebben met groe pen die de massamoord pleeg den". Verder bijzonderheden over het Libanese onderzoek naar de gang van zaken in Cha tilla en Sabra zijn niet bekend. Fractievoorzitter CPN dreigt op te stappen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractievoorzitter van de CPN in de Tweede Kamer, mevrouw Ina Brouwer, stapt uit de partij als het partijcongres niet akkoord gaat met de nieuwe politieke koers van de CPN. Eind volgen de week praat het partijcongres over de plannen van het partijbestuur om onder meer de banden met de communisten in de Sovjet-Unie, Polen en Tsjechoslo- wakije te verbreken en contact te zoeken met bewe gingen als Solidariteit en Charta '77. Binnen de par tij bestaat veel verzet tegen deze voorstellen. Ina Brouwer heeft gezegd dat zij geen lid wil zijn van de CPN, als de partij vernieuwingen afwijst. DEN HAAG De door het kabinet voorgestane adempauze zal waar schijnlijk niet behoeven door te gaan. Werkge vers en vakbeweging hebben namelijk onver wacht op centraal ni veau een akkoord be reikt. Zij zullen de cao- onderhandelaars in be drijfstakken en onder nemingen aanbevelen in die onderhandelingen ook werktijdverkorting te betrekken om daar mee meer mensen aan een baan te helpen. Mi nister De Koning heeft gisteren de Tweede Ka mer medegedeeld, dat als zo'n akkoord vóór Nieuwjaar helemaal rond komt, een adem- Tevreden lachende gezichten bij de voorzitters van werkge vers en werknemers, Van Veen en Kok, en een handdruk als bezegeling van het bereikte akkoord. pauze overbodig zal zijn het akkoord tot stand dat of niet langer dan een enkele weken nog onhaal- baar bleek te zijn. In het maand zal duren. slotcommuniqué staat dat Gisteravond kwam na in to- voor herstel van de werkge- taal dertien uur vergaderen, legenheid weliswaar econo- verdeeld over twee dagen, mische groei, stabiele prij zen, versterking van de con currentiekracht en verbete ring van de rendementen nodig zijn, maar dat men ook dan niet alle mensen de eerstkomende jaren aan werk kan helpen. Daarom, zo zeggen beide partijen ver der, is een betere verdeling van het beschikbare werk nodig. Bij die herverdeling kan worden gedacht aan ar beidstijdverkorting, deeltijd arbeid, bestrijding jeugdwer kloosheid e.d. Evenzeer wordt gesteld, dat die herverdeling van werk niet tot hogere kosten voor de bedrijven mag leiden. Niettemin willen partijen in 1983 reeds een reële aanzet aan die herverdeling geven. Dat zou kunnen door reeds in de cao's van 1982 vastge legde prijscompensatie, die uitkomt op ruim twee pro cent, voor dat doel te gebrui ken. En de centrale organi saties van werkgevers en werknemers bevelen de cao- partijen dan ook aan hier over afspraken te maken. Zij stellen zeer nadrukkelijk, dat dit geen decreet is maar een ernstig advies. De onderhandelende partij en behouden dus hun volle vrijheid. Het kabinet is dan ook gevraagd hun die vrij heid te gunnen. De wens wordt uitgesproken, dat de cao-onderhandelingen nu spoedig zullen beginnen. De werkgevers hebben aan het akkoord niet de voor waarde verbonden dat de adempauze niet doorgaat. Tegen die pauze hebben zij zich zeer gekant. Eén van de oorzaken van de lange duur der besprekingen was juist, dat zij aanvankelijk die voorwaarde stelden. Ook wilden zij eerst een wat minder krachtige tekst. Dit neemt niet weg, zo menen ingewijden, dat er toch nog een grote vrijblijvendheid aanwezig is doordat het de cao- onderhandelaars straks geheel vrij staat, ook de vak bonden, werkgelegenheids- maatregelen in te ruilen voor prijscompensatie. Volgende week moeten werkgevers en vakcentrales het fiat van hun achterban krijgen. Daaraan zal tot woensdag worden gewerkt, dan komt men weer bijeen. En vrijdag is er dan een na der gesprek met minister De Koning van Sociale Zaken, die overigens vannacht nog is ingelicht over het bereikte akkoord. Deze minister schreef de Kamer gisteravond, dat als. er een akkoord zou komen en als hijzelf nog vóór 1 ja nuari allerlei zaken zou kunnen afronden over het te voeren arbeidsvoorwaarden beleid in het komende jaar, een adempauze niet mëer nodig is. Hij wil echter de hete adem van de tijd niet in zijn nek voelen en zal dan ook wettelijke voorzieningen voor een pauze voorbereiden vanuit de overweging: Je kunt ze sneller intrekken dan uitvaardigen. Het lijnenspel in de schilderijen van Paul de Lussanet is gaandeweg op drift geraakt. Contouren zijn vager gewor den en verstrikt geraakt in schijnbaar doelloos bijeenge- veegde kleuren, die als raffia zijn uitgeplozen. Delicate da mes, die vorig jaar nog dwingend aanwezig waren en nau welijks concurrentie hadden van aandacht afleidende toe voegingen, moeten nu het doek delen met duistere hiëro gliefen: strepen, cirkels en driehoeken, die afkomstig lij ken uit een recent ontdekt koningsgraf aan de oever van de Nijl. Met deze aanhef begint Leo Thuring op de voorpagina van onze bijlage Finale een interview met De Lussanet, die zelf ook niet weet waar het zal eindigen met zijn nieuwe stijl. Voor zijn fans zal het wel even wennen zijn als zij een be zoek brengen aan De Lussanets expositie in Galery Van Voorst van Beest in Den Haag, die tot 15 december duurt. Ter geruststelling: De Lussanet weet heus wel waar een arm of been behoort te zitten. VERDER IN FINALE: Rienk H. Kamer: „Ik ont duik geen cent belasting. Ik ben misschien alleen wat slimmer". Georgië: een land om van te houden. Derde artikel in een serie van vijf naar aanleding van de Oktoberrevolutie 65 jaar geleden. Vleermuis dreigt prooi te worden van bezuiniging. Negentigjarige Zita zonder bitterheid terug in Oosten rijk. Krant geen eendagsvlieg: Nederlander hecht aan zijn lijfblad. Via straatventer en warenhuizen kwarr> de reclame. Hilbert van der Duim kan nu lachen om de vogelpoep. 'roef met 'ershing-2: rie maal is cheepsrecht WASHINGTON Na twee lislukte pogingen is de Ame- kaanse luchtmacht er giste- 'n in geslaagd met succes een iket van het type Pershing-2 lanceren. De raket werd af- vuurd vanaf een basis in ;w Mexico en kwam zonder 'blemen in een ruim hon- ïrd kilomter verderop gele- n doelgebied terecht. De xshing-2 moet volgens plan- n van de Navo vanaf eind •lgend jaar in West-Europa orden gestationeerd. ncBC&iAnssc SKI V€k€m'G!m€ Clubreiien Da™worSTèike sneeuw-sk>-"m""'*k liefheBBer na van!! fj»f° gt]>Z Postbus 82153 - 2508 ED Den Hug. Tel.: (070) 54 40 00. Verdachte overval Maresingel gepakt LEIDEN/ROTTERDAM De politie heeft dondert een 35-jarige man aangehouden, die er ernstig van wbrdt ver dacht één van de daders te zijn van de overval op het postagent schap aan de Maresingel. Bij de overval, die woensdag werd ge pleegd, werd 50.000 gulden buitgemaakt. De man werd in Rot terdam aangehouden. De politie verwacht op zeer korte termijn een tweede verdachte te kunnen aanhouden. Ten behoeve van- het onderzoek is de politie nog steeds op zoek naar getuigen, die de overvallers woensdag in een groene auto zagen wegrijden. Het telefoonnummer van de Leidse politie is 149961. ZOETERMEER De kerstpakkettenactie voor Polen is vandaag van start gegaan. Het Coördinatie comité Zuid-Holland helpt Polen en de Stich ting Puzzelen voor Polen willen de kerst van dui zenden Poolse gezinnen hiermee wat opvrolijken. De pakketten' hebben een win kelwaarde van 86,33, maar kosten dankzij de medewer king van het Nederlandse be drijfsleven slechts 25 gulden. Een pakket bevat onder ande re: margarine, melkpoeder, brood, kaas, rijst, thee, groente en vlees, zeep, meel shampoo en allesreiniger. De Polen spelen nu zelf een actieve rol bij de distributie. Alle goederen worden in spe ciale fabrieksverpakkingen naar Polen gezonden. Pas daar worden de pakketten naar ge zinsgrootte en behoefte en plaatselijke omstandigheden samengesteld. De kerken in Polen coördineren de distribu tie. Voor het Nederlandse deel van de actie is 15 december de sluitingsdatum. Dan dragen Nederlandse en Poolse trans portondernemingen zorg voor het vervoer naar Polen. Stor ten (het hoeft geen 25 gulden te zijn) kan: op giro 8633 ten name van de Stichting Puzze len voor Polen in Zoetermeer. Minima in drie jaar bijna 10 pet terug DEN HAAG Tussen 1980 en 1983 zijn de laagste inko mens er bijna tien procent in koopkracht op achteruit ge gaan. Het grootste verlies treedt dit jaar op. Dan gaan de minima er ruim 4,5 procent op achteruit. Een en ander blijkt uit gegevens, die minister Ru- ding (Financiën) gisteren aan de Tweede Kamer heeft ge zonden. Verreweg de grootste veer moet dit jaar gelaten worden door de middeninkomens. Mensen die iets meer dan 50.000 gulden per jaar verdie nen, gaan er dit jaar afhanke lijk van hun gezinssituatie bij na 8 tot ruim 11 procent in koopkracht op achteruit. In de meeste gevallen is dat nog een paar procenten meer dan het inkomensoffer dat door de al lerhoogste inkomenstrekkers moet worden gebracht. Bij deze cijfers is rekening gehou den met een bevriezing van de uitkeringen en kinderbijslagen op 1 januari aanstaande. Uit de gegevens blijkt verder, dat er waarschijnlijk een einde komt aan de reeks bijna maan delijkse records van het finan cieringstekort. Het enkele maanden geleden verwachte percentage van bijna 12 pro cent van het nationaal inko men zal in elk geval niet wor den overschreden, zo voorspelt de minister. Noodweer jreft Haarden iARDEN Hevig nood- fcer heeft gisteravond vooral Naarden stevig huisgehou- i. Zo heeft een harde wind- ot van vier huizen het dak gerukt, waardoor even zo el gezinnen dakloos zijn ge- Door blikseminslag st de helft van de gemeen- [het de gehele avond zonder (evisie stellen. >k elders uit het land zijn lademeldingen binnengeko- Jen, maar die beperkten zich ;estal tot defecte verkeers- thten, omgevallen bomen en irminstallaties, die zonder iige aanleiding in werking iden. Volgens het KNMI in Bilt is het noodweer zeer latselijk geweest. DEN HAAG Op de dag dat in de Tweede Kamer zich over de salariskorting van 1,65 pet voor het onderwijspersoneel zal bui gen, zal het onderwijs grotendeels worden lamgelegd. De katho lieke en de algemene bond van onderwijzers, KOV en ABOP, zijn overeengekomen dat zij hun leden (samen ongeveer 90.000) zullen oproepen tot een algehele ééndaagse staking. Het Neder lands Genootschap van Leraren wil afwachten hoe de reacties in het parlement zullen zijn op de stakingen van deze week. De PCO wijst een stakingsdag niet op voorhand af, maar dan moet het niet alleen gaan om de salariskorting, die volgens minister Deetman mogelijk na 1983 gevolgd wordt door nog nieuwe kor tingen. Het is de bedoeling dat het onderwijspersoneel op die dag mas saal naar het Binnenhof komt op te protesteren tegen de maat regel. Overigens zullen de bonden zich ook verzetten tegen het eventueel uitsmeren van de salariskorting over alle ambtenaren. Het onderwijs wordt wordt driedubbel gepakt, maar de ambte naren toch ook nog altijd dubbel, zo werd gisteren betoogd. De bonden verweten minister Deetman dat hij deze week geen en kele moeite heeft genomen te reageren op de alternatieven die door de bonden zijn aangedragen. Zo hebben KOV, ABOP en NGL voorgesteld de salariskorting te vervangen door een iets lagere prijscompensatie die voor alle inkomens geldt. De stakingsactie werd gistermiddag opgeschort met een slotma nifestatie in het Congresgebouw, waarbij een kartonnen afbeel ding van minister Deetman aan luchtballonnen werd opgelaten. De manifestatie werd bijgewoond door zeker 1500 leerkrachten en a.s. leerkrachten uit vooral Den Haag, Leiden en Zoetermeer. Twee Leidenaren gewond na wilde rit LEIDEN Twee Leidenaren zijn zwaar gewond geraakt toen zij gisteravond na een wilde achtervolging door de politie in de Leidse binnenstad met hun wagen op de hoek van de Kooi- laan en Zijlsingel uit de bocht vlogen. Eén man brak zijn schouder, de twee de liep een zware hersenschudding op. Ze moesten allebei naar het AZL worden vervoerd. Hoe de ruzie in de bar onstond, is niet bekend. De moeilijkheden begonnen om half tien toen de twee, een 32-jarige en een 57-jarige man, betrokken raakten bij een vechtpartij voor een bar aan de Hoge Woerd. Op het moment dat de gewaarschuwde politie aankwam, doken de twee in hun jeep en reden volgas weg. Daarop volgde een wilde achtervolging. Na enkele minuten wist de politie de wagen klem te rijden. Toen een van de agenten de beide mannen uit de auto wilde halen, reed de 32-jarige bestuurder op hem in. De agent kon de wagen nog net ontwij ken. Een politiewagen raakte daarbij beschadigd. Uiteindelijk zette een aantal politiewagens de jacht in op de wagen. In de bocht van de Kooilaan en de Zijlsingel verloor de bestuurder de macht over zijn stuur en sloeg de auto over de kop. EN HAAG Als minister- esident Lubbers maandag in Tweede Kamer de rege- ïgsverklaring aflegt zullen n oren moeten gaan tuiten, at willen de FN V-bonden in overheidspersoneel al- ans bereiken met hun acties, e dan ook worden aangeduid met schoten voor de boeg, ge richt tegen de plannen voor bezuiniging op de overheidssa- larissen. Aanvankelijk zouden de scho ten voor de boeg worden ge lost door slechts een deel van het treinverkeer voor een dag stil te leggen. Gaandeweg heb ben andere sectoren zich met ondersteunende acties daarbij aangesloten. Het actieplan van de FN V-bonden omvat naast de treinstaking en de al aange kondigde stakingen bij het openbaar vervoer in onder meer Amsterdam: Het streekvervoer blijft in de actiegebieden gaande, maar er zal met de bussen geen extra werk worden uitgevoerd, dat als vervanging van de stilge legde treinen kan worden be schouwd. Reizigers die op Schiphol aankomen kunnen Leiden bereiken en vandaar overstappen op de trein rich ting Den Haag. Het vervoer van post dat normaal per trein zou gaan, mag niet met extra auto's vervoerd worden. De spoorbruggen in de stakingsge- bieden gaan voor het scheep vaartverkeer open. De christelijke bonden van overheidspersoneel en trend volgers hebben hun leden niet opgeroepen tot actie, temeer niet omdat deze er tot dusver niet erg warm voor lopen. Ook de politiebonden komen maandag niet in .actie. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1