Vleermuis dreigt prooi te worden van bezuiniging finale Ex-keizerin Zita (90 jaar) zonder bitterheid terug in Oostenrijk Na 63 jaar ballingschap heeft de laatste keizerin van het Habsburgse rijk, de nu 90- jarige Zita, eindelijk toestemming gekregen weer voet op Oostenrijkse bodem, haar geboortegrond, te zetten. In mei van dit jaar bezocht zij het graf van haar oudste dochter en in augustus was zij drie weken in Oostenrijk voor een familiebezoek. Afgelopen zaterdag zag zij na al die jaren Wenen terug. Zij woonde een mis bij in de St.-Stefansdom, die werd opgedragen door de rimaat van Oostenrijk, ardinaal Franz König. Guardian-medewerker Richard Bassett had een gesprek met haar in kasteel Waldstein, vlakbij Graz, het tehuis van haar dochter. WALDSTEIN Niets in Midden- en Oost-Europa lijkt vandaag de dag langer geleden dan het Habs burgse rijk en de dagen voor de Eerste Wereldoorlog toen nog twin tig landen trouw waren verschul digd aan één kroon. Toch leeft het keizerrijk, zij het kwijnend, voort; met name voor een aantal excen trieke bejaarden tussen Praag en Dubrovnik. Levendige verhalen over hun keizerlijke jeugd circule ren nog steeds ruimschoots in de Middeneuropese „koffiehuizen" die alle veldslagen en oorlogen hebben overleefd. Zita, de laatste keizerin van het Habsburgse rijk en een fascineren de persoonlijkheid, brengt bijna al haar dagen door binnen de muren van een klooster vlakbij Chur in de Zwitserse Alpen. Discrete diploma tie tussen een familielid, koning Carlos van Spanje, en de socialisti sche bondskanselier van Oosten rijk, Bruno Kreisky, stelde haar in staat dit jaar voor het eerst sinds 63 jaar naar Oostenrijk terug te keren. In Slot Waldstein vlakbij Graz waar ze een bezoek brengt aan haar jongste dochter Elizabeth, kun je je moeilijk een liever „gevaar" voor de Oostenrijkse Republiek voorstellen dan deze fragiele vrouw. Politiek lijkt hier heel ver weg. Hoewel ze in mei 90 jaar is gewor den en een broze indruk maakt, loopt ze kaarsrecht als ze je begroet met de hartelijkheid van een groot moeder. Instinctief wil je haar om armen in plaats van haar een handkus te geven, maar de waar digheid waarmee Hare Apostoli sche en Keizerlijke Majesteit zich op haar twee stokken voortbe weegt, dringt die gedachte bijna onmiddellijk weer weg. Haar jurk is somber getint. Sinds haar man Karei, de laatste keizer van het Habsburgse rijk, in 1922 overleed, heeft Zita rouwkleding gedragen. Uit respect voor haar man heeft ze altijd geweigerd haar titels en rechten op te geven. Net teruggekeerd van een wande lingetje in de Stiermarkse heuvels toont de voormalige keizerin zich blij dat ze dicht bij haar kinderen is die allemaal hun rechten op de troon hebben opgegeven om in hun geboorteland te kunnen wonen. De kamer waar wij zitten wordt opgevrolijkt door een reeks foto's van de keizerin met haar zoon Otto, die als afgevaardigde van Bei eren in het Europese parlement zit, en van de keizerin omringd door haar dertig kleinkinderen. Een van die kleinkinderen komt op een gegeven ogenblik binnen met wijn en de keizerin schakelt op hetzelfde moment over op Duits. Zoals zoveel Middeneuropese vrou wen van haar generatie kan de kei zerin zich uitstekend redden in zes talen, waaronder ook Engels dat ze leerde toen ze op het Engelse eiland Wight op kostschool zat. Toen ze in 1912 in het huwelijk trad met de jonge aartshertog Karei, bracht hun huwelijksreis hen in alle delen van hun keizerrijk, van Salzburg tot Lemberg (nu Lvov in Rusland) en van Praag tot Cattarno (nu Kotor in Joegoslavië). Twee jaar later zaten ze aan de lunch in Oostenrijk toen er een telegram kwam uit Sarajevo. De dodelijke aanslag op troonpretendent Franz Ferdinand maakte Karei tot eerste in de lijn der troonopvolging. Nog geen twee jaar daarna werden hij en Zita gekroond. Tijdens de Eerste Wereldoorlog, waarin de aanslag op Franz Ferdi nand uiteindelijk resulteerde, werd Karei door velen als te zwak be schouwd voor zijn taak. De keize rin is het daar niet mee eens. „Hij was een ongelooflijk krachtige per soonlijkheid en erg scherpzinnig, maar hij bevond zich in een situatie die hij niet zelf had gecreëerd. Zijn eigenschappen: eerlijkheid, intel lect en openhartigheid waren nut teloos in een oorlog". Zita roept in herinnering hoe Karei voorzag dat het vacuüm dat werd gecreëerd door een zwak Midden- Europa zou worden opgevuld door het communisme. Hij weigerde Le nin, die een geregelde bezoeker was van Café Central in Wenen, toestemming om via Oostenrijk Rusland binnen te gaan. De Duit sers hadden minder gewetenswroe ging, Ook probeerde keizer Karei een afzonderlijke vrede te sluiten met de geallieerden. Maar dit vruchteloze streven naar vrede via een „vijandelijke" offi cier (hij riep de hulp in van prins Sixtus, een broer van Zita die dienst deed in het Belgische leger) werd jarenlang gezien als de actie van een zwakke man die werd ge domineerd door zijn vrouw. Zita's Bourbon-Parma-bloed was voor de Duitse nationalisten een reden haar niet te vertrouwen. Zelfs nu valt hier en daar nog wel een bejaarde gravin te vinden die zegt dat Zita het keizerrijk heeft verraden. Toen de Eerste Wereldoorlog in 1918 ten einde liep, restte Zita en haar man geen andere keus dan te vertrekken. Hun levens liepen ge vaar. De Hongaarse lijfwacht ver liet Schönbrunn op 2 november. Overal waren plunderaars en hoe wel een korps van 14-jarige kadet- ten arriveerde om hun keizer met aandoenlijke trouw te verdedigen, weigerde Karei hun levens te ris keren. Hij en zijn vrouw besloten het zomerpaleis te verlaten. Drie jaar daarna, na twee keer te vergeefs te hebben geprobeerd te rug te keren aan de macht, werden Zita en Karei verbannen naar Ma deira. Er was maar weinig geld en het enige huis dat zij zich met hun zeven kinderen (en een achtste op komst) konden veroorloven was een somber en vochtig huis hoog in de heuvels boven Funchal op Ma deira. Karei I stierf op 35-jarige leeftijd aan longontsteking. Zestig jaar later lijkt de keizerin niet bitter gestemd, hoewel ze haar Karei nog steeds „De Keizer" noemt. Evenmin is ze bitter over de reacties van haar vroegere Oos tenrijkse onderdanen. Na de mis op zondagochtend die zoals gewoonlijk wordt opgedragen in de slotkapel, staan de inwoners van het dorpje Waldstein in de rij om de hand van de keizerin te kussen. Sommigen hebben tranen in hun ogen. Op de vraag of ze zich nog steeds keizerin voelt, antwoordt Zita met voorspel bare scherpte: „Men is wat men is". RICHARD BASSETT Copyright The Guardian keer hun eigen gewicht aan ins^ ten. M Toch jagen ze met hun typisch P vormde handen veel mensen f stuipen op het lijf. En dat terwijl;1 onze bescherming en waarderi|c juist zo hard nodig hebben. Wal veranderingen in ons levenstemp nivellering, ruilverkaveling, H aanleg van wegen en het kappP' van bossen, kortom de hele vé vlakking van ons milieu, dunnP de vleermuisgelederen danig i?1 Vleermuizen zijn geweldig traditj getrouw en daardoor kan bijp niets hen uit bedreigde gebied* verjagen. Jarenlang zijn ze terug1 vinden, hangend aan hetzelfde i cheltje in het ongelooflijk ingewi kelde labyrint van grotten en g#> gen in een mergelgroeve. Ze ki|' nen zich perfect oriënteren. Mft deze hang aan hun vaste pief heeft zijn nadelen. Want spouwnf1 ren, een geliefde verblijfplaats v® dwergvleermuizen, worden nol eens gevuld met isolatiemateril) en daardoor zullen we later waf schijnlijk talloze skeletjes in plas! terugvinden. P: Met behulp van CRM zijn hier daar wat ijskelders gerestaure^ tot overwinteringsplaats en bij E1 is zelfs een boomvleermuisres# vaat geschapen. Leuke initiatiev# maar aan de andere kant wordl oude, holle bomen nog steeds k grote schaal gekapt. Nu het Lab* ratorium voor Zoologische Oecol gie en Taxonomie in Utrecht drei- te verdwijnen, overweegt dr. Voi om hulp uit binnen- en buitenlaj in te roepen teneinde het ondf zoek gaande te houden. Want nf' steeds is er bitter weinig bekej' van de vleermuis. Een indrukwekkende soort, de gr te hoefijzerneus, is al uitgerof zonder dat de deskundigen wetf hoe en door welke oorzaken, ff we willen dat de andere soortjf blijven bestaan, dan zullen er exff beschermende maatregelen geir men moeten worden. En dat bef kent gedegen onderzoek naar hf levensgewoonten. Wetenschaprf lijk onderzoek dat nu in de krf dreigt te raken door de bezuiij gingsgolf. CORRY vf Nog steeds L rouwkleding zet de negentigjarig Zita, voor hi eerst sinds jaar, bij de grena- overgang Foldkirch- Tisis weer voet op Oostenrijks^ bodem. delen kan hij zich mateloos opwin den. „Het heeft een desastreus ef fect op jonge vleermuizen. Ze zijn onbehaard en als ze met die troep in aanraking komen, likken ze zich schoon en gaan er aan. Daarom moet je in oude gebouwen die ge restaureerd worden afzien van die middelen, want ze blijven jaren lang werkzaam". Veldwerk Veel veldwerk wijdde de bioloog aan onderzoek in grotten en ijskel ders. In diepe nissen, spleten en scheuren speurde hij naar wegge doken winterslapende vleermuizen. Toen een boom werd gekapt, waar in honderden vleermuizen bleken te huizen, ontfermde hij zich per soonlijk over hun lot. „Het was een geweldige tros waar ik bijna geen raad mee wist. Ik heb ze bij me thuis gehad en in leven gehouden door ze koel te houden. Je hebt verder totaal geen last van ze". Juist deze constatering stemt dr. Voute weer heel somber, want de meeste mensen denken het tegen deel. Met de in 1976 opgerichte Commissie voor Onderzoek en Be scherming van Vleermuizen pleitte hij voor meer bekendheid omtrent deze na de knaagdieren soorten- rijkste groep zoogdieren. In ons land komen (of kwamen tot voor kort) zo'n negentien soorten voor. Daarvan zijn de dwerg- en de watervleermuis de enige soorten die niet in aantal achteruit hollen. Dr. Voute verontwaardigd: „Ze zijn op grote schaal vernietigd, omdat ze vroeger algemeen werden be schouwd als vertegenwoordigers van de duivel. Dat bijgeloof is van daag de dag nog niet helemaal ver dwenen. Nog steeds is er kinder speelgoed op de markt, waarbij de vleermuis als een griezelige kame raad wordt afgebeeld. Op rouwbor- den wordt het tijdsverloop van het menselijk leven nog vaak afgebeeld als een zandloper met een vogel vleugel als symbool van de dag en een vleermuisvleugel als symbool van de nacht. Zelfs op politieke ZATERDAG 20 NOVEMBER 1! De Utrechtse bioloog dr. VoQte, een man die zijn hart heeft verpand aan de vleer muis en deze tracht te red den van de ondergang. prenten komen vleermuizen als ne gatieve symbolen over". Overal waar deze onderzoeker met zijn lezingen komt, haast hij zich allereerst een aantal misverstanden uit de weg te ruimen. „Vleermui zen zijn zoogdieren, beslist geen vo gels", zo snijdt hij meestal zijn lie velingsonderwerp aan. „Bovendien gaat het om zoogdieren die maar één jong per jaar krijgen. Ze heb ben daardoor een grote kwetsbaar heid. Vleermuizen zijn de enige ef fectieve bestrijders van insekten die 's nachts actief zijn. In de tro pen, waar ze oorspronkelijk van Narcosemiddel Een speurtocht naar de vleermuis begint in de tropen. Daar bestaan inderdaad ook zo'n acht soorten vampiers. „Een buitengewoon inte ressante soort", stelt de bioloog vast. „Ze knagen een heel klein gaatje in hun prooi en likken daar het bloed uit op. Je merkt er niets van omdat hun speeksel een licht narcosemiddel bevat. Ze zijn voor de mens niet erg gevaarlijk, maar in Midden- en Zuid-Amerika vor men ze voor het vee een geweldig probleem omdat ze vaak met het hondsdolheidsvirus (rabies) besmet zijn". Behalve vruchten- en insekteneters zijn er ook vissen-etende en bloem- bestuivende vleermuizen. Als deze bloembestuivers zouden wegvallen zou men in de winkels minder ba nanen, mango's, avocado's en der gelijke kunnen kopen. Heel nuttige dieren dus. Ook in ons land, want vleermuizen eten dagelijks drie Een indrukwekkende soort, de grote hoetijzerneu9, hier in winterslaap in een mergelgroeve. Deze soort werd in ons land uitgeroeid door onbekende oorzaken. muizen graag overwinteren, zijn de forten van de Hollandsche Waterli- de kalksteengroeven in Zuid- Limburg en de uit de Tweede We reldoorlog daterende onderaardse bunkers en gangen in de duinen tussen Wassenaar en Schevenin- gen. Efficiënte afsluiting van dit laatste complex en zomerse schoon- maakcampagnes door vrijwilligers onder leiding van vleermuisdes kundigen hebben daar tot spectacu laire resultaten geleid. Binnen en kele jaren steeg het aantal over winterende dieren hier tot meer dan honderd. „Een verheugende ontwikkeling", vindt de Utrechtse onderzoeker, „want over heel Europa worden vleermuizen heel zeldzaam en som mige soorten zijn al nagenoeg uit gestorven". Dat komt vooral door het verlies van hun onderkomens, maar ook doordat vleermuiskolo nies soms ten offer vallen aan pes ticiden, die worden gebruikt als houtconserveringsmiddel. Dr. Vou te is zeer verontrust over hun ach teruitgang en vooral over het ge bruik van houtconserveringsmid daan komen, vormen ze een be langrijk voedsel voor de mens en zorgen ze voor waardevolle mest stoffen. In de wetenschap zijn ze een belangrijk onderzoeksobject". Met hun vingers als baleinen tus sen de vlieghuid hebben de vleer muizen de Utrechtse bioloog altijd gefascineerd. Het is de enige groep zoogdieren die daadwerkelijk kan vliegen. In de tropen komen vleer muizen voor met een spanwijdte van anderhalve meter. Dat zijn vruchteneters met prima ogen. De kleinere soorten in ons land zijn vrijwel blinde insekteneters, die hun prooi opsporen met behulp van hun feilloze echolocatie. Dank zij hun winterslaap bereiken vleermuizen een relatief hoge leef tijd van gemiddeld zes tot zeven jaar met uitschieters naar dertig jaar. „Hun skeletbouw is in vijftig miljoen jaar nauwelijks veran derd", vertelt dr. Voute enthou siast, je zou dus kunnen stellen dat het een succesvol ontwerp is ge weest". UTRECHT „Het is afschu welijk om mensen vol overtui ging te horen beweren dat vleermuizen griezelige bees ten zijn die vol ongedierte zit ten, die 's nachts actief zijn en je dan in je haren vliegen. Om er nog maar van te zwijgen dat het gaat om bloedzuigende vampiers, die nog ziekten overbrengen ook Met deze woorden maakt dr. A. M. Voüte, de enige bioloog in Ne derland die al meer dan twin tig jaar vleermuizenonderzoek verricht, zich weer kwaad over al het onrecht dat deze gevleugelde dieren wordt aangedaan. Vooral omdat dit onterechte vooroordeel de vleermuis (zij het niet meer zo letterlijk als vroeger) aan de schandpaal nagelt en bijna zijn ondergang bewerkstelligt. Daarom werd deze groep zoogdieren in 1973 op de lijst van beschermde diersoorten geplaatst. Toch blijkt dit bij lange na niet voldoende om hen te behoeden voor uitster ven. Dr. Voute, die zijn hart heeft ver pand aan deze meer dan 800 soor ten rijke groep, ageert nog dagelijks tegen het kappen van oude bomen, het dichtspuiten van spouwmuren en het ontmantelen van mergel groeven en ijskelders. Te meer daar zijn specialiteit, uniek in ons land, binnenkort ook een prooi dreigt te worden van de voortwoe kerende bezuinigingen, want het Laboratorium voor Zoölogische Oe- cologie en Taxonomie van de Rijks universiteit Utrecht, waar deze bio loog zijn onderzoek verricht, gaat vrijwel zeker verdwijnen. Vleermuizen zijn dieren met een verborgen levenswijze. Daarom heeft dr. Voute heel wat uurtjes doorgebracht in ondergrondse mer gelgroeven, forten, ijskelders en op kerkzolders. Plaatsen waar vleer

Leidse Courant | 1982 | | pagina 18